@£ake£ I 74»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Aprü 1933 Derde Blad No. 22423 BINNENLAND. centrale boekhouding VOOR 's rijks schatkist. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. n hoog-noodige maatregel. 1 werkelijke kaspositie van het Rijk ruim elf millioen gunstiger dan volgens de boeken. 'Mi de Tweede Kamer is een wetsont- ingediend, houdende maatregelen in nd met de invoering van een cen- boekhouding voor den dienst van Wjks schatkist bij het departement van -"nciën. -zonderheid na het in werking treden [comptabiliteitswet op 1 Januari 1929 is I gemis van zulk een centrale boekhou- e gevoeld en nu een boekhouding ver- Een is, die alle deelen van 'sRijks gel- Uk beheer omvat, komt het gewenscht art 26 der comptabiliteitswet zoo- ge aan te vullen, dat naast de daar ge- mde boekhoudingen ook deze centrale khouding een wettelijk karakter ver- En primaire eisch, waaraan de boek- ilng van overheidslichamen moet vol- is, dat ten allen tijde moet kunnen ten dat het bedrag der in de kas van lichaam aanwezige waarden overeen- jt met het saldo, dat volgens de ge iden boeken in kas moet zijn. De ad- "istratie der gemeenten voldoet aan _en eisch. Hoewel het Rijksbeheer veel meer gecompliceerd is, behoort ook voor Krijksboekhouding dit beginsel te gelden. TB kort geleden echter kwam deze eisch Ebt, voldoende tot zijn recht. Van een Htematische controle op het verkeer tus- ■ti.n alle comptabelen met 's Rijks schat- 'kist en van 's Rijks schatki", met haar Hsiers kon niet worden gesproken, ,4 3 w. bij het departement werd in het afcemeen niet de controle uitgevoerd, die hor iederen comptabele wel plaats had, nj er werd niet nagegaan, of de -ver- hte overeenstemming tusschen kas en ken van 's Rijks schatkist bestond. Deze trole kon ook niet worden uitgevoerd, dat behoudens enkele incidenteele aan- eningen, een administratie van de bestanddeelen ontbrak. Het vorderde rffs een vrij langdurigen arbeid om zoo- Eb te komen, dat deze controle wel kon worden uitgevoerd. Met deze controle als Bddoel zijn achtereenvolgens verschil lende maatregelen genomen. De moeilijk heden, die dit werk vertraagden, werden fiiornamelijk veroorzaakt, doordat de eisch van aansluiting te voren nooit was gesteld M dan ook de boekhouding van vele in- Hllingen en comptabelen daarop niet was iteericht, zoodat deze op zichzelf normale ^Krschriften moesten worden ingescha keld in sedert lang bestaande zelfstandig IjÉgroelde verhoudingen. Na dit alles is per 31 December 1932 de stand van kas en boeken opgenomen. Dat deze niet volledig overeenstemden behoeft niet al te zeer verwonderen. Volgens een bij de memorie van toelichting gevoegden L staat bedragen de kasschulden meer dan de kasrorderingen f. 202.263.949.41, terwijl Hlgens een anderen staat het bedrag de nltgaven meer beloopt dan dat der ont- ftangsten f. 213.321.900.13, zoodat de werke lijke kaspositie van het Rijk per 31 Dec. 1832 f. 11.057.950.72 gunstiger was dan vpigens de boeken. Omtrent de oorzaken van het verschil, dat gedurende tientallen van Jaren ontstaan is, bestaat geenerlei wijzing. Door het ontbreken van een ekhouding, als thans in het leven wordt "oepen, moeten in de cijfers der staten juistheden zijn geslopen, welke niet ter te constateeren zijn. In elk geval stelt het geconstateerde ver lui de behoefte aan een centrale boek- "uding te meer in het licht. Ook zal een durende geruimen tijd volgehouden ude, als b.v. enkele jaren geleden aan et departement van financiën ontdekt erd, onder het nieuwe stelsel zijn uitge- oten. Buiten en boven de persoonlijke "utrole, die door verzuim haperen kan, 1 staan een zakelijke controle, die auto- atisch werkt. Het per 31 December geconstateerde ver- "hil zal uit de boekhouding moeten ver wijnen, opdat deze niet voor de toekomst irmee belast blijve. Hiertoe strekt een ikel van het wetsontwerp, dat als een sterieure afboekingswet kan worden be- "houwd. DE