DE GEHOORZAAL ALS KAPSALON. PRESBIIRC MAANDAG 8 MEI 1933 No. 22434 eerste blad. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ,n Ctj per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen 'anai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ondere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën ■uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I wi een maximum aantal woorden van 30. rincasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van i brieven 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.} Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week O.li Franco per post f.2.35 portokosten. t nummer bestaat uit DRIE Blada Giro No. 188690. (Heden ontvingen wij per kas: lj!6e collecte H.B.S. voor Meisjes f.28.86'/:. ERROOP VAN PROVINCIALE GROND. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland lebben tot de leden der Provinciale Staten jet volgende schrijven gericht: fin Uwe vergadering van 5 Januari 1932 lerd onder no. VIII besloten, aan den heer F p. J. Paardekooper te Oegstgeest of lens lastgever te verkoopen 10 een nader door den Hoofdingenieur lan den Provincialen Waterstaat aan te lijzen gedeelte van het perceel, kadastraal Mend gemeente Leiden, sectie O no. 232; f20 eenige grondstrooken, eveneens ge- [gen onder de gemeente Leiden, jigs de spoorbaan van Leiden naar loerden; een en ander onder de door ons met den joper nader overeen te komen voorwaar- Nadat Uw besluit de Koninklijke goed- 'uring had verkregen, hebben wij ons, jet het oog op het transport der percee- j, met den kooper in verbinding gesteld, eze weigerde echter den gekochten grond aanvaarden, daarbij aanvoerende, dat pt perceel Sectie O no. 232, naar hem jhwraf gebleken zou zijn, niet geschikt |r»r bouwterrein, en dat, indien hij nm van die ongeschiktheid had ken- Di' «dragen, hij geen bod daarop zou ien uitgebracht. ihoewel wij overtuigd zijn, dat Paar- Hooper voornoemd niet gerechtigd is Ich op den door hem aangevoerden grond ba den koop te onttrekken, aangezien hij 'acht kan worden van den aanvang af bldoende bekend te zijn geweest met den faro en de ligging van de terreinen, aarom het hier gaat, kunnen wij geen lijheid vinden Uwer Vergadering voor te Rellen hem langs gerechtelijken weg te Iwingen tot het nakomen van zijn ver plichtingen te dezen. Bij onderzoek is ons 11 1 gebleken, dat zijn financieele positie fan dien aard is, dat, ook al zou een dooi de Provincie tegen hem ingestelde vorde- in rechten worden toegewezen, het [ewenschte geldelijke resultaat vermoede lijk toch niet zou worden verkregen. Onder deze omstandigheden schijnt het ons niet verantwoord kosten voor de Provincie te Haken. Wij mogen Uwe Vergadering dan ook in overweging geven, haar besluit van 5 Januari 1932, no. VIII, in te trekken. TOONEELVEREENIGING „LEIDSCHE DILETTANTENCLUB" Een in alle opzichten welgeslaagde avond. Bovengenoemde vereeniging kan zich bij het geven van haai- uitvoeringen altijd verheugen in een grocte belangstelling. Dit was óók Zaterdagavond het geval toen zij haar groote uitvoermg met bal gaf in de concertzaal „Concordia". Nadat „The Po pulair Jazz", onder leiding van den heer Nico Dreef zich eenige malen op zeer ver dienstelijke wijze had doen hooren. ver scheen te ongeveer halfnegen de voorzit ter der „Leidsche Dilettantenclub" de heer Simons voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, in het bijzonder de vertegen woordigers van verschillende zusterver- eenigingen, hartelijk welkom. Voor deze uitvoering was in studie ge nomen de opvoering van het drama in vier bedrijven „Door het donker" door Henri 't Sas. Het is niet wel mogelijk den inhoud van het stuk hier zelfs in groote trekken weer te geven, maar wij mogen en kunnen niet nalaten melding te maken van het goede spel, dat ongetwijfeld ieders goedkeuring wegdroeg. Als wij bedenken dat de opvoe ring van een drama als „Door het Donker" hooge eischen stelt, zal men moeten toe geven,dat een vereeniging over goede krachten moet beschikken om dit tot zijn recht te doen komen. En die waren er! Zonder afbreuk te willen doen aan de an dere medespelenden ,die ieder afzonder lijk het hunne hebben bijgedragen tot het slagen van het