DE REGEERINGSVERKLARING VAN HET KABINET COLIJN HET FINANTIEEL EVENWICHT MOET HERSTELD visscherijberichten. EEN NIEUWE INDEELING BEPLEIT stadsnieuws. WOENSDAG 31 MEI 1933 No. 22453 eerste blad. de regeerings- verklaring. Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen W* Jaarcanc EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVER TENTlENh •O ets. ner regel voor advertentlëri uit Leiden en plaatsen laar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle FL^ere aJvertentlër. 35 Cts per regel Kleine Advertentlên Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. |ij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens oostrecht Voor eventueele opzending van bleven '0 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per woek „0.18 Franco per post f2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Blades Het nieuwe kabinet Colijn heeft zich kaast, om in grove lijnen aan het parle- kt een globaal overzicht te geven van Tbeleid, dat het van plan is te volgen Icüe spoed is lofwaardig. Boewei de regeeringsverklaring inder- Cc slechts in algemeene trekken aan- in welke richting het bestuur zal ïen geleld trouwens, nader uitge- Ckte plannen konden immers nog niet eden verwacht niettemin spreekt zij krachtig geluid, hetgeen doet uit een. hoezeer dit kabinet in werkelijk- zal zijn een crisis-kabinet, dat zich JÜoofdzaak alleen zal bezig houden met lpractische vraagstukken, die momen- 1 ons land en de wereld beroeren als olg van de crisistoestanden allerwege. lïomen zich bewust van de groote moei- ihïden om deze vraagstukken tot een (ledigende oplossing te brengen,, doet de [tering een dringend beroep op het par ient om eendrachtig met haar het told te bieden aan den zorgvoilen toe- Sr.d. los van de zuiver politieke verhnu- leen. die slechts kunnen schelden. Men j kunnen zeggen, dat zich in deze ver hing weerspiegelt de samenstelling van [kabinet: een samengaan van allen, die de bres willen staan voor een waarlijk jonale politiek om het land te leiden deze spannende tijden van benau- dankbare taak zal het niet zijn, wendeel, de regeering is zich daarvan ■volledig bewust, doch zij wil krachtig tikken, trotseerend de impopulariteit, [haar in breede lagen der bevolking ten 1 zal vallen. Zij is van plan zonder boom en met. spoed in te grijpen om H schip van staat, dat in zware storm is lakt een veilige haven binnen te lood- i. Met nadruk wordt geconstateerd, hbe de storm woedt en dat een oogen- Ikkelijk optreden slechts heil kan meen; krachtig en moedig zal het stuur |arom worden gehanteerd. Moge zij iniiit het parlement daarbij den steun p'n waarop zij in zoo forsche bewoor- pen een beroep doet: tot heil van ons 'Ierland Gaarne zal de regeering bij haar zware ak ook de hulp van het buitenland Invaarden, zoo dit mogelijk is. doch pens zelf doen, wat zij slechts kan. steu- N od eigen kracht. [Een tijd van bezuiniging, van inkrim- nw, ligt voor ons. Het is onvermijdelijk, xh een afbraak der cultureele en sociale [''•'belangen zal het. gelukkig, niet Torden Versobering is Je onafwendbare |tcs van dezen kommervollen tijd juist in het belang der werkloosheid-bestrij- Pn' waaraan groote aandacht zal worden pchonken. Is daarvoor ook niet bestemd ft Dlan tot de instelling van het nieuwe jUnlsterie voor sociale zaken, waardoor h'ens de taak van andere ministers tordt verlicht, zoodat zij zich geheel ainnen geven aan hun afdeeling? [Ook de verdere, reeds aangekondigde ^rigingen worden vermeld. Open oog voor de belangen van handel, pdustrie en niiverbeid wordt toegezegd en pens een krachtig handhaven van het gezag. Schern zal worden opgetreden tegen 1° e extremisme. Deze verklaring is een crisis-verklaring. |f uigenri van begriinen van den toestand, f .roept om een krachtig en gespierd wtnd. Mogen de straks volgende daden in "ereenstemming zijn met de woorden van cans! IJMUIDEN, 31 Mei. VISCHPR1JZEN. Tarbot [jer KG f. 0.85 —0.60, Griet per Ki tVa,n-50 KG. f. 30-12, Tongen per 5(i v b 'MG, Groote Schol per kist van I Y; f-36, Middelschot f.26, Zelsehoi - '4. Kleine Schol f. 16—2.20, Schar n Pieterman en Poontjes f.5—2.50, i Schelvisch f. 30, Middel Schelvisch Ki'. 21. Kleinmiddel Schelvisch 1.20-13.50, ™e Schelvisch f. 14-7, Kabeljauw per van 125 K.G. f. 64-28, Gullen per stuk .aï KG- f. 14-1.20, Lengen per K(i i Wijting lier kist van 59 Aanb i Moreel f.8. et b;,0men <4e Stoomtrawlers: 1JM 432 met Firti ae stoomtrawlers: urn -t" K.W li? IJM' 105 met f. 1705; 7 loggers: K W ii met f- 59J, K.W. 175 met f. 484, K W li met f- 2343, K.W. 41 met f.917, SCH met f-610, K.W. 108 met f.597, i,5T - meJ f.893; 3 kotters: O. 336 met J' E- 157 met f. 788, E. 45 met f. 1284. In beide Kamers der Staten-Generaal heeft de regee ring hedenmiddag volgende verklaring afgelegd Het den hósten dezer maand opgetreden Kabinet heeft er prijs opgesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen .van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen regeeringsbeleid Het is de Kamer en U, mijnheer de Voorzitter, erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen De toestand hier te lande en in Nederlandsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ont wrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo beden kelijke mate gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daarmee verhand houdende publieke geld middelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzin king te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepubliceerden oproep tot saamwerking der Regeeringen op de komende economische conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intussclien mag de actie die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch cn sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst een belang rijke inperking der publieke uitgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering \an nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ontwerp op de omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van overheids wege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden huiten- gesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handels-politieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloosheid de volle aandacht der regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegenwoordigen toe stand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den kant der over heid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om, met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cul- tureele en sociale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisis omstandigheden zoozeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toe komst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arheidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wenschelijk voor gekomen deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende de Werkloosheidsverzekering, Arbeidsbe middeling, Werkverschaffing, Steunverleening en Volks gezondheid. welke alle te zaam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concentratie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uit gaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het herstel van het finan cieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken zal kunnen worden overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een admini stratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken een snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoog gehouden stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extre misme. van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegen gegaan. De plaatselijke overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot medcdeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de mede werking der Staten-Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen, en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke Volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regee ring beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen, zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp, vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. BINNENLAND De regeeringsverklaring: is heden ia beide Kamers afgelegd- (le Blad.> Loting voor de militie-lichting 1935 op ij Juni. (Binnenland, 3e Blad.) Jaarverslagen van de Nederlandsch# Bank cn van de „Koninklijke." (Finan ciën, 3e Blad.) Algemeene vergadering van de Coöp. Centrale Raiffeiscnbank te Utrecht. (Fi nanciën, 3e Blad.) Trein-ontsporing bij Krommenie; onder houd met onzen stadgenoot, ir. Heymans, die in den trein zat en aanvankelijk het reddingswerk leidde. (Gemengd, 3e Blad.) Ontploffing aan boord van een motor schip te Amsterdam; één doodc. (Ge mengd, 3e Blad BUITENLAND. Rondom het werk te Genève. (Buiten land, le Blad). Het Vier-mogendhedcn-pact en dc Kleine Entente. (Buitenland, le Blad.) Verklaring van den Nazi-leider in Oostenrijk. (Buitenland, le Blad.) Heden is de Chincesch-Japansche wa penstilstand geteekend. (Tel. le Blad). Oostenrijk's revanehemaatregclcn tegen Duitschland. (Tel., le Blad.) RECLAME Ideaal-vacantie-wcnschen Mooi weer en géén band en pech. Met als reisgezelschap: reisgeld, En als reisweg: ASFALTWEG. 1714 GEREF. GEMEENTE. De Geref Gemeente alhier heeft het volgende tweetal gesteld ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Lamain naar Rotterdam: J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. ZANGUITVOERING IN RHIJNGEEST. Het Oegstgeester Dameskoor heef. onder leiding van den heer Richard Boer ln het gesticht Rhijngeest een prachtige uit voering gegeven. Dat dit koortje, hetwelk zeer schoon stemmenmateriaal bezit, reeds tot aandachtig genieten dwingt, dankt het zeker aan zijn nieuwen directeur. Speciaal de a cappella werkjes van den Spaanschen componist Joquin Nin werden buitenge woon mooi gezongen. Het applaus en de bloemenhulde aan de dames-solisten vertolkte den dank dei- patiënten. De dirigent, die aan den vleu gel voortreffelijk begeleidde, viel eveneens een bloemenhulde ten deel! Dr. Oort dankte alle medewerkenden voor den genotvolen avond en riep hen een tot weerzien toe. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Voor het examen ter verkrijging van het diploma ,,B" (krankzinnigenverpleging), afgenomen in het gesticht „Endegeest" te Oegstgeest op 29 en 30 Mei, zijn de vol gende candldaten geslaagd: Zr. S. W. C. Althof Br J. J. J. B. van Beek, Zr I. Boerema, Zr. S. W. J. BotbiJI, Zr. J. Buursema. Zr. H Cremer, Zr. C. M. Donker. Zr. G. van Heuvelen, Zr S H. Hooijkaas, Zr. S. M. J. C. Jacobs, Zr. E H de Jonge, Zr. J. C. Kienjet, Br. H Klein Nagelvoort, Zr. A. H T. Koch, Zr. M. Kramn Zr G. A. Leen, Zr. G. G. van Leeu wen. Zr, M. Meijer. Zr. T. Otte, Zr. G H Runneboom, Zr. M. C. Schaart, Zr. e! Schaber, Zr. A, E. Volkering, Zr. A. C D van Walraven. Zr. G. S. Wielders, Zr. E. van Zetten. 3 Candldaten werden afge wezen. o LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand 1.15 538 91 aan den Rijksont vanger afgedragen, benevens f.1 333 25 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht van aangeslotenen wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na dag- teekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten zijn Ingeschreven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1