LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 25 April 19; - I DE ALG. DEM. DNIE EN DE VERKIEZINGEN. Redevoeringen van de heeren De Wilde en Schultz van Haegen. In de Graanbears hield gisteravond de Algemeen Democratische linie een propa- ganda-vereaderlng in verband met de as Tweede Kamer verkiezingen In zijn ope ningswoord heette de heer De Wilde de bezoekers 15 In getal welkom en noemde als vermoedelijke oorzaken der geringe opkomst de onbekendheid met het streven van de A.D.Ü. en het samengaan met andere vergaderingen hier ter stede Vervolgens schetste de heer De Wilde het ontstaan van de A.D.U. door het sa mengaan van verschillende partijen waarbij zij feitelijk beschouwd moet wor den als de voortzetting van de Democra tische Partij opgericht door prof. Heeres. Teneinde de A D U. in breeder kringen be kend te doen raken ls besloten aan de ver kiezingen deel te nemen De candldaten- Ulst beschouwend wees sor. er op dat alle candldaten bekende voorstanders der vre desbeweging zijn; afschaffing van den mi litairen dienstplicht en algeheele ontwa pening zijn dan ook de voornaamste doel stellingen van de partij Tn dit verband besprak de heer De Wilde de programma's der andere partijen de aandacht vestigend op het dreigende fascistische gevaar Te vens zal de A.D U. ijveren voor de ophef fing van cumulatie van pensioenen en sa larissen een betere werkloozensteunrege- llng met meer productief werk en alge meen ouderdomspensioen: door afschaf fing van leger en vloot en heffing van be lasting op het kapitaal tn de doode hand zullen hiertoe gelden beschikbaar worden. De tweede spreker, de lijstaanvoerder, mr. Schultz van Haegen beschouwde al lereerst de noodzakelijke internationale aaneensluiting wil de vrede in Europa ge handhaafd blijven en de welvaart terug- keeren en wees in dit verband op het streven van de vereeniglngen De Ver- eenigde Staten van Europa" en „Pan- Eurooa". Gekomen tot de koloniale politiek zeide spr, dat het naar het inzicht van de A D.U. volkomen het recht van Indië is zich als de tijd daartoe is aangebroken te formu leeren als een zelfstandige staat; ls dan de vrijhandel weder ingevoerd dan kan dit niet anders dan ten goede komen aan den geheelen Eurooeeschen handel daar Indië Europa ais afzetgebied noodig heeft. De successen van en de afvaardiging naar den Volkenbond besprak sor. vervolgens er op wijzend dat militairen en belanghebben den in de particuliere wapen'ndustrie nooit verder zullen komen oo ontwapeningsge- bled. Is eenmaal de statenbond of de bondsstaat van Europa tot stand gekomen aan kan de Volkenbond tegenover de niet Eurooeesche bil dit Instituut aangesloten mogendheden goed werk verrichten, voor dien is 't noodzakelijkerwijze slechts lap werk Tenslotte wees de heer Schultz van Haegen oo het fascisme dat ln Nederland wel een erbarmelijk slechte navolging vindt o.a. ln Nationaal Herstel een verbond dat in Assen door middel van borrels en geld handteekenlngen en candldaten moest win nen en prat caat op de bekeering" van den Rotterdamschen communist Van Bu- rink Niet door nationalistische zelfver heerlijking maar door internationale aan- eens'uitlne moet de wereld haar misnoegen kenbaar maken over den gang van zaken in Dultschland. In verband met deze geuite beschuldi gingen aan het adres van den Bond van Nationaal Herstel ontvingen wij nog een schrijven van den voorzitter van de afd. Leiden van dit Verbond, den heer mr. C. P. de Vries, waarin hij belde feiten Assen en van Burink met de meeste beslist heid ontkent. TE DUTCH PLAYERS. Leiden's nieuwste dansorkest „The Dutch Players" heeft zich gisteravond in de too- neeizaal van „Zomeriust" aan een uitge breid auditorium van vereenig.ngsoei.uur- ders en andere genoodlgden gepresenteerd. Het gezeiscnap is gevormd aoot den heer Albert Gerritsen, na diens uittreding uit „Aufgepast" en het heeft ongeveer twee maanden tijd gehad'om zich voor te be reiden. In zijn welkomstwooid zeide de heer