Willem de Zwijger-herdenking \%ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 April 1933 Vierde Blad No. 22422 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. NEDERLAND EN BELGIE. EE* GEEST VAN TOENADERING. len meldt uit Brussel aan de Tel.": un de Belgische Kamerleden is verslag rebracht over de begrooting van Bui- ilandiche Zaken door den minister van ■t het Kamerlid dr. Frans Cauwelaert. in enkele gedeelten betrekking heb- de Scheldekwestle. ■>- verslag vermeldt dat tusschen landen verschillende conventies ztjn "vkend die wijzen op een geest van isdering welke eerst dan volkomen tot recht komen indien het verdrag van wordt herzien. strijd met sommige geruchten worden .-omtrent op het oogenblik geen on- •handellneen gevoerd. Nadat gedurende j3ar tusschen beide landen officieus s onderhandeld en voor de meeste kwes- een bevredigende oplossing was ge- „jcni besloot de Nederlandsche regee- ln Aoril 1932 de onderhandelingen te zetten daar zii de meening was fcdaan dat de twaalf maanden die fvoor de verkiezingen overbleven.niet doende zouden zijn om de laatste mee- Emrschlllen uit den weg te ruimen en tccoord door het Nederlandsche par- nent te laten goedkeuren. Vervolgens wiist de rapporteur op den an door de Gentsehe autoriteiten geno- cn tot het verkriigen van verbeterin- .n aan het Kanaal van Terneuzen als- ede Voor den bouw van een nieuwe sluis «enoemde stad. Ofschoon ook Zeeuw- lle belanven bil deze werken ziln gebaat, o tot dusver veen bevredigende oolos- n" worden bereikt. Toch deed de Belei- ic revering nog tweemaal stappen bij |e reveerine te Den Haag, Resultaten wer- leri niet bereikt daar de gevraagde com- jènsatie verder ging dan het belang dat f mee gemoeid is. De Nederlandsche re- Eeerinv stelt haar goedkeuring afhankelük ran den bouw- van een derde sluis voor Kienen van groote afmetingen te Lanave Jraardoor men de scheepvaartverbinding hi«cben Nederlandsche havens en het achterland van de Maas vergemakkelijken sou In het verslag wordt de meening uit- Csoroken dat 711'k een Voorstel voor Bei- Kil onaannemeüik Js en dat de sluis van lanave een der eomnensaties moet bliiven voor de reveling der verbindingswegen tusschen Antwerpen en den Rijn. PHTVERDEELING IN DE BINNEN SCHEEPVAART. Ondanks ernstige bezwaren mag men er niet van afzien. ■Bcheneu is de memorie van ant- )ord aan de Eerste Kamer inzake de 'rachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Het wordt begrijpelijk genoemd dat tegen een regeling als de onderhavige, welke be- ikklng heeft op een onderdeel van het wervoenvezen een bedrijf, waarbij zoo vele en velerlei belangen zijn betrokken en dat zoo innig vervlochten is met ons geheele bedrijfsleven van verschillende zijden min of meer ernstige bezwaren zijn ingebracht. Dat mag echter niet doen af zien - aldus de memorie - van de rege ling, Indien men op goede gronden meent te mogen verwachten, dat zij aan het in ernstigen nood verkeerend bedrijf van den binnenschipper eenigen steun vermag [te geven Deze verwachting is in hoofd zaak gegrond op de omstandigheid, dat de voorgestelde regeling de thar.s op de spits gedreven concurrentie eenigszins zal kun nen intoomen, waardoor een redelijker oeloónlng voor den arbeid van den schip- pertaogelijk wordt. H(t principleele bezwaar, dat de schip perij in haar geheel genomen door den maatregel niet zal worden geholpen, kan de minister dan ook niet deelen Inder- I daad zal de ln het ontwerp neergelegde regeling geen einde maken aan de wan verhouding tusschen vraag en aanbod Wnjlaadruimte, maar wel vermag zij de noodlottige gevolgen van deze wanver houding eenigermate te verzachten, door de vorming van den vrachtprijs te ont trekken aan factoren, die onder de huidige lïjutandlgheden dien prijs tot een onrede- pik laag peil drukken. Dat een verhooging der scheepswach ten de neiging tot het doen vervoeren te lande zal versterken, moge in het alge- poen niet onjuist zijn aan den anderen kant ligt hierin een rem tegen