Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Mei 1933 Derde Blad No. 22429 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden DB VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Opftwei,te feestviering in de residentie. Da H»assche bui-gerij heeft gistermiddag nn grootsche en hartelijke wijze Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaar de cohuldizd Door de goede zorgen van J Haagsch Comité voor Volksfeesten is riit huldebetoon geworden tot een impo nerende ovatie, welke Den Haag, jong en aan de jarige Prinses heeft gebracht. Vooraf had het Comité een samenkomst belegd in de Willemskerk, waar het woord eeoerd werd door ds. I. Voorsteegh door Cohen Stuart en door den voorzitter jn het comité mr. ter Pelkwijk. De rede ringen werden afgewisseld door zang i muziek Intusschen had zich in de Sophialaan en P Plein 1813 een groote menigte verza ad, welke aan de ovatie wilde deelne- en. Tallooze muziekcorpsen liepen mede i den stoet en brachten afwisselend aischmuziek en Vaderlandsche liederen in gehoore Delbelangstelling van het publiek was gewoon. Vele rijen dik stonden de en uren voor het vertrek van den :eds langs den weg te wachten en litle had de grootste moeite om overal e te handhaven en te zorgen, dat rkeer niet meer hinder ondervond ;rikt noodig was. Plein 1813 was inmiddels geheel be let de deelnemende vereenigingen. een zee van vlaggen, vaandels en les te 4 uur zette de stoet zich in Voorop liep het Politiemuziek- en daarachter kwam een schier ze rij van vereenigingen. Eenige uiten voor half vijf waren de eerste imers voor het Paleis aangekomen, verscheen H. K. H. Prinses Juliana hit balcon van het Paleis, dat fraai met Se tapijten was gesierd. Prins Hendrik ïveneens tegenwoordig. De Prinses lergezeld van Haar Kamerheer, baron :d. Voorts hadden nog op het balcon plaats genomen de burgemeester van Den Haag en de voorzitter van het Comité. Ijde van het Ruiterstandbeeld had lich de Koninklijke Militaire Kapel opge steld; even later marcheerde de Politie- muzieku-reenieine op naar de andere ziide van het standbeeld. Toen klonk het tromgeroffel en nam het défilé een aanvang; langzaam, onder de vrooüjke toonen der muziek trokken de vereenigingen en organisaties voorbij, de Prinses luid toejuichende. Onafgebroken duurde het voorbijtrekken der deelnemers. Allen werden opgesteld op het Voorplein voor het Paleis, voorzoover de ruimte al thans dit toeliet. Toen alles meer dan vol stond kwam er een oogenblik stilte. De Kapel zette het Wilhelmus in, dat door ^Ewerd meegezongen. Plechtig klonken de ionen van ons Volkslied, dat gevolgd werd door een daverend hoerageroep en een ,Lang leve de Prinses", fctolgens werden nog gezongen het ^■felled en een lied van Nederland, ter- M$1 tenslotte het marschlied ,,'t Is plicht ■fAdere jongen enz. ingezet werd en uit volle borst medegezongen. Toen het Nationaal Jongeren Verbond voorbij marcheerde, boden eenige leden aan de Prinses een prachtig bloemwerk aan van hyacinthen, geheel door eigen krachten vervaardigd. De aanbieders moesten op het balcon komen, waar zij door de Prinses hartelijk bedankt werden. Even later stapte een klein meisje heel lantig uit den stoet, stevende het ,5 binnen en werd door een lakei naar boven gebracht, waar zij aan de Prinses een fraaie bouquet mocht aanbieden. Ook •«kreeg een vriendelijk woord van de Prinses. Vervolgens kwam het Leger des Hells en hier was het ook een klein meisje. ™t bloemen aanbood. Nog even later, toen de Scheveningsche T®*enigingen voorbij trokken ging een Scheveningsch meisje vergezeld van haar "ader en Moeder naar binnen om namens baar vereeniging de Prinses bloemen te geven. Toen eindelijk de laatste deelnemers voorbij waren, liet de politie het publiek eenige oogenblikken vrij en in een oog wenk