VRIJDAG 26 MEI 1933 No. 22449 rfS Het voornaamste Nieuws van heden. iste Jaarcan? EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: let! ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Lr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle here advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën klultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. feen maximum aantal woorden van 30. lasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Len in Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. nummer bestaat uit ZES Maden EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. fex merkwaardig jubileum. JRa Mej. Henriette S. Marijt. I komt niet vaak voor, dat een be- i of bewoonster van een hofje daar fbroken gedurende zestig jaar ver- Toudt. In verreweg de meeste gevallen [de gegadigden hun intrede in het een leeftijd, dat een diamanten voor hen niet is weggelegd. Dat ne voorrecht is Woensdag j.l. te gevallen aan mej. Henriette S. die daardoor onder de bewoonsters Pieter Loridanshofje aan de Oude limarkt onbetwist de oudste rechten ook al is zij niet de oudste in levens I Reeds als meisje van 13 jaar nam kt haar ouders haar intrek in dat (hetwelk toebehoort aan de Waalsche pnte en na den dood van haar zij er blijven wonen, s bij haar gouden jubileum is ook dag de vredige rust van eiken dag kins verstoord, al droeg die afwijking kn dagelijkschen gang van zaken dan pn feestelijk tintje middaguren kwamen de regenten, sren W. F. Verhey van Wijk. dr. mr. gt dr. Timmermans en Van Pelten- L de jubileerende bewoonster geluk- n. waarbij eerstgenoemde 'n korte aak hield en herinneringen uit den ouden tijd ophaalde. cn andeir ging geoaard met de aan- van een prachtige bloemenmand Jrsnaperingen. Ook dominé en mevr. |)n met dochter gaven door een per- bezoek van hun belangstelling (zelfsprekend bleven ook de medebe- 'ers niet achterwege en offreerden mand fruit, afloop fotografeerde onze redacteur bontere vrouwtje temidden van haar latjes voor de deur van haar knusse Ie ER. TOT HET AANLEGGEN EN PERHOUDEN VAN VOLKSTUINEN. Het derde lustrum herdacht. en goed bezochte feestelijke bijeen- in het Concertgebouw „Concordia" ensdagavond het derde lustrum van leniging tot het aanleggen en onder- fn van volkstuintjes ,,Öns Belang" op lieerde wijze herdacht. Na een kort bgswoord van den voorzitter der kommissie, die allen en in het bijzon- len heer H. Veendorp, den hortulanus, <üiik welkom heette, werd het woord lërd door afgevaardigden van de zuster Tligingen .Ons Doel" en „P C. en L.", nder aanbieding van bloemstukken |l Belang" met haar 15-jarig bestaan fomenteerden. Door den oud-secreta- ëvens een der oprichters van „Ons PB", werden daarna enkele opwekken- orden gesproken tot de leden en hun •jen; de eigenaar van het door de Ijiiging gebruikte land wees vervolgens Te goede verstandhouding, welke de oprichting der vereeniging tus- huurder en verhuurder heeft be- den wensch uitsprekende, dat het ^4™an8" goed moge gaan en de Wijven ng steeds dezelfde moge ^'dsche hortulanus. de heer Veen- gaf vervolgens enkele toelichtingen hun der Kinder- en Volkstuinen der »n i Amstcrdam Zoowel de toelich- a de interessante film werden met ri„;aiï,,acht gevolgd. Het bekende trio r woerd vervorgde in afwisseling ?ofen!t Band" het verdere ge- 11 h.