LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 12 Mei M BRIEVEN UIT BERLIJN. RECHTZAKEN. VISSCHERIJBERICHTEN. VRAGENRUBRIEK. BOUWKUNSTIG SCHOON. TELEGRAMMEN. DE NAZI-DICTATUUR. (Van onzen correspondent). Berlijn, 6 Mei. Wie dit nieuwe Jaar nog niet ln Duitsch- land was, en thans een uitstapje naar Berlijn maakt, zal wat land en stad be treft nieuwe en verrassende ervaringen opdoen. Vooral als hy er daarenboven nog ln slaagt, met verschillende kringen der bevolking vertrouwelijke gesprekken te voeren. WU hebben op deze plaats herhaaldelijk betoogd en door den Inhoud onzer brieven bewezen, dat wij het allerminst als onzen plicht beschouwen, twee buurvolkeren tegen elkander op te hitsen. Integendeel dat wij ln dezen tijd van- gevaarlijke spanningen, nu Dultschland op weg ls de sympathieën van een groot deel der wereld te verspelen (voor zoover het die althans bezeten heeft), met opzet, omdat we in zulk een ontwikkeling voor geen enkele partij eenlg blijvend heil zien en ook principieel willen protesteeren tegen de bekende slechte gewoonte, régimé's en regeeringen met volkeren te verwisselen, naarstlgiyk zoeken naar feiten, verschijn selen en uitlatingen, die het nieuwe Dultschland, het Dultschland van Hitler, voor de buitenwereld zoo mogelijk ln gun stiger licht kunnen vertoonen. Intusschen moeten wij bekennen, dat het Dultsche volk goedschiks en kwaad schiks een regeering volgend, die tot een werkelijke dictatuur geworden is, het ons bij dit streven met den dag minder ge makkelijk maakt! Ter verdediging van het volk als ge heel moeten wij er echter al dadelijk op wijzen, dat de zeker 50 'U (wie weet in werkelijkheid onder den Indruk der ont wikkeling al weer veel meer?), die met de huidige toestanden meer of minder ontevreden dan wel daarover eerlijk ver bitterd is, niet meer aan het woord komt, Een oppositie kent het Duitsche „Derde Rijk" niet. De pers mag niet meer schrij ven, wat zij wil. Het krioelt ln alle kringen van verklikkers, die zelfs de in particuliere gesprekken gemaakte critl- schc opmerkingen aan de overheid door geven. waarbij dan in gevallen van on voorzichtig geuite vermoedens over moor den. mishandelingen enz. reeds gevange nisstraffen tot l'/s jaar toe zijn opgelegd. Maar zelfs al lukt het den reiziger niet, ontevreden volksgroepen aan het praten te krijgen, dan moet toch zijn gezond verstand hem zeggen, dat zeker twintig tot dertig millioen Duitschers al dade lijk allé 600.000 joden, voorts zij, die lange jaren met sociaal-democratie, commu nisme, democratie, nationaal-liberalisme, ec zelfs met het conservatisme gesympa thiseerd hebben in groote meerderheid nog heden het toeval zouden zegenen, dat liever heden dan morgen aan de Hitler- dlctatuur cn aan het Derde Rijk een einde maakte. Dat weet de regeering natuurlijk even goed, en uit de wetenschap moet haar handelen verklaard worden. ZIJ ziet in, dat deze 65 millioen zielen, van welke zz 40 millioen kiesgerechtigd zijn, voor zoover ze niet uit overtuiging willen mee doen, voorlooplg door den Ijzeren vuist eenvoudig gedwongen moeten worden. En in die periode van dwang begint dan het lokken, in de eerste plaats van boer en arbeider. Den boer lokt men, door hem te verzekeren, dat hij het verreweg be langrijkste element in de samenleving is, cn door hem de mogelijkheid te geven, zijn producten duurder af te zetten, geen buitenlandsche concurrentie meer tegen zich te zien, en door hen met honderden milltoenen of door uitstel zijner schul denlasten wat lucht te geven. Den arbei der lokt men door „spelen", waarop dan het „brood" zal moeten volgen: men ont neemt hem zijn roode leiders, vertelt hem bijna dagelijks, welke millioenen, door zijn spaardulten bijeengebracht, hem door de bedriegers, die zijn partijen en zijn vakorganisaties geleid hebben, ontstolen zijn; en