LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 Mei BUITENLAND. TELEGRAMMEN. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Naar wij vernemen ls binnenkort de be noeming te verwachten van mej. C. H. Hoytlnk tot directrice van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg 23. Mei. C. II. Hoytlnk ls thans In dezelfde functie werkzaam aan de Vakschool voor meisjes te Harderwijk. o LEIDSCHE COÖPERATIEVE KEUKEN. Algemcene ledenvergadering. Onder presidium van mevr. Reyst Vreeburg hield deze Vereeniglng gister avond haar Jaarlljksche algemeene leden vergadering. De belangstelling der leden was niet groot, een verschijnsel, dat meer voorkomt bij zaken die geen reden tot kla gen geven. Na de opening door de presidente, las dr. Persant Snoep de notulen der vorige jaarvergadering voor, welke zonder meer werden goedgekeurd. Vervolgens gaf de secretaris dr. Ubbels een overzicht van het afgeloopen Jaar. Aan dit verslag kun nen we het Volgende ontleenen. Hel aantal leden bedroeg op 31 Dec. 11)32 1005; gedurende het jaar traden 124 leden uit en lieten zich 52 nieuwe leden inschrijven. De uitzending en de omzet In het restaurant gaven eenlge vermindering te zien. de levering aan de Vereeniging voor Schoolkindervoeding werd grooter, terwijl ook eenlge levering geschiedde aan het Crisis-comité Maatschappelijk Hulp betoon en den Geneeskundigen Dienst, De prijzen bleven na de verlaging van het vorig jaar op hetzelfde niveau (sedert 16 April 1933 echter èn voor uitzending en voor restaurant wederom verlaagd), die voor Kindervoeding werden echter te gen het eind van het jaar aanmerkelijk verlaagd, alhoewel de aanschaffing van nieuw materiaal voor dit doel groote on kosten veroorzaakte. De aftredende bestuursleden mevr. VerverAkkerman en mevr. van Eek— Draayer werden herkozen terwijl voor den aftredenden secretaris mr. Averbeck. die zich niet meer herkiesbaar stelde dr. Ub bels ln de plaats kwam Bij het personeel werd in Januari een nieuwe adjunct-directrice benoemd; aan de directrice werd in November ontslag verleend en in haar plaats benoemd als tijdelijk, mevr. G. Veenbaas uit Den Haag. De bezorging geschiedde steeds door twee eigen auto's, welke bezorging alge meen reden tot tevredenheid heeft gege ven Aan gebouwen en inventaris werd de noodlge zorg besteed en bevinden zich dan ook in goeden staat. Daarna kwam de balans, en winst en verliesrekening ln behandeling welke door de penningmeesteresse mevr. Verver na der werden toegelicht. Na de gebruike lijke afschrijving bleef een winst over van f 108.46, welke ln het reservefonds werd gestort Een verkiezing van twee nieuwe be stuursleden had tot resultaat, dat de vol gens rooster aftredende leden mevr. Jo- rissenVersteegh en mej. Rijke met alge meene stemmen werden herkozen. De rondvraag van de leden leverde niets anders op dan dat de aanwezige leden hunne buitengewone tevredenheid te ken nen gaven over het eten en de verdere regeling. Vervolgens sloot mevr. Reyst onder dankbetuiging voor de getoonde belang stelling de vergadering en werd onder lei ding van de directrice de keuken be zichtigd. AFSTANDSMABSCH 6e R. V. A. Het 6de regiment veldartillerie houdt van 12 tot en met 17 Juni een zesdaag- schen afstandsmarsch door Friesland, Overijsel en Gelderland. Het volledige programma luidt als volgt: lste dag: Op 12 Juni vertrekt het 6e R.V.A. per trein naar Schagen, vanwaar gemarcheerd wordt naar Wieringen (al daar inkwartiering.) 2e dag: Op 13 Juni wordt gemarcheerd van Wieringen—Bolsward over den afsluit dijk (ln Bolsward Inkwartiering.) 3e dag: 14 Juni van BolswaardSt. Nl- colaasga igem. Donia Werstal) (aldaar inkwartiering.) 4e dag: 15 Juni van St. Nlcolaasga Steenwijk i aldaar inkwartiering.) 5e dag: 16 Juni van Steenwijk—Zwolle waar wederom wordt ingekwartierd. 