74ste Jaargang ZATERDAG 17 JUNI 1933 No. 22467 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVEK1ENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts lij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. hit nummer bestaat alt VIER Bladei EERSTE BLAD. DIENSTPICHT. llVenschen met betrekking tot de inlijving bij de Land- en Zeemacht. De Burgemeester van Leiden brengt bij Kezen ter kennis van de ingeschrevenen foor den dienstplicht van de lichting van liet volgende jaar, die hun wenschen met [betrekking tot de inlijving niet reeds bij keuring hebben opgegeven of die iets hnders wenschen dan zij toen hebben Enedegedeeld, tot 15 Juli a.s. de gelegenheid Rebben hun voorkeur op te geven aan den Commandant van het Indeelingsdistrict |,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de fcndeeling bij de Zeemacht of bij een be haald korps als het garnizoen, den tijd |tan opkomst en de opleiding tot officier |o! onderofficier. Waar voor sommige gevallen bij de keu- mi bijzondere aanwijzingen zijn ver strekt omtrent wijze van aanmelding moe- ten die aanwijzingen stipt opgevolgd wor den, ook al wijken zij af van hetgeen Jiiertioven is te kennen geven. De hier- Ibedoelde bijzondere aanwijzingen hebben Troomamelijk betrekking op vervroegde inlijving, indeeling bij den motordienst en ■opleiding tot reserve-officier-vlieger of [jeserve-officier-waarnemer bij de Lucht- faartafdeeling. Het verdient in het algemeen aanbeve ling de opgaven aan den Indeelings-dis- llrictscommandant schriftelijk te doen lender overlegging, zoo mogelijk, van een Jbetvijs van genoten onderwijs, werkkring |ot bekwaamheid. Belanghebbenden behooren er evenwel rekening mede te houden dat niet aan |icders wenschen kan worden voldaan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1933. 2638 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. Teleng om vergunning tot het oprichten van een [brood- en koekbakkerij in een gedeelte I van het aan de Oosterstraat, hoek Rijn- Bkade. gelegen perceel, kad. bekend Ge- 1 meerite Leiden, Sectie K. No. 4167, plaat- I selijk gemerkt Rijnkade 12; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- dencet; Geven kennis aan he tpubliek, dat ge- I roemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge- legd is; alsmede dat op Zaterdag, den len Juli 1 1933 des voormiddags te half elf uren in I het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op I vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd Irijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der I Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde I hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1933. 2656 HET JUBILEUM VAN DEN A.N W.B. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N W.B.-Toeristenbond voor Nederland, zijn 50-jarig bestaan zal her denken, is de laatste maanden veel over dezen Bond geschreven. Daarbij was vrij wel steeds de conclusie, dat velen, die wel van 't Bondswerk profiteeren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op het gebied van wegen, wegwijzers, natuur schoon, rijwiel- en ruiterpaden, wandel wegen, verkeersveiligheid, bruggenbouw, opheffing van tollen, internationaal ver keer. bevordciring van eiken vorm van toerisme doet de A.N.WJ3. werk ten bate cr- ten voordeele van iederen toerist, of hij wandelt of fietst, paard, auto of motor hJdt, vliegt of te water, per ski of per /ein het toerisme beoefent. Ook de niet- jfden profiteeren daarvan, hoewel zij zelf *e' zullen inzien, dat dit niet juist is. ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het edn moreele plicht gevoelen, bij ge- jgenheid van het 50-jarig bestaan van won Bond het gepleegde verzuim goed te nikken en als lid toe te treden. Vandaar kt de consuls van den A.N.W.B ter waatse de heeren G. E E. Kuijntjes, Haag- on P. L. Gillissen, Kernstraat 27a, oir,» ,aandacht op vestigen, dat aanmel- hij hen kan geschieden en zij dra„ e zün. candidaten voor te =en voor het lidmaatschap. jeugdige zwerver. hif?30/ de bohtie is aangehouden en nt-oJfu^Erieid de 15-jarige J. C. L. ui t*offe die hier zwervende was aa-n"e~ kamer van koophandel en fabrieken voor rijnland. Vergaderings-agenda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert op Donderdag 22 Juni, des namiddags 2.30 in de vergader zaal der Kamer, Stationsweg 43 alhier. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Goedkeuring rekening en verantwoor ding. 6.0mzetbelasting. 7. Verzonden adres om publieke auto matische spreekcellen op te richten te Voorschoten. 8. Verzonden adres aan de gemeente Alphen a. d. Rijn, inzake voorstel Burge meester van Rijnsaterwoude tot regeling van den omslag der kosten, verbonden aan het onderhoud van den Heerenweg, onder Alphen en Woubrugge. 9. Evenredige vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart. 10. Rondvraag. 11. Huishoudelijke vergadering. 12. Sluiting. Bij punt 6 der agenda wordt volgend adres voorgesteld: Met groote voldoening heeft de Kamer kennis genomen van de voornemens onzer regeering, om de financiën van het Rijk. Provinciën en Gemeenten, weer op een gezonde basis te brengen. De Kamer aan vaardt in dit verband ook het ontwerp omzetbelasting, thans tot één versmolten met het ontwerp Weeldebelasting, als een onderdeel van de saneeringsplannen. zulks echter onder de restrictie, dat duidelijk blijke, dat deze zoo zware last het laatste directe offer is dat van handel en bedrijf zal worden gevergd en de overige tekorten, door bezuinigingen zullen worden ver kregen. De Kamer meent echter te mogen ver wachten, dat door Uwe Excellentie drie zeer ernstige bezwaren uit de wet zullen worden weggenomen en zoo mogelijk aan een aantal andere bezwaren tegemoet zal worden gekomen. Het eerste hoofdbezwaar betreft de per ceptiekosten. Deze zullen naar verhouding gering zijn, zoo wordt gezegd. Dit moge gelden voor de onkosten te maken dooi de administratie van het Departement, het tegendeel is waar voor wat betreft een deel van het bedrijfsleven. Voor handel en nijverheid zullen de administratieve voorschriften een vaak zoo drukkende last zijn, dat deze veel hinderlijker is dan het betalen der belastingpenningen zelf. Het zou naar de meening der Kamer zijn, een misbruik maken van de bestaande wel willendheid om de regeering bij haar ge wichtige taak tot het uiterste te steunen, indien gevergd zou worden dat de voor vele bedrijven zoo hinderlijke perceptie kosten in zoo hooge mate ten laste van het bedrijfsleven zouden worden gebracht. Het tweede hoofdbezwaar betreft de cu mulatie dezer belasting voor verschillende omzetten. Het bij eiken omzet heffen der belasting zal tal van artikelen in prijs doen stijgen, zuodat tal van verkoopen, die thans eco nomisch gewenscht blijken, voordat de uit eindelijke bestemming van het goed is be reikt, achterwege zullen blijven. Vooral de grossiers zullen daardoor op hoogst on billijke wijze zich in hun bestaan be dreigd zien. Als derde hoofdbezwaar ziet de Kamer, dat goederen voor welke bij invoer 1 pCt. moet worden betaald, in het productie- en verhandelingsproces in eigen land vele ma len hooger belast zullen worden. Als andere bezwaren noemt de Kamer: lo. dat voor eiken omzet, hoe klein ook, 10 cent moet worden betaald, waardoor in sommige bedrijven bij één koop 10 pCt. omzetbelasting zal moeten worden gevor derd. Door voor omzetten beneden de f L0 zegels toe te laten, die l pCt. omzetbe lasting mogelijk maken, is aan dit be zwaar gemakkelijk tegemoet te komen 2o Zeer bezwaarlijk voor bepaalde be drijven is dat ook voor de emballage, die kan worden teruggezonden, omzetbelas ting is verschuldigd. De emballage be draagt in sommige gevallen naar de Ka mer is gebleken, 100 ",t> van den prijs der goederen. De administratieve voorschriften om deze weder gerestitueerd te krijgen zijn van dien aard. dat deze practisch niet zijn door te voeren. 