LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 April 19J L Burgerlijke Stand v. Lelden TELEGRAMMEN. loop van de Engelsch-Amerlkaansche be sprekingen een algemeene basis werd ge vonden voor een overeenkomst inzake de stablllseerlng d-r valuta's. De 'ta'laan'rhe minister van financiën Jung, heeft zich te Oenua ingescheept naar Amerika waar hijzooals men weet, als vertegenwoordiger van Italië zal deel nemen aan de besprekingen. De werkzaamheden ter Ontwapenings conferentie zijn hervat onder voorzitter schap van president Henderson. Aan de orde was het door Mac Donald ingediende ontwerp-verdrag der Engelsche regeering. Aan de zitting werd deelgenomen door Norman Davls, Massigll, Eden, Dowga- lewskl. Er hadden geen algemeene be schouwingen plaats. Norman Davls huldigde Henderson naar aanleiding van de hem vanwege het Car- negie-fonds ten deel gevallen onderschei ding, waarna direct het eerste deel van het Engelsche plan werd besproken, dat kwesties betreffende de veiligheid be handelt. President Henderson beperkte zich er toe den vertegenwoordigers der naties, welke amendementen hebben Ingediend het woord te verleenen. Men onderstelt, dat na een korte bespreking de princi- pleele debatten over het eerste gedeelte van het Engelsche ontwerp-verdrag ivei ligheid) voor onbepaalden tijd zullen wor den uitgesteld. De commissie voor de effectieven heeft haar onderhandelingen hervat en heeft besloten heden de kwestie van politietroe- pen In benandeling te nemen. In het vervolg der zitting van de hoofd commissie motiveerden de vertegenwoor digers van Polen, China, Sovjet-Rusland, Noorwegen en Frankrijk de amendemen ten hunner regeeringen op het eerste deel van het Engelsche plan. Aan het einde der zitting drong presi dent Henderson er bij de mogendheden op aan zoo spoedig mogelijk voorstellen van wijziging of aanvulling in te dienen op het Engelsche plan, opdat er eindelijk eens schot komen in deze materie. Veelbelovend was de Inzet niet. De Fransche delegatie te Genève heeft een nota gepubliceerd betreffende dat ge deelte van het Britsche memorandum, dat over de veiligheid handelt. Frankrijk stelt voor, aan de algemeene commissie de kwestie van het sluiten van een consultatief pact voor te leggen. Frankrijk zal zich daaromtrent nader uitspreken, wanneer de niet-volkenbonds- staten hun standpunt zullen hebben be kend gemaakt Frankrijk zal volledige voorstellen in dienen over regionale verdragen, wanneer de beperkte commissie gevormd zal zijn, welke de politieke commissie besloten heeft in te stellen voor de uitwerking van een Europeesch pact van wederzijdsche hulp verleening. Niettemin geeft Frankrijk thans reeds de volgende punten in over weging. Een verklaring, waardoor alle Europee- sche staten zich verbinden nooit hun toe vlucht te nemen tot geweld Een algemeene conventie, welke ten doel heeft middelen uit te werken, om een oor log te voorkomen. Het recht op bijstand, ten eerste voor staten, die aan deze conventie deelnemen, in de gevallen beoogd door de van kracht zijnde of later te sluiten veiligheidsover eenkomsten, en ten tweede voor Europee- sche staten ln geval van een uitgesproken aanval de aanvallen te bepalen volgens het Europeesche regionale systeem over- eenkomstig de sovjet-voorstellen. De schepping van een contröle-commis- sie ln ieder land. Uitvoering van de maatregelen tot hulp verleening, die de Europeesche staten ge zamenlijk besluiten te nemen. Een conventie betreffende financieelen bijstand, welke alle Europeesche staten zal binden. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft te kennen gegeven, dat de Vereenlg- de Staten bereid zijn, met de groote mo gendheden een consultatief pact te slui ten, om tegemoet te komen aan de eischen inzake de veiligheid der Europeesche vol ken. Huil wees er op, dat de verkiezings programs der beide Amerikaansche par tijen principieel voorzien in een dergelijk pact. Het beoogde consultatieve pact zou i een bijzonder verdrag worden en wordt niet gedacht als aanhangsel van het Kellogg-pact. RECLAME. BELGIE. Rotary-bij eenkomst. Op een bijeenkomst te Ostendc, waaraan een groot aantal rotariêrs van alle rotary- clubs in België en Luxemburg, alsmede vers htiue c bui.cnlardscl e gede egeerden, hebben deelgenomen, werd hei referendum goedgekeurd, opgesteld door de Neder lands:!] Belgisch-Luxemburgsche commissie dat gericht is aan 600 rotary-clubs in 27 Europeesche landen. In dit referendum wordt de vraag ge steld oi het verdrag van Ouchy een vol doende stevige basis vormt om tot een algemeene verlaging van de tariefmuren in de gelieele wereld te konten Op de bijeenkomst werd veidvr besloten het referendum eveneens vooi te leggen aan de ro'.ary-organisatie in Amerika, daar men het oogenblik zeer gunstig acht om de openbare meening te winnen voor het verdrag van Ouchy Dit vraagstuk zal eveneens op de agenda geplaatst worden van de Euro- J peesche conferentie der rotaries, welke in. Augustus a.s. te Lausanne zal worden ge houden. 9832 bevolking. Deze verhouding wordt voor het geheele rijksgebied vastgesteld. In de eerste plaats moeten binnen het kader van het hierdoor toegelaten aantal die rljks-Duitschers van niet-arische afstam ming worden opgenomen of toegelaten, wier vader in den wereldoorlog aan het front voor het Dultsche rijk of zijn bond- genooten heeft gestreden. Kinderen bij wie een der ouders of grootouders van arische afstamming is vallen bij deze wet niet onder het begrip niet-arisch. voor zoover zij uit huwelijken stammen, die ge sloten zijn voor het uitvaardigen van deze wet. Van alle scholen en hoogescholen moeten worden uitgesloten kinderen van Joden die na 1 Augustus 1914 uit het Oosten geimmigreerd zijn. Een heele reeks Joodsche professoren is weer ontslagen! Verder heeft het rijkskabinet een wet aangenomen tot wijziging van de wet op het stadhouderschap. Tevens werd een wetsontwerp aangenomen inzake de z.g. industriebelastingwet, en een wet waar bij een schuldenaar principieel tot curator kan worden aangewezen Deze wet heeft betrekking op land- en boschbouwbedrij ven. Verder werd een wetsontwerp aan genomen over het verkeer in vee en vleesch benevens een wetsontwerp over de verhooging van de kosten van abattoirs, vleeschmarkten, e.d. Tenslotte heeft het rijkskabinet besloten geen credlet meer te verleenen aan coöperaties. De staatscommissaris voor bijzondere diensten, Dr. Lippert, heeft een nauw keurig onderzoek Ingesteld naar het finan- cleele beheer van den vroegeren burge meester van Berlijn, Boess, en den eer sten burgemeester van Berlijn, dr. Sahm, verzocht beslag te leggen op het pensioen van Boess. Boess heeft per jaar ontvangen 36.000 R.M plus 24.000 R M. vergoeding voor dienstultgaven en vrije dienstwoning. Deze kostenvergoeding zou Boess zich twee malen hebben laten uitbetalen, waarbij Boess de stad kosten zou hebben laten vergoeden, welke niet als represenatie- kosten zijn aan te rekenen. De schade, welke de stad Berlijn hierdoor zou heb ben geleden, bedraagt honderdduizenden. Boess heeft zich bijv. voor een hond laten betalen 200 RM., voor een muilband 9.50 RM„ voor hondenbrood in 11 maanden tljds 330 RM. Voor den bouw van zijn dienstwoning heeft Boess 150.000 RM. la ten betalen. Dr. Lippert detailleert tenige kosten, welke gemaakt zijn ter gelegenheid van een verjaardag: planten 40 M„ closetpa pier 0.50 M., 2 sigarenknijpers 34 M.. 16 pond wilde aardbeien 19.20 R.M., 2 pond J aardbeien 1.40 R.M., 2 pond poedersuiker 90 penningen. 