6e dag ilaatste): 17 Juni van Zwolle Legerplaats Oldebroek. Het ligt in de bedoeling gedurende de marsch ook oefeningen te houden. TENTOONSTELLING VAN BOTANISCHE INCUNABELEN. De gisteren door ons in hoofdtrekken vermelde beschouwing van dr. F. W. T. Hunger als inleiding tot de tentoonstelling van botanische incunabelen en post-ln- cunabelen, welke tot 15 Juni a.s. in het Nederlandsch Historische Natuurweten schappelijk Museum aan de Steenstraat wordt gehouden, werd voorafgegaan door een welkomstwoord van den president curator van dat museum, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Deze wees erop, dat de ijverige direc teur. dr. C A. Crommelin op het denk beeld gekomen is om eeuige tentoonstel lingen te organiseeren teneinde bij herha ling de aandacht van het wetenschappe lijk publiek op het museum te vestigen en de belangstelling daarvoor te versterken. Spr. betuigde namens het bestuur zijn er kentelijkheid jegens dr. Hunger, die deze tentoonstelling inrichtte cn jegens de Leidsche Universiteitsbibliotheek en de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag die expositie-materiaal ter beschikking stelden Daarna hield dr. Hunger zijn inleidende beschouwing, terwijl tenslotte gezamenlijk de tentoonstelling werd bezichtigd. NEDERLANDSCHE ONDERWIJSRAAD. Samenwerking tusschen Universiteit en Technische Iloogeschool. Blijkens het verslag van de werkzaam heden van den Onderwijsraad gedurende het jaar 1932—'33 verzocht de afd. Hooger Onderwijs, naar aanleiding van een rap port van den heer Dljxhoorn over het verband tusschen universiteit en hooge- school aan de heeren Barge en Dljxhoorn, te trachten door overleg met bepaalde hoogleeraren een nauwere samenwerking tusschen de Rijksuniversiteit alhier en de Technische Hoogeschool te Delft voor te bereiden. Gedacht werd daarbij aan vak ken als natuurkunde, scheikunde, wis kunde, geologie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Hitler's rede en Roosevelt's boodschap. De met zooveel spanning verwachte rede van Hitler is uitgesproken en zal ongetwij feld een ontspanning in deze critleke mo menten bevorderen. Laten we beginnen dat dankbaar te constateeren. De rede paste geheel in het kader van president's bood schap. die met recht als een laatste, drin gende waarschuwing aan Hitier mocht gel den en zijn invloed o.i. niet heeft gemist! Men zie voor de rede zelf het 3e Blad. Hitier heeft gesproken zonder het be kende gebral, zonder pathos zelfs; nuch ter en zakelijk, zooals een leider van een land past. We zouden bijkans kunnen zeg gen: zooals zijn voorgangers! Een apart natlonaal-soclalistlsch geluld doet de rede toch niet beluisteren. Het merkwaardige ls Immers, dat inzake de bultenl. politiek van Duitschiand feitelijk altijd in Dultschland de vrijwel eensgezinde meening heeft be staan, waarop thans van nat. soc zijde met zooveel vertoon wordt gewezen De politieke verschillen en geschillen waren steeds van binnenlandsche aard. Hitier volgde geheel het voetspoor van zijn voor gangers in zijn rede en, zooals gezegd, zijn rede kan niet anders dan ontspanning tengevolge hebben, waarvoor de wereld dankbaar dient te zijn Edoch de nawerking zal heel wat min der groot blijken dan dat b.v. een zijner voorgangers dezelfde rede had gehouden. Het vertrouwen in het Duitschiand van Hitler is niet groot en wie heeft daartoe de aanleiding gegeven? en geeft door het op treden inwendig nog steeds aanleiding daartoe? De tentoongestelde mentaliteit is van een aard, die weinig reden geeft tot vertrouwen, helaas. Geenszins is 't onze bedoeling het wan trouwen a priori voedsel te verstrekken wij constateeren slechts grieven objectief, hoe de situatie op het wereldtooneel zich aftee- kent Zie de Chamberlain's nieuwe felle uitval in het Engelsche Lagerhuis. Trots alles in er evenwel thans reden om verheugd te zijn. Toon en inhoud van Hit ler's rede moeten toch eenige invloed oefe nen en het kan slechts ten goede