Indie's financieele toestand. 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Mei 1933 Vierde Blad No. 22445 [li Buitenl. Weekoverzicht kerk- en schoolnieuws. predikbeurten. r Dw^£eai i?em': ,Voorm- halfelf, ds. P. AAN DEN RAND VAN DEN AFGROND? Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Naar betere toestanden? T» Genève, ter Ontwapeningsconferen- ip was men vastgeloopen; zoozeer, dat r.\, ai de strijd was ontbrand over het ïium der mislukking! Zoo schreven wij in ns vorig overzicht. Het was in dit sta- JPr_ dat voorzitter Henderson een nieuw fnmoromis-voorstel indiende, dat feitelijk Endres er °P berekend was om de defini- .51 mislukking op te schorten, want een Eitwe" uit de gerezen moeilijkheden bood Tvt geenszins. Niettemin aanvaardden Jalle deelnemers aan de conferentie dit Irimwomis; het zal wel geweest zijn vol- irens den gedachtengang: baat het niet, het''schaadt ook niet! B Toen inziende, dat het in een hoek was Ir (drongen, dat het voor het forum der Spreid stond als het zwarte schaap, kwam riotseling van Duitsche zijde de mededee- ïj-.p dat Hitler in den hals over kop daar- fnor bijeen geroepen Rijksdag een groote verklaring zou afleggen over de bewape- r.in"s- of ontwapeningsvoorstellen, al naar I men het noemen wil. I pit bracht een plotselinge wending en I de conferentie werd geschorst, tot bekend I zou zijn. welke wending het gevolg zou lriin een ten goede of een ten kwade J zelden of nooit zal een staatsman van lie voren verzekerd zijn geweest van zulk I een belangstelling als Hitier nu! Hij wist, I dat de wereld aan zijn lippen zou hatl- I een als het ware, en bovendien, dat heel I «at vrees en argwaan zouden moeten wor- 1 den weggenomen, voor en aleer van eenig J succes sprake zou kunnen zijn, Maar I levens was hij gebonden aan zijn brallen- I de taal, gebezigd bij zijn propaganda om I od het kussen te komen, die niet verloo- I Cbend mocht worden. Het was een zware opdracht! I Hoe het buitenland tegenover het nieuwe I Duitschland stond, zelfs Engeland, waar I toch langzamerhand een beter begrijpen van het Duitsche standpunt was doorge- I drongen, om niet te zeggen van sympathie, dat bleek bij het bezoek van Hitler's ver tegenwoordiger Rosenberg aan Londen! I officieel was zijn ontvangst al zeer koel len officieusZijn bij den cenothaaf I neergelegde krans werd gestolen, hij werd Iuitgejouwd, tot aan zijn vertrek toe! I Ook de actieve nieuwe president van Amerika, Roosevelt, voelde den vollen ernst der situatie en hij kon niet zonder meer blijven toezien. Hij wendde zich tot alle landen, die deelnemen aan de Ont- I «peningsconferentie en dit zullen doen laan de komende Economische Wereld-con- I ferentie in een boodschap, waarin hij nog maals allen bezwoer om zich van goeden Jülle te toonen. teneinde een catastrophe lal te wenden. Van zijn kant deed Roose- dt wederom de toezegging van een nader intact met Europa, zoo dit wilde luiste- Irr naar redelijkheid en waarheid. Earne had men die toezegging in concre te vorm gezien, maar men vergete niet. Itseel tegenstand Roosevelt nu reeds in land zal moeten overwinnen! I Toor Hitler was deze boodschap een Irite aansporing in welken geest zijn Jrie zou moeten worden gehouden! f En. gelukkig, de Duitsche Fuehrer heeft 'begrepen, waarom het ging, hij heeft een rede gehouden, die daarvan volledig ge- Jtclgenis aflegde. Zeer gematigd, zelfs za- Ike.ijk. Een rede, die getuigt van staats- I mansgaven dat valt niet te ontkennen. Helder en duidelijk, maar zonder agre'ssi- nteit, heeft hij het Duitsche standpunt 1 uiteengezet ooals zoovele van zijn J voorgangers. Stresemann of Brüning had- I den deze rede eveneens kunnen^ houden en I dan met grooter effect! Dat is in zeker J opzicht het tragische voor het Duitsche I Rijk! Hitier heeft zich omhoog gewerkt I door een niet aan grenzen gebonden en J tiek. zelfs op buitenlandsch terrein.om I tenslotte, eenmaal aan de machit, geheel I de voetsporen van zijn voorgangers te I drukken! Met van te voren vaststaand I minder resultaat Nogmaals op de rede ingaan, zullen wij I niet, om niet in herhalingen te vervallen, I Zuiver