kerk- en schoolnieuws. Brochure van Mr. Duys verschenen. 74ste Jaareanp DINSDAG 13 JUNI 1933 No. 22463 STADSNIEUWS. De nieuwe koers in zeven stellingen uitgestippeld. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: CM. per regel voor advertentlën uit Leiden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bU eeD maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTI:] Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. DE HEROPENING DER LAKENHAL. an de zeer vele belangstellenden, die I oc heropening van het museum „De kenhal" aanwezig waren, vermelden wij T. dr. W. Martin, hoogleeraar alhier en ecteur van het Mauritshuis te Den ag namens den minister van onderwijs, nsten en wetenschappen, alsmede mr. j. Thomassen a Thuessink van der 'oop, chef van het kabinet van den Com- 'ssaris der Koningin in Zuid-Holland, ens den minister van Staat, commis- is der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van rnebeek. Beiden werden door den bur- ïeester hartelijk welkom geheeten. Na rede van den burgemeester speldde -e onder applaus der aanwezigen, mevr. -rt—De Jong de haar verleende onder- eiding van het in goud vervatte stads- pen op de borst. Zij werd door velen 'lukgewenscht. De" directeur, de heer Coert, dankte Torens zijn uiteenzetting te geven, den „rgemeester voor diens tot hem ge- -oten eervolle woorden. ZANGCONCOURS RING LEIDEN EN OMSTREKEN. [Gisteravond had de uitreiking plaats er prijzen en puntenstaten, behaald door deelnemende Vereenigingen op boven- aand concours. Vertegenwoordigd waren 7 vereenigingen. Deze uitreiking had plaats onder aan- ëding van traktaties door het Ringbe- üur. Er heerschte een aangename stem ing, welke tot uiting kwam in de toe- raken der verschillende sprekers, die ■n dank hunner Vereeniging uitspraken -r de schitterende regeling op de con- ursen, georganiseerd door den Ring iden. Vooral dit zaalconconcours had allen be ëdigd en men wekte het kringbestuur i om de volgende concoursen steeds in "n zaal te houden. Ook de jury in haar itisch verslag maakte melding van de "ooie accoustiek in de groote Stadsge- ootzaal. Ongetwijfeld zullen een volgend jaar eerdere koren zich opgeven. Den secre- "fis, den heer C. B. v. d. Zeeuw, werd amens kringbestuur en aanwezigen dank ebracht voor de voortreffelijke wijze, aarop hij de geheele regeling van dit "ncours had uitgewerkt. Daarnaast werd ook dank uitgesproken tan het adres van den heer G. Zitman als aarnemend penningmeester voor de rouwe verzorging van het financieele ge deelte. Aan het einde liet de voorzitter der Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer" uit lisse, de heer A. van Tibboel den Avond tang zingen en sloot daarna dit samenzijn ®et dankgebed. LEIDSCHE MOLENS. Restauratie gewenscht. In het jaarverslag over 1932 van de Pro vinciale Zuid-Hollandsche Archaeologische Commissie lezen wij o.m.: „De molens „De Stier" en „De Valk" de twee eenig overgeblevenen van de 19, d'e vroeger de wallen sierden, moeten hersteld worden. Het is wel opmerkelijk, dat juist in één gemeente deze twee typen t'jn bewaard. „De Stier" vertegenwoordigt net zeer zeldzame laat-17de-eeuwsche torentype en is sedert dc hopelooze ver minking van den molen te Princenhage denig in Nederland. Reeds in 1916. toen sevaar voor afbraak dreigde, heeft onze commissie zich moeite voor dezen molen Begeven. „De Valk" is een van de fraaiste 18de- „""adhe molens, zooals hij zich weerspie- van rebben het geboomte in den bocht ï.den Rijnsburgersingel, en daarenboven "1 eén van de twee laatst overgebleven £?f.rkm°lens in Holland, allo bedrijfsmonumenten verdienen vazins behouden te blijven". ACADEMISCHE EXAMENS. rJoo$laa8d voor bet candidaatsexamen ji," dn de heer A. Wintermans (Den f voor bet doctoraal examen ge- iRn..de dc heeren J. G. Antselink "otterdam), w. A. J. M. J. Kortmann joeterwoude) en Ph. J. Windemuller (°en Haag). AAN DE GEVOLGEN BEZWEKEN. d^58-Jarige mej. E. A. M. W„ die Zon- ri,L °P "e Hoogewoerd door een motor- bew, ',„.werd aangereden, is zonder tot beknrno rijn teruggekeerd, aan de 2«Snuiseroriedegn?