zijn. Het vredesverdrag van Versailles is nog eens geducht onder handen genomen en zoo, dat de critiek daarop door alle zuiver RECLAME. m V/'J Ar ïijr VTSVS.V oKnr?KW3i?ii rwmM ikHiïk/iiTiwr 1044 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, Zuidsingel 66, Leiden. Ma chinefabriek, constructiewerkplaats, etc. Uittredend commissaris: prof. dr. S. G de Vries, Lelden. Nieuwe commissaris: A J. Dijkstra. Den Haag N.V. Hollandsche Bouwstoffenhandel in oprichting, Wasstraat 2, Leiden. Handel in bouwmaterialen. Bovengenoemde handels zaak is omgezet in een naamlocze ven nootschap onder den naam: N.V. Holland sche Bouwstoffenhandel ,.Habe" (Ned. Staatscourant 22 Maart 1933, Bijvoegsel No. 520). Directeur: H. van Baak, Leiden. Adjunct-directeur-procuratiehouder: J. L. C van der Pas. 's Gravenhage (Beperkende bepalingen). Comm.-proc.: M. Spoon, Lei den iBeperkende bepalingen). Commissa rissen: G. Spoon, Rotterdam en J. J. van Baak-Holtz, Leiden. Maatschappelijk kapi taal f, 50,000, waarvan geplaatst en ge stort f, 37.000. Wed. A. van Bruggen, Janvossensteeg 14, Lelden Café. Door het overgaan van de vergunning is deze zaak ondergebracht bij de handelszaak B. Pley. B. Pley, Janvossensteeg 14, Leiden. Ver koop van alcoholhoudende, andere dan sterke dranken. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: tevens verkoop van sterke dranken Prof. dr. N. van Wijk alhier is aan gewezen als gecommitteerde bij het eind examen der litterair-economische afd. van het Kennemer Lyceum te Haarlem. Eerste luitenant H. A. J. Schouwman van het 4de regiment infanterie, die de lessen volgt aan de hoogere krijgsschool, wordt van 19 Juni t.m. 22 Juli gedeta cheerd bij het 3de halfregiment huzaren te 's-Gravenhage A.s. Zaterdag 20 Mei hoopt de mon teur der Electriciteltsfabriek C. v. d. Klaauw den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij genoemd bedrijf in dienst trad. Dea.s. jubilaris heeft zich ln den loop der jaren de vriendschap van zijn collega's en de achting van zijn supe rieuren weten te verwerven. Verwacht mag worden, dtt de aanstaande feestdag voor hem niet onopgemerkt voorbij zal gaan; wij hopen hierop nog nader terug te komen. Hedenmorgen omstreeks half tien is een brandje ontstaan ln een kleerenkast. staande op de zolderverdieping van perceel Kestestraat 150. dat bewoond wordt door T. In verband hiermede is als verdacht van brandstichting aangehouden de 23- Jarige dochter des huizes M J. T. T. De politie heeft het brandje met een mini- max gebluscht. zoodat de aanwezige mo torspuit geen dienst behoefde te doen. De politie heeft onder verdenking van rijwieldiefstal aangehouden J. van E. alhier. De mortieropleiding van het 4de re giment Infanterie zal van 24 t.m 29 Juli in de legerplaats bij Harskamp schiet oefeningen houden onder leiding van een door den commandant der lste divisie aan te wtizen officier. WU herinneren eraan, dat heden avond de N.V. Imenexco in samenwer king met de Lichtfabrieken en de Fede ratie van Erkende Gasinstallateurs te dezer stede in de kleine zaal der Stads gehoorzaal een kookdemonstratie op Küp- persbusch-gasfornuizen heeft georgani seerd. verstandig oordeelenden in hoofdzaak zelfs kan worden onderschreven. Daarop bouwt Hitler dan zijn elschen tot gelijkgerech tigdheid. maar toont zich in wezen op den terugweg. De door het buitenland geoefende pressie is niet voor niets ge weest. Hoewel voor het binnenland vast houdend aan het steeds ingenomen stand punt hier en daar gematigd dreigend laat Hitier toch soepel veel daarvan los. Volledig aanvaardt hij de plannen van Mussolini en Roosevelt, wlen hij daardoor in 't gevlei komt en voorts is hij voor af schaffing der aanvalswapenen, mits ook de anderen daartoe bereid zijn, accepteert hij internationale controle en omschake ling der Rijksweer in een militie-leger in 5 jaar. terwijl de S.A. en S.S. formaties einde