bte Jaargang DONDERDAG 11 MEI 1933 No. 22437 eerste blad. STADSNIEUWS. BUITENLAND. MR. DR. A. VAN GIJN f Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ctj per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle CSere advertenSën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Jf.'lultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Bi een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ,teven io Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week 10.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea examens verpleging van ZENUW- en geesteszieken. Deze examens zijn voortgezet met de Ididatcn uit Endegeest, te Oegstgeest. f uitslag is als volgt: Vste examen, 18 candidaten, afge- «en 6, geslaagd: u Blaazer, G. Blansjaar. J. van Eg- Bd A Fallaux. A. C. Ghijsels, H. Hes- nk' A W. J. Kolk, G. Laveu, A. Oosters, ran Schaagen, J. E. M. Verbij, P. van üeede examen 21 candidaten, afge- ■n 3. geslaagd: j. p. S. M. Annyas, A. Bauer, C. J. Beyer, C van Drunen, J. A. H. Ie Fèrre, G. ïfloen, A. R. H. Klein, D. G. Kroon, 11. Loeve, A. van der Meer, B. Merema, H Midden, M. Oudshoorn, H. H. J. iters. A. K. Smit, M. W. Snaauw, A. H. iVries, H. E. M. de Vries, lanvullingsexamen, 8 candidaten, die i geslaagd: j de Boer, J. de Bruin. H. H. Gottlieb, Laveu, E. C. J. Laveu, G. H. Loenen, M Verhoeven. F. A. Woldhuis. ié examens worden voortgezet. het vervoer van vee. Ervaringen uit de practijk. litgaande van den Bond van politie- Vjtenaren in Nederland tot bescherming p dieren afd. den Haag, hield gisteren- 1 de heer J. A. van den Akker, in- leur van het Veevervoer te Utrecht t Uieoriezaal van het Politiebureau te een lezing gehouden over „Erva- beuuit de practijk van het vervoer van ueezig waren, behalve verschillende heautoriteiten, de heer Mennes, dir. I den Markt- en Havendienst. !pr. werd met een kort woord ingeleid Br den heer W. W. Kersten, inspecteur Itu politie te den Haag en voorzitter van ■Haagsche afdeeling van bovengenoem- den Bond, waarna de heer de Stoppelaar 1 een enkel woord de beteekenis van Bond voor de dierenbescherming ienzette. Gewezen moet worden op de mogelijkheden, die er zijn om t dier te beschermen. ■De heer van den Akker merkte op, hoe P Inspectie ingesteld is door de Vereeni- tot bescherming van Dieren. Zij irdt in ons land voltrokken met behulp pn drie inspecteurs, die ieder eenige Irovincies voor hun rekening hebben, leien betuigden reeds hun instemming fet deze controle. In het afgeloopen jaar Trden 1045 veemarkten geinspecteeerd, wolgd door verschillende veroordeelin- £n Ook vonden speciale controle's plaats, "i in den nacht bij de veerpont te Zalt- lommel. In het bijzonder bracht spr. hulde i den heer van Poelgeest te Leiderdorp, r wiens werk de inspectie tot stand ^am. Aan de hand van een uitgebreide ti interessante reeks lichtbeelden, behan- ►lde de heer van den Akker hierop het jerk der Inspectie, waarin getoond wer ven verkeerde en goede veewagens, het na- leel van gemengde ladingen, onjuiste op- felling van het vee, de allernieuwste Tewagens, maatregelen ter bevordering pn de hygiëne, het voorkomen van ver breiding der besmettelijke veeziekten, het Ervoer per spoor en per schip, diverse ge- hllen waarvoor bekeuring noodzakelijk afbeeldingen van wagens uit Enge- |nd enz Een en ander gaf een juist over rent van het vele. dat sinds de ingevoerde ontrole reeds ten behoeve der dieren tot pand is gekomen. In het bijzonder bleek