De opening van den Volksraad EEN ROEMLOOS EINDE. |74tIe Jaargang DONDERDAG 15 JUNI 1933 No. 22465 I Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. REDE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en Dlaarwn 1 iaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT* Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. I Burgemeester en Wethouders van Lei- Beu brengen ter algemeene kennis, dat I j. Rodenburg, te Leiden, een verzoek Beeft ingediend ter bekoming van een ver- Tol B voor den verkoop uitsluitend van Bic holvrijen drank voor gebruik in het jerceel Borneostraat No. 2, aldaar. 2488 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 15 Juni 1933. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door [ben de beslissing op de verzoeken van de lommanditaire Vennootschap onder de Irma Tieleman en Dros, om vergunning tbet oprichten van: a. een fabriek van Ivenmurzaamde levensmiddelen in de per celen gelegen tusschen de Middelstegracht len de Uiterstegracht, Sectie I. Nis. 2657, 1,1921, 2510,1475,1476, 845, 846 847 en 848 i. een fabriek van verduurzaamde levens- oiddelen in de perceelen gelegen tusschen Ide Middelstegracht, de Hooigracht en den ■Oude Rijn, Sectie I. Nis. 2301, 2103, 2492, 12131. 2137 en 461; c. een fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen gelegen tus schen de Middelstegracht en de Hooigracht Ikad. bekend Sectie I, Nis. 2534, 2658, 2622, 1133 2298, 2534, 1909, 531 en 1368, is ver daagd. 2489 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juni 1933. BIIJ. DER NED. LETTERKUNDE. Ten onrechte hebben wij gemeld, dat in de gisteren alhier gehouden vergade ring van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde was besloten tot verla ging van den prijs voor meesterschap van 1.1000 tot f500 en van de toevoeging van een vierde gedeelte der ontvangen rente het grootboek en van 2 pOt. der bijdra gen van de leden aan het kapitaal. Nader was gebleken, dat het voor deze wetsher ziening vereischte 2/3 gedeelte der uitge brachte stemmen niet was bereikt. De huidige toestand blijft dus onveranderd. AANBESTEDING. Bij de gisteren gehouden aanbesteding tan de levering van hooi, stroo en turf- strooise], benoodigd voor de paarden van het 6de R.V.A.. gedurende het tijdvak 1 Augustus 1933 tot en met 31 October d.a.v. was het laagst ingeschreven voo^ hooi door firma J. Oomen en Zn., Oosterhout met f. 32.30; stroo firma M. Romein, Voorschoten en turf strooisel: Verkoop bureau voor Turfstrooisel te Rotterdam met f. 15.60: alles per 1000 KG. HET 6de R. V. A. OVER DEN AFSLUITDIJK. Gelijk reeds eerder gemeld, maakt het 6de regiment veldartillerie dezer dagen een marsch langs den afsluitdijk en door Friesland naar de legerplaats bij Olde- broek. In onze fotopagina heeft men gisteren kunnen zien hoe den comman dant, overste Haitsma Muilier bij het be treden van den Frieschen bodem Dinsdag middag bloemen werden aangeboden zoo wel aan het einde van den afsluitdijk als te Bolsward. waar overnacht werd, be stond groote belangstelling. Het dagelijksch bestuur der gemeente verwelkomde den troep en ontving den commandant met de officieren van den regimentsstaf op het mooie, oude stad huis. De burgemeester, de heer S. J. Praamsma, uitte zijn spijt, dat Friesland geen garnizoen meer heeft, en meende, dat in menig Fries door dezen tocht de liefde voor het leger weer zou ontwaken °f opbloeien wat in deze tijden zeer gewenscht is. De burgemeester memoreerde ook nog de relaties van de stad Bolsward met de familie Haitsma Muilier, waarvan de commandant van het regiment een af stammeling is. Daarna begaven de militairen zich naar hun over de geheele stad verdeelde kwar tieren. Hoe Bolsward met de militairen mee leefde blijkt wel hieruit, dat de burge meester aan de winkeliers toestemming Baf hun zaken tot 10 uur open te houden Het Bestuur van het Groene Kruis stelde het badhuis, dat anders des Dins dags gesloten is. voor de militairen open. Gisteren is via Sneek gemarcheerd naar bint Nlcolaasga, waar een oefening is gehouden, alvorens werd ingekwartierd. GOUDEN DOCTORAAT. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. L. J. M. Nelissen, kantonrechter te Breda, aan de Universiteit alhier promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap. DE VREEMDE KNAL. Een medewerker schrijft ons: Tot hedenochtend zijn er op den aan vraag om inlichtingen over den knal van Zondag 88 brieven binnen gekomen. Eenige inzenders voegden nog waarne mingen bij van personen die zich elders bevonden Velen hadden op dat moment de radio aan en trokken uit het feit, dat zij geen luchtstoring hadden gehoord, terecht de conclusie, dat het geen onweer geweest kon zijn Slechts een paar Inzenders hebben een lichtverschijnsel waargenomen, dat vol gens hun beschrijving een meteoor ge weest moet zijn. Deze is o.a. ook te Breda en Rotterdam waargenomen In sommige gevallen bleek navraag noodig, zoodat een algemeene beschou wing over het verloop van het verschijn sel nog opgeschort moet worden. Mochten er nog lezers zijn, die den meteoor gezien hebben en bijzonderheden benevens rich ting en hoogte (in graden* boven den horizon kunnen aangeven, dan is hun bericht „?er welkom Aan alle inzenders hartelijk dank voor hun in de meeste gevallen zeer uitge breide inlichtingen. Op het verschijnsel komen wij dus nog nader terug. VER. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Excursie naar het Muiderslot en het Raadhuis te Hilversum. Te 8 uur voormiddag verzamelde zich een aantal leden op het Stationsplein, waar een autobus van de Leidsche Auto- boxengarage gereed stond om de heeren op te nemen. Te circa 11 uur werd het Muiderslot bereikt De slotbewaarder ont ving het gezelschap aan de brug en begon op het voorplein de oorsprong en weder waardigheden van deze oude vesting mede te deelen, zoo ook van zijn bewo ners, waarvan wel de meest bekende zijn Graaf Floris V die in deze omgeving door de Edelen werd vermoord en van Hooft, den voorzitter van de vermaarde Muider- kring. Zoo betraden wij dan, aldus meldt ons de secretaris, de heer Fred. A. Wempe Sr.. het interieur van deze oer-oude veste en bezochten achtereenvolgens de ge vangenis van Floris V: de huiskamer van Hooft; de Ridderzaal waar vroeger de Muiderkring vergaderde; de keuken; de eetzaal; de kamer van den slot-abt; de kapel; de studeerkamer van Hooft: de bakkerij, om ten slotte te belanden in de onderaardsche kerker, waar men de ge vangenen den hongerdood deed sterven. Daarna ging de reis verder naar de „Gooische Boer" waar geluncht werd en vervolgens Hilversum, waar te halfdrie precies de ontvangst ten raadhuize plaats had. Hier was het de heer A. Korpers- hoek, opzichter-teekenaar bij den techni sche dienst van gemeentewerken, die de heeren ontving en op het binnenplein allereerst een bouwkundige voordracht hield over het hoe en waarom dit mooie raadhuis zóó is gebouwd en niet anders. Daarna ving de lange tocht aan door het interieur van Dudok's raadhuis en inderdaad: men moge dan nog zoo ge hecht zijn aan de oude vormgeving van onze voorgangers, hier is toch wel iets bijzonders tot stand gekomen. Het is alles zoo eenvoudig, doch desalniettemin van een verfijnde constructie die imponeert. De voorzitter van ..Bouwkunst" de heer C. Kiljan. vertolkte met van bijzondere waardeering getuigende woorden den dank der bezoekers Dit was het slot van de excursie en nu ging t' langs de Loosdrechtsche plassen, de mgoie Vecht naar Utrecht en langs den eveneens mooien Ouden Rijn naar de Sleutelstad terug. Het is in alle opzichten een mooie dag geweest en de deelnemers waren den Secretaris dankbaar voor de accurate regeling van alles. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma B le groep W. Bos Ab'oenes, H Brinkgreve. Voorschoten, P L Eggink Oegstgeest. A. Fortgens, Voorschoten, W. Langhout, Oegstgeest, mej M S E Nieuwenhuis. Leiden. D. van Riessen. Katwijk a. d. Rijn en F. Wensinck Leiden Het examen wordt met 1 candi- daat voortgezet. Afgewezen 1. N.V. LEIDSCHE BOUWMIJ. In de gistermiddag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Bouwmaat schappij werden de balans en verlies- en winstrekening onveranderd goedgekeurd en het dividend, evenals het vorige jaar. vast gesteld op 10'/. "/o. De heer H. J. Jesse die aan de beurt van aftreden was, werd als bestuurslid herkozen. Tekort van 34 millioen, dat nog ongedekt is. Aneta meldt ons heden uit Batavia De Volksraad ls heden door den gouv - generaal van Ned.