LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 13 Juni 19; KUNST EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. O DOL-tand pasta GEDENKBOEK DER KOTT LLOYD. In verband met het 50-Jarig bestaan der maatschappij op 15 Juni a s heeft de di rectie der N V. Rottcrdamsche Lloyd bij de drukkerij M. Wijt en Zonen te Rotter dam een fraai gedenkboek het licht doen zien. Het lijvige boekwerk: ..De Zellvloot van Willem Ruys Jan Danlelszoon en de Rotterdamsche Lloyd" werd samengesteld door wijlen den heer A Hoynck van Pa- pendrecht In een elftal hoofdstukken wordt de wordingsgeschiedenis van deze vermaarde Rotterdamsche reederlj weer gegeven Het verschil tusschen de vroeger gebruikte driemastschoeners en de hui dige motorschepen én wat snelheid én wat comfort betreft wordt niet alleen door de onderhoudende beschrijving, maar ook door de talrijke teekenlngen veelal van den samensteller zelf en de fraaie foto's, welke den tekst toelichten, duide lijk. Uit de ln 1828 opgerichte cargadoors- firma Jacob van Ulphen is de Rotterdam sche Lloyd voortgekomen, zoodal deze thans ln werkelijkheid reeds 105 jaar bestaat!! De firmanten van deze te Amsterdam gevestigde reederlj waren de 20-jarige Jacob van Ulphen, zoon van wijlen den Amsterdamschen cargadoor Johannes Jacobus van Ulphen, en de 19- jarige Willem Ruys, de vierde doon van den te Ouderkerk aan den Amstel staan- den predikant Jan Daniel Ruys. In 1834 werd de firmanaam veranderd in Van Ulphen en Ruys en werd tot meerdere uitbreiding van het bedrijf ook te Rotter dam een cargadoorskantoor geopend en wel onder leiding van Willem Ruys Het kantoor werd gevestigd Haringvliet M 81, thans nummer 7. In weerwil van het feit. dat Rotterdam verschillende cargadoors- firma's met een lang gevestigde reputatie telde, wist de jonge firma leeds onmiddel lijk een aandeel te bemachtigen in het aantal binnenvallende en uitzeilende schepen. In 1839 kreeg de Rotterdamsche branche nog een andere bron van inkom sten zij werd de cargadoor van de sche pen over welke Willem Ruys de direct.e had. In 1847 werd de associatie tusschen Willem Ruys. Jacob en den enkele jaren tevoren tot de firma toegetreden Jan van Ulphen, ontbonden. Willem Ruys ging op den ingeslagen weg: 't beladen van Oost- Indiëvaarders, voort en zoo verminderde geleidelijk het aantal kleine schepen dat door zijn kantoor werd behandeld en ver meerderde het aantal groote hand over hand. In 1861 werd de firmanaam veran derd in Wm. Ruys en Zonen en trad de tweede zoon tot de firma toe. Een belang rijk jaar in de geschiedenis der firma is ongetwijfeld 1870 toen zij besloot voor eigen rekening stoomschepen in de vaart te brengen. Het eerste stoomschip der firma was de ..Ariadne", groot 683 last of 1291 ton en met een stoomvermogen van 120 P K. Met steun van de firma Young, Ehlers en Co., de directie van de Commer cial Steamship Company te Londen voor welke firma Wm Ruys en Zonen reeds enkele jaren stoomschepen naar Indië expedieerde kwam tenslotte in Januari 1875 de Stoomboot-Reederij „Rotterdam sche Lloyd" tot stand: directeuren werden Wm Ruys en de steenkolenhandclaar I. G. N van Hoven. In 1883 werden tenslotte alle kleine maatschappijen onder welke de verschilende in de vaart gebrachte schepen ressorteerden, vereenigd tot een groote, de thans jubileerende N V Rotterdamsche Lloyd, waarvoor Willem Ruys Jan Da- nieiszoon gedurende 45 jaren den weg baande De vlag der maatschappij Is sa mengesteld uit de vlaggen der oudere ree- derijen en is zoo het sprekende bewijs voor het ontstaan der N V. In de laatste hoofd stukken worden de geschiedenis der Rot terdamsche Lloyd, het postcontract van den Staat met den Lloyd en de „Neder land" (1892) en de Rotterdamsche etablis sementen uitvoerig besproken en