Humor uit het Buitenland. -aM' LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 20 Mei 193] ?T, FINANCIEEL OVERZICHT. Rust, kalmte en zelfbeheersching „Zeg we gaan gauw verhuizen." Joe weet Je dat „Nou. Ik brak gisteren dat raam en moeder net er nooit wat van gezeld," (London Opinion). Ze zei hem, dat ze maar niet kon begrijpen waarom hU een baard droeg en vroeg hem. die af te laten scheren. (Lustige Sachse). Dorpsveldwachter„ik wou maar dat u dat niet gedaan had. meneer. Ik ben zoo zenuwachtig als een schoothondje in de getuigenbank." (Passing Show). (q Hij Jus Je hebt Je vader gezegd dat je een artist lief hebt zonder een cent in de wereld, liefste. Heeft hij gezegd dat ik eens bij hem moet komen?" Zij„Hij is zelf nog niet bijgekomen." (Happy Mag.) A. Op het tarief doelende„Waarom speelt D ge woonlijk B. „Omdat mijn vrouw het wi) hebben." (Judge). Hij kreeg het baantje. De baasJe bent strikt eerlijk, veronderstel ik? Sollicitant voor loopjongen: Jawel, meneer maar ik begrijp ook, dat zaken zijn zaken. (London Opinion) „Ken U me niet effe een city-bag of zoo iets leens om die boel in mee te neme (Passing Show). Geen toepassing der goudclausule voor de Dawes- en de Youngleening Een prin cipieel afwijzend standpunt der Duitscbe rcgcering Een „transformatorium" voor Duitsche particuliere leeningen te ver wachten Verdere inkrimping van den buitenlandschen handel van Duitschland De Koninklijke en de Bataafsche Petroleum Mij. zullen hun coupons in gcdepricieerde dollars betalen Afwisse lend koersverloop ter Beurze Bevredi gend jaarverslag van Philips'. Ofschoon de Amerikaansche valuta situatie in wezen den toestand der beur zen blijft beheerschen, is deze factor voor het oogenbiik toch eenigszins op den achtergrond geraakt, doordien de gebeur tenissen in Duitschland in de afgeloopen week de aandacht volkomen in beslag hebben genomen. Aanvankelijk was het de vrees voor een verscherping der interna tionale politieke verhoudingen, die een druk op de fondsenmarkt uitoefende: toen later eenige ontspanning scheen te zullen Intreden, maakte de gedeprimeerde stemming ter beurze plaats voor meer optimistische opvattingen, die in het gun stigere koersverloop tot uiting kwamen. Na de met zooveel ongerustheid tegemoet geziene rede van den Duitschen Rijkskan selier heeft de betere stemming zich niet geheel kunnen handhaven. Overigens heeft Duitschland niet alleen op politiek gebied voor „verrassingen" ge zorgd. Ook in financieel opzicht heeft het in de laatste week zijn standpunt bepaald ten aanzien van enkele quasties, die direct de belangen raken van buitenlandsche houders van Duitsche fondsen. Daar is in de eerste plaats de quaestie van de goud clausule der Duitsche dollarleeningen, die in een voor houders der stukken ongun- stigen zin is „beslist". Reeds eerder wezen wij er op. dat men ten aanzien van de mogelijkheid van een loyale toepassing der goudclausule door Duitschland op zijn minst genomen zeer sceptisch moest staan in verband met Duitsche officieuze uitin gen, waarin een afwijzend standpunt werd ingenomen. Dezer dagen is echter officieel aan de Bank voor Internationale Betalingen, als trustee voor de Dawesleenlng en de Youngleening. medegedeeld, dat in het vervolg de coupons in landen met gede- precieerde valuta slechts tot de nominale waarde .zullen worden betaald. Dit betee- kent dat b.v. Nederlandsche houders van de 7 pet. Dawesleening, luidende in dol lars. hun coupons niet langer omgerekend tot de goudpariteit van ca 2 48 ultbetaa.d krijgen, doch tot den koers, dien de dollar op den dag der couponbetaling noteert, dl. dus met een waardevermindering van ca. 15 pet., op grond van den tegenwoor- digen koersstand. De Duitsche regeering gaat hierbij uit van het standpunt, dat