Gerritsen, dat die voorbereidings periode eigenlijk wat heel kort is geweest maar het vergevorderde eizoen heeft de band genoopt tot dit eerste optreden naar bulten. Spreker hoopte dat de kennis making een aangename zou zijn en opende daarmede dezen avond van ontspanning en vroolijkheid. Naar het voorbeeld van Kovaes' band zij 't ln veel meer beschei den trant, hebben „The Dutch Players" zich van een aardig, hoog gebouwd decor voorzien waarbij de drummer ergens heel ln de hoogte is gezeteld. Dat maakte een inderdaad aardigen indruk, terwijl al spoedig bleek dat het orkest reeds uitste kend is Ingespeeld en over vele goede kwa'iteiten beschikt. Schlagers van film en radio volgden elkander op in bonte mengeling, waarbij de heer Gerritsen als refreinzanger veel succes oogstte Er kwam verder een viool solo van den heer W Kleuten, een saxo- phoon- en een xylonhoon-solo. respectie velijk van de heeren W. Korenhof en H. v. Rosse, terwijl de heeren Gerritsen en H-->eeiaar ontraden als straatzangers. Het cezelschao ,,The Dutch Plavers" kan over dit eerste ontreden zonder twiifel tevreden zhn Wie de stemming onder het publiek nel'de beereen dra. dat het zich dezen avond vele vrienden heeft verworven en de lancdurive bijval bewees dat nog eens ten overvloede. STAATKUNDIG GEKEF. PARTIJ. Oranje-herdenking door ds. Leenmans. De 8taatkundlg Geref Partij vergaderde gisteravond in Prediker" De herdenking van Prins Willem van Oranje was het on derwerp voor dezen avond. Voor een goed gevulde zaal opende de voorzitter de heer C. H Overduin deze vergadering liet zin gen Ps. 33 9 las 2 Koningen 13 en ging voor in het gebed In het onenlngswoo/d herinnerde de voorzitter dat reeds drie maanden geleden de Statenkring Leiden het besluit nam om los van Rome Prins Willem te herdenken. .Als Rome dên Prins herdenkt is dat óf huichelarij óf ooiitiek in haar ongunstigste beteekenis". zoo sprak prof. Wisse, wat spr. volkomen onder schrijft. Hierna gaf de voorzitter het woord aan ds. H. A. Leenmans uit Delft, die de her denkingsrede zou houden. De sDreker beoaaide zijn gehoor bij de geschiedenis van Elisa en ziin afsterven. Ook na den dood van den Prins zijn er benden van revolutie ongeloof en afval, die het land vervullen. De geschiedenis van ons land de ge schriften Van onze geloofshelden liggen onder het stof Overal en vóór alles feest en feestredenaars, doch onderzoek van onze landshistorie wordt niet gevonden, God« daden worden vergeten. H"t verval is zoover, dat er gesproken wordt dat steenen muren ons van Rome scheideh Onze vaderen zijn niet voor hout en steen op het schavot en brandstapel ge bracht. Overgaande tot de geschiedenis, verge leek SDreker Nederland met het Kauaan van het Westen en den Prins als Vader ds» Vaderlands bij Mozes. Vier punten van overeenkomst behandelde spreker: le. bei den aan het hof van den vijand: 2e de keuze die zij deden: 3e. in de iijdensschool geoefend: 4e. door het geloof overwonnen. Snreker benaa'de de vergadering bii het leven van den Prins aan het hof van Ka- rel V en aan het Fransche hof van Hen drik IL Daar vernam hij van het verbond om alie ketters uit te roeien ln de Nederlan den. Toen ls geboren de keus om met Gods volk smaadheid te lijden en hun bevrij- ding en vrijheid voor te staan Zijn hoop en verwachting was alleen op God. In een hooeloozen tijd is ontstaan ons volkslied, hg' Wilhelmus Spreker citeerde het vers waarin de Prln- zijn geloofsverwacbting uitsureekt om dan over te gaan om uit de brieven van den Zwiiger hem te teekeren als den strijder voor Gods Woord die in de hache- litkste omstandigheden zich sterkte ln den Hcere ziin God. Als Haarlem gevallen is en zijn vrien den hem vragen of de Prins ook een --er bond heeft gesloten daar anders alles ver loren is antwoordt Oranie dat hii reeds voor hli deze zaak ondernam, zulk een vast verbond eesloten had met den Poten taat der Potentaten en dat wti geheel ver zekerd ziin en allen die daarop vertrouwen