-Indlë jhr. mr. B C. de Jonge, met een uitvoerige rede geopend waarin hij opmerkte, dat niemand het af- geloopen jaar zal terugwenschen en nie mand het nieuwe jaar opgewekt tegemoet zal gaan. Spreker begroette den voorzitter vol vertrouwen op zijn nieuwen post en gaf daarna een beschouwing over dc finan cién des lands, welke toestand ook in het afgeloopen jaar zorgwekkend bleef De daling der Inkomsten bleef voortdu ren. Hiermede werd bij de opstelling van de begrooting voor het dienstjaar 1934 rekening gehouden terwijl bovendien po gingen om de uitgaven te drukken niet ontbraken Op zichzelf mag als het beduióendste resultaat worden beschouwd dat de stand van de zuivere gewone uitgaven des lands van f. 524.000 000 in 1930 kon worden te ruggebracht tot een in het ontwerp der begrootine voor 1934 geraamd bedrag van f. 269 000.000. Neemt men de inkomsten over 1929, welke f. 524.000 000 bedroegen en stelt men daar tegenover de raming voor 1934. op dezelfde basis berekend dan komt men tot een bedrag van slechts f 214 000 000. der halve een teruggang van 5 op 2 of 60 pro cent. Hiertegen is geen bezuiniglngsarbetd opgewassen, noch kan een verzwaring van de 'asten afdoende helpen Tegenover de geraamde uitgaven van f. 369.000.000 kan ook niet meer dan pim. f, 285 000.000 aan inkomsten voor 1934 wor den gesteld, hetgeen een tekort laat van f. 84.000.000 Wil men er mede rekening houden dat van deze f84 000 000 ongeveer f.50 000 000 bestemd is voor aflossing van schulden, dus onze schuldenlast niet ver zwaart, en uit dien hoofde als gedekt kan worden beschouwd, dan nog blijft een be drag van f. 34.000 000 als ongedekt tekort. Deze toestand ls niet te ontkennen en kan zelfs niet genoeg op den voorgrond worden gesteld. NED VER. VOOR MICROBIOLOGIE. Bovengenoemde vereeniging heeft dezer dagen in het Instituut voor Tropische Ge neeskunde onder voorzitterschap van prof. dr W. Schüffner uit Amsterdam haar zomervergadering gehouden. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken werden de volgende wetenschappe lijke onderwerpen behandeld: Dr. A. Vedder (Amsterdam) sprak over keelstreptococoen Prof dr. A. J. Kluyver (Delft) hield, mede namens ir. W. J. van Reenen, een lezing over ..azotobacter agilis-Beijerinck". De heer G. Kapsenberg (Groningen) deed enkele mededeelingen van techni- schen aard. In de middagvergadering sprak prof. P. C Flu (alhier) over „Het EI Tor vraagstuk en de bacteriologische choleradiagnose". Dr. H. W. Julius (Utrecht) sprak over het verwekken van bacteriedoodende stof fen ln weefselculturen. Dr. A. Ch. Ruys (Amsterdam) beschreef een methode waarmede het gelukt is in een belangrijk grooter aantal gevallen het pathogeen agens van de ziekte van Weil in het circuleerend bloed van proefdieren aan te toonen dan bij het directe onder zoek van het bloed mogelijk is. Ten slotte sprak dr S. Postmus (Am sterdam) over het beloop der serore-actie bij oud-lijders aan de ziekte van Weil. N.V. V/H. DE VRIES EN STEVENS. In de gisteren gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. de Vries en Stevens werden o.m. het jaarverslag, de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. In het college van commissarissen wer den benoemd de heeren: N C. F. van Gln- kel, J. Heringa en Ch P. Versteegen. met welke benoemingen dit college voltallig is. Belangrijke reorganisatieplannen zijn ter sprake gebracht, waaromtrent defini tieve besluiten in de nieuwe vergadering zullen worden genomen. Over het afgeloo pen boekjaar zal geen dividend worden uitgekeerd. In het perceel Pleterskerkkoorsteeg 4, hebben de gez. Herning een zaak geopend in Comestibles en aanverwante artikelen. Bij een bezoek, dat wij er hedenmiddag brachten, trof ons de voor dit doe', zoo uitnemend geschikte winkel. Helder en frlsch, twee voorwaarden, waaraan een zaak in deze branche, In de eerste plaats moet voldoen, is deze zaak in hooge mate. De ruime étalage welke een keurig overzicht biedt van de rijke sorteering ar tikelen op dit gebied, geeft tevens een vertrouwden indruk van de quallteit dier producten. Wij wenschen de onderneemsters veel succes, Jhr. mr. de Jonge. Het ergste van alles is. dat voor een deel de oorzaken hiervan buiten den kring on zer bemoeienis en macht ligt. Nieuwe belastingen en verdere loonsverlaging. Niet alleen wordt thans overwogen