G. P. oe, haar werkwijze en intriges LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Mei 1933 door Essad Bey VISSCHERIJBERICHTEN. VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. DUFTSCHLAND. Het vermogen der S. D. A. P. in beslag genomen De geest van het onder- wij» Persovereenkomst met Frankrijk. Het O. M. van het district Berlijn heeft verordend dat het vermogen van de ge- heelc soc.-democratlsche partij Duitsch- land en van haar couranten, alsmede van de geheele „Relchsbanner" in beslag wordt genomen. De redenen hiervoor vormen de talrijke gevallen van ontrouw, welke door ae overneming van de vakvereenlglngen cn de arbeldersbanken door de nationaal- soclalisten aan het licht zijn gekomen. De arrestaties wegens fraude houden «eregeld aan. Het schijnt de methode te zijn tot verdere vernietiging van het Marxisme! Te Warnemuende is 'n Noorsch soc.-dem. Journalist gearresteerd. De ministers van onderwijs uit alle Dultsche landen zijn gisteren onder lei ding van den minister van binnenland- :,che zaken dr. Frick te Berlijn bijeenge komen. In een lange redevoering gaf dr. Frick de richtlijnen voor het toekomstige Dultsche onderwijs aan. Zijn betoog cul mineerde ln de bewering, dat de school de gemeenschapsgedachte moest bevorderen n niet enkel de ontwikkeling van het Individu De school moet ln dienst staan van volk en vaderland. Volk en vaderland moeten dan ook de voornaamste gebieden van onderwijs zijn. De Jeugd moet zulk een sterk nationaal gevoel worden meegegeven, dat gevaar van ontduitsching niet meer kan bestaan. Het Dultsche schrift moet den voorrang hebben boven het Latijnsche De geschie denis is natuurlijk een vak van 't grootste belang; vooral zal ook de wereldoorlog, de vernedering van het Dultsche volk door t Vredesverdrag, de ineenstorting van de lib., marx. levensbeschouwing. en het doorkomen van de nat.-soc. vrijheidsge- tiachte daarbij punten van beteekenis zijn. Dit beteekent het buitensluiten van alle .stroomingen, welke gevaar kunnen ople veren voor de nat.-soc. opvoedingstaak. Volledig succes kan van dit alles eerst verwacht worden als het leerplan en het docentencorps volgens deze inzichten ge wijzigd zijn. Voorts moet aan de sport een ruime plaats worden toegekend Een bijzondere kant daarvan is de militaire voor-oefe ning. Het Dultsche volk moet weer leeren 111 den dienstplicht den hoogstcn vader- landschen plicht en eer te zien. De nadruk moet ook gelegd worden up den handarbeid en arbeidsprestatie tegenover het vermechanlseerde, techni sche bedrijf, waaronder ons volk zoo lijdt cn dat onzen landbouw zoo belast. Waar het noodlg ls, vervolgde dr. Frick verder, zal ik belemmerende bepalingen, gegrond op de Rijksgrondwet, opheffen. De school moet geen partij-politieke op leiding geven, maar naar een opleiding in het geheele volk voeren. Binnenkort zijn dan ook voorschriften betreffende het dragen van partij-insignes etc. te ver wachten. BIJ een bezoek van Poncet. den Fran- schen gezant, aan minister Von Neurath, is het wederzijdsche krantenverbod be sproken. De Fransche gezant voelde veel voor Neurath's voorstel om deze aange legenheid door een soort clearing-over- eenkomst uit de wereld te helpen. Van weerszijden zullen nu alle bladen in beginsel toegelaten worden. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Munchen heeft het lid van den raad. Amann. zich in een verklaring tegen het feit gekeerd, dat de sociaal-democratische gemeente raadsleden ter gelegenheid van een hui- betoon aan rijkskanselier Adolf Hitler en aan den rijksstadhouder von Epp, ostenta tief de zaal hebben verlaten In dit ver band eischte de nationaal socialistische fractie, dat de socialistische leden allen van de zitting zouden worden uitgesloten. Naar aanleiding van deze verklaring verzocht burgemeester Fiehler den soc.