was het paleisulein zwart van de menschen, die de Prinses een warme ovatie brachten en Haar hartelijk toe juichten. Vriendelijk dankte Prinses Juliana voor I® Haai- gebrachte hulde. I Tenslotte werden de leden van het Co mité in het Paleis verzocht, waar zij den Jank van de Prinses in ontvangst hadden •enemen. Toen alles afeeloooen was. mar cheerde de Kon. Kapel onder het spelen Jan marschliederen naar het Plein 1813 t«mg Het duurde nog langen tüd. alvorens de dmkte in de binnenstad eenigszins voorbij ONGUNSTIGE FINANCIEELE RESULTATEN BIJ DE H. T. M. NIEUWE MAATREGELEN VOORGESTELD FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN TE ZAANDAM. Werkloozensteun loopt gevaar. De minister van Financiën heeft aan het gemeentebestuur van Zaandam doen weten, dat de voor deze gemeente bestem de uitkeering uit het gemeentefonds ad 1.150.000 zal worden ingehouden. Deze maatregel is een gevolg van het in gebreke blijven van Zaandam ten aanzien van de aflossing van een opgenomen voorschot mt 's Rijks kas, die op 1 April j.l. had moe ten geschieden. Toen deze datum was ver streken zijn tusschen de Regeering en het gemeentebstuur onderhandelingen gevoerd over verlenging van de leening, doch y-aanriam wenschte de voorwaarden die het Rijk aan zulk een verlenging verbond, ok te accepteeren. Daarop heeft het Rijk gebruik gemaakt van zijn bij de leenings- overeenkomst voorbehouden bevoegdheid om wanneer Zaandam in gebreke bleef, ^huldigde bedrag te korten op de «Ijksuitkeering uit het gemeentefonds. uoor dezen gang van zaken is Zaandam 'h gyoote financieele moeilijkheden ge- 't Wij vernemen dat Burgemeester Ter ?rfn ue^n spoedvergadering van net dagelljksch bestuur der gemeente heeft oyeengeroepen om de situatie te bespre- ari?u?-m- hobten vast te staan, aat het uitbetalen van de werkloozenult- weenngen ernstig gevaar loopt, wanneer I^Jütweg ult de moeilijkheden wordt gevonden. Tel.. HET BEDRIJFSLEVEN EN DE CRISIS. De Haagsche Tramwegmaatschappij be leeft moeilijke tijden. Leverde 1930 nog een winst op van f 49.000—, het vorige jaar sloot met een tekort van f. 169.000 Die achteruitgang zette zich in 1932 ver der voort. Vergeleken met 1930 vertoonde dit jaar een vermindering met bijna 15 millioen reizigers of 19% en van f. 663 000 aan ontvangsten Het tekort over 1932 be droeg f. 402.000. Gemiddeld waren de maandontvangsten in 1932 f. 55.000 lager dan In het laatste normale jaar 1930, de sterkste daling is echter juist voorgekomen in de laatste maanden van 1932; deze be droegen in November en December f 31.000, resp. f. 39.000 meer dan het ge middelde over het geheele jaar. Ook het jaar 1933 heeft zeer slecht ingezet. Januari 1933 heeft al weer f. 82.000. Februari 1933 f. 73.000 minder opgebracht dan de over eenkomstige maanden van 1932. Ook Maart vertoonde met f. 79 000 een groote achter uitgang. Indien geen bijzondere maatregelen ge troffen worden, zal de vermindering van het exploitatie-overschot op tenminste f. 600.000 getaxeerd moeten worden en i aangezien 1932 reeds een tekort van 4 ton gaf, zou het tekort over 1933 daarbij rond 1 millioen gulden worden. Ter verlaging van de uitgaven wordt in de eerste plaats een algemeene loonsver laging van 2Vj% ingevoerd, wat over een vol jaar gerekend een vermindering van lasten met bijna 1 ton beteekent. Daarnaast is aan B. en W. verzocht den prijs te verlagen, waarvoor de Gemeente den tractiestroom levert. Ook omtrent andere aan de Gemeente verschuldigde betalingen, bijv. rente der obligatieleeningen. voor vergoeding voor kosten van toezicht en van de meerdere onderhoudskosten van de bestratingen ingevolge de aanwezigheid van tramsporen is overleg met B. en W. gepleegd. Met al deze maatregelen te zamen zal op de exploitatie- en kapitaaldiensuitgaven dit jaar vermoedelijk