3o. De tegenstrijdigheid gelegen in liet feit, dat eenerzijds volgens art. 1 de be lasting eerst is verschuldigd als de goe deren gefabriceerd zijn en anderzijds reeds bij den koop en verkoop de be lasting moet worden betaald, zal moeten worden weggenomen. Aansluiting zal naar de meening der Kamer moeten wor den gezocht bij de usance dat de facturen eerst worden geschreven ten tijde, of kort voor. de goederen worden geleverd. 4o. Een bezwaar is verder, dat bij niet betaling der belasting door den verkoopcr deze door den kooper zou moeten wor den voldaan. Deze afwenteling van het risico van het Rijk op den kooper. acht de Kamer niet verantwoord. 5o. Dat leveringen aan publiekrechte- lijke lichamen zijn vrijgesteld, acht de Kamer onder alle omstandigheden on juist Ook overheidsbedrijven moeten weten welke lasten en hinder door de overheid aan de bedrijven worden opge legd en zullen daarmede bij calculatie enz. moeten rekende Overheidsbedrijven tre den bovendien vaak op in concurrentie met particuliere bedrijven, ook zelfs, naar thans algemeen wordt toegegeven, wan neer het monopoliebedrijven zijn. 6o. De bevoorrechting van coöperaties in art 3 acht de Kamer ten eenenmale ontoelaatbaar en door niets gemotiveerd. 7o. Evenals goederen voor welke weel debelasting wordt betaald van omzetbe lasting zijn vrijgesteld, moeten naar de meening der Kamer ook goederen voor welke accijns wordt betaald, vrijgesteld worden van deze belasting. Accijnsbelas ting is naar hare meening dan ook reeds een bijzonder soort omzetbelasting. Alles bijeengenomen, meent de Kamer dat aan de voornaamste en vele der an dere bezwaren kan worden tegemoetge komen, indien een regeling wordt getrof fen, waardoor de belasting slechts één maal van een bepaald artikel wordt ge heven. Dit is mogelijk bij de weeldebelasting. Welnu, waar er practisch zoo weinig verschil bestaat tusschen deze twee be lastingen, dat deze tot één belasting kon den worden versmolten, daar de eene slechts een grooter aantal goederen om vat dan de andere, moet eenzelfde een malige belasting als nu de weeldebelas ting evenzeer mogelijk zijn. Naar de Kamer tenslotte hoopt, zal de bereidwilligheid van het bedrijfsleven om, ondanks alles nogmaals f. 70.000.000.— te willen opbrengen, er niet toe leiden dat aan de zoo alleszins rechtmatige bezwa ren niet zou worden tegemoetgekomen. NED BOND VAN CHR. FABR. EN TRANSP. ARBEIDERS. Jaarfeest. De afd. Leiden van b.g. Bond hield in gebouw Prediker naar 15de Jaarfeest. De voorzitter de heer Koenen, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm 68 vers 10 en 17 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord gewaagde hij van een zekere lauwheid die gelijk als overal ook in deze afd. te bespeuren is. Deze lauwheid vormt op den duur gevaar voor Staat en maatschappij en de nadeelige ge volgen zullen niet uitblijven voor onze vakbeweging. Zie naar Duitschland. Na dit openingswoord richtte de heer C. v. d. Wiel eenige hartelijke woorden tot de vergadering. Nadat de muziek onder de beproefde lei ding van den heer Plu zich had laten hoo- ren en de dames ververschingen hadden gepresenteerd, was het woord aan den bondssecretaris den heer Spoelstra, die