stuk, noemen wij vooral het goede samenspel van mevr. Simons en den heer A. de Water. Allen waren uitermate rolvast. De heer Simons had gelijk, toen hij Dij de opening memoreerde dat de „Leidsche Dilettantenclub" aan de spits staat van de Leidsche arbeiders-tooneelvereenigin- gen. Aan aankleeding van het tooneel was bijzonder veel zorg besteed, vooral voor het 2de en 3de bedrijf. Aan het einde volgde een kleine huldiging van Mevrouw Kramp en den heer A. de Water ,die respectieve lijk 10 en 30 jaar aan de vereeniging ver honden waren. Beiden werden in de bloe men gezet evenals de andere medespe- lende dames, terwijl de heer de Water nog een couvert met inhoud in ontvangst had te nemen. Een gezellig bal. onder leiding van den heer A. N. van Wijk, dat tot laat in den nacht duurde, bracht het einde van een geslaagden en gezelligen avond waar op de vereeniging zoowel als de bezoekers met genoegen kunnen terugzien. Lest best nog een woord van lof aan den regisseur, den heer A. de Water, die ook nu weer getoond heeft te zijn de rechte man op de rechte plaats. 0 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Comm. Venn. Rijwielfa- briek C. M. L., Heerenstraat 51, Leiden. GOUDEN JUBILEUM. Vandaag is onze stadgenoot, de heer A. Kop, meesterknecht bij de N.V. Scheeps bouw- en Reparatiewerf „De Hoop" voor heen Gebrs. Boot gehuldigd ter gelegen heid van zijn onafgebroken 50-jarige werk zaamheid in genoemd bedrijf. De directie bood hem een geldsbedrag onder couvert aan, terwijl de boekhouder, de heer C. van Varick den jubilaris namens het personeel toesprak en hem als blijvend aandenken een rooktafel aanbood. Uit den aard der zaak was het den ver deren dag feest voor den plichtsgetrouwen meesterknecht. 0 LEIDSCHE DAMES KAPCLUB. Groot nationaal kapconcours. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der L.D.K.C.. onderafdeeling van de L.K. C. „Hulp en Vriendschap" en aangesloten bij de Federatie van Kapperspatroonsver- eenigingen wordt gisteren en vandaag in de groote Gehoorzaal een nationaal kap concours gehouden. Gistermiddag te 1 uur sprak de voorzit ter, de heer F. J. Cornelissen de openings rede uit. waarin hij het welkom toeriep aan de deelneemster en deelnemers af gevaardigden van zustervereenigingen en standhouders. Hij sprak verder den wensch uit, dat dit concours voor allen een groot succes zou mogen worden en bracht dank aan hen, die door hun voorbereidend werk of door het schenken van prijzen daartoe den grondslag legden. Tenslotte richtte spr. een woord van welkom tot de jury. be staande uit de heeren Hurkmans en Mos sel (Rotterdam' De Weert en Van Lith (Den Haag) en Bötscher (Haarlem). Nadat de heer Slamick namens de Haag- sche zusterorganisatie „Standvastig en hulp in tegenspoed" bloemen had aange boden. sprak de heer De Weert, voorzitter der Federatie, woorden van hulde tot het bestuur der organiseerende vereeniging en wekte tevens op tot propaganda Van het eere-lid der vereeniging. den heer Stenfeld uit Antwerpen die bericht van verhindering had gezonden, was tevens een aanmoedigingsprijs binnengekomen van 200 francs. Onmiddellijk daarna werd een aanvang gemaakt met het concours, dat 's middags bestond in het watergolven van geperma nent haar en 's avonds in het onduleeren van een kort modern kapsel. Als bewijs, dat er uitstekend werk is ge leverd. zooals ons van deshkundige zijde werd verzekerd, moge dienen, dat de Fede ratie-beker. welke reeds eenige malen werd beschikbaar gesteld, doch nog nimmer is gewonnen, ditmaal kon worden toegekend aan den heer Van Loenen uit Haarlem, die in beide afdeelingen den eersten prijs verwierf. Deze prestatie neemt in waarde toe, wanneer men weet, dat er volgens de in ternationale puntentelling berekend werd! Ook in de personeelsafdeeling is uitstekend gewerkt. Hier werden twee eerste en twee tweede prijzen behaald. Den volledigen uitslag hopen wij mor genavond te publiceeren. VRIJE EVANG. GEMEENSCHAP. Foto Bleuzé. Herdenking van het 10-jarig bestaan. De Vrije Evangelische Gemeenschap heeft gisteren haar tienjarig bestaan ge vierd. De voorganger, de heer F. H. van der Horst heeft ter gelegenheid van dit feit een uitvoerige rede gehouden, waar aan het volgende is ontleend: Het bijzondere van het ontstaan der Gemeenschap is, dat zij is opgekomen uit arbeid, die in beginsel niets anders was dan een „spontane" uiting, welke alleen geleid werd door het idieële in het wezen van Evangelisatie. Het is oorspronkelijk nooit de bedoeling geweest van hen, die met dit werk be gonnen zijn. te geraken tot het vormen van een aparte groep of kerkformatie. Ook dreef hen geen enkele gedachte dat reeds bestaande arbeid minderwaardig of in ge breke bevonden werd. De godsdienstige grootheid van Evange lisatie is, dat het den menschen door dringt van het karakteristieke van het Christendom. Zuivere Evangelisatie toch. is betoonen en prediken den geopenbaarden wil Gods ten opzichte van verloren zon daren. Ik durf uit de praktijk te beweren, dat in alle kerkelijke gemeenten van Lelden, vruchten van onzen arbeid kunnen worden aangewezen 't Is evenwel zeer verklaar baar. dat het gedeelte der menschen, die voor het geloof gewonnen worden en die voorheen geen werkelijk levend verband met God en dus ook niet met een be staande kerk beleefden, zich na hun be keering alleen voelen aangetrokken tot het beluisteren van het Evangelie en het hou den van het Heilig Avondmaal in het ver band met den arbeid, waar zij den Heere Jpzus voor hun ziel vonden. Hier toch is als het ware geboorte-verhouding ont- s'aan. Wel nu dezulken vormen onze Vrije E"angelische Gemeenschap. Indertijd hebben de vooraanstaande broeders onzer Gemeenschap een onder houd gehad met twee bekende predikanten der Vrije Evangelische Gemeenten. Verder dan dit onderhoud is het echter nooit gekomen. Zij lieten het Reglement achter, waarin wij geen gezichtpunten zagen, die ons er van overtuigden, dat het nuttig zou zijn ons naar hun wijze te constitueeren. Naar onze meening kunnen personen, die door den Evangelie-arbeid voor het geloof gewonnen worden, en behoefte aan kerk verband hebben, minstens evengoed naar een der bestaande kerken worden ver- wezen. Thans nog een enkele beschouwing over onzen Kring zelf. De afgeloopen tien jaar zijn voor wat onze geschiedenis betreft het meest duide lijk geschilderd met de woorden: God is een verterend vuur. Dat de broederlijke liefde blijve. (Hebr. 12 vs. 28 tot 13 vs. 1). Maar is het niet een bijzonderheid, dat wij in dezen tijd van versnippering en na ijver mogen gedenken, hoe elk der be stuursleden, die tien jaren geleden werden aangewezen op slechts een na, heden nog met een enkele vermeerdering, het Be stuur vormen! Hij. die zijn functie als bestuurder neerlegde, is in een ander be langrijk deel van onzen arbeid werkzaam. Onze onderafdeeling „Jeruël" verstrekte niet minder dan ruim 125000 ontbijten aan de armste kinderen onzer stad. Dan den ken we, dat 145 kinderen, die door onder voeding verzwakt waren, in de Afd. voor de verpleging van dergelijke kleinen zijn aangesterkt geworden. Met groote waar deering brengen we dank aan tal van vrienden van dit werk, die iedere maand weer gereed waren, hun bijdragen voor dit doel af te staan. Ook vloeide uit den arbeid menigmaal de noodzaak voort om gezinnen, waar gebrek aan kleeding, brandstoffen, voedsel enz. heerschte, te helpen en met deze noodzaak kwamen ook de middelen. Nog staat ons duidelijk voor den geest, welk een stroom van armen in den barren winter van 1929 lederen dag onze lokalen vulde, en we met den hulp van velen uit onzen Evangelischen Kring eiken dag aan 800 personen een warm maal konden verstrekken. Toen de koude bleef aanhouden, sprong de Gemeentelijke Armenverzorging bij, zoodat we voor iederen maatlijd een bedrag in rekening konden brengen. Die winter eindigde met een batig saldo in kas bij onze Afd. voor sociaal werk. Hiervoor was dag en nacht belangeloos door ons allen gezwoegd. Op mijn voorstel vond ik bijval van den toen- maligen penningmeester, de heer M. Moenen en werd dit saldo aangewend, om 120 arme kleinen van onze kindervoeding tijdens de zoo lange zomervacantle een heele week in het mooie Gooi te Huizen te doen doorbrengen. En zullen we ooit kunnen vergeten, hoe in den Iaatsten winter, toen een aantal arme Chineezen, die in den meest ietter- lijken zin in Holland „aan wal" gezet waren, op de hoeken der straten, aan