- democraten, de zittingzaal te verlaten. Toen zij aan dezen eisch geen gehoor gaven, zijn zij door de nazi's met geweld uit de zaal verwijderd. SPANJE. De woelingen. De directeur van den veiligheidsdienst te Madrid heeft de leiders van commu nistische en andere vakvereenlglngen laten aanhouden. De zetels der vakvereni gingen zijn gesloten. Tegen twaalf mili tairen van hoogen rang zijn mandaten tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Deze militairen zullen naar de Canarische eilanden worden gedeporteerd. De door de syndicalisten als protest tegen de onderdrukking der arbeidersbe weging afgekondigde algemeene staking is gistermorgen begonnen. De staking heeft vooral te Barcelona. Sevilla. Valencia en Saragossa een grooten omvang aangeno men. De dagbladen der syndicalisten en communisten zijn voor onbepaalden tijd verboden. Over het geheel ls de staking echter mislukt. Te Madrid en in tal van andere steden is op vele plaatsen sabotage gepleegd. De naar Madrid leidende hoogspanningslel- dinz is door bommen beschad'<"d In totaal werden daarbij 5 personen gedood. Ook te Bilbao werden aanslagen op de electrische hoofdleidingen gepleegd Voorts constateerde de politie dat pogingen zijn gedaan om de spoorwegen naar Galicië. Asturië en Barcelona te vernielen. VEREENIGDE STATEN. Steun aan werkloozen. Het congres heeft het wetsvoorstel in zake steun aan werkloozen. waarin beslo ten wordt tot verdeeling van 500 mlllioen dollar onder de federale staten, aange nomen. o ENGELAND. Motie van vertrouwen voor de regeering. Gandhi's vasten. In het Lagerhuis heeft MacDonald gis termiddag de beloofde aanvullende verkla ring afgelegd op zijn mededeelingen van vorige week. maar reeds de eerste zin was een teleurstelling voor hen die nog iets positiefs verwacht hadden, want de pre mier begon: „Ik kan kort zijn want ik heb slechts weinig toe te voegen aan mijn verklaring van Donderdag JJ. De kwestie der oorlogs schulden moet opgelost worden, wil de economische wereldconferentie het succes worden, dat wij er allen van verwachten. De gewenschte oplossing moet bovendien van blijvenden aard zijn. Wij hebben sinds Donderdag nog verder van gedachten ge wisseld over het Amerikaansche voorstel tot een wapenstilstand in den tarieven- oorlog en wij gelooven dat wij in dit voor stel kunnen treden onder zekere voor waarden en waarborgen. Wanneer de ontwapeningsconferentie op een of andere wijze tot een behoorlijk re sultaat zou komen dan is de regeering der Ver. Staten bereid om deel te nemen aan de sluiting van consultatieve verdragen ten behoeve van den vrede en de bescher ming van de Europeesche .naties onderling en tegen elkaar. Deze verklaring zal te Washington afgelegd worden, zoodra te Geneve op de voornaamste punten over eenstemming is bereikt. In het debat zeide Lansbury. dat hij geen zier wijzer was geworden, dan Don derdag en dat de verklaring van den pre mier zoo mogelijk nog nietszeggender was dan toen. Spr. wachtte nog steeds op het eerste concrete voorstel of een definitieve mededeeling van wat de regeering op de economische wereldconferentie zou voor stellen. Dat we moeten trachten naar een op lossing van het schuldenprobleem, weten we al jaren, maar spr. heeft niet één woord vernomen hoe de regeering zich die oplossing voorstelt of welken gedachten- gang of richtsnoer ze tenminste daarbij zal volgen. De heele verklaring van den eersten mi nister bestaat uit woorden en niets dan woorden. Wanneer de economische confe rentie een kans op succes zou krijgen moesten de naties die er vertegenwoordigd waren afstand doen van hun gewoonten om elkaar ln economischen zin naar de keel te vliegen zooals tot nu toe de eenige erkende methode van kapitalistische sta ten geweest was. Sir Herbert Samuel zeide dat de pre mier ongetwijfeld den dank van land en volk verdiende voor zijn