(ai) den avond. En door het werken i»-,. tr'° en door vlotte entre-acte nniir. Bofenk-ensemble was de 'dg spoedig de ware feest-stemming ler IbmI8611 ''ld bleef men bijeen bij het JL:W v-an den heer Evert Castelein van dit °aJ' een waardig slot vormde welgeslaagd lustrumfeest. UITVOERING „DE STEM DES VOLKS". Met medewerking van het Haagsch Toonkunstenaarsorkest. Bovengenoemde combinatie heeft een vorig seizoen goed voldaan Vandaar onge twijfeld, dat ook nu dezelfde samenwer king plaats vohd. die voor beide partijen een gelukkige genoemd kan worden De Stem des Volks" heeft een orkest cevon- den. dat in de onderscheidene instrumen tengroepen kundige krachten telt. doch die door de tijdsomstandigheden geen em plooi vinden musici, die ook de noodige routine bezitten, om de moeilijke kunst van begeleid- allszins tevredenstellend te verzorgen. Is het dus eenerzijds te be treuren dat de werkloosheid oorzaak was van het totstandkomen van dit ensemble, dat. in den heer Henri Zeldenrust een en thousiast en begaafd leider vond. ander zijds lijkt het ons voor vele koorvereeni- gingen die zich op de eerste glibberige paden van „grooter koorwerk" bewegen, een geluk, nu over een ensemble te kun nen beschikken dat een loffelijke afwisse ling in de programma's weet te brengen, terwijl het tevens een prachtige onder steuning geeft aan den zang. De zang van ,De Stem des Volks" nu heeft zich in de laatste jaren sterk ont wikkeld; de leden beschikken niet slechts over een zekere dosis routine en durf, doch ook de koorklank krijgt ieder jaar meer kleur glans en volume, al zou het laatste nog niet voldoende zijn om door een vol ledig bezet orkest begeleid te worden. „Frühlingsbotschaft" van den sterk door Mendelssohn beïnvloeden Deenschen com ponist Niels W. Gade was de inzet van een rijk-afwisselenden avond, die onmid dellijk verraste. Dit melodieuse en pakken de werkje werd vloeiend en met bravour gezongen. Weinig is in deze vol vaart ge schreven compositie te merken van de verweekeling. die men Gade wel verwijt. Waren hier en daar in de uitspraak nog onvolkomenheden wij denken o.a. aan de hinderlijk als s klinkende sch in „schwei- zen" daarnaast kon niet anders ge waagd worden van een levendig genot over de wijze, waarop het frissche „Friih- iingsbotschoft" tot een juichende vertol king werd. niet het minst door het leven dige secundeeren van het orkest. Kon men zich in „Frühlingsbotschaft" vrij en onbelemmerd geven, zulks was nog niet steeds het geval in Mendelssohn's voorname .Lauda Sion" waarin meerdere passages om grootere soepelheid, gevoelig heid. nuanceering. luchtiger en edeler toongeving vroegen, terwijl de begeleiding soms te sterk was. Maar toch konden wij den heer De Nobel ook hier bewonderen, om hetgeen hij uit dit koor van ongeschoolde krachten wist te halen. Een grooter. innerlijke overtui gingskracht was te constateeren. hetgeen onder de forsche directie van den bezie lenden leider overigens niet verwondert. De heer De Nobel had deze moeilijke opgave goed in de hand. Zijn vlotte tempi zijn verkwikkend. Een der sterkste indrukken bewaarden wij aan de stemmige en zwaarmoedige alt- rhapsodie uit Goethe's Harzreise" een van Brahm's meesterwerken, met het wondere verlossende slot niet het minst door de volkomen beheerschte, innige ver tolking der altpartij van mevr. Maartje Offers wier vrije en rustige toongeving weldadig aandoet Door haar imponeerend zingen dat op het eerste plan stond wist zij ook het mannenkoor en het orkest mee te sleepen. In Grieg's magistraal en suggestief Dana- erkennung" blêek het mannenkoor toch meer in zijn element: de klank was dik wijls nobel, de voordracht vol toewijding. De heer W. Keyzer vertolkte hierin met mooi basmateriaal. dat echter nog niet vrij ligt. de korte maar kernachtige solo partij. Het orkest deed zich nog in Mas senet's bekoorlijke romantische en onpre- tentieuse E'zasser Tafereelen" op uitste kende wijze kennen; muziek ontegenzeg gelijk. naar het hart van den heer Zelden rust. wien de Fransche stijl bijzonder ligt. Speciaal willen wii het harmonieerende en muzikale samenspel van de celliste met den clarinettist herdenken in het .Onder den Lindeboom". Als solisten werkten, behalve mevrouw Maartje Offers mede mevrouw Oskam van Rangeirooy wier fraai getimbreerde so praan in de hoogte opmerkelijke kwali teiten bezit. De stem is dan glanzend en volumineerend, helaas klinkt zij in het middenregister en de laagte kellg en ge forceerd. Jammer van dit kostbare materiaal Zij kon zich daarom niet voldoende geven in de zware Freischütz-aria Wie nahte mir der Schlurr.mer" van Weber die ook qua voordracht de hoogste eischen stelt waar aan evenmin volkomen werd voldaan. Ook tegen een overdreven vibrato moet zij waken! De soli in het „Lauda Sion kwa men echter veel beter tot haar recht. Evert Miedema's krachtige en sympa thieke tenor had veel succes In Gounod's aria uit Da Reine de Saba" waarin wij hem meer konden waardeeren dan in grin's „Gralerzühlung". Zij'n stem vraagt Leoncavallo's „Vesti la Guibba" en Lohen- meer egalisatie en In de hoogte eerder dekking, waardoor de nobele klank van het middenregister meer doorgevoerd kan worden. Afgezien van enkele onzui verheden in de uitspraak was zijn voor dracht. mede dank zij een groote routine uitdrukkingsvol. Bovengenoemde solisten droegen de be langrijke quartetten in het „Landa. Sion" muzikaal voor; de veel verscheidene tlm- gres waren evenwel te weinig op elkaar Ingesteld. Voor het koor de solisten en ln het bijzonder den heer De Nobel, die veel heeft aangedurfd, was deze avond een succes! De prestaties hebben onze verwachtingen stellig overtroffen! De levendige toejuichingen, ook voor het orkest waren een bewijs, hoezeer dit met zorg samengestelde programma dat ge deeltelijk door de radio werd uitgezonden, op prijs werd gesteld De muzikale smaak van het publiek, dat deze concerten pleegt te bezoeken ontwikkelt zich in verheueen- de mate. De damessolisten hadden ten slotte een mooie ruiker bloemen in ontvangst te ne men! De Stadsgehoorzaal was beneden goed bezet. Helaas moest wegens het vergevorderd uur Brahm's „Akademische Festouverture" vervallen LENTEFEEST „LEIDSCHE VOLKSHUIS" Elk jaar is voor de kinderen van het Leidsch Volkshuis de Hemelvaartsdag het hoogtepunt! Dan immers wordt het .Len tefeest" gevierd, waaraan de directrice, mej. Ruth, haar beste krachten geeft, ge assisteerd door verschillende helpsters en helpers Hun arbeid is niet gering: wat al moet er bedacht worden om het lente- spel te doen slagen; de fantasie houdt veler hoofden gevangen.Men werkt aan de dansen, de opstelling der diverse groepen, de koortjes de costuums! De voorbereiding van dit alles neemt weken in beslag; zoo wel zij. die leiding geven als de kinderen, die spelen denken vooraf aan weinig an ders! Maar het resultaat is dan ook altijd goed, zelfs al moet, zooals gisteren, op het laatste oogenblik de uitvoering binnens huis plaats vinden. Wij zaten al goed en wel „op het land" aan de Burggravenlaan, toen de regen toch nog afs ,,spel"breker optrad en de honderden toeschouwers evenals de kin deren hals over kop naar de Stadsgehoor zaal moesten verhuizen. Den ganschen dag had men al in twijfel verkeerd, waar het spel te laten houden Dat het toch niet in de openlucht kon zijn, was wèl een teleurstelling: maar daarom niet ge treurd: al spoedig was het leed vergeten, toen eenmaal weer de Meiboom opgesteld stond en een geïmproviseerd grasveld