verstandelijk geredeneerd, staat I Hitier sterk .zeer sterk, doch de factor, die hem ontbreekt, is vertrouwen en dat heeft hij alleen aan zich zelf te wijten. Zelfs zij, die het Duitsche standpunt op zich zelf als steekhoudend beschouwen, I kunnen aan het Duitschland van Hitier f niet voetstoots vertrouwen schenken, hoe I gaarne men zou willen. Dultschland's strijd is voor een groot deel te zien als een strijd voor de rechten I der minderheden, doch hoe worden die minderheden in Duitschland behandeld? De vraag stellen, is tevens het antwoord! Slechts door daden zal Hitier zich ver- I trouwen kunnen veroveren en met span- I ning mag dientengevolge worden uitge- I zien naar den verderen gang van zaken te Genève, die domineert over hetgeen te Ionden straks staat te gebeuren. Daden zal Hitler moeten laten zien, anders zul- I 'en zijn mooie woorden blijven de stem van een roepende in de woestijndoor I-eigen schuld! Roosevelt heeft het grootst denkbare succes, dat hij zich mocht voorstellen, zon der twijfel zullen allen aannemen, wat hij I in zijn boodschap voorstelde. Ons land gaf een warm voorbeeld, zooals het tele gram van onze Koningin in den toestand zoo duidelijk treffende bewoordingen deed 1 nltkomen. Laat men echter nu eindelijk ook eens de daden doen zien, die daarbij passen, dit kan niet genoeg worden her haald. Laat ons echter vaststellen, dat Hitler zijn in een hoek gedrongen land voor een groot deel heeft bevrijd, hetgeen de gan- Jene situatie een ander beeld geeft! Dit f meer, waar in den Rijksdag alle partijen °c socialisten incluis, zijn verklaring una- mem hebben goedgekeurd. Dat ook de socialisten dit deden, heeft eenige verba zing gewekt, doch waarom? Wij vermo- J®? Seen reden daartoe te zien. Hitler's l?ae gaf aan de algemeene opinie in het "uitsche rijk, zooals zijn voorgangers die 0" gaven, £]je door de socialisten steeds Jd goedgekeurd. Zouden zij dit nu niet «oen in deze critieke tijden? Alleen uit lat?evoelens tegenover een richting, rï? ï1!1 ^ndsbelang in? taS overigens de S.D.P. in „v~9hland momenteel niet meer in de ..'/f f' zooals ook bewijst het aanvaarden sehow t bioohtigingswet door den Pruisi- meorrf. v? 036 met de benoodigde 2/3 »heLd' trots dat zij hier tegen- - -de onder gehoon der Nazis. VOOR ZONDAG 21 MEI. LEIDEN. van Amsterdam. h d Di *a"™e: dix heures et demle, pasteur a Middelbourg. Makkink Gem.: Voorm. halfelf, ds. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, dr. Tjalsma. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, ds. M. C. van Wijhe van Vrije Kath. Gem. (St. Bon.-kapel Vree wijkstraat 19): Voorm. halfelf' Gez H. Mis. Geref. Kerk in H. V.: Voorm. 10 uur, ds. P. van der Vloed; nam .halfacht, ds P A E. Sillevis Smitt. AARLANDEKVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf,'ds de Bruin van Alphen: nam. half acht. ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf (Voorb. H A.) en nam. halfacht, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk (Julianastr.): Voorm. 10 uur, ds. J. Stehouwer (Bed. H. D.)nam. 7 uur, ds. J. de Brum. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. 7 uur, ds. Waardenburg van Hoogmade. Kmderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer A. v. d. Linden. Ned. Herv. Kerk Oudshoomsche weg): Voorm. halfelf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. D. Nauta van Woubrugge (Voorb. H.A.). Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr): Voorm. 10 en nam .6 uur, ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur, cand. Idema; nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (d. Ruyterstr.)Voorm. 10 uur, ds. J. H. A. Bosch: nam. 6 uur, cand. Idema, Lok. v. Mandersloostr.Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Kruishoop; nam. halfzeven, de heer Müller. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ligter; nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. A. F. Pott. BOSKOOP. Geref. Kerk (verbeterde opgave): Voor middag 10 en nam. 6 uur, ds. Femhout. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ak. Tichelaar van Lisse; nam. 7 uur (jeugd dienst), ds Wildschut van IJmuiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. Ruys van Lisse; nam .5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Brusse van Den Haag; nam. 5 uur (Bed. H.D.), ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. Krabbe van Hïllegom; nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. NOORD WIJK - BINNEN. Nea. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Sonneveld van Voorburg; nam 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Rietberg van Maassluis. Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 1/4 uur, leesdienst. OUDE-WETERING. Remonstr. Kerk (verbeterde opgave): Voorm. halfelf. ds. van Wijngaarden. SASSENHEIM. Ned. Prot, Bond: Voorin, halfelf, ds. P. van der Veer van Amsterdam. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop; nam. halfacht, leesdienst Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Wamink. VEUR-LE1DSCBENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Keik: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, di'. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur. leesdienst. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorn, halftien. lees dienst; nam. 2 uur, ds. Bosch van Alphen- aan-den-Rijn. ZWAMMEBDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm .10 uur, ds. van Woerden; nam. 7 uur, ds. Stehouwer van A1Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Gem. (Geref.) Gem.: Voorm, kwart over üen, mei, ds- Günther, NED. HERV KERK. Beroepen: Te Oud-Vossemeer. Th. G. Vollebregt. cand. te Delft. Te Doornspijk, A. F P. Pop, te Monster. Te Maartensdijk A. G. Oosterhuis. te Eemnes-Buiten. Te Groot-Ammers, H. H. van Ameide. te Oud dorp. Aangenomen: Naar Haskerhorne, J. de Vries. cand. te Nijland (Fr.) CHR GEREF. KERK. Beroepen: Te Baarn, P. de Groot, te Amersfoort ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED HERV. KERK. X. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de Alg. Synodale Commissie van den Raad van Beheer overgenomen een voor stel tot wijziging van het Reglement voor de predikantstraktementen, welk voorstel op de buitengewone vergadering der Alg. Synode op 9 Juni e.k. zal worden behan deld. Bij het voorstel wordt een toelich ting gevoegd. De predikant E. Reeser te Winterswijk heeft hooger beroep aangeteekend van een uitspraak van het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland d.d. 8 Mei jl. Het verslag van den Pensioenraad over 1932 zal bij de Alg. Synode worden over gebracht. Evenzoo een voorstel van den Raad tot wijziging van de artt. 4, 7. 8 en 9 van het Huishoudelijk Reglement van het pensioenfonds. Voorts heeft de pensioen raad een (niet gunstig) advies uitgebracht over de ten vorigen jare voorloopig aan genomen wijzigingen in artt. 35 en 36 van het Reglement op het fonds. Wegens het overlijden van de heeren mr. C. T. Schoch en mr. A. de Veer zijn twee vacaturen ontstaan in den pensioen raad voor welker vervulling de verplichte deelnemers zullen worden opgeroepen. In de periodieke aftreding van mr. S J. Ho- gerzeil kan dit lid van den pensioenraad, die op dit oogenblik de functie van presi dent vervult, worden herbenoemd Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft een advies in gezonden betreffende combinatie van ge meenten in zijn ressort. Het kerkbestuur meent die combinatie ten zeerste te moe ten ontraden. Kennis wordt genomen van eenige ih- gekomen stukken en boekwerken. Tot leden van de Spoed-Commissie wor den benoemd de heeren J. Barbas en L. Slagter, en tot hun secundi de heeren J. Boonstra en mr. H E. Cost Budde. De zelfde leden worden benoemd tot gecom mitteerden voor het toezicht op de admi nistratie van den Quaestor-Generaal. De president, dr. Weyland, richt een woord van afscheid tot de heeren prot. dr. W. J. Aalders en C. J. van Paassen. die eerlang uit de Alg. Synodale Commissi» zullen treden. Hii betreurt het, dat de ker kelijke wet verbiedt, hen aanstonds op nieuw voor te dragen voor het lidmaat schap. Ook dankt hij den secretaris, ds. Den Brems en den vice-president, ds. A. B. te Winkel voor de diensten die zij in deze voorjaarsvergadering aan de Nederland- sche Hervormde Kerk