ten laatste nog zul'en ontzet worden van al Zijne en onze vitanden". Dat verzekerde geloof was de kracht van den strijd en het geheim van den Prins. Sor»ker wees tenslotte op den dood van den Prins, od ziin r-aDchrift en de pen ning ln dien tiid geslagen. Het randschrift van die penning luidt: .Daaron leunen wij. Daardoor worden wij beschermd" Vrijheid rustend op Gods Woord ls het beeld der penning. Door dat Woord van God heeft Juliana van Stolberg haar zo nen zien vallen Daarvoor heeft Prins Willem gestreden, gebeden, geleden en is als martelaar ge- va"en. Spreker wekte de aanwezigen on om bij de a.s verkiezingen die nartij te stemmen d'e ook nu nog den "trtjd aanb'ndt voor G-ss Woord teven Rome en revolutie. Nadat staau-'c het Wilhelmus was ge zongen, eindigde spr. met dankgebed. LEIDSCHE GEOLOGISCHE VEREENIGING. Gisteravond is in net nieuwe Geologisch Instituut alhier de oprichtingsvergadering gehouden van de Leidsche Geologische Vereeniging. Als spreker was ultgenoodigd de geoloog dr. L. V. de Sitter, die een lezing meld over .De ervaring van een olie-geoloog m Venezuela.' Het bestuur van de nieuwe Vereeniging heef, zich ais volgt samengesteld: J. J. Dozy, oraeses; R Martin, ab-actis; mej. H. A E Bonemeijer, quaestrix; P. D. Tim mei mans, assessor. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Keuze van een clubluidspreker. De gisteravond in „Oud-Hortusz'cht" gehouden clubavond kon zich in een flinke belangstelling verheugen, mede als gevolg van een belangrijk programmapunt, de keuze van een vereenigingsiuidspreker. Voor de pauze werd begonnen met de demonstratie van een Telefunken 40 W„ ontvangen door den heer Atten. Het was een 4-lamps toestel met twee afgestemde kringen. Hoewel dit toestel niet tot de nieuwste types behoort, werd toch een opvallend goede ontvangst verkregen, zoo dat de demonstratie geslaagd genoemd kon worden. Na de pauze werd overgegaan tot de demonstratie van enkele luidsprekers, waaruit bij stemming een vereenigings iuidspreker zou worden gekozen. Ze wer den gedemonstreerd met behulp van gra- mofoon en pick-up. Alle aanwezige luid sprekers waren van goede kwaliteit; na gehouden stemming bleek, dat de „Trans- forma" het meest in den smaak was ge vallen, waarmee dus de keuze bepaald was. Het was voor bestuur en leden een groote verrassing; toen de heer P. J. Nieu- wenhuizen aan een korte discussie over de aanschaffing een eind maakte door de mededeeling dat hij genoemden luidspre ker, zonder bekrachtiging, gratis voor de Vereeniging beschikbaar stelde Door een krachtig anulaus dankte de vergadering hem voor dit mooie aanbod, dat gaarne door het bestuur geaccepteerd werd. De voorzitter sloot dezen clubavond met woorden van dank aan allen, die tot het w°1,;lagen hadden medegewerkt. Enkele nieuwe leden meldden zich daarna nog aan. De wethouders van Onderwijs, van Financiën en Bedrijven en van Sociale Zaken zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. Onze stadgenoot, de heer J. P. van Blarkom is geslaagd voor het examen van aspirant-inspecteur van oo'itie. De Stcrt. No. 79 bevat de statuten der N.V. „Metselbedrijf" alhier. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden rijwiel te bevragen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Washington De bij eenroeping der Economische Wereld conferentie Dc ontwapening. Dc besprekingen te Washington zijn gisteren volop voortgezet. Roosevelt en MacDonald hebben een ge meenschappelijk communiqué gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat „het doel inzake het onderzoeken der vraagstukken van de economische wereldconferentie op bewon derenswaardige wijze is gediend." De eerste minister, de president, de Britsche ambassadeur en de minister van buitenlandsche zaken, aldus het commu niqué, confereerden met de autoriteiten en deskundigen die aan de bespreking dei- vorige dagen hebben deelgenomen en zij namen met groote voldoening kennis van de hoofdzaken van het behandelde. Tot de besproken onderwerpen behoor den het wereld-prijsniveau, de politiek der centrale banken, de munt-standaard. de deviezen-beperkingen, de verbetering der zilver-positie en een aantal wereldproble men in verband met den handel, speciaal de vermindering der handelsbeperkingen. Het sluiten van een overeenkomst betref fende bovenvermelde onderwerpen blijft voor de economische wereldconferentie ge reserveerd. Met de publicatie van dit gemeenschap pelijk communiqué, kunnen de besprekin gen tusschen MacDonald en Roosevelt practlsch als beëindigd beschouwd worden. Naar verluidt zal de bijeenroeping der economische wereldconferentie zooveel mogelijk worden bespoedigd, zoodat zij waarschijnlijk reeds omstreeks midden Juni kan worden gehouden. De Canadeesche premier. Bennett, is te Washington aangekomen. Herriot en Ben nett zijn gistermiddag op het Witte Huis ontvangen Herriot had gisteravond 6 uur •N York-tijd) een persoonlijk onderhoud met president Roosevelt. Hij was diens gast bij de thee en het diner. Over zijn be sprekingen met President Roosevelt, ver klaarde Herriot aan persvertegenwoordi gers het volgende: Roosevelt heeft mij een volledig pro gramma voorgelegd, omvattend de stabi lisatie der wereld op economisch gebied, de ontwapening en de herziening der oor logsschulden. President Roosevelt heeft al deze onderwerpen met mij besproken. President Roosevelt bezit duidelijk een volmaakt begrip van Frankrijk en van de vraagstukken die Frankrijk betreffen. Ik ben zeer tevreden over onze eerste ont moeting. Onze besprekingen waren bui tengewoon hartelijk en volkomen van al- gemeene strekking. Parallel met de besprekingen Roosevelt —MacDonald en RooseveltHerriot. wor den dagelijks gedachtenwlsselingen ge voerd door de vertegenwoordigers te Was hington van de Kleine Entente en Polen. Havas verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Poolsche ambassadeur Fatek opdracht heeft gekregen aan het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche zaken een memorandu(n te overhandigen, waarin het programma weerspiegeld is van het agrarisch bloc, dat onlangs te Boeka rest is gevormd. De strekking van dit memorandum is nog niet bekend, doch met zekerheid kan gezegd worden, dat hierin de voorkeur overeenkomsten gevraagd worden, welks door het agrarisch bloc gepropageerd worden. Tot dusver zijn de vertegenwoordigers van de Kleine Entente en van Polen nog niet ultgenoodigd om hun standpunt uit een te zetten, doch men acht het zeer waarschijnlijk dat het departement van buitenlandsche zaken de rustdagen na het vertrek van Herriot zal benutten, om zich in bijzonderheden te laten inlichten over de standpunten van Polen. Roemenië, Joego-S'avië en Tsiecho-Slowakije. Mc Donald had nog ontmoetingen met senator Borah en met Stimson, die waar schijnlijk de leider der Amerik. delegatie naar de Wereldconferentie zal zijn. Herriot heeft een bezoek gebracht aan Mount Vernon, waar hij een krans oo het graf van Washington legde. Ook legde hij een krans op het gTaf van den Onbeken den Soldaat op het kerkhof van Dar lington. De Canadeesche minister van financiën, Rhodes, heeft bekend gemaakt, dat Ca nada bankbiljetten niet meer voor goud zal inwisselen Deze maatregel wordt on middellijk van kracht, zoodat Canada dus officieel den gouden standaard heeft laten varen. De kleine organisatiecommissie van den Volkenbondsraad voor de Economische Wereldconferentie is, volgens een offi- cieele mededeeling van het Volkenbonds secretariaat. thans officieel aoor den voor zitter. den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken, Sir John Simon, per 29 April te Londen bijeengeroepen. De commissie, welke bij besluit van den Volkenbondsstaat van 26 Januari 1933 is samengesteld, bestaat uit vertegenwoordi gers van Engeland. Duitschland, Italië, België. Japan. Frankrijk, Noorwegen en de Vereenigde Staten De commissie heeft van den raad de be voegdheid verkregen, den datum vast te stellen