2 pond suiker 30 pennin gen, het overbrengen van een ovaal dien blad 75 penningen. Voor den waakhond, die evenwel geen •waakhond was. maar een familiestuk werd geen belasting betaald. Zelfs de naalden van de gramofoon der familie liet Boess zich door de stad Berlijn vergoeden. De Duitsch-Nationale partij heeft in Brunswijk een nieuwe leider aangewezen von Feldmann. die ln een oproep het bestuursrecht der partij tracht aan te toonen, vooral uit buitenl. politieke over- wegingen. Volgens den rijksdienst voor arbeidsbe- I middeling en werkloosheidsverzekering is het aantal werkloozen in den tijd van 1 tot 15 April opnieuw met 69.000 verminderd tot ongeveer 5.530 000. Sedert den hoogsten stand in den winter is tot half April een vermindering van 518.000 of 8.6 pCt. inge treden Het vorige jaar was deze verminde ring 195 000 of 3.2 pCt. Maar toen was de werkloosheid niet zoo 1 hoog! Freiherr von Schön, de vroegere gezant te Parijs, is ln den ouderdom van 89 jaar aan een hartverlamming overleden. gebruikt door de betaling der oorlogs schuld aan Amerika tot een bedrag van 29 mtllioen pond. Ten slotte deelde Chamberlain mede, dat de vlottende schuld 200 millloen pond hooger is dan verleden jaar. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon gisteren meegedeeld, dat de drie uit Rus land verbannen ingenieurs met hun vrij gesproken collega. Gregory, op zijn depar tement geweest waren en een relaas van hun wedervaren gedaan hadden. Volgens hen waren ook hun veroordeelde collega's MacDonald en Thornton volkomen on schuldig aan het hun ten laste gelegde en spr. kon zich bij die opvatting vol komen aansluiten, waardoor tevens ver klaard werd, dat de actie van de Engel sche regeering volkomen gerechtvaardigd was geweest. Spr. wist, dat een verzoek om gratie namens de beide veroordeelden was ingediend en dat dit dezer dagen door de Russische autoriteiten behandeld zou worden Zoodra de uitslag van dit ver zoek bekend zou zijn, zou spr. nadere mededeelingen doen. Lansburv vroeg, of de regeering geneigd was een dag vast te ctellen voor debat over dit onderwerp en voornamelijk van het hierbij door de regeering gevolgde beleid. Baldwin antwoordde dat. zulks geen nut kor. hebbpn, zoolang de beide ingenieurs nog in de gevangenis zitten en toen er bil d° ontretf-n" van de ver gadering nogmaals on trachtte terug te komen, weigerde de voorzitter de motie te aanvaarden. GEBOREN Anna Catharina Dina dochter van G. J v. d. Linden en D. Poelstra Chris- tiaan, zoon van H. v. d. Ven en L. H. Spieth. o OVERLEDEN. B. BoerAnkerman, Vr„ 55 jaar G. Okkerse, M., 55 jaar A. C. Grin, M., 46 j. Inplaats van H. NleuwenburgSlijkhuis vr., 39 jaar, in ons blad van gisteren ge lieve men te lezen: H. Slijkhuis, M„ 39 j. GEVESTIGD: ROEMENIE. Maniu bedankt als voorzitter der Nationale Boerenpartij. De leider van de Roemeensd^ nationa'e boerennartii, Julius Maniu, heef! voor het voorzitterschap van ziin partij bedankt. Er zijn ernsHs:e meeningsversrhillen met het overige bestuur gerezen. Dr. Maniu wilde dat de partij uit de regeering zou treden. CHINA. Japanschc voorwaarden. Het telegraafagentschap „Nippon Dem- po" publiceert een bericht, volgens het welk dejapansche regeering haar gezant te Nanking de volgende instructies heeft gegeven voor het sluiten van een over eenkomst. De Japansche militaire operaties moeten beëindigd worden. De nieuw opgestelde Chineesche forma ties moeten worden ontbonden. China moet Mands-oekwo erkennen. Alle verdragen betrefende d> exterrito rialiteit der Japanners in China moeten van kracht blijven. De Japanners krijgen het recht, oor logsschepen in Chineesche havens te sta tioneeren De Chineesche regëering vaardigt een verordening uit, waarhij de boycot van Janans^he waren wordt verboden De Chineesche regeering verplicht zich, in neutrale zönes geen troepen te dé- tacheeren. Onnoodig te zeggen, dat China hierop niet zal ingaan J. H. H. v. d. Beek, dienstbode, Oude Rijn 178 P. J. van Beurden, ordebroeder, Ma- riënpoelstraat 4 Wed. E. Hogenbirk— Boering, hulp in de huish., de Wetstr. 