Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 17 Juni 1933 FINANCIEEL OVERZICHT. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Moeder „Heb Je geroepen, liefste V Marletje (bij haar eerste bezoek aan een badplaats): „Ja moesje, Iemand heeft de zee aangelaten, en nu kan lk niet slapen." (Happy Mag.) „Ik zou alles willen doen om maar ln gewicht af te nemen." „Doet O dan zooveel werk ln uw hulskamer als O eenlgszlns kunt." .Jk bedoel natuurlijk alles ln het redelijke, dokter." (Passing Show). „Hé, wacht even, mijn hoed." (Humorist). Klaplooper„Smits heeft net geweigerd om me een kleinigheid te leenen. Had Je gedacht dat er zulke gemeene menschen op de wereld waren Toehoorder„Ja, zoo eentje ben lk er ook." (Passing Show) Bergkllmmer„Waar zijn de twee anderen Gids „Die zijn met den anderen gids een anderen weg gegaan. We houden er niet van, alles op één kaart te zetten." (London Op.) Hij „Wat zou Je zeggen als lk Je kuste 7" ZIJ „Als je werkelijk zoo nieuwsgierig er naar was, zou Je dat wel onderzoeken." (Happy Mag.) Het welslagen der Economische Conferen tie afhankelijk van het resultaat der valuta-besprekingen - Principieele over eenstemming tusschen Amerika en Enge land? - De politieke ondergrond van het Duitsche Transfermoratorium - De pariteit i van de Rijksmark fictief - Zullen Buiten- landsche obligatiehouders over hun sperr- marken kunnen beschikken? - Vaste stem- ming voor tabaksaandeelen - Verdere I sterke inkrimping v. d. Java-Suikeroogst. j Over de noodzakelijkheid van een wel slagen van de Economische Wereldconfe rentie ls men het al evenzeer eens u over de rampspoedige gevolgen, die uit een mislukking van de besprekingen voor de j geheele wcreldhulshoudtng zouden moeten voortspruiten De groote vraag, welke men i zich bU den aanvang der besprekingen 1 moet stellen, ls echter, of de verschillen de landen bereid zullen zijn, een evenre dig deel van de onvermijdelijk te bren gen offers voor hun rekening te nemen Scepticisme te dien aanzien schijnt te meer gewettigd, omdat de meeste lan den zich reeds van te voren hebben ge pantserd door het nemen van maatrege len. waardoor zij weliswaar hun eigen po sitie hebben versterkt maar het bereiken van overeenstemming in sterke mate heb ben bemoeilijkt. Er bestaat wel geen verschil van mee ning over de eerste taak der conferentie: de stabilisatie der valuta's. Met het ver krijgen van overeenstemming op dit punt staat of valt feitelijk het vervolg der be sprekingen; een eerste verelschte immers is een hechte valuta-basis waarop kan worden voortgebouwd, teneinde tot 6MT- eenkomsten te geraken inzake een verla ging van Invoertarieven en in het alge meen tot economische ontwapening. Bij de opening der conferentie scheen da toe stand, Juist op het gebied der valuta's, verwarder dan ooit te voren. In plaats van. met het oog op de te houden inter nationale besprekingen, reeds te streven naar een vaste verankering van het een- maal bereikte koerspeil. heeft men in Amerika van overheidswege alles gedaan, om de waarde van den dollar verder naar beneden te drukken. Men heeft hiermede zulk een .succes" gehad, dat op den dag waarop de internationale besprekingen aanvingen, de dollar een nieuwe tuime ling heeft gemaakt en een r.Iveau van even twee gulden heeft bereikt. Een op lossing van de kern van het valuta-vraag stuk. n.l. de verhouding, waarin Pond en Dollar ten opzichte van elkander gestabi liseerd zullen worden was hierdoor des te moeilijker geworden. Onder deze omstandigheden is het des te bevredigender dat tenminste in principe bij de Engelsch-Amerikaansche besprekin gen overeenstemming ls bereikt. Wel is men nog niet zoo ver gegaan om een vas ten koers voor den dollar en het pond vast te leggen en schijnt men