voor de economische wereldconfe rentie en deze conferentie officieel bijeen te roepen. Heden wordt de Ontwapeningsconferen tie hervat. De Duitsche vertegenwoordiger Nadolny bracht een geniimen tijd durend bezoek bij den voorzitter der ontwapeningsconfe rentie Henderson. Ook de vertegenwoor digers der andere mogendheden hebben onderling tal van particuliere besprekin gen gehouden. Er neerscht op het oogen- blik nog steeds verschil van meening over de te volgen methode bij de behandeling van het groote Engelsche ontwapenings plan. Van Duitsche zijde verklaart men zich in principe bereid om de op de veilig heidspolitiek betrekking hebbende bepa lingen van het Engelsche plan te onder zoeken doch weigert men beslist de onder handelingen aan te vangen met de bespreking van de controlekwestie. De vertegenwoordigers der overige groote mogendheden o.a. Sir John Simon, Paul Boncour en Norman Davis worden pas tegen het einde der week te Genève ver wacht. Het bestuur der Carnegie-Stichting heeft besloten den Wateier-Vredesprijs van 1933. een bedrag van 2200 pond ster ling, toe te kennen aan Arthut Henderson Voorzitter van de Ontwapeningsconferen tie, wegens zijn verdiensten ter bevorde ring van ontwapening en wereldvrede. De Wateler-Vredesortjs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven Directeur der Oranje-Nassau Hypotheek bank te Den Haag, die bii zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-Stichting. onder beding dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan dengene. die op eenigeriei wiize de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou heb ben bijgedragen tot het vinden van mid delen ter bestriiding van den oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. DUITSCHLAND. 1 Mei-Oproep van Goebbels Strijd tegen Hugenberg. De rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda Goebbels, publiceerde den volgenden oproep aan het geheele Duitsche volk: De regeering van de nationale revolutie heeft den eersten Mei gemaakt tot een feestdag van den nationalen arbeid. Voor de eerste maal zegeviert sedert tientallen jaren van innerlijke verscheurdheid en partijpolitiek, de onsterfelijke geest van de Duitsche volkseenheid. Het Marxisme ligt vernietigd ter neder. De organisaties van den klassenstrijd zijn verslagen Het Marxisme moest sterven, opdat den Dultschen arbeid de weg naar de vrijheid gebaapd kon worden. De mu ren van klassenhaat en standsvooroordeel zijn geslecht het volk heeft het volk terug gevonden. Nu staan wij voor de zware en verant woordelijke taak niet slechts den Dult schen arbeider terug te brengen tot den socialen vrede, maar ook. hem als gelijk gerechtigd lid te voegen in den staat en in de volksgemeenschap. Geweldige nationale plechtigheden zal de rijksregeering organiseeren. Laat op den eersten Mei den arbeid rus ten versiert uw huizen en de straten van steden en dorpen met frisch groen en de rijkskleuren. Op alle voertuigen, fabrieks- schoorsteenen en bureaux zal de nationale viae wapperen Geen kind zonder zwart- wit-rood of hakenkruis. Wij zijn een arm volk geworden, maar het levensootimisme dat alle hindernissen overwint laten wij ons niet ontnemen. Het gansche volk eert zichzelf, wanneer het den arbeid de eer geeft die hem toekomt. Duttschers van alle standen, van alle landen en beroepen reikt elkaar de hand. In gesloten formatie marcheeren wij in den nieuwen tijd op. Leve ons volk en ons rijk. In Pruisen is de strijd tegen Hugenberg ingezet. Men wil hem blijkbaar wippen als min. v. den landbouw doch hij verzet zich met hand en tand. 