bemoeiingen om met de Ver. Staten tot overeenstemming te komen nopens de vitaalste vraagstukken die de wereld ln rep en roer brachten. No pens de herstelschulden en oorlogsbetalin gen had de premier er echter met meer nadruk op moeten wijzen dat Engeland vrijwel het eenige land was dat aan zijn verplichtingen voldeed zonder zelf iets ln ruil te verlangen. Ook Sir Austen Chambqrlain begroette de verklaring van den premier met inge nomenheid en achtte het begrijpelijk en verstandig dat deze" thans niet meer wilde en kon aangeven dan de algemeene lijnen d'er regeerlngspolitlek. De verklaring omtrent Amerika's deel neming aan de consultatieve pacten was het beste nieuws dat sinds langen tijd uit de Ver. Staten vernomen was. Het Lagerhuis heeft daarna met 241 tegen 39 stemmen het voorstel van Lans bury verworpen om de begrooting van bul- tenlandsche zaken met 100 p.st. te verla gen, Deze stemming beteekent een goed keuring van de bultenlandsche politiek van de regeering als besluit van het debat over de economische conferentie. 9 Reeds dé tweede dag van Gandhi's vas ten heeft zijn familie en vrienden met be zorgdheid vervuld en de dokter uit Bom bay die hem de vorige maal in het leven heeft kunnen houden, ls reeds gisteren telegrafisch naar Poona ontboden, omdat Gandhi teekenen van zenuwoverspanning begint te vertoonen Bij zijn vorige vasten was er de vier eerste dagen niets aan Gandhi te bemerken geweest Gisteravond was zijn toestand echter veel beter. Hij heeft den nacht doorgebracht op het terras van een majestueus marmeren pa leis van een aanhangster ln de buurt van Foona. De Britsch-Indische regeering heeft gis teren ln een manifest bekend laten ma ken dat de opheffing van de burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging voor 'n maand of zes weken niets verandert aan haar politiek en ook geen aanleiding is om de leiders d'ier beweging, met of zonder cau tie in vrijheid te stellen. Alleen een vol komen opheffing van die strijdbeweging, met waarborgen tegen herhaling, zou de Britsch-Indische regeering er toe kunnen brengen om dan ook harerzijds de speciale ordonnanties in te trekken, maar de Con grespartij moet eerset alle onwettige strijd methodes intrekken en opheffen. o CHINA. Protest te Moskou. Na 'n heftig protest van den Chineeschen ambassadeur te Moskou tegen het aanbod van de Russische regeering om den Chi neeschen Oosterspoorweg te verkoopen, heeft de Chineesche minister van buiten- landsche zaken thans een verklaring ge publiceerd, waarin er met nadruk op wordt gewezen, dat iedere transactie, welke in strijd is met de Chineesch-Russische overeenkomst van 1924, beschouwd zal worden als van nul en geener waarde. In de verklaring wordt hieraan toege voegd. dat alle kwesties betreffende den Chineeschen Oosterspoorweg uitsluitend door de Chineesche en Russische regee ringen moeten worden besproken. De Mandsjoerijsche grenswacht tc Soel fen ho heeft Vorobief, het hoofd der Sovjet-douane, aangehouden op het oogen- bilk, dat hij naar Rusland vertrok. De wacht verklaarde, dat zijn bagage tal van verdachte documenten bevatte en dat Vorobief. toen men hem aan den lijve wilde onderzoeken, een belangrijk docu ment greep, dit kauwde en Inslikte. Andere ambtenaren der Russische douane Uet men ongemoeid heengaan. HOOFDSTUK I. De School der G.P.oe. Een groote helverlichte gehoorzaal met een aantal rijen banken. Op lederen les senaar papier en inkt. Een katheder en een zwart bord voltooien het meubilair. Er heerscht groote stilte in de zaal. De leeraar treedt binnen; de leerlingen verheffen zich van hun plaats. Daarna gaan zij weer zitten en volgen met aandacht de rede van den leeraar. „Kameraden, bij inbraak in een bank of een particuliere woning moet men steeds rekening houden met de mogelijk heid, dat zich daar een gesloten brand kast