in Engeland over de goudclausule gevoerde processen heb ben geleid tot de uitspraak, dat de rente od in Ponden luidende leeningen, ook wanneer hierin de goudclausule is opgeno men in gedeprecieerde papierponden mag worden voldaan, en dat in de Vereenigde Staten door de autoriteiten aldaar dezelf de houding wordt aangenomen met be trekking tot dollarleeningen met goud clausule. Het ligt voor de hand, dat dit slechts drogredenen zijn. Voor een on- rechtmatlgen daad beroept men zich op een onrechtmatigen daad van anderen. De onrechtmatigheid blijft hierdoor echter even groot. De Bank van Internationale Betalingen heeft zich dan ook niet met de houding van Duitschland accoord ver klaard, en zij heeft zich alle rechten voor de obllgatlenouders voorbehouden. Het thans door Duitschland ingenomen standpunt is te meer bevreemdend, om dat de coupons der in Ponden en Zweed- sche Kronen luidende tranches der Young leening. waarvoor eveneens de goudclau sule geldt, sinds de valuta-depreciatie in deze landen toch tot de volle goudwaarde zijn betaald, waaruit had mogen worden afgeleid, dat de Duitsche regeering in principe de waarde van de goudclausule erkent. De beslissing inzake de Dawes- en Youngleening is te belangrijker, omdat mag worden aangenomen ,dat zij ook zal gelden voor de andere Duitsche leeningen die in dollars luiden, en welker coupons dus in het vervolg ook vermoedelijk in ge deprecieerde dollars zullen worden be taald. Tenminstevoor zoover zij nog zullen worden betaald. Nog veel ingrijpen der dan het besluit met betrekking tot de dollarleeningen is de houding van Duitschland ten aanzien van de buiten landsche schulden op langen termijn in het algemeen. Voor zijn vertrek uit New York, waar hij besprekingen over diverse financiëele quaesties heeft gevoerd, heeft de Presi dent der Duitsche Rijksbank bekend ge maakt, dat de particuliere crediteuren van Duitschland zullen worden uitgenoodigd tot een binnenkort te Berlijn te houden bespreking. Naar hij verklaarde, ligt het in de bedoeling, voorstellen te doen tot verlaging der schulden of tot instelling van een moratorium .In werkelijkheid zal de voorgestelde regeling hiervan echter wel niet belangrijk verschillen. Zeer waarschijnlijk zal zij neerkomen op een z.g. „transformatorium", in dier voege, dat een meer of minder groot deel van de verschuldigde rente in Duitsch land, in Marken, gestort zal worden „op geblokkeerde rekening", d. w. z. dat de eigenaars hierover niet meer vrijelijk zul len kunnen beschikken. Wanneer men weet, dat deze „Sperr- marken" tegenwoordig verhandeld wor den voor de helft van de waarde van de „vrije" Marken, dus c.a. 30 cent, dan be grijpt men, dat de buitenlandsche houders van Duitsche leeningen ernstig gedupeerd dreigen te zullen worden door het ver moedelijke resultaat der komende bespre kingen. Van Duitsche zijde zal men zich hierbij, naar reeds uit de mededeeling van Dr. Schacht is gebleken, beroepen op de sterke daling van de goud-en deviezen voorraden van de Duitsche Rijksbank, als gevolg van de vermindering van den uit voer. Men ziet hierbij over het hoofd, dat de jongste, door de Duitsche regeering ge nomen maatregelen tot verdere beper king van den invoer van buitenlandsche goederen wel in de eerste plaats schuld er aan zijn, dat ook de Duitsche afzet in het buitenland voortdurend vermindert. Als gevolg van de nieuwe invoerbeper kingen van landbouwproducten is de in voer in Duitschland in April met ca. 11% teruggegaan. Tegelijkertijd is de uitvoer c.a. 15°/o gedaald. Verwacht mag worden, dat het sterke autarkische streven nog tot een voortdurend verdere inkrimping van den buitenlandschen handel zal leiden. De buitenlandsche crediteuren van Duitsch land zullen dan mede het gelag hebben