LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 Mei BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Na ccn debat van vele dagen is te Geneve in de commissie voor de ontwa pening gestemd over net vraagstuk van de Duitsche Schutzpolizei. Met 12 stemmen tegen de stemmen van Italië, de Ver- cemgde Staten en Hongarije heeft de com missie de Schupo verklaard te zijn een lichaam, dat militair bruikbaar is. Ook de opleidingsscholen voor politie werden dezelfde stemmenverhouding ge acht voor den oorlog bruikbaar te zijn. De Dultsche afgevaardigde gen. Schön- heim heeft tegen deze opvatting zeer na drukkelijk geprotesteerd. De vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, kolonel Strong, verzette zich er tegen, dat bij de waardeering van de capa citeiten der Dultsche Schupo thans een andere methode gevolgd werd dan vroeger. Een voorstel der Fransche delegatie, om de hulppolitie militair bruikbaar te verkla ren, werd met 7 tegen 6 stemmen verwor pen. Dc Fransche delegatie verklaarde, dat zij zich voorbehoudt, de zaak weer ter sprake te brengen, als de kwestie der weer- organisaties in behandeling komt. Daarmede Is te verstaan gegeven, con cludeert Wolff, dat Frankrijk en de andere staten, die zich bij de stemming bij Frank rijk aansloten, bij deze beraadslagingen niet op de betrouwbare officieele docu menten hebben gesteund, doch op allerlei oncontroleerbaar materiaal en fantasti sche relazen van onverantwoordelijke persberichtgevers. De directe Dultsch-Engelsche bespre kingen zijn voortgezet ln een nieuw onder houd tusschen Nadolny en staatssecretaris Eden. Aan dit onderhoud namen deel Henderson, de militaire deskundigen van de Dultsche en Engelsche delegatie en, voor de eerste maal, ook de Amerikaansche gezant. Besproken werden wederom de Engelsche bezwaren tegen de Dultsche amendementen. Deze bezwaren zijn voor- namelltk eericht tegen de Dultsche weige ring de Fransche voorstellen in zake de unlformis"ering van de legertynen od het Europeesche vasteland te aanvaarden. ENGELAND. Vragen en antwoorden in het Lagerhuis. In antwoord op een vraag over de Duit- sche protesten naar aanleiding van de on langs gehouden redevoeringen van Austen Chamberlain. Churchill en regeeringsleden in het Engelsche Lagerhuis, aangaande den toestand in Duitschland en de men taliteit der nieuwe regeerders, daar te lan de verklaarde Baldwin: De Dultsche zaakgelastigde had opdracht voornamelijk te protesteeren tegen het feit dat de staatssecretaris dan buiten- landsche zaken zich bij de andere sprekers had aangesloten in stee van tegen hun uitlatingen te protesteeren. De staatssecre taris van buitenlandsche zaken achtte het niet noodig op deze aangelegenheid na der in te gaan en nam het protest voor kennisgeving aan. Een afgevaardigde vroeg daarop, waar om het departement van buitenlandsche zaken het Duitsch protest niet had afge wezen en waarom men er de Dultsche re geering niet oo gewezen had dat in Enge land het Lagerhuis niet wordt behandeld, gelilk in Duitschland de Rijksdag. Baldwin: wijl ik geloof dat het soms mogelijk is. het belang der dineen lichte lijk te overdrijven (toejuichingen). Een ander afgevaardigde protesteerde nog tegen de Duitsche aanmatiging om tot de Britsche receerlnc protesten te rich ten, naar aanleiding van redevoeringen, die in het Britsche parlement gehouden zijn. Zijn protest werd toegejuicht. Door een andere vraag werd de aan dacht van den minister van buitenland sche zaken gevestigd op de jongste ver klaring van het Janansche lid van den Geheimen Raad van Mantsjoekwo, volgens welke de deur voor den handel met Mant- joekwo niet open zal blijven voor de sta ten die Mantsioekwo niet erkend hebben. Baldwin antwoordde voor sir John Simon, die ongesteld is. dat deze uitlating