6 E. C. Dallart, verpleegst., Roodborststr. 45 J. P. Gordijn en fam.. rijwieiherst., Pr. Frederikstr. 21 D. van der Henst dienstbode, Levendaal 19 A. J. Hering, depothouder, Magd. Moonsstraat 9a S. Hoope, Nieuwe Rijn 86 J. Lamérus, Oegstgeesterlaan 8 A. P. van Leeuwen, dienstbode, Heerenstr. 125 A. v. Leeuwen dienstbode. Uiterstegracht 37 Chr. H. Lorenzen, Morschkade 2 N. Moerman, kapper. Zoeterw. weg 64 H. Naber, huis schilder, 4e Binnenvestgracht 51 A. BrandtNijbacker, Cobetstraat 14 a A. W. Ott, dienstbode. Nieuwe Rijn 61 a B. C. Peter, winkelier en schoenm., Haar lemmerstraat 24 F. J. Roosen en £am„ opticien, Kort Galgewater 1 D. Ros, Hoogewoerd 165 a E. H. Schiwij, dienst bode. Lokhorststraat 21 a G. Siregar, Merelstraat 46 H. F. A. J. Terwindt, chauffeur. Hoefstraat 16 M. de Vries, winkeijuffrHaarlemmerstraat 203 E. Wildschut, Narmstraat 18 E. Zachlod, kinderjuffrouw. Rapenburg 31 O. Zan- grando, ijsmaker, Heerensteeg 21. VERTROKKEN DUITSCHLAND. Zitting van het kabinet Vervolging van Berlijn's vroegere burgemeester Boess. In de zitting van het rijkskabinet van gisteren welke tot 10 uur duurde, is de wet tegen de „Ueberfremdung" van Duit- sche scholen en hoogescholen aangeno men. Deze wet bepaalt, dat op alle scholen en hoogescholen het aantal der leerlingen en studenten In zoo verre moet worden beperkt, dat grondige vorming wordt ver zekerd en dat voldaan wordt aan de be hoefte in de beroepen Bij het aannemen van nieuwe leerlingen resp. studenten moet er op worden gelet dat het aantal der rijks-Duitsehers die in de beteekenis van den wet tot herstel van net beroeps- ambtenaarschap van 7 April j.l van niet- arische afstamming zijn van het totaal der bezoekers van iedere school of facul teit. geen grooter deel uitmaakt dan de niet-ariers vormen van de rljks-Dultsche ENGELAND. De begTooting ingediend Verklaring van sir Simon. De minister van Financiën, Neville Chamberlain, heeft in het Lagerhuis zijn begrooting ingediend en toegelicht. De minister zeide. dat het deficit ten bedrage van ruim 32 millloen p. st. uit leeningen zal worden gedekt. Er wordt geen reke ning gehouden met betalingen, welke ge daan zouden kunnen worden aan Amerika, evenmin als met betalingen welke ver richt zouden kunnen worden door debi teuren. Voor de verdediging wordt 4millioen jxmd meer vereischt. Chamberlain raamde daarentegen de inkomsten uit het accijns op suiker hooger dan verleden jaar, terwijl hij verwachtte dat de inkomstenbelasting ll1/; millioen minder zal opbrengen. De belasting op aandeelenkapitaal wordt tot verminderd. De verlaging der rechten op bier zal 14 millioen kosten. De begroo ting sluit op een bedrag van 698.777,000 pond aan inkomsten en 697.486 000 pond aan utteaven, zoodat er een sumlus van 1291 000 pond kan worden verwacht. De minister weigerde de directe belastingen te verminderen ten koste van een niet- sluitende begrooting. welke, naar de op de wereld opgedane ondervinding doet zien, nimmer dè vereischte resultaten oplevert. De kanselier van de schatkist deelde nog mede. dat dit jaar in de begrooting geen post was opgenomen voor aflossing van schulden, daar in deze tijden van werk loosheid en depressie naar zijn meening het geld verstandiger en met meer profijt kan worden gebruikt. Hierbij moet men echter wel doen uitkomen, dat de schuld aflossing geschieden zal wanneer de tijden weer beter geworden ziin. De begrootlngsredevoering van Neville Chamberlain heeft twee uren geduurd De uitgaven hebben verleden jaar de raming met 11.2 mlll'oen overschreden, terwijl de ontvanesten 218 millioen pond beneden de ramir.g ziin gebleven Het voordeel be haald on de conversie van leeningen, tot een bedrag van 26 millioen, is geheel op TSJECHO-SLOW A KIJE. Groote rede van Benesj. De minister van bultenlandsche zaken, dr. Benesj heeft voor beide Kamers van de Nationale Vergadering gesproken over het onderwerp: .De strijd om de democra tie in de Europeesche en de wereldpoli tiek." Bij het begin van zijn rede besprak hij het probleem van de herziening der vre desverdragen en verklaarde dat de auteurs van de vredesverdragen niet aangenomen hadden, dat men Duitschland en de an dere overwonnen staten al te lang als ver slagen en ongelijke partners behande len kon. Het probleem van de tegenwoor dige Europeesche politiek is gelegen in de vraag, op weik punt de ontwikkeling van de herzieningskwestie tot stilstand komt en op welk punt het evenwicht als defini tief beschouwd moet worden. Hoe scherper de aanvallen op de vredes verdragen zijn hoe meer de nieuwe staten van Midden-Europa op onderlinge toena dering aangewezen zijn. Dat het hier gaat om de redding van de geheele nieuwe constitutie van Europa, heeft Frankrijk het eerst volkomen inge zien. Wat de politiek betreft welke Italië thans voert moet worden vastgesteld dat Duitschland Hongarije en ten deele ook Oostenrijk en Bulgarije haar met sympa thie beschouwen. In Duitschland begrijpt men zeer goed. dat de laatste oogmerken van beide lan den eigenlijk zeer uit elkander loopen De betrekkingen van Italië met de Kleine En tente kunnen met een zeker optimisme worden beschouwd. In Duitschland is men ten aanzien van zijn verhouding tot de Kleine Entente in zoover ongerust dat men in de Kleine Entente een instrument ziet van de Fran sche politiek die uitloopt op de vorming van een nieuwe politieke constellatie in Centraal Europa een constellatie waar Oostenrijk bij betrokken zou worden zoo dat een aansluiting bij Duitschland voor onafzienbaren tijd onmogelijk worden zou. Er bestaat echter een reeks politieke factoren, die de mogelijkheid van zeer goede betrekkingen tusschen de Kleine Entente en Duitschland in de toekomst laten hopen: des te meer dat de Kleine Entente den .Anschluss" beschouwt als 'n probleem dat door de vier groote mogend heden opgelost kan worden. Een defini tieve oplossing zou door de Kleine Entente graae aanvaard worden d.w.z. een oplos- sine welke door de gToote mogendheden met de Kleine Entente en in overleg met Oostenrijk zou worden voorbereid. De Kleine Entente beschouwt het Ver drag der vier Mogendheden zooals Italië dit voorstelt, als een groote stao terug in de ontwikkelt]" van Eurona Wat de kwes tie van de herziening der grenzen aangaat welke in het Verdrag van Vier ter sorake I komt moet er op gewezen worden dat zP I niet genoeg doo'daeht is. Indien ergens een kleine correctie van de grensbepalin- G. Blansjaar, Bloemendaal, Verbindings weg 25 A. G. Blom, Rotterdam, L. Rot- tekade 23 A. M. L. Bolleman van der Veen, Haag, IJsvogelpl. 22 P. J. Dolke made en fam., Amsterdam, Adm. de Ruyterw. 184 n F. Doove, Rotterdam, Pupillenstr. lila C. Mieremet-van Es, Rotterdam, Frederikstr. 22a E. M. J. van Eijken, Wassenaar, Rijksstraatweg C. A. Geverding, Rotterdam, Kruiskade 100 T. P Gottschal, Amsterdam, Binnen Gast huis J. M. de Greeuw en fam., Oegst- geest, de Kempenaerstr. 78 W. Hellema, Zaandijk. Lagedijk 100 S. A. van HoU- tema. Haag, IJsvogelplein 22 M. Jansen, Leiderdorp, v. d. Doesstraat 49 A. J. Kater. Haag, Gev. Deynootw. 21 M. Hansbroek-Kikkert. Den Helder, Balistr. 21 M. E. van Dijk-Kikkert, Haarlem, Zaanenstr 31 Wed. J. A. F. Otten-Kok, Amsterdam. Emmalaan 18 M Koolhaas, Noordwijk. Voorstr. 19 A. D. de Koster. Voorburg. Pr. Mariannelaan 370 J. J. van der Lee en fam Wassenaar Narcis laan 10 G. C. Matheysen Wagenineen. Eik-ndwarsstr. 