de sterke vrachtopdrijving. Bij de beoordeeling van den vrachtprijs zullen de bevrachtings commissies met deze concurrentie ernstig rekening moeten houden. De technische moeilijkheden worden door 's ministers departement met mede werking van deskundigen onder de oogen gezien bij het ontwerpen van richtlijnen voor de reglementen der bevrachtings commissies. Het is in de eerste plaats geboden ver der bederf van den vrachtenmarkt tegen te gaan Daarna kan nader worden over wogen of, en zoo ja, welke andere maat regelen eventueel ln het belang der bin- nenschlpperij zouden kunnen worden ge nomen. HET VEER MOERDIJK—WILLEMSDORP. Geregelde nacbt-uurdienst als proef gedurende 6 maanden. Ingaande 1 Juli zal gedurende 6 maan den een proef worden genomen met een fdrezelden nachtuurdienst voor het veer MoerdijkWillemsdorp. De minister van Waterstaat was alleen tot deze proef bereid indien de A N.W.B. en de K N A C. garant stelden voor een opbrengst van '®po per maand Bedoelde organisaties nebben thans dit risico aanvaard. Zij ver zochten echter het normale tarief gedu rende de nachtelijke uren te handhaven. Hieromtrent Is nog geen beslissing ge- nomen. Voor zooveel noodig wordt aangeteekend, nat door de Gemeente Dordrecht op het veer Dordrecht—Zwtjndrecht. dat even eens m de hoofdroute van Rotterdam naar d?? 'S gelegen, een geregelde nachtdienst wordt onderhouden. LOONKORTING VOOR OVERWERKUREN Ten bedrage van 10 pCt. Bij KB. is met ingang van 1 April 1.1. voor de burgerlijke en militaire Rijksamb- het personeel bij het lager- nyverheids- en landbouwonderwijs het welk geen Rijksambtenaar ziinde niette min bezoldigd wordt naar door of vanwege K.B. vastgestelde regelen, het volgende bepaald: 1. By de uitbetaling van belooning voor bevolen dienst of arbeid, die buiten de ge wone werktijden valt wordt daarop voor zoover deze beloonlne ingevolge de desbe treffende regelingen of voorschriften ge schiedt naar de bezoldiging of het voor den ambtenaar geldende tijdloon een kor ting toegeDast van 10 ten honderd. 2. Als de bezoldiging of het voor den ambtenaar geldende ttidloon dient daarbij te worden aangenomen de bezoldiging of het tijdloon vastgesteld bil of afgeleid uit de voor den ambtenaar geldende bezoldi- gingsregeiing zonder daarbij in aanmer king te nemen de korting bedoeld bii het K.B. van 29 December 1931 zooals dit is gewijzigd bij K. B van 24 December 1932 Deze korting blijft achterwege indien en voor zoover de belooning betrekking heeft on dienst of arbeid, verricht vóór 1 April 1933. UIT HET KAPPERSBEDRIJF. In café De Kroon aan het Spui te Den Haag kwamen op initiatief van de Fede ratie van Kapperspatroonsvereenigingen in Nederland afgevaardigden bijeen van den Haagschen Kappersbond de Club Marcel, de Residentle-dameskappersclub. de Rott. kapperspatroonsvereeniging, de Bredasche en Haarlemsche patroonsvereenieing de Leidsche kappersclub, den Amster- damschen kappersbond. den bond van R.-K. patroons in Nederland en den Ned. bond van kapperspersoneel. De besprekingen hadden ten doel, een comité samen te stellen, dat zal ageereu voor maatregelen van regeeringswege om den grooten toevloed van buitenlandsche arbeidskrachten tegen te gaan voor het verkrijgen van een wettelijke regeling van het leerlingwezen en het vakonderwijs en voor het bevorderen van al die maatrege len. welke het kappersbedrijf ten goede kunnen komen. Een comité werd samengesteld, bestaan de uit afgevaardigden der Federatie (2), van den R.-K. Patroonsbond (2) en van den Ned. Bond van Kanoerspersoneel (2). Een definitieve samenstelling van het da- gelllksch bestuur van het comité en aan wijzing van de middelen welke zullen worden aangewend, om tot het beoogde doel te geraken zal eerst plaats hebben, zoodra zekerheid is verkregen van de me dewerking van den Ned. Kappersbond en den R.-K. Personeelbond. aan wie een daartoe strekkend verzoek zal worden ver zonden. Het voorloooig comité bestaat uit de heeren Heusscben en Lommers. Den Haag; Hurkmans. Rotterdam: Nlewenhuis. Hens- kens en Schlosser, Amsterdam. (Msb.) INVOERRECHTEN OP VLEESCH. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant od versch en ge koeld vleesch in haar vergadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: rund- en kalfsvleesch. versch of gekoeld 100 K.G. f 45 Paarde- vleesch versch of gekoeld 100 K.G. f. 35. Gedurende de maand Mei zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen: 20 oCt van de aldus vastgestelde waarde voor het rund en kalfsvleesch. zijnde f.9 per 100 KG. bruto: 12"* oCt. van de waarde voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde f. 4.37'A per 100 K.G. bruto. NEDERLAND OP DE JAARBEURS TE MILAAN Naar bekend is heeft van 12 tot 27 April a.s. de jaarbeurs van Milaan plaats. Ne derland is ook thans, met zijn eigen mooi paviljoen en zeer fraaie inzendingen op waardige wijze vertegenwoordigd. Het aantal deelnemers in het Hollandsche paviljoen is 24. DALENDE ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. De maand Maart van dit jaar was ook geen gunstige maand voor de Ned Spoor wegen. daar de ontvangsten f. 2 324.308 09 minder waren dan over Maart 1932 (f. 11.978.708). DE POSTVLUCHTEN. Blijkens mededeeling van de Indische Postadministratie heeft het retourvlieg tuig van den Holland-Indiédienst 181 kg. 200 gr. post aan boord, bestemd voor Ne derland, benevens 2 postpakkette., met een gewicht van 2 kg. UIT NED. OOST-INDIE. AFSCHEID DR. MEER RANNEFT. BATnVIA, 25 April (Aneta). De tot vice-president van den Raad vaL Ned.- Indië benoemde voorzitter van den Volks raad Dr. J. W. Meyer Ranneft, heeft in een vergadering van het College van Gedelegeerden afscheid van den Volksraad genomen met een rede over het parlemen taire stelsen. De tribunes waren dlchtbezet. DE MUITERIJ OP DE VLOOT. Langer verblijf ln Indië? Op het departement van Marine houdt men zich bezig met de overweeing, welke conclusies uit de dienstweigering en de multerli zijn te trekken en tot welke voor stellen aanleiding kan bestaan. Zoowel zaken van Dersoneelen als van materieele aard en de te treffen maat regelen zullen hierbij in beschouwing wor den genomen. Enkele voorname punten ziln: de verlenging van het verblijf der offi cieren in Indië zoodat zij meer kennis opdoen van land en volk: de uitbreiding der zeggenschap van den gouverneur-generaal over de vloot en het personeel zoodra de vloot zich in een nader aan te duiden rayon om Indië be vindt. Enkele niet-marinemannen hebben ge dacht aan een eiven Indische zeemacht, doch dit maakt thans zeker geen punt van verdere overweging uit. (Java-Bode) FRANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR PRINSES JULIANA. De feestelijkheden in hoofdstad en residentie. o AAN PEST OVERLEDEN. GAROET, 25 April (Aneta' De assis- tent-wedana van Kota Garoet, Raden Kandoeroean Kartanegara is aan landpest overleden. Tot de contact personen be hoort de regent van Garoet. BESTRIJDING VAN ONWEER EN HAGELBUIEN. Nieuwe proeven van den heer A. Veraart. Wij vernemen dat de heer A. Veraart in de maand Mei zijne proefnemingen voor het bestrijden van onweer en hagelbuien van luchtvaartuigen uit, welke proeven hij sedert begin Juli 1932 meerdere malen aan de kust van Zuid-Holland in de omgeving van Oostvoorne, Wassenaar Katwijk en Noordwijk heeft gehouden, zal hervatten. Het ligt in de bedoeling dit jaar ook in de Noordelijke, Zuidelijke en Oostelijke provincies proefnemingen voor onweer en hagelbestrijding te houden en wel van de vliegvelden Eelde, Enschede, Eindhoven en Vlissingen af. teneinde ook de landbouw in die streken zooveel mogelijk te vrijwa ren vooi een der hevigste natuurrampen. Zooals bekend, bestaat de werkwijze voor onweers en hagelbestrijding van den heer Veraart hierin, daj| hij door het uit werpen van papier op de wolken in het bezin van den nanrddac. deze tot conden satie brengt, voordat ze zijn opgestegen tot zeer groote hoogte <4000 meter tot 10.000 meter), waar in verband met de groote