ongeveer millioen bezuinigd kunnen worden. Ofschoon dit een belangrijke bezuiniging is, blijkt uit het eerder geraamde tekort, dat toch nog een zeer belangrijk verlies zal ontstaan. Onder deze omstandigheden zou tot een tariefsverhooglng van 12,5 op 15 ct. overgegaan moeten worden. De Raad van Beheer heeft echter met algemeene stemmen besloten deze verhooging niet in te voeren, echter heeft dit college het noodzakelijk geoordeeld de bestaande prijsreductie voor de rittenkaarten, waarop men thans voor 11 ct. per rit reist (op de 12-rittenkaarten voor 9 1/6 cent) te ver minderen. De prijs der knipkaarten zal met ingang van 5 Mei a.s. gebracht worden op 12 cent per rit, die der 12-rittenkaarten zal daarbij 10 cent per rit worden. Teneinde echter tegemoet te komen aan hen, die veelvuldig van de tram gebruik maken, zullen niet alleen de prijzen van de abonnementen op de stadslijnen en van de dagkaarten ongewijzigd blijven, doch zullen tevens nog twee belangrijke nieuwe tarieven worden ingevoerd. Daarenboven worden de abonnements- en trajectkaart- prijzen der buitenlijnen belangrijk ver laagd. De nieuw in te voeren tarieven zullen bestaan in de invoering van 2-rittenkaar- ten met beperkten tijdsduur en in een proefneming met een op tramgebied ge heel nieuw systeem nl. het vastrecht tarief. De 2-rittenkaarten met beperkten tijds duur zullen verkrijgbaar gesteld worden voor den prijs van f. 0.20. Zij zijn in de eerste plaats bedoeld ten behoeve van die genen. die ter bereiking van hun doel van 2 lijnen gebruik moeten maken. Men zal met deze kaarten kunnen over stappen op iedere andere tram- of bus lijn, resp. na een onderbreking van de reis desgewenscht ook een 2de rit op de lijn van uitgifte kunnen doen, mits opge stapt wordt binnen een uur na het op het billet aangeteekende tijdstip, waarop de ti am, waarop het billet is uitgegeven, haar rit had aangevangen. Het in te voeren vastrechttarief staat tusschen een gewoon abonnemmitstarief en een enkelereis-tarief in. Het is te ver gelijken met de bekende vastreehttarieven bij de electriciteits- en gasbedrijven. Men betaalt n.l. voor een bepaalden termijn een bepaald bedrag en verkrijgt daarvoor het reëht gedurende dien tijd zooveel rit ten tegen een sterk gereduceerden prijs te maken als men wenscht. Het vaste recht is bepaald op: f. 3— p. maand. f. 8.50 Der kwartaal, f. 16.50 per half laar, f. 32— per jaar. terwijl de priis oer rit slechts 5 cent bedraagt. De verlaging der prijzen van de abonne menten en maandtrajectkaarten op de buitenlijnen zal als volgt zijn: Abonnementen thans wordt f. 24.— f. 13. f. 22.— f. 12.— f. 20.— f. 11.— f 17.— f. 10.— f. 14.— f. 9.— f. 11.— f. 8.— f. 8.— f. 8.— Leidsche lijn: Maandtrajectkaarten thans wordt f. 12.— f. 9.— f. 11.— f. 8.— f. 10.— f. 7.50 f. 8.50 f. 7.— f 7.— f. 6.— f. 5.50 f. 5— f. 4.— f. 4 Als tarief voor de combinatie van een intercommunale lijn met een stadslijn of het stadsnet zal gelden de prijs voor het betrokken buitenlijntarief plus i. 3. resp DSe verwachting van de combinatie van nieuwe tarieven is, dat van de inkomsten, die zonder deze wijzigingen op gemiddeld f. 65.000 a f. 70.000 per mnd wordt getaxeerd tot ongeveer f50.000 per maand beperkt zal worden. Een algeheele opheffing van de vermindenng der ont vangsten wordt dus van deze tarieven ondfr de bestaande tijdsomstandigheden niet verwacht, wel een beperking van dien ^De^veeTvuldig gehoorde opvatting van buitenstaanders dat de ontvangsten ver meerderd zouden worden, indien men de tarieven belangriik verlaagde, wordt óoor de Directie der H T. M. 0£J^t feacht De nieuwe regeling treedt 5 Mei a.s in werking. Rede van mr. Steenberghe. In een vergadering van de Federatie der Alg. R.K. Werkgeversvereniging en van het R.K. Verbond van Werkgeversvereni gingen heeft