waar hij niet goedschiks komt, bezet men zijn organisatie-bureaux, legt beslag op zijn bondskapitalen, zet zijn aanvoerders ln de gevangenis en geeft hem nieuwe leiders, die alleen aan de regeering verantwoording verschuldigd zijn. Zoo handelt men in het algemeen tegenover alle vereenigingen, alle insti tuties van den staatsburger, tegenover de organen van de openbare meening, de beroepsorganisaties, het tooneel, de mu ziekwereld, de film, de literatuur, het onderwijs in al zUn geledingen, de weten schap. den handel, de scheepvaart, de industrie, kortom het volledige maat schappelijke leven. Wie geen joodsch bloed de vier grootouders medegcre- kend in zijn aderen heeft, wie nimmer socialistisch of communistisch bestuurs lid of zelfs aanvoerder geweest ls, wie zich nooit in dienst van roode weten schap of tendenskunst gesteld heeft, wie de democratie cn het liberalisme tijdig afgezworen heeft, en vooral, wie sinds jaar en dag nationaal-socialist is en als zoodanig ingeschreven liefst met een nummer beneden de 100.000, bezit groote kans en om in het Derde Rijk zijn brood te verdienen. Wie niet zoo „gelukkig" is zal zelfs ln deze heerlijke lentedagen niet tot glimlachen bereid zijn. omdat het leven in zijn vaderland hem. voor zoover hy niet tot den boerenstand of de arbei dersklasse behoort, die als misleid en dus in kern onschuldig beschouwd wordt, geen toekomst van beteekenis meer biedt. Zoolang wel te begrypen, het Duitsche volk-als-geheel bereid biyft, den koers van heden mee te maken. De vreemde wandelaar door Beriyn zal op het eerste gezicht niet al te veel nieuws opmerken. Onbloedige revoluties plegen niet het beeld van verwoeste straten, uit gebrande huizen en vernielde gedenktee- kenen te bieden. De nationaal-sociallstl- sche revolutie van 1933 is. in totaal ge zien, onbloedig. Wat wel in hoofdzaak te danken is aan het feit, dat zy geen wer- keiyke, actieve tegenstanders heeft. De bruine soldaten van Hitier hebben de ge- vaariyke periode achter zich. Na hun hoogste chef dictator is, kruipen de tegen standers weg, omdat ze weten, dat de bruine uniform thans staat, leger en politie als rugdekking heeft. Daarom is het ook niet te verwonderen, dat deze bruine troepen typisch zyn voor het uiter- iyk beeld van het hedendaagsche Duitsch- land, geiyk de zwarthemden dat gebleven zyn sinds Mussolini in Italië het heft in handen heeft. HAAGSCHE RECHTBANK. De 19-jarige winkelbediende H. J. de Gr., thans gedetineerd, is door den Haag- schen Politierechter terzake van oplich ting, gepleegd te Lelden ten nadeele van den banketbakker van N. aan de Doeza- straat, bij wlen hy onder valschen naam gebakjes etc. kocht, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de Regeering. Met het oog op een nog door verdachte te onder gane straf van 3 mnd. requireerde het O. M. terugbrenging van de opgelegde straf tot een week zonder bijkomende straf. 1JMUIDEN, 12 Mei V1SCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f.0.75—0.71), Griet per kst van 50 KiG. f.27—14, Tongen per K G. f. 0.80—0.45, Middelschol per kist van 50 K G f.20, Zetschol f.23, Kleine Schol f.21 —8, Schar f. 7.50—6.50, Kabeljauw per kist van 125 KG. f.28—16, Gullen per kist van 50 K G. f. 11-7, Wijting f. 4.40—2.40. Aangekomen 5 loggers: K.W. 104 met f9.40, K.W. 169 met f.823, SCH. 250 met f.819, SCH. 133 met f.786, SCH. 247 met f. 445; 1 kotter: E. 390 met f.841. M. v. d W. te L. Het adres voor aan melding tot deelname aan den afstands- marsch der L.P.S.V. zal nader bekend worden gemaakt. RECLAME. De gemiddelde Duitscher is altyd dol op uniformen geweest. Nu kan hy in dit opzicht zyn lusten bot vieren. Hoeveel S S. en S.A.