op het laatste moment in de plaats van den heer Strijbis optrad. Spr. feliciteerde de afd. ook mede na mens het H. B„ den wensch uitsprekend, dat de afd. nauw aan de organisatie ver bonden mag blijven. Het is thans alles crisis wat de klok slaat en al is het op een avond als deze minder gewenscht daar over te spreken, toch wil spr. met een enkel woord de moeilijke omstandigheden releveeren, waarin we ons thans bevinden. Het is toch een feit dat velen aan de crisis zoo ge woon zijn geraakt dat zij niet weten wat er bij en om ons gebeurt. Vele peilers van ons volksbestaan, aldus spr., dreigen weggeslagen te worden. Land en tuinbouw, de scheepvaart en metaal nijverheid verkeeren in buitengewoon moeilijke omstandigheden. Verschillende bedrijven moeten met steun van de Over heid geholpen worden. Dan zijn er nog steeds 300.000 werkloozen en dat, terwijl het volksinkomen vermindert De soc. vakbeweging bezit altijd den moed de menschen de dingen te zeggen zooals ze zijn. Spr. verwijst naar IJmuiden. Laten wij er voor zorgen, dat zij onze organisatie niet kapot maken. Het is gemakkelijk om in vergaderingen als deze geestdriftig te zijn, maar laten wij ons ook realiseeren. wat de donkere toe komst ons brengen kan. Laten wij bovenal rustig zijn. Leggen wij onze kinderhand in de groote van den Vader. We weten, wie op God betrouwt, zal niet beschaamd uitkomen. De heer Veerman, secr. van den Chr. Best. Bond bracht de gelukwenschen van dien bond over. Na de pauze volgde muziek en voor drachten, gehouden door leden van Pred. welke zeer in den smaak vielen. Na een woord van dank aan alle mede werkenden, werd deze gezellige en leer zame avond, door den voorzitter met het laten zingen van Gezang 180 vers 1 en ge bed gesloten. OVERWEG MORSCHWEG. Een goede verbetering. Heden is de nieuwe verbreede overweg der Ned. Spoorwegen aan den Morschweg in gebruik genomen. In den afgeloopen nacht waren de laatste werkzaamheden door de Ned Spoorwegen en gemeente gedaan, zoodat hedenmorgen de nieuwe overweg in dienst gesteld kon worden. Dc verbreede overweg is een zeer belangrijke verbetering voor het drukke verkeer en is ingericht voor links en rechts verkeer. VAN HET DAK GEVALLEN. Hedenmorgen is de 20-jarige J. van O uit Katwijk aan Zee van het in aanbouw zijnde Dand op den hoek HaagwegGene stetriraat van het 4 M hooge dak geval len. Ter observatie is hij door den E.H.D naai' het Diaconessenhuïs vervoerd. mannenkoor „de vereenigde zangers." Aan het jaarverslag van bovengenoemd mannenkoor wordt het volgende ontleend: Het ledental steeg in het afgeloopen jaar tot 82, In Maart '33 had de directeurs benoeming van den heer Richard Boer plaats en gezien diens naam en capaci teiten kan men verwachten, dat het koor een schitterende toekomst tegemoet gaat. Voor het a.s. zangseizoen zijn verscnil- lende concerten in voorbereiding, terwijl eenige mooie koorwerken in studie worden genomen. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Geslaagd zijn voor het examen Nuttige Handwerken alle deelneemsters der ie groep, de dames J J- van Dnesten, C. A. Hissmk, A. van der Hoeven, J. B. C Otto, en A J. Paats, allen alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Boerhaave Apo theek", Duinoord 21b. Katwijk aan Zee. Apotheek. Eigenaar mej. W J. de Bouvé, Katwijk aan Zee. Wijziging: Stoomschelpenmaalderij „De Noordzee", Parlevlietslop, Katwijk aan Zee. Grit-product Overleden eigenaar H, Ouwe hand. Katwijk aan Zee, d.d. 23 Mei 1933. Opheffing: Boerderij en Veehandelmaat schappij „Oegstgeest" in liquidatie, Emma. laan 10, Oegstgeest. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Luciano AlberUni heeft vele bewonderaars en zijn staaltjes van be hendigheid rechtvaardigen dit. Ook in de film. „Een menschenleven in gevaar" houdt hij zijn pubilek hi adembeklem mende spanning. Ten onrechte van moord beschuldigd, wordt hij tot tuchthuisstraf veroordeeld en in dien tijd maakt hij zich verdienstelijk door de dochter van den gevangenisdirecteur van een wissen dood te redden. Doch de spanning bereikt haar hoogtepunt, wanneer hij zijn eigen doch ter uit een brandenr huis weet te redden. Hoog laaiden de vlammen reeds op't kind was de wanhoop nabij doch met een voor niets terugdeinzenden moed ontrukt hij haar aan de vlammen Niet minder spannend dan de eerste, is ook de andere film „Onder tucht", met dit verschil echter, dat thans een snelle vier voeter, de hond Ranger, ons doet verbluf fen door zijn dressuur. In 't voorprogramma o.m. eenige mooie opnamen van zoetwatervisschen. Trianon-theater. Zonder tot de groote komische films gerekend te kunnen wor den en zonder ooit boven het middelma tige peil der grappigheid uit te komen, biedt de hoofdfilm „Der verliebte Blase- kopp" met Fritz Servos als hoofdper soon en Adéle Sandrock als partncrln gelegenheid tot lachen. Dit is dan ook wel de opzet geweest van deze haar-zelve als een „burlesque" aankondigende film. De geschiedenis is die van een echtpaar, dat niet meer harmonieert, een weduwe die trouwen wil en een muzikalen man zoekt en een armen musicus, die eveneens trou wen wil! Slechts Adéle Sandrock weet de geestigheid te brengen in haar spel; des ondanks daverde in Trianon meermalen krachtige lachsalvo's. Voor de pauze draait de film „De Wals- koning", episoden weergevend uit het leven van Johan Strauss en natuurlijk rijkelijk geïllustreerd met verschillende walsmotieven. Luxor-theater „Wat mannen weten moesten" ls de titel van het Jeugddrama, dat zich afspeelt in het kleine Duitsche stadje, waarvan de sfeer zoo karakteris tiek is weergegeven. De ontmoeting tus schen den jongen, levenslustigen en onbe zonnen handelsreiziger en het meisje uit den muffen, antieken boekhandel heeft onvoorziene gevolgen: er wordt echter een stille en droeve strijd gestreden, vóór het zoover is Gelukkig zijn er in het stadje goede vrienden, die het jonge moedertje steunen en ook den jongen vader tenslotte tot haar weten te brengen, zoodat alles nog een goed en.voorbelovend einde vindt. In deze film treft bijzonder het natuur lijke. he, eenvoudige in het spel der ve'e medewerkenden: een greep uit het moei lijke leven ook van den nog r.^el jongen mensch wordt hier simpel en waar ge toond en treft mede door het beheerschte spel van Tony van Eyck en Hans Brause- wetter, omgeven door tal van uitstekend geslaagde „Kleinstad"-typen. Het verhaal zal het. verantwoordelijkheidsgevoel bij den man stellig wakker roenen Vooi de pauze een drietal journals en dv spannende Amerikaansch film „De doo- dende vingers", waarin de velerlei vervol gingen van een krankzinnige menig mede sleepend moment bieden. BINNENLAND. De regeerintfssteun aan de liaringvis- schcrij; nog steeds geen bijzonderheden bekend. (Binnenland, 3e Blad.) Dc middenstandsbonden staan afwijzend tegenover de steunverlcening Ui natura* (Binnenland, 3e Blad.) Het vraagstuk van dc gehuwde ambte nares. (Binnenland, 3e Blad.) Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van roggebloem en roggemeel. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad.) IVliiiisterieele regeling inzake herplaat sing van wachtgelders. (Kerk- en School, 4e Blad.) BUITENLAND. Rondom dc besprekingen te Londen. (Buitenland, le Blad). Goebbels tegen dc S.D.P.-leidcrs, die nog in Duitschland zijn. (Buitenland, le Blad.) De strijd in Oostenrijk tegen dc Nazis* (Buitenland, le Blad.