hebben bewezen Vad. KOFFERTJE MET JUWEELEN VERLOREN. Aan den kant van den weg laten staan. Een automobilist uit Waddinxveen heeft, komende van Apeldoorn, op 17 Mei te on geveer vier uur nam. aan den rechterkant van den grooten verkeersweg tusschen Apeldoorn en Amersfoort (nader tusschen Oud-Millmgen en Voorthulzen) laten staan een bruin handkoffertje. Dit kof fertje is voorzien van een label van de Stoomvaart-maatschappij „Nederland", waarop den naam ,.D. Verhagen", m.s. „Marnix" vertrek 31 Mei 1933 Het koffertje bevat: twee doosjes, ieder met een diamanten broche (één ronde en één langwerpige) een speld, bezet met diamanten: een diamanten hangertje met platina kettinkje; een gouden armband (riemvormig); een gouden ring met zwar ten steen; een zilveren armband met steentjes; sierspelden en verschillende fantasiekettingen; slijpapparaat voor gilettemesjes, eenige dameskousen; tan denborstel en scheerzeep; scheerkwast en diverse kleine toilet-artikelen. De burgemeester van Waddinxveen ver zoekt opsporing van het vermiste en bij eventueele ontdekking draadbericht. REDE VAN Ir. KALFF IN DEN ONDERNEMERSRAAD. DE PROEF OP DE SOM. Donderdagmiddag heeft er op de meu belfabriek „De Ster" te Geldermalsen brand gewoed op de stoffeerderij. Een 24- jarige stoffeerder wilde het zekere voor het onzekere hebben wat betreft de brandbaarheid van kapok en hield een lucifer onder een pak kapok. In een mi nimum van tijd stond een groote voor raad in brand. Door een jongen uit de fabriek werd de zoon van den directeur gewaarschuwd, welke met een blusch- apparaat het vuur trachtte te blusschen. De brand was echter te hevig. De fabriek werd stop gezet en het vuur werd dooi de arbeiders met een 14-tal bluschappa- raten bestreden. Na een klein halfuur was 't vuur gedoofd. Een groote partij kapok en kussens ging verloren. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. „U. D." BRANDJE IN EEN TREIN'. In den trein uit Rotterdam, die gister avond om 9.14 uur aan het Centraal Sta tion te Amsterdam moest arriveeren, is tusschen Leiden en Haarlem onder de zitbanken van een der derde-klasse-rlj- tuigen, vermoedelijk tengevolge van warmloopen, een brandje ontstaan. Rei zigers trokken aan de noodrem, waarna treinpersoneel met behulp van blusch- apparaten 't brandje, dat weinig te be- teekenen had heeft gebluscht. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. o DOODELIJK MIJNONGELUK. Op de cokesfabriek van de staatsmijn Maurits te Heerlen is de 23-jairge F. Ougenae, gehuwd en vader van drie kin deren, gisteren tusschen een machine en een ijzeren deur bekneld geraakt. De borstkas werd geheel ingedrukt. Eenige oogenblikken later is de man. die te Geleen woont, overleden. Ir. J. A. Kalft. In de vergadering van de leden van den Oudememersraad voor Nederlandsch- Indië welke te 's-Gravenhage werd gehou den. vroeg de voorzitter, ir. J. A. Kalff, de aandacht van den aanwezigen voor enkele punten, die voor het lot van Ned.-Indié van overwegend belang zijn. n.l. zijn financieelen toestand, de ontwikkeling van zijn economische mogelijkheden door samenwerking met Nederland en het vraagstuk der Europeesche werkloozen. Spreker ving zijn redevoering aan met, ten aanzien van het eerste punt, de aan dacht te vestigen op de beschouwingen en de cijfers, voorkomende in het verslag van de Tweede Begrootingscommissie en op de schriftelijke en mondelinge behandeling van dat verslag in den Volksraad. De zoowel door die Begrootingscommis sie door den Directeur van Financiën als door meerdere Volksraadsleden gedane uitspraken, dat wij staan voor een ineen storting der bestaande volkshuishouding, dat Indlë zich bevindt aan den raad van oen afgrond en dat het staat voor een financieele debacle, worden zoo zeide spr. helaas döor de cijfers maar al te zeer gestaafd. Ook al begeeft men zich niet in de vraag, omtrent het al of niet gegrond zijn van de bestrijding in den Volksraad van meerdere cijfers door de Begrootingscommissie en de Regeering ge geven, bestrijding die bedoelde aan te too nen, dat de toestand van regeeringszijde, nog onvoldoende zwart geschilderd was, en al aanvaardt