-troepen onder Hitler's beve len staan, is ons niet precies bekend. Maar het is waarschynlijk een veelvoud van leger en politie tezamen, zoodat het niet te verwonderen is, dat de vreemde ling den Indruk krygt, dat deze politieke soldaten, die overigens vaak hetzy als hulppolitie dan wel om byzondere rede nen gewapend zyn. het eigenlijke Duit sche leger vormen Politie en in de eerste plaats de Rijksweer, is ln groote kazernes geconcentreerd, vaak juist bulten de grootere steden. In Beriyn ziet men sinds 14 jaar nauwelijks officieren en soldaten. Maar sedert Februari 1933 wemelt het van Hltlersoldaten, in alle variaties. En een liefhebber van uniformen en onder- scheidingsteekenen kan hier nu zyn hart ophalen. Men kan niet zeggen, dat deze party soldaten provoceerend optreden. Ze voelen zich niet, toonen dat althans niet, als propagandisten voor een nieuw en streng- ordelievend Duitschland. gelijk men dat nog heden by de zwarthemden in Italië constateeren kan. Ze schijnen niet opge leid te zyn als helpers by vragen van ver keer, hoffelykheid. zorg voor vreemde gasten, enz. ofschoon ze uit eigen initia tief zich vaak natuurlyk wel in deze rich ting moeite geven. Maar ze voelen zich zeker niet minder dan de zwarthemden daarginds. Ze zyn tegenover het jonge vrouwvolk echte „lions", en men mom pelt, dat ze jegens ongewenschte mede burgers, vooral jegens niet-Ariërs en waschechte communisten, in hun „ka zernes" ook vaak erg ongemoedelyk kun nen worden. In het algemeen echter zijn ze rustig en beleefd op den openbaren weg, en slechts de zeer jonge elementen doen. vooral als ze aan het stuur van een auto zitten, een beetje sportief-flink, dandy-achtlg en daardoor ook wel eens storend aan. Maar dat zal wel overal het geval zyn, waar men onder zulke abnor male omstandigheden strydlustige en radicale jeugd in opvallende uniformen steekt Kenmerkend voor het hedendaagsche Duitschland zyn ook de talryke openbare feesten, die naar het schynt door een korte adempauze onderbroken worden wat ook de hoogste tyd was! en waar by inderdaad een vlagvertoon, een massa belangstelling, een dicipline en een orga nisatie vertoond worden, die in de geheele wereld nauwelyks haar weerga zal vin den. Men bemerkt duideiyk, dat Duitsch land een eigen „Ministerie voor Volks voorlichting en Propaganda" ingevoerd heeft! Het groote gevaar van zooiets is natuur lyk, dat men aan het doel voor'oy schiet. Wij hebben heel sterk den indruk, dat dit teveel zich in het Derde Ryk reeds merkbaar begint te maken. De radiozen ders byvoorbeeld dat kan men ook in Nederland constateeren als men Duitsche zenders inschakelt zyn zoo vol met nationaal-socialistische, uiterst eenzijdige propaganda, begeleid door volksliederen van vaak onbeduidend karakter en eeuwige militaire muziek, dat een deel der bevolking zyn radiotoestel reeds uit geschakeld laat, omdat deze overdaad niet meer verwerkt kan worden. Men bedenke ook, hoe deze vloedgolf van eigenlof en geestdriftfabricatie wer ken moet op joodsche gezinnen, die aan wanhoop ten prooi zyn, op al die andere groepen, die zich Duitschers-tweede-klasse zyn gaan voelen, op die tienduizenden mannen en vrouwen van beteekenis, die hun werkkring verloren hebben Zulke dingen hoort men pas. als nier. hier langer vertoeft en met menschen gesproken heeft. Dan merkt men ook, dat lang niet alles goud is, wat ln het nieuwe Duitschland blinkt. Maar mep doet ook de ervaring op, dat deze vaak sympa thieke maar even vaak afstootende on bloedige revolutie een geweldig volksge- beuren is; en dat men met zyn critiek eer'yk, maar ook voorzichtig moet zyn, wil men een groot buurvolk niet onrecht aandoen. ROLAND. PROTESTANTSCHE KERKEN. n. De figuur van den Prins van Oranje is gedurende de laatste weken geheel in het middelpunt der nationale belangstelling geplaatst. En terecht! Want zyn houding en optreden is in alle opzichten van be teekenis geweest voor de richting, welke het cultureele leven in Nederland zou nemen, voor de