mr. M. P. L. Steenberghe ge sproken over de moeilijkheden in het be drijfsleven. Meer nog dan in normalen tijd, zoo zeide spreker, is het behoud en de ver sterking van den blnnenlandschen afzet onzer producten een eerste eisch. Krachti ger en meer doelbewuste toepassing van de Crisisinvoerwet zal voor de nieuwe Re- gc-erlng een zware plicht zijn. De vriende lijke behandeling van het buitenland heeft ons tot nu toe slechts dank in den vorm van nieuwe exportbelemmeringen ge bracht Ons tarief van invoerrechten dient her zien te worden, met het oogmerk de in dustrialisatie van ons land te bevorderen. Gezien de bij den prijsval opgedane erva ringen, moge, dus ging spreker voort, aan specifieke rechten een ruime plaats wor den ingeruimd. Mr Steenberghe pleitte voorts voor meer eenheid in onze economische departemen tale organisatie. De directie van Handel en Nijverheid moet z. i. rechtstreeks in con tact staan met onze consulaire vertegen woordigers in het buitenland. De volle ver antwoordelijkheid voor onze economische politiek moet berusten bij den minister van Economische Zaken Ook zal op diens departement een nauwere samenwerking tot stand moeten komen tusschen de af- deelingen Landbouw en Handel en Nijver heid. Wat de fiscale politiek betreft, meende spreker, dat bij noodzakelijk geachte nieuwe heffingen eerder naar indirecte dan naar directe belastingen gezocht, moet v/orden. Het ontwerp Weeldeverteringsbe- lasting en de huidige vorm van het Ont werp Omzetbelasting zijn z.i. voorbeelden van een verkeerde soort van indirecte hef fingen. Juist in dezen tijd moet eerder steun gezocht worden voor de industrie. Invoerrechten verdienen meer aanbeveling dan accijnsen. Onze organisatie stelt er priis op. zeide hij, den toekomstigen kabinetsformateur kenbaar te maken, dat in onzen kring het verlangen leeft, zoo mogelijk, de bestaande sociale wetgeving te handhaven. KcM»r dienen nieuwe lasten op het bedrijfsleven, in het belang der werkgelegenheid, verme den te worden. Alles, wat tot werkverrui ming kan leiden, zal de Overheid ter hand moeten nemen. Aan.gaande rationalisatie, reorganisatie van bedrijven en modern bedrijfsbeheer staat de Nederlandsche ondernemer aan de sDits Echter te weinig aandacht, zoo verklaarde SDreker, wordt besteed aan een meer rationeele productie. Meer overleg tusschen de producenten onderline is z. i. daarom dringende eisch Een stimulans van de ziide van rie Overheid zal hiervoor niet kunnen uitbliiven. Moge de nieuwe Regeering. aldus besloot sor., de kracht vinden het schiD van Staat door de branding van de crisis in veilige haven te voeren. RECLAME. EERVOL ONTSLAG IR A. A. H. W. KÖNIG Op zijn verzoek is met ingang van 1 Augustus a s eerwnl ontsla» verleend aan ir. A. A. H. W König te Maastricht, als hoofd-ingenieur-directeur van den Riiks- waterstaat met dankbetuiging voor vele en gewichtige diensten gedurende een reeks van laren in verschillende betrekkingen den lande bewezen. Ir. König is tevens bevorderd tot com mandeur in de Oranje Nassau-orde ZWITSERSCH BEZOEK AAN ONS LAND Een 400-tal Zwitsers, die per extra-trein van de Zwitsersche bondsspoorwegen een rondreis door ons land maken, zijn gis teren te Utrecht gearriveerd Eenige leden, van het comité van ontvangst, dat zich gevormd had uit verschillende reis- vereenigingen en reisbureaux, waren de Zwitsersche gasten tegemoet gereisd tot Venlo. Te Utrecht heeft het gezelschap in ver schillende groepen een rondgang door de stad gemaakt Zij vereenigden zich weer om halfelf in den kloosterhof van de Domkerk, waar zij luisterden naar de Zwitsersche liederen, die door den stads- beiaardier, den heer J Wagenaar. on het klokkenspel van den Dom ten gehoore werden gebracht. Daarna vereenigde men zich aan een noenmaal in hotel ..Noord- Brabant". Des