Meruit dat bij den dienst in onze stad practische toestellen voor het lierentransport zijn uitgedacht, waarvoor ie'rd Mennes een compliment gebracht wij? i0en aanSename gedachtemvisseling »i,„ "ïerop den heer van den Akker voor L, U1.'eenzettineen dank gebracht, waar- sluiting volgde. VOOR HET zwakke KIND. 13 Mei as. zal de Leidsche eniging Voor Kinderherstellingskolo- K(,t">,u"-"takende de afdeeling Leiden van hèrcilii aa' Genootschap voor Kinder- triiw !,ngs" en Vacantiekolonies een Een m houden onder aanbieding van E"' viaggespeldje, waarvan de opbrengst 2enrt„ 0m Zwakke schoolkinderen uit te Rnl" ?aar bosch of zee. BenrlT.6 v.de afd- Le'den van het Centraal is wild CJlap aan iedereen bekend genoeg de -..„j bestuur toch gaarne nog even fen vestigen op den Collectedag Wow d°en op aller medewerking dubheit^l e gave te offeren van één vriendeiHi,3^1? de jonge dames, die zoo willen hli z.'n zich met den verkoop te fileer Natuurlijk mag men ook aan kifti" -aar zal niemand U boos om ■steen. a "tegendeel, want het wordt te hmni 'ker om aan alle aanvragen IZeer vo„i"n vo'doen en er wachten nog I Helnt h?w .kc itioderen od uitzending. filet een allen mee. geeft Uwe gaven [dubbele wale2deliik Bezicht en het Heeft HET PRINCEFONDS 1933—1940. Ter gelegenheid van de Prins van Oranje herdenking. heeft de Leidsche Universi teitsraad besloten tot oprichting van een Pnncefonds. dat het doel heeft het kapi taal van het Leidsch Universiteitsfonds te versterken. In deze 7 jaar hopen de be heerders 't kapitaal te brengen van 3 op 5 ton. Voor de studenten is een speciale re geling gemaakt, in de overtuiging dat juist de studenten 't op prijs zullen stel len met bescheiden bijdragen uitdrukking te kunnen geven aan hun gevoelen, dat, ondanks alle moeilijkheden, de Leidsche Academie haar bijzondere functie in den lande zal blijven vervullen daar zij ge dragen wordt door de voortdurende toe wijding van hen .die eenmaal tot haar dis cipelen behoorden. „ONS BELANG." In de gisteravond gehouden jaarverga dering van „Ons Belang" afd. Leiden van den Ned. Kappersbond werd de actie van den N. K. B. besproken om buiten- landsche arbeidskrachten te weren, zoo lang er Hollandsche personeel werkloos is. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op de instelling van erkende vak scholen, zoodat niet iedereen, zooals nu gebeurt, zich voor leeraar kan uitgeven en aan zijn leerlingen waardelooze diploma's kan uitreiken. Negen nieuwe leden traden in het afgeloopen jaar tot de afdeeling toe. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er aan contributies opgezonden was voor diverse fondsen f. 1367.13 van in totaal 47 leden. Aan uit- keeringen bij ziekte werd terugontvangen f. 1430.40. De boeken en bescheiden waren gecon troleerd en in orde bevonden door de heeren M. Susan en van der Meer. Na bespreking van verschillende huis houdelijke aangelegenheden, sloot de voorzitter deze drukbezochte vergadering. o zendingsfeest. Vanwege de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiiden e.o. zal op Hemelvaartsdag as. des namiddags om 2 uur. op het landgoed Oud-Poelgeest onder Oegstgeest daartoe door de eigenaresse welwillend afgestaan het 23ste Zendfngs- feest worden gehouden Als sprekers zullen optreden ds. M. J. Punselie. Ned.-Herv. pred. te Leiden; Zen deling F. J F. van Hasselt van Nieuw Gui nea; ds, W. A. B. ten Kate Ned.