bevindt. De ervaring en bovendien erkende autoriteiten leeren, dat iedere brandkast met behulp van de moderne, technische middelen in enkele minuten geruischloos kan worden geopend. Als grondregel verzoek ik jullie het volgende te noteeren." Hij teekent een gecompliceerd schema op het bord; de leerlingen noteeren het ijverig. De les duurt twee uur. De docent haalt merkwaardige werktuigen uit zijn zak te voorschijn, verklaart het gebruik daarvan en vertelt hier en daar. om het droge onderwerp wat op te frisschen, grappen, uit welke valt op te maken, dat hij een rijke persoonlijke ervaring op dit gebied heeft. Daarna wordt tot practlsche oefeningen overgegaan. De leerlingen trachten schuchter, eerst onbeholpen, ae eigenaardige werktuigen te hanteeren. De docent ziet opmerkzaam toe, prijst de be gaafden en zegt verachtelijk tot de on- handigen: „Jij zult nooit een kraan worden." Wie is de docent? Een gerouti neerd inbreker, specialiteit in brandkas ten, die na een bewogen leven een rusti- gen werkkring heeft gevonden in de eigenaardigste school ter wereld. Wanneer hij zijn lezing heeft beëindigd, betreedt een ander eminent docent de gehoorzaal. „Kameraden," begint hij, „de vorige maal hebben wij het probleem van de straatgevechten met de politie grondig behandeld. Nu zullen we ons bezighouden niet de speciale kwestie van het straat gevecht in de groote Europeesche steden. De ervaring heeft geleerd, dat de ma chinegeweren niet, zooals tot dusverre ge schiedde, op de daken moeten worden op gesteld. Wat betreft het transport van machinegeweren in kapitalistische landen, moet ik opmerken enz. Deze les duurt een uur en ook hier wordt de theorie door spekt met vele practlsche ervaringen. Dan volgt een college over het werk der benden, waarin de gecompliceerde kwestie der nachtelijke overvallen, der plunde ringen en der rooverij worden behandeld. Ook deze docent schijnt een meester ln zijn vak te zijn; ook hij doet uit eigen ervaringen mededeelingen over gewaagde streken, fantastische avonturen en han dige sluipmoorden. Zijn college is het meest interessante van de geheele school. De reeks colleges is daarmee natuurlijk nog lang niet beëindigd. In practische oefeningen wordt den studenten de tech niek der spionnage bijgebracht Met groote nauwkeurigheid moet de student gesloten brieven openen en weer dicht- plakken, zonder dat het geringste spoor van zijn arbeid te bemerken is. Hij moet volmaakt kunnen fotografeeren, telegra- feeren met dynamiet omgaan, schieten enzen ook de techniek van het dooden moet hij onder de knie hebben; vergif, messen, kogels en dynamiet worden ge classificeerd en. geordend naar bruik baarheid in het geheugen van den leer ling geprent. Hij mag bovendien niet ver geten, dat hij communist is; de voor drachten over gifmoord e.d. worden afge- i wisseld met colleges over de partij, over de agrarische kwestie enz. Maandenlang duurt het onderricht, tot eindelijk bij het examen geoordeeld wordt over de talenten van den leerling. Deze merkwaardigste hoogeschool ter wereld bevindt zich in Loebjanka, in de G P oe-stad te Moskou. De G.P.oe geeft zich zeer veel moeite voor het onderricht van haar opvolgers. Rijke ervaringen, de beste leerkrachten en uitgebreide geld middelen staan ten dienste van het on derwijs. Het is niet gemakkelijk, leerling op de hoogeschool der G.P.oe te worden. Niet slechts doodgewone menschen, ook ver dienstelijke oude communisten zouden vergeefs trachten te worden toegelaten. De wetenschap der G.P.oe is te belangrijk, c:an dat zij zou kunnen worden medege deeld aan onvoorbereide geestdriftigen en jeugdige dweepers. De hoogste autoriteiten der G.P.oe zoeken zich zelf hun leerlingen uit. die dan officieel worden opgeroepen om onderricht te ontvangen. De leerlingen zijn zonder uitzondering menschen, die reeds een