LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Mei 193; BUITENLAND. R.-K. S.-V. „ST. AUGUSTINUS" Viering van het achtete lustrum. Omtrent de viering van het veertig- Jarig bestaan der EK Studentenvereeni- glng „Sanctus Augustinus" kunnen we nog het volgende vermelden Na de feestrede van prof. dr. Gerlacus Royen O.F.Msprak de praeses, de heer J. F. M. Molkenboer, een dankwoord. Hierna stelde spr voor de volgende tele" grammen te verzenden: Aan Z. H. den Paus: De leden der R.-K. S.-V. ..Sanctus Augustinus". vereenigd ter gelegenheid van het 8ste lustrum, verzekeren Uwe Heiligheid hun gevoelens van oprechte toewijding aan den Heiligen Stoel. Aan H M. Koningin Wllhelmina: ,,Dc R.-K. Studentenvereeniging Sanc tus Augustinus", ln feestvergaderlng bij een in de aula der Leidsche Universiteit ter gelegenheid van het achtste lustrum, biedt Uwe Majesteit met verschuldigden eerbied de verzekering aan van hare bij zondere aanhankelijkheid aan het Ko ninklijk Huls", Vervolgens werd op het „Eigen Huis" aan het Rapenburg een druk bezochte receptie gehouden, waar allen, die tijdens de feestvergaderlng hun belangstelling hadden getoond het jubileerende bestuur kwamen gelukwenschen. Te halfzeven werd op het „Eigen Huis" een eenvoudige maaltijd gehouden, waar na de dag besloten werd met 'n ontvangst en reünie van oud-leden. Gistermiddag was er te 1 uur officieel? lunch in de bovenzaal van café-restau rant „In den Vergulden Turk", terwijl de viering van het achtste lustrum werd be sloten met een voorstelling in den Leid- schen Schouwburg, waar. zooals reeds ge meld, door de Vereenlgde Haagsche Spe lers werd opgevoerd: ,'tWondere rond Killan". De Duitsche titel van dit ernstig- comlsch spel van R. Walfried „Vier Wochen im Hlmmel" is o.l. Juister dan deze Hollandsche, Wonderbaarlijks is er toch niets rondom den schoenlapper Kl- lian! Dit al heel zoetsappige spel van naastenliefde en hebzucht vermag niet drie bedrijven lang de aandacht gespan nen te houden, het wordt op den duur zelfs languissant, te meer, waar de gang van zaken van het begin af aan te dui delijk zich opdringt, 't Zou een verdienste lijke één-acter kunnen zijn, voor drie be drijven is de Inhoud veel te mager, gezien de uitwerking althans. Schoenmaker Kilian is een altruïst pur sang en wordt daarom, naar den aard der zaak, voor Idioot versleten. Wanneer hij echter de hoofdprijs uit een loterli wint en het volle bedrag van 500.000 shilling wil besteden voor het welzijn van zijn dorpje, wordt hij plotseling de „held". Hoogelijk wordt hij gevierd tot blijkt, dat de bank. waarop hij zijn geld heeft gezet, failliet is en al het geld weg Dan is hij dubbel- idloot en wordt hem zelfs geen werk meer "egund zoodat hi), wanneer zijn huisje den fiscus ten offer valt, die komt om de procenten van zijn prijs, tenslotte maar met een door hem geprotegeerden zwerver meetrekt de wereld ln 't Is. zooals men ziet, geen nieuw ge luid. integendeel en trots enkele goedge vonden details vermag dit overigens zuiver menschelljke spel niet blilvend te boelen. Daarvoor is de uitwerking niet fel ge noeg. blijft alles te zoetig, af en toe zelfs te goedkoop. Al is een eeeeven Immers niet nieuw, toch is een oud thema nog wel aantrekkelijk te maken! Doch de auteur heeft hier gefaald. De Vereenigde Haagsche Soelers onder leiding van Pierre Balledux hebben het stuk ook niet kunnen redden al hebben zij zich veel moeite gegeven. Ook aan de cors en costumes De leider zelf teekende met groote innigheid Killan als een „god delijke droomer", op wien het harde leven afstuit. Hij werd door de voornaamste executanten voldoende gesteund Namen noemen oordeelen wij overbodig Tot een succes vermochten zij dit van werkelijke spanning gespeende, bloedarme spel niet op te voeren. De schouwburg was slechts matig bezet, doch gul met applaus. De praeses schonk