natuur lijk volkomen n strijd is met de herhaalde verklaringen van de Jaoansehe regeering en de tegenwoordige autoriteiten in Mant- sioerije Met behoud van de ooen deur is vastgelegd in de verdragen. Indien de auto riteiten daarmee in striid wilden handelen zou de Engelsche regeering alle maatrege len nemen waarover zij beschikt om het beginsel in kwestie te verdedigen, maar niets nog wtist er op. dat dit in de bedoe- lir»» ZOU licrrr^n. Het Lagerhuis heeft tenslotte beraad- slaa"d over het regeeringsvoorstel hetwelk voorziet in een verlaging van henaalde douanerechten met ingang van 8 Mei om uitvoering te geven aan het Britsch- Du't«che handelsverdrag. Talrijke afgevaardigden oefenden critiek op het verdrag en sir Austen Chamberlain stelde schorsing der beraadslagingen voor om het mogelijk te maken in contact te treden met de betrokken Britsche be langen. De majoor Attlee (Laboursteunde het voorstel van Chamberlain dat eveneens door verscheidene Conservatieven en Libe ralen werd gesteund. In den loop van het debat zeide minister Runclman. dat in dien de regeering het voorstel van Cham berlain zou aanvaarden, het haar onmoge lijk zou zijn de onderhandelingen voort te zetten. Wanneer de Britsch-Duitsche overeen komst mislukt, aldus Runciman. wat zal dan verhinderen dat ook de anderen mis lukken? De regeering heeft zich in een tarievenpolitiek begeven, waarbij het voornaamste is te marchandeeren. Ik ga er prat op een goeden koop te hebben gesloten en indien deze het Huis niet behaagt, laat het dan iemand anders zoeken om de zaken te behandelen. Het voorst=l van pa „."„-i-vr, werd daarop met 269 tegen 80 stemmen ver worpen dat der regeering met 285 teven 33 stemmen aangenomen. De Liberalen (Samuellsten) en tal van Conservatieven onthielden zich van stemming. De Labour-afgevaardigden stemden tegen de regeerlng. OOSTENRIJK. Gemeenteraadsverkiezingen in Tirol en Beneden-Oostenrijk. Zondag hebben in Tirol en beneden- Oostenrijk gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, die vooral in Tirol een voor uitgang van de nationaal-sociallsten heb ben gebracht. De christelijk-socialen wisten zich over het algemeen te handhaven. In beneden- Oostenrijk hebben zij enkele zetels ver loren De sociaal-democraten zijn vooral in Tirol achteruit gegaan, doch wisten zich in beneden-Oostenrijk te handhaven. PERZIE. De Pctroleum-ovcreenkomst. De nieuwe overeenkomst tusschen de Perzische regeering en de Anglo-Persian Oil Cywelke is onderteekend in tegen woordigheid van de Perzische ministers van financiën, justitie en buitenlandsche zaken, sir George Cadman en experts, om vat een inleiding van 27 artikelen. Uit de verdere bijzonderheden blijkt, dat de maatschappij op zich genomeh heeft, zooveel mogelijk Perzische arbeiders en experts te werk te stellen. De Anglo-Pei- sian betaalt verder 10 000 pond per jaar voor de voortzetting van de ingenieurs studie in Engeland van eenige studenten. De overeenkomst moet twee jaar van tevoren opgezegd worden. De regeering heeft het recht de concessie in te trekken indien de maatschappij liquideert of de voorwaarden niet nakomt. Wat betreft de achterstallige schuld heeft de Anglo- Perslan zich verplicht een mlüioen pond vermeerderd met het aandeel 1931 over eenkomstig de nieuwe voorwaarden te be talen. De ministerraad heeft de verleening van de nieuwe concessie goedgekeurd. VEREENIGDE STATEN. Opstand onderdrukt. Officieel wordt medegedeeld, dat de op stand op Cuba onderdrukt is. CHINA. Scherpe notawisseling tusschen Rusland en Man'lsjoerije. Naar semiofflcieel wordt medegedeeld, heeft de voorzitter van den Raad van Beheer van den Oost-Chineeschen spoor weg, Lisjaogen, een schrijven gericht aan den plaatsvervangenden voorzitter van den Raad van Beheer, den Rus Koesnekow. waarin