een vrij groote speelruimte voor eventueele koers schommelingen te hebben gelaten. Plot selinge koerssprongen als die. welke de dollar in den laatsten tijd te zien heeft gegeven, zullen echter, naar men mag aan nemen, door het ingrijpen op de markt door een voor dit doel op te richten ega lisatiefonds" worden voorkomen. Aldus is de eerste schrede gezet op een weg. die naar een definitieve valuta-sta bilisatie zal kunnen leiden, welke dan op haar beurt den grondslag voor de verdere besprekingen zal moeten gaan vormen Dat deze een vlot verloop zullen hebber mag nauwelijks w^rrlen verwacht; het ver zet van het Amerikaansche eonvres teger de op zich zelf geringe en feitelijk onvol doende concessies van Roosevelt in de qua est ie der Engelsche oorlogsschulden, belooft al heel weinig goeds. Evenals Amerika heeft ook Duitschland getracht, zich een strategisch gunstige po sitie op de conferentie te veroveren. Zon der zoo ver te gaan als de Fransche bla den, die het door Duitschland afgekon digde „transfermoratorium" hebben be titeld als een manoeuvre, om Duitschland een sterk middel van pressie te verschaf fen voor de economische wereldconferen tie" meenen wij toch de handelwijze vin de Duitsche Rijksbank ten deele te mogen beschouwen als een tactische zet beoogend de opmerkzaamheid van de economische conferentie van het begin af aan op de financieele vraagstukken van Duitschland te richten. Het eenige motief, dat aan de afkondi ging van het moratorium ten grondslag ligt. is dit ongetwijfeld niet. Zoo ls men in bankierskringen hier te lande or van overtuigd, dat ook overwegingen van bin- nenlandschen politleken aard hierbij een belangrijke rol hebben gespeeld. De Duit sche regeering. aldus redeneert men. heeft voor de handhaving van haar posi tie in de eerste plaats een handhaving van de pariteit van de Mark noodig. Als de Mark beneden pariteit komt, zal haar positie uiterst precair worden. In werkelijkheid bestaat die pariteit al lang niet meer. Wanneer een vrii geldver keer met Duitschland was toegelaten, zou de waardedallne van de Mark reeds lang in den koers tot uiting zijn gekomen Zoo als de toestand thans is. zijn de buiten landers, die vorderingen op Duitschland hebben, voor een belangrijk deel door de na de bankcrisis afgekondigde „deviezen- regeling" gedwongen, hun gelden ln Duitschland te laten, op geblokkeerde re kening Deze z.g. ..Sperrmarken" worden belangrijk beneden pariteit verhandeld. Niettemin moet de fictie van de stabiele Mark ln de eerste plaats ter wille van de binnenland-che politieke verhoudingen gehandhaafd blijven. Vandaar, dat dat deel van de bulten- landsche crediteuren, die voor het incas- seeren van hun vorderingen tot dusverre buiten de deviezenregeling vielen, thans ook daarin worden betrokken en wel op zulk een drastische wijze, dat zij de bedra gen der vervallende rente en aflossing niet naar het eigen land zullen mogen over brengen. Zooals Duitschland de fictie van de pa riteit van de Mark handhaaft, zoo tracht het ook, de fictie van den „goeden beta ler" te handhaven. „Duitschland blijft nies ln gebreke," verklaart Dr. Schacht uit drukkelijk Het laat de debiteuren de aan het buitenland verschuldigde bedragen in een speciaal daarvoor op te richten „con- versiekas" in Duitschland storten, waar zij zullen blijven, tot tijd en wijle Duitsch land weer ln staat zal zijn, de bedragen naar het. buitenland te remltteeren. een en ander ter beoordeeling van de Duitsche autoriteiten. Vol verontwaardiging heeft Dr. Schacht de „verdachtmaking" van bultenlandsche zijde van de hand gewezen, dat deze bij de Conversiekas te storten gelden gebruikt zouden kunnen worden voor financiering van het Duitsche werkverschafflngspro- gramma. Waarvoor ze dan wel