den leider van het gezelschap na afloop een krans, zulks onder waardeerende dankzegging voor het gebodene. De hier ter stede gehouden Emma- bloem-collecte heeft f. 2309 67 opgebracht. Bij den onlangs georganlseerden tee- ken- en opstellenwedstrijd, vanwege de L. G. V. behaalde de 10-Jarlge Daan de Graaf, wonende 3 Octoberstraat 62, den eersten prijs. Ten nadeele van T. W. van M. wo nende te Warmond. Is van zijn land aan de Haarlemmertrekvaart te Oegstgeest, een schuit zand ontvreemd De Oegstgeester politie nam de zaak in onderzoek, spoorde den dader op, zekeren A. v. d H. wonende alhier en heeft proces-verbaal opgemaakt. Mejuffrouw prof. dr S. Antoniadis zal op 12 Mei a.s. om 8 uur nm. in het Klein-Auditorium der Academie een rede houden ter herdenking van den honderd jaar geleden gestorven Grlekschen philo- loog en patriot Adamantios Korais. In den afgeloopen nacht heeft een hond jacht gemaakt op een aantal lamme ren toebehoorende aan den stalhouder D. en grazende op het Schuttersveld, Twee lammeren werden doodgebeten en vijf ver wond, terwijl andere op verschillende plaat sen van de stad zijn opgevangen. De poli tie stelt een onderzoek in. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 1 Mei 45 45 Dinsdag 2 Mei 51 51 Woensdag 3 Mei 52 52 Donderdag 4 Mei 53 53 Vrijdag 5 Mei 51 51 Zaterdag 6 Mei 48 48 RECLAME. gil DE ALGEMEENE TOESTAND. Economie en Ontwapening. In een communiqué dat Roosevelt en de Italiaansche minister van Financién Jung na het slot van hun besprekingen gepu bliceerd hebben, wordt gezegd, dat men het in hooge mate eens was over de nij pende wereldvraagstukken. Alle naties moeten op de economische conferentie samenwerken om de andere mogelijkheid die zich aan dc wereld voordoet te voor komen, n.l die van een toenemenden eco- nomischen oorlog. Politieke rust is essen- tieele voorwaarde voor economische stabi liteit Economische ontwapening kan alleen plaats hebben in een wereld, waar militaire ontwapening mogelijk is. Een douanebestand is noodzakelijk en de va luta's moeten weer op het goud komen te rusten. Jung heeft zijn vertrek 24 uur uitge steld, waaraan groote beteekenis wordt gehecht. Gisteren ls hij echter huiswaarts gegaan. De president van de Duitsche Rijks bank. dr Schacht, heeft er zijn verrassing over uitgedrukt, dat in Amerika steeds gesproken wordt over een moratorium en over een nieuwe regeling van de particu liere Duitsche schulden. Schacht verklaarde zich tegen ieder mo ratorium Dultschland is het eenige land, dat wil betalen. Economische vrede, aldus Schacht, is echter onmogelijk zonder politleken vrede en deze is weder onmogelijk zonder een herziening der'vredesverdragen Schacht verklaarde verder, dat Dultschland gaarne bereid is. het voorstel van Roosevelt be treffende tarievenvrede te steunen. Gistermiddag zijn de persoonlijke be sprekingen tusschen Roosevelt en Schacht op het Witte Huis begonnen. Het is onmogelijk officieele inlichtingen te verkrijgen over de geruchten, volgens welke Roosevelt's adviseurs en de autori teiten van het staatsdepartement voor moratorium inzake de oorlogsschulden zouden zijn. Aan het staatsdepartement verklaart men eenvoudig, dat deze kwestie voor Roo sevelt persoonlijk blijft voorbehouden. In officieuze kringen hoort men de mee- r.ing uiten, dat Roosevelt, zoo mogelijk, voornemens is aan het congres volledige machtiging te verzoeken om douane-oyer- eenkomsten te sluiten en het probleem der oorlogsschulden zoodanig te regelen, dat ae kansen op een succes der wereldcon ferentie verbeterd worden of dat hij, in dien de oppositie in het congres te sterk zou blijken, zal voortgaan officieel te verklaren, dat hij er op rekent, dat de op 15 Juni vervallende termijnen der oor logsschulden zullen worden betaald, doch vertrouwelijk den schuldenaars te ver staan zal geven, dat een in gebreke blijven