hij o.a. den Russischen beheerder van den Oosterspoorweg aan een scherpe critiek onderwerpt en waarin verder de bezitrechten der Sovjetunie op den Oost- Chlneeschen spoorweg worden bestreden. In opdracht zijner regeering heeft Koes nekow buitengewoon scherp op dit schrij ven geantwoord. In deze nota wordt het bezitrecht der Sovjet-Unie uitdrukkelijk vastgesteld, geweigerd den inbeslaggeno- men locomotieven en wagons uit te leveren en ten slotte de critiek op den arbeid van den Russischen beheerder afgewezen. Ten slotte stelt de regeering van Moskou voor ter liquideering van verschillende Inciden ten een commissie te vormen, daar haar dit de eenige mogelijkheid lijkt tot bijleg- glng van het RussischMandsjoerijsche conflict. DE 1 MEI-VIERING. De 1-Mei-viering Is overal vrij rustig verloopen. Slechts hadden hier en daar enkele anti-Duitsche betooginven plaats. De demonstranten trokken te Luik naar het Duitsche consulaat waar de Haken- kruisvlae was uitgehangen. Er werden steenen naar het consulaat geworpen. Eenige ruiten werden verbrijzeld. De hakenkruisvlag werd afgerukt. De Dultsche gezant te Brussel graaf Lerchenfeld, heeft onmiddellijk, naar aan leiding van het incident te Luik, bij de Belgische regeering stakeen gedaan. De Belgische regeering heeft haar leed wezen over het gebeurde betuigd en maat regelen tegen de demonstranten toege zegd. In den stoet van de 1-Mei-viering. die de straten van de stad Antwerpen door kruiste werd voorop meegevoerd een groen masker van Hitler met twee stroppen om den hals; voorts een aantal opschriften op spandoeken tegen de jodenvervolgingen ln Duitschland en de Hitlerdictatuur Burgemeester Huysmans stapte voorop in dezen stoet mede. De hakenkruisvlag is te Esperg in De nemarken van het Duitsche consulaat door een onbekende afgerukt en meegenomen. De politie stelt een onderzoek in Te Weenen is de dag vr -:tig verloo pen. De binnenstad was. op bevel van de regeering als aangekondigd afgesloten en op alle hoeken van de straten van de groote Ringboulevard stond nalltle ver sterkt met cavaleri» en troepen met ma chinegeweren. binnen prikkeldraadversper ringen. De artillerie werd. met andere troepen en cavalerie, in reserve gehouden. Intusschen ging de aangekondigde „stille wa '"ling" van de sociaal-democraten over de Ring zoo'n beetie zijn Tan". Een dichte menschenmen'gte vulde de zoo breede bou!"va-is en schuifelde een beetie heen en weer. Het merkwaardigste was wel dat zich tusschen de rooden" ontel bare politieke tegenstanders met swastica- kleuren bevonden en fascisten die propa ganda maakte^ voor hun partijblaadjes! D" politie had wel maatreden genomen om de nat: naal-soclalisten tbeletten oo den Ring te komen, maar zij waren er 's morgens heel vroeg al vóórdat de poli tieposten uitgezet waren. On deze wtize leverde dit m»n"«'moes van politieke te genstanders een eigenaardig gezicht op. De Vo-"-' Beobachter" meldt uit Braunau de geboortestad van Hitler dat het daar tot ernstige botsingen is geko men tusschen nat- oc. r -"w*"iint«ten. D° nat -soc. zouden door communisten met militaire geweren z'tn beschoten. Fen SA.- man werd door een shot in het h T ze- dood. Drie S-A.-lleden zijn gewond. Boven» DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. NEW YORK. 2 Mei (Reuter) Volgens de Washingtonner correspondenten van de bladen is het mogelijk, dat president Roo sevelt aan de Economische Wereldconfe rentie te Londen deelneemt als genoo- digde, niet als afgevaardigde Roosevelt heeft den krantenmagnaat James Cox, oud-gouverneur van Ohio en candidaat voor het presidentschap in 1920 verzocht deel te willen uitmaken van de Ameri kaansche delegatie ter Economische Con ferentie. DE AMERIKAANSCHE BOEREN. NEW YORK, 2 Mei. (V D.). Uit Le Mars in Iowa wordt