van dit jaar zullen verdwijnen. Dat khnkt allemaal heel goed. hoewel veel niet is aangeroerd! Domlneerend wordt meer en meer de kwestie van vertrouwen. Laat ons hopen, dat in dit opzicht verbetering intreedt De ontvangst der rede in het buitenland is over 't geheel goed. President Roosevelt, die een gedeelte van zijn jeugd ln Duitschiand doorgebracht heeft en zeer goed Duitsch verstaat, heeft, omringd door zijn geheele secretariaat, naar de rede van Hitier geluisterd. Even goed in het Witte Huis als in de kringen van het departement van Staat werden de uiteenzettingen van den Rijks kanselier met grooten bijval ontvangen. Men hecht groote waarde aan Hitlers ver gaande tegemoetkoming in de kwestie dei- aanvalswapenen en juicht zijn goedkeuring toe van Roosevelts voorstel van een niet- aanvalspact. i Men verwacht nu met vertrouwen een i aanzienlijke verbetering der atmosfeer, zoowel te Genève als bij de a.s. bespre kingen der economische wereldconferentie. In parlementaire kringen in Engeland heeft de rede van Hitier een onmisken baar gunstigen indruk gemaakt. In regeeringskringen wacht men den officieelen tekst, af,doch men verheugt zich reeds over den toon der rede. Verder verluidt, dat de regeering thans met belangstelling wacht op de instructies aan den Duitschen vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie, welke naar men vermoedt, nauwkeuriger aanduidingen zullen bevatten over de Duitsche politiek te Genève. De oppositie is over het algemeen van dezelfde opinie. De rede van Hitier wordt door de Brlt- sche pers gunstiger ontvangen, dan zijn uitlatingen in de laatste maanden. Over het algemeen wordt de rede ver standig genoemd en men ls van oordeel, dat de internationale spanning hierdoor verminderd zal worden. De „Times" schrijft, dat men .hans achter Hitier den demagoog en meester van het wereld-schouwspel, Hitier den staatsman heeft ontdekt. Het blad wil thans de houding van Nadolny te Genève afwachten als toets steen voor de politiek van de Duitsche regeering. De „Daily Herald", .het orgaan van de Labour-partij, noemt de rede gematigd en verstandig en vindt ook de elschen niet overdreven of onverstandig. De rede van Hitler is te Parijs met reserve, maar niet j. onwelwillend ont vangen In bevoegde Kringen meent men, das zij werkelijk de opvattingen in Duitsch- l land weergeeft. Men merkt over het algemeen den con- cilianten toon op. waarmede Hitier de reeds door Nadolny te Genève gestelde elschen bevestigt. De rede beteekent geen stap achteruit wat de Duitsche eischen betreft, doch wel een volkomen ommekeer ten aanzien van de gevolgde methode, waardoor Duitsch iand weer terugkeert naar de practijk van de normale diplomatieke discussie. Men schrijft deze veranderingen hier algemeen toe aan de achtereenvolgende ecnecs van Schacht bij Roosevelt, van Rosenberg te Londen en vooral aan de plechtige waarschuwing van Roosevelt. Men wijst er op, met welke handigheid Hitier zijn argumenten uiteenzet om bij Engeland en de Vereenigde Staten den verloren steun tengevolge van de jongste gebeurtenissen te herwinnen. Met bevrediging verneemt men de ver klaringen nopens Versailles, doch men vraagt zich af. hoe deze gematigdheid te vereenigen is met de felle propaganda tegen het verdrag die hem aan het bewind bracht, en ook of het hem, als hij steunt op de hartstochten van het volk mogelijk zal zijn deze geruststellende houding lang te blijven bewaren. Elders, zooals in Polen, Oostenrijk Tsjecho-Slowakije. etc. hetzelfde! Het eerste perscommentaar in Italic over de groote boodschap van Roosevelt bevestigt den gunstigen indruk welke deze in Italiaansche fiolitieke kringen heeft gewekt. Ook de indruk welke de rede van Hitier heeft gemaakt doet de hoop opleven, dat de onrust welke de Duitsche politiek in Engeland heeft gewerkt, zal worden ver minderd. De rede zal het geruststellende werk