van betaling geen invloed zal uitoefenen op de politiek der Vereenigde Staten, noch wat betreft de economische wereldconfe rentie, noch wat de latere onderhande lingen over de schuldenkwestie aangaat Roosevelt zou intusschen nog niet heb ben beslist, welke van deze beide wegen hij zal Inslaan. Vermoedelijk zal hij wach ten, tot de opinie van het congres en de openbare meening zich duidelijker aftee- kenen. Rainey heeft verklaard de noodzake lijkheid van een moratorium voor de oor logsschulden niet in te zien, aangezien de schuldenaren toch niet betalenwel wil hij elk voorstel van Roosevelt bestudeeren, mits dit wederkeerige handelsfacllltelten garandeert. Mac Reynolds, de leider van het comité van buitenlandsche zaken verklaarde, dat Amerika vermoedelijk uit een regeling van het schuldenvraagstuk meer voordeel zal trekken dan uit de handhaving van de huidige verdragen. De Amerikaansche regeering heeft se nator Borah gevraagd of hij afgevaardigde wilde worden ter economische wereld conferentie. De Amerikaansche gevolmachtigde. Nor man Davls, heeft besloten, zijn vertrek naar Genève uit te stellen en zijn verblijf tc Londen te verlengen, teneinde met Mac Donald en den minister van handel, Run- ciman, de kwestie van het douane-bestand te bespreken. De regeering der Vereenigde Staten tracht de zekerheid te krijgen, dat Enge land terstond het douanebestand ln toe passing zal brengen, nadat dit door Ame rika bij de opening der economische we reldconferentie zal worden toegepast. Deze kwestie acht de regeering te Washington van kapitale beteekenis. De Japansche regeering heeft besloten, het Amerikaansche voorstel Inzake het douane-bestand onder voorbehoud te aan vaarden. Herrlot heeft Daladier en president Lebrun ingelicht over zijn bezoek aan Washington. De Fransche gedelegeerde Massigli heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Duitschen vertegenwoordiger Nadolny. In een langdurig onderhoud zijn de toe stand der conferentie en de heden te ver wachten besluiten van het presldum over de verder te volgen methode besproken. Volgens de Duitschers moet de confe rentie zich thans eerst bezig houden met het ten einde voeren van de besprekingen over het Engelsche ontwerp-accoord. De andere mogendheden zijn het daarmede echter niet eens. In sommige kringen acht men een beslissing over de uniformeering der continentale. Europeesche legerstel- sels, die door Engeland en Frankrijk wordt verlangd, praematuur. In conferentiekringen neemt men aan, dat met het oog op de moeilijkheden, die zich voordoen, Mac Donald naar Genève zal komen. Men verwacht tevens in som mige kringen, dat de ministers van Bui tenlandsche Zaken van Frankrijk, Enge land en de Kleine Entente naar Genève zullen komen. De Duitsche delegatie ter Ontwape ningsconferentie zal worden aangevuld met deskundigen, die leiders zijn van SA., S.S. en Stahlhelm. DUITSCHLAND. Zelfmoorden - Briining leider van het Centrum. Hitler heeft gisteren te Kiel eens weer een „opmarsch" gehouden en een van zijn bekende redevoeringen gehouden over de eenheid van het Duitsche volk. Goebbels deed hetzelfde te Chemnitz. De politieke propaganda wordt nog altijd met kracht door de Nazis gevoerd! Inwendig kraakt de Duitsche eenheid echter toch bedenkelijk Rondom Hugen- berg's politieke hoofd stapelen de geva ren zich op en het aantal zelfmoorden groeit op eclatante wijze. Zoo gisteren b.v. van den voormaligen leider der Dultsch-nationale Rijksdagfractie dr. Ober fohren die Hugenberg vergeefs heeft ge waarschuwd tegen het opdringen van Hit- Ier en voorts van den burgemeester van Leer. dr. Von Bruch. die uit zijn functie was ontzet, gezwegen van minder op den voorgrond tredende figuren. De Duitsche centrumspartij heeft na de langdurige beraadslagingen ln een ge meenschappelijke zitting van de centrums- fracties van den rijksdag