efficieele kennisgeving stadsnieuws. buitenland. 74,te Jaargang VRIJDAG 28 APRIL 1933 No. 22426 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: "0 Cti ner regel voor advertentlén uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend t)U vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. til een maximum aantal woordeD van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van trieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. rummmc tweede kamer. De mfrrzitter van het Hooldstembureau i^Kzing van de leden van de Tweede amer der Staten-Generaal in Kieskring pirHHf ii i maakt bekend dat het proces- Mjflnan de zitting van het hoofdstem- lureau ln het gemeentehuis is aangeplakt n er ter gemeente-secretarie voor een der tel inzage is nedergelegd. De voorzitter voornoemd, Ha. van de sande bakhuyzen Letdeii 28 April 1933. 24 Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT s Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. PLECHTIGE WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING. In de Hooglandsche Kerk. Bij de wie iri den lande gehouden Willem de Zwijger-herdenkingen is gisteravond Bevoegd die van het Kerkkoor „ExAnimo" in de leer goed bezette Hooglandsche Kerk 5le niet nagelaten heeft grooten indruk te maken. Uitgevoerd werd n.l. het Oratorium „Mc! God en Oranje" voor gemengd en kinderkoor orkest, orgel, sopraan, decla matie en bas-solo, waarover wij reeds een uitvoerige beschrijving plaatsten. Het ks een grootsche opzet: de direc- KutJphet enorm gegroeide koor de neer De Wolttl tevens componist van dit Oranje Oratorium heeft veel aangedurfd: in ve- ■niic:.! is hij gelukkig volkomen ge slaagd. Wij kenden den heer De Wolff tot nu toe vii, als componist van een serie ^^^Blotte kinderliedjes. Hij greep dit- SÈMSlkeel wat hooger en heeft zich nu als componist van groote veelzijdigheid ■fflfeanen. Als een gebrek mag wellicht de lange duur van het oratorium aange merkt Baden. doch hij zal zich in dit op richt aeker leeren te beheerschen: daar naast ztjiu echter vele uitstekende kwali teiten in zijn werk op te merken, als de melodi«se harmonieën van zijn tallooze. dikwijls moslem beïnfluenceerde koren, zijn klankrijke en goedgekozen instrumentatie, rijn juiste verbinding van klank en woord, Buigend van een prijzenswaardige muzi- aliteitlvooral ook in de gevoelige begelei ding der declamatiën van den historiever teller. Af en toe is het accompagnement echter te sterk bezet, zoodat de declamator er onmogelijk bovenuit kon komen. Voorts willen wij als buitengewone verdienste van den heir De Wolff aanmerken zijn prach tige bewerkingen der volksliederen, o a. van het Wilhelmusmotief, dat telkens in ormneele variatie's naar voren komt ter wijl ook de instrumentatie van de ontroe rende koralen den knappen musicus, die over gjroote kunde beschikt, kenmerkten. Het grobtsche werk dat eenige uren in be- ag schonk een machtige hoeveelheid ln- ukken waarop wij hier gedetailleerd tinnen, ingaan. Over het algemeen ver- "ocht het ons bij voortduring sterk te ;:en |(een enkele banale inzinking als v' Krbningsmarsch uitgezonderd), mede JMr de interessante, leerzame en op hoog ">au staande tekst van Jo van der Stap. sterke bezetting van het orkest (veel aor) fleed af en toe magistraal, pompeus Oo in dit Oranje-Oratorium uitgewerkte Jchte, namelijk het onverbreekbare ieroand tusschen God. Oranje en -Vïerland kwam schitterend tot haar Kent, - waartoe niet weinig bijdroeg de vertolking waaraan buitengewone zorg moet zijn besteed! De heer De Wolff heeft men all een origineel musicus doen ken nen. wiens compositorische talenten men Kier hoog mag aanslaan! Daarnaast viel ons zijn beheerschin? van het groote ap- buraat op: de discipline was wederom op vallend! (welk een voortreffelijk gelijk op- Maan en zitten van het uit 350 leden be staande koor) terwijl de klankkleur meer dere opvallend schoone momenten had! Gok het kinderkoor zong op de vloeiende wijze, dit wij van vorige uitvoeringen ge wend zijn! De heer De Wolff heeft onze koorlite- ta'iiur verrijkt met een zeer verdienstelijk perk dat hooge eischen stelt en dat de '-"aacht van vele vereenlg.nven