op den vloer lag uitgespreid. De directrice sprak eenige troostende woorden, waarna luim een uur later dan vastgesteld was, de opvoering kon beginnen! Allereerst zongen de talrijke kinderen de bekende Volkshuisliederen, toen kwam de traditio- neele kleppermarsch der jongens met pianobegeleiding, gevolgd door de clou van den middag, n.l. het spel „De Lente Komt". Het inleidende spreekkoor voldeed alleraardigst, waarna plechtstatig „Ko ning Winter" binnentrad met zijn pages. Het bekende verloop, de strijd tusschen Winter en Lente, met de uiteindelijke overwinning van de laatste, speelde zich vol variatie af: er waren meerdere nieuwe vondsten, die telkens een klaterend ap plaus oogstten! Hoe koddig waren de ka boutertjes met hun groote paraplu's en de poppenvaders en poppenmeeders met hun kinderwagentjes. Over het algemeen werd er kranig ge speeld en gezongen: iedereen deed zijn uiterste best! Twee uur waren allen druk in de weer: men huppelde rond den Meiboom als was het in de vrije, zonnige natuur! Vroolijk trok tenslotte ieder huiswaarts, tóch voldaan over een genoeglijken mid dag. Ons compliment aan degenen, die weer met zooveel zorg dit spel hadden in gestudeerd HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Opheffing: G. M. Th. v. d Ploeg, Drift- straat 42. Leiden, handel in zuivelproduc ten; fijne vleeschwaren enz. Wijzigingen: S. P. J. de Groot. Apothe- kersdijk Leiden, bloemenwinkel. Uittre dend eigenaar: S. P. J. de Groot. Lelden, d.d. 15 Mei 1933 H. van Vliet. Heerenstraat 10. Lelden, drogisterij. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in fotografische artikelen. Wijzi ging handelsnaam in: Drogisterij en fc- tohandel H van Vliet. Firma D. H v. d. Zeeuw. Kraaierstraat 13, Leiden, lood- en zinkwerker. Uittredend eigenaresse: Wed. J. van der Zeeuw-Mun- sterman. Leiden, dd. 1 Mei 1933 Nieuwe eigenaar: J. van der Zeeuw, Leiden. P H van der Hart. Pieterskerkgracht 15, vleesclihouwerij. Uittredende eigenaars P. H. van der Hart. J. C. van der Hart en W. M. van der Hart, Leiden, dd. 1 Mei 1933. Wijziging handelsnaam in: H M. van der Hart. De heer H. M. van der Hart is eentg eigenaar. BENZINE-BRAND. Gisteravond laadde een autobus benzine in voor de garage van den heer V. aan den Haagweg. De chauffeur sloeg geen acht op de waarschuwing van den ga ragehouder om den motor af te zetten en lichtte bovendien de tuit van de toevoer slang op, met het gevolg, dat er benzine over den motor vloeide De benzine vloog in brand en er laaide onmiddellijk eer. geweldige vlam op, nog gevoed door de ever de straat uitstroomende benzine. Door kordaat optreden van den heer V. met een tetra-chloorkoolstof-spuit, bleef de autobus behouden. DE DRUKTE OP HEMELVAARTSDAG BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Bij de Ned Spoorwegen is het gisteren bijzonder druk geweest, drukker dan andere Jaren. Reeds in de vroege ochtend uren waren de treinen overvol en moesten velen zich, niettegenstaande de aange brachte versterkingen, met een staan plaats vergenoegen. Ook op 't baanvak Leiden—Utrecht was het dit jaar bijzonder druk, zoodat de versterkingen van drie en vier rijtuigen niet overbodig waren Opmerkelijk groot was het aantal ge zelschappen sommige van 60100 perso nen, dat dit jaar van gezelschapsbiljetten gebruik maakte. Door het ongunstige weer keerden vele reizigers reeds vroeg huiswaarts cn waren de avondtreinen niet zóó druk als andere jaren, waardoor op de baanvakken Haar lemZand voort en RotterdamHoek van Holland vele extra-treinen niet behoefden te loopen In weerwil van de groote drukte waren alle