koude (tot —55 gr. Celsius) over vloedige hagelvorming plaats vindt HIJ LEET ZIJN KOEIEN VERHONGEREN Van de drie dieren twee afgemaakt. De gemeentepolitie te Balk (Fr.) heeft procesverbaal opgemaakt tegen een arbei der aldaar, wegens het laten verhongeren van drie koeien. Reeds gedurende een paar weken hadden de arme dieren geen voed sel ontvangen. Twee van de drie koeien moesten worden afgemaakt. De derde zal men trachten in het leven te houden. Tel. De Fransche Regeering heeft prinses Juliana benoemd tot Grootkruis in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche gezant, baron dc Vitrolles heeft gistermiddag namens zijn Regeering aan de Prinses in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de versierselen dezer Orde overhandigd. Naar wij vernemen heeft de Fransche Regeering hiermede willen doen blijken, dat zij er prijs op stelt zich aan te sluiten bij de huldiging door het Nederlandsche volk van Willem de Zwijger, ter gelegen heid van de herdenking van het vierde eeuwfeest van diens geboorte. De Willem de Zwijgerherdenking heeft gisteren in alle deelen van ons land tot groote feesten aanleiding gegeven, waarbij het fraaie weer op bijzondere wijze meer deren luister aan de herdenking heeft bij gezet. Over de gebeurtenissen in Amster dam schreven wij gisteren reeds uitvoerig. Na afloop van de Nationale Herden kingsplechtigheid ln het Concertgebouw wachtte Hare Majesteit nog een hulde van het Nationaal Jongeren Verbond. Voor den uitgang aan het Concertgebouw aan de J.-W. Brouwersstraat en verder langs de heele straat hadden deze jongelieden zich opgesteld, gewapend met handen vol bloemen. Toen Hare Majesteit het gebouw verliet, werden Haar namens het Verbond bloemen aangeboden door de jongedames Annie Bakkenist en Freddy Kornekamp. Eenige oogenbllkken onderhielden Konin gin en Prinses zich met beide jongedames. Toen de Koningin in haar auto had plaats genomen, daverden de hoera's en werden de bloemen gestrooid. Minzaam groette de Koningin de schare langs den weg. toen de stoet, voorafgegaan door motorpolitie, den weg naar Den Haag insloeg. Deze dag was een grootsche huldiging geworden. Overal in de stad liep de bevol king met Oranje. Geen wanklank werd ge hoord. Gisteravond concentreerden de feeste lijkheden te Amsterdam zich op en om het IJsclub-terrein. Niet minder dan 650 musici stelden zich in het midden van het terrein op, belicht door den fantastischen gloed van tiental len flambouwen. Te ruim acht uur klonk de roffel, waar mede de tamboers de taptoe openden. De marsch „Mooi Nederland", waarin het „Wien Neerlands Bloed" was verwerkt, volgde. De stemming op het terrein was er spoe dig in. In de open IJsclub-tribune hadden vele met oranje getooide hoofdstedelingen een plaatsje gevonden Anderen wensch- ten wat van meer nabij de vroolljke mar- schen, de koraalmuzlek en de taptoe van de Marine-tamboers en pijpers bij te wo nen. Geweldig was de drukte rondom het terrein. Duizenden hadden zich rond dc hekken opgesteld om genietend van lente weer en muziek deze waardige Willem de Zwltger-herdenklng te besluiten. De taptoe stond onder leiding van den heer B. O. Peters. De baten zullen worden afgedragen aan het Crisis-Comité. Te 'sGravenhage heeft ln de stamp volle Groote Kerk gisteravond een open bare herdenkingssamenkomst plaats ge had. uiteeschreven door den Bond van Christelijke Oranievereenlglneen ln Neder land, ln samenwerking met de beide Haag- sche afdeelingen. Een groote schare vulde het ruime kerk gebouw tot in de uiterste hoeken. De bij eenkomst werd bijgewoond door baron van Hardenbroek van Hardenbroek, kamer heer-ceremoniemeester van H.M. de Ko ningin als vertegenwoordiger van Hare Malesteit. Voorts was H.M. de Koningin-Moeder met enkele leden van Haar gevolg aan wezig. Toen de Koningin-Moeder het kerk gebouw binnentrad, zond de schare Haar een zegebede toe. Onder de verdere aanwezigen merkten wij nog op de ministers Deckers, Verschuur en Donner. den vice-president