uitgebreide prac tische ervaring in het werk der G.P.oe achter zich hebben. Want slechts agenten, medewerkers en ambtenaren der G.Poe hebben kans, tot de hoogeschool der samenzweerders te worden toegelaten. De leeraren zijn voor het grootste deel menschen, die al lang in de gevangenis thuis hoorden Dat zij nog vrij rondloopen danken zij uitsluitend aan het feit, dat zij hun vak zoo uitstekend verstaan. Dat maakte ze voor de GP.oe zeer bruikbaar. Men vergeeft ze hun zonden en benoemt ze tot docent aan de spionnageschool. Wie zij zijn en vanwaar zij komen, is de G.P.oe onverschillig. Sommigen ook zijn inder daad veroordeeld tot langdurige gevange nisstraffen en keeren na hun voordrach ten over bankovervallen in de cel terug. De docent, die het onderwijs in het bendewezen voor zijn rekening neemt, is niemand anders dan Vadertje Tjoet- joenik, een berucht Zuid-Russische roo- verhoofdman. Op zijn gebied is hij de grootste autoriteit van geheel Rusland. Dat dergelijke menschen als leeraren worden aangesteld, behoeft geen verwon dering te wekken. Het is een uiting van het voortdurende streven der G.P.oe, prac- tisch gebruik te maken van de gevange nen In de vele gevangenissen der G P.oe, de „Boetyrki", de „Taganki" enz. zitten nog tallooze intellectueelen, van wie de G.P.oe zelf niet altijd weet waarom ze zijn opgesloten. Vele dezer gevangenen be kleedden voor hun arrestatie gewichtige posten en genoten behoorlijke salarissen. Nu moeten zij gratis worden onderhouden en zijn in het algemeen voor den gewonen gevangenisarbeld niet te gebruiken. Dat kon de G.P.oe op den duur natuurlijk niet dulden Op zekeren dag rekende zij uit, dat zij beschikte over het intellectueel be langrijkste en practisch bruikbaarste ma teriaal. Daarop begon de G.P.oe haar gevange nen uit te leveren. Ambtenaren van de G.Poe verschenen in de fabrieken, waar de gevangenen vroeger hadden gewerkt en vroegen of hun medewerking werd gemist. Daar de gevangenen vaak uitstekende vaklieden waren, werd de vraag bijna steeds bevestigend beantwoord. Dan ver huurde de G.P.oe haar gevangenen aan de betreffende fabriek, ziekenhuis of bureau; de gevangenen werden iederen morgen on der bewaking naar hun werk gebracht en keerden des avonds naar hun cellen terug. Het salaris voor hun werk verviel aan de G.P.oe. Daar het aantal geleerde gevange nen tamelijk groot was. maakte dat geld een belangrijk deel van het budget uit. Bo vendien kon de G P.oe er bij gelegenheid mede pronken, dat zij. als geen andere gevangenis ter wereld, haar gevangenen in hun speciale vakken bezighoudt. Waar nu inbrekers, roovers en brandkast-artis- ten tenslotte ook vaklieden zijn, werden zij als lectoren en docenten aangesteld bij de bovenbeschreven academie. Het onder richt is in goede handen en kost weinig geld. Ook in Rusland zelf hebben deze „gedi plomeerde" Tsjeka-isten natuurlijk een ruim arbeidsterrein Hun kennis is kennis van universeelen aard. In Centraal-Rus- land, waar het rustig is, organiseeren zij namaak-samenzweringen; in den Kauka- sus, waar de bevolking weinig flegmatiek is. ontdekten zij met groote meesterschap echte complotten. Hier en daar wordt uit het bureau van een consul een geheim document ontvreemd, of een bisschop ver giftigd of een trein opgeblazen. Geen won der. dat de Tseka-ist te midden van deze drukke werkzaamheden niet altijd tijd heeft om de laatste rede van Stalin of het laatste artikel van Rjasanof te lezen. On gemerkt wordt hij zoo een beroepssamen zweerder en het revolutionnair element, dat aanvankelijk nog bij hem bestond, verliest hij tenslotte evenzeer als ziin su perieuren. de bureaucraten van de Tsjeka. Hij is een geschoold vakman, „doctor in de wereldrevolutie" geworden. Hoeveel van dergelijke doctoren Rusland, of liever Tsjeka en G.P.Oe hebben voort gebracht, is onbekend. Hun centrale is en blijft de Loebjankawijk te Moskou. Zij leven verstrooid in de woestijnen en de oasen van den Orient, in de groote steden van Europa, in de industriesteden van Amerika. Hun daden worden slechts zel den bekend. Hun hoogste devies, waarvoor zij leven en sterven blijft de spreuk: „Een Tsjeka- ist sterft of door de hand van den vijand of door de hand der G P.Oe". In het ver volg van deze serie zal een der meester stukken van deze samenzweerders dat toevallig in alle details bekend is gewor den, worden geschilderd (Nadruk verboden). RECLAME «26 IJMUiDEN, 10 Mei. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 0.90—0.75, Griet per kist van 50 KG. f.35—15, Tongen per K.G. f. 0.80—0.45, Groote Schol per kist van 50 KG. f.30, Middelschol f.25, Zetschol f.21— 19, Kleine Schol f22—8.50, Schar f. 7.50 —6, Tongschar f. .30—25, Pieterman en Poontjes, f. 4.30—3.80, Kleinmiddel Schel- visch f. 18.50—14, Kleine Schelvisch f. 12.50 —7.60. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 46—22, Gullen per kist van 50 K.G. f. 14—5.50, Lengen per stuk f. 1.60—1, Heil bot per K.G. f. 0.80—0.55, Wijting per kist van 50 K.G. f.8—3.10, Koolvisch per stuk f. 0.33, Makreel p. k. v. 50 K.G. f. 5. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM. 4 met f. 1360 3 Deensche kotters: E. 549 uet f 310, E. 142 met f.492, E. 12 met 87; (Ie loggers: IJM 204 met f.S08. SH\ 153 mei f.455, KAV. 105 met f.665, K.W 67 met f.887, KAV. 55 met f.461, K.W 108 met f. 6S6, K.W. 20 met f.558, K.W. 42 met f.731, K.W. 112 met f.601. J. W„ te N. De boedelscheiding kan ten allen tijde worden gevorderd. Er mag echter overeengekomen worden, om de boedelscheiding gedurende een bepaal den tijd niet te doen plaats hebben. Zoo danige overeenkomst is slechts voor vijf jaar verbindbaar, maar kan telkens na verloop van den termijn vernieuwd worden. W. de W., te L. Voor inlichtingen be treffende buitenlandsche reizen gelieve u zich tot een reisbureau of tot het Infor matiebureau der Ver v. Vreemdelingen verkeer alhier (tijdelijk hotel Commerce, Stationsweg) te wenden. VRAGEN' EN ANTWOORDEN. Vraag Mijn Azalea is uitgebloeid. Hoe nu te handelen om haar weer in bloei te krijgen? W. B. te L. Antwoord Verwijder van de plant de bloemresten. Zet haar ln den pot, ln den tuin, goed in de zon. Geef dagelijks water en bij droog weer, vooral over het blad. Op warme dagen kan dat gerust eenige malen gedaan. Geef ééns in de maand verdunde koemest, of in water opgeloste bloemenmest. Eind September moet de plant weer naar binnen in een goed gelucht, onge- stookt vertrek. Ze krijgt dan matig water NIEUWE UITGAVEN. Nieuwe uitgaven van H J. Thieme Co te Zutphen: a. Engelsch Woordenboek. Eerste dee> En;elsch-Nederland::Ch door dr. A E Swaen, hoogleeraar aan de Gem. Cnivtp sitei' te Amsterdam. b. Bart, door Jac J. Bleeker. c. De wereld als Gods lichtkleed, popa laire studiën over mythen en hun nine-', lijke beteekenis, door J. van Dijk. Een afzonderlijke uitgave van artikele- uit de Barchum Bladen, orgaan der Vtr. eenlging Woodbrookers in Holland is titeld „Arbeidsverhoudingen en Cultuur Dr. W. Banning schrijft over de „ontwik.' keling der klassetegenstelllngen in de is- en 20e eeuw"; prof ir. W. Schermerhor» over „Mensch - Techniek - Arbeid"; J. Bierens de Haan over „Onze kritische' situatie" en dr. J. A. de Koning over ,jj, religieuse mensch en zijn taak in ke» dagelijksche leven". „Nieuwe Vormen" is de titel van „Nou. veaux Standards" van den iSransche schrijver H. Dubreuil. E. Stoffel vertaald» het, terwijl prof. ir. I. P. de Vooys er een voorrede voor schreef, welke hij eindigt met de woorden: „Vooral aan de arbeider/ aan de geestverwanten en medegeloovigen in de gemeenschap wil hij zijn visie geven op de grootschheld en de zuiverheid van de technische beschaving". N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Ml; Utrecht. „De