18 C. F. Mingelen Bos koop, Nieuwstr. 97 P. Jansen-Molenaar, Leiderdorp, v d. Doesstr. 49 G. Nieboer en fam., Gent, Vrijdagmarkt 18 K. Paling en fam., Oegstgèest, H. Morschweg 65 N. A. Pel, Haag, Hoefkade 740 Wed. A Th. Nijkamp-Peters, Oegstgeest, Nas- saulaan 14 H. Ras. Urk. Wijk 5 No. 30 G. Redel en fam.. Zullen. Burg. v. Tuylstr. 42 P. G. H M. Rutges, Oegstgeest, Kem penaerstr. 32 M. Th. Ie Rutte, Eind hoven. Broekscheweg 3 W A. J. M. Sandmann, Haag, Emmastr. 70 E. Jolsten-Schumacher. Amsterdam. Sloter- kade 34 II H. Schornagel, Haarlem, Westerhoutpark 18 Wed. J. Gautschy- Seguy, Parijs J. C. Trel, Amsterdam, I Lauriersgr. 49 H. G. van Veldhoven, Haag, Pompstationsw. 56 J. Vrijbloed, Delft, Voorstr. 80 D. Wijkmans, Rotter dam Mathenesserstr. 59. RECLAME. Overzicht onzer belangrijkste A Veemarkten. Dat het met onze veestapel onfclg alle protectie die er rondom ons i I I heerscht nog niet heelemaal uit I bewijst weer dat er de vorige »wi vrachtboot werd gecharterd, waarin eens 400 stuks jong en ouder fokvee J Spanje werd verladen, terwijl Franks* Italië en België nog geregeld vee 9 ons blijven importeeren Tevens maakt -S wolvee-afzet naar Frankrijk een kans op ruimer afzet. Er is een nienB regeling in wording. De Fransche re^ ring, zoo luidde de plannen, wil de sentie aan zich zelf of aan hare i:n J>0 houden, met aankoop van welk land e. wil. Thans wordt nog veel schapenvlees uit Polen betrokken, doch men zal (j de voorkeur wel geven aan 't Hollands product, door haar veel betere kwalls» indien een en ander doorgang vindt kun-, door ons export-bureau geen heffin-i meer worden genomen en kunnen betere marktprijzen en meer leven in 4 wolveehandel tegemoet worden gezien Voor 1 Juli zal echter de oude toesla nog bestendigd blijven, aangezien de consenten reeds zijn uitgegeven! Intusstb» een lichtpunt. Momenteel is de wolveehandel echte uiterst traag. Meerendeels gaan zuiga- meren over de grenzen. Óude of té jarige schapen vinrien moeilijk afzet de ruiidveehandel aangaat, was er wel waar door het koude en schrale de laatste dagen wat teruggang in -. vraag merkbaar, doch op de prijzen ts zulks direct nog geen invloed. Er »-y door de veekooplieden wat vast gehoudj en beste kwaliteiten bleven dan ook ree vast in prijs. Slachtvee werd bij wat grootere k»o titeiten aan de markt gebracht, zulks iri door de wat betere prijzen van vonn week. De handel was nu wel niet r willig, doch het verloop kon toch bevit dijjend worden genoemd, al waren 4 prijzen misschien even flauwer. Alles k; toch worden verkocht. Het rundvleesck gebruik is inderdaad op heden zeer god in tegenstelling met varkensvleesch - want hoewel de voorraden nu tocli na groot meer zijn, kunnen de prijzen zii maar niet verheffen, doch ook hier weer een lichtpuntje, doordat Engelati aan ons land een verhoogd kwantum re 20 pet. bacon heeft toegestaan. Wij gae er dus iets op vooruit. Zou dat het ben: zijn van weer wal ruimer en vrijer inter nationaal handelsverkeer? Het ware wenschen. DE BESPREKINGEN TE WASHING!® WASHINGTON, 26 April (V.D.). -fts verluidt heeft Roosevelt na een maalt»!- die geen officieel karakter droeg - telt Donald en Herriot uiteengezet ln hoeuns de Amerikaansche regeering met «t consultatief veiligheids-pact accoord n kunnen gaan. De „New-Yorksche Herald Tribune' weet mede te deelen, dat binnen eenlee dagen te Washington of te Genève eet nieuwe Amerikaansche ontwapenir: I mule bekend zal worden gemaakt, die he: midden houdt tusschen de beginselen vas het plan van Mc Donald en de consulta tieve idee van het plan van Mussolini Het plan bevat geen details over legersterkte, doch voorziet in een alge meene actie tegen aanvallen tegen Frank rijk teneinde de Fransche verlangens naar veiligheid te bevredigen. McDonald va- trekt vanavond naar