van den Raad van State. ihr. Beelaerts van Blok land, den voorzitter der Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, den burge meester van 's-Gravenhage jhr. Bosch ridder van Rosenthal en den chef van den Generalen Staf generaal Seyffardt. Om 8 uur werd de bijeenkomst geopend met het gemeenschannelilk zingen van Gezang 171 8 en 11, waarna de voorzit ter van den Bond, ds. I. Voorsteegh, in ge bed voorging. Hij snrak vervolgens een korte openings rede uit. waaHn hii wees on de groote be- teekenis van Willem van Oranje, die zoonis snrekpr zeide. nog heden tot ons spreekt, ook al ls hij rppds vpTp ppuwpn gpstorven. Snr. riopitfp mpde dat dpze hp^dpokin^s- plechtighpid door de radio wprd uit.gpzon- den en ook naar Amerika werd gerelavpprd Het vocaal en inst.rumpntanl gedppite van den avond werd verzorgd door me vrouw Miprt Bouwmeester, sonman en de heeren Sam Swaap, violist en Adr. Engels, organist. Nadnt mevr. Bouwmeester eenige liede ren uit Valerius' Oedenok Clnnrk ten cre- hoore had gebracht betrad dr. H Coliin dort kancel, voor het houden eener herden kingsrede. Na de rede van dr. Colijn werd een viool- solo uitgevoerd waarna bet. wnord was aan luitenant-generaal ihr. W. Röell, com mandant van het Veldleger. BU1TENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN EEN RIETMATTENFABRIEK. In den vooravond is gisteren brand uit gebroken in de rietmattenfabriek „Gendt" staande op eenige kilometers afstand van het dorp Gendt, aan de Waal. De vlam men vonden voornamelijk voedsel ln een groote hoeveelheid rietmatten welke naast de fabriek was opgestapeld Dank zij het snelle optreden van de vrijwillige brand weer van Gendt kon de fabriek behouden blijven. De voorraad werd echter geheel vernield De fabriek bekwam schade, doch de werkzaamheden kunnen voortgang heb ben. De oorzaak van den brand is onbe kend. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K B is de heer F, A Jas Jr.. substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden met ingang van den dag van zijn vermoedelijk vertrek naar Curacao benoemd tot procureur-generaal bij het Hof van Justitie in dat Gewest. De gewone audiëntie van den Minis ter van Onderwijs, K. en W. zal in plaats van op Maandag 1 Mei a.s. gehouden den op Vrijdag 28 April as. des namid dags te 2 uur. EEN DRIFTIG HEERSCHAP Toen een zoon van den veehouder V. te Amstelveen zich eergisteravond per rijwiel huiswaarts begaf, werd hij door een onbe kenden wielrijder, die links hield, aan gereden. Het gevolg daarvan waren een valpartij en een woordenwisseling. De onbekende wielrijder maakte zich daarbij zoo driftig dat hij een mes trok en V. eenige vrij ernstige steken in hals en rug toebracht, waardoor deze zich onmiddellijk onder doktersbehandeling moest stellen. De dader die inmiddels de vlucht had genomen en die vergezeld was van een vriend is nog niet opgespoord. Tel. KRANKZINNIG VERKLAARD. Mistress Ruth Judd, die twee harer vriendinnen vermoordde, wier lijken ln een koffer werden gevonden en die Vrij dag in Arigona (V. St.) zou worden geëxecuteerd, is krankzinnig verklaard. Zij zal in een asyl worden geplaatst. TERECHTGESTELD. Gisteren werden te Nanking zes ban dieten gefusilleerd op de plaats zelf,, waar zij hun misdaad hebben gepleegd. Eenige dagen geleden hebben zij op klaarlichten dag een overval op een bank gepleegd en doodden drie politie-mannen, alvorens zij overmeesterd werden. Den duizenden nieuwsgierigen werd niet toegestaan de executie bij te wonen, doch de lijken liet men op de plaats liggen, als waarschuwing voor de misdadigers. TEGEN DE BEDELARIJ. De autoriteiten te Constantinopel heb ben In verband met de schrikbarende toe neming van het aanta! bedelaars in de straten der steden, besloten hiertegen krachtige maatregelen te nemen. Voortaan zullen geen bedelende mannen, vrouwen of kinderen zich meer op straat mogen vertoonen De zieke en gebrekkige bedelaars zullen in werkhuizen worden ondergebracht en de gezonden zullen als zij zich