beschre ven. Een lijst van de Commissarissen en Directie besluit het interessante boek. HET GROOT NEDERLANDSCH TOONEEL. Zooals reeds medegedeeld zal het Ge zelschap Verkade voortaan optreden onder den naam ..Groot Nederlandsch Tooneel". De artistieke leiding wordt gevormd door de heeren Paul Huf. Johan de Meester en Frits van Dijk, die tevens als regisseurs zulien optreden. De zakelijke leiding is in hanaen van den heer Hans van Meerten. bijgestaan door den heer Hans Billé als administrateur. De- tooneelverzorging is toevertrouwd aan Johan de Meester en Denis Martin, een teerling van Herman Teirlinck. Het tableau de la troupe is samengesteld als volgt: Demes: Alida Tartaud—Klein, Anrue Verhulst. (a.g.). Tilly Bouwmeester. Marie van Westerhoven, Ceesje Speenhoff. Maud van Walree Mies Versteeg Eva Janssen. Heeren: Paul Huf Johan de Meester. Frits van Dijk Han« van Meerten. Folkert Kramer Jan Teulings, Ben Aerden. Gerard Schild; terwijl met enkele artisten nog on derhandelingen worden gevoerd. CENTRAAL TOONEEL. Tot dit gezelschap behooren: Tilly Lus, Marv Dresselhuys. Mien van Kerckhoven- Kling, Rie Gilhuys, Syb. Veltman, Cees Laseur. Oscar B. Tourniaire, Joan Rem- melts, Chris Baay en Frits van Doijgen. ANTON ROEMER. Anton Roemer, de zeer gaarne geziene figuur in de tooneelwereld. lid van het Hofstadtooneel (dir. Cor v. d Lugt Mel- sert) hoopt in het komend seizoen zijn 25-jarig jubileum als tooneelspeler te her denken. Velen zullen echter met leed wezen vernemen dat hij sedert ruim een maand door ziekte verhinderd is op te treden. o NIEUWE UITGAVEN. Door de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Lan ge Voorhout 102. Den Haag. is uitgegeven dr brochure Nederlandsch Noordzeekust". In het rijk geïllustreerde boekje worden alle Nederlandsche badplaatsen langs de Noordzeekust van Vlissingen tot en met Schiermonnikoog besproken. AARLANDERVEEN. De werkloosheid. In verband met het seizoen, hooitijd, enz. is de werkloosheid hier gestadig afge nomen, zoodat geen landarbeiders van den steun behoeven te trekken. De broodprijs van het witte brood is alhier met 1 ct. per 8 ons verlaagd. De opbrengst van de gehouden col lecte bij de le muzikale rondgang van „Excelsior" bedraagt ruim f. 30. RECLAME. ALPHEN. Bedankt. Ds. H. Pot, te Ambt-Vollenhove, heeft bedankt voor het beroep der Geref Kerk te Oudshoorn. BODEGRAVEN GEMEENTERAAD. Commissie voor de werkverruiming be noemd De Slaehtbuistarieven Extra vergoeding Benoemingen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen Slechts 10 leden waren aanwezig, aangezien de heeren Baan Batelaan en A. v. d. Berg bedankten en de heer W. Boer telegrafisch bericht van verhindering had gezonden. De geloofsbrieven van de benoemde le den B. Baars en J. Vreeken werden goed gekeurd. De heer Lugtenburg mocht vra gen stellen over de gemeentelijke armen zorg en het vergaderen op Maandag. De heer Beijen over de afgraving van de Zuidzijde Op verzoek van Ged. Staten werd besloten het openbaar vervolgonder wijs op te heffen, omdat er in jaren geen cursus is geweest. De heer v. d. Poll en de heeren Beijen en Lugtenburg verdedigden het laten voortbestaan van de gelegenheid, omdat het toch niets kost. De gemeente-reiniger Blijleven vroeg aan den Raad een auto aan te schaffen, omdat de dienst met paard en wagen niet meer kan worden uitgevoerd. Meerdere kosten van den dienst zal dit niet mee brengen. De heer Beijen bestreed het voorstel van B en W om dit adres naar dit college te zenden om praeadvies. Daarvoor is dit adres niet geschikt. Hij moet zich wenden tot B en W. en niet tot den Raad. De heer v. d. Poll stemde daarmee in. Hij heeft vol verbazing het stuk gelezen. B en W. hadden het adres niet au serieux moe ten nemen De voorzitter stemde met deze