-Herv. pred. te Wassenaar; ds. W. Bouwman, Geref. pred. te Leiden; Zendeling W. J. A. Zwaan van het Sangi- en Talaudcomité ds. J. de Wit, Ned.-Herv. pred. te Leid- schendam De Leidsche Christelijke Harmonie-Ver- eenlging. directeur de heer H. van der Veld zal haar medewerking verleenen. Om het spreekgestoelte zullen de noodige ban ken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zitplaats kan worden geboden Ook is er op het terrein gelegenheid voor het stallen van rijwielen, en een cant.ine aanwezig. O beroepbaar verklaard. Tot de Evangeliebediening in de Ned.- Herv. Kerk is na examinatie door het Prov. Kerkbestuur van Drente toegelaten de heer H G. Scholten theol. cand. aan de Rijksuniversiteit alhier. o ernstig ongeval. Gistermiddag omstreeks halftwee is de 39-jarige P "P. J. M„ werkzaam op het terrein der Hollandsche Constructiewerk- plaatsen aan den Zoeterwoudsche-weg tengevolge van het breken van een bout, onder een stuk plaatijzer van 450 KG. gewicht terechtgekomen. Toen de man uit zijn benarde positie was verlost, bleek hij beide bovenbeenen te hebben gebroken. De Eerste Hulpdienst heeft hem naar het Diaconessenhuis overgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: P. J H. van der Pluym. Heerengracht 61/63, Leiden; in- en verkoop van 2de hands goederen. Bijv. uitgeoef. bear.: fa bricatie van consumptie-ijs en handel. Leidsche Stoomververij en Chemische Wasscherij P. Stoeke en Zonen. Haarlem merstraat 4. Voldersgracht 23, Leiden. Uittredend vennoot P Stoeke Sr., Leiden, dd. 31 Dec. 1932. J. G. de Witt. Hoofdstraat 50. Noord- wijk; broodbakkerij. Uittredend eigenaar J G. de Wit. Noordwijk. dd. 29 April 1933. Wijz. handelsn. in F. N. de Witt. Nieuwe eigenaar F. N. de Witt, Noordwijk aan Zee. D de Wit D 163, Nieuwveen slagerij. Uittredend eigenaar D de Wit, Nieuwveen, dd 3 Apr 1933. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer M A. H Hazen (Den Haag) en voor het taalkundig candidaats examen indologie de heer C. K. Jonasse (Den Haag). De heer J. Nagtegaal. leerling van den landmachinistencursus. verbonden aan de Ambachtsschool alhier slaagde te Amsterdam voor het diploma A voor stoommachinist. DE ALGEMEENE TOESTAND. Paraguay verklaart Bolivia den oorlog - Engelsch-Amerikaansche overeenstemming De ontwapening. Het begrip „oorlog" dat ouderwets heette en niet meer van deze tijden, is terugge keerd. Paraguay heeft Boüvia officieel den oorlog verklaard. Alle pogingen tot inter ventie zijn dus op niets uitgeloopen In Bolivia is deze tijding kalm ontvangen temeer omdat de eigenlijke oorlogstoe stand reeds geruimen tijd bestaat. Het Boliviaansch departement van buiten- landsche zaken verklaarde, dat Bolivia aangifte van de oorlogsverklaring bij den Volkenbond zal doen en zal eischen dat Paraguay als aanvallende mogendheid zal worden beschouwd. In Volkenbondskringen is men van meening, dat Paraguay's oorlogsverklaring aan Bolivia de mogelijkheid tot ingrijpen van den Volkenbond aanzienlijk vereen voudigt o.a. doordat thans zoo spoedig mogelijk een tegen beide oorlogvoerende landen gericht embargo voor den wapen handel kan worden afgekondigd. Volgens Zuid-Amerikaansche vertegen woordigers te Genève heeft Paraguay waarschijnlijk tot een officieele oorlogs verklaring besloten om een eind te maken aan de tactiek van Chili om wapentrans porten voor Bolivia over Chileensch ge bied te laten vervoeren. Uit Santiago de Chili wordt echter ge meld. dat Chili zich strikt neutraal zal houden zonder echter het thans