en den Frulsl- schen landdag en van het partijbestuur, den voormaligen Duitschen rijkskanselier, dr. Briining, tot leider gekozen. Dr. Briining nam de benoeming aan. en bracht dank aan zijn voorganger prelaat dr. Kaas. alsmede aan voorzitter Joos. voor de buitengewone toewijding, waarmede zij de partij steeds hebben gediend. De cen trumsvergadering betuigde haar hartelijke instemming met deze hulde, door den nieu wen leider aan zün voorzangers gebracht. De verschillende partiiinstanties stelden hun functies ter beschikking opdat Brii ning het bestuur naar eigen goedvinden kan reorganiseeren. Briining is met de meest volkomen vol machten toegerust, „om de „Gleichschal- tung" der partij ten uitvoer te brengen". In een resolutie wordt verklaard, dat het centrum vasthoudt aan zijn van ouds gevolgde christelijke en conservatieve be ginselen en bij den wederopbouw der ge- heele Duitsche natie een bijzondere natio nale taak vervult. Het centrum strijdt ln" het kader van het nationale eenheidsfront voor Duitschlands eer en vrijheid voor Duitschlands gelijk gerechtigdheid onder de volken, voor recht, gerechtigheid en geluk.. De Kyffhauserbund, die bekende Duit sche organisatie van oud-strijders, heeft zich thans definitief onder de leiding van Hitler geschaard. De bondsvoorzitter, de gepensionneerde generaal der artillerie von Horn, heeft tot de 30.000 onderafdeelingen van den bond een proclamatie gericht, waarin hij van dit feit mededeeling doet „In het belang van het Duitsche volk" aldus de procla matie, „eisch ik de onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid van alle aangesloten bonden en vereenlgingen. Onderhandelingen zijn door mij aangeknoopt met de leiding der nationaal-sociallstische partij over de re organisatie van den bond en de erkenning van staatswege als gelijkgerechtigde natio nale bond." De politie-autoriteiten hebben opdracht gekregen te zorgen voor de vrijlating van de in Schutzhaft gevangen genomen per sonen. wier gevangenhouding niet langer noodig is. Deze personen moeten zich zoo gedragen hebben, dat men de zekerheid heeft dat zij tot ander inzicht zijn gekomen en zich niet meer aan acties tegen den staat zullen schuldig maken. De politie moet hen voortdurend ln het oog houden. De gearresteerde communistische en paci fistische ophitsers, zoo wordt gezegd, blij ven in arrest, evenals communistische functionarissen en afgevaardigden. De minister van Kunsten en Weten schappen Rust heeft de volgende Duitsche dichters benoemd in de Academie van Kunsten: Beumelburg. Blunck. Carossa, Dörfler. Ernst Griese Grlmm, Johst Kol- benheyer. Agnes Miegel. Von Miinchhau- sen Schafer Strauss en VesDer. Van het lidmaatschap zijn ontheven: Doeblin Frank. Fulda. Kaiser Kellermann Thomas Mann Mombere Pathé. Pannwitz Schlckler, v. Unruh, Jacob Wasserman en Werfel. De Fransche ambassadeur te Berliln heeft opdracht gekregen bij de Duitsche rijksregeering te protesteeren tegen het verbod van zekere Fransche bladen spe ciaal van de „Journal" in Dultschland. Bij geval deze démarche niet het ge- wensche resultaat oplevert zou de Fran sche regeering zich gedwongen zien spe ciale maatreeelen te overwegen tegen ze kere Duitsche kranten, welke in Frankrijk worden verkocht. o ENGELAND. Uitgestelde 1 Mei-viering. In het Bydepark te Londen is gisteren de uitgestelde 1 Mei-viering der Engelsche socialisten, vakvereeniglngen en bonden gphouden. Volgens schatting waren onge veer 8000 persoren verschenen. De politie had voor uitgebreide veiligheidsmaatrege len gezorgd: den fascisten was een contra- demonstratie verboden. De verschillende sprekers, waaronder eenige lageriiutsleden en vakvereenlgliicsleiders. benevens de leider der oppositie, Lansbury, spraken redevoeringen uit. waarin zij o.m. crltlek uitoefenden op de geweldmethoden van onderdrukking der vrijheid en de