aan bedelarij schuldig maken, in i de gevangenis worden opgesloten. OVERREDEN EN GEDOOD. Een meisje, dat te Hengelo plotseling de Oldenzaalschestraat overstak, werd door een juist passeerenden auto gegrepen en gedood. Het lijk van 't jeugdige slacht offer is naar het RK. Ziekenhuis over gebracht. De auto werd door de politie in beslag genomen. VERDRONKEN. Gisterochtend is de 45-)arige gehuwde arbeider I. werkzaam op de pannenfa- briek van Gebrs. Weener te Zuilen bij het afzetten van een schuit voorover in de Vecht gevallen en verdronken De onze- lukklze zonk onmiddellijk in de dleote Na zeer korten tiid is hii opgehaald waarna de gemeentearts ruim een uur kunstma tige ademhaling heeft toegepast. D°ze hulp heeft echter niet meer mogen baten (U. D.) VREEMDE MANIFESTATIES. De politie te Londen heeft een oneven wichtig individu gearresteerd, dat een der vensters van het Duitsche ambassade gebouw had ingegooid met een flesch, die de volgende boodschap inhield: .Hitler, slager, ge zijt te ver gegaan". MACEDONISCHE BENDE NEERGELEGD. Gemeld wordt dat nabij het Zuid-Slavi sche dorp Drases niet ver van de Bulgaar- sche grens, vijf gewapende lieden, gekleed als leden der Macedonische organisatie eind vorige week aan een schaapherder inlichtingen vroegen over de politie en hem voor een belooning van 700 dinar op droegen een helsche machine in het plaatsje Kocane te brengen. De herder waarschuwde de dichtsbij- zijnde gendarmerie, die de bandieten be gon te achtervolgen. Nabil Dramca kwam het tot een treffen, waarbij alle vijf bandieten werden gedood. Een gendarme werd gewond. VLIEGBOOT ZOEK. Voleens uit Rome. Napels en Marseille ontvangen berichten zün de nasportneen der Italiaansche vlleeers en eenice tor pedojagers in de Golf van Policastro nn- dernompn naar een od het t.ratect Baedad Marseille dienstdoende vlieeboot welke sedert Zondagmoreen zoek is tot nu loc vruchteloos geweest. Men vreest dal de machine aan de Westkust van Italië is verbaan Aan boord van dc vlieeboot be vinden zich drie man enuiDaee cn vilf passagiers. Twee passagiers ziin Ameri kaan. In de golf van Policastro stormt het nog steeds. DRIE MANNEN DOOR STOOM VERBRAND Te Antwerpen is ln de haven binnen- geloopen het Duitsche stoomschip „Gerol- stoin" van de reederü Bernstein te Ham burg met aan boord drie dooden, allen leden van de bemanning. Zij ziin het slachtoffer geworden van een ernstig ongeluk, dat in het stookrulm hepft plaats gehad, toen het schip zich in volle zee od een uur afstand van Vlissin gen bevond. Een buis van de stoomlelding kwam te springen, waarbil een groote hoeveelheid heeto stoom ontsnante. Twee leden van de bemanning, die zich in de nabilheid van de buisbreuk bevonden werden op slag gedood. Zii vertoonden brandwonden over het geheele lichaam. Een derde opvarende werd zwaar gewond en is na enkele uren overleden. De slachtoffers zijn allen afkomstig uit Kiel. De drie lijken ziin. na aankomst van het schip, naar het lijkenhuls vervoerd. DE AARDBEVING OP KOS, Omtrent de aardbeving op het Italiaan sche eiland Kos in de Aegeische Zee wordt nader gemeld, dat 30 personen werden gedood en ruim honderd gewond. Vele honderden huizen werden zwaar beschadigd. Eenige stortten in, waardoor de bewoners werden bedolven. EEN JODEN-STATISTIEK. Onder Invloed van de uitingen van anti-semltisme ln Dultschland zijn de statistici ertoe overgegaan, het aantal Joden od de geheele w°'eia >P berekenen De opgestelde statistiek wijst uit dat dé over de geheele wereld verspreide Joodsche bevolking 15 millioen bedraagt, waarvan ongeveer 4 millioen ln Amerika en 3 mil lioen In Engeland en de koloniën. Van het Europeesche continent heeft Polen de grootste Joodsche bevolking. nJ. 2.829.456 en vervolgens Rus'and met 2.626.667. In Duitschland wonen 680.000 Joden in Frankrijk 165.000, in Paiastina 150 000, in Italië 46 000, terwijl ln Japan het aantal Joden zeer gering is, n.l. nauwelijks 500.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13