gemeld, dat op bevel van den gouverneur Clyde Herring en generaal Matthew Tinley een zeer gestreng onder zoek wordt ingesteld naar de boeren- onlusten in den staat Iowa van verleden week, waarbij o.a. werd gepoogd den rech ter Charles Bradley te lynchen. Soldaten van de Nationale Garde doeh huls voor huls huiszoeking op de verschil lende boerderijen om vluchtelingen die bij deze lynchpogingen betrokken waren, te arresteeren. In totaal werden zestig boeren gearres teerd, die naar Sioux-Oty zijn overge bracht. Het staat nog niet vast of zij voor een gewone rechtbank of voor den Krijgs raad zullen terecht staan. NEW YORK, 2 Mei. (V. B.) De gouver neur van den staat Minnesota Floyd Ol son heeft, naar uit St. Paul gemeld wordt, een moratorium afgekondigd, waarbij dertig tot zestig dagen uitstel van betaling wordt verleend voor alle gisteren verval lende aflossingen op hypotheken op boer derijen en landbouwbedrijven. De gouver neur is tot dezen maatregel overgegaan nadat hij van verschillende sherifs rao- porten had ontvangen, dat ernstige onlus ten te vreezen zouden zijn indien men tot verkooping van boerderijen zou overgaan. OOSTENRIJK EN HET DUITSCHE RIJK. WEENEN. 2 Mei. (V.D.). Op het Con gres van de Neder-Oostenrijksche Chris telijk Sociale Partij heeft de partijleider, de Oostenrijksche Minister van Oorlog Vaugoin, een rede gehouden, waarin hij zich o.a. uitsprak tegen nieuwe verkie zingen. De christelijk-socialen hebben geen coalitie noodig. De tijd verricht voor hen het werk. Elke overeenkomst met de nationaal-socialisten moet men vermijden. Bondskanselier Dolfuss hield een rede, waarin hij zeide dat Oostenrijk zijn onaf hankelijkheid naar alle kanten diende te handhaven. Oostenrijk was zich bewust van de verbondenheid van zijn lot met dat van het geheele Dultsche volk. doch was er ook van overtuigd, dat het Duitsche vraagstuk nooit zou worden ongelost door vergrooting van het Duitsche Riik met een paar duizend vierkante kilometer. Oostenrijk heeft altijd zijn bijzondere taak gehad en hoewel kanselier Dolfuss verklaarde, met vreuede Duitscher te zijn kon hij niet er aan toeeeven dat met dit stameevoel afgodendienst werd bedreven. Het Duitsche volk in het Rijk kan ziin lot vormen zooals het wil en Oostenrijk is be reid om onvoorwaardelijk en vriendscbao- peliik met de Rijksregeering samen te werken. Van Oostenriiksche ziide zou men een dergelijke verhouding nooit door een gekleurde partij bril bezien. -o DUITSCHE VLAGGEN-INC1DENT. METZ, 2 Mei (Reuter) Een tramwagen die den dienst onderhoudt tusschen de mijnen van den Saar en van den Moesel, kwam op Franseh grondgebied versierd met de Hltlervlag en twee vlaggen in de Duitsche rijkskleuren. Op weigering van den conducteur de vlaggen te verwijderen, maakte het perso neel van de mijnen zich hiervan meester en verbrandde ze De politie stelt een on derzoek in. SCHILDERIJEN-DIEFSTAL. NEW YORK, 2 Mei (Reuter) Uit het Brooklyn Institute of Arts zijn tien waar devolle schilderijen ontvreemd. o.a. wer ken van Rubens, van Dyck. Romney en Fra Angelico, voor een totale waarde van 35 000 dollar. De politie heeft een onderzoek Ingesteld en door middel van de politie-radio-om- roep het geheele land met den diefstal in kennis gebracht. RECLAME. 