OMROEP NAAR INDIË. GEEN ROODE AMBTENAREN BIJ DEFENSIE. rief van minister Deckers aan comman danten en hoofden van diensten. Mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie, heeft een schrijven gezonden n alle commandanten en hoofden van ensten van land- en zeemacht, waarin I zegt: „Mij is gebleken, dat sommige autori tten zich de VTaag hebben gesteld of ten "nzien van burgerlijke ambtenaren, ver- "nden aan diensten, die onder het depar- "ment van Defensie behooren, ter zake van het steunen van vereenigingen op sciaal-democratischen grondslag het zelfde geldt als voor de militaire ambte naren. Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. ..Den militairen ambtenaren is het rechtstreeks of zijdelings steun bieden aan deze organisaties verboden. Hij mag dus geen lid zijn van eenige organisatie op sociaal-democratischen grondslag, geen abonné op eenig blad der S.D.A.P. ..De burger-ambtenaar, werkzaam onder net departement van Defensie, kan geen i™ .van de S.D.A.P. zijn en evenmin als ambtenaar georganiseerd in een bond. die ais sociaal-democratisch beschouwd moe ien worden. Hieronder vallen bijv. de bij net Nederlandsch Verbond van Vakver- ®en aangesloten bonden van amb- Sei?„e° overheidspersoneel. Natuurliik in m-v? onthouden van propaganda !f0,"?lhtalre gebouwen enz. en mag hij oaaibmnen geen geschriften brengen, die voor den militair zijn verboden. not^dig te zeggen, dat het hierboven „2£i.en van de s D A p medegedeelde Partif jV00r osp> de Communistische martij en dergelijke." Samenstelling van de Indië- Prograinma-Commissie. Bij ministerieele beschikking zijn be noemd tot leden van de ingestelde Indië- programma-commissie de heeren: H. van Boeijen, voorzitter van den radioraad, te vens voorzitter, prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en lid van den radioraad; A. J. W. van Anrooy te Amsterdam, oud-hoofd inspecteur, hoofd van den dienst van scheepvaart in Nederlandsch-Indië en oud voorzitter van den Bataviaschen Kunst kring; O. M. Goedhart te 's Gravenhage, oud-gouverneur van Atjeh en onderhoo- righeden; H. Salomonson te 's Graven hage, directeur van het persbureau Aneta; A. B. ten Berge te Haarlem, oud-lid van den Volksraad; J. E. Stokvis te 's Graven hage. oud-lid van den Volksraad; ds. F. Kleyn te Scheveningen. remonstrantsch predikant: tot secretaris: E. P. Weber, secretaris van den radioraad. De commissie zal t. z. t. nog worden uit gebreid met een door de Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging voor te dra gen candidaat, De verder ten aanzien van den omroep naar Indie gestelde voorwaarden bepalen o.a.. dat het programma moet bevatten mededeelingen van woord-, toon- of beeld inhoud van ontspannenden, leerzamen en nuttigen aard; uitgesloten zijn uitzendin gen in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede ze den, alsmede politieke uitzendingen en uitzendingen van propagandlstischen aard op het gebied van den godsdienst. De omroeporganisaties moeten 10 dagen voor de uitzending het Indië-programma aan den secretaris der commissie toezen den in een door de commissie vast te stel len aantal exemplaren. Indien het programma of een deel daar van wordt afgekeurd, moet de betrokken omroeporganisatie binnen 5 dagen een ander programma of aanvulling inzenden. Wordt ook dit afgekeurd, dan wordt door de Indië-programma-commlssie bepaald, op welke wijze in de uitzending zal wor den voorzien. Een omroeporganisatie, die van het goed gekeurde programma afwijkt, kan gedu rende ten hoogste een half jaar van de verzorging van het Indië-programma wor den uitgesloten. Hiervan staat beroep open op den Minister van Waterstaat, zoolang geen algemeene beroepsinstantie is inge voerd. De besluiten van de Indië programma commissie worden genomen bij meerder heid van stemmen; bij staking van stem men beslist de voorzitter. In bijzondere ge vallen ter beoordeeling van den voorzitter kan inzake de toelaatbaarheid