verdient! -1 kinderliedjes hadden bij ons reeds ver wachtingen gewekt, tnaar dat de heer De j* jiff ook in crooter werk zóó gelukkig zou zijn. hadden wij nauwelr'ks durven hopen! Afgezien van aanmerkingen die zoowel muzikaal als wat de uitvoering be- ttvft te maken zouden zijn zij hier een oprechte gelukwensch uitgesproken voor h' gepresteerde! A!s slisten werkten mede mevr. Ankle van Wickevoort Crommelin wier mooi ge- sc riool de sopraan reeds indruk maakte en a.e bij grootere rUnheld en routine voor toekomst de beste verwachtingen doet mT™' een bolanerilker en zeer zwa-e vli dc ba- Dlc^ Weiman wiens ge- ♦kf J"e. "uzlkallteit ln solt en declamaties mting kwam. Ziin warme opvatting en oe-chaafde zeeeineswiize een enkele aal hadden wii grootere overtulelng ee- droegen niet welnlv bil tot versterking van het onvetwHfeld hooge ni- waarop deze uitvoering stond. De begeleiding werd verzorgd door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, dat na eenige onzekerheid in den beginne, spoedig tot volledige ontplooiing kwam en' het geheel voortreffelijk ondersteunde, evenals de heer Welbooren. die de orgel- partij vertolkte. ,Ex Animo" heeft met deze uitvoering een groote worp gedaan: de bewijzen van nauwgezette studie waren overtalrijk Haar 50-JARIG JUBILEUM. Ankie van Wickevoort Crommelin. zang heeft ons menigmaal ontroerd, de snelle vooruitgang verbaast ons telkens weer opnieuw! De plechtige avond werd geopend door ds. J. Riemens die den heer en mevrouw Van de Sande Bakhuyzen welkom heette, evenals oud-burgerr.eester jhr. dr. de Gij- selaar het lid van den Raad van State, mr. dr. J. Schokking. terwijl wij diverse leden van het eere-comité opmerkten. Tus schen de dee'.en hield dr. Riemens een knappe rede over „Waarin was Prins Wil lem zijn tijd vooruit?" Spr. wees op het eenheidsstreven, de eenhe dsdorst van den Vader des Vaderlc-ds hetgeen hem tot onvergankelijke eer strekt. In een tijd van chaotische verwarr ra op eik gebied heeft hij het tegenstrijd!™ gegrepen en vastge houden en het 1de tal der Vereenigde Ne derlanden nagestreefd Hij heeft alleen gestaan in een tijd waarin strijd beslist werd door het zwaard Hij had een af schuw van het bloedvergieten van een Alva: dwang of tyrannie kon hij niet aan zien. De Prins streed voor geloofsvrijhe.d en ging steeds van de gedachte uit vijan den door zachtmoedigheid te overwinnen. Ook toen alles hem uit de hand geslaeen werd gaf hij den moed niet on in ver- l:ouwen op den Heer. Wij moeen niet ver geten dat de Vader des Vaderlands ten decie ook onzen tijd vooruit was en ten doode toe alles bestreden heeft wat tyran- niek is. De Prins heeft geijverd voor hand having van de vrijheden van het volk en van den enkeling voor dè handhaving van wat nationaal bij elkander hoort en voor de handhaving van de belijdenis van de souvereiniteit van den alleenen en almach- tigen God. Deze rede. werd evenals het oratorium met de grootste aandacht gevolgd. Ten slotte werd aan de uitgang een collecte voor het Crisiscomité gehouden Heden avond vindt een herhaling dezer opmerke lijk geslaagde uitvoering plaats waarin ds. Thomas als spreker zal optreden Van den heer j. a. Goldenberg. Het steeds groeiend aantal jubilarissen bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij., alhier Is wederom met één vermeerderd; de heer J. A. Goldenberg letterzetter bij genoemde vennootschap, viert n.l. heden zijn 50- jang jubileum Dit gedenkwaardige feit werd hedenmorgen ten kantore der Ven nootschap op hartelijke wijze herdacht. De jubilaris, die vergezeld was van en kele zijner familieleden, werd allereerst door zijn directeur in hartelijke bewoor dingen toegesproken en hem dank ge bracht voor de ambitieuse en prettge wijze waarop hij steeds zijn werkzaamheden ver richt. Met het aanbieden van de gebruike lijke gratificatie en een fraaie palm. be sloot spreker dit gedeelte van zijn van waardeering getuigende toespraak. Vervolgens richtte de heer Van Looy zich tot den jubilaris namens den Burgemees ter onzer Gemeente, die tot zijn leedwezen verhinderd was persoonlijk van zijn be langstelling blijk te geven Het deed spre ker groot genoegen den