kijftig jaar a.n.w.b. binnenland. kerk- en schoolnieuws. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 Mei 1933 Derde Blad No. 22436 Jt,. ?etcr® regeling van de verhouding n I j1 c'cn Bond en de Bondshotels: k aanbrengen van hotelschilden; e™?eV0Tl°ering van het plaatsen van jtgwijzers; BM«hSu^ChS^n;80edk00per V00r de lite Jaargang een terugblik. I. ,]S reeds bekend is geworden, zal het j juli van dit jaar vijftig jaar geleden i dat de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Ierland werd opgericht, liftis jaar! ton menschenleeftij d waarin zoo Gelijk is aangetoond, dat arbeid jong en Lh houdt, krachtig en doelbewust. Jnt ondanks de vijftig jaren, welke de fw W B. torst, is hij in zijn arbeid, in feijn uitingen naar buiten een organi se gebleven, waarin het jeugdig vuur de overtuigde geestdrift voor haar jolen onverminderd zijn gebleven. Foor een gTOot deel is dat te danken aan aantal pioniers, waarvan vele thans grijsd zijn. edo j. bergsma fcorzilter van den a. N. w. b. Toeristen bond voor Nederland. ■Die ouden, van wie de voorz. de heer Edo Bergsma, bijna 49 jaar aan het hoofd ir vereeniging staat, de heer G. A. Pos t -:ü jaar deel heeft uitgemaakt van het igelijksch Bestuur, het pas afgetreden Tvan dit college, thans eerelld, de heer IC Redelé, 36 jaar om ons tot dit drie ste bepalen hebben met zooveel ande- i van den beginne af hun levenspe- ide in den Bond beschouwd als een prae- jum tot grootere uitbreiding en vol- hng door anderen van hetgeen door slot stand was gebracht. t worgeschiedenis der oprichting van tad gaan we voorbij, oprichting zelve op 1 Juli 1883 had doel het vélocipède-rijden in Neder- dat zich, door gemis aan centrale lisatie, niet in gelijke mate had ont- :keld als in andere landen van op alle mogelijke wijzen te be leren en te gerieven. 'oorzitter der Vereeniging i „Het Neder- tdsch Vélocipèdisten Bond") werd de ■r C. H. Bingham, captain der Haagsche locipèdeclub „De Ooievaar". Het leden- li bedroeg op 20 Januari 1884, toen te 'tïerdam de eerste bestuursvergadering 'd gehouden, 93 werkende leden en 103 jet werkende leden. In deze vergadering ld besloten den heer E. J. Bergsma, te uwarden, als hoofdafgevaardigde voor trict VI (Groningen en Friesland) voor B stellen. i Besloten werd zoo spoedig mogelijk een Handboek uit te geven. Afgevaardigden Berden dringend uitgenoodigd in alle ste den van hun district een consul te be- :men. „alsook in alle steden en grootere irpen hotels, koffiehuizen en reparateurs noteeren". Ook werd hun verzocht de leest nauwkeurige inlichtingen over de egen in hun district op te geven. In deze korte vermelding herkent men "ds enkele zaken, welke thans nog eds de volle belangstelling van het be- lur hebben. Op 21 Sept. 1884 werd de heer Edo J. pergsma als voorzitter gekozen. [In de „Staatscourant" van 5 en 6 Juli 1685. no. 156, werden de Grondregelen van Bond opgenomen, en hiermede was de Igemeene Nederlandsche Wielrijders ind, gelijk de naam toen reeds luidde. Jetreden in de rij der groote vereenigin- 6en. Althans men wilde op grooteren voet lbort-gaan op het ingeslagen pad. I Do wielersport werd gepropageerd om {et wielrijden populair te maken, doch dat het toerisme als doel en wel als vrij na- Whggend doel werd beschouwd, bleek leeds in 1886. toen er in het Bondsorgaan op gewezen werd, dat de Bond zich in dat jaar meer geuit had in wedstrijden dan jn het bevorderen van reizen en toeren: hieraan werd toegevoegd: „In 1887 zal dit anders zijn." Met welk een