van een programma de beslissing worden ingeroe pen van de radio-omroep controle-com missie. welke beslissing bindend is. De commissie, die uit haar midden een plaats vervangend voorzitter aanwijst, kan geen besluiten nemen wanneer niet minstens 5 leden aanwezig zijn. OPHEFFEN VAN HALTEN EN STOPPLAATSEN. de Zomerdienst en'stonnl?ai« S 15„Mei ™llen 30 halten wegen Siwj li6! N«d«landsche Spoor- geheel worden opgeheven. DALENDE WERKLOOSHEID. Met bijna 17.000 in de week van 3 tot en met 8 April. De Directeur van den Rijskdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen in de week van 3 tot en met 8 April 1933 bedroeg 27, dat is 2 pCt. minder dan in de week 20/25 Maart. Het gemiddelde werkloosheidspercentage bedroeg ln het afgeloopen jaar 26. Ter ver gelijking volgen hier de gemiddelde per centages van eenige landen in Europa over het jaar 1932: Zwitserland 13: Groot-Brittannië en N.- Ierland 19: Zweden 22; België 23; Neder land 26: Noorwegen 30; Denemarken 32; Duitschland 51. Bij 1048 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 April 1933 in totaal 356.044 werkzoekenden ingeschreven waaronder 339 936 mannen. In totaal wa ren werkloos 327.403 personen, waaronder 316.414 mannen. Op 25 Maart 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bii 1025 organen der openbare arbeidsbemiddeling 376.987. Hiervan waren werkloos 343.962 personen. Het aantal ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling is derhalve van 25 Maart tot 8 April verminderd met 20.943, het aantal werk- loozen met 16.559. TEGELS DES AANSTOOTS. De Amsterdamsche raadsleden F. J. Bernhard en A. F. Bruinsma hebben de volgende vragen aan B. en W. der hoofd stad gesteld: 1. Is het B. en W. bekend, dat in den nacht van 23 op 24 April op het trottoir voor het huis van onzen wethouder S. Rodrigues de Miranda een verkiezings reclame geschilderd werd? 2. Is het B. en W. bekend, dat ondanks de wethouder van Publieke Werken in de vergadering van 29 Maart 1.1. tegen het kladverbod heeft gestemd deze reclame verwijderd is en zouden B. en W. kunnen mededeelen of de verwijdering van deze verkiezingsreclame door gemeente-perso neel is geschied? J 3. Kunnèn B. en W mededeelen of. toen men niet slaagde deze reclame te verwij deren, aan Publieke Werken opdracht is ^egeven de met reclame beschilderd tegels uit de straat te doen verwijderen en door andere te doen vervangen? 4. Zoo deze opdracht aan Pubheke Wer- ken is gegeven, kunnen B. en W. dan mededeelen in opdracht van wie(n) deze verwijdering en vernieuwing heeft plaats ge™Kunnen B. en W. nu het kladverbod verworpen is, goedkeuren dat de verwij dering van tegels plaats vindt, zonder dat daarvoor andere aanleiding bestaat dan dat deze tegels met verkiezmgsreclame versierd waren? 6. Indien deze verwijdering van de tegels uit de straat de instemming van B. en W. mocht hebben, vragen ondergeteekenden, waarom B. en W. er niet toe over zijn ge gaan verkiezingsreclame van andersden kenden voor de kerken en religieuze ge bouwen te doen verwijderen. 7. Kunnen B. en W. mededeelen, of de kosten van de nieuwe bestrating ten laste van de Gemeente komt en zoo ja, of deze kosten kunnen worden verhaald op de genen, op wiens verzoek de tegels zijn verwijderd? RECLAME. 9880 EEN GEHEEL NIEUWE KLASSE SIGAREN Het succes dat in den loop der jaren Karei I heeft be haald, is het gevolg van een complex van oorzaken. In de eerste plaats het scheppen van een geheel nieuwe klasse sigaren, die van stonde af aan zich in debelangstelling der rookers mochten verheugen. Haar elegante vormen, fijne kleuren, heerlijken geur en smaak, maken deze sigaren tot de standaardkwaliteit voor Nederland. Het voorbeeld van Karei heeft natuurlijk navolging gevonden, zooals dat altijd het geval is als er iets werkelijk goeds is ontstaan. Dit is wel het beste bewijs van de hooge eischen waar aan Karei I voldoet, want alleen datgene wat duur zaam succes heeft, wordt nagevolgd. Echter is Karei I nimmer geëvenaard, veel minder nog overtroffen. Het blijft de standaardkwaliteit voor Nederland en ER IS MAAR EEN STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND DE BERI-BERI OP ONRUST. Inlichtingen aan den Minister van Defensie en Koloniën verzocht. Door mevrouw De Vries-Bruins zijn aan de Ministers van Defensie en van Koloniën eenige vragen gesteld in verband met het feit, dat onder de personen, die gearres teerd zijn tengevolge van de ongeregeld heden bij de marine in Ned.