gebruikt zullen worden? Men zal ze toch zeker niet zonder rendement bij de Conversiekas zich laten opstapelen, een verspilling, die in niemands voordeel zijn kan. Immers is het nog ln het geheel niet zeker, dat de bul tenlandsche crediteuren over de, toch te hunnen behoeve gestorte gelden, ln den vorm van „Sperrmarken" (zij het ook dat deze aanzienlijk minder waard zijn dan de. hoe langer hoe meer uit het verkeer verdwijnende „echte" marken) zullen mo gen beschikken. Op dit punt ligt alles op het oogenblil nog in het duister. Toch zal dit moeter zijn opgehelderd voor 1 Juli. den eerster ■oupontermljn, waarop de houders van eer aantal Duitsche fondsen hun coupons „ter verzilvering" zullen indienen. In plaats van geld. zullen zij dan vermoedelijk een bewijs van storting bij de conversiekas ontvangen. Afgewacht moet worden, of de zaak hiermede voorlooplg als afgedaan zal worden beschouwd, dan wel of een zeker percentage van de gestorte gelden in „Sperrmarken" „Registermarken" of wat voor fraaie namen de gedeprecieerde Mar ken nog verder dragen (er zijn een vijf tiental verschillende soorten van zulke Marken) zal worden vrijgegeven. Geen wonder, dat er zoowel in ons land als in de andere landen, waar zoovele mil- Uarden aan Duitsche leeningen zijn ge plaatst, aangedrongen wordt op tegen maatregelen tegen deze methode van fail- llssementsaanvrage.waarbij de gefailleer de zelf als curator fungeert, nadat hij van te voren honderden millloenen aan den boedel heeft onttrokken, door aflossingen te verrichten, waartoe hij niet direct ver plicht was. maar waarin hij zijn voordeel heeft gezien. Wij doelen hiermede op den inkoop van obligatlên tot lagen koers, ter betaling van den z.g. „zusatzlichen" export, een dumping, waaronder ook ons land in sterke mate heeft geleden en nog lijdt De stemming voor Duitsche obllgatien ls, onder de nawerking van het transfer- moratorium, gedrukt gebleven, vooral voor de industrièele soorten. Young- en Dawes- obligatlën hebben zich krachtig hersteld, op de hoop, dat in verband met de emis siebepalingen een voorrang zal worden gegeven aan de overmaking van de voor rente en aflossing van deze leeningen be- noodigde gelden Ook de binnenlandsche beleggingsmarkt was onganimeerd. onder den indruk van den weinig hoopgevenden aanvang der Economische Wereldconfe rentie. Later werd de stemming wat beter, wegens de tegemoetkomende houding van Amerika ten aanzien van de quaestie der oorlogsschulden. Voor Indische dollarlee- r.lngen deed zich zoo nu en dan eenige vraag gelden, waardoor een fractioneele verbetering intrad, die ten slotte echter weer voor een reactie plaats maakte. Op de aandeelenmarkt heeft aanvanke lijk een vaste stemming de overhand ge had. Eenerzijds deed zich hierbij de in vloed gevoelen van de nieuwe inflatie hausse in Wallstreet. maar daarnaast wa ren er toch meer speciale factoren aan te wijzen, die de vraag voor bepaalde fondsen in de hand werkten. Ir. het middelpunt der belangstelling stonden tabaksaandeelen, waarbij het meevallende resultaat van de tweede Su- matra-tabaksinschrijving nog nawerkte. Wel waren de prijzen in doorsnee onge veer even hoog als verleden jaar. maar de vrij geringe qualltelt van het ter inschrij ving gekomen product in aanmerking ge nomen gaven de behaalde prijzen alle aan leiding tot bevrediging. De in de tweede inschrijving verkochte 9960 pakken brach ten dooreen 214 cent per half Kg. op, ter wijl dezelfde merken, ten getale van 11.110 pakken, het vorige jaar 216 cent be dongen In totaal werden tot en met de tweede inschrijving een kleine 26.000 pakken van de hand gedaan, tot dooreen 186 cent. tegen ca. 30,000 pakken van dezelfde mer ken voor gemiddeld 184 cent in het vorige jaar De Dell Mij. heeft daarvan 