ü E' PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn): Nam. 8 uur ds. R. Kok van Veenendaal. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal van Mandersloostraat: Nam. 7l/< uur, de heer Schoonerbeek van Ederveen. BOSKOOP. Evangelisatie, bewaarschool, Kerkstraat, nam. 8 uur, ds. De Rover, van Vlaardingen. NED HERV KERK Aangenomen: Naai' Gelselaar. J H. Kluiver, cand. te De Bilt. Naar Wilp (Gel derland) R. C. W. J. Hoek. evang. pred. te Den Heider. Naar Rijsoord. P. den Bruyn, evang. pred. te Enschede. Bedankt: Voor Maartensdijk (U.). G. Oosterhuis. te Eemnes-Buiten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Groningen: E. Delieman te Aalten. Aangenomen: Naar Haamstede, J. H Mulder, cand. te Goes Naar Zoutkamp, S. D. Lankhuyzen, cand. te Kampen. GEREF. KERKEN H.V. Aangenomen: Naar Amsterdam-Centrum J. ter Schegget te Harkema-Opeinde. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Steenwijk. L. H. Bee- kamp te Meppel. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Edam: C. H. Brandt, prop. te Amsterdam. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Beroepen: Te Nieuwe-Pekela. T. Jansma cand. te Hamburg. Ds. C. E. HOOYKAAS v Te Rotterdam is in den ouderdom van 55 jaar overleden dr. C. E. Hooykaas, Re- monstrantsch predikant aldaar. Hbld. Ph. C. VISSER DOCTOR HONORIS CAUSA Vaz Dias meldt uit Innsbrück: De be kende alpinist en ontdekkingsreiziger Ph. C .Visser werd door de universiteit van Innsbrück (Oostenrijk) benoemd tot doc tor fil. honoris causa. Daar de heer Visser, die als consul- generaal der Nederlanden te Calcutta werkzaam is, bij de promotie-plechtigheid niet persoonlijk aanwezig kon zijn, werd hij bij deze plechtigheid Zaterdag j.l. ver tegenwoordigd door den consul te Inns brück, jhr. J. AE. A. van Panhuys. De plechtigheid vond plaats in de reetorskamer der universiteit en werd bijgewoond door verschillende professoren, eenige vrienden van den heer Visser en een aantal te Innsbrück gevestigde Neder landers. Geslaagd zijn voor typen de jonge dames C. van Valderen en J. van Steen bergen, leerlingen van de Eerw. Zusters der St. Jozefschool in de v. d. Werffstraat. Het diploma E N.S A I D, werd be haald door de dames H van Dam. te Zoe- terwoude. P. van Putten, N. Spaan, C. Vorst en N. Rijnders, allen alhier en leerlingen van mevr. N. Kouwde Rooze. Gistermiddag is de*6-jarige P. S. op het Levendaal aangeraden door een bak fiets Aanvankelijk scheen het of de jon gen geen letsel bekomen had. doch later werd de jongen onwel en bleek, dat hij een hersenschudding had opgeloopen. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Gisteren was het 12'..-jaar geleden, dat de heer H Oudshoorn bestuurslid was van de woningbouwvereeniging „Ons Be lang". Na eerst een aantal jaren commis saris te zijn geweest, werd hij later gekozen tot lsten penningmeester. Allen, die be- kend zijn met de vele werkzaamheden aan deze functie verbonden, kunnen begrijpen, dat dit jubileum niet onopgemerkt door het bestuur is voorbijgegaan Hem werd dan ook bij die gelegenheid door zijn medebestuurders een blijvend aandenken aan dit feit aangeboden en de wensch ge uit, dat hij nog vele jaren de belangen van de Vereeniging met denzelfden ijver zou moge blijven waarnemen. Ook de accountant en de architect der Vereeniging gaven respectievelijk met bloemen en een boekwerk uiting aan hun wurdeering voor zijn werk. De politie heeft W. de G. alhier aan gehouden, die nog twee maanden gevan genisstraf ondergaan moest. o HET DOEL MAG NIET ANDERS DAN MET WETTIGE MIDDELEN BEREIKT WORDEN. Bij W. J. Thieme en Co. te Zutphen is thans de reeds aangekondigde brochure van mr. Duys verschenen over den koers in de S.D A P. De schrijver begint met te herinneren aan de volgende woorden van ir. Albarda in zijn radio-rede op 29 April: „Het is daarom dringend noodzakelijk, dat allen, die van terrorisme afkeerig zijn, zich met verdubbelde kracht aan de demo cratie wijden. Niet slechts instandhouding van de democratische staatsinrichting, maar ook bescherming van de democrati sche volksrechten en volksvrijheden is nu een brandende plicht voor ons allen, die ons volk voor extremistische verwildering willen bewaren". Mr. Duys is het daarmee volkomen eens. maar hij meent dat dit zich met dubbele kracht aan de democratie wijden door de Sociaal-Demoeraten slechts dan met rede lijke kans op succes zal kunnen geschieden, indien daarmede gepaard gaat een ernstige zelfbezinning ten aanzien van een aantal punten, die hij in een zevental stellingen aangeeft. Deze stellingen laten wij hier volgen: Geen samenwerking met communisten. 1. De partij spreke zich duidelijk en klaar uit, dat onder geen enkele voorwaarde ooit van eenige samenwerking, verstandhou ding. „eenheidsfront" of wat dan ook met de communisten sprake kan en zal zijn. In de toelichting zegt de heer Duys: In theorie heet het bij sommigen dat tusschen SD.A.P. en Comm. alleen ver schil zou zijn in de keuze der middelen en de tactiek, doch dat hetzelfde doel nagestreefd wordt. De Russische staat is voor mr. Duys, ondanks alle fraais wat er van geschreven is, nog steeds een zuivere imperialistische staat, waarin de arbeiders alleen nóg erger slavernij „ge nieten" dan in menige kapitalistische samenleving. Het is hem onmogelijk ooit tot ook maar eenige samenwerking met de com munisten te komen. 2. De partij stelle een onderzoek in naar de vraag, of de communisten niet onder zoodanigen invloed (resp. bevelen) staan van een buitenlandsche Mogendheid (Rus land), dat zij daardoor in een Neder - landsch Parlement eigenlijk niet kunnen worden getolereerd, tenzij duidelijk kome vast te staan, dat zij eiken band. zoowel direct als indirect met dien buitenland- schen staat hebben verbroken en Neder- landsche volksvertegenwoordigers zijn in staat in volle onafhankelijkheid van bui tenlandsche Mogendheden. Nederlandsche belangen te behartigen Wat omtrent een en ander ook zoo af en toe in de s.d. pers daaromtrent wordt geschreven, moge wellicht nog niet af doende zijn om een definitieve beslis sing te nemen (het is ai erg genoeg dat twijfel mogelijk is!), maar in ieder geval is een onderzoek z.i hier gewenscht, zegt de toelichting. Valt dat onderzoek nega tief uit, dan dienen, tenzij nieuwe feiten aan den dag treden, indices of insinua ties in die richting in de s.d. pers ook voortaan achterwege te blijven. Loyale houding tegenover het Koningshuis. 3. De S.D.A.P. spreke het duidelijk uit en brenge practisch haar optreden daar mede in overeenstemming dat zij tegen over het Koningshuis in Nederland in neemt hetzelfde loyale standpunt als de zuster-partijen in Engeland, Denemarken, Zweden, enz. Toelichting: een principieel debat over de vraag „Republiek of Monarchie" kan gevoegelijk achterwege blijven. Gegeven dat wij nu eenmaal als Staatshoofd een Koningin hebben, heeft deze dan spe ciaal tegenover de sociaal-democraten zich zóó gedragen, dat de houding, die de partij aanneemt tegenover haar eigenlijk gerechtvaardigd is? Op die vraag antwoordt schrijver vierkant: Neen De Koningin gedraagt zich uitermate constitutioneel. Hoe gedraagt zich de s. d. partij in Engeland. Denemarken. Zweden, enz.? Hier vindt men geen spoor van een door niets gemotiveerd sectarisme. Toen in 1909 het internationaal Con gres in Kopenhagen werd gehouden, waren de arbeiderswijken versierd met duizenden vlaggen, maar het was de Deensche nationale vlag. Schrijver laakt de houding aangeno men bij de Kamer-opening. Het zal wel aan mij liggen, schrijft mr. Duys, maar.ik vind die houding onjuist, noodeloos onze tegenstanders demagogisch bestrijdingsmateriaal tegen ons verschaffende, onlogisch, niet cor rect tegenover een Koningin, die zich zóó constitutioneel, ook tegenover onze partij gedraagt, en een groote Partij als de onze, die geen sekte, maar een waar- Mr. Duys. lijke volkspartij wil zijn, levende, staande en werkende te midden van ons volk, onwaardig. En laten zij, die zweren bij het woord „internationaal" en bang zijn zich aan koud water te branden, alleen al bij de gedachte dat zij iets „nationaals" zou den doen eens dit bedenken, dat niets zoo typisch bekrompen „nationaal" Is, als juist hun anti-nationale houding in dezen (hoe paradox het ook moge klin ken). Want dat juist internationaal be keken, onze Sociaal-Democratische par tijen in Engeland. Zweden. Denemarken, enz., niet zulk een houding aannemen. Zulk een houding moge wellicht passen bij een Sekte, is echter onbegrijpelijk voor een partijdie „volks"-partij wil zijn. Eerbiediging van het wettig gezag. 4. De SD.-partij spreke zich duidelijk en klaar uit hierover, dat zij haar doel niet anders dan met wettige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der Legaliteit. 5. De S.D.-partij spreke zich eveneens klaar en onomwonden uit, dat zij het wet tig gezag steeds wenscht te eerbiedigen, zulks onder geen enkel ander voorbehoud, dan zooals ook vanzelfsprekend leder (ook b.v. de Anti-Revolutionaire Partij en alle burgerlijke partijen) natuurlijk maakt. 6. De SD-partlj verklaart uitdrukkelijk, dat wanneer ons land in gevaar mocht ko men, zU onvoorwaardelijk achter de re geering staat, wanneer het er om gaat die gevaren van ons land af te weren of tot een minimum te beperken. Elke gedachte aan sabotage van mobilisatie of handelin gen van dergelijken aard wanneer een oorlog, ondanks al onze pogingen om dien te keeren eenmaal een felt ls geworden, worden door haar onherroepelijk en met den meesten nadruk veroordeeld. Deze drie punten, zegt de toelichting, staan met elkaar in onverbrekelijk ver band en bevatten datgene wat steeds het standpunt der S.D - partij is geweest. Toch is het meermalen voorgevallen, dat individueele leden der partij een verantwoordelijke, voorafgaande positie In de S.D. beweging bekleedende. zich hebben geuit op een wijze, die daarmede ln strijd was althans zeer sterk den schijn wekte van daarmede in strijd te zijn. Bovendien is daar nog altijd die in 1919 op het Arnhemsche congres aan genomen z.g. Taktlek-resolutie, die daar zij een compromis-resolutie was. met het oog op de verhoudingen in de partij na het gebeurde in November 1918 juist door haar compromis-karakter, reserves maakt en zinswendingen en uitdrukkin gen bevat, die alles te wenschen over laten. Intusschen ls de situatie zoodanig, dat schrijver het hoogst gewenscht acht door een duidelijke uitspraak alle onzeker heid weg te nemen Komende tot stelling 6 zegt mr. Duijs: „Is eenmaal de oorlog een feit dan ls er geen keus meer Dan is leder Neder lander ten slotte Nederlander en loo- pen wij allen te hoop om het gemeen schappelijk gevaar te keeren. Bij het gevaar van zinken van een schip elscht de kapitein desnoods met de revolver in de hand onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid bit de reddingspo gingen. zoowel van nassagieTs als be manning. En dit ls niet alleen zijn be voegdheid en recht, maar ook zijn plicht enln 't belang juist van alle opva renden. Nogmaals, ware werkelijk het stand punt der SD.A.P zooals men haar toe dicht en achtte ik dit juist dan zouden de slachtoffers en broodeloos gemaak- ten de logische consequentie van dat standpunt zijn Immers die offers zou den dan bittere noodzakelijkheid ter wille van het Ideaal zijn". BINNENLAND. De brochure van mr. Duys verschenen: 2even stelingen over den nieuwen koers in dc S. D. A. P. (Ie Blad). Werkverschaffing en steun verlecning; de heer A. van Geclen te Utrecht door den minister voor sociale zaken met de leiding belast. (Binnenland, 3e Blad). De opening van den Oranje-trein. (Bin nenland, 3e Blad). Prof. mr. Kielstra zou gouverneur van Suriname worden. (Binnenland, 3e Blad). Explosie te Bergen op Zoom; vier arbei ders bewusteloos. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Dc Economische Conferentie te Londen geopend. Toespraken van koning George en Mc Donald. (3c Blad en Tel., Ie Blad). Nieuwe aanslagen in Oostenrijk. Scherp optreden der rcgccring togen dc Nazis. (Buitenl., Ie Blad). In Spanje is een kabinet Azana gevormd (Buitenlle Blad). Is eenzijdige ontwapening nog wel juist? 7. De Partij benoeme een commissie, ten einde te onderzoeken, of. gegeven de ver anderde internationale omstandigheden, het standpunt van eenzijdige ontwapening nog wel juist mag worden genoemd. In zijn toelichting herinnert mr. Duijs er aan. hoe het „eenzijdlgheids"-stand- punt van de S.D. partij voor het over- groote deel te danken ls aan psychologi sche factoren en feitelijke omstandighe den, waar vandaag laten we 't maar eer lijk zeggen, niets van over is. Immers voor ons, ouderen, lagen dfe gruwelen van den wereldoorlog versch ln het ge heugen. Schrijver heeft aan tientallen leden zijner partij de vraag voorgelegd, wat zij zouden doen Indien b.v, het tegenwoor dige Duitschland de wapenen tegen ons land zou opnemen. En het antwoord was zonder uitzondering: Er op slaan!" Een van tweeën, óf men slaat er op, óf men stelt zichzelf, zijn VTijheden zijn land en volk zonder meer ter beschik king van deze overweldigers. Kiest men het eerste, wat schr. ook voor de sociaal-democratische arbeiders klasse van Nederland ontwijfelbaar acht, dan zal men ook de consequenties daar van onder het oog hebben te zien. Dan doet men ten slotte wat men kan. Maar dan wake men er ook tegen, dat men nietheelemaal niets kan, tegelijker tijd overwegende, dat ln zulke gevallen nimmer de situatie zóódanig ls, dat men, aangevallen door den een, niet den steun van een ander krijgt. De „paraatheid" der partij. Er zijn nog andere punten, welke drin gend onder oogen gezien moeten worden. Zonder daaromtrent thans reeds een eigen vaststaand oordeel te geven, werpt hij de vraag op b.v. of het standpunt in zake den bestaanden klassenstrijd en wat daarmede samenhangt nog wel juist ls gegeven de geweldige economische ver anderingen, die er hebben plaats gehad, speciaal met betrekking tot den midden stand en kleine boeren, tuinders, visschers enz. Daar is niet minder van belang de wijze waarop sedert de laatste jaren de partij dagbladpers wordt geredigeerd en of niet Onder meer b.v. 't sensatloneele daar een grootere plaats bekleedt, dan ln overeen stemming is met het Ideaal der S.D-partij. En ten slotte meent schr., dat zeer zeker niet ononderzocht dient te blijven het systeem van ons vertegenwoordigd stelsel. Wij hebben het laatste jaar in de SD.- pers haast geregeld bij eiken tegenslag, dien de Sociaal-democratie ln het buiten land ondervond, de Schablone-mededeeling kunnen lezen: de partij, of de vakbewe ging is of blijftparaat"! Wat die „paraatheid" heeft opgeleverd, daar zul len we maar over zwijgen. Die soort .pa raatheid" voerde rechtstreeks naar 'het politieke graf. De eenige „paraatheid" die ta deze dagen voor ons van daadwerkelijke beteekems is, vange aan met zelfbezin ning, zonder een duimbreed van het so cle lisme prijs te geven. Mr. Duys besluit met op te merken, dat de brochure ongeschreven zou zijn ge bleven indien hij geen duurzame verster- sociaal-democratie er van ver wachtte.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1