-Indië, voor zoover zij verblijf houden op het eiland Onrust, vrij veel beri-beri voorkomt. O.m. wordt door haar gevraagd, of de Minister het niet zeer bedenkelijk achten dat onder deze van te voren goed ge voede jonge schepelingen, die op 16 Febr. op Onrust werden ontscheept, reeds na een verblijf van 4 a 6 weken in ernstige mate deze gevaarlijke ziekte, waarvan de oorzaak uitsluitend moet worden gezocht in de samenstelling van het voedsel, kon voorkomen en of de ministers bereid zijn het rapport, opgemaakt door de militaire geneeskundigen generaal-majoor De Vrieze en kolonel Elshout, welke autoriteiten vol gens berichten uit Indië, deze zaak heb ben onderzocht, aan de Kamer over te leggen. NEDERLANDSCH-DUITSCH ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Overeenstemming bereikt. De economische onderhandelingen tus schen Duitschland en Nederland, welke onder leiding van Rijksminister dr. Hu- genberg en den Nederlandschen gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum zijn gevoerd, hebben tot een accoord geleid De onderteekening van een verdrag zal eerstdaags geschieden. De rente van het Nederlandsche crediet wordt verlaagd van 51/- op 4 pet., terwijl daartegenover Duitschland verschillende faciliteiten verleent voor den invoer van Nederlandsche producten, in het bijzonder harde kaas, eieren, enz. AUTOMATEN IN DE TREINEN NIET LOONEND. Zij zullen binnenkort alle verdwijnen. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons; Nadat eerst de automaten wet consump tie-artikelen uit de stoomtreinen verwij derd zijn, heeft thans de onderneming „Techniek" aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht om de geheeie exploitatie, dus ook in de electrische treinen, geheel te mogen staken. Haar cijfers wezen uit, dat de exploitatie niet meer loonend was te maken. In tijden van groote warmte, werd het artikel „chocolade" week en ging er onsmakelijk uitzien. „Nescaut" kwam daarop met een voorstel om andere con sumptie te bezigen. In den loop van 1932 bleek nadat dit reeds eerder was ver wacht de exploitatie voor de Nescaut i welke inmiddels door de „N.V. Techniek" te Amsterdam was overgenomen), niet winstgevend. Men drong toen op verlaging der contractueel bedongen pachtsom aan. Dit verlangen redelijk bevonden werd ingewilligd in Juli 1932. De automaten waren inmiddels voorzien van frujetta. kouwgom, hopjes, pepermunt en zoute drop. De directie der Ned. Spoorwegen heeft het voorstel gezien de slechte tijden niet geheel onbillijk geacht en de „N.V. Techniek" van haar contract geheel ont slagen. zoodat alle 4000 automaten ook uit de electrische treinen zullen verdwijnen. Slechts een kleine 4 jaren in Juli 1929 werd met de exploitatie begonnen heeft deze exploitatie geduurd. VRAGEN AAN DE REGEERING. Volgens de N. R. Crt. heeft dr. Vos de volgende vragen gesteld aan den minister van economische zaken en arbeid: Wil de minister mededeelen of het onderzoek, dat blijkens zijn mededeeling in de vergadering der Tweede Kamer van 8 December 1932, door de regeering ls inge steld naar de wenschelljkheid van bijzon dere credietverleening aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven, reeds is beëindigd? 