op nieuw uit verhoogde of nieuwe heffingen ongeveer f. 28.000 000 te putten nadat sinds 1929 de middelen al met f. 65 000.000 zijn opgevoerd, maar ook zal een verdere be sparing op de personeelsuitgaven moeten plaats vinden, ja zelfs zal aan korting op pensioenen niet te ontkomen zijn. Aangezien op de uitgaven voor materieel reeds tot het uiterste is bezuinigd komt verdere versobering of reorganisatie in werkelijkheid neer op ontslag of salaris korting Bij een poging om snel en alleen langs dezen weg uitkomst te zoeken zou een vol komen ontwrichting van het eigen maat schappelijk bestel onontkoombaar zijn ge worden. Maatregelen van geheel anderen aard moeten dan ook hiertegenover worden ge steld. Spreker denkt aan de herhaaldelijk be pleite andere verdeeling der defensieuit gaven tusschen Nederland en Koloniën. Daar de Nederlandschc Regeering zelf voor groote moeilijkheden staat en onder de tegenwoordige omstandigheden Ned - Indlë bij voortduring financieel steunt, dient de opportuniteit daarvan in de eer ste plaats aan de beoordeeling der Neder- landsche Regeering te worden overge laten. SDreker memoreert dankbaar, dat het BINNENLAND. Dc opening: van den Volksraad door den Gouverneur-Generaal; beschouwingen over den financicelen toestand van Ned.-Indic. de Blad». Tegen openbare verkoopingen met ver keerde practijken; circulaire van den minister van Justitie. (Binnenland, 3e BI.) De werkloosheid in twee maanden met bijna 20 pet. afgenomen. (Binnenland, 3e Blad). Ingrijpende bezuinigingsmaatregelen to Haarlem. (Binnenland, 3e Blad). De deviezen-smokkelarij aan de Duit- sche grens. (Gemengd, 3e Blad). De loting voor de militie-lichting 1935; getrokken is dc naam Thcodorus INlarinus dc Mey. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Verdere besprekingen ter Economische Wereldconferentie. Ook dr. Colijn aan 't woord. (3e Blad). Engeland zal Amerika 2 millioen dollar in zilver betalen. Roosevelt neemt daar mede -enoegen. (Bultenl. en Tel., le Blad). Toenemende verbittering in Oostenrijk tegen Duitschland. (Bultenl,, le Blad). primair belang der volksvoeding nog veilig gesteld schijnt. De economische structuur ln haar al gemeenheid werd ernstig geschaad. Spre ker herinnert aan het Ingrijpen door de Regeering in de suikerindustrie en bij de thee-Industrie, waarbij met waardeerLng gewag wordt gemaakt van het werk van belanghebbenden ter verkrijging van in ternationale samenwerking. Ten aanzien van de rubber merkt spre ker op dat deze cultuur door de Regeertng vroeger reeds herhaaldelijk ln beschouwing werd genomen, doch nimmer ls haar een plan voorgelegd waarvan de uitvoering mogelijk leek. Intusschen schijnt de kans op tot stand koming van een dergelijk plan thans grooter dan anderhalf jaar geleden. Met de regelingen omtrent de suiker en thee ls een waardevolle ervaring opge daan. Een groote moeilijkheid zal altijd blijven om de Inlandsche rubbercultuur op bevredigende wijze in de regeling te be trekken maar nu in kringen van belang hebbenden de overtuiging schijnt te zitn doorgedrongen dat 'n regeling de voorkeur verdient boven den tegenwoordigen toe stand, opent dit een nieuw perspectief. Ten aanzien van cement- asphalt- en metaal-Industrie werd een meer recht- streeksche vorm van stcunverleening toe gepast. door aan die industrieën Gouver nementsorders op te dragen, welke anders in de eigen werkplaatsen zouden zijn uit gevoerd. De Regeering vertrouwt dat de autonome rechtsgemeenschappen en zelf besturen haar zullen steunen in het stre ven om meer systematisch in Ned -Indië vervaardigde nijverheidsartikelen hier te lande te bestellen. Werkloosheid en werkverschaffing. Spreker wijst er op dat bij de arbeids beurzen thans zijn ingeschreven ruim 3000 Europeanen 10.000 Inheemschen en 850 Ohineezen. Hij herinnert verder aan de Na jarenlangen trouwen dienst zijn de oude locomotieven en rijtuigen van de stoom tram Leiden—Heemstede overgegaan in sloopershanden. De firm Esbois uitS't kocht van de directie der NZ.H twaalf locomotieven en veertig rijtuigen welke on het remise-terrein nabij den overweg worden gedemon t eerd en in stukken gebrand Hierboven de laatste „koffiemolens" in afwachting van hun roemloos einde.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1