'n Slecht ding voor hem is dat te Brunswijk de leiding der D. Nat. Volkspartij geheel is overgeloopen naar de Nazis! In een verklaring wordt dit o.a. aldus gemotiveerd: Een concurrentiestrijd tusschen organi saties. die gelijke odoelelnden nastreven, terwijl de harten harer leden van denzelf den nationalen gloed zijn is met het oog on den bijzonder ern't'von buTenlandsch politieken toestand van Duitschland voor ons onverdragelijk. De bestuursleden der D N V P. die zich aan de leiding van Adolf Hitler toevertrouwen willen door hun stap den partijstrijd in Duitschland voor hun deel vermeiden daar zij als nationale voor vechters sedert den Novembermisdaad van 1918 eensgezind zijn in de bestrijding der vreemde heerschappij en van den klassen strijd. Hugenberes onvergankelijke ver diensten als voorbereider en medewerker tot het scheppen van het nationale front vinden gereede erkenning. Het oogenblik eischt echter eenheid van leiding en daar om het ultstroomen van den Duitschna- tionaien strijdwil in de groote en sterke bedding van het roem- en succesrijke na tionaal socialisme. Onze vrienden ln stad en land die zich heden noz niet bij onzen stao kunnen aansluiten zullen bii de ont wikkeling. gelijk wij die zien. onzen stap volgen —o ENGELAND. De ingenieurs van Vickcrs. De minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon heeft de 3 uit Rusland verbannen ingenieurs van Vickers, Monk- house, Cushny en Northwall benevens den vrijgesproken Gregory ontvangen. De ingenieurs brachten in een onder houd van 2'/j uur, waarbij ook de Engel sche ambassadeur Sir Esmond Ovey aan wezig was, uitvoerig rapport uit over hun arrestatie en het proces ln Moskou. Later werden zij nogmaals ontvangen. Voor zij naar het ministerie gingen had den de ingenieurs nog een bespreking met Sir Felix Pole en andere directeuren van de Metro Vickers, Een vervolgens gehou den bijeenkomst werd besloten met het afleggen van de verklaring: Het geheele onlangs gehouden proces is besproken. De ingenieurs waren volkomen buiten staat rekenschap af te leggen of verklaringen te geven voor de arrestatie van employés van Metro Vickers. Monkhouse zeide, dat hij absoluut had voldaan aan de instructie van de maat schappij volgens de welke zij zich alleen mochten bezig houden met het werk voor de Metro Vickers en buitengewoon zorg vuldig moesten oppassen geen deel te nemen aan politieke of andere debatten betreffende de regeering der U.R.S.S.. hetgeen door het geheele personeel ge trouw was nagekomen. De maatschappij, na de mondelinge rapporten der vier inge nieurs te hebben gehoord, ls meer dan ooit overtuigd van den onschuld van Thornton en Macdonald. Naar verluidt zal Sir John Simon heden in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de Russische kwestie. Hedenavond om 17 uur sluit de Engel- scne douane Er zullen dan geen Russlsóhe goederen meer in Engeland worden toege laten, voor zoo ver deze onder het invoer verbod vallen. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Engelsche zaakgelastlgdle aldaar, Strang het eerste bezoek gebracht na hun ver oordeeling aan de beide Engelschen Thornton en Macdonald. De beide inge nieurs z'in in één cel ondergebracht in de Sokolniki gevangenis. Zij waren over de behandeling tevreden. CHINA. Peking in staat van tegenweer 10 jaren-plan in Mandsjoekwo. Het Chineesche oppercommando uitgebreide maatregelen tot bescher-J) van Peking tegen een Japansche bereel genomen. Speciale verdedigingslinies 3 len worden aangelegd en naast de geJ militaire versterkingswerken zullen r3 lingen voor luchtafweergeschut aangelegd om tegen een Jaoanschen let# aanval te kunnen ontreden. Op een J stand van 100 K.M. van Peking zijn ;t,' troepenmachten geconcentreerd om eï Japanschen aanval te kunnen afslaat De regeering van Mandsjoekwo heeft» groot tienjarenplan opgesteld voor uitvoeren van uitgebreide openbare ken, waarbij vooral het bevorderen vans vervoer in het oog is gehouden. Binnen deze tien jaar wil de regeert 2400 mijl nieuwe spoorwegen en 30.000 1 I goede wegen aanleggen, terwijl boveo 1 luchtlijnen zullen worden opgericht een route van 2100 mijl. Bovendien zullen in de voornaamste den telefoondiensten worden geopend, wijl post -en telegraafdiensten zullen den uitgebreid. Modelsteden zullen worden aangelegd Ksing king, Moekden. Chaxbin, Klrln Tsiitsikar. De