te betalen, al zullen ook voor Duitschland's economische ontwikkeling zelf de kwade gevolgen zich in steeds sterkere mate doen gevoelen. De op de Amsterdamsche beurs geno teerde Duitsche obligatiën zijn onder den invloed van de jongste gebeurtenissn scherp in koers teruggeloopen. Vooral voor de Youngleening en de Dawesleening was de stemming flauw, al trad zoo nu en dan eenig herstel in, voornamelijk op dekkin gen door de contramine. Helaas is de Duitsche regeering niet de eenige geldnemer, die de verplichting, welke de goudclausule in de leeningscon- tracten oplegt, zonder meer ter zijde stelt. Ook andere debiteuren zijn erop uit, om het extra voordeeltje, dat uit het niet- toepassen der goudclausule voor hen voortspruit, te incasseeren. Op grond van de loyale houding, die in dezen door de Nederlandsch-Indlsche regeering is aan genomen. welke den rente- en aflosslngs- öienst van haar dollarleeningen in de volle goudwaarde voldoet, had men mogen verwachten, dat tenminste Nederlandsche debiteuren, die dollarleeningen hebben uitstaan, niet aan de hierin opgenomen goudclausule zouden tornen. Helaas is in middels gebleken, dat de voornaamste deze debiteuren, de Koninklijke Petro leum Maatschappij, evenals haar doch teronderneming, de Bataafsche Petroleum Mij., zich op een geheel ander stand punt stellen. Zij meenen nl., aan haar ver plichting te voldoen, wanneer zij het voor de rentebetaling verschuldigde bedrag zes dagen voor den vervaldag deponeeren bij den betalingsagent te New York, en wel in dollars, zonder rekening te houden met de waardevermindering, die deze heeft on dergaan. Hierbij zien zij over het hoofd, dat zij de verplichting op zich hebben ge nomen „gouden dollars of het equivalent daarvan" te betalen. Inderdaad is het door de maatregelen der Amerikaansche regee ring niet mogelijk, in effectief goud te be talen: maar er is geen enkele reden, om derhalve de verplichting tot betaling „in het equivalent van gouden dollars" niet na te komen. Vermoedelijk zullen obligatiehouders niet in de uitbetaling in gedeprecieerde dollars berusten, en zal de quaestie wel voor den Nederlandschen rechter worden gebracht. Maar ook zelfs wanneer de Ko ninklijke juridisch sterk mocht blijken te staan (wat volgens de meening van des kundigen ten zeerste mag worden betwij- feldi, dan nog heeft zij een groote moreele verplichting tegenover de houder der obligatiën, die stukken met goudclausule hebben gekocht, in de overtuiging, zich hierdoor tegen het gevaar van valuta depreciatie te beveiligen. Men vraagt zich af, waarvoor een goudclausule in lee- ningscontracten dient, wanneer die op het tijdstip, waarop zij practisch in werking zou moeten treden, op zij zou kunnen worden geschoven. Gezien het groote be drag aan dollarobligatiën der Bataafsche Petroleum en der Koninklijke Petroleum Mij. dat zich is handen van Nederland sche beleggers bevindt, is de quaestie van buitengewoon groote beteekenis. Het is nog niet volkomen duidelijk, welke houding de gemeente Rotterdam ten op zichte van haar 6°/o dollarleening met goudclausule zal aannemen; wel zijn er aanwijzingen, dat B. en W. zich ongeveer op een gelijk standpunt zullen stellen als de Koninklijke, maar aan den anderen kant bestaat nog de mogelijkheid, dat deze gemeente zich niet ter wille van een be trekkelijk gering voordeel zal blootstellen aan het gevaar van een verdere verslech tering van het gemeentecrediet. Voor de geldnemers, die de beleggingsmarkt in de toekomst nog dringend noodig hebben, zijn er ook practische overwegingen in het spel, n.l. de noodzakelijkheid, de beleg gers niet te ontstemmen. De toekomst zal moeten leeren, wat het gemeentebestuur van Rotterdam het zwaar ste laat wegen: het directe voordeel of de nadeelen. die