jubilaris namens het Gemeentebestuur geluk te wenschen en hem tevens mede te deelen dat het H.M. de Koningin had behaagt Golden berg de eere-medaille in brons der Oranje- Nassau-Orde toe te kennen, welke onder scheiding de heer Van Looy den jubilaris vervolgens op de borst speldde. Daarna wenschte de heer B. p. du Croix namens procuratiehouders en administra tief personeel den jubilaris van harte ge- luk en schetste de prettige verstandhou ding die er steeds tusschen den jubilaris en het administratief personeel bestond De heer p Merkelijn, de onmiddeUijke chef van Goldenberg. getuigde eveneens in een hartelijke speech van zijn waardee ring voor de toewijding, waarmede de ju bilaris steeds zijn bezigheden verricht. Namens procuratiehouders en chefs mocht de jubilaris een keurig souvernir in ont vangst nemen. In een der fabriekslokalen, waar het voltallig technisch personeel zich intus- schen had verzameld, werd de jubilaris door zijn collega's gehuldigd. Na een gees tige toespraak bood de heer a. van Ros malen hem namens hen allen een stel mooie stoelen aan. De vindingrijke collega Hes zorgde wederom voor een mooi ge- teekende oorkonde. De jubilaris, getroffen door de hem ge brachte hulde, bracht den verschillenden sprekers met welgekozen woorden zijn op rechten dank. n.v. hollandsche bouwstoffenhandel h.a.b.e. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Hollandsche Bouw- stoftenhandel „H.AB.E." gevestigd alhier bleken bij de opening aanwezig te zijn 37 aandeelen met 37 stemmen Met het oog op industrieterrein en vrachtkosten werd be sloten inplaats van Utrecht, zooals aan vankelijk was voorgesteld, 's-Gravenhage als zetel te kiezen Door nieuwe verbindingen met belang rijke buitenlandsche concerns was het noodig tot kapitaalsuitbreiding over te gaan Met algemeene stemmen wero be sloten het maatschappelijk kapitaal te vergrooten van f. 50.000 tot f150 000. Den directeur werd opgedragen en ge machtigd de noodige stappen te doen voor statutenwijzigingaanvraag bij een door de vergadering aangewezen notaris Na eenige beslissingen van huishoude- lijken aard werd de vergadering gesloten. TABAK VOOR DE WERKLOOZEN. De firma Wytenburg, tabakhandel, Nieuwe Rijn alhier heeft wederom een sympathieke daad verricht door voor alle werkloozen een pakje rooktabak beschik baar te stellen. De Leidsche Bestuurdersbond ontving voor zijn werklooze leden 1800 pakjes. VRAGEN VAN HET RAADSLID WILBRINK. Over 1-Mei demonstraties op Zondag. De heer Wilbrink vroeg verlof tot den heer Burgemeester, Hoofd der Politie, de volgende vragen te mogen lichten: Is het juist, dat voor den avond van Zondag 30 April a.s. door 't hoofd der po litie vergunning is verleend tot het hou- den van een fakkeloptocht met muziek door de S. D. A. P.? Zoo ja, is het den Burgemeester bekend, dat de Regeering eerbiedigende de bezwa ren van een groot gedeelte van ons volk, tegen openbare feestviering op Zondag, heeft bepaald dat de verjaardagen van dc leden van ons Vorstenhuis, indien ze op Zondag vallen, op den daaropvolgenden Maandag zullen worden gevierd? Is het den burgemeester dan ook bekend dat een groot gedeelte van de inwoners on zer stad. ten volle deelcnde de bezwaren, tegen de verstoring van de rust op Zondag, of wel van meening zijnde, dat ae vei- jaardag van Prinses Juliana de gelegen heid tot het houden van soc. optochten be hoort uit te sluiten, ernstig gegriefd is door het gegeven verlof en dit zeer be treurt. Wat zijn de redenen, waarom door den Burgemeester met deze gevoelens geen rekening is gehouden, waar de optocht immers zonder eenig bezwaar zoowel nk als vóór den len Mei kan worden gc- houden Kan de toezegging worden gegeven dat in het vervolg met de genoemde bezwaren rekening zal worden gehouden... JUBILEUM-TENTOONSTELLING LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Fraaie coUectie prachtige foto's In een door den heer Van der Zanden beschikbaar gesteld tentoonstellingszaaltje heeft de Leidsche Amateur Fotografen- Vereeniging een tentoonstelling ingericht van de foto's, welke door de leden inge zonden werden voor den onderlingen jubi- levmwedstrijd bij het 10-jarig bestaan tr. November J.l. gehouden In het gezellige zaïaltje is op overzichtelijke wijze een fraaie collectie foto's van uiteenloopenden aard bijeengebracht; naast stillevens prijl ken er straatjes; schepen en kerktoren tjes hangen er in grooten getale maar alle foto's, en niet in het minst de vaak sug gestieve portretstudies toonen den ernsti- gen wil der amateur-fotografen om door middel van de fotografie het opnemen, ontwikkelen en afdrukken en zoo noodig het vergrooten te komen tot een grooter gevoel voor het schoone zoowel in de stad. ais in de natuur als in de compositie van stillevens. Ondoenlijk is het natuurlijk het grjote aantal ingezonden foto's te bespre ken m totaal zijn er 150 stuks. Vermel den we de zeer bijzondere als Stoom" en „Wegwerkers". .Stille Nacht". „Zolders- hoekje" „De Mist trekt op" .Oorlogsvi sioen" ..De onbekende Soldaat" en Het Dak" dan wil dit geenszins een niet in aanmerking komen der andere inzendingen beteekenen! Wie iets voelt voor de fotogra fie er nog niet weet wat bereikt kan wor den na oefening en met geduld, neme eens een kijkje ln deze gratis toegankelijke ten toonstelling! Door den voorzitter der L.A.FV.. ir. A M. Cuereynder werd de tentoonstelling met enkele woorden geopend. In het bljzonle. neette spr. welkom de afgevaardigden van de Haagsche zustervereeniging en den re dacteur van Focus" den heer A. Boer. het totstandkoming der eXDOsitie in herinne ring brengend en de organisatie-commissie voor de wnze. waaro" zii haar moei'Uke taax volbracht hartelijk dankend ALLIANCE FRANyAISE. Voor de afdeeling Leiden van de Alliance franealse heeft kanunnik Chenesseau een lezing gehouden over de kathedraal van Chartres. De spreker Het ons de kathedraal eerst zien, zooals ze zich vertoont, uitstekend boven de niet nooge huizen van de om geving. Daarna leidde onze gids ons voor de belangrijkste gedeelten de torens, de monumenteele Ingangen. In het tweede gedeelte van de causerie werden ons de details getoond, de talrijke beelden en blj- belsche voorstellingen, die de ingangen versieren, de beelden rondom het koor; op geestige wijze werd de beteekenis van verschillende onderdeelen door den spre ker verklaard. De zeer talrijke lichtbeelden waren schitterend en zullen hen, die de kathe draal nog nooit gezien hebben, aansporen tot een bezoek aan Chartres. De voorzitter dankte den spreker voor zijn bijzonder boeiende causerie. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 27en April 1933 waren 2980 (v. j. 2599) werkzoekenden ingeschreven. EXCURSIE VAN GEOLOGISCHE STUDENTEN. Hedenmorgen vertrok een aantal stu denten ln de geologie aan de Rijksuniver siteit alhier naar Frankrijk om in de om streken van Boulogne en in Normandië onder leiding van dr. I. M. van dei Vlerk en Dr. Ph. H Kuenen een veertiendaag- sche geologische excursie te maken. Tot badmeester aan de Zweminrich ting Poelmeer is benoemd onze stadgen- uoot de heer H. Kosto. De reserve officier van gezondheid 2de klasse P, W. G. Lans, werkzaam bij den Militairen Geneeskundigen Dienst al hier wordt 26 Mei as. daarvan ontheven. Met ingang van Maandag 15 Mei as. is de heer G. Lieshout schaalknecht aan het station alhier, door de Directie der Ned. Spoorwegen, benoemd tot conduc teur te Amsterdam Centraal Station. De Rijksuniversiteit alhier zal verte genwoordigd zijn bij het eerste eeuwfeest van de Universiteit te Zürich op 29 April as. door prof. dr. L. van Itallie, bij het 5e eeuwfeest van de Universiteit te Poitiers op 1 Juni as., en bij de eerste steenlegging van het nieuwe gebouw der Universiteit van Londen op 26 Juni as., door den Rec tor Magnificus prof. dr. J. Huizlnga. Het bekende magazijn in perceleln, kristal en huishoudelijke artikelen van de firma C. Fortman aan de Breestraat 122—124 heeft een grondige metamor phose ondergaan door een algeheele ver bouwing, welke zoowel het uitwendig aan zien als het interieur in belangrijke mate is ten goede gekomen. Vooral bij avond trekt deze zaak door de zee van licht, welke door de breede spiegelruiten naar buiten valt, reeds van verre de aandacht. Maar ook overdag loont een bezoek aan de fraai betimmerde magazijnen alleszins de