woorden in. Enkele andere heeren spraken in denzelfden zin, hoewel men de aan schaffing van een auto wel wenschelijk scheen te vinden. Het adres werd daarom voor kennisgeving aangenomen Langdurige discussie ontstond naar aan leiding van een adres van den Centr. Bond van Transportarbeiders over werkverrui ming. De Bond meende, dat er objecten genoeg zijn en wees er een heel rijtje aan. B. en W. willen dit adres voor kennis geving aannemen. De heer Lugtenburg be streed dit advies uit een oogpunt van urgentie. De heer Slapper meende dat wat het adres opnoemt ook bij B en W. wel be kend is. Deze zijn actief genoeg en hebben heusch dit adres niet noodig. De voorzitter zegde niet te willen treden in een beoordeeling van de waarde van het adres, maar het voorstel van B. en W. gaat uit van de gedachte, dat deze zaak niet op een dergelijke wijze aan de orde moet worden gesteld. De heer v. d. Poll is er toch tegen om het adres zoo maar op zij te leggen. Dat is psychologisch niet juist. Hij wilde liever een commissie benoemen, die de heele zaak met spoed ter hand neemt. Ver schillende leden spraken zich daarover uit. Ook de voorzitter had geen bezwaren evenmin als weth. v. d. Marei Echter be- teekende deze laatste de groote moeilijk heden om een plan te vinden: de voorzit ter zeide dat de heeren misschien in een commissie meer zullen kunnen geven dan tot nu toe; want nu is er nog nooit een plan genomen van een der leden. De heer v. d. Poll meende, dat het wel zal meevallen Tot instelling van een commissie werd met alg. st. besloten. Tot leden hiervan werden benoemd de heeren v. d. Poll, Jongeneel en Lugten burg. De heer v. d. Poll kon niet over vol doende tijd beschikken, maar werd ten slotte geprest de benoeming aan te nemen. De gemeente stelde zich op verzoek van de Rijkscommissie voor steun aan de Boomkweekerijen garant voor 10 pet. van de uit te geven credieten, waarvoor echter Bij het Uitgeversbedrijf „De Spieghel" te Amsterdam verscheen een door de heeren Bouman en J. van de Spieghel samenge steld „Kookboek". Het boekje is bestemd voor kampeerders, trekkers en allen, die buiten hun eigen maaltijd wenschen klaar te maken en bevat tal van practische wenken. Bij dezelfde maatschappij verscheen „Kamptechnisch Handboekje" een uitgave van de Algemeene Nederlandsche Kam- peervereeniging. Het handige boekje is een onmisbare handleiding voor kampeerders, zoowel tijdens als voor het kampeeren, daar het niet slechts een opsomming geeft van de mede te nemen voorwerpen, doch de verschillende tenten uitvoerig bespreekt. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum verscheen van het orgaan van de Vereeniglng tot Bevordering der Belangen van slechthoorenden „Naar het volle Leven" een jubileumnummer. Aan de rijk geïllustreerde aflevering is alle zorg be steed en zij geeft met haar gevarieerden inhoud een overzicht van het streven en werken der vereeniging. Waar de A.N.V.V. dezer dagen haar jaar- lijksch congres te Vlissingen zal houden verscheen van ...Ons Nederland" een spe ciaal Zeeland-nummer, dat als altijd goed verzorgd is. Voor het 17 Juni a.s. te Zandvoort te houden concours voor koetswerken der K.N.A.C verscheen een fraaie reclame plaat. Door de frissche kleuren zal deze plaat ongetwijfeld in den breede de aan dacht op dit concours waaraan een steirit is verbonden vestigen. - dagelijks gebruikt - voorkomt bet leclijke verkleuren der tanden cn een onwclriekenden adem. 2374 in de gemeente slechts 1 gegadigde kan komen. Een strook grond aan de Nieuwe Markt werd verkocht voor f. 5'/i per M2. aan den heer F. van Dam B. en W. stelden daarop voor over te gaan tot herziening van de slachthuis- tarieven. Het oude tarief was door de wij zigingen en de kortingen onleesbaar ge worden en nu