men dus de cijfers der Commissie, dan nog vervult ons die toe stand met de allergrootste zorg. Die cijfers vernielden als ontvangsten in 1928: 551 millloen gulden, in 1929: 524. in 1930 438, in 1931: 346 en in 1932. aanvan kelijk geraamd op 428. reeds bij de opma king der begrooting van 1933 terugge bracht tot 302 en thans geschat op 256 millioen gulden. Zoo zijn dus de ontvang sten over 1932 ad 256 millioen gulden niet meer dan 50 pet. van die van 1928. En de verwachting voor 1933 vroeg spreker? Aan inkomsten 275 millioen, dank zij de invoering van nieuwe en verzwaring van bestaande heffingen, en daartegenover uitgaven ad 398 millioen. Uitgaven, die, hoezeer ook teruggeloopen sinds 1928, toch geen vermindering vertoonen die den ach teruitgang in ontvangsten ook maar eenigszins opvangt, en, ln tegenstelling i met het voordeelig saldo van 41 millioen in het jaar 1928, thans een nadeelig saldo van 123 millioen veroorzaken. Spreker meent, dat terecht aan de Be grootingscommissie en aan de Regeering. die haar volgt, op grond van de schatting van 275 millioen aan ontvangsten in 1933. het verwijt is gedaan van een geheel on gegrond optimisme. Dat cijfer toch treft men in het verslag aan met de mededee- ling, dat men daarbij uitgaat van de ver onderstelling, dat „de economische ver houdingen van nu af aan stabiel blijven", trots dat mer. enkele alinea's tevoren con stateert hoe in 1932, in strijd met de ver wachting, in 5 maanden de ontvangsten niet minder dan 46 millioen gulden ach teruitgegaan en dat in 1932 feitelijk een regelmatig doorzetten van den achteruit gang is waar te nemen. Het is spreker vol komen onbegrijpelijk hoe men, duidelijk voor zich ziende de dalende lijn der ont vangsten. die daling in zijn verderen financieelen opzet plotseling gelieft stop te zetten, zonder dat er een enkel ver schijnsel valt waar te nemen, dat die ge noemde veronderstelling rechtvaardigt. Dat de economische verhoudingen zich dan ook aan de Begrootings-commissie niet storen en niet plotseling, op liaar order, stabiel blijven, blijkt uit de cijfers der afgeloopen maanden, die voortdurend verslechtering vertoonen, en helaas zal dus naar alie waarschijnlijkheid de uit komst van 1933 bewijzen, dat, evenals het verwachte tekort van 1932 ad 162 millioen is opgeloopen tot ongeveer 180 millioen, ook het thans verwachte over 1933 ad 123 millioen zal worden overschreden. Na de herhaalde in den Volksraad gegeven waarschuwingen tegen de gunstige ra mingen, zal die uitkomst voor de Regee ring dan geen verrassing, maar slechte een verwijt kunnen inhouden, dat niet wordt ontgaan door, zooals do Directeur van Financiën doet, het dan niet te wij ten aan de ramingen, maar aan den eco- nomischen toestand! Spreker meende wel niet uiteen behoe ven te zetten hoe de geweldige groote landsschuld de credietwaardigheid van Indlë dreigt aan te tasten en hoe alleen sluitende begrootingen hier redding kun nen brengen. Sluitende begrootingen en geen hulp in den vorm van inflatie, waarvoor helaas ook in Indië pleidooien worden gehoord. De heer Kalff is van oordeel, dat, dui delijk en bewezen is, dat, wie een schijn- verbetering van welvaart met inflatie koopt, tenslotte wordt gestraft. Al moge dan eenige Inflatie voor een oogenblik, n.l. zoolang een concurreerende natie haar tikje inflatie niet vergroot, export mogelijkheden verruimen, de da..rbij tel kenmale ter sprake gebrachte verlaging van productiekosten, die er het gevolg van zoude zijn, heeft z.i. er niets mede uit te staan; werkelijke verlaging van pro ductiekosten is alleen minder betalen voor grondstoffen en loonen, bij behoud van denzelfden gelljkwaardigen betalings- maat. Niet inflatie, niet dus kunstmatig en slechts in schijn ingrijpen, maar werke lijk dwingen tot het zetten van de tering naar de nering, zal, naar spr.'s meening, kunnen helpen. Toch doen het werk der begrootings commissie en de regeeringsantwoorden op het afdeellngsverslag van en de redevoe ringen In den Volksraad de vraag rijzen of niet ook nu nog de ernst van den toestand onvoldoende wordt ingezien, in zonderheid wat aangaat de dringende noodzaak