havens van Atoeng. Yingkow Holoetso zullen worden verbeterd, i De ontbossching zal worden tegeng gaan door geen vergunningen meer nlii geven tot het katroen van hoornen Par;, culiere bo'chterreinen zullen onder oil cieel toezicht van den staat gepiaa: worden De bank van Mandsjoekwo zal de dustrie en den landbouw heioen door a dieten od laneen termijn tegen een li; rente te vpr«trekken. De verschillende kolenmijnen zullen te der een directie gebracht worden en ciale maatschanniien zulle die mijn! ontginnen, waarvan de delfstoffen »i schikt ziin voor de nationale verdedkit Het maten- en gewichtensteisel zal m den verbeterd en vereenvoudied. Patent en octrooiwetten zullen worden oogesteu De vier erondbevinselen die de ecor: mi'che. indnstrieele en commerc'eele od. wikke'ing van Mand«io»kwo le'den. t»: fo. De regeering zal alle belangrf)* industrieën controleeren teneinde ij brnnn^n doeltreffend te evnloit-peren. 2o. N'enwe vérdeeling der riikdoevw teneinde het euvel weg te nemen, datd; winst verknopen door het exoloiteerer ir de natuurliike hronner. van het laf' i handen van een klasse der bevolSc; komen. 3o. Ontwikkeling van de industra ta voordeele van de geheele bevolking siè i ge: 13.' he RUSLAND. Verklaring van Litwinoff. De correspondent van Reuter heeft at den volkscommissaris van buitenlandse I zaken, Litwinoff, schriftelijk verzocht, zij standpunt uiteen te zetten met betrekkit: tot de handelsbetrekkingen tusschen So: jet-Rusland en het buitenland, met nar Engeland. De Reuter-correspondent heeft hier als antwoord een schriftelijke verklad: j gekregen van Litwinoff, welke ook dw dezen onderteekend is. Dit is een hoos zeldzaamheid, daar het ministerie van lit tenlandsche zaken als regel aan persvt tegenwoordigers geen mededeelingen W strekt. Litwinoff wijst er in zijn verklaring o: dat de Russische handelspolitiek den lai' sten tijd nietagewijzlgd is en dat de Re: tercorrespondent zich beter had kunne: wenden tot de regeering van dat land, dj! aanleiding tot deze vraag gegeven heet: Aan Engeland moest de vraag gestei: worden of z. huiten'ar.dsche handt!' betrekkingen worden geleid door comme- cieele en economische overwegingen, door politieke en prestige-overwegingen. Onze buitenlandsche handel, aldus Lit winoff. is gebaseerd op vasten grondsla: welke sedert het begin onzer buitenlandj sche politiek niet veranderd is en ook veranderd zal worden. Deze politiek gegrond op: le. Economisch handelsverkeer met w- landen ter wereld en met name met groote mogendheden, onafhankelijk i het sociale of politieke regiem, dat in landen aan het bewind is. 2e. De voordeelen. die voor ieder lan: voortspruiten uit handel met andere Ijj den en het vertrouwen tusschen de IR trokken mogendheden, gebaseerd op W' keiuke soliditeit, bewezen door het vu'len van de flnanrieele verolicbtingtt 3e. De afwezigheid van politieke ot' wentelir.o-en in de betrekkingen tusscl*® de handeldrijvende landen als inheret» voorwaarde voor de stabiliteit der betrek- kingen. 4e Vrijheid voor de officieele vertegd*' woordigers der handeldrijvende landen os de formeele functies te vervullen, ww voor dmi handel noodig ziin. 5e. Wettie handelsverkeer tusschen t regeerinvsvertevenwoordigers en de but- gers van de handeldrijvende landen 6e. Buitenlanders ziin onHerworoen at* de rechtspraak van de landen, waarin O wonen. De afwezigheid of overtreding van f" of meer dezer beDalinsren zou onvermi™' liik den handel tusschen twee landen be lemmeren of geheel onmogelijk maken. zinn.si.AviE. Het proces-Matsjek. Het begin van het proces te Belg""; tegen Matsjek. den aanvoerder van a Kroatische boeren, heeft den studenK- aan de universiteit te Zagreb (Agra)» aanleiding gegeven tot een betooeine I de regeering te Belgrado De studenia eischten de z«ifstandivheiri van Kroa.'t -- protesteerden teven het Serv'sehe cent" l'sme. Er ziin 22 betoogers aangehoud door de politie.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2