Huidlijders Willem de Zwijger-herdenking in de hoofdstad F 74$te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 AprÜ 1933 Derde Blad No. 22421 In tegenwoordigheid der Koninklijke Familie. feS?5 °hr' P' Ee®heD' BINNENLAND. LAND- EN TUINB0UW._ D D D Geneesmiddel legen HUIDAANDOENINGEN RECHTZAKEN. Voor vier eeuwen werd op dezen datum is Willem I, de Vader des Vaderlands iren. Ter eere daarvan is deze dag door oofdstad des lands gemaakt tot een jationalen dag, die mede werd gevierd door de Koninklijke Familie. Al vroeg in den morgen werd de dag ingeluid door muziekuitvoeringen. Om 8 uur werd koraalmuziek ten gehoore ge bracht van het platvorm van de Nieuwe Kerk. van de peristyle van den Stads- ffhnilwburg en van den trans van den Watertoren. In de morgenuren werd een junderhulde gebracht aan H.M. de Konin gin op den Dam en in de middaguren had een nationale Herdenkingsplechtigheid Egts in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie in het Concertgebouw rjjl ook op verschillende pleinen jekuitvoeringen werden gegeven. De kinderhulde had plaats op den Dam, het historische plein, waar reeds zoovele gebeurtenissen zijn gevierd. Om half tien begon de politie den Dam a( te zetten en nam op het platform van óe Nieuwe Kerk het Amsterdamsche EJlitiegezelschap plaats om tot kwart voor elf een muziekuitvoering te geven. I' Tegen tien uur begon reeds het Dam plein zich langzamerhand te vullen met de kinderen, die aan de aubade deelnamen. Zij allen kwamen van de N.Z. Voorburg wal en gingen daarna door de Nieuwe Kerk naar het Damplein. I Inmiddels was ook de Koninklijke Familie gearriveerd, die luide werd toege juicht door de reeds aanwezige kinderen en hun begeleiders. Bij deze groepen van kinderen voegden zich de vaandelwachten en- genoodigden, die ook allen door het Kokgebouw den Dam bereikten. I Tegen elf uur was het Damplein gevuld met 14.000 kinderen. Het plein verkreeg daardoor een buitengewoon aardig aspect, dat nog verhoogd werd door de vele vaan dels en de vlaggen, die allerwege van de gebouwen wapperden. Voor het Paleis had zich inmiddels de Amsterdamsche Orkest Vereeniging onder leiding van den heer Frans van Diepen beek opgesteld om den zang der kinderen te begeleiden. Voor den ingang van het Paleis hadden de bestuursleden van de Federatie van Christelijke Oranje Vereenigingen, zich verzameld zoomede die van de Aubade- oommissie en van het Vaandelcomité, van welke instellingen deze aubade uitging. Voor het begin van de uitvoering, waar aan door leerlingen van Openbare, Prot.. Christelijke. Roomsch-Katholieke en Israeiietische scholen werd deelgenomen, boden een Protestantsch, een Roomsch- Katholiek en een Israelietisch weesmeisje SM de Koningin bloemen aan. Aan Hare Majesteit werd vervolgens voorgesteld het dagelijkse!) bestuur van de Federatie van Christelijke Oranjever- «ëiigingen. EhToen de laatste tonen van het carillon uit den Paleiskoepel, die het elfde uur hadden aangewezen, verklonken waren, tetrad de Koninklijke Familie, vergezeld door eenige bestuursleden, het balcon. De dirigent van de aubade, de heer W van Laar, staande op een hoog podium, Wef zijn dirigeerstok en plechtig klonk over den Dam het „Wilt heden nu treden" bit Valerius' Gedenkklanck. ••Vervolgens werd gezongen „Hollands Viae" van J. P. J. Wierts, gevolgd door JMj willen Holland houen" van Arnold el en tenslotte het „Wilhelmus", are Majesteit had na elk lied door ndgeklap*Haar dank betuigd. Nadat de laatste klanken van het Wil helmus waren verklonken, steeg wederom «er. geestdriftig hoera op. Na deze zangnummers begon het défilé jjuigs het Paleis van deze onafzienbare «mdermenigte. I Het défilé werd geopend door de vaan dels van de uitvoerende vereenigingen. fUsschen de verschillende groepen werden telkens de vaandels van vele vereenigin- gen gedragen, die midden voor het Paleis vaandelgroet brachten. Het duurde langer dan een uur voor de laatste groepen kinderen het Damplein in be richting van de Mozes en Aaronstraat Jfrlieten. jDe Koninklijke Familie trok zich daarna prug in het Paleis. De politie begon toen de afzettingen, die Jbder leiding van hoofdinspecteur Joosten hadden gestaan, in te trekken. J Om drie uur reed de Koninklijke Familie bit naar het Concertgebouw, waar de Nationale Herdenkingsplechtigheid plaats had. Voor de aankomst van het Koninklijk Oezrn was een uitgelezen gezelschap in fle met tapijten en bloemen versierde zaal bijeengekomen. Onder deze zeer velen waren alle Ministers, de Commandant van Bet Veldleger en de Commandant van de Marine te Willemsoord, de vice-president Van den Raad van State, vele leden van «e Eerste en Tweede Kamer, de secreta- «ssen-generaal van alle departementen de presidenten en procureur-generaal van alle gerechtshoven, de presidenten en officie- yan, Justitie van de Rechtbanken in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, en naariem, De Burgemeesters van alle rwrovinciale hoofdsteden, zoomede die van Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Eind hoven Dordrecht. Tilburg, Breda. Alkmaar t Et—;e andere gemeenten. Voorts de pre- E>.va? de Kamers van Koophandel n Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. an »A-Wiz.,f wJaren 00k de gezanten van ZO verschillende landen. *tden Ingang aan 'de J. W. Brouwrs- dof h^elU H!y', de Koningin ontvanzen Dagelijksch Bestuur van de ï^rajiSV00r ?e vlerinS van het vierde van n, -r ueeboorte van Prins Willem A p2S?n,e bestaande uit Jhr. Mr Dr Fevem "h c- L- de Vries Nadat de Koninklijke Familie de voor Haar bestemde plaatsen had ingenomen werd door 300 leden van het koor van' dé Vereeniging van Toonkunst, onder leiding van Wulem Mengelberg het „Wilhelmus" ingezet. Het volkslied werd staande .aan gehoord. Jhr, mr. dr. A. Roëll sprak daarna als voorzitter van de commissie een korte ope ningsrede. de dankbaarheid van de com missie uitsprekend over de aanwezigheid van de Koninklijke familie en het. corps diplomatique welkom heetend. Voorts me moreerde spr. de werkzaamheden van de commissie allen die haar steunden har telijk dankend. Het orkest van het Concertgebouw voer de daarna de ouverture „Egmond" uit. Z Ex. dr. H Colijn hield vervolgens een gedachtenisrede. Na een beeld te hebben gegeven van den toestand in Europa bij den aanvang, der 16de eeuw, schetste spr. vervolgens de steeds sterker en meer en meer algemeen wordende nieuwe stroo mingen; een gevolg niet alleen van de stem van Luther, maar evenzeer van de werken van mannen als Rabelais. Erasmus Machiavelli, More en Copernicus en van de geslaagde reizen van Jasco da Gama en Columbus. Toen omstreeks het. midden van de 16e eeuw Keizer Karei V enkele jaren na het optreden van Calvijn, de scepter overdroeg aan zijn broeder Ferdinand en zijn zoon Philips en laatstgenoemde spoe dig naar Spanje terugkeerde, begon de groei van Oranje tot grondvester van onze nationale onafhankelijkheid en wel door zijn bezwaar tegen het binnenlandsch be stuur, zijn bedenking tegen de buitenland- sche politiek van Philips en zijn groeiende afkeer van de geloofsvervolgingen. Uitvoe rig beschouwde spr. vervolgens de komende gebeurtenissen, het begin en het verloop van den gigantischen striid tegen Soanje. aldus de figuur van Prins Willem van Oranje temidden van zijn vrienden en vijanden, successen en teleurstellingen plaatsend. Na deze gedachtenisrede brachten or kest en koor liederen van Valerius ten ge hoore, waarna een sluitingswoord gespro ken werd door den eere-vooriztter van het comité Z.Ex. Ruys de Beerenbrouck. Deze wees op het ideaal van Oranje, die onder leiding van Karei den Vijfde ingewijd werd in de practische staatkunde, de eenheid der Nederlandsche gewesten. Dat de ge vormde republiek reeds van den aanvang af zoo weinig innerlijk verbonden was. dat zij de kiem van hun ondergang in zich droeg, het was zeker geen staatkundige fout van Oranje, een harmonisch geheel van groote hoedanigheden; waarvan de on tembare energie wel l.et meest in het licht trad. Het grootste, dat Oranje ons heeft nagelaten is wel wat de wilskracht ver- ma? zelfs onder de meest ongunstige om standigheden waardoor hij een lichtend voorbeeld is geworden van standvastigheid in het streven naar een hoog ideaal van gezindheid tot oooffering van zich zelf in het dienend leiden van een volk. De plechtige bijeenkomst werd besloten met de uitvoering van het „Wilhelmus" door koor en orkest. De Koninklijke Familie verliet daarna de zaal, wederom uitgeleide gedaan door het dagelijkse!) bestuur van het comité. Hare Majesteit de Koningin vertrok per auto onmiddellijk naar Den Haag. EERSTE KAMER. Bijeengeroepen op Donderdag 27 April. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen op Donderdag 27 April a.s. des namiddags te half twee, ter behandeling van de navolgende wetsont werpen: Wijziging en verhooging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Gemeentefonds voor het begrootingsjaar 1931—1932 verhooging bedragen voor uit- keeringen aan gemeenten!wijziging van de Wet van 11 Juli 1908. houdende instel ling eener Consignatiekas; naturalisatie van W. Bielkine en 19 anderen, K. Abra- mowitz en 19 anderen, L. J Bilo en 19 an deren, Ph. K. Bock en 19 anderen; voor behoud van de bevoegdheid tot bekrach tiging van het verdrag met protocol van onderteekening tot beperking van de ver vaardiging en tot regeling van de distribu tie van verdoovende middelen van 13 Juli 1931. De voorzitter is voornemens aan de cen trale afdeeling voor te stellen ln de afdee- llngen te doen onderzoeken onmiddellijk na de openbare vergadering, het ontwerp van wet tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen ln het belang van den landbouw. KON. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Deze vereeniging vergaderde, volgens de N. R. Crt. te Den Haag. Het ledental is gelijk gebleven. De begrooting werd vast gesteld. In de vacatures (Droogleever Fortuyn en Verbeek) in het hoofdbe stuur werden benoemd de heeren W. A. Engelbrecht. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam en E. Fuld te Amsteidam. VERLOOPT DE STAKING TE IJMUIDEN? De „Antje RO. XV" van de vlsscherij- maatschappij Percator te Rotterdam, ls van IJmuiden naar zee vertrokken. Er viel niets bijzonders bij voor; maar een paar uur later werden aan de woningen van den schipper en den stuurman van de „Antje" de ruiten ingeworpen. De stoomtreller „Gerard" IJ. 123 is voor de visscherij in gereedheid gebracht en zal spoedig uitvaren. Nog twee treilers gorden gereed gemaakt, WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING IN DEN HAAG. Onthulling van een krans. Zaterdag heeft te Den Haag de Willem de Zwijger-herdenking plaats gehad, waar van wij reeds het een en ander hebben meegedeeld. Voor het standbeeld van Prins Willem van Oranje vond op het Plein deze plechtigheid plaats in tegenwoordig heid van HM. de Koningin en Prinses Juliana. De leden van meer dan 200 ver eenigingen namen deel. Ook de minister president was aanwezig. Het monument was omringd door elf padvinders die de vlaggen der elf provin ciën voerden. Na muziek en zang onthulde de burge meester de krans, in ijzer gesmeed, welke aan het hekwerk is bevestigd. FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHULISVERPLEGING Jaarlijksche algemeene vergadering. De Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisveipleging in Nederland heeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, welke druk be zocht was. Volgens het jaarverslag van den heer J. W. Buijze, secretaris der Federatie, is het aantal aangesloten vereenigingen ge klommen tot 157, met een aantal verze kerden van ongeveer 475.000. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur, om het aantal bestuurszetels met twee uit te breiden en daarvan een te bestemmen voor een afgevaardigde uit Noord-Holland, welke provincie nog geen vertegenwoordiger in het federatiebe stuur heeft. Als nieuw bestuurslid werd d^rop benoemd mr. A. J. de Wolff, bur gemeester van Diemen, Bij enkele candidaatstelling werden verder de heerèn P. P. de Koning te Leiden dr A S. Kater te Boskoop en L Onder- dijk te Middelburg als bestuursleden herkozen. Vervolgens heeft dr. F. Tydens, arts te Groningen, gesproken over „Coöperatieve gezinsverzekering tegen de tuberculose" Deze inleiding gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Het onderwerp zal nader in de Federatie in studie worden genomen. Dr. Tydens verklaarde zich be reid gedane vragen betreffende deze aan gelegenheid te beantwoorden, welke ant woorden dan in het Correspondentieblad zullen worden gegeven. De vergadering vereenigde zich met een motie van het streekverband „Dor drecht", waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd, dat alle aangesloten ver eenigingen meer uniformiteit zullen be trachten ten aanzien van de zgn. beper kende bepalingen voor de toelating van elkanders leden (verzekerden.) Na afdoening van enkele voorstellen van huishoudelijken aard werd de verga dering gesloten. N R. Crt. EERSTE BOOMPLANTDAG IN' DE WIERINGERMEEK. Hedenmiddag werd te Slootdorp in Wie- ringermeer een boomplantdag gehouden, waar minister Reymer bij tegenwoordig was. Om ongeveer half drie arriveerde Z. Exc. aan het begin van het dorp, waar hij werd toegesproken door den voorzitter van de dorpscommissie, den heer P. C. J. Peters, waarna de minister een koite rede uitsprak. Vervolgens werd de eerste linde boom door den minister aan den vroege- ren bodem der Zuiderzee toevertrouwd, waarna door 250 schoolkinderen boomen werden geplant. DEMONSTRATIEF CONGRES N. V. V. EN S. D. A. P. Op dit congres, dat Zaterdag in Den Haag is gehouden, is gesproken door de heeren Oudegeest, v. d. Bergh, Zwert- broek en Kupers. De volgende resolutie werd aangenomen: Het demonstratief congres van N V. V. en S. D. A. P.. enz. protesteert ten sterkste tegen het optre den van den minister van Defensie ter zake het verbod van lidmaatschap en in menging in de bestuursvorming van be paalde organisaties, waardoor de vrijheid van vereeniging ernstig is aangetast niet slechts voor hen, die onder militair dienst verband staan, doch ook dreigt voor bur gerpersoneel, hetwelk in dienst is van het Departement van Defensie; protesteert voorts tegen het verbod van de" bladen van de Arbeidspers; neemt met verontwaardiging kennis van de voornemens der tegenwoordige regee ring tot wijziging van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement waardoor de rechts positie van het overheidspersoneel in ge vaar wordt gebracht; wijst het overheidspersoneel op zijn plicht, om pal te staan voor zijn rechten en de zelfstandige vakorganisatie te ver sterken; wekt alle abmtenaren. beambten, hoofd en handarbeiders op, zich bij de aanstaan de verkiezingen op de meest besliste wijze tegen de politiek van deze regeering uit te spreken; roept de geheele arbeidersklasse op, de poging, om de moderne organisaties te verzwakken en het vereenigingsrecht aan te tasten, te beantwoorden met een onge kend krachtige en intensieve actie ter versterking van alle organisaties der mo derne arbeidersbeweging en vergrooting van het aantal abonné's op de bladen der Arbeidspers. DE VERKIEZINGEN EN DE SPOORWEGEN. In verband met de verkiezingen welke Woensdag gehouden zullen worden, zul len de weekkaarten voor de heenreis tot en met den eersten trein welke na 10 uur vertrekt van het station in deze treinen geldig zijn terwijl de terugreis reeds gel dig 7" zijn ln de treinen dit na 15 uur of later van de stations vertrekken tot het welk de weekkaarten geldig zijn, met dien verstande evenwel dat indien belangheb bende bij gebruik van den eersten trein welke na 15 uur vertrekt te laat zou aan komen om aan de stemming deel te ne men, ook met een trein kan vertrekken die vóór 15 uur van het station vertrekt, DE VER ARMING IN HET KAPPERSBEDRIJF Men schrijft ons: Als eerste resultaat van het onderzoek naar de toestanden in het Kappersbedrijf welk onderzoek door den Nederