Hoofdpiet, Kiefpiit HUpihaccWf fioecki LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 Juni 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. 0 FINANCIEN. LAND- EN TUINBOUW. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitsch transfer-moratorium Besprekingen te Parijs Het werk te Geneve. Het aangekondigde transfer-moratorium der Duitsche regeering is afgekomen. Het is een prachtig begin voor de komende Economische Wereldconferentie! Trou wens, de afkondiging nu, met ingang van 1 Juli a.s. schijnt er geheel op te zijn berekend om de conferentie te gebruiken als „redplank". In hoeverre Duitschland daarbij kans van slagen heeftIn hoofdzaak is alles toch eigen Duitsche schuld. In de eerste plaats door de te vroege aflossingen, die onnoodig waren, in de tweede plaats door de boycot uit het buitenland als gevolg van het optreden tegen de Joden! In ieder geval, Duitschland zal de stem ming tegen zich vinden en volkomen terecht! Afgewacht zal moeten worden, hoe ge reageerd zal worden. Ook door ons eigen land, dat geducht gedupeerd wordt door deze Duitsche handelwijze. Inmiddels arriveeren geregeld in Enge land delegaties voor de conferentie. De Amerikaansche minister van bulten- landsche zaken en leider der delegatie ter Londensche conferentie. Cordell Huil, is gisteren te Plymouth aan wal gestapt met de ongeveer 50 leden tellende Amerikaan sche afvaardiging, secretarissen en perso neel inbegrepen. Hij verklaarde met na druk: „De oorlogsschulden zullen op de conferentie te Londen niet worden be sproken: dat is een zaak van de ambte naren. Ook niet de ontwapening, want die gaat Norman Davis aan, en de ambte naren te Washington". Huil weigerde zich uit te laten over de politiek der Vereenigde Staten op de conferentie, maar hij liet Kich gunstig uit over de vermindering van rille excessen bil de belemmering van den handel en het financieel verkeer tusschen de naties. In geheel de Vereen. Staten heerscht een optimistische geest, aldus Huil, en deze is versterkt door de inlei dende besprekingen, die te Washington hebben plaats gehad met vertegenwoor digers van eenige naties. Zooals men gisteren heeft kunnen zien, is het Vier-mogendheden-Pact over het algemeen gunstig ontvangen, ook al hecht men er geen al te groote waarde aan. Vooral de Fransch-Italiaansche ver houdingen zi.in er reeds door verbeterd, zooais volgend bericht, demonstratief aan toont: De Italiaansche regeering heeft den Franschen professor Eydoux, die vorig jaar wegens spionnage tot vijf jaar ves tingstraf was veroordeeld, gratie verleend. Hij mag einde der week, als eenige forma liteiten vervuld zijn, naar Frankrijk terug- keeren. De besprekingen, welke gisteren te Pa rijs aan den Quai d'Orsay zijn begonnen tusschen Daladier, Boncour. Lord Lon donderry Eden en Norman Davis, dragen een officieus karakter en hebben betrek king op verschillende problemen, welke door de ontwapeningsconferentie worden behandeld. Gezien de aanwezigheid van den Franschen premier, verwacht men, dat deze problemen zeer grondig bestu deerd zullen worden. Van Amerikaansche zijde nemen aan de besorekingen deel: Norman Davis, de juri dische adviseur Dullens en kolonel Strong, van de Amerikaansche ontwapeningsdele- gatie. Van Engelsche zijde: de minister voor de Luchtvaart, Londonderry; onderstaats secretaris Eden, legatieraad Campbell en de leider der Volkenbondsafdeeling in het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Cadogan. Van Fransche zijde: minister-president Daladier en de minister van Buitenland sche Zaken, Paul Boncour; de plaatsver vangende directeur voor politieke aange legenheden in het Dept. van Bult. Zaken, Massigli. Van Fransche zijde wordt nog nader ge meld: De besprekingen hebben den geheelen dag geduurd en hebben, zooals voorzien, tot geen enkele beslissing geleld. De deel nemers wilden enkel voor de hervatting der besprekingen te Genève hun respec tieve posities zoo nauwkeurig mogelijk omschrijven. Frankrijk ziet er van af, om van de andere mogendheden nieuwe waarborgen voor wederzijdsche hulpverleening te vra gen, en is bereid zijn bewapeningen te verminderen, indien een internationale, permanente en doelmatige controle in breuken belet op de toekomstige conven tie; het eischt openbaarheid der begroo tingen van oorlog en wil ten slotte weten, welke maatregelen de onderteekenaars der conventie zouden treffen voor het geval eener vastgestelde schending harer bepa lingen. De hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie is. zooals werd verwacht, vooi- loopig verdaagd tot 3 Juli. In de slotzitting kondigde Japan aan, dat het 't luchtbombardementsverbod in h t Engelsche ontwapeningsplan afwees, wanneer niet besloten zou worden tot vol ledige afschaffing der vliegtuigmoeder schepen. De vertegenwoordigers van Engeland en de Vereenigde Staten verzetten zich in scherpe bewoordingen tegen de Japansche aankondiging en aanvaardden de Japan sche argumentatie niet. De vooraanstaande gedelegeerden zijn reeds W oom da va vond naar Londen ver trokken De Duitsche delegatie keert terug naar Berlijn, met uitzondering van Na- dolny die nog eenige dagen te Genève bliift In Duitsche kringen is men niet zeer tevreden met b°t resultaat van de eerste lezing van het Engelsche ontwero-accoord Men wiist er op dat de n-'ne'rUeeie Dirt- sche p'eeben tot toekenning van ge-hike verded'g'n'-cwanenen geen heb ben gf.—TiJen. Gisteren is te Genève de 17de Interna tionale Arbeldsconferentle geopend met een rede van den voorzitter van den Baad RECLAME 2175 van Beheer van het Internationaal Ar beidsbureau, den Indischen regeeringsge- delegeerde Sir Atol Chatterjee. De zitting begon met een herdenking van Albert Thomas. De conferentie, die ongeveer drie weken zal duren zal zich o.a. bezig houden met de uitwerking van internationale conven ties in zake werkloozenverzekering, verla ging van den werktijd en de verschillende vormen van werkloozensteun. Op voorstel van den Franschen regee- ringsvertegenwoordlger werd de Italiaan sche ambassadeur de Michelis tot voor zitter gekozen. Frankrijk. Engeland en eenige andere staten bevalen de verkiezing van de Mi chelis met kracht aan. Hierbij ontstond een incident toen de leider van het Fran sche vakverbond verklaarde, dat de ge- heele arbeidersgroep der conferentie zich bij de verkiezing van de Michelis van stemming zou onthouden. De Duitsche arbeidersvertegenwoordiger verklaarde echter namens de Duitsche ve- organlseerde arbeiders, dat hij met vreug de de verkiezing van de Michelis zou hel pen bevorderen. Jouhaux riep hierna op gewonden door de zaal. dat de Duitsche gedelegeerde geen arbeidersorganisatie, doch een regeeringssyndicaat vertegen woordigde. Mr. Cort van der Linden is gekozen tot onder-voorzitter. 's Middags kwam het in de niet-officieele zitting der arbeidersgroep tot incidenten tusschen de socialistische meerderheid de zer groep en de Duitsche en Italiaansche arbeiders vertegenwoordigers. De meerderheid weigerde aan de werk- commlssies der conferentie de Duitsche en Italiaansche vertegenwoordigers als stem gerechtigde leden te laten deelnemen. Het voorstel van dr. Ley, de commissies evenals in vroeger jaren samen te stellen De Duitsche arbeidersgdelegeerden wa ren on de vroegere conferenties in elf van d° twaalf commissies vertegenwoordigd werd verworpen. De meerderheid weigerde eveneens den vroegeren gedelegeerde Leuscher. die door de arbeidoroTroeo zelf in den raad van beheer van het IA.B. was eek oven. als Duitsch arbeidersvedeleeeerde aan het werk der commissies te laten deelnemen. Dr. Lev er de fascistische gedelegeerde Luigi Razza protesteerden met kracht te gen deze c .derdrukkin.g van de minder heid door de meerderheid. Zonder dat de voorzitter, de Belgische socialistische leider Mertens. ingreen, wer den sclümowoorden teren den Duitschen ven-tegenwoordiger- reu it. Dr Lev verzocht den voorzitter tever geefs. hem toeen beleedigingien in be scherming te nemen. Daarom verklaarde dr Ley dat de waar digheid van ziin land hem verbood, nog lanzer aan de d^cus'ie deel te nemen. De arbeiderseroeo ging daarna over tot de be noeming van die leden der z.g. voorsMlen- commissie en der re-eiute-commissie Tn een van beiden Z"o Duitschland en Ita lië door gedelegeerden vertegenwoordigd. o SPANJE. Het kabinet-Azana afgetreden. Onverwachts is het tot een kabinets crisis gekomen! Het kabinet-Azana, dat sinds Oct. 1931 aan het bewind was, is n.l. afgetreden. Azana. Oorspronkelijk had Azana slechts een reorganisatie van het kabinet ln den zin. Toen hij gisteren de oorkonde van be noeming van een nieuwen minister van Financiën aan den president der republiek wilde voorleggen ter onderteekening, verklaarde president Zamorra dat hij eerst zich nog wilde verstaan met de fractie leiders en andere politici. Azana diende daarop onverwijld het collectieve ontslag van het kabinet in, dat door den presi dent werd aanvaard. De onderhandelingen over het vormen van een nieuwe regeering zijn nog gister middag begonnen en wel met een onder houd met den socialistische Kamerpresi dent Dat de soc'alisten alleen de nieuwe regeering zullen vormen, is nauwelijks te verwachten. Veel waarschijnlijker is het, dat een verbreed republikelnsch concen tratiekabinet zal worden gevormd, wel licht weder onder leiding van Azana'. Dl JITSCHI AND Transfermoratorium afgekondigd Tegen kapitaal- en belastingvlucht. Officieel wordt medegedeeld: Nadat ook de vertegenwoordigers der buitenlandsche schuldeischers op korten en langen termijn in de bijeenkomst met de Rijksbank van de vorige week hebben erkend, dat bij een verdere daling van de goud- en deviezenreserves het functionee- ren der Rijksbank als centrale banknoten- bank wordt geschaad en dat het daarom wenschelijk is, deze reserve geleidelijk te verhoogen, heeft de Rijksbank aan de Rijksregeering 'n brief gericht, waarin zij mededeelt, dat. zij met ingang van 1 Juli voorloopig en hopelijk voor korten tijd, de toedeeling van deviezen staakt op alle be talingen, welke verplichtingen betreffen, die ontstaan zijn vóór de crisis van Juli 1931. Uitgezonderd daarvan zijn de be staande Stillhalte-overeenkomsten. Om volkomen duidelijk te maken, dat het bij de voorlooplge onderbreking der transfers een zuiver volkseconomische kwestie be treft de Rijksbank, heeft n.l. niet ge noeg vreemde betalingsmiddelen te harer beschikking en niet een staking van betaling van particuliere schulden heeft de Rijksregeering een wet uitgevaardigd, vol gens welke de Duitsche debiteuren ver plicht zijn hun betalingen in Rijksmarken te verrichten. De betaalde bedragen aan rijksmarken worden beheerd ln een speciaal conversie- kas totdat weer genoeg buitenlandsche be taalmiddelen voorhanden zijn, om de achterstallige transfers te doen plaats hebben Met deze oplossing geeft de Rijksregee ring duidelijk te kennen, dat zij de veilig heid van de private eigendomsrechten niet aantast en dat de Duitschers den vasten wil hebben, hun aangegane verplichtingen te voldoen. Dit standpunt van Duitschland is des te meer te waardeeren, daar in tal rijke andere landen niet alleen transfer maar ook de betalingsmoeilijkheden aan de orde van den dag zijn, terwijl in Duitschland. met zeer enkele uitzonderin gen, aan de verplichtingen is voldaan. Renten en amortisaties zijn voldaan in een tijd, waarin de geheele wereld en vooral Duitschland zijn getroffen door een weer- gaiooze depressie. In talrijke andere landen moesten betalingen van renten or ter aflos sing worden gestaakt of m accoorden worden toegestemd. De vertegenwoordigers der crediteuren van Duitschland op korten en langen ter mijn hebben zich bereid verklaard, ook verder met de Rijksbank in nauwe ver standhouding te blijven en met haar to overwegen, wat kan worden gedaan tot verbetering van den thans ingetreden toestand Daarbij is ook van belang de kwestie van een verdeeling der hopelijk spoedig weer aangroeiende deviezenvoor raden over de verschillende soorten schul den. In overleg met de Rijksbank komen de Stlllhalte-crediteuren reeds 13 Juni tot een bespreking te Londen bijeen. De Rijksbank heeft den crediteuren op langen termijn en de B.I.B. te Bazel verzocht, eveneens de volgende,jveek tot een bespre king te Londen te vergaderen. De Rijks bank zal bij die gelegenheid alles doen wat in haar macht is, om bü te dragen tot een oplossing van de sedert lang gevreesde en thans ingetreden transfercrisis. Zij zal daarbij uitgaan van de beide principes, die de besprekingen met de crediteuren te Berlijn als resultaat hebben opgeleverd nl.: 1. dat de goud- en deviezenreserves van de Rijksbank weder moeten worden ver groot ter handhaving van haar functie als valuta-instituut; 2. dat aan den goederenhandel van Duitschland geen financieele beperkingen worden in den weg gelegd, daar anders de belangrijkste bron van deviezen zou op drogen. In eenige officieuse verklaringen tracht men nog nader commentaar te verstrek ken, doch deze uiteenzettingen komen alle op bovenstaande neer. Het rijkskabinet heeft in zijn zitting van gisteren besloten tot het uitvaardigen van een wet tegen verraad der Duitsche volks huishouding. De wet is gericht tegen kapi taal- en belastingvlucht. Door deze wet wordt aan die personen, die zich schuldig gemaakt hebben aan kapitaalvlucht of belastingontduiking, de laatste mogelijkheid gegeven vrijdom van straf te verkrijgen wanneer de schuldige voor 31 Augustus 1933 bij de overheid aan gifte doet van de op 1 Juni 1933 in het buitemland in zijn bezit zijnde en niet in zijn laatste vermogensopgave vermelde pa pieren en de in zijn bezit zijnde deviezen, die hij op 1 Juni 1933 had moeten aange ven. Bij tijdige aangifte blijft de betref fende persoon vrij van straf. Alleen moet de te weinig betaalde belasting worden aangezuiverd. Rente zal niet worden ge heven. Wanneer echter een Duitsch onder daan voor 31 Augustus zijn Plicht tot aan gifte niet nakomt wordt hij wegens ver raad Jegens de Duitsche volkshuisvesting zwaar gestraft met tuchthuisstraffen, wan neer opzettelijk geen aangifte is gedaan en met gevangenisstraffen niet beneden een Jaar wanneer aangifte door nalatigheid niet is geschied. Ook kunnen de burgerlijke eererechten worden ontnomen. Het doel. dat men zich met deze wet gesteld heeft is: 1 een opheffing van de onrust in verband met vermoedens in zake kapitaalvlucht en belastingontdui king; 2. het herstel van de kapitaals- en belastingmoraal voor zoover die betrekking heeft op in het buitenland aanwezig ver mogen of in het binnenland aanwezige de-, vlezen: 3 het herstel van gelijkmatigheid ln de belastingen; 4. een vergrooting van den deviezenvoorraad van de Rijksbank. Te Munchen is gisteravond de Tentoon stellingshal de Duitsche Katholieke Ge- zellendag niechtig geopend Onder de aan wezigen bevonden zich o.m. vertegenwoor digers van gezellenvereenigingen uit Ne derland Zwitserland Danzig, het Saarge- bied T,^rw,Qn pn Detroit RECLAME bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist 2166 HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM. PARIJS, 9 Juni (VJD.l De „Journée In- dustrielle" schrijft, dat het voornemen van den President van de Rijksbank om de particuliere belangen der crediteuren van Duitschland op de Economische Conferen tie te Londen te verbinden met de open bare belangen, onaanvaardbaar is. Dit voornemen bestaat echter, wanneer dr. Schacht de crediteuren van het rijk op wekt, om hun vertegenwoordigers te Lon den zoodanig te beïnvloeden, dat zij de Duitsche plannen zullen steunen. Deze Duitsche manoeuvre is des te onaanvaard baarder, omdat er geen enkel bewijs voor de stelling van dr Schacht aanwezig is, dat de ongunstige financieele positie van het rijk veroorzaakt wordt door het bui tenland. Het 1'ijk heeft ook geen enkele garantie voor het staken van zijn slinger- politiek, waarvan de verschillende begroo tingen thans nog de sporen toonen. De plannen der Rijksregeering voor het for muleeren van een grootsch opgezet werk program. geven eveneens een dergelijke garantie niet. LONDEN, 9 Juni (V.D.) De Engelsche bladen zijn algemeen tevreden dat de Stillhalte-overeenkomst onaangetast is gebleven, hoewel men ook een zekere ver rassing toont over het feit, dat de maat regelen zich uitstrekken tot de Dawes- en de Young-leenlng. De „Daily Telegraph" geeft uiting aan de in de city ontstane vrees, dat bij de behandeling der beide genoemde leenin gen politieke en tactische overwegingen een rol hebben gespeeld. Men mag echter aan de goede en eerlijke bedoelingen van dr. Schacht niet twijfelen. Te Londen be staat de wil om begrip te toonen voor de moeilijke positie van Duitschland. Ander zijds zijn de crediteuren echter vastbeslo ten hun krachten niet uit politieke over wegingen te offeren. De socialistische „Daily Herald" en an dere bladen achten het onwaarschijnlijk, dat de Rijksbank binnen afzienbaren tijd de mogelijkheid zal hebben de markbeta lingen om te zetten in buitenlandsche deviezen. „Financial News" eischt een onmiddel lijke aaneensluiting van alle bezitters van leeningen op langen termijn, om hun rechten te verdedigen. Ook dit blad er kent echter de bereidwilligheid van dr. Schacht om te Londen over deze zaken te onderhandelen, zoodat men van een een zijdig optreden van Duitschland eigenliik niet kan spreken. Ongetwijfeld is de posi tie van Duitschland niet aangenaam, doch zii is evenmin volkomen hooeloos. Het starre vasthouden aan den gouden standaard heeft niet tot de vermindering van den uitvoer bijgedragen. FRANKRIJK. Nieuwe Amerikaansche gezant - Weer vrouwenkiesrecht voorgesteld. De nieuwe Amerikaansche gezant, Strauss, heeft zijn geloofsbrieven over handigd aan den president der republiek. Lebrun, ondpr wederzüdsche begroetings toespraken. De plechtigheid werd bijee- Woond door den minister van buitenland sche zaken, Paul Boncour. Een aantal Kamerleden heeft opnieuw het voorstel ingediend om aan de vrou wen het kiesrecht te verleenen. Voor het eerst zou dit kiesrecht dan uitgeoefend kunnen word^ bij de gemeenteraadsver kiezingen in 1935. ZWITSF.R1.AND Nicole en de Nationale Raad. Naar aanleiding van het proces tegen den socialistischen leider te Genève, Léon Nicole, die veroordeeld is tot zes maanden gevangenistraf, werd in den natlonalen raad door de burgerlijke fracties een voor stel ingediend, om het reglement van orde aan te vullen door een bepaling, waardoor een lid, die zijn gelofte had geschonden, uitgesloten zou kunnen worden. Met 113 burgerlijke tegen 45 socialistische stem men werd het voorstel aangenomen. De burgerlijke fracties gaven als haar meening te kennen, dat Nicole door zijn optreden op 8 November j.l. te Genève zijn gelofte als afgevaardigde had geschonden. Een voorstel om hem voor de rest van deze en voor de geheele volgende zitting van het bijwonen der beraadslagingen van den Nationalen Raad uit te pluiten. werd met 112 burgerlijke tegen 50 socialistische en communistische stemmen aangenomen. Ongeveer tegelijkertijd werd door den voorzitter van den Nationalen Raad een telegram van Nicole ontvangen, waarin deze om ontheffing vroeg van de verplich ting om deze en de volgende zitting bij te wonen. TSJECHO-SLOW AKI JE. Machtigingswet aangenomen. Gisteren is de door den premier ver langde economische machtigingswet in onveranderden vorm door het Huis van Afgevaardigden te Praag aangenomen. Tegen stemden de Duitsche, Hongaarsche en Slowaaksche oppositiepartijen, als mede de communisten. Heden zal in den Senaat over de wet worden gestemd. Het is vrijwel zeker, dat zij zal worden aan genomen. Reeds morgen verwacht men dan de eerste noodverordeningen. JAPAN. Boycot van Britsch-Indische goederen. De Japansche katoenimporteurs hebben gisteren besloten tot boycot van Engelsch- lndische katoen, garens en halffabricaten, als antwoord op de tariefverhooglng, waardoor Japansche goederen sedert 1 Juni in Br.-Indië getroffen worden. De Britsch-Indische regeering heeft bemid deling aangeboden. Reuter verneemt voorts uit gezagheb bende bron te Tokio, dat de Japansche regeering een tariefverhooglng voor goe deren uit het Britsche rijk zou overwegen. DE DRIE-MOGENDHEDEN-BESPREKING TE PARIJS. PARIJS, 9 Juni. (V.D.). De groote Parijsche bladen geven alle als hun mee ning te kennen, dat de gisteren gehouden bespreking tusschen vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika de ontwapeningskwestie geen stap verder hebben gebracht. Frankrijk heeft niets toegegeven en er steeds meer op gewezen, dat zonder nieuwe veiligheids-garanties de bewapening niet beperkt kon worden. DE AANSLAG OP VENIZELOS. ATHENE, 9 Juni (V.D.). De auto van waaruit de aanslag op oud-mlnister-pre- sldent Venizelos is gepleegd, is gisteren in een bosch nabij Athene verbrand gevon den. Tijdens het onderzoek werd 't hoofd der Atheensche politie Polychornopoulos met twee andere politiebeambten, die als aanhangers van Venizelos bekend stonden, gearresteerd omdat zij verklaard hadden, dat de initiatiefnemer tot den aanslag Prins Nicolaas van Griekenland zou zijn geweest. Te Athene heerscht een nerveuze stem ming. De politie is versterkt en patrouil leert regelmatig door de straten om nogingen tot het houden van demonstra lies in den kiem te smoren. De regeering heeft verklaard vastbèsloten te zijn alles te doen om de rust te handhaven. De toestand vkn mevr. Venizelos gaat steeds vooruit. POLEN EN HET VIER-MOGENDHEDEN- PACT. WARSCHAU 9 Juni (V. D.). - In een offlcieele verklaring over 't Vier-mogend- heden-pact zegt de Poolsche minister van buitenl zaken, Beek. dat de gepubliceerde tekst van het pact weliswaar belangrijk afwijkt van de oorspronkelijke redactie, doch dat zoowel de geschiedenis der on derhandelingen als eenige passages van het pact een zekere toelichting noodlg hebben. In de eerste plaats dient te wor den geconstateerd, dat geen der op grond van dit pact getroffen bepalingen, die direct of indirect de belangen van Polen raken door Polen als rechtens bindend worden erkend. Practisch beteekent de in werking treding van het pact het begin van een crisis van de organisatie van den Volkenbond. Voor het geval dat de Vol kenbond niet meer normaal zal functlon- neeren. zal Polen zich alle vrijheid voor behouden. o DE STRIJD IN MEXICO. MEXICO-CITY, 9 Juni. (Reuter). Een twist tusschen onderwijzers en leerlingen van 'n dorpsschool in Yucatan en de plaat, selijke politie, waarbij het ging om de eigendomsrechten over een stuk grond nabij de school, ontaarde in een gevecht, waarbij belde partijen zich van de wapen, bedienden en vier personen werden dood en een vijfde ernstig gewond. Boven dien worden nog vijf leerlingen vermist. MEXICAANSCHE ROOVERS IN ACTIE. MEXICO-CITY, 9 Juni. (Reuter). Het dorp Arecuato in den Mexicaanchen staat Icheacan is door bandieten geplun derd Vier bewoners van het dorp, o.w. een vrouw, die zich tegen de bende verzet ten, werden gedood. De bandieten werden achtervolgd door soldaten, die drie hun ner doodden en hun de buit weer afhan dig wisten te maken. MATTERN's WERELDVLUCHT. MOSKOU, 9 Juni. (Reuter). De Ameri kaansche wereld-vlieger Ma;tern is heden ochtend vier uur te Belowe, nabij Pro- kopiewsk weer opgestegen en heeft zijn vlucht in de richting van Krasojarak voort gezet. MOSKOU. 9 Juni. (Reuter), Mattern is te Krasnoyrsk geland. Hij is gerulman tijd achter bij Post en Gat-tv van wie hij het record wüde verbeteren. o GENERAAL MA OP PENSIOEN GESTELD SHANGHAI, 9 Juni (VD.). De Chlnee- sehe regeering heeft besloten, ten einde geen nieuwe conflicten met Japan te veroorzaken, generaal Ma Tsjang Sjan op pensioen te stellen. N.V. ROTTERDAMSCHE VERZEKERINGS- SOCIËTEITEN (R.V.S.). Te Amsterdam is heden de vergadering van aandeelhouders der R.V.S. gehouden. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 20 op de verplicht en 8 od de onverplicht gestorte bedragen en de uitkeering op Winstbewijzen f. 79.69 per stuk. NED BLOEMBOLLENKWEEKERS CENTRALE. Ter voorbereiding van de uitvoering der maatregelen, welke op grond van de Landbouw-crisiswet 1933 ten aanzien van het bloembollenbedrijf zullen worden ge nomen, is opgericht de Nederlandsche Bloembollenkweekers Centrale gevestigd te Haarlem, Parklaan 87, tel. 16262. Krachtens genoemde wet za! een Kon. besluit worden uitgevaardigd dat o.m. teelt van bloembollen slechts aan hen, die aangesloten zijn bij genoemde Centrale zal toestaan. Er worde op gewezen dat het wenscne- ll.ik ls. zich thans reeds voor aansluiting bij deze Centrale aan te melden, opoe stagnatie in de uitvoering der maatregelen worde voorkomen. De aansluiting aan o Centrale brengt voor den betrokkene geen kosten met zich mee.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2