198 dien werd een op straat loopend kind ern stig gewond, zoodat de voet zal moeten worden afgezet. Het Meifeest, is te Moskou onder een blakerende zo- gevierd met het houden der grootste militaire parade die in de geschiedenis der Sovjet kekend is. Meer dan 350 vliegtuigen snorden door de lucht. du''7:nd -nelle tanks ratelden over het roode olein w»*>- Stalin e.a. lei ders die bij het graf van Lentn stonden, door 60 000 vooibiitrekkende soldaten en matrozen verdun toeveiuicht. Op het Kreml werden 101 kanonschoten «elost Na het nasseeren der troepen vulden massa's arbeiders, roode vlaggen zwaaiende het plein. In geheel SDarie was de arbeid vrijwel volledig neergelegd De dae verliep rustig en volgens een mededeeline van den mi nister van binnenlandsche zalcen zijn er te Madrid noch in de nrovincie ernstige in cidenten voorgevallen De Hakenkruisvlag is ook nog omlaag getrokken in de Scandinavische plaatsen Haugesund (Noorwegeni Kolding 'Dene marken) en Horsund (Denemarken). DE ACTIE TEGEN DE DUITSCHE MODERNE VAKBEWEGING. BERLIJN 2 Mei. (V.D.) Het „Comité van Actie tot Bescherming van den Duitschen Arbeid" onder leiding van den president van den Pruisischen Staatsraad dr. Ley heeft hedenmorgen in het geheele Rijk alle gebouwen van moderne bij den A.D.G.B. aangesloten vakbonden laten bezetten en alle leidende personen in het belang van de „Gleichshaltung" van de moderne vak beweging laten arresteeren. Te Berlijn werd het Vakvereenigingshuis aan den Engel Ufer door een afdeeling van 90 S.A.-lieden bezet. Voorts werd het Vak- vereenigingsgebouw bij de Insel-Bruecke en de Arbeiders-Bank bezet. De vakver- eenigingsleider Wissel werd gearresteerd. De voorzitter van het Vakverbond Leipart en Grassmann werden wegens ziekte naar een ziekenhuis overgebracht. In opdracht van het Comité van Actie publiceert de leider van den persdienst der Nationaal-Sociallstische Bedrijfscellen-Or ganisatie Biallas een oproep aan de Duit sche vakvereenigingspers. waarin o.a. wordt gezegd, dat het nationaal-socialisme de leiding der Duitsche vakbeweging aan zich heeft getrokken en dat de leiding der mo derne vakbonden, van den AD.G.B en den A.F.A.-bond door de leiders der N.S.B O. wordt overgenomen. Hierdoor is ook de pers van deze organisaties onder leiding van de N.S.B.O. gekomen en zijn de ver antwoordelijke redacteuren van deze tijd schriften. wier jarenlange arbeid bewezen heeft dat zij niet ln staat zijn een Duitsch arbeidersblad in natlonalen en soclalisti- schen geest te leiden, gearresteerd. De vol gende door de leiding van den A.D G.B. uitgegeven tijdschriften zijn verboden: „Gewerkschaftszeltung", ..Die Gewerk- schaftliche Frauenzeitung". „Die Arbeid" en „Jugendfuehrer". Deze bladen hielden zich niet meer bezig met vakvereenigings- werk. doch beschouwden zich als sociaal democratische partij-organen. Zij hielden zich niet bezig met het welzijn der Duit sche arbeidersklasse, doch met de propa ganda van de Marxistische klassenstrijd- idee De redactiebureaux dezer organen worden bezet en gesloten. Hetzelfde geldt voor de door de leiding van den A.F.A.- bond uitgeschreven ,A.F.A.-Bundes-Zei- tung". De persdienst van de N.S.B.O. is met ingang van heden de centrale der Duitsche vakvereenigingspers. Het tijd schrift der N.S.B.O. „Das Arbeitertum", „Blaetter für Theorie und Praxis der NS. B.O.", wordt met ingang van heden offi cieel orgaan van den A.D.G.B. en den A.F.A.-bond. „Arbeitertum". dat tot nog toe eens per veertien dagen verscheen, zal met ingang van 1 Juni a.s. wekelijks verschij nen en aan alle aangeslotenen bij A.D.G.B. en A.F.A.-bond worden toegezonden. Daar naast zullen de tijdschriften en organen der afzonderlijke bij A.D.G.B en A.F.A.- bond aangesloten vakvereenigingen onder nationaal-socialistische leiding verschij nen. Een deel van het personeel der mo derne vakbonden zal in staat gesteld wor den zijn werk in dienst van de nationaal- socialistische vakbeweging voort te zet ten en de N S.B.O.-leiding zal er zorg voor dragen, dat een sabotage of lijdelijk ver zet dit werk in gevaar brengt. BERLIJN. 