is een heel nieuw systeem gekozen, waardoor bevorderd wordt dat het aantal slachtingen toeneemt. Felle critiek op de houding van het college werd uitgebracht door den heer v. d. Poll, die niet kan begrijpen dat men nu met voor stellen tot aanzienlijke verlaging komt, terwijl ln de vergadering van Maart is be weerd dat deze de laagste waren en dat verlaging niet mogelijk was en niet door Ged Staten zou worden goedgekeurd. Nu wijzigde men. nadat de fa. Baas en Dom burg gedreigd heeft heen te gaan, terwijl men tevoren niet eens overleggen wilde. Spr. vroeg waar die menschen nu zijn, die terstond bereid waren de plaats van Baas en Domburg ln te nemen De voorzitter verdedigde het beleid. Het verzoek van Baas en Domburg was onaan vaardbaar, maar daarna zijn B. en W. zelf naar een oplossing gaan zoeken, waardoor mogelijk de belangen van de gemeente en van de verbruikers eveneens worden ge diend. Daarom komt dit voorstel. Uit de woorden van weth v. d. Marei bleek dat de betrokken familie die meer dan de helft van de slachthuis-inkomsten levert met deze wijziging accoord gaat. Vrees voor heengaan had de weth. niet; wel meende hij dat men de concurrentie niet zou kunnen weerstaan en het bedrijf zou moeten inkrimpen als geen tariefs verlaging plaats had. De voorzitter ontkende gezwicht te zijn voor dreigementen, B. en W. hebben zelf standig dit nieuwe tarief ontworpen, zon der overleg met de betrokkenen. Wel is daarna door den Directeur het ontwerp aan dezen voorgelegd, waarmee zij wel te vreden waren De heer v. d. Poll meende, dat dan niet voldaan is aan de uitspraak van den Raad; dat overleg moest plaats hebben De voorzitter meent van wel. wet houder v. d Marei weigerde zich door den Raad precies te laten voorschrijven hoe dat overleg moet zijn. Persoonlijk heeft spr. herhaalde malen met de betrokkenen gesproken en kent hun standpunt dus vol doende. De heer Jongeneel bestreed een verhoo ging van het slachttarief voor varkens. Dit was voor een half jaar verlaagd op zijn voorstel: nu werd voorgesteld het te ver- hoogen tot het oude bedrag. Dat vind hij onjuist. De voorzitter meende, dat deze verlaging noodeloos f. 1000 kost. De consumptie is er niet bij gebaat; het tarief is werkelijk niet hoog De heer Huitkar achtte het niet noodig, de slagers nog eéhs tegemoet te komen. De heer v d. Poll vond het nu geen tijd om te gaan verhoogen Het voorstel Jongeneel werd aangeno men met 73 st. Tegen de wethouders en de heer Beijen. Te Nieuwerbrug zal een woning worden gebouwd voor den Rijksveldwachter met arrestantenlokalen. Dit ter bevordering van het goed functioneeren van den dienst. De heer Jongeneel bestreed dit plan, omdat hij het getal gemeente woningen niet wil uitbreiden. Waar echter geen hoogere kosten hieruit zullen voort vloeien en de gemeente nu huur betaalt voor arrestantenlokalen, werd het voorstel aangenomen. Aan de secretaresse van de werkloos heidscommissie werd een gratificatie ver leend van f. 150 voorloopig voor 1933 daarna telkens weer vast te stellen. De heer Jongeneel voelde er niets voor, om dat het werk grootendeels secretariewerk is Het is een verkapte salarisverhooging, waarvoor het nu geen tijd is. Weth. Huitkar is voor salariskorting uit bezuinigingsoverwegingen, maar dan moet men ook extra-werk extra betalen. Het voorstel werd na verdediging van den voorzitter der comm. den heer Beijen aangenomen. Bespreking volgde over de kosten van de vroegere Raadhuiscommissie die f. 250 be dragen. tengevolge van een nota van den gemeente-opzichter. Het lid der comm. de heer Jongeneel was van meening. dat deze als ambtenaar geen nota mocht indienen. De voorzitter bestreed dit met de opmer king dat de opzichter wel ten dienste staat van B. en W. en daarvoor een jaar- lijksche vergoeding ontvangt. Dat geldt echter niet voor het uitwerken van plan nen voor een Raadscommissie. De reke ning was hooger en ongetwijfeld zou ook dit Jredrag moeten worden betaald. Hier is zelfstandig werk gemaakt, dat volgens een zeer laag tarief is berekend. Meerdere le den wisselden hierover van gedachten; tenslotte werd het bedrag z. h. st. toege staan. Inplaats van de heeren B. Batelaan en A. v. d. Berg werden tot lid van de finan- cieele commissie gekozen de heeren B. Baars en M. Lugtenburg. Tot lid der werkloosheidscommissie werd inplaats van den afgetreden heer Baan Batelaan gekozen de heer J. Burggraaf. De heer Lugtenburg vroeg vervolgens niet meer op Maandagmiddag te verga deren. Daarop lichtte hij een voorstel toe, dat, hij in de volgende vergadering schriftelijk zal indienen om over te gaan tot de stich ting van een dienst voor burgerlijke wel dadigheid. Aanvankelijk meende hij het voorstel mondeling in te dienen, maar op advies van den voorzitter komt dit nu in de vol gende vergadering. De heer v. d. Poll zegde overweging van zijn fractie toe. Tenslotte vroeg de heer Beijen naar de mogelijkheid van afgraving der Zuidzijde, waarover de werkloosheidscomm. eerder had gevraagd. De voorzitter zegde toe in besloten vergadering enkele mededeelin- gen te doen, maar somde de bezwaren op. De afgraving van den dijk zou aan ar beidsloon slechts kosten f. 1500 tegenover f. 15.000 voor het herstel van den weg. De heer Beijen had andere cijfers, maar zou de mededeelingen afwachten. Hierna volgde sluiting der vergadering. De Raad bleef hierop in geheime zitting bijeen. DE OVERVAL IN DE MEYE. Politie steeds aanwezig. Betreffende de ongeregeldheden in de Meye vernemen wij nog, dat de verbitte ring onder de buurtbewoners tegenover de vermoedelijke daders van het steken van spijkers, nog steeds toeneemt, vooral om dat de politie een zeer ernstig onderzoek instelt naar de personen die de wraak- overval gepleegd hebben. Het is intusschen aan de poütie gelukt een drietal jongelie den tot een bekentenis te krijgen. Gister avond was de toestand weer zoo gespan nen. dat door de familie S. voor den ge- heelen nacht politietoezicht gevraagd werd. Zelfs vernemen wij dat de vader van S., van wien men vermoedt, dat hij eveneens bij de zaak is betrokken, op klaarlichten dag met een mes is bedreigd en zich slechts door een snelle vlucht kon redden. Den geheelen dag is nu in de Meye poli tie aanwezig. BOSKOOP Jeugdige misdadigers. Door de politie zijn twee minderjarige jongens aangehouden die er van verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen b.v. van twee bankbiljetten van f. 25. Dit bedrag had den zij uit een portemonnaie gehaald uit een jas, hangende op het terrein van de Gouwewerken aan het Jaagpad. De jeug dige knapen 8 jaar oud hebben na hun diefstal één bankbiljet verscheurd, terwijl zij het andere poogden uit te geven door in een winkel iets te koopen. De winkelier vertrouwd de zaak even wel niet, hield het bankbiljet en waar schuwde de politie. Bij het ingestelde onderzoek, kon het verscheurde bankbiljet i n zijn geheel worden opgespoord, evenals de wegge worpen portemonnaie. Burgerlijke Stand. Geboren: Bastiana Antje Paula, d. van J. Schaap en A. Clarist; Daniël, z. van J. van Fulpen en M. van Rijn. Ondertrouwd: H. Feldheim en J. P. Hardijzer. Getrouwd: A. W. Elsholz, 23 jaar en C. v. d. Wolf, 22 jaar. Overleden: A. A. Sanders, wed. van G. Vermeulen, 77 jaar. Gedurende de ajgeloopen week wer den in de bad- en zweminrichting 245 heeren, 364 dames en 212 volksbaden ge nomen. De dames J. v. Ooij, P. Nederhof, W. Pannebakker, Chr. Stolker en C. Streng behaalden het diploma voor lingerie bij de zusters Ursulinen, het diploma voor Costumière de dames