moeite. Gelijkvloers vinden we de meer luxueuse artikelen, terwijl de geheele eerste ver dieping voor het gebruiksgoed is ingericht. Er is naar gestreefd de goederen in spe ciale afdeelingen onder te brengen dus voor het Gero-zilver, Gouda platteel, Leer- damsch glas. eetserviezen e. d„ zoodat het zoeken tot een minimum beperkt blijft. Overigens is een wandeling door dit pand een lust op zich zelf. De plannen voor de verbouwing werden ontworpen door den architect, den heer Jan Stigter. BINNENLAND. De Pers over de Tweede Kamer-verkie zingen. (3e Blad.) De heer Braat is niet herkozen; tc weinifc voorkeurstemmen. (Binnenland, 5e Blad.) Vergunningsstelsel inzake openbaar ver voer met vrachtauto's; een wetsontwerp ingediend. (Binnenland, 5e Blad.) De handelsovereenkomst tusschen Ne derland en Duitschland. (Binnenland, 5e Blad.) Het Nedcrlandsch voetbal-elftal voor den wedstrijd tegen België. (Sport, 4e BI.). BUITENLAND. De besprekingen te Washington. (Bui tenland, le Blad.) Dc Duitsche leider van den Stahlhelm, minister Seldte, gaat over tot de partij van Hitier. (Buitenland, le Blad.> Hitier geeft eenige besluiten. (Buiten land, le Blad.) Razzia onder d* communisten tc Wcenen (Buitenland, le Blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Washington. Na het vertrek van Mac Donald, heeft Herriot de besprekingen met president Roosevelt nog voortgezet, doch deze zijn gisteren ook beëindigd. Ook de Franscho leider gewaagde van een enorme vooruit gang bij de voorbereiding der Economische Wereldconferentie. Ofschoon het Witte Huis officieel ver klaart, dat Roosevelt verwacht, dat de op 15 Juni vervallende termijnen der oorlogs schulden zullen worden betaald, wordt het bericht bevestigd, dat Roosevelt waar schijnlijk het Congres zal verzoeken hem te machtigen om een moratorium te ver- leenen voor den termijn van 15 Dec., in dien Frankrijk toestaat, om den termijn van 15 Dec. te betalen. In het Witte Huis betoogt men, dat Roosevelt geen enkele overeenkomst ge sloten heeft voor een uitstel van den ter mijn van 15 Juni. noch een plan heeft voorgesteld voor een algemeene regeling van de schulden: men laat echter door schemeren. dat een algemeene regeling zou kunnen worden besproken tegen het einde der economische wereldconferentie. Men deelt nog mee. dat er een schikking zou kunnen worden getroffen voor de ter mijnen van 15 Juni. na nieuwe besprekin gen met de schuldenaars. Rainey. de voorzitter van het Huls van Afgevaardigden, zegt. dat hij persoonlijk tegen een moratorium is. maar zich aan sluiten zou bij elk voorstel van Roosevelt. De president van de Rijksbank, dr. Schacht, is gisterrtüddag per trein te Pa rijs aangekomen. Hij begaf zich van het station naar de Duitsche ambassade De president van de Rijksbank zal tot mor genochtend te Parijs blijven en zich dan naar Cherbourg begeven waar hij zich aan boord van de .Deutschland" naar New- York zal inschepen. De president van de Rijksbank heeft te Parijs gelegenheid ge had een bespreking te voeren met den gouverneur van de Banque de France, Moret. Naar uit Washington verluidt, zou het ontwapeningsvoorstel van Roosevelt het volgende inhouden: Roosevelt Is niet alleen bereid een con sultatief pact aan te gaan met de Euro- peesche mogendheden doch hij Is ook voorstander van een toetreden der Veree nigde Staten tot de permanente interna tionale commissie met betrekking tot de controle der militaire activiteit van alle naties. Als tegenprestatie eischt Roosevelt een ondubbelzinnige beperking der bewape ning. Voorwaarde hiervoor is evenwel, dat den Vereenlgden Staten volledige vrijheid van handelen zal voorbehouden blijven Het doel der intergeallieerde commissie zal zijn op gezette tijden de bewapening der voornaamste mogendheden te contro leeren ten einde een uitbreiding der bewa peningen boven de bij de verdragen toe gestane sterkten te verhinderen Roosevelt streeft er naar een formule te vinden voor de tot stand breneine van een d°rgeli1ke rontrnleenmmissie De commis sie van onderzoek zal zijn bevindingen moeten ter kennis brengen van de per manente ontwapeningscommissie.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1