2 Mei (V.D.). De leider van de actie tegen de moderne vakbeweging dr. Ley heeft hedenmorgen voor vertegen woordigers der Duitsche pers een uiteen zetting gegeven van de motieven tot deze actie. Hij verklaarde dat met deze actie de tweede phase van de Duitsche verheffing was begonnen. Men wilde voorkomen, dat met de nationale beweging hetzelfde zou gebeuren als in 1918 was gebeurd met S. P D. en de partijen van Weimar. Het Marxisme was weliswaar dood doch nog geenszins geheel uit den weg geruimd. Men moest het zijn voedingsbodem ontnemen. Het was niet voldoende dat Leipart, Grass mann. Aufhaeuser en anderen hun trouw aan de nationale beweging verkondigen. Lieden die deze beweging nog eenige weken geleden beschimpt hebben, kunnen er thans geen aanhangers van zijn. Het Marxisme moet gedood worden, doch de vakbeweging niet. Integendeel, alles wat voor het volk eenige waarde heeft, onver schillig door v/elke organisaties het is op gebouwd moet in het belang van 't volk behouden worden. Dat geldt in het bij zonder voor de instellingen, die met de door de arbeiders uit den mond gespaarde stuivers zijn opgebouwd Wij garandeeren, dat de rechten der arbeiders in elk opzicht gewaarborgd worden, dat de spaargelden cier arbe'ders-spaarders op de Arbeiders- bank veilig zijn. Natuurlijk zullen de eerste dagen de rekeningen geblokkeerd zijn, doch dit duurt hoogstens twee dagen Eenige rekeningen van zoogenaamde ar beidersleiders zullen onderzocht worden en als bijvoorbeeld de heer Loebe bij de arbeidersbank een deposito van drie mil- lioen mark heeft, zal onderzocht worden waar deze drie millioen vandaan komen. De actie van vandaag aldus vervolgde dr. Ley is met groote discipline uitge voerd en is te beschouwen als een groote revolutionnaire actie der geheele bewe ging. De rechten der Duitsche arbeiders blijven gewaarborgd. De afgeloopen drie maanden hebben bewezen dat overal waar de nationaal-socialisten iets hebben over genomen. de zaken beter loopen dan onder de vroegere leiding. Verhinderd moet wor den dat door onverantwoordelijke elemen ten in de vakbeweging het bedrijfsleven wordt belemmerd. De actie richt zich uitsluitend tegen de mod. vakbeweging en niet de christelijke c-n neutrale vakbeweging, waarvan men verwacht dat zij zich zullen aanpassen aan het systeem der N.S.B O. en in dezen geest willen medewerken. Uit Bremen wordt gemeld, dat S. A.- en S.S.-troepen en politieke politie bij verras sing de vakvereenigingskantoren hebben bezet. Te Keulen werd het gebouw van den A.D.GJ3. en werden het volksgebouw aan de Severinstrasse. alsmede de Arbeiders bank tegen tien uur bezet. De secretaris sen en andere leidende personen werden gearresteerd, doch het administratief per soneel bleef aan het werk. HET BUITENLAND EN HET DCfl ARBEIDSFEEST. PARIJS, 2 Mei (V.-D.) De Paris" verwijt de Duitsche soclaaS cratie, dat zh niet in staat is zich tot de ziel van het Duitsche wenden. Onder het voorwendsel «,1 Nationalen Arbeid hebben millioen» teren hun chauvinistische hart den vrijen loop gelaten. Het Journal" meent groote ovo komst te zien tusschen het door i ontworpen werkverschaffings-progr-.-l het Italiaansche. De „Petit Parlsien" herinnert ai l revolutie-viering van vroeger jart 1 Frankrijk en aan de arbeidsfeesMac-l Sovjet-Rusland, die ln karakter ra>T Dag van den Nationalen Arbcr Duitschland overeenstemmen, doch i laatste alles wat tot nog toe op 4. bied heeft bestaan, in de schaduwt gesteld. De meeste andere bladen geven 1 beschrijvingen van de plechtigheid e zen vooral op het militaire karakte-1 de optrekkende organisaties toonden] LONDEN, 2 Mei (V.