zich later zullen doen gel den. Wat Nederlandsche staatsfondsen be treft, was de stemming in de afgeloopen week meerendeels gedrukt, vooral voor de oudere leeningen. Hierbij deed zich even eens de invloed van de disconto-verhoo- ging en de hiermede gepaard gaande stij ging der geldkoersen op de open markt gevoelen. Ned, Indische en binnenland- sche gemeenteleeningen boden vrij goed weerstand, al kwamen zij meerendeels op een wat lager niiveau Op de aandeelenmarkt was de stemming afwisselend al naar gelang van de ver dere ontwikkeling der politieke verhoudin gen zich liet aanzien. De inflatieroes heeft voorloooig uitgewerkt, maar toch blijven de meeste noteeringen zich op een aan merkelijk hooeer niveau bewegen dan kor ten tijd geleden. Vooral aandeelen Philips konden bij le- vendieen handel verder in koers stijgen. Hierbij doet zich de gunstige invloed van het iaarverslae gevoelen dat in verschil lende opzichten aanleiding tot bevrediging geeft. Dit geldt b.v. voor de omstandigheid dat de verdere daling van den omzet niet gepaard is gegaan met een teruggang van de winst; integendeel, donk zij de doorge voerde rationalisatie-maatregelen geven de financleele uitkomsten een gunstiger beeld dan over 1931. De exploitatiereke ning laat een voordeelig saldo van f. 7.31 mill., tegen 7.51 millioen vorig jaar, na af schrijving van de uitbreiding van fabrieks gebouwen en machinerieën voor zoover deze in 1932 zijn uitgevoerd. Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar in de extra reserve tegen eventueele verliezen op debiteuren f. 1 millioen gestort. Een afschrijving van koersverliezen op vorderingen, die het vo rige jaar f. 2.28 millioen vergde, is dit maal niet noodig. Verheugend is de me dedeeling. dat de Mij. zich door termijn- verkoopen tijdig heeft gedekt, tegen de daling van den dollar. Uit het winstsaldo van f6 31 millioen tegen f. 4.23 millioen over 1931, wordt een dividend uitgekeerd van S'/o, tegen 4°/o vorig jaar. Een ander belangrijk punt is de groote liquiditeit van het concern, dat op 31 De cember 1931 over f. 80.3 millioen aan vlottende middelen beschikte, welk bedrag op 30 April j.l. nog verder was aangegroeid tot f. 91.70 millioen. Ter belegging van de, niet in het bedrijf benoodigde middelen, werd reeds overgegaan tot inkoop van de 5°/o converteerbare 25-jarige obligatiën van het concern, waarvan bijna f. 13 millioen is ingekocht. Gezien de waarschijnlijkheid, dat binnen afzienbare® tijd geen renda bel emplooi voor de beschikbare middelen zal kunnen worden gevonden, wordt voor gesteld, over te gaan tot een terugbetaling op de aandeelen en wel van f.250 op elk aandeel van f. 1000 tegen afstempeling van elk betreffend aandeel op een nomi nale waarde van f. 750 De beurs heeft dit plan gunstig opgevat, omdat men hoopt, dat er meer kans bestaat, dat voor het kleinere kapitaal in de toekomst in het eigen bedrijf van Philips een loonender emplooi zal zjjn te vinden dan voor het thans uitstaande aandeelenkapitaal, welks omvang nog op de vroegere verhoudingen was ingesteld. De directie moet zich van voorspellin gen voor de toekomst onthouden. Slechts wordt, wat den gang van zaken in het nieuwe boekjaar betreft, medegedeeld, dat de omzetten in geld van het concern in de eerste maanden ongeveer gelijk zijn ge weest aan die van de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Andere industrieele fondsen hebben zich bij het koersverloop van Philips aangeslo ten. al was hier de verbetering iets min der markant. Ook voor cultuurwaarden was de stemming afwisselend. H.VA. b.v., die aanvankelijk een stijging van 4°/o had den geboekt, moesten deze winst later prijs geven waarna het fonds echter goed weerstand bood. Een uitzondering op de algemeene ten dens