krachten welke dat leven voor onafzienbare tyden zouden beheer- schen. Kort voor dat Alva op 22 Aug. 1567 zyn intocht te Brussel hield, had de prins de Nederlanden verlaten. Begrijpend, dat een stryd op leven en dood ging ontbranden, zocht hy bondgenooten. Zijn broeder Lodewyk van Nassau reisde naar Frank- ryk om besprekingen te voeren met de Hugonooten. Jan van Nassau onderhan delde met verschillende Duitsche vorsten. Weinig resultaat was het gevolg van een en ander. Allerminst van het stamver wante Duitschland had men hulp te ver wachten. Verschillende Luthersche Duit sche vorsten wilden geen gemeenschap met de Calvinisten, die in Nederland de meerderheid hadden onder de Hervormden Men stond vry strak tegenover elkaar, te meer daar de Calvinisten de Lutherschen beschuldigden van verkapt papisme. Een jaar later, na den moord op Egmond en Hooine zond Oranje dringende brieven aan den Keizer van Duitschland, hem wy- zend op het gevaar ook voor Dultsch land Indien de Spaansche tirannie zich in de Nederlanden wist te handhaven. Doch het was te vergeefs. Toen wendde de prins zich in 1571 weer naar Frankrijk, om hulp van dit land te verkrijgen. De Fransche politiek was nu juist niet zuiver onbaatzuchtig, immers gericht op een annexatie der Zuidelyke Nederlanden, doch ze was overeenkomstig des Prinsen streven anti-Spaansch. Wel gaf de Bar- tholomeusnacht van 1572 aan de overeen stemming een gevoelige knauw, doch de invloed der Hugenooten op de politieke en geesteiyke stroomingen van het Noorden was er mede bevestigd. Daarmee was de baan geëffend voor den rechtstreekschen invloed van het Fransche Calvinisme, dat hier de alles overheerschende protestant- sche strooming werd, terwyl het als half slachtig gebrandmerkte Lutheranisme, dat in geval van overwegend Duitsche in vloeden hier zou hebben gezegevierd, allen wezenlyken invloed verloor. Dit is van wezenlyken invloed op de bouwkunst zooals we straks zullen zien. We kunnen gerust getuigen, dat het hier met den Katholieken Kerkbouw was gedaan, toen Alva zijn zegevierende in tocht in Brussel hield en deze omstandig heid werd grondig bezegeld, toen na al lerlei wederwaardigheden in 1579 de Unie van Utrecht werd gesloten. Reeds in 1573 waren verschillende ka tholieke kerkgoederen verbeurd verklaard ten algemeene nutte, doch Holland moest volkomen gezuiverd zyn van Spaansche invloeden, alvorens men dit alom door kon voeren, en dat was eerst het geval toen Amsterdam in 1578 de Spaansche zijde verliet. Men werd te zeer door oorlogsbeslom meringen bezig gehouden, om nieuwe ker ken voor Calvinistisch gebruik te bouwen. Men bediende zich van de bestaande Roomsche kerken, die men ontdeed van beelden, altaren, kruisen, enz. en die zoo goed en zoo kwaad als het ging werden ingericht tot preekkerk. Tusschen twee haakjes merken we even op, dat dit veel minder ver zou zyn door gevoerd wanneer in plaats van het Fran sche Calvinisme het Duitsche Luthera nisme heerschende godsdienst ware ge worden. Men behielp zich dus met de oude Roomsche kerken. En behelpen was het. Want de kerken van vóór de Hervorming waren gegroeid uit Roomsche behoeften met het altaar en het altaarsacrament als allesbeheerschende factoren. Het Cal vinisme was juist de hevigste vijand van het Altaarsacramenten noemde de mis een „vervloekte afgodery". Het was af- keerig van alle statie en praal en pom peus ritueel. Het ontkende het priester schap als schakel tusschen God en mensch doch preekte het priesterschap aller ge- loovigen. Het erkende slechts den voor ganger. den verkondiger, den bedienaar van het Woord. Het legde den eenigen na druk op de predikatie, op stichting cn vermaning der gemeente. Het was niet hiërarchisch doch democratisch. De ge meente schaarde zich om den voorganger, moest dezen zien en verstaan, om zyn rede te kunnen