treinen goed op tijd. GOEDKOOPER REIZEN PER N. Z. H. Met ingang van 1 Juni a.s. worden op de stadslijnen de N. Z. H. retourbiljetten af gegeven, waarvan de prijs 15 cents zal bedragen. O FEESTAVOND L. F. C. Woensdagavond had in de groote zaal van 't Volksgebouw een feestavond plaats van L.F.C., ter gelegenheid van het kam pioenschap van drie elftallen spelende in den L.V.B. J Nadat de voorzitter de aanwezigen had toegesproken werden de aanvoerders der kampioenselftallen op het tooneel geroe pen, waar de voorzitter hen feliciteerde met het behaalde kampioenschap en hoop te dat ze op den Ingeslagen weg zullen voortgaan totdat ze het eerste elftal ook een klasse hooter konden brengen. Tevens ontvingen alle spelers een aardig insigne. Daarna werd het programma ingezet met eenige tooneelstukjes van het beken de Leldsche Klucht- en Revuegezelschap met medewerking van het LFC.-orkest .De Geel-Zwarte Band" onder leiding van Bob Pijnacker den humorist John Henzen en het danspaar „Gayka-Stada". De dames hadden bloemen in ontvangst te nemen en het E L. K. en R G. een herinneringsmedaille Om omstreeks 1 uur werd een aanvang gemaakt met het bal dat tot in den vroegen morgen duurde. Het Is voor L FC. een prachtig geslaag de avond geweest. CURSUS IN EXPLOSIEMOTOREN. Woensdagavond werd aan de Ambachts school de laatste les gegeven van den Cursus in Explosiemotoren voor werklooze schippers, uitgaande van de sobcommissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor werkloozen. De voorzitter van genoemde commissie, ds. Groot Enzerink woonde deze les bij. Na afloop sprak de directeur der school woorden van dank aan de sub-commissie voor haar hulp aan den leeraar van den cursus, den heer Leicher voor zijn arbeid en de cursisten voor hun grooter» ijver en de ambitie waarmede de lessen waren ge- vo'ed Na woorden van waardeering van den voorzitter en woorden van dank van een der leerlingen was deze cursus geëindigd. CHR. JEUGDHULr. De bloempjesverkoop voor Chr. Jeugd- hulp op 20 Mei gaf een bevredigende op brengst, vooral wanneer men in aanmer king neemt, hoe vaak er tegenwoordig ge collecteerd wordt, terwijl bovendien ver schillende stadswijken niet bewerkt kon den worden bij gebrek aan verkoopsters. Het bestuur der inrichting is dan ook zeer dankbaar aan allen, die hielpen aan het welslagen der inzameling, vooral aan de helpers en helpsters, die vrijwillig hun vrijen tijd gaven voor net goede doel en met giooten ijver hun bloempjes aan den man brachten, getuige menig leeg ver kocht kussen. Het bestuur zal zich zeer verblijden als zij, die niet konden worden bereikt, alsnog de voor dit doel bestemde gaven willen zenden, hetzij aan de inrichting, hetzij per giro onder nummer 184267. LEIDSCH DRANKIVEER COMITé. Blauwe Week. Wij herinneren onze stadgenooten er aan, dat volgende week weer de z.g. „Blauwe Week" gehouden wordt. De Leldsche drankbestrijders doen dit door 3 avonden straatpropaganda te geven n.l a.s. Maandag, Woensdag en Vrijdag. Telkens des avonds om 8 uur wordt met muziek van de Kaasmarkt gegaan naar de verschillende stadswijken, waar een pro- pagandarede gehouden wordt, en wel: 's Maandags door de heeren Wepster en Martinus s Woensdags door mevrouw Geys en een officier van het Leger des Heils en s Vrijdags door den heer Mak- kelie. Tevens zij vermeld, dat morgen het blauwe bloempje verfcocht wordt. BINNENLAND. Dc Pers over het kabinet-Colijn (3e Blad). Algcmeene vergadering te Utrecht van „Mercurius" (Binnenland. 4e Blad). Onze uitvoer van tuinbouwproducten en fruit naar Engeland. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Het Zendingsfecst op Oud-Poelgeest. (6e Blad). BUITENLAND. De werkzaamheden te Genève onverdro ten voortgezet. Nieuwe moeilijkheden. (Buitenland. Ie Blad). Onthullingen in de zaak Morgan. (Bui tenland en Tel.. Ie Blad). Nog een interview met den Oostcnrijk- schen bondskanselier. (Buitenland, le BI.) Boycot van Duitsche goederen door do Engelsche vakvereenigingen. (Buitenland, le Blad). OPL. SCHOOL VOOR U. L. O. 3- OCTOBERSTR A AT. Ouderavond. Onder leiding van het hoofd der school, den heer Huijbregtsen, Is een ouderavond Behouden waarvoor groote belangstelling bestond. Nadat de voorzitter in zijn openings woord de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten en diverse mededeelingen, had gedaan werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Het te behandelen onderwerp voor de zen avond was „Iets over oude kinderspe len en oude kinderrijmen" verzorgd door den heer Hnijbregtsen. Dc oude gebruiken aldus spreker zijn uitermate taai van leven en ook de kin derspelen met bljbehoorende rijmen blij ven aan den invloed van moderne spelen krachtig weerstand bieden. Telkens duiken zij weer op en zij vinden onder de jeugd vlijtig beoefening, veel meer dan aange leerde spelletjes. De kleinen bekommeren zich er weinig om. dat dikwijls alle zin aan die rijmen ontbreekt: de rhyhtmlsohe beweging is voor hen de hoofdzaak en on vermoeid loopen. springen en dansen zij onder het gedeun van de aloude rijmen, waarvan vele terug te brengen zijn tot ge bruiken en plechtigheden, verhalen en sprookjes uit lang vervlogen dagen soms zelfs terugklimmend tot den tijd der Ger manen. Vooral op het platteland ls het aantal dezer oude spelletjes nog legio; in de stad hebben zij een moeilijker strijd om het bestaan te voeren, o.a. ook door het geweldige verkeer. Veel van al die oude dingen, die de jeugd nog bezig houden behoorden een maal tot de sfeer der volwassenen, en de bljbehoorende rijmen, nu verlaagd tot zin loos gerijmel, vertolkten eenmaal de diep ste gevoelens der menschen of waren de begeleiding bij hun rechtspleging, hun triomfen op den vijand en hun feesten bij het huiselijk en maatschappelijk leven. Mannen als De Cock en Telrlink Boeken- ooeen. Schriinen en anderen achtten het niet beneden zich hun aandacht aan die oude kinderspelen en rijmen te wijden en hebben getracht den ouden zin daarvan terug te vinden. Aan de hand van tal van loop- cn sprlngspelen, zoowel als van dansspelen, nabootslngsspelen. en de spelen bij den huiselijken haard werd een en ander na der toegelicht. Met de vermelding van eenige, soms niet onvermakelijke kinderraadsels werd de lezing besloten, die bij dc ouders tal van aangename herinneringen uit hun jeugd had opgewekt. Bij monde van den voorzitter der O, C„ den heer Nijholt. werd den spreker har telijk dank gebracht voor diens geestige causerie. Dachten de aanwezigen aanvan kelijk dat 't onderwerp taaie kost zou zijn, de lachsalvo's die af en toe weerklonken hadden stellig het tegendeel bewezen dank zij de gezellige verteltrant van den cau seur In de pauze, waarin de ouders gelegen heid hadden zich met de onderwijzers te onderhouden over de vorderingen hunner kinderen alsmede het bezichtigen van de tentoonstelling van door de meisjesleer lingen vervaardigde handwerken werd door eenige dames een kopje chocola ge serveerd. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze goedgeslaagde ouderavond door den voor zitter gesloten. ARBEIDSBEURS. Op den 24en Mei 1933 waren 2889 (v. j. l 2558) werkzoekenden ingeschreven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1