ingeno men standpunt in zake de transito van voor Bolivia bestemde wapens over Chi leensch gebied te wijzigen. Dit is de eerste „officieele" oorlogsver klaring, welke den Volkenbond sedert de oprichting bereikt. Men vermoedt, dat de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeengeroepen zal worden. Tusschen de Engelsche en de Ameri- Kaansche regeering is overeenstemming bereikt inzake 't douanebestand. Amerika heeft de Engelsche wijzigingsvoorstellen op het Amerikaansche ontwerp aange nomen. Het douanebestand zal van kracht zijn tijdens de economische wereldconfe rentie. Engeland heeft zich zekere waar borgen verschaft vanwege zijn positie als land met lage douanetarieven. Het heeft zich het recht verzekerd de loopende handelsbesprekingen met andere staten ten einde te kunnen voeren. Een schen ding der overeenkomsten van Ottawa is uitgeschakeld. Het definitieve ontwerp zal thans worden voorgelegd aan de organisatie-commissie voor de economische wereldconferentie, die, zoo mogelijk, hedenmiddag in Lon den zal bijeenkomen. Schacht heeft zijn besprekingen met Roosevelt beëindigd. De commissie voor de effectieven van de Ontwapeningsconferentie heeft in een geheime zitting gesproken over het ka rakter der Duitsche militaire- en politie organisaties. De Fransche gedelegeerde Ruclin en de Pool Burkhardt verklaarden, dat aan het militaire karakter der S S. en S.A. niet te twijfelen was. De Duitsche gedelegeerde Schoenheinz verzette zich tegen die opvatting. Het debat zal worden voortgezet. Tevoren had tusschen de vertegen woordigers van Frankrijk en Italië een levendige gedachtenwisseling plaats ge had over de verplichte lichamelijke op voeding der Italiaansche jeugd. De Ita liaan maakte het prmcipieele fiat der Italiaansche regeering op het Engelsche ontwapeningsplan afhankelijk van de re geling van deze kwestie. BELGIE. De volmachten. De speciale commissie van de Kamer, die tot opdracht heeft het ontwerp tot het verleenen van bijzondere volmachten aan de regeering te overwegen, heeft het ontwerp goedgekeurd met 15 st. tegen 11. Gistermiddag weigerden havenarbeiders ten getale van zestig, werk te verrichten aan boord van de Duitsche stoomboot .Watussi' der Woermann-lijn uit Ham burg. zoolang de hakenkruisvlag aan de vlaggemast bleef uithangen De politie heeft het Duitsche consulaat verwittigd, waarop de kanselier Michet zich in verbin ding stelde met burgemeester Huysmans om'de noodige politiemaatregelen te tref fen voor eventueele bescherming der pas sagiers Een sterke politiemacht is ter plaatse. Er deden zich geen verdere inci denten voor. De nachtploeg heeft er echter in toegestemd tot lossing over te gaan, POLEN. Een nieuw kabinet. Het kabinet Prystor is afgetreden en vervangen door een kabinet Zendrzejewitz behoorend tot de oudste medewerkers van maarschalk Pilsudski. Behalve den ministerpresident en den minister van Landbouw, behouden alle minister van het vorige kabinet hun por tefeuilles. In den ouderdom van 66 jaren ls te 's-Gravenhage overleden mr. dr. Anton Van Gijn. Men zie voorts onder Laatste Berichten. DUITSCHLAND. Het inbeslagnemen der S.P.D.-gelden. Verbranden van „on-Duitschc" litteratuur. Naar nader over de inbeslagneming van het geheele vermogen der SPD., van de soc.-democratische bladen en de Ryksba- nier wordt gemeld, is deze actie onder nomen, om de terugbetaling te verzekeren van de sommen die door de vakvereeni- gingen en de Arbeldersbank aan de S P.D. zijn afgedragen. De betaling van ongehoorde bedragen aan de soc.