volgen. De beide Sacramenten, doopsel en Avondmaal werden toegediend in de ruimte voor de preekstoel, de bevestiging van het huwelyk werd daar eveneens ver richt. Daardoor waren het koor, de zij beuken en verdere uitbouwen als de doop kapel overbodig geworden en werden meermalen afgeschoten, omdat zij de ac- coustiek benadeelden. Tevens bleek, dat kerken, waarin reeds een centralïseerende ruimteidee tot uiting was gekomen, als de laat-Gotische hallen kerken of de pseude-basilieken met ver hoogde zybeuktraveeën, zich nog het best leenden voor preekkerk, wanneer men enkel het koor afschoot. Er werd dus ge durende de eerste jaren na het zegevieren der Hervorming niets aan een speciaal Protestantsche bouwkunst gedaan. Doch langzamerhand deed zich de be hoefte aan nieuwe kerken hier en daar gelden. En het is opmerkelijk, dat deze juist verrezen in de z.g. frontiervestingen: Willemstad, IJzendyke, Blokzyl, Bourtange en Delfzijl. Vier hiervan liggen in de ves tinglinie van de barriere, die de Oostelijke en Zuidelijke grenzen van de Republiek moesten verdedigen. Blokzijl diende als vóórvesting voor Steenwijk om een moge- ïyke aanslag uit de Zuiderzee op te vangen. Te Willemstad werd de eerste prote stantsche kerk in de Republiek gebouwd. In 1582 hadden de Staten van Brabant het Markiezaat van Bergen op Zoom aan den Prins van Oranje geschonken. In 1583 veroverde de vyand evenwel Steen bergen. In der haast werd toen het dorpje Ruygenhil aan de Moerdyk omwald en versterkt als voorwerk voor de vesting Hol land. De naam werd toen veranderd in Willemstad. De versterking droeg evenwel een voorloopig karakter. Na den dood van den Prins onder de geniale strategische inzichten van Prins Maurits, schynt even wel de vesting daar, destyds modern, Ita- liaansch grondplan te hebben gekregen: DE OORLOG TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. ASUNCION 12 Mei (V.D.) Van Para- guaansche zyde wordt medegedeeld, dat Paraguaansche troepen Boliviaansche troe pen naby Fort Gondra in den Gran Chaco hebben verslagen, waarby tachtig Boli- vianen zouden zijn gedood, terwijl aan de andere zyde slechts één officier en negen soldaten gewond werden. Het Boliviaan sche Campero-reglment heeft zich terug getrokken. LA PAZ. 12 Mei. (V.D.) Van officleele zyde werd gisteren verklaard, dat Bolivia den aanval van Paraguay niet met een officieele oorlogsverklaring zal beantwoor den. De regeering heeft echter de Centrale Bank van Bolivia verzocht, haar binnen 48 uur een bedrag van 14 millioen Bolivianos of ongeveer 2 millioen dollar te verstrek ken ten behoeve van de nationale verde diging. In tegenstelling tot het door de regee ring van Paraguay verspreide bericht deelt de Boliviaansche regeering mede dat de Paragueesche aanval by Fort Gondra werd afgeslagen met groote verliezen voor de aanvallers, terwyl Boliviaansche artil lerie de vyande'.yke steilin°en naby Fort Nanawa zoo goed als geheel vernield heeft. ONTBINDING DER DUITSCHE S. P. D.-AFDEELINGEN. SLEESWIJK, 12 Mei. (V.D.) De plaatse- lyke- en districts-organisaties der S.P.D. in Sleeswyk en de afdeeling Sleeswyk van den Reichsbanner. hebben zelf tot ophef fing besloten. een eenigszins gerekte zevenhoek met zeven geweldige stervormig uitpuntende bastions binnen de singelgracht, die het beloop der omwalling volgde. De kerk ligt ongeveer in 't midden op een omgracht vierkant terrein van 't reeds bestaande dorpje, dat tot vesting hervormd, door Maurits' bestel een groot garnizoen kreeg. Waarschynlyk heeft deze Prins dus zijn vestingplan zoo opgevat, dat het kerkhof als centraalpunt in het geheel werd opge nomen. Tot den bouw der kerk werd be sloten in 1590. Over de uitvoerig bekende bouwgeschiedenis zwygen wy. Zy was in 1607 gereed. Het is een zuivere centraalbouw, ver rezen op een achthoekig grondplan, naar voorschrift