> Amnestie in Turkije. (Bultenl., le Blad) De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende openbare kennisgeving van den burgemeester, betreffende wenschen met betrekking tot de indeeling van in geschrevenen voor den dienstplicht be- hoorende tot de lichting 1934. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de besprekingen te Londen. Achtenveertig landen zijn ter Economi sche Wereldconferentie vertegenwoordigd in de financieelc en monetaire commissie en zevenenveertig In de economische com missie. De Skandlnavische staten Duitsch land, Nederland, Polen, Italië, Grieken land, Letland. Tsjecho-Slowakyc. Bulgarije, Finland en Estland o.a. zijn in beide com missies vertegenwoordigd. De monetaire en financleele commissie heeft in haar bijeenkomst van gistermid dag besloten aan de plenaire zitting der conferentie op Maandag as. voor te stel len twee subcommissies te vormen. De eene subcommissie zou moeten nagaan de onmiddellijke maatregelen, die genomen moeten worden voor het financieel herstel en de andere subcommissie zou een onder zoek kunnen instellen naar de te nemen permanente maatregelen voor stabilisatie der internationale munteenheden. De monetaire commissie besloot voorts op voorstel van dr. Klenbock (Oostenrijk) en den voorzitter Cox. den president van de Bank voor Internationale Betalingen. Fraser. en de vertegenwoordigers van de financleele commissie van den Volkenbond te Londen aanwezig uit te noodigen met de commissie m overleg te treden. Geruchten, dat het in de monetaire commissie niet vlot tusschen Amerikanen en Franschen, neme men niet al te zwaar Het gaat speciaal om de stabilisatie en het is logisch, dat niet direct overeenstemming kan worden verkregen. In een conferentie van de „commissie over de subcommissies", die belast is met de verdceling over de subcommissies van de verschillende onderwerpen, op de agenda voorkomende, gaf een voorstel van den Zweedschen gedelegeerde Palmstlerna nl. dat de financieelc commissie als grondslag van discussie de verklaring van Neville Chamberlain zou aanvaarden bui ten en behalve de op de agenda voorko mende punten aanleiding tot een zeer levendige discussie. Naar thans schijnt, zal dit voorstel ten slotte worden aange nomen. Intusschcn schijnt men een lichte onte vredenheid waar te nemen bij de gedele geerden der kleine naties, die van mee ning zijn, dat de conferentie te veel de streking vertoont door de groote mogend heden te worden overheerscht. Een merkwaar "ee band wordt op de conferentie gehandhaaid tusschen Neder land. België, Luxemburg, Denemarken Zweden en Noorwegen. De onderteekenaars der Oslo-conventie handelen als één enkele staat op het ge bied der economische en monetaire vraag stukken. Munch en Colijn zullen voor deze '-roep optreden. H m Ingevolge het door den voorzitter der economische commissie dr. Colijn. aan de leden der commissie gericht verzoek, prac- tische voorstellen in te dienen, welke de werkzaamheden kunnen bespoedigen, heeft de Duitsche rijksminister dr. Hugénberg een uitvoerig document aan de commissie doen toekomen. Hij zet uiteer dat Duitschland thans den strijd tegen den ondergang van hec Avondland voert en dat wanneer Duitsch land het onderspit delft, ook de andere Avondlandvolken zullen worden medege- sleent. Wanneer de wereld weder gezond wilde worden moest zij Duitschland ver oorloven weder gezond te worden. Duitsch- ,aiad verlangde een behoorlijke regeling to de tnternat!onale schulden als 'erste h»tr„iïo re?j?in2 van alle volken, daarbij betrokken Wanneer in de wereldeconomie een deelnemer gedwongen werd op den duur zonder tegenprestatie prestaties te

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1