11.548 pakken verkocht, tot gemiddeld 198 cent, tegen 13.541 pakken a 206 cent ln 1932. de Deli Batavia Mij. 4937 pakken a 165 cent tegen 4840 pakken a 175 cent vorig jaar, de Senembah 4814 pakken a 184 cent tegen 6652 pakken a 164 cent en de Oostkust 747 pakken a 150 cent tegen 654 pakken a 109 cent vorig jaar Dat de prijzen, die op de tweede in schrijving werden behaald, betrekkelijk zijn meegevallen moet worden toege schreven aan de kooplust van de Ameri kaansche koopers, die voor de tabakken, welke zij voor hun industrie geschikt achtten, aanzienlijk meer hebben be- uald dan bij de eerste inschrijving. In leze grootere vraag van Amerikaansche hide weerspiegelt zich de opleving, die n hc; algemeen in de Ver Staten is waar te nemen. Het feit. dat het hierbij voor een aanmerkelijk deel gaat om de uitwerking van de inflatie-injecties, die door de Amerikaansche regeering telkens weer worden toegediend, moet intusschen eenigszins sceptisch stemmen ten aan zien van de beantwoording van de vraag, of men met een voortduren van deze be weging rekening mag houden. Inmiddels hebben de Amerikanen ver der blijk gegeven van hun verlangen, om beslag te leggen op de voor hen ge schikte partijen, door reeds voor de nieuwe inschrijving ondershands 1007 pakken van de Deli Mij. te koopen, tot door een circa 500 cent per V» K.G. Bo- 1 vendien verkocht de Deli Mij. onders hands nog 2440 pakken zandblad tot 230 cent, alsmede eenige verdere hoeveelhe den aan den Nederlandschen handel tot lagere prijzen, terwijl de Zweedsche Regie een voetbladlading van 412 pakken aan kocht tot circa 280 cent. Vooral de eerst bedoelde ondershandsche verkoop heeft, wegens den daarvoor behaalden alleszins bevredigenden prijs, de kooplust voor tabaksaandeelenen verder gestimuleerd. Uit den aard der zaak hebben aandeelen Deli Mij. zelf hiervan het meest geprofi teerd. Ook overigens was de stemming voor cultuurwaarden gedurende het grootste deel der berichtsperiode vast. H. V. A.'s zoowel als de minder courante soorten konden in koers stijgen. In de tot dusverre gepubliceerde jaarverslagen der Java- suikerlndustrie komt wel duidelijk het streven tot uiting, om door een drastische beperking van den oogst tot gezondere verhoudingen op de Java-suikermarkt te geraken. Nadat gebleken is, dat de tot dusverre plaats gevonden inkrimping wegens de verdere vermindering van den afzet onvoldoende was, hebben een aantal ondernemingen besloten, om in het loo- uende jaar in het geheel geen aanplant in den grond te brengen. Dientengevolge zal door een zeer groote meerderheid van fabrieken dit jaar niet worden geplant. Verwacht wordt, dat hierdoor in het volgende jaar een vermindering in de sui keropbrengst zal worden verkregen tot circa 877 000 ton. De Handelsver. „Amsterdam" heeft ge sloten. de oogsten 1933 en 1934 te be perken tot resp. 44»/n en 14°/« van den normalen oogst. Deze belangrijke vermin dering van den aanplant maakte het echter noodzakelijk, een groot deel der loopende langjarige grondhuurcontracten te annuleeren. waarvoor schadevergoe ding moet worden betaald en wel tot een totaal bedrag van f. 5.20 millioen. Te dien einde moet f. 5 millioen van de buiten gewone reserve worden aangewend. De exploitatie der suikerondernemingen heeft een verlies gelaten van f. 3.91 mil lioen, terwijl de diverse cultuuronderne mingen slechts een winst van een kleine 5 ton opleverden. Dankzij de ontvangsten uit interest en commissie kan niettemin uit een winst van ruim f. 2 millioen een dividend van 5% worden betaald, zonder een beroep te doen op de reserve voor dividenduitkeering van f.5 millioen, die opnieuw ten gunste van het loopende boekjaar wordt overgebracht. Nog minder bevredigend was het resultaat der Neder- landsche