mili taristische en imperialistische tendentie» van het nieuwe Dultschland. Aan het sin van dc demonstratie vormden de aanwezi gen eer spreekkoor, roepende: „Weg met het fascisme, weg met het militarisme". o ITALIË. Handelsverdrag met de Sovjets. Volgens een bericht uit Rome ls daar een Itallaansch-Russisch handelsverdrag onderteekend. Het accoord berust op de beginselen van gelljkgerechtlgheld en meestbegunstiglng. Er wordt op gewezen, dat dit verdrag van bijzondere beteekenis ls. nu de verhouding tusschen Rusland en Engeland zoo gespannen ls. De Russische regeering beschouwt dit verdrag als een nieuwen stap op den weg van verbetering der betrekking tusschen Rusland en Italië, OOSTENRIJK. Congres der Chr. Sociale Partij. - Relletje» te Innsbruck Starkenberg tegen de nat.-socialisten. De Chr. Sociale Partij heeft te Salzburg een congres gehouden. Minister Vaugoin kondigde aan, dat in de maand Juli een algemeene actie door de Christ socialen zal worden begonnen. In gToote trekken heeft de partij haar doel bereikt, want de macht der soc.-dem. ls verzwakt, terwijl aan het opdringen van het nat.-socialisme paal en perk ls gesteld. Bondskanselier Dollfuss hield een rede, waarin hij zeide, dat Oostenrijk in het politieke deel van het Protocol van Lau sanne niets anders heeft moeten doen, dan opnieuw verzekeren, dat Oostenrijk een onafhankelijke staat is en dat het niet zal ondernemen om zijn onafhankelijkheid op te geven. Ik zal weigeren, aldus Dollfuss, om nog nadere toezeggingen te doen over de politieke houding van Oostenrijk ten einde zoodoende een leening te verkrijgen. Voorts verklaarde de Bondskanselier, dat Oostenrijk groot belang heeft bij een han delsverdrag met Duitschland, dat moge lijkheden zal Inhouden voor den Oosten- rljkschen houtinvoer. Daarna deelde spr. mede, dat het con cordaat met den Heiligen Stoel tot stand ls gekomen, en dat hij zelf naar Rome zal gaan voor de onderteekening. Ten slotte zei Dollfuss: Wie door het doorzetten van blnnen- landsche politieke doeleinden en partijbe langen de grondwettige regeering bestrijdt, maakt zich schuldig aan hoogverraad. (Luid applaus) Ik hoop dat de heeren Seltz en Bauer deze zin ook zullen lezen. Er bestaan in Oostenrijk slechts drie groe pen: de Marxisten, de bruine socialisten en deze belden staan tegenover de derde groep: de Oostenrljksche macht. Ik zal ieder als vriend begroeten, die bereid is met de Christelijk Sociale Partij het Oostenrijksche front te vormen en Oosten rijks toekomst te verzekeren. Voorts werd gesproken door den minister van Justitie Schluschwigg. Hij zeide o.a.: De door de Christelijk-socialen naar voren gebrachte Oostenrijksche taak en de Oostenrijksche missie heeft men altijd moeten verstaan als een vasthouden van de werkelijke totaal-Duitsche gedachte aan de cultuurverbondenheid op alle ge bieden met de totaal-Duitsche gedachte. Wanneer de verhouding met het groote Duitsche broederrijk nog inniger, nog hechter kan worden gevormd, zal dit van ganscher harte worden begroet. Wij in Oostenrijk aldus spr., zijn ons volkomen bewust, dat men het Duitsche rijk ln de vredesverdragen bitter onrecht heeft ge daan. Wij zün ons bewust, dat onze broe ders ln het Rijk de teruggave van hun koloniën kunnen eischen. Maar er bestaat geen kolonie Oostenryk, nooit, nooit. Ik behoef er niet den nadruk op te leggen, dat dit absoluut niets heeft uit te staan met welke büzondere wegen ook, die mis schien iemand argwaan zouden kunnen inboezemen. Deze partij strijdt om het behoud van Oostenrijk, voor de dringende noodzakeiykheld deze kathollek-Oosten- rljksche beweging jong te houden en wel in het totale Duitsche belang. Er werd een motie aangenomen, waarin o.a. wordt gezegd: De eerstvolgende tyd zal worden gewijd aan het uitbreiden van de resultaten en de voorbereiding van een tegen de stormen en den