New-York waar Ir zich op de „Berengaria" zal inschepen Uitsluitend verkrijgbaar in da oranja-bandbuiija» van 20 tabl. 70 ets. an oranjaiakjas van 2 tabL A 10 ets. 9826 gen der vredesverdragen langs vrcedzamen weg mogelijk zou zijn, dan slechts onder voorwaarde dat bij een dergelijke proce dure geenerlei druk van buiten af uitge oefend wordt dat het slechts na een reeks van jaren van rustige samenwerking der daarbij betrokken volkeren mogelijk is. en dat een correctie eindelijk door evenredige compensaties mogelijk zij. De verhouding tusschen Tsjeeho-Slowa- kije en Duitschland zal ook verder goed blijven. Wel is het onaangenaam te weten, dat er zich in de buurt een staat bevindt, die in een toestand van revolutionaire gisting verkeert. Het is echter te hopen, dat het tot geen conflicten komt. Indien er zich dergelüke wijzigingen in Oostenrijk voordeden als in Duitschland, dan hooot men ook hier. dat er geen moei- lUkheden ontstaan. Tsjecho-Slowakije. verklaarde dan de minister, is voornemens zich met Polen te vereenigen door een verdrag dat op een eeuwige of tenminste langdurige vriend schap neerkomt. VEREENIGDE STATEN. Werkverschaffing. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft inet groote meerderheid van stemmen de regeeringsvoorstel.en aange nomen betreffende de uitbreiding der groote electrische centrale Muscleshoai, zoomede die betreffende de Oebossching, reguleering en verbetering van het geheele stroomgebied van de Tennessee Hiervooi zal voorloopig 150 millioen dollar noo- dig zijn. PARIJS, 26 April (V.D.). - Het eersü enthousiasme in de Parijsche pers over ii onderhandelingen te Washington heeft plaats gemaakt voor groote nuchterheli omdat men zich ervan bewust is gewor den, dat men nog vrij ver van eenigen vorm van overeenstemming tusschen de drie mogendheden verwijderd is. In ontwapeningskwestie loopende de mee ningen van Engeland en Frankrijk oef zeer ver uiteen. Volgens een bericht uit Washington zouden Roosevelt, McDonald en Herriot overeenstemming hebben M- reikt over de schuldenkwestie en de ort- wapening, doch zou de definitieve beslis sing in handen van het congres liggen- Een gunstige beslissing zou men echler pas kunnen venvachten wanneer de out wapeningskwestie zou worden opgeld» door de totstandkoming van een consul tatief pact. AMERIKA's FINANTIëN. WASHINGTON, 26 April. (Reuter). Pre sident Roosevelts inflatie-maatregel is a den Senaat aan scherpe critiek onderwor pen door de republikeinen die hem strijd met de constitutie achtten en hett een schok noemden voor het publieke ver- trouwen. De democraten verdedigden den maat regel, dien zij conservatief noemden welke geen wilde inflatie behelsde. De leiders van het bestuur voorspeld® echter aanneming van het wetsontwerp op morgen in werkelijkheid zooals het wef ingediend. WASHINGTON, 26 April. (Reuter». - Woodin heeft aangekondigd, dat de uit gifte van 500 millloen dollar schatki"" biljetten welke aflosbaar zijn ln vier ja»1 en 2 7/8 procent rente opbrengen, reec meer dan volteekend is. DUITSCHE VERVOLGING. KEULEN, 26 April (Wolft) De „Koelni- sche Zeitung' meldt, dat de leden het bestuur der Koelner Goerreshaus v G., consul Stocky en consul-generaal Ma®1 gearresteerd zijn. I Deze arrestaties zouden verband h°u5J° I i met zekere transacties bi) de sticrn®» t van de maatschappij. Kort voorüa iiquidatie-accoord werd voorgesteld een da» 1 gevolgd werd door een falllissements-aan- i vrage mochten beide heeren het bures- - der maatschappij niet meer Detreden. DE STAKING BIJ CITROfcN- PARUS, 26 April (Reuter) - De direclj! I der Citroën-fabrieken deelt mede heden nieuw personeel in dienst zal den genomen ter voorziening van de ten gevolge van de staking vacant geworden o plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2