-D.) Ook del» densche pers wijdt veel aandacht ai-1 feestelijkheden in Duitschland en aa-1 rede die Rijkskanselier Hitier op het ;J veld Tempelhof heeft uitgesproken 'T De „Times" schrijft, dat de dag, i,J dert tientallen jaren als de dat k'assen-tegenstellingen gold, door c.» tionaal-socialisten eindelijk werd geb~ als een gelegenheid voor het afsefc-'e dezer klassen-tegenstellingen en tot j accentueeren van de eenheid tusschft werkgevers en wrknemers. Hitier wilde nationale bestaande dingen een nien vorm geven en zoowel het almachtige!; kapitaal als den sulligen fabrieksaite beschouwt hij als dingen van het veris Te Potsdam is het nationalisme, op 1 vliegveld Temoelhof het socialism; 1 vierd. De rede van Hitier heeft echten geen volkomen duidelijkheid over nieuwe -socialisme gebracht. De „Daily Telegraph" vreest, dat ee der door Hitier ontworpen werkplan op practische moeilijkheden zullen sta en gelooft, dat het opnemen van gg tegen geringe rente, niet makkelijk zalj zoolang Duitschland afhankelijk isi buitenlandsche leeningen. Hitier 1 daarvoor eerst nog het vertrouwen buitenlandsche kaoitaalsehieters wia De „Morning Post" schrijft, dat dek verwachte verklaring van Hitier ovc economische en arbeidspolitiek in tg eenstemming was met de grootschhelii feestelijkheden. De „Daily Herald" wijst op de tea stelling, die ook bij deze Mei-viering p. schen nationaal-socialisten en Duits Nationalen tot uiting is gekomen. D» Mei-viering beteekent de tweede ft van de nationaal-socialistische revftj die zeer snel tot een definitieven in met de Duitsch-nationalen moet leide. o GÖBBELS EN GÖRING NAAR WEE WEENEN, 2 Mei. (Reuter). De hm leider van de Oostenrijksche m'-s partij, Frauenfeld, maakte gistera kend, dat nog deze maand het bezeilr de Duitsche ministers Göbbels en Görè aan Weenen wordt verwacht. CONCORDAAT TUSSCHEN OOSTENRI EN HET VATICAAN. WEENEN, 2 Mei (V.D.). Te Wee: is bericht ontvangen dat de te Rome 4 den Oostenrijkschen Minister van JuiE gevoerde onderhandelingen over een et cordaat met het Vaticaan zijn beëindig SCHERP OPTREDEN DER OOSTIN- RIJKSCHE REGEERING. WEENEN, 2 Mei. (V. D.) Volgens oË- cieuse berichten zou de Oostenrijkss regeering naar aanleiding van de bloed? incidenten Pij Brauna, waar een SA.-nt werd neergeschoten, maatregelen in roe- bereiding hebben om voortaan dei-geit" incidenten te voorkomen. Eenige ochtendbladen weten mede) deelen, dat deze maatregelen o.a. ris bestaan uiC een verbod van de comno nistlsche partij en ontbinding van de Si en S.S.-troepen. AMERIKA EN DE TARWECONFEREMS WASHINGTON. 2 Mei (Reuter) - Hei! Morgenthau, oud-ambassadeur in Tuit.4 zal Amerika vertegenwoordigen te C-e:'? op de tarwe-conferentie, die op 10 opent. TORNADO IN AMERIKA. SHREVEPORT, 2 Mei (Reuter) - Arkansau en Louisiana heeft een tontt® gewoed, waardoor minstens 25 mensebe zijn gedood. SHREVEPORT (Louisiana), 2 Mei (Hea ter) Tengevolge van den tornado alt- naar thans wordt gemeld, 88 mensets om het leven gekomen, meest negers. W- steden werden door den tornado getei-" terd, vooral de stad Minden in Louis®1 DE STAHLHELM. VLIEGTUIG NEERGESTORT. HANNOVER, 2 Mei (Wolff) Vannacht is nabij Hannover een Deensch vliegtuig verongelukt, dat gebruikt werd voor post verkeer. De piloot is aan zijn verwondin gen bezweken, de passagier werd licht ge wond. Het toestel is met de post verbrand. HANNOVER, 2 Mei (Wolff) - I" band met de jongste besprekingen, is leider van den landsbond Hannovei ra den Stahlhelm, generaal von Hennlng al Schoenhoff, uit zijn functie getreden. HET CONFLICT IN HET VERRE OOST* LONDEN, 2 Mei (Reuter) - De meldt uit Tokio: in weerwil van de s spannen verhouding tusschen Moskou Mandsjoekwo, uitten Japansche h(»- ambtenaren het vertrouwen, dat het co filet over den Chineeschen Ooster-sp^ weg niet tot een geschilpunt zal tusschen de Sovjet-Russische en I sche regeeringen. Men neemt aan. da' I grondoorzaak van het geschil is het langen van Mandrioekwo om I ging te verkrijgen in de Russtsch-Ch'i^ I sche overeenkomst van 1924. teneinde I Mandsjoekwo een grootere controle 1 den spoorweg te verleenen. j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2