middags maakte men een autotocht door het Oostelijk deel van de provincie. Tegen den avond vertrokken de Zwit sersche gasten per extra trein naar Am sterdam. waar zij om 18 39 uur aan het Centraal Station arriveerden. DE KAPPERS EN DE CRISIS. Het Hoofdbestuur van den Ncderland- schen Kapperrbond (patroons) heeft, naar men ons meedeelt, aan de 70 in het land gevestigde plaatsing-bureaux en afdee- lingen van dien bond, opdracht gegeven alleen Hollandsche arbeidskrachten in de registers op te nemen. Voor zoover het be treft buitcnlandsche arbeidskrachten moet men het bewijs kunnen overleggen sinds 1 Januari 1932 in ons land gedomicilieerd te zijn alvorens er sprake kan zijn van Inschrijving. Deze maatregel is noodzakelijk om het Hollandsch Kaoperspersoneel niet achter gesteld te krijgen bij het buitenlandse e. Bovendien sluit deze maatregel aan bij de sinds de laatste jaren gevolgde gedragslijn van het Bondsorgaan „Het KaDpersblad" dat sinds de laatste jaren advertenties van buitenlandsch personeel weigerde. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam Is overleden, bijna 89 jaar oud. de heer A Hoynck van Papen- drecht. oud-directeur van het Museum van Oudheden aldaar. De heer J. Vieweg. directeur der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam en consul-generaal van Liberia, ls eergisteren te Baarn, oud zeventig jaar, overleden. De heer Vieweg w»s in 1863 te Nijmegen geboren. Ondeugdelijke levensmiddelen Dc orerheld zorgt er voor, dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven worden. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op dc voorgeschreven manier. Dc Heer A. te K- ondervond in zijn schuur veel last van muizen, die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos a 50 cL of een dubbele doos a 90 ct. cn morgen zult U van muls en rat bevrijd zijn. Imp Fa. B. Mcindcrsma. Den Haag B 43 187 DE STEUN AAN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Een adres aan de Eerste Kamer. Aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal Ls een adres gericht door het Centraal Bloembollen Comité (waartoe zijn toege treden ae Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, dc Bond van Bloem- bolleniiandelarenhet Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap, de Vereeni gingen „de Narcis", „de Hyacinth en „de Tulp dc Bloembollenveilingsvereeniging „West-Friesland", de Bond van Velllngs- vereenigingen „Het Westland", de Bloem- bollenkweekeisveveeniging „Floralia" en de Nederlandsche Gladiolus Vereeniging) met het verzoek het landbouw machtigings wetsontwerp aan te nemen. In den beperkten vorm aldus het adres waarin het door de Tweede Kamer is aangenomen is het voor de dringend noodzakelijke saneering van het bloembollenbedrijf onmisbaar De Minister van Economische Zaken en Arbeid voor gelicht door een door hem ingestelde des kundige commissie is voornemens op grond van deze wettelijke regeling, maat regelen ter saneering van het bloembollen- bedrijf te nemen waarnaar reeds lang door de bloembollenkweekers werd uitge- zien. De urgentie van deze maatregelen is in verband met de exportbelangen zeer groot. De verkoop van bloembollen aan het buitenland, die reeds in Januari begonnen is lijdt sterk onder de onzekerheid ten aanzien van de stabilisatie van een minimum-uitvoerprijs, die het prijsniveau, naar men aanneemt, voldoende zou op heffen, om althans zonder ernstig verlies, zij het ook zonder winst, het jaar 1933 door te komen Het is derhalve van het hoogste belang dat de Minister in staat worde gesteld door middel van de Landbouwmachtiglngswet aan den uitvoer van bloembollen zoodanige voorwaarden te verbinden dat daardoor dit doel worde bereikt, waarmede door dc be langhebbenden in Engeland dat in 1932 niet minder dan 56% van de geheele uit