A. Streng, J. Slootjes, G. v. d. Tol, M. Ravestein, Chr. Nieuwe- steeg, J. Nieuwesteeg, A. Vermeulen en M. Schalkwijk. Door de politie is aangehouden en als ongewenschte vreemdeling uitgeleid de Duitscher W. M. die alhier vertoefde zon der in het bezit te zijn van de noodige papieren. Uit net onderzoek, kwam verder vast te staan, dat de man nog een jaar ge vangenisstraf in Duitschland had op te knappen. Bij de examens voor het Midden standsdiploma slaagden alle candidaten van den Handelscursus alhier, n.l. de dames D. Bregenbeek, Tr. Hoogendoorn en W. Oosterom en de heeren Jac. van Gorcum en J. van Tol. HAZERSWOUDE Burgerlijke Stand. Bevallen: L. C. Zoete, geb. Muider, D. H. J. Pont, geb. Voskuil, D. P. J. Slingerland, geb. van Amsterdam, D. Overleden: Teunis, z. van L. Staring en J. S. van Harskamp, 4 jaar. Het bouwen van een burgerwoonhuis in de Loetweg, voor rekening van den heer E. van der Poel alhier, is opgedragen voor wat het timmerwerk betreft aan den heer B. J. Timmermans, het metselwerk aan den heer C. J. Vreeburg, beide aan nemers alhier. Bij het correspondentschap der Ar beidsbemiddeling alhier staan ingeschreven als werkloos 112 personen, waarvan 41 steuntrekkend. Ten. nadeele van den heer D. F. in het Westeinde zijn een 10-tal jonge hanen ontvreemd, waarvan bij de politie aan gifte is gedaan. NIEUWKOOP. De muziektent. De gemeentelijke muziektent is van de Kerkstraat overgebracht naar den tuin van het gemeentehuis en wordt thans ge schilderd. Zoodra dit gereed is, zal een eerste muziek- en naar wij vernemen ook tegelijk een zanguitvoering gege ven worden. Plaatselijk Crisiscomité. Het plaatselijk crisis-comité alhier heeft gedurende de zomermaanden zijn werk zaamheden tijdelijk gestaakt. Aan totaal is gedurende het winterseizoen uitgekeerd een bedrag van f. 2279.35. Bovendien zijn nog uitgereikt 5 wollen dekens, 210 mud eiei kolen, een aantal lakens en werkmans broeken en kielen, sajet enz. te samen tot een geraamd bedrag van f. 397.70. De in komsten, door middel van de busjes, die wekelijks aan de huizen worden aange boden, bedroegen tot 1 Mei j.l. f. 997.03, een prachtig bedrag' Voorts kwam binnen door den bazar en de verschillende ver lotingen f. 1104.60, terwijl de straatcollecte ruim f. 200 opbracht. Het bestuur hoopt, dat de offervaardigheid van de burgerij in het komende seizoen van dien aard zal blijken te zijn, dat indien noodig de uitkeeringen in het najaar op denzelf den voet kunnen worden voortgezet. Aan den bouwkundige H. Mol is op gedragen het bouwen van een boerderij aan den Aarlanderveenschen weg alhier voor rekening van den heer N. Bodegra ven. Het werk wordt uitgevoerd door P„ Bodegraven als timmerman en G graven als metselaar. Is in het vorig jaar in deze gernpmi slechts één gebouw opgetrokken th zijn er reeds 4, wat dus op eenige o'nif'ij1 in de bouwvakken alhier wijst. NOORDEN. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank! In café „De Noordsche Plassen" J de jaarvergadering gehouden van de (V J Boerenleenbank alhier. Na opening h den voorzitter van den raad van Toehü! den heer Th. Mourits en lezing van notulen door den Kassier, den heer van den Berghe, werden de balans rekening voorgelezen en vastgesteld ui üid van het bestuur werd met 80 J de 82 st. herbenoemd de heer N. Lanse'iJ Sr. en als lid van den raad van Toert! met 75 van de 83 st. de heer J zuifl vliet. 