tiid opgewassen Chrlsteliik-Duitsch-Oostenrijkschen cul- tuurstaat. De leden der rechts georlenteerde orga nisaties wilden te Innsbrück ln 'n gemeen schappelijke manifestatie demonstreeren tegen het voorgenomen uniformverbod. Een groot aantal studenten trok ln op tocht door de stad, om zich naar de plaats van samenkomst te begeven. Een groot deel van de bevolking der stad sloot zich by hen aan, heftig tegen het verbod de mons treerend. Daar de politie, ondanks het gebruik van gummistokken, den blanken sabel en stra len water, er niet in slaagde, de menigte uiteen te drijven, moesten gendarmes en soldaten ingrijpen, die de orde wisten te herstellen. Talryke personen liepen hierby verwon dingen op. Verscheidene straten werden door twee met machinegeweren bewapende compag nieën soldaten, die de politie assisteerden, met prikkeldraad afgezet. Ongeveer honderd demonstranten, onder wie meer dan dertig vrouwen, werden ge arresteerd. In verband met de berichten omtrent den toestand in Kufsteln is, volgens de „Neueste Tageszeitung", besloten, twee compagnieën van het Oostenryksche bondsleger te dlrigeeren naar dit grens- plaatsje. Tydens een leldersbyeenkomst van de Weensche Oostenryksche Helmwehr heeft de bondsleider Starhemberg een redevoe ring uitgesproken. Het gaat er thans om, aldus deze, de krachten in te spannen om het historische begrip Oostenrijk te be houden. Wij, Oostenrykers, zullen niet dulden, dat men ons als minderwaardige Duitschers uit de hoogte aankykt en ver denkt van nationale onbetrouwbaarheid. Het program van den Heimatschutz luidt: Een zelfstandig, onafhankeiyk, fascistisch Oostenryk. Voortgaande deed Starhemberg een scherpen aanval op het natlonaal-socia- llsme. De nationaal-sociallsten hebben aan Oostenryk een nationaal verraad begaan. Wat de nat. soc. zich ln werkelijkheid voorstellen, ls niet de Anschluss, maar de Glelchschaltung. wat zooveel wil zeggen, dat ln Oostenryk een regeeringschef in functie is, die zich stadhouder voelt van Berlyn. Ten slotte verklaarde spr.. dat hij de bondsleiding niet uit handen zou geven. Niemand ls als hy in staat de Helmwehr byeen te houden tegen de nationaal-socia llsten. Hij heeft zijn vermogen niet opge offerd om den Heimatschutz het lot van den Stahlhelm te doen deelen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. oitHiRuiininimiiiitiiffliiniimiiTaBfflniniiiiiiBiiiüiiüiioiinniniiiininiiiinraiiiimimiHiniiii JAPAN. Een soort fascisme! Japansche boeren en oud-miHm, hebben, een nieuwe organisatie la leven geroepen, onder den naam ..Ko-ioè' welke een geheel nieuwe politiek wij ren en zich o.a. ten doel stelt: a. uitschakeling van het onheil, dat oorzaakt wordt door de gevestigde polity, partyen en door de toepassing van kapitalisme. b. Waarborging van de kracht o nationale verdediging, door aanvulhn; w de militaire bewapening en van de ltK uitrusting. De organisatie heeft eenige treffer-, slagzinnen geformuleerd zooals: „Den dood aan het Communisme". „Weg met alle financieele belangen, 6 onvereenigbaar zyn met de welvaart ij lands". „Verzeker het volk een bestaan". Meer dan 30.444 leden zyn reeds ini, schreven en in verschillende deelen lands zyn sub-afdeelingen opgericht. o TURKIJE. Studentenbetoging tegen Bulgarije Eenige duizenden studenten van 4 universiteit te Konstantinopel hebben t»; betooging gehouden voor de Bulgaars: •- legatie naar aanleiding van berichten, Bulgaren een Turksch kerkhof te Razgaa in Bulgarye geplunderd hadden. Hoewel de betooging officieel verboda was, slaagde de pol'rie er niet in, haar? heel en al te ver: aderen. Er werd c steenen naar het gebouw gegooid, vaar door echter geen groote schade werd aan gericht. Later trokken de studenten naa het Bulgaarsche kerkhof te Ferikeuy. wag zij bloemen op de graven legden, om ay te toonen, „dat Turken geen wilden zij> zooals de Bulgaren". In verband met de demonstratie voor d legatie heeft de politie twintig students gearresteerd, en naar verluidt zal j studentenorganisatie ontbonden wordt; De nieuwe Bulgaarsche gezant, die 4 vorige week Kemal Pasja zyn geloofsbrurq heeft overhandigd, heeft een nauwkeiri onderzoek toegezegd. 