gevoerde hoeveelheid bloembollen betrok in beginsel volle instemming is betuigd als een poging om te geraken tot een reëele basis voor de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen en een einde te maken aan een van beide zijden afgekeur de dumping. Buiten deze zeer urgente aangelegenheid zullen verschillende reeds ontworpen maat regelen ter saneering van het bloembollen- bedrijf slechts mogelijk zijn met mede werking der Regeermg, die daartoe niet dan op grond eener machtigingswet zal kunnen overgaan. Zonder het door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp in zijn algemeene strekking te willen beoordeelen, zijn wij van meening dat in de tegenwoordige zorgvolle omstandigheden, het bloembol lenbedrijf slechts dan in stand kan worden gehouden, indien ook Uwe Hooge Vergade ring aan dit wetsvoorstel hare goedkeuring hecht. Daar bij de eventueele toepassing der wet het bij bepaalde maatregelen betrok ken bedrijfsleven blijkens de Memorie van Toelichting steeds een zeer aanzienlijken invloed daarop zal kunnen oefenen wegens de daarin genoemde „samenwerking met een solidairen, in organisatieverband wer kenden boeren- en tuindersstand" mag verwacht worden, dat geen maatregelen als uitvloeisel van deze wet zullen worden genomen, die niet de instemming hebben van de bevoegde, daarbij betrokken orga nisaties van belanghebbenden. O HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN. De rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Hol land schrijft ons: In verband met de zeer lage aardappel prijzen zullen er waarschijnlijk vele vee houders zijn. die dit jaar aardappelen in te kuilen. Naar aanleiding hiervan, wil ik hieronder eenige punten laten volgen, waarop men moet letten bij het inkuilen van aardappelen. 1. Plaats van inkuilen Men graaft een kuil op een tamelijk hooge plaats. In elk geval moet er voor gezorgd worden boven den grondwaterstand te blijven. De kuil kan rond of langwerpig gemaakt wor den De hoeken moet men afronden. 2. Spruiten De spruiten moeten zoo veel mogelijk van de aardappelen verwij derd worden. Dit kan men b.v. bereiken door de aardappelen over een hor te laten loopen. De meeste spruiten rollen er dan wel af. 3. Grond De grond, die aan de aard appelen zit, moet zooveel mogelijk verwij derd worden. 4. Inbrengen der aardappels Hoofd zaak is, zeer vast aanstampen. Daartoe is het nuttig alle of een deel der aardap pels te snijden met een bietensnijmachine die daartoe aan den rand van de kuil opgesteld kan worden. Ook kan men met een spade de aardappelen In de kuil fijn steken. Om de melkzuurvorming te be vorderen verdient het aanbeveling de aardappels laagsgewijzen (30 c.M.) te be sprenkelen met wat karnemelk, b.v. met een tuingieter. 5 Afdekken en verzwaren Men kan de kuil afdekken met bordpapier of zakken of met een dun laagje stroo. Hierna brengt men er een flinke laag grond op (6090 c.M.) Men moet er voor zorgen, dat de vorm van boven goed bol blijft. Scheuren in de grondlaag moet men steeds onmid dellijk dicht slaan. Inregenen is het groot ste gevaar waar aan de kuil bloot staat. Hoe eerder men tot inkuilen over gaat, des te beter. De verliezen door het be waren zijn dan nog het kleinst. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG. BOSKOOP. Evangelisatie Bewaarschool Kerkstraat: nam. halfacht. ds. de Roover van Vlaar- dingen ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: nam 7 uur (Bed. H. D ds. C J. W Kruishoop van Bode graven. GER. KERKEN. Beroepen: Te Groningen (vac.