1 Wegens vertrek of faillissement weni. 3 leden geroyeerd. De rentevoet blijft het spaargeld 3.60 pet. dagelijks 0D,„ baar en 4 pet. voor een jaar vast v3 credieten 5 pet. Wegens rente over ui is nog achterstallig ruim f.2500, waam de voorzitter met klem aandringt on taling, desnoods bij gedeelten. De heer G. Mourits vroeg verlaging vn de rente voor credieten. De voorzitter zeA dat de bank zelf 43/4 pet. betalen moet v« het bedrag, dat de Centrale leent de heer M. P. van der Weijden de 'vrai doet stellen of dit niet onbillijk hoog De voorzitter zegt, dat hier reeds vaak op aangedrongen is zonder resultaal oU schoon vrij groote winst gemaakt iv'ordf Spr. wijst hierbij echter op het crisii fonds, waarin de Centrale jaarlijks f. kxi'oj stort en op het waarborgfonds tei fraude, brand, enz., wat groote somma vordert, hetgeen allemaal in het belad is van de locale banken. Nadat op zoek van den heer W. Leliveld de vw zifter de bedoeling van het crisisfomb no ghad uitgelegd, werd de vergadeiiJ gesloten. Uit de balans en rekening over 191 zij nog het volgende geciteerd. De vangsten bedroegen aan spaargeld» f. 146.552.09: aan terugontvangen voorschol ten f. 26.465.40; aan gelden in ioopend rekening van leden f. 51.017.06, van Centrale Bank f. 156.623, van winst on 1931 f. 1.675.40. Aan rente werd ontvangt van voorschotten f. 4.939.79; van loopend rekeningen f. 7.092.80; wegens diverse f. 2.863.06, waaronder f. 2.548.82 begrepi is wegens achterstallige rente over 191, De uitgaven bedroegen wegens nieuJ voorschotten f. 7.500; in loopende rekenii aan leden f. 49.700.44 en aan de Centn, Bank f. 124.194.22; aan rente wegens spaan gelden f. 8.612.48, in loopende rekening aa leden f. 18.28 en aan de Centrale t. 2.137.59. De balans per 31 December 1932 gee aan wegens uitstaande voorschotlei f. 137.829.90, wegens te goed in Ioopend rekening f. 141.468.92, waarvan f. U0M1 aan rekeninghouders en f. 150 wegens a a rleelen in de Centrale Bank en 1.1 meubilair, nog te vorderen rente van ra schotten f. 2.591.55 waarvan inmiddels a gedeelte betaald is. Aan schulden veaL spaargelden f. 219.134.15, wegens taal rekeningen aan leden f. 1.857.91, re f Centrale Bank f. 54.237.45, aan kapt i het reservefonds f. 14.680.20 met a a een saldo-winst over 1932 van 133 Alhier is het vierjarig oudste dochta tje van den veehouder A. W. in een ont* waakt oogenbllk te water geraakt en jams merlijk verdronken. De expediteur J. Plomp alhier kreel bij het laden van een stier op zijn m auto bij den veehouder D. van der I te Zevenhoven van het dier een trap i gezicht en schouder, waardoor hij uj ernstig gewond werd en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. WADDTNXVEEN. Arbeidsongeval. De knecht van den veehouder kreeg bij het inslaan van palen de houten hamer, die van den steel vloog, tefel het hoofd en zonk bewusteloos neer. Hi|| bleek een zware hoofdwonde te hebber bekomen, die onmiddelijke geneeskundige hulp noodzakelijk maakte. Van steun uitgesloten. Naar wij vernemen heeft de missie tot steunverleening moeten bes™ ten, eenige steuntrekkende lande:belde» van verderen steun te moeten uitsluiten omdat zij niet genegen waren den aan geboden arbeid te verrichten. In het WJ volg zal tegen dergelijke lieden streng worden opgetreden. Ernstig arbeidsongeval. In de carrosseriefabriek „Verheul' ha gisteren een zeer ernstig ongeluk pla3lf De. carrosseriebouwer V. die bij zij" *'eJ! zaamheden op een trap stond, had n ongeluk er achterover af te vallen, zich zeer ernstig aan het hootd te wonden. Dokters hulp werd direct in roepen. Waarschijnlijk heeft de man hersenschudding bekomen. Aan den heer W. de Bas alhieb laagste inschrijver voor het houwen een steenen opslagplaats voor rejie van de kweekerij „Nieuw Leven de som van f. 1800, werd het wers S gund. Te Arnhem slaagde voor het Manie' Beton-Technicus de heer J. Littooij. De boerderij van den heer C, dijk aan den Henegouwerweg is a0 a|. provincie aangekocht, zij zal woroe gebroken en benut tot verbreeding den weg. Steunt, bij gelijken prijs en kwalM De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloos*** 4-i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 8