0— IRAK. Gebod tot bescheidenheid aan de onderwijzeressen. De minister van ohderwys heeft ia circulaire gezonden aan alle onderwijs ressen waarin zy worden aangespoord e meer bescheidenheid en minder gebmi making van Westersche opschik. De minister verbiedt aan onderwjs ressen, gebruik te maken van lippend of poeder, alsmede het bezoek aan cabat;', Door overdreven opschik aldus i minister, geven de onderwyzeressen a slecht voorbeeld aan de onder haar tal staande kinderen. VEREENIGDE STATEN. Radio-rede van Roosevelt. In zyn radio-rede tot het volk ze: Roosevelt: „Wij hebben reden om aan te neus dat de toestand een weinig beter ls, twee maanden geleden. De industrie !et!J iets op, de spoorwegen vervoerden rr.ee goederen, de prijzen der landbouwprobo ten liepen iets op, doch lk ben niet v» nemens al te enthousiaste verzekerir.:-: te geven." Ten aanzien van de wet tot steun vr den landbouw, welke met haar inflaiz- mogeiykheden, den president groote ri machten verleent voor noodgevallen, zcli: hij, dat haar toepassing geheel zal afhan gen van wat de toekomst in haar schoe. verborgen houdt. Hij verklaarde, dat het verlaten van dc gouden standaard geheel bedoeld was a een mogelijke paniek en het stilzetten": de industrie te voorkomen, welke zou kus- nen worden veroorzaakt door het ont trekken van goud aan den nationale voorraad door het buitenland. Ik besloot geen goud het land te laten verlaten. K regeering is absoluut van plan de goede- renprijzen tot zulk een hoogte op te hef fen, dat zy, die geld hebben geleend staat zullen zyn. dit geld in denzelldes dollar terug te betalen, als waarin tl hebben geleend. Wy zullen hen verhinderen zoo'n goed- koopen dollar te ki-ygen dat het hun mo gelijk is veel minder terug te betalen, daa zij hebben geleend. De macht te dien aanzien zal worde gebruikt wanneer, en zooals het nood»- keiyk mocht biyken, om dit doel te be reiken. De besprekingen met buitenlandse" afgevaardigden leidden tot een gezamec lyke actie ten aanzien van ontwapenlnp- conferentie en economisch herstel. De internationale conferentie slagen, de toekomst der wereld elscht c'- en wij hebben allen ons zelf beloofd ff dit opzicht ons best te doen. Over* schuldenkwestie sprak de president niet In het verdere verloop van zyn red' verklaarde Roosevelt, dat de bespreking'- met de vertegenwoordigers van de groo' mogendheden een vierledig doel hadden le. Een algemeene vermindering van bewapening en hierdoor een verminden» van de vrees voor invallen of aanvallen en ter zelfder tyd een vermindering van t kosten van de bewapeningen, teneinde mogendheden te helpen het evenwicht 1» hun begrootingen te herstellen. 2e. Een verlaging van de tarief-nri"- teneinde wederom een uitwisseling van - oogst-producten en koopwaren tusscw- de landen mogeiyk te maken. 3e. Een stabilisatie van de wisselmw»; teneinde den handel mogelijk te maR vooraf contracten af te sluiten. 4e. Een herstel van de vriendschap!» lyke betrekkingen tusschen de landen een vermeerdering van het vertrouwen Onze buitenlandsche bezoekers van laatste drie weken toonden zich hlennw volkomen ln overeenstemming. Verdere vestigde Roosevelt nogmaals aandacht op de noodzakelijkheid van samenwerking met de rest van de were»- De huidige toestand verbindt ons onj* blddeiyk met den toestand ln de andc landen, zoo zeide hy, vermoedelijk kuf» wy de welvaart van de Vereenigde Sta' doen terugkeeren, doch deze zal biyvenden aard zyn als over de ge--K" wereld de welvaart niet terugkeert.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2