van snel ingrijpen. Wie de zeer lange reeks nagaat van nieuwe onderwerpen van staatsbemoeie nis en staatsinmenging in de laatste 20 jaren, kan geen anderen indruk krijgen dan dat men een zuiver Nederlandsche regeeringsmachine heeft gebouwd, in haar uitgebreidheid en haar gecompliceerdheid en met haar overeenkomstigen personeel- aanhang. Of dit nu betreft belastingwe zen of havenbouw, wegenaanleg of onder wijs, opsporingsdienst of volkshuisvesting 't is alles geschoeid op zoodanigen leest, dat de kosten ondragelijk zijn geworden. En wanneer nu onherroepelijk vast staat, dat men dus terug, ver terug, moet op den gevolgden weg en wel met zeer grooten spoed ,dan is de tijd van onder zoek en beschouwingen, van twijfel cn aarzeling voorbij en zal moeten worden doorgetast en beslist. Voor ieder is het duidelijk, dat daar mede gepaard zal moeten gaan een nog verdergaande vermindering van den post bezoldigingen dan reeds heeft plaats ge had; een post, die altijd nog niet minder dan 60% van alle gewone uitgaven ver tegenwoordigt. Er zal voor die verminde ring noodig zijn werk tot nu toe gedaan te doen vervallen, overblijvend werk te vereenvoudigen en te doen verrichten door minder en tevens lager bezoldigd personeel. De doorvoering daarvan, waarbij aan het veroorzaken van teleurstelling cn leed helaas niet te ontkomen is, is daar voor harde plicht en vereischt den ijzeren wil om vastgeroeste opvattingen cn mee ningen omtrent het onmisbare van be staande instellingen te breken en om' ieder, die niet medewerkt of de uitvoering belemmert, van welken rang hij ook zij, te verwijderen. Vergis ik mij niet zoo eindigde spr. zijn beschouwingen over den financieelen toestand in Ned.-Indië dan is de laatste maanden de bezetting van enkele uiterst gewichtige ambten opgedragen aan man nen, die den waarborg en de zekerheid geven, dat niets zal worden verzuimd om althans datgene wat menschen kun nen bijdragen aan de oplossing der crisis, ook inderdaad te doen geschieden. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond om 7 uur is op den Rijks weg-Zuid te Echt <L.) een ernstig auto ongeluk gebeurd. De 45-jarige H. Smeets wilde daar ter plaatse den Rijksweg met zijn rijwiel oversteken. Hij werd aange reden door een auto en zwaar gewond. Met een hersenschudding is hij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Sittard overgebracht. Men vreest voor zijn leven. o BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO-ONGEVAL. Nabij Baumgarten (Duitschl.) reed een auto, waarin 5 personen gezeten waren met volle vaart tegen de leuning van 'n brug en stortte omlaag. De auto kwam terecht in de bedding van een bergbeek. De chauf feur en drie inzittende S.A.-lieden liepen een schedelbreuk op, terwijl ook de vijfde inzittende zwaar gewond werd. TRAMBEAMBTE TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank in Tiflis (Kaukasus) heeft den trambestuurder Joseliani veroordeeld tot den door met den kogel, omdat door zijn nalatigheid bij een ongeluk met de tram acht personen om het leven zijn ge komen en twintig werden gewond. De executie van dit vonnis heef plaats gehad. GENERAAL MANNERHEIM FINSCH GENERAAL-VELDMAARSCHALK De bekende Finsche legerleider uit den vrijheidsoorlog, generaal Mannerheim, is door den staatspresident benoemd tot gencraal-veldmaarschalk. Deze benoe ming heeft een zeer bizondere beteekenis, daar de functie van generaal-vcldmaar- schalk sedert meer dan 100 jaren niet is vervuld Ook in Zweden bestaat sedert 1824 niet de functie van generaal-veld- maarschalk. o EEN POLITIEKE TAART! Een groote aanlokkelijke taart die in de étalage van een populaire lunchroom, te Riga was tentoongesteld, is aanleiding geworden tot oneenigheden. Het meester stuk was n.l. getooid met een groote cho colade-swastika en toen dit door de Jood- sche bezoekers, die tot de meest geregelde klanten van de lunchroom behoorden was opgemerkt, riepen zij algemeen een boycot over de inrichting uit iiiHiiiiiiiiinninKiimuuiiiiinmiiimiiiiiiiinniiniinniflniniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiKi

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13