van Prins Maurits, die aan de magistraat schreef „dat de kereke te Wil- lemstadt in een ronde ofte achtkantige forme behoort gemaeckt te worden." TialUe'erri Ü/vl O Maurits was humanistisch en klassiek gevormd aan de universiteit te Heidelberg en te Leiden. In zijn bibliotheek vond men behalve boeken over geschiedenis, krygs- kunde wiskunde, vestingbouwkunde, ook werken over architectuur vooral van klas sieken, zooals Vitruvius. Ten overvloede was de beroemde Simon Stevin, die hier te Leiden theoretische en toegepaste wis kunde doceerde, zyn leermeester en raads man. Het is dan ook zeer waarschijnlyk, dat het geestelyk vaderschap van de kerk te Willemstad toekomt aan Simon Stevin, terwyl de Dordsche steenhandelaar en steenhouwer Coenraad van Norenburch belast werd met het vervaardigen van een „patroon", een maquette in hout. Naast de kerk werd aan de Zuidzijde een zware toren gebouwd, bedoeld als uitkykpost, die evenwel wegens de slapte van den bodem niet voltooid werd. In deze achtkante kerkruimte hebben we zy het nog op bescheiden schaal de conse quentie van de centraliseerende idee, welke by de late Gothiek reeds was opge komen. Doch nu is het geen Gothiek meer, doch zuiver klassicisme Er is een klare, rustige ruimtewerking. De ruimte i» zui ver alzijdig gericht, doch tevens alzijdig afgesloten. Alle beweeglykheid, die we in de Gothiek leerden kennen is uigesloten. Hier is een klassieke, verstolde rust, die niet meer subjectief, doch volkomen ob jectief aandoet. Een klaar geometrisch grondplan en daarop een klare stereome- trische gedachte. Deze orincipes zullen in de 17de en 18de eeuw den bouw van ver schillende protestantsche kerken blyven beheerschen Ofschoon de plaatsing van kansel en doophek nooit kan vallen in het ideeele mathematische middelpunt, doch steeds willekeurig blijft voldeed de kerk in haar soberheid aan de Calvinistische be hoeften. Dat men geen kans zag. de kerk te doen groeien om den kansel met doop hek zooals de katholieke kerken gegroeid waren om het altaar, zal wel hieraan lig gen. dat naar het woord van dr Kuyoer „het Calvinisme uit de breede rei der kunsten de architectuur en plastiek eer tegenhield dan ontluiken deed", „dat het noch bouwkunst noch beeldhouwkunst kan ■begunstigen." DE GROOTE VRAAGSTUK WASHINGTON, 12 Mei (Reuter) de bladen melden, zou Frankrijk'! zyn den op 15 December 1932 ver, termyn der oorlogsschulden te r.'.i indien de Vereen. Staten een moraal afkondigen voor den duur van de £3 mische wereldconferentie te Londen 'f Dit gerucht zou kunnen leiden te J herleving der oppositie in het - tegen een beperkt moratorium. Een andere hinderpaal voor het digen van een moratorium zou de Vei ling zyn van Frankrijk en Dultscy, inzake een douanebestand, alsmec- houding van Dultschland op de ontij ningsconferentle te Geneve. 1,1 PARIJS, 12 Mei (Reuter). De „Echo] Paris" vraagt zich af. welke sancties t Duitschland kunnen worden ondernonJ en komt tot de conclusie dat niets andJ overblyft, dan gebruik maken van de] 15 en 16 van het VolkenbondssU'J waarby wordt toegestaan wat noodief voor de verdediging van recht en gered tigdheid, dus het verklaren van preventieven oorlog. WASHINGTON, 12 Mei (Reuter) president van de Duitsche Rijksbank L Schacht heeft gisteren geconfereerd J den gouverneur van de Federal ReJ Bank te New York en met versch;i:tJ andere financiers. Hedenmorgen nam Schacht afscheiden president Roosevc hy ontving daarna de Amerikaans persvertegenwoordigers en zal vanmhk naar New York vertrekken. Daar zal voor zyn terugkeer naar Dultschland radiovoordracht over het nieuwe Duits land houden. WASHINGTON. 12 Mei (V.D). Der cieele verklaring omtrent de onderhaal lingen tusschen president Roosevelt ecj Schacht, die heden gepubliceerd zal V den, wordt met groote spanning tegegrj gezien. De Duitsche ambassadeur Luther verklaarde by het verlaten hel Staats Departement tegenover wachtende journalisten: „U zult de i klaring interessant vinden". Er zijn t_ wijzingen, dat de verklaring niet sleds betrekking heeft op den te Londen l sproken tarievenvrede, doch ook ou Ontwapenings-Conferentic. GENÈVE, 12 Mei (V.D.). De Presida der Ontwapeningsconferentie Henta heeft hedenmorgen den Duitschen t bassadeur Nadolny medegedeeld, dat L in het presidium der ontwapeningscoeil rentie een compromis-voorstel zal dienen voor de hoofdcommissie in de tj| gende week nogmaals te doen ber slagen over de principieele kwestie lagere effectieven en het oorlogsmatensil Naar verluidt zou men van Duitsche t het voorstel van Henderson aanvaardt» achten en zou men de verklaringen Rijksweerminister Von Blomberg als til gangspunt voor de verdere bespreking beschouwd willen zien. Dezer dagen z cffioieele Duitsche verklaringen nopmi het Duitsche standpunt toelichten. HET CONFLICT IN HET VERRE OOST PEKING, 12 Mei (Reuter) OpnJ heeft vanmorgen een Japansch vlieJ boven de stad gevlogen, dat geschri uitstrooide met een gelyken inhoud I die van gisteren. Ook hierin wordel Chineesche soldaten weer uitgenootfj zich aan te sluiten bij het leger r Mandsjoekwo, teneinde de steden P(B en Tientsin voor ernstige gevolgen l sparen. Verder wordt een beroep get op de beide Aziatische rassen om vrr naast elkaar te leven en tot welvaar, geraken. CHARBIN, 12 Mei (Reuter) De su: riteiten van de staat Mandsjoekwo detó officieel het volgende mede: 1 De sovjet-regeering heeft, in de Btïl gelegen provincie van Siberië troepen ;-| concentreerd. vyfduizend Russische k-| daten zyn opgemarcheerd naar de van den staat Mandsjoekwo. De Russische autoriteiten geven i)| reden voor de aanwezigheid dezer sti,,i'| krachten op de noodzakelykheid, onH'l „witte bandieten", dus de BolsjetisKI vijandig gezinde benden, te onderdrukte I CHARBIN. 12 Mei (Reuter) De I litie heeft de drie voornaamste leden vn I het Russische, personeel der courant ..HaiT bin Herald" gearresteerd. Zy zullen waï-l schynlijk naar Rusland worden uitgeze: I Het door de autoriteiten van Mani'-I joekwo daartoe ingediende verzoek teven. behelzend de opheffing van de KarKI Herald", is door den Britschen Conss- I generaal teruggezonden naar den Bit-I schen consul te Peking, omdat hij denv r dat door deze maatregelen inbreuk a;l worden gemaakt op de Britsche extra-1 territorialiteitsrechten. PEKING, 12 Mei. (V.D.) Een vliegtuig heeft gisteren een veld-hospk211 van de Rockefeller Foundation te Tsjitüh1 gebombardeerd. De bommen vernielden I deel van het hospitaal en doodden 5 Cr--1 neesche soldaten. Ondanks de herhaal I belofte der Japansche militaire autorite* I ten zijn ook weer Amerikaansche nil®1' huizen in Noord-China gebombardeerd SHANGHAI. 12 Mei. (V.D.) De krijr'; raad heeft een vervolging ingesteld tege- maarschalk Tsjang Tsu Liang, die w" schuldigd wordt van verduisterlne staatsgelden verkeerd commando I troepen en valsche berichtgeving van I toestand in de provincie Jehol. De njj*£ I schalk zal uitgenoodigd worden naar CJJ» te komen om zich te verantwoorden, we gelooft dat de maarschalk die se'1 menteel in Italië bevindt hieraan geen gehoor zal geven, aangezien he® hi! schuldig wordt bevonden de door:--' wacht. DE ACHTERSTALLIGE SALARIS®*' VAN CHICAGO, CHICAGO. 12 Mei (V.D.) Na een co"-1' rentie met een aantal bankiers verklaar*; gisteren de burgemeester van Chicago. Chicago reeds heden den onderwijzers e» groot gedeelte van him achterstsjj® salarissen zal uitbetalen. Vandaag zi^ drie millioen dollar worden betaald eu rest volgt in den loop van de volg®-", week. Het totale bedrag dat de sta» cago haar onderwyzers aan achtersj salaris schuldig is bedraagt ongevee- millioen dollar. j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2