breeden, vèr-vooruitzien- ■n blik de geestdriftige, maar toch steeds dachtzame. tactische voorzitter, de heer o J. Bergsma, de zaken bekeek en den Bond bestuurde, moge blijken uit hetgeen ln Januari 1890 in het Bondsorgaan otn schreef over de taak van den Bond in de naaste toekomst: I a een reiswijzer onderhouden en verbe- Ein en het werk aanvullen door het op- E™eiJ van de wegen in een tamelijk uit- üroï, gebied over de Nederlandsche renzen, opdat ook de Nederlandsche tnsbewoiier naar alle zijden toeren en *70»»^ me^ hen Bondsreiswijzer als al- h h vraagbaak in den zak; u. net plaatsen van waarschuwingsbor- F op gevaarlijke plaatsen; ':?Ti-i,(hng van gemeentelijke politie- die het wielrijden regle- het JJCen; doch bevordering van een voor dit nn«f€!e 'f11"3 geldende wetgeving op lendp 1 en geest van de desbetref- I i e h Engelsche wet; i w ,^Tordering van de kennis derwijze, die )JtJ?'e?en kunnen worden aangelegd. Vf „5 ?,n han vele bestaande en te- Bevordering gan'het bestemmen wn ge.it prei' K grer E? bepaalde paden en wegen voor wielrijders °p van ruiterpaden (te Utrecht leeds sedert jaren mgevoerd) bevorderen van een goede ver standhouding tusschen de wielrijders ter £ene zyde en het publiek, de tolbeamten. bestuurslichamen enz. ter andere zijde. Nadat het wedstrijdwezen, waarin mis- bruiken waren geslopen, welke de ontwik keling der vereeniging als Toeristenbond belemmerden, in 1898 was af gevoerd van de lijst der Bondswerkzaamheden, kon de A N. W. B. zich uitsluitend wijden aan de bevordering van het toerisme. In snel tempo werden de Bondsbe- moeiingen uitgebreid. Het is niet doenlijk hiervan een volledig denkbeeld te geven in een kort bestek. Doch enkele grepen uit de zoo rijke Bondsgeschiedenis mogen niet achterwege blijven, om de lijn aan te geven, waarlangs de A.N.W.B. zich in de eerste jaren ontwikkelde. 1889. Instelling der Wegen-commissie, welke in 1898 een afzonderlijke tak van dienst van den A.N.W.B. werd 1892. Proeven met een stoomwals op een nieuw aangelegden grintweg te Maas tricht. 1899. De Bond verleende een crediet van f. 1500 om van Bondswege een proef van verbetering te geven van de route Hille- gersbergBergschenhoek. 1904. Eerste proeven met het stofvrij maken van wegen, welke proeven steeds werden uitgebreid, langer dan tien jaar aaneen. Wanneer wij in het archief de mededee- llng vinden, dat in 1906 in de Tweede Kamer bij den Minister erop aangedrongen werd, om te doen onderzoeken, hoe de wegen ingericht kunnen worden voor het gebruik van automobielen, door deze wegen aanmerkelijk te verbreeden. dan zou men, nu. 27 jaar later, oppervlakkig beschouwd, aan een grapje denken! Tegen wegenvernielingen en wegenver ontreiniging trok de Bond herhaaldelijk te velde De verbreeding vah den rijksweg Den HaagDen Deyl. waarvan het toenemen de verkeer de noodzakelijkheid duidelijk aantoonde vormde sedert 1908 een der punten van het rijbeladen programma der Wegen-Commissie. In 1912 werd door het Bondsbestuur een Hoefbeslag-Commissie ingesteld om tot een voor paarden en wegen beter hoefbeslag te komen. De urgentie der wegverbetering deed het Bondsbestuur er toe besluiten in 1914 een aanvraag te richten tot den Rijkswater staat om f. 25.000 beschikbaar te stellen voor het aanleggen van modelwegen in een zestal provinciën ter lengte van 1 K.M. elk. Jammer genoeg werd deze aan vraag afgewezen, zoodat elke aanschouwe lijkheid. elk tastbaar voorbeeld voor de richting, die men op het gebied van we genverbetering moest