-dem. partijleiding, welke, naar onlangs gemeld werd, zelfs in de eerste maanden van dit Jaar nog honderduizen den marken hebben uitgemaakt, wordt als verduistering beschouwd, zoodat binnen kort een vervolging zal worden ingesteld tegen Leipart e.a. Het beslag is gegrond op art. 1 der ver ordening tot bescherming van volk en staat van 28 Febr. 1933, volgens hetwelk i Inbeslagneming van vermogen ook dan j toegelaten is, wanneer de voorwaarden van i de strafprocedure niet aanwezig zijn. In Wurtemburg ls de S.P.D. als gevolg van dit beslag reeds opgeheven. Te Berlijn alleen is 99.300 M. geconfis- i ceerd. Gisteravond vierde de strijdcommissie der Studenten „tegen den on-Duitschen geest" de „opstanding van den Duitschen geest", in welker middelpunt tegen mid dernacht de verbranding van ongeveer 20.000 „politiek en moreel on-Duitsche" boeken stond Daarmede was een studen tenfakkeloptocht door de Universiteitswljk verbonden, waarvoor bij de bevolking groote belangstelling bestond. Een groote menschenmenigte vulde de straten en om zoomde het plein voor de Opera, dat door politie en SA was afgezet. In het midden van het plein was op een hoop zand een groote houtstapel van 5 vierkante meter opgericht. Sterke schijnwerpers verlichtten het plein. Per auto werd de „on-Duitsche" littera tuur aangevoerd. Het vuur verspreidde een geweldige hitte en de vonken stoven huls- hoog de lucht in. De studentenbonden, voor een deel in volledige uitrusting, voor een deel alleen met pet en band getooid, marcheerden, terwijl een SA-muziekkapel vaderlandsche strijdliederen speelde, langs den brandstapel en wierpen er hun fakkels in. Vervolgens stelden de studentenorgani saties zich met hun vlaggen op rondom den brandstapel. Talrijke fotografen leg den dit merkwaardige middernachtelijke schouwspel op de gevoelige plaat vast. I Onder gejuich werd vervolgens een aan vang gemaakt met het leeghalen der vrachtwagens boeken, welke in de op laaiende vlammen werden geworpen. De leider van den kring Berlijn-Bran- denburg der Duitsche studentencorporatie Gutjahr hield vervolgens een toespraak tot de studenten, waarin hij er op wees, dat deze dag aan alle Duitsche universi teiten alle on-Duitsche geschriften aan de vlammen werden prijs gegeven Ook in andere universiteitsplaatsen geschiedde n.l. hetzelfde).Geen Duitsche regeering der laatste 14 jaar heeft het noodig geoor deeld het volk en de jeugd te behoeden voor deze vuiligheid. Terwijl steeds meer boeken en papleren in den vuurgloed werden geworpen las een vertegenwoordiger der studenten een uittreksel voor uit de lijst van deze on- Duitsche werken. Ook een borstbeeld van Magnus Hirschfeld werd verbrand Hierop hield rijksminister dr Goebbels een toespraak, waarin hij verklaarde dat het tijdperk van een geraffineerd Joodsch intellectualisme ten einde was De revo lutie, die wij thans beleven, aldus spr., komt niet van boven af maar van onde ren op Zij is het voltrekken van den volkswil en de mannen, die haar hebben ten uitvoer gelegd stammen uit alle lagen, i standen en beroepen. Een geheel volk is BINNENLAND. Te Den Haag: is overleden op 66-jarigen leeftijd mr. dr. A. van Gijn, oud-minister van Financiën. (Laatste Berichten, le BI.) Het conflict bij de K.L.M.; weer een uiteenzetting: van de zijde der piloten. (Binnenland, 3e Blad). Protest der Reeders-vereeniging tegen de handelsovereenkomst met Duitschland (Binnenland, 3e Blad). Het visscherij-conflict te IJmuiden en het standpunt der Federatie. (2e Blad). Nieuwe loonsverlaging: van 10 pet. bij vijf spinnerijen te Enschedé en Lonncker. (Binnenland, 3e Blad). Het 25-jarig bestaan van de christelijke gymnastiek- en schermvcreeniging „D.O.S.' (Sport, 3e Blad). Een bezoek aan de nieuwe zweminrich ting „Poelmeer". (Sport, 3e Blad). De schilderijen-diefstal op kasteel Nijenrode; kasteelbewoner en acht ande ren wegens oplichting gearresteerd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Paraguay verklaart Boüvia officieel den oorlog. (Buitenl., le Blad.) Hitler spreekt op het arbeidscongres te Berlijn. (Buitenl. le Blad). Vernietiging door de Duitsche studenten van on-Duitschc litteratuur. (Buitenl., le Blad). Kabinetswijzigingen in Polen en Oos tenrijk. (Buitenl., le Blad). opgestaan. Gelijk het jonge studenten front het recht gehad heeft te helpen den onstaat ter aarde te werpen, zoo heeft het thans de plicht dezen nieuwen staat van den opbouw binnen te gaan en hem nieuwe waardigheid en nieuwe eerbied te geven. Wanneer gij thans, aldus Goebbels, dezen geestelijken rommel in de vlammen werpt, moet gij daarmede ook de plicht op u ne men in de plaats van dien rommel plaats te verschaffen aan een werkelijk Duitsche geest. Zij voltrekken een krachtige, groote en symbolische handeling. Zij moet aan een ieder verkondigen, dat de geestelijke grondslagen van de November-republiek verdwenen zijn en dat zich uit haar puln- hoopen een nieuwe geest verheft, dien wij dragen en bevorderen. De minister besloot zijn toespraak met een „Heil" op het Rijk de natie en den leider, Adolf Hitler. Het strijdlied „Volk ans Gewehr" en het Horst Wessellied en een drievoudig Heil op rijksminister dr. Goebbels besloten de sym bolische handeling van de Berlljnsche studentencorporatie. Op een bijeenkomst van vertegenwoor digers van de hoogescholen van alle Duit sche landen heeft de Pruisische minister van Onderwijs. Rust, gezegd, volgens welke principes nieuwe leerkrachten zullen worden gekozen: Wij hebben het moeten beleven, dat een hoogleeraar die door de halve wereld als vertegenwoordiger der Duitsche weten schap werd beschouwd, zoodra hij over de grens was, zijn relatie met Duitschland met een pennestreek verbrak. Een echte Duitscher kan dit standpunt van „ubl bene. lbi patria" niet Innemen en daarom zijn wij van meentng. dat Duitsche kunst en Duitsche wetenschap op de beste wijze door Duitschers worden gediend In dezen zin zuilen wij het corps hoogleeraren aan vullen. Nogmaals leg ik er den nadruk op: Ge wogen wordt slechts de mensch In zijn waarde als nationale opvoeder en vrije a- vorscher. Onder geen omstandigheden zal Ik dulden, dat een hooelecraar die uit «e- brek aan wetenschappelijke kwaliteiten tot nu toe niet kon slagen dit thans op grond van zijn poiitieken staat bereikt. Het werkverschaffingsplan bevat in hoofd zaak werkzaamheden on de volgend» ee- b'eden: landkolonlsatle verbetering van water- en straatwegen rezuleering van ri vieren inDolderinzen woningbouw werk zaamheden voor Rljksspoorwegen en Rijks- posferijen. gas-, water- en electrlciteits- voorziening, kanalisatie en ten slotte scheep- en luchtvaart In enkele olaatsen als Frankfurt Offen bach Wiesbaden en Fulda is overeengeko men dat de warenhuizen geen levensmid delen meer zullen verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1