Fantast" door Edgar Walla, Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. r G. Nahuys. Van de hand van Willem Knap W.G.zn, directeur-hoofdredacteur der Arnhemschè Courant verscheen een werk over Prus Willem I, (De Zwijger) fragmentarisch schetsen uit het leven van de groote historische figuur uit den door onze voor ouders gevoerde» onafhankelijkheidsstrijd tegen de Spaansche overheersching. Bij de N.V. Hollandia-drukkerij Baar; verscheen een werk dat een onderwerp be handelt, waarvoor in deze tijden vooral k: velen groote belangstelling bestaat. He- is het Antisemitisme, critisch bezien doe: Ir. E. Engberts. Door de V.V.V. te Brielle is een platte grond met korte historische beschrijvir:; en foto's van Den Briel uitgegeven. Van de V. V. V. te Bergen (N.-H.) ont vingen wij een goed verzorgde hotel-, pension- en gemeubileerde huizengids vat Bergen en Bergen aan Zee. MAANDBLADEN. Het eerste nummer van den 28en jaar gang van het maandblad: „De Vrouw-ea haar Huis" munt wederom uit èn ta- fraaie afwerking en door gevarieerden in houd en door keurige illustratie. Tal m bekende figuren werkten aan dit numii: mede en talrijk zijn de in de afleveri; vervatte practische wenken. „Schoever's Talenrevue" biedt in d Mei-aflevering wederom een groot aants vlot geschreven schetsen, artikelen ove film en muziek enz. De fraaie iluustratie, pittige gedichtjes en puzzles ontbrekr. ook ditmaal niet. TIJDSCHRIFTEN. R.-K. Bouwblad. Het R.-K. Bouwblad opent met een Ix- schrijving van het oude Xanten van ik hand van C. M. van Moorsel. Margree: Höevell zond een bijdrage over kloostz: film en muziek enz. De fraaie illustraties, verduidelijken den tekst; het gebruikelijkê „Technisch Nieuws" en „Allerlei" vullen it aflevering aan. Magazine „Nova" Nova bevat deze maand een uitstekend vertelde tragische geschiedenis „Het laat ste Schot" van C. J. Schoen. Battling Billson, de bokser met het al te gevoelige hart, is wederom de hoofdper soon in het geestige Ukridge verhaal. Een aardig dingetje is ook „Een regen achtige middag in het Apenhuis" door Len Verschoor, terwijl we van de vertalin gen noemen een bijdrage over den gouden loopkever door J. H. Fabre en het verhaal „De bloemententoonstelling in Kwakt', mooi geïllustreerd door René Buil. In het filmsupplement o.m. een bij drage van Curt Vesperman en een over Loretta Young, van wie men ook een groote kunstfoto in dit nummer vindt, evenals van Evely Holt, Lilian Harvey, Jackie Cooper, Werner Krauss e.a. Vraag - Ik plantte een paar jaar geleden een Pioenroos. Ze bloeide verleden jaar niet en ook dit jaar komt er geen bloem- Wat kan daarvan de oorzaak zijn? W. B. te L Antwoord Dat behoeft U niet te ver wonderen. Dat gebeurt bij pioenen vaak. n.l. dat ze een paar jaar na het planten niet bloeien. De plant verlangt overigens een zonnige standplaats. Geef bij regen achtig weer verdunde koemest. Overigens moet U afwachten. Vraag Kunt U mij inlichten over mijn droogbloeier. De bol maakte eersv wel gewas maar is later verdord, "at kan daarvan oorzaak zijn? H. v. R. te A. a. d. ij- Antwoord U heeft de bol niet W gaslicht staan? Of is het vertrek te warm en te droog geweest? Als dit niet de reden kan zijn moet het in de qualiteit van bol zelf liggen. Er ls volstrekt Sef water noodig. Vraag Hierbij een doosje met de roode beestjes, waarvan sprake was in nW" vorige vraag. Misschien kunt U nader in lichten. E .de G. te N. a- Antwoord Het zijn kleine plan14"" spinnetjes, welke vrij gemakkelijk rijn w verdrijven. Wanneer U de diertjes Of; loopen, en dat zal vermoedelijk tijdelijk zijn, strooi dan op de Plaarfj en op de diertjes een weinig bloem zwavel. Ze zullen dan wel verdwijnen. Vragen op Tuinbouwgebied aan Redactie onder motto „Tuinbouw." 0-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2