2. Zoo ja, wil de minister dan onverwijld mededeeling doen van net resultaat zijner overwegingen te dezer zake: zoo neen, wil de minister dan dit onderzoek bespoedigen, opdat aan de toenemende financieele moeilijkheden, waarin tal van midden standsbedrijven verkeeren, kan worden te gemoetgekomen, hetgeen mede zou kun nen geschieden door bij de tenuitvoerleg ging van steunmaatregelen ten behoeve van agrarische bedrijven in voldoende mate rekening te doen houden met de dringende noodzakelijkheid, dat voor regelmatige aflossing van schulden aan middenstandsbedrijven wordt zorg gedra gen? Aan de ministers van Binnenl, Zaken en van Economische Zaken en Arbeid: 1. Zijn de ministers bekend met den ernstigen toestand, waarin vele ambachts- bedrijven, vooral ten plattelande, zijn ko men te verkeeren door het steeds meer uitblijven van opdrachten tot het uitvoe ren van werkzaamheden? 2. Zijn de ministers bereid de hierbij be trokken belangen van patroons en arbei ders te bevorderen door de gemeentebestu ren te wijzen op de wenschelijkheid om zooveel mogelijk opdrachten te verstrek ken aan zelfstandige ambachtspatroons? Aan de ministers van Financiën en van Oeconomische Zaken en Arbeid: 1. Is het den ministers bekend, dat vele plaatselijke crisis-comité's bij gebrek aan geldmiddelen niet of niet voldoende in staat zijn tot het verleenen van finan- cieelen steun aan noodlijdende midden standers en dat ook het nationale crisis comité hierin blijkbaar niet kan voorzien? 2. Zijn de ministers, in verband met den stijgenden nood, bereid op korten termijn een toereikend bedrag voor dit doel ter beschikking van het nationale crisis comité te stellen? CONCENTRATIE IN HET AUTOBUS BEDRIJF. Door den Ned. Bond van Touringcar- ondernemers is gevormd een Centraal Bureau tot Bevordering van het touring carwezen. Hierin hebben zitting de heeren N. J. M. Brugman te Amsterdam, voorzit ter, J. F Mey, te Amsterdam, secretaris, M. van Poelgeest, te Amstelveen, penning meester, P. H. Lipman (V.I.O.S.) te Wate ringen, J. W Bos (TAD.) te Enschedé, D. v. d. Ploeg 'G.A.DO.) te Hoogezand, P. Koning te Arnhem, J W. Post W.A.C.O.) te Hoorn en L. Kors te Heemstede. Dit bureau regelt alle toeren volgens vast plan en vaste tarieven en het draagt voor den toerist de verantwoording, ook voor de door de ondernemers georganiseerde tochten. Men kan precies als tot dusverre bij den particulieren ondernemer terecht voor te ondernemen tochten, doch thans staan vaste prijzen, vaste tarieven, vaste routes, voorgeschreven Het „Cebuto" eischt van de ondernemers dat zij uitsluitend eerste klasse materiaal voor de toeren over de grens gebruiken. Het medenemen van twee chauffeurs voor reizen in het buitenland is verplicht. Tel. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den politierechter mr. Feith stond terecht H. B. uit Leiden, die door den po litierechter op 1 Juni 1927 was veroordeeld tot 7 weken gevangenisstraf wegens het aannemen van een bedrag van f. 0.50, zijnde de opbrengst van een van misdrijf afkomstig rijwielplaatje, hetgeen gestolen was van een onbeheerd staand heeren rijwiel aan de Beestenmarkt, dat toebe hoorde aan een zekeren K. uit Lelden. Wegens het niet executecren van het vonnis moest verdachte terecht staan, Verd bekende. Als getuige werd gehoord een zekere O. uit Leiden (de dader van de ontvreemding). De officier van justitie mr. Hoekstra vroeg, gezien het feit dat verd. nog nim mer na 1927 met de justitie in aanraking is geweest, dat de straf voorwaardelijk zal worden opgelegd. De politierechter veroordeelde verdachte tot 7 weken gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. HAAGSCH GERECHTSHOF. Terzake van beleediging was J. W. F. te Wassenaar door den Haagschen politie rechter veroordeeld tot f. 15 sub. 10 dagen hechtenis. In hooger beroep stond verd. voor het Haagsch Gerechtshof terecht. Na het hooren van den beleedigde vroeg de adv.