-G. H. A. v d Vegte» A Dondorp. te Heemstede. Te Oppenhuizen F J. Jonkhoff cand. te Gro ningen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oppenhuizen. C. J Laar man. te Musselkanaal. Bedankt: Voor Sprang. J. Bakker, te Blciswijk. Voor Lettelbert A. J. Eijkman. te Zoeterwoude. GEBOREN. Hendrica Catharina. dr. v. J. K. v. d. Berg en E. N. v. d. Hoeven Maria Antonia. dr. v. J. H. Geenjaar en L Brussee Anthonia, dr. v. J. J. Rozier en E. Boom Sara Maria, dr. v. H. Flaman en C. C. v. Meurs Catharina Hillegonda Maria dl', v. B. C J. Langezaal en J. C. M. v. Egmond Pieter, zn. v. J. Keijzer en A. Fastrich Cornelia Maria, dr. v. J. C. Koop en H. Lihs Bcukje, dr. v. J. Puitrum en B. v. d. Brug Dirk, zn. v. D v Duljn en D. v. d. Bent Cornelia Frederlka. dr. v F. J. de Graaf en A. dc Haas Maria Hermina, dr. v. W. J. Bosman en A. J. v. Noort Erna, dr. v. C. Suijkerbuijk en E. L. Ch. Mietzke Elisabeth, dr. v. P. J Schouten en S. Betgen Koenraad Wigbold, zn. v. W. W graaf v. Limburg Stirum en A. J. Bogtman Johannes Nicolaas, zn v. H. II. Blote en J. M Bouter. GEHUWD: J. W. v. Swlgchum, jm. cn J. N. van Dijk jd o OVERLEDEN: J J. Kortekaas-Balfoort, wede. 76 jaar H Krult, wedn. 66 Jaar A. Hoorn, zn. 26 jaar W. J. van der Meer, at. 37 j. J. J. van den Berg, wedn. 71 jaar C. v. Vollenhoven, zn. 58 jaar J. D. Stol m. 62 Jaar J. M. van Loo-de Vries, vr. 48 jaar. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! DE CRISIS-ZUIVELBOND. Door den Alg. Ned. Zuivelbond ls een adres gezonden aan de regeering. De con clusies lulden: lo. dat er in de Crisiszuivelwet nooit eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den grondprijs der melk en deze weer afhangt van den buitenlandschen prijs der pro ducten: 2o. dat de huidige Crisiszuivelwet, waar in het mengen van boter cn margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden, waarin onze vee houderij zich thans bevindt, integendeel, het hooge mengpercentage, waartoe men ls moeten overgaan, groote schade voor het veehoudersbedrijf, nu en in de toe komst, veroorzaakt, doordat wij hiermede ons boterafzetgebied in het binnenland vernietigen'. 3o. dat het beperken der margarine productie voor binnenlandsch gebruik dient vóór te gaan bij een gedwongen in krimping van den melkveestapel, omdat de margarine slechts een aanvullend pro duct ls, uit bultenlandsche grondstoffen vervaardigd en de beteekenis dezer In dustrie en de aanverwante bedrijven in de verste verte niet opweegt tegen het be lang dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetgebied hunner boter in het bin nenland hebben: 4o. dat een verlaging der boter- en margarineprijzen zeer gewenscht is cn een vereenvoudiging van het heffing- en toe slagstelsel volgens de Crisiszuivelwet ern stig overweging verdient. De Zuivelbond zou het daarom zeer op prljs stellen, de boven geformuleerde con clusies met den Minister te mogen be spreken. Hbld. UITVOER VAN KOOL NAAR DUITSCHLAND. De Commissie inzake de contingentee- ring van fruit en groenten maakt bekend, dat zij in verband met het tusschen Ne derland en Dultschland gesloten verdrag door den minister van Econ. Zaken en Arbeid is belast met de afgifte van certi ficaten voor den invoer in Dultschland va-, roode-, witte- en savoyekool van 10 Mei as. af. Deze certificaten zullen dienst doen bij de Duitsche douane als bewijs, dat op de door deze certificaten gedekte partijen het verlaagde invoerrecht van kracht is- voor wittekool bedraagt dit verlaagde recht M 4.en voor roode- en savoyekool M. 6.per 100 K.G., terwijl het autonome recht voor alle koolsoorten M. 8.— ls. Nederlandsche exporteurs, die in de maand Mei van 1932 bovengenoemde koolsoorten voor eigen rekening naar Dultschland hebben uitgevoerd kunnen voor de toewijzing der certificaten in aan merking komen. Zij behooren daartoe uiterlijk 5 Mei a.s. een opgave van de door hen verzonden soorten en hoeveelheden kool in te dienen bij den secretaris der Commissie, mr. L. Niemöller, Javastr 80, 's-Gravenhage, Tel. 112128.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9