bruggen en in de portieken van winkels post hadden gevat, om te trachten met Pindaverkoop in hun onderhoud te voor zien, wij door de goede zorgen van een Comité uit de vooraanstaande burgers van Leiden, in staat waren gesteld, om ook deze menschen te helpen Op 1 November 1926 werd onze onder afdeeling „Jeruël" officieel en wettelijk erkend, volgens de Armenwet Art 2 let ter C. Nog immer blijft in ons voortleven de dankbare herinnering aan onzen oud- Burgemeester jhr. mr dr N. C. de Gijse- laar, die ons Kinderhuis persoonlijk opende en tot deze wettelijke erkenning den voornaamsten stoot gal. Jer gelegenheid van het eerste lustrum oer Leidsche Dames Kapclub wordt gisteren en vandaag in de groote Stadszaal «n nationaal kapconcours gehouden. - Hierboven brengen wij een beeld uit dezen vreedzamen strijd, waarin naast vak- tang en schaar de v00maamste wapens zijn. BINNENLAND. Tegen de lintbebouwing langs dc wegen; verslag van dc Tweede Kamer-commissie. (3e Blad). Nieuwe bezuiniging bij A.T.O. en Van Gend en Loos. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Dc economische besprekingen duren onverminderd voort. (Buitenl., Ie Blad). Radio-rede van president Roosevelt (Buitenl, le Blad). Opzienwekkcnde zelfmoorden in Duitsch- land. (Buitenl., le Blad). Briining officieel leider van het Duitsche Centrum. (Buitenl., le Blad). De Chr. sociale partij in Oostenrijk in congres bijeen. (Buitenl., le Blad). Gandhi is zijn vasten begonnen. (Tel., le Blad). RECLAME. GA NAAR DQNKERSIEEG, LEIDEN, IEL 1322 I 'NPAAR STEUNSCHQENEN [EN HET LEED IS GELEDEN I 8770 SLOTBAL VAN DEN HEER EVERT CASTELEIN. Vroolijk klonk opgewekte muziek ons tegemoet bij onze komst Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal, waar de heer Evert Castelein zijn Jaarlijksch slotbal tot slui ting van den cursus 1932'33 gaf. De feestelijke indruk werd nog versterkt, toen we de met kleurig vlaggedoek ver sierde groote zaal in oogenschouw namen. Na een verwelkomend openingswoord, trad een achttal kleuters voor het voetlicht om eenige dansjes uit te voeren. Wat een ijver van mej. Gonnie van Haastrecht moet er noodlg geweest zijn, om de kleintjes, waarvan de jongste zes jaar was, tot een dergelijke prestatie te brengen. Namens de' leerlingen bracht vervol gens de heer C. Bilderbeek den dank over voor het genoten dansonderwijs, dien hij vergezeld deed gaan van een ventilator en eenig meubilair, belde voor het dans instituut. Mej. Gonnie van Haastrecht, de trouwe partnerin, deelde met een fraaio bouquet in het succes. Tot slot werd nog de onversaagde pianist, de heer J. Lancel met een enveloppe met inhoud bedacht. De heer Castelein dankte in een goed gekozen speech voor het gesprokene. Tot laat in den nacht bleef men daarna in een opgewekte stemming dansen en het begon reeds licht te worden, toen de pit tige „Castelein Dance Band" voor de laatste maal de tevreden bezoekers op den dansvloer genoodigd had, waarmee het einde was gekomen van een wel geslaagd bal. VOORJAARSBLOEMEN- TENTOONSTELLING. In het Volksgebouw. In het Volksgebouw aan de Herengracht heeft in de jeugdzaal het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling in samenwerking met de A.J.C. en de Natuurvriendengroep een voorjaarsbloemententoonstelling inge richt Tegenover de natuur toont de ten toonstelling de cultuur in den vorm van een door de Stadsparken beschikbaars- stelde verzameling bloeiende heesters'en planten. De natuurafdeeling omvat de thans bloeiende planten in wei en duin en juist door deze tegenstelling is met be scheiden middelen een alleszins beziens waardige tentoonstelling tot stand ge komen. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling in tegenwoordigheid van afgevaardigden van de Leidsche afdeeling der S.D.A P het Instituut voor Arbeidersontwikkeling.'den Leidschen Bestuurdersbond en de A J C -ers geopend. Ter vermeerdering van de kennis der Natuurvrienden werden nog enkele causenen gehouden over met de tentoon stelling verband houdende onderwerpen waarvotr evenals vcor de tentoonstelling' zelf een vrij groote belangstelling bestond. Het geheel kon dan ook welgeslaagd 1 sorden genoemd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1