van Roosevelt voleindigen. Men hoopt ook. dat de verzekering, welke Hitier heeft gegeven voldoende zal zijn, de onderteekening van het Mussollni-pact mogelijk te maken. Hoewel het niet veel meer beteekent, toch nog een Duitsche stem: In de Völkische Beobachter schrijft Al fred Rosenberg o.a.: „Wanneer het bui tenland de uitlatingen van den kanselier slechts met eenige zakelijkheid zal be zien zal het zich een ander beeld moeten vormen van de drijfveren der Duitsche volksverheffing dan tot nog toe, dank zij de vele weinig scrupuleuze voorstellingen, mogelijk was. Hitler's instemming met de methode van Roosevelt, de ontwapening als doel, maakt het beroep van Roosevelt ln dat opzicht dubbel zoo belangrijk en zal het scheidingsproces versnellen tus schen de geesten die den vrede willen en degenen, die de bewapeningsmotieven in dienst der wapenindustrieën in West en Oost en daarom onrust in de geheele we reld willen brengen. Vele tot nog toe met haat vervulde geesten zijn reeds omge slagen. Duitschiand heeft gesproken, ern stig, vredelievend en waardig. Ook de sociaal-democratie heeft zich bij dezen wil aangesloten. Het Duitsche volk staat in zijn geheel achter zijn leider: thans is het aan de overige wereld de woorden en daden van den vrede te vin den. Op het Witte Huis te Washington wordt verklaard, dat de Amerikaansche ontwa- penings-voorstellen geen enkele verplich ting opleggen aan de Vereenigde Staten. De regeering acht zich slechts tot het volgende verplicht: le. Indien alle andere staten overeen komen de aanvalswapenen te verminde ren. dan zullen de Vereenigde Staten dit ook doen. 2e. Indien de overige staten overeen komen gedurende de ontwapeningsperiode hun naburen niet aan te vallen, met be houd van de bestaande verdragen, dan zullen de Vereenigde Staten dit eveneens doen. 3e. In geval van overtreding van een van deze verdragen zullen de Ver. Staten met de andere landen overleg plegen, zelfs indien geen formeel consultatief pact is geteekend. Norman Davis had te Parijs een onder houd met Daladier en heeft zijn verblijf daar verlengd. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie. Henderson, heeft de oorspronke lijk op heden vastgestelde zitting van de hoofdcommissie uitgesteld tot Vrijdag. In welingelichte kringen brengt men dit uitstel in verband met den wensch der groote mogendheden om de redevoering van Hitier te kunnen be^tudeeren in ver band met het practiscne ontwapenings program van Duitschiand. De vertegenwoordigers van Duitschiand, Italië en Hongarije hebben in de commis sie voor de effectievn een eensluidende scherpe verklaring afgelegd, welke gericht was tegen de tot nu toe gevoerde onver antwoordelijke behandeling in zake het leveren van bewijzen betreffende de weer- bonden der verschillende landen. De drie vertegenwoordigers wezen er op dat de beweringen omtrent het militair karakter der weerbonden van eenige lan den gebaseerd waren op oncontroleerbaar materiaal van den spionagedienst, couran tenartikelen en andere onverantwoorde lijke uitlatingen en dat de commissie van de effectieven zijn besluiten heeft geba seerd op dergelijk, officiële nooit erkend, materiaal. In dit verband diende men de besluiten van de commissie voor de effec tieven als niet houdbaar te beschouwen en niet met de feiten overeen te stemmen. DIJFTSCHLAND. Hugenberg's strijd - Pruisische machtigingswet. De Rijksminister voor economische za ken, dr. Hugenberg, heeft aanleiding ge vonden om de Rijkscommissarissen bij den Keichsverband der Deutschen Industrie, Wagener en Möller op de vingers te tik ken. Hij heeft hun er met nadruk op ge wezen dat zij zich behooren te houden binnen het kader van hun volmachten en dat zij zich te onthouden hebben van het verandering brengen in wettelijke maat regelen. Door hen getroffen maatregelen, die hiermede in strijd zijn. worden opge heven. De instelling van nalionaal-socialisti- sche Rijkscommissarissen op zijn departe ment kon den heer Hugenberg al niet bijzonder aangenaam zijn. Dat zij hun bemoeiingen uitoefenden bij het verbond van werkgevers in de Duitsche industrie moest leiden tot conflicten, daar dr. Hu genberg in nauw contact staat met die kringen. Hij strijdt tot het uiterste! De nationaal-socialisten en de Duitsch- nationalen hebben bij den Pruisischen Landdag de machtigingswet ingediend. Het ontwerp heeft tot titel: „Ontwerp van wet voor de leniging van den nood van volk en land." Met inachtneming van de voorloopige wet tot „Gleichschaltung" der landen met het rijk, wordt in bedoeld voorstel be paald, dat de Pruisische staatsregeering zonder voorafgaande toestemming van den Pruisischen Landdag wetten kan uitvaar digen, terwijl een volksreferendum over zulk een wet wordt uitgesloten. Den staatsraad wordt de bevoegdheid, om te- pen dergelijke wetten bezwaren in te dienen, ontnomen. De Pruisische machtigingswet zal bij haar publicatie van kracht worden en dit blijven gedurende den loop van de hui dige verkiezingsperiode. De Fried. Krupp A.G. heeft besloten groote orders te plaatsen ter bevordering van het streven van de rijksregeering in zake verlevendiging van 't bedrijfsleven. Nadat Krupp reeds tot eind December 27! millioen Mark opdrachten had gegeven voor verbeteringen van het bedrijf, aan koop van machines en verbouwingen, zijn thans verdere bestellingen geplaatst ten bedrage van in totaal 3,1 millioen R.M, Het grootste deel hiervan gaat naar de gietstaalfabriek van Essen en de Friedrich Alfred-mijn in Rheinhausen. Voor de zie kenhuizen van Kruup is verder de in richting van een moderne bestralings installatie goedgekeurd. Dc Inkoopen der firma bij andere leveranciers zijn. verge leken met October, tot meer dan het dub bele gestegen. De Duitsch-nationale partij gewaagt van een zeer grooten toeloop van leden, vooral van arbeiders en uit middenstandskringen. VEREENIGDE STATEN. Bestrijding der werkloosheid. Roosevelt heeft thans aan het Congres een crediet gevraagd van 3.300.000.000 dollar voor een reusachtig programma van openbaar nut en voor het scheppen van groote „pan-industrleele coöperatieve be weging" met het doel de werkloosheid te verminderen door werkverschaffing, de werkweek te verminderen met betaling van redelijke loonen voor die verkorte werkweek en tot het beletten van oneer lijke concurrentie en een noodlottige over productie. Dit doel zou ten deele bereikt worden door het schorsen van de anti-trustwetten in die gevallen, waarin overeenkomstig ter rationalisatie zijn tot stand gebracht onder goedkeuring van de regeering. De president raamt dat het noodig zal zijn een minimum te verkrijgen van 220 millioen dollars door nieuwe belastingen voor den dienst, der openbare leeningen, bestemd voor werken ten algemeenen nutte. ENGELAND. Liberaal voorstel tot boycot tj« Duitschiand ingetrokken. In de Lagerhuis-zitting van heeft de liberale afgevaardigde Manj.J verzoek van sir Austen Chamberlain", wetsvoorstel betreffende een invoer-,.-, op Duitsche waren als een deel internationale sanctiemaatregelen tens het volkenbondscovenant, trokken. In de verklaring, welke Chamberla'. I verband hiermede aflegde, zeide b van meening te zijn, dat men het l7 huis met dit voorstel verzocht een regel te nemen, welke niet alleen zjy precedent, doch tevens zeer ernstig Met betrekking tot de jongste gnj tenissen in Duitschiand verklaarde CtJ berlain, dat hij de dreigende gevaren 3 ernstig inzag als Mander, doch dat t daar hij zich hierover reeds had uèL sproken, van meening was, dat daaiS niets kon worden toegevoegd noch "irj trokken. Sprekende over den geest, welke o oogenblik in Duitschiand heerscht'J klaarde Chamberlain, dat deze verfeij is in zijn uitingen, weinig christelijk! welwillend, bekrompen en onverbiddeil en dat hij een gevaar vormt voor de e heele wereld. Indien de gelegenheid zich voordoe; dus Chamberlain, ben ik bereid de n geering te steunen bij al de maatregel! welke zij noodig oordeelt, om het getij dat ons en allen bedreigt, te bestiijie doch het door Mander ingediend wetstcn stel zou ik slechts kunnen steunen, ir.jï het was opgesteld en ingediend door e verantwoordelijk minister. Onder grooten bijval werd hierop tl wetsvoorstel ingetrokken. OOSTENRIJK. Actie tegen de Nazis. Het Ueberfallkommando der politie htj gisteravond huiszoeking gedaan in „Bruine Huls" te Klagenfurth. Ondanks het onderzoek, dat verau dene uren duurde werd geen belasteij materiaal gevonden. Deze huiszoeking zou het begin zijn n een grootsch opgezette actie N.S.D.A.P., waardoor niet alleen de j tijleiding, doch ook de indlvidueele tionaal-socialisten in het geheele toni gebied zullen worden getroffen. Verscheidene bladen weten te melii dat de regeering-Dollfuss voornemen! de S. A. en S. S. te ontbinden en dei tionaal-socialistische leiders in conaj tratie-kampen onder te brengen. JAPAN. Vlootuitbreiding. Het Japansche ministerie van mail heeft medegedeeld, dat overeenkoa het aanvullingsplan voor de Japes marine voor de jaren 19341936, cl:J gende oorlogsschepen zullen worde :-| bouwdeen vliegtuigmoederschip - 13.500 ton. zes mijnenieggers en zestfi booten. De credieten voor den bouw dezer logsschepen zijn reeds toegestaan. CHINA. Verklaring van Wang. Het verlies van Mandsjoerije erkent: zou voor China hetzelfde beteekener 7 het onderteekenen van zijn eigen doof- bericht, verklaarde Wang Tsjing Wei. a minister-president, in een uiteenzet^ over de Chineesche politiek ten opzit-? van Japan. De politiek van de regeering, zeide hijg gewapende tegenstand gepaard gaai® met diplomatieke stappen. China kan iW' den oorlog verklaren, aangezien het "I middelen hiertoe niet bezit, doch een k'1 geering, welk zichzelf respecteert, M niet aarzelen tegenstand te bieden, in® het land door een vreemde mogendK- wordt aangevallen, ongeacht de gevolge» welke deze tegenstand kan hebben. De bevolking moet er op voorbereid s|' huis en goed te verhezen. De minister-president verklaarde, o» het onmogelijk is een vrede te sluiten» waarbij een groot gebied zou worden® gestaan en het geheele land zou ?ör ontleed- De leden van den Volkenbond kunne» op het oogenblik wel niet in staat- druk uit te oefenen op den aanvaller, d» Japan heeft zichzelf in een slecht af licht geplaatst voor de geheele wereld. Wang voegde hieraan toe, dat CM» bereid is tot een overeenkomst, buine- zekere grenzen, welke in overeenstemnffls zijn met de nationale eer. Buiten dj» grenzen, zeide Wang, willen wü "eT sterven dan ons vernederen. DE BOERENONLUSTEN IN WISCONSIN MILWAUKEE, 18 Mei (V.D.). De melk staking der boeren in Wisconsin nee® steeds dreigender vormen aan. Nadat w» bóeren gedreigd hadden eenige Sj00 kaasfabrieken te Shawano in de lucnt laten vliegen, en deze fabrieken Êesl0Ï!J werden, zijn zij gisteren op bevel van gouverneur van Wisconsin weer geop® en onder bewaking van sterke afdeelMS'- der nationale garde gesteld. Tusschen de nationale garde en duizendtal boeren ontstond een hevig vecht, waarbij de garde met den blan*™ sabel en traangas tegen de boeren trad. Aan beide zijden werd een honoe tal personen gewond. Bij Racine wem 19-jarigen boerenjongen door een MS'' den rug getroffen. Hier slaagden te pen erin de boeren uiteen te droven 150 man te arresteeren. De boeren hebben alle toegangswe6~ t de steden bezet, om elk melkvervoe verhinderen. Groote hoeveelheden laat men wegloopen of worden onD'»g baar gemaakt. Naar schatting J}' a. 15.000 boeren aan deze actie deel 1* verneur van Wisconsin heeft de satle van nog veertien compagnieën^ nationale garde bevolgen. In «Lp vrachtauto's patrouilleeren soldaten' de wegen. -

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2