vormden tijdelijk aandeelen Konink lijke Petroleum Mij. Aanvankelijk werkte hier het bericht inzake het onveranderde dividend van 6°/n nog na. Later was de stemming flauw, in verband met een prijs verlaging van benzine in Engeland die, naar men vreest, de financieele resultaten van de distributie-maatschappijen ongun stig zal beïnvloeden. Voor tabaks- en rubberaandeelen was de belangstelling slechts gering en de koersen fluctueerden niet belangrijk. Er bestond tijdelijk leven dige vraag tot oploopende koersen voor eenige Amerikaansche soorten als gevolg van gunstige berichten omtrent de ont wikkeling van de bedrijvigheid in sommi- takken van industrie in de Ver. Staten Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 2'/.»/» N.WJS. 66Vs 63 3/4. 6°'o Ned. Indië B/C 91 5/8 92 6'/»»/o Beleren 38 32. 4V«°/o Amsterdam 89", 85. 4°'o Kon. Petroleum 79'/, 78'/,. Ned. Ford 128'/, 130'/, 129 1/4. Philips Gem. Bez. 144 138'/! 145 7/8. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Gisteren moest vanwege de eerste 0 lammerenmarkt op de gebruiksveealte ling 'n groot gedeelte voor 't jonge worden afgestaan, doch we const3ter' dat de schapenfokkerij zich reeds uit K beweging aan het bekrimpen is, want' aanvoer van het jonge materiaal was i wat minder dan andere jaren en we in ons vorig overzicht reeds Ir- voorspeld, waren de prijzen in verho tot de vette schapen te hoog. Op de ,o penmarkt werd f. 12—13. hoogstens I betaald voor beste eenjarige dieren wijl de weidelammeren f. 6 f. 7 f. 8 beste soms f.9 kosten. De handel dan ook niet erg geanimeerd, maar dB dat er niet veel was en nogal wat voor ie! Z.-K eilanden werd opgekocht, werd aiï geplaatst. Zuiglammeren voor de exitó gingen voor dezelfde prijzen. Van i was het een jaarlijks wederkeerend te- schijnsel, dat in den drukken tijd der lal- merenmarkten, de gebruiksveemarkt nig of niets te beteekenen heeft maar dese traditie werd nu gebroken, want de ja- gere afdeellng" was nog met meer dan 500 stuks bezet en ook in het noorden des lands (Leeuwarden en Zwolle), was fis- teren nog een tamelijk groote aanvoer na j gebruiksvee. De handel was over de ?e- heeie linie dus ook hier ter plaatse - wel kalmer, doch de prijzen waren toet i niet lager. Alleen voor de minder ?oede soorten wellicht iets. Ook de slachtvee- afdeelingen waren dikker bezet, als men I dat in half Mei gewend is en hierdoor was wel is waar de handel ook wat minder vlot dan begin der week, maar het rund- vleescheebruik is od heden vrij goed. zoo dat al-les schoon werd verkocht en duw niet goedkooper. .We zagen hier oo de Leidsche markt nog enkele prima kwali teit-en voor f. 0.66—f. 0.68 per K.G. geslacht verkoopen. Verder liepen de prijzen van f0 45tT f. 0,62 per K.G. naar gelang de kwaliteit. Slachtstieren noteerden van f0.42f-0.50 per K.G. geslacht gewicht. Vette en nuchtere kalveren werden to. matige Driizen ais berin dezer weet verhandeld. De vette varknnsprijzen lieP^1 in het noorden omhoog. Zwolle en Leef' warden noteerden 1 cent ner nond hooeer dan vorige week en ook in Gelder'anfl loonen de prijzen iets op. Men slacht daar veel varkens voor de grootere steden- Blijkbaar door goed-koopere exploitatiekos ten. loonen. slachtrechten keuring enz. VAN DEK S. RECLAME. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1176 dir. Unilever 97 3/4 cum. div. 94 e* 95 1/4 91 92. U. S. steel 41 1/8 39 3/4 42. Kon. Petroleum 158'/, 155 157 1551" A'dam Rubber 72 1/4 68 5/8 72 Ned. Scheepvaart Unie 57 3/4 56 5t Kon. Paketvaart 106 107 100'/:. Handelsv .A'dam" 203'/, 207", 2W' Javasche Cultuur 141 135 138 136 3 Dell Batavia Mii 138". 1323/4 136 Deli Mij 127 3'4 125 128 Senembah Mij 135 130'/, 137. Sedep. Cultuur 193 188 191.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14