-generaal mr. Brants vrijspraak. HAAGSCHE RECHTBANK. In de gistermiddag gehouden zitting verd de zaak verder voortgezet tegen den 31-jarigen chauffeur J. B. uit Katwijk- Binnen, die reeds op 2 Februari terecht heeft gestaan wegens dood door schuld. Verdachte werd tenlaste gelegd, dat hij te Wassenaar op of omstreeks 23 Juli van het vorige jaar des ochtends om kwart voor twaalf op den Rijksstraatweg, met een door hem bestuurde vrachtauto, uit do richting van Leiden komende, bij het in halen en passeeren, een voor hem uitrij dende auto heeft aangereden, met het ge volg dat A.W Scholte. echtgenoote v. C.Ver- boon, die in de aangereden auto was ge zeten, zoodanig lichamelijk letsel heeft ge kregen, dat zij aan de gevolgen nog dien zelfden dag is overleden. De officier eischtc 2 maanden gevange nisstraf en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. o NAKLANK VAN HET DRAMA TE PUTBROEK. Vader Kersten eischt f. 8000 schadevergoeding. De vader der beide gebroeders Kersten, die zooals men weet in de Annadaalsche bosschen zijn doodgeschoten, heeft, naar uit Roermond gemeld wordt, een eisch tot schadevergoeding bij de rechtbank inge steld tot een bedrag van f.8000 tegen jhr. Van Aefferden, burgemeester van Geulle en eigenaar der Annadaalsche bos schen te Echt en tegen den gewezen jacht opziener. Men zal zich herinneren, dat de jachtopziener en zijn zoon resp. tot vijf tien en zes jaar gevangenisstraf veroor- deed werden. (Tel.) J. A. v. d. H., te L. Naar aanleiding van onzen oproep schrijft ons de heer Han Zlrkzee, Langebrug 6. dat hij over deze ln 1922 geëxposeerde klok verschillende bij zonderheden kan mededeelen. De heer H. E. D. meldt, dat een derge lijke klok ook tentoongesteld is geweest in de Bultensocieteit Amicitla, hetgeen over eenkomt met de verklaring van den heer C. van V., uit Katwijk, die meldt, dat deze klok in den nazomer van 1905 in een lokaaltje aan den Stationsweg werd ge ëxposeerd. De weduwe J. G. Klandermans, Lopsen- straat 5 deelt ons nog mee1"' dat ongeveer 12 a 13 jaar geleden een dergelijke klok in een van de zalen der Stadsgehoorzaal werd geëxposeerd. Deze klok was ongeveer 3 M. hoog en had een breedte van plm. 4 M. Ze bestond uit drie paneelen. de zijpaneelen hadden een breedte van 1 M. Om 6 uur 's morgens verscheen boven in het middelste paneel een haan die eenige malen zijn gekraai deed hooren. Om het uur ging het linkerpaneel in het midden open en zag men Jezus op een troon ge zeten. Door een deurtje rechts van hem kwamen de apostelen, passeerden hem en verdwenen door een deur links van den troon. Zij werden door het onheffen der rechterhand van 't Jezus-beeld gezegend, behalve Judas, de laatste. Om 12 u, 20 u.ert 24 u. werd door herauten getrompetterd. Er waren veel meer eigenaardigheden aan deze klok. Op het begin der jaargetijden en Christelijke feestdagen gaf de klok toepasselijke scènes. Daarvan herinner lk mij alleen Kerstmis. Dan ging het middel ste paneel open en zag men het Inwendige van een kerk waar menschen bij een kribbe geknield lagen terwijl het „stille nacht, heilige nacht" werd gespeeld. Na tuurlijk werd door middel van knoppen het mechaniek in werking gesteld zoodat men geen geheel jaar behoefde te wach ten om alles te zien. De maken was naar ik meen een Oosten rijker. Een lezer zendt ons de rijkelijk met ger manismen doorspekte beschrijving van een mechanisch astronomische wereldklok die door August Noll in 7 jaar te Villingen (Schwarzwald) is vervaardigd. Uit een er in afgedrukte aanbeveling bliikt. dat deze klok in Mei 1923 te Leiden was tentoon gesteld. Aan de inzenders onzen hartelijken dank voor hun moeite. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van. 1 Juni benoemd tot burgemeester der ge meente Maasbracht mr. J. E. M. L. H. Geradts met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Nieuwenhagen; is, met ingang van 1 Mei aan A. Peere boom, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Ilpendam en is als zoodanig benoemd W. A. van Oorschot; is. met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Den Bommel W. J. Donkersloot, burgemeester der ge meente Ooltgensplaat.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9