Handel Mij., die op haar cul tuur-ondernemingen een verlies leed van f. 6.65 millioen en de nog resteerende winst geheel voor afschrijvingen moest aanwenden. In de industrieele afdeeling. die aan vankelijk opnieuw zeer vast was, konden de hoogste koersen zich, evenals trou wens in de andere hoeken. niet ten volle handhaven, toen de dollarkoers een lichte verbetering aantoonde. De aan dacht trok de, naar men meende zuiver speculatieve. vraag naar van Berkel's Patent, terwijl daarentegen Unilevers on- geanlmeerd waren, in verband met de onzekere positie van het concern in Duitschlanu. Koninklijke Petroleum zijn niet veel in koers veranderd; de belangstelling van Fransche zijde is aanmerkelijk geluwd. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Engeland ls momenteel druk aan d markt om het artikel boter en ook Dultsch- land blijkt nogal Iets noodig te hebben. De prijzen konden zich om deze redenen dan ook iets vaster zetten. Daarentegen was bij het warme weer het artikel kaas verlaten en alzoo flauwer in prijs en voor melkpoeders de exportmarkt uiterst kalm, zelfs ietwat „onzeker" vanwege geruchba die er liepen omtrent nieuwe heffinjs. Zoodoende is de algemeene toestand op (t zuivelmarkt in doorsnee niet bijzonte gunstig. Op de veemarkten doet de hoolbou? vooral in het Noorden des lands zijn in vloed gelden, want te Leeuwarden en Zwolle waren gisteren de aanvoeren zóó gering, als in langen tijd niet gekend, doch het bezoek was er mede ln overeen stemming, zoodat hetgeen was aange boden, nog lang niet verkocht kon worden. Ook hier op de Leidsche markt was er weinig aan de hand. In 't bijzonder in de rijen der gebrulksbeesten konden we slechts weinig handel waarnemen. Een enkel goed melkbeestje werd voor zachte» prijs verkocht. Slachtvee werd over het algemeen Iets minder aangevoerd. Men ls beducht voor de lage prijzen der laatste dagen docb ondanks men minder aanvoerde viel de handel en prijzen nog zeer tegen. Voor gemiddeld 25 ct. per pond geslacht gewicht moest heel veel goede kwaliteit worden afgegeven. Derde soorten gemiddeld 18— 20 ct. per pond. De stieren maakten ln verhouding nog een vrij goeden prijs Verschillende Haagsche slagers waren hier te Leiden aanwezig om een puike stier en deden zich aldus concurrentie aan Sommige konden evenals goede koelen, ook 25 ct per pond opbrengen. Met de kal veren bleef het zeer slecht gaan. Zelfs uit Brabant voerde men hier weer een kwan tum vette kalveren aan, waarvoor slechte prijzen konden worden gemaakt. Op de wolvee-afd. 'n ongekend slechten toestand. Niet alleen dat de oude schapen thans niets konden opbrengen, doch ook voor de zuiglammeren waren gister over de geheele linie de prijzen zeer slecht. Weide- lammeren eveneens met minder kooplust, wat lager, terwijl de varkensmarkt sla pende en nauwelijks prijshoudend verliep. VAN DER S. In Amerikaansche shares ls weer veel omgegaan, vooral Anaconda's en ®n koperwaarden, alsmede staalaandeeien en sporen, konden tijdelijk aanmerken) in koers stijgen. t Hieronder volgt een overzicht van koersverloop: 4»/» Nederland 1933 98 1/2. 97 1/2. 5W/o Ned.-Indië 901/16. 891/4. 4'/i°/« Ned.-Indlë 88 9/16 86 3/4. 4',V,'o Amsterdam 89 1/4, 87 3/4. 4°/0 Rotterdam 82 5/8, 80 1/2. Dawesleenlng 43, 51. Youngleening 33 3/4, 39 Ned. Ford 140, 142 1/2 138. Philips 165 1/4, 170. 164 Unilever 97 3/4. 99 1/2. 96 1/2. 97 3 4. Ned. Kabelfabriek 278 1/2, 285. Konlnkl Petroleum 169,'/: 173 3/4, 16» Perlak 97. 102 3/4. Amsterdam Rubber 87 1/8, 83. Oost-Java Rubber 99 1/2, 104 102. Ned. Scheepvaart Unie 62. 65 3'4, 63 i Handelsver. „Amsterdam" 229 234. Deli Batavia Mij 140 1/2, 158. 150 Deli MIJ. 133. 153. 149 3/4 Senembah 1441/2. 158, 155. j__j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10