inslaan, bleef ont breken. Echter vermocht deze teleurstelling niet den ijver der Wegen-Commissie te doen luwen; in hetzelfde jaar werd in Wasse naar door den Bond en de gemeente een teersteenslagweg aangelegd. Ondanks den oorlog bleef de commissie nuttig werk verrichten. De Bond gaf ten behoeve der wegen ver betering uit een bedrag van rond f.400 000. Aan den aanleg van rijwielpaden heeft de Bond sedert 1892 zijn bijzonder aan dacht gewijd en schatten gelds besteed. De oprichting van rijwielpadvereenigin- gen. op initiatief van den A.N.W.B.. heeft ten gevolge gehad, dat in verschillende ge deelten van ons land netten van vrijlig- gende rijwielpaden zijn aangelegd met sub sidie van den Bond. welke paden zich slin geren door bosschen en duinstreken en over heide. Op deze paden vindt de wieler toerist zichzelf terug: vèr van het stads gewoel en het enerveerende moderne ver keer op de groote wegen; hij vindt daar de rust en voelt zich één met de natuur. Sedert 1910 aanvankelijk op beschei den voet, doch later meer en meer georga niseerd en intensief heeft de A.N.W B. aandacht geschonken aan de belangen der ruiters, voor wie tengevolge van het toe nemende snelverkeer op de groote wegen afzonderlijke paden steeds meer urgent werden. De A.N.W.B. is de eenige toeristen- en verkeersbond. die de ontwikkelingsgeschie denis van de auto heeft beleefd. In 1886 meldde het Bondsorgaan: .Voor vrienden van de vélocipède-sport zal het van belang zijn te vernemen, dat een groote vooruitgang op dit gebied te ver melden is. n.l. door een uitvinding van de firma Benz en Co.. te Mannheim. Er wordt in deze fabriek tegenwoordig een driewie- lige vélocipède gemaakt, die door een mo tor in constructie overeenkomend met den gasmotor, gedreven wordt. Het heele voer tuig is niet veel grooter dan een gewone tricyle en maakt een zeer aangenamen en eleganten indruk." In artikelen berichten en in de vragen- bus van .De Kampioen" en later in het Technisch Bijblad dat na enkele jaren werd omgedoopt in Motorkampioen en weer later ..Autokampioen" werd ruim schoots aandacht geschonken aan de tech niek van de automobiel. De Bond heeft den Nederlander, die verwend was geworden door fiets en auto, de aantrekkelijkheid 'van het wandeltoeris- me duidelijk gemaakt en weer leeren wan delen. Het rijwiel, dat de menschen naar bulten bracht en hun de wonderen der natuur leerode kennen; het rijwiel, dat hun spieren staalde hun blik verruimde, deed het verlangen ontstaan ook de intieme schoonheid der natuur op te zoeken op plekjes, waar men niet de fiets niet kon ^Dff'eerste Bondswandelweg (Amsterdam Arnhem) kwam in 1914 tot stand en was dadelijk een groot succes: het Bondsbe stuur zag hierin een duidelijk-sprekende aanwijzing, dat dit werk zich in ve.er sympathie verheugde en gingvoortmet het uitzetten van nog meer wandelwegen, in Friesland. Groningen Overijsel Gelder land, Limburg Lrabant Utrecht en Noord- Holland welke tezamen ongeveer 2000 K.M. lanld zijn. Steeds groeide het werk in beteekenis en omvang. Steeds kwam de aandrang uit den boezem der leden zelf. En zoo kwamen als vanze1^ ook <le be- moeiingeat so .wtvettoeristisch gbbied tot DE KABINETSCRISIS. De katholieken vergaderen zelfs een derden dag over het progTam-Colijn. Naar De Tijd (r.-k.) verneemt, hadden Maandagavond nog slechts enkele fracties kunnen voldoen aan het verzoek van dr. Colijn, om dezen schriftelijk haar op vattingen over het door den formateur ontworpen program toe te zenden. Ook de r.-k. Kamerfractie zou nog gisteren haar vergadering voortzetten, om haar bevin dingen te formuleeren. DE AGRARISCHE STEUNWETTEN. De minister over de bezwaren van Rotterdam. Wij hebben onlangs verschillende be zwaren vermeld van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel tegen de agrari sche steumwetten. Gevreesd werd o.m. dat handel en industrie in het gedrang zou den komen. De minister van Econ. zaken en Arbeid heeft hierop thans geantwoord. Hij meent dat de concrete bezwaren eigen lijk zeer gering zijn. In de voornaamste tarwegebieden: West Brabant Zeeland, Z.- en Noord-Holland. Friesland en Groningen schijnt trouwens geenerlei ontevredenheid te bestaan. Integendeel zijn blijken van instemming van Kamers van Koophandel in deze gewesten met de wijze van uitvoe ring van de Tarwewet speciaal met be trekking tot de wijze waarop de belangen van den handel zijn behartigd, niet ach terwege gebleven Ofschoon ongetwijfeld nog hier en daar verbeteringen zullen zijn aan te brengen, waarop de minister zijn aandacht gevestigd houdt, ontbreken tot nog toe aanwijzingen, dat de uitvoering van de Tarwewet tot misstanden zou heb ben geleid. Ook de Kamer van Koophandel te Rot terdam heeft hem dergelijke aanwijzingen niet kunnen verschaffen. De minister antwoordt voorts op andere bezwaren, dat aan het advies van den handel in zake de Tuinbouwsteunwet 1932 geen behoefte gevoeld werd. aangezien deze steunverleening zich uitstrekte over een reeds voltooiden oogst en niet bedoel de te praejudiceeren op den steun, laat staan de richtprijzen voor een volgend jaar Aan den wensch van de Kamer betref fende de uitvoering van de garantierege ling 1933 komt de minister gaarne tege moet door overeenkomstig zijn voorne men in de Commissie van advies, verte genwoordigers van den handel te benoe men. De hiervoor ook reeds aangestipte be zwaren van de Kamer van Koophandel betreffende de wijze van uitvoering van de Tarwewet komen voor een groot gedeelte hierop neer. dat. ten,gevolge van de wijze waarop bedoelde wet wordt uitgevoerd, de producenten-organisaties in de gelegenheid zouden worden gesteld om zich meer en meer te gaan bewegen op gebieden die tevoren door den handel werden bestre ken, zoodat deze laatste dientengevolge noodgedwongen terrein had moeten prijs geven. De minister schrijft thans, dat uit den aard der zaak toch een wet als de Tarwe wet bij haar uitvoering aan de normale functie van den handel, zooals wij die in het vrije economische leven kennen ge weld moet aandoen. Anderzijds laat het systeem van de Tar wewet tweeërlei mogelijkheid open. n.l. ten eerste, dat de handel medewerking ver leent bij de verzameling, bewaring en le vering van de tarwe en ten tweede, dat er zorg voor wordt gedragen, dat de han del zijn normale connecties niet verliest. In dit opzicht staat de zelfstandige han del met de coöperatieve vereenigingen vol komen op*één lijn en worden beider be langen gelijkelijk in het oog gehouden Hetzelfde geldt met betrekking tot de verhouding tusschen den handel en de ge westelijke tarweorganisaties. De onmisbare inschakeling van deze vereenigingen. die belast zijn met toezicht op de levering van hier te lande verbouwde tarwe, brengt noodzakelijk met zich mede, dat het ver richten van de overblijvende handelsfunc ties nog slechts in opdracht en voor reke ning van de gewestelijke organisaties is toegestaan. Ook dit geldt gelijkelijk zoowel voor den zelfstandigen handelaar als voor de coöperatieve handelsvereeniging Van opzettelijke discriminaties door de tarweorganisaties ten gunste van de coöpe raties is den minister niets gebleken. Hoewel de minister ten volle bereid is te erkennen, dat de uitvoering van de tar wewet een schaduw werpt op de positie der Rotterdamsche pondgaarders, moet hij zich verzetten tegen de voorstelling alsof hier sprake zou zijn van 'n welbewuste en veroordeelingswaardige bevoorrechting van de coöperaties. Het stelsel van gedecen traliseerde organisatie eenmaal aanvaard zijpde, kon het niet uitblijven, dat bij de verzending van de tarwe van de bouw- streek naar de fabriek direct, Rotterdam als marktcentrum minder belangrijk werd dan het tot nu toe geweest was. Onder deze omstandigheden is het helaas niet wel mogelijk gebleken in het algemeen den pondgaarders een rol te vervullen te ge ven, die in overeenstemming is met hun historische beteekenis. stand. De Bond heeft zijn taak ook op dat terrein naar zijn beste weten en kunnen gediend en met hard werken en groote gel delijke opofferingen vervuld. Het eere-lid en oud-lld van het Dagelijksch Bestuur de heer J. C Redelé, leidt deze Bondsbe- moeiingen op energieke en sympathieke wijze. De AJi.WS. behartigt sedert de laatste jaren de belangen van het watertoerisme samen met de Kon. Verbonden Nederland sche Watersport-Vereenigingen, een sa menwerking. welke goede vruchten af werpt. En het luchttoerisme? Ook daaraan wordt nu in samenwerking met de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart sinds het voorjMr van 1633 gewerkt 24 ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN NAAR ONS LAND. Op doorreis naar Amerika. Naar wij vernemen vertoeft sinds enkele dagen te Den Haag de heer A. A. R. Sen- zadenari, luchtvaart-attaché bij de Ita- liaansche ambassade te Berlijn. Het bezoek van den heer Senzadenari houdt verband met de voorgenomen reis van 24 vliegtuigen der Italiaansche luchtmacht naar de Vereen. Staten van Noord-Amerika. waar zij deel zullen ne men aan de Wereldtentoonstelling, welke te Chicago gehouden wordt. Op hun doorreis naar Chicago zullen de Italiaansche vliegtuigen in ons land landen. Tegen het einde dezer maand of het begin der volgende maand worden zij te Sehellingwoude. bij Amsterdam ver wacht. Ook op de terugreis van Amerika naar Italië zullen de vliegtuigen Sehellingwoude aandoen. De Italiaansche minister van Luchtvaart, generaal Balbo. zal de reis medemaken De heer Senzadenari is vergezeld van den kapitein der Italiaansche luchtmacht. Babbi, die te Amsterdam zal blijven, ten einde een en ander te regelen. Gistermiddag heeft de heer Senzade nari een bezoek gebracht aan den chef van den marine-staf. schout bij nacht De Graaff. AANVALLEN OP DEN GULDEN. Politioneel onderzoek tegen buitenlanders ingesteld. Naar wij vernemen heeft het Amsterdamsche parket aan de politie aldaar opgedragen, een diepgaand onder zoek in te stellen in verband met de in den laatsten tijd opgedoken gei-uchten, dat door buitenlandsche elementen aanvallen op den gulden ondernomen zouden worden. EEN VLIEGVELD TE RIJSWIJK. Grootsche plannen. Wij hebben onlangs reeds 't een en ander gemeld omtrent plannen tot den aanleg van een vliegveld en sportpark te Rijswijk. Thans wordt bericht dat de officieele ver gunning tot den aanleg is aangevraagd. Zooals men weet, is het de bedoeling een en ander aan te leggen ten Noord-Oosten van den nieuwen weg Den HaagRotter dam. De ingang is gedacht een honderdtal meters voorbij de Rijswijksche Wielerbaan en aan den geprojecteerden nieuwen weg, naar Leiden, Links van den ingang zal een sportpaleis worden gebouwd, plaats biedend voor 14.000 bezoekers, met wielerbaan en een drietal tennisbanen. Verderop rechts is een café-restaurant ontworpen, dat grenzen zal aan het vliegveld. Naast het café-restaurant komt een 5-tal tennisbanen. Tegenover het café-restaurant zullen de administratiegebouwen en hangars worden opgetrokken. De plannen voor een motorbaan zijn vervallen. In plaats daarvan wordt achter het sportpaleis een voetbalstadion gebouwd met 40.000 plaatsen. Voorts is een zwembasin ontworpen achter het café-restaurant. Het vliegveld wordt voorloopig 34 H A. groot. Het is de bedoeling er alleen een sportvliegveld van te maken, teneinde de plannen voor een gemeenschappelijk vlieg veld voor den Haag en Rotterdam in de nabijheid van Delft niet in de wielen te rijden. Mochten de besprekingen tusschen den Haag en Rotterdam over dat gemeen schappelijk vliegveld vastloopen, dan kan het vliegveld, genaamd „Ypenburg" altijd nog worden uitgebreid tot een luchthaven voor den Haag en omgeving. De kosten van het tegenwoordige plan worden geraamd op f. l'U millioen. Er Is leeds, naar men ons meedeelde, voor ruim f. 1 millioen deelneming in het aandeelen en obligatiekapitaal toegezegd, waaronder een belangrijke post Engelsch kapitaal. Voor de totstandkoming van het sport park en vliegveld „Ypenburg" heeft zich een adhaesiecomité gevormd, waarbij zich de volgende heeren hebben aangesloten. B W van Weideren baron Rengers, den Haag; L. D. baron van der Goes van Dirxland. Huis ter Heide: M F. Graafland Inspect. Lich. Opvoed., den Haag; Ir D. Utermark, den Haag: G. Glelchman, Was senaar: A. Graaf van Rechteren Limpurg, den Haag; prof. ir. R. L. A Schoenmaker. Delft; prof. mr. W de Vries, Rotterdam: ir. A. H. van Rood, Wassenaar; mr. Diemer Kool, den Haag; Generaal van Everdingen den Haag en J. A. H Hollander, Goes Wanneer de aangevraagde vergunningen zijn verleend, zal terstond met den bouw een aanvang worden gemaakt, welke naar schatting ongeveer zes maanden zal duren. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal in de a.s. algemeene vergadering welke plaats vindt op 7 Juni e.k onderstaande motie stellen: De Maatschappij tot Nut van het Alge meen, naar jaren lange traditie levende uit den geest van humaniteit en verdraag zaamheid, kennis genomen hebbende van de verschillende verklaringen door offi cieele personen in Duitschland, welke in de afgeloopen maanden getuigenis hebben afgelegd van een geesteshouding ten aan zien van hot Joodsche ras welke strijdig is met de eerste beginselen van die huma niteit en die verdraagzaamheid, spreekt haar diep leedwezen uit over dit ver schijnsel. Met nadruk verklaart zij dat deze uitspraak alleen gebaseerd is op de uitlatingen en handelingen van de regee ring of hare vertegenwoordigers zelf en niet op geruchten betreffende vervolgin gen, die zij niet kan noch wil controleeren. De Maatschappij wekt het geheele Ne derlandsche volk op om er voor te waken, dat ooit een dergelijke geest van minach ting van een ras, waaraan de wereld veel te danken heeft, over ons ijjtne. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG. BENTHUIZEN. Ned.-Herv. Kerk: Nam 7 uur. de heer Th. G Vollebrecht. cand. te Delft. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Lamain van Rotterdam. BOSKOOP. Evangelisatie bewaarschool Kerkstraat; Nam. 8 uur de heer M, Kooijmans van Rotterdam KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem Nam. halfacht. ds. Van Oort van Zeist. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gouda (vac.-Joh. E. Bijl)' B van Ginkel, te Nieuwpoort. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Colijnsplaat, E. Houtman, cand te Schiedam; H. Veenstra, cand. te Smilde; W. Wlersma, cand. en hutppred. te Assen. GEREF. GEM. Bedankt: Te Aagtekerke. M. Hofman te Krabbendijke en A. Verhagen te Mid delburg. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk ls gisteren te Den Haag ln het Gebouw der Alge meene Synode bijeengekomen. Behalve de president .de secretaris en de vice-presidlent der Synode zijn ter ver gadering aanwezig de leden C. J. van Paas sen. pred. .te Haarlem: dr. W. J Aalders, ouderling te Groningen: dr. H. E G. van der Meene, pred. te Overlangbroek (als secundus van ds. J. Barbas): L. Slagter, ouderling te 's-Gravenhage: J. Boonstra, pred. te Gieten; mr. H. E. Cost Budde, oud-ouderling te Scheveningen. Aan den secretaris wordt dank betuigd voor het verslag der afgedane zaken. Verschillende stukken zijn Ingekomen, welke betrekking hebben bepaaldelijk op de kerkelijke toestanden in Duitschland. De Algemeene Synodale Commissie ls van oordeel, dat het niet op haar weg ligt, zich in dit stadium te mengen in aangele genheden van een ander land. Intusschen zullen de stukken aan de Commissie voor correspondentie met buitenlandsche ker ken ter kennisneming worden toegezonden. In behandeling komt de rekening van het Fonds voor noodlijdende kerken en personen. H. M. de Koningin heeft weder f. 2000 aan dit Fonds geschonken. Het blijkt, dat sinds het vorig jaar de collecten met ruim f.2300 zijn verminderd. Zij be droegen in 1932 f.21016.66 (ln 1931 I. 23 404.791. In 1933 is voor kleine toelagen aan ge meenten en personen f. 11.085 en voor groot toelagen f. 24,915 uit dit Fonds be schikbaar. De verschillende aanvragen om steun worden in rapporten van de provinciale correspondenten besproken. RECLAME. werkt antiseptisch, verfrischt den mond, en houdt de tanden mooi, wit en gezond. 827 DE BEZUINIGING TE ZAANDAM. Uit Zaandam wordt aan de „Tel." ge meld dat B en W. met eenparigheid van stemmen besloten hebben een post van f 45.000 te nemen uit de winstreserve der gasfabriek, om deze gelden ten goede te doen komen aan de gewone middelen der gemeente voor het jaar 1933. Nog f. 45 000 werd bezuinigd door een 3 "/o loonsverla ging (f.30 000) voor het gemeenteperso- neel en inhouding der verlofstoelagen (f.15 000). Beide voorstellen zullen van terugwerkende kracht zijn tot 1 Jan. 1933. Door beëindiging van lidmaatschappen, subsidies, enz wordt verder nog f,14 000 bezuinigd. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is voor vijf jaar tot lid van het dagelijksch bestuur van het Neder landsche Roode Kruis mr. dr. F. W Don ker Curtius, advocaat te 's-Gravenhage. Bij Kon Besluit zijn benoemd tot rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. A. J. Paulus, thans rechter in dé rechtbank te Dordrecht: tot vice-president jhr. mr. H. O. Feith, thans rechter in die rechtbank; tot rechter-plaatsvervanger jhr. mr. C. J. van der Wijck, oud-lands advocaat te Soerabaja, wonende te 's-Gva- venhage. UIT NED. OOST-INDIE. AFDEELINGEN NAZI-PARTIJ. BATAVIA, 9 Mei (Aneta). Alhier is onder leiding van den heer Dr. Mengert de afdeeling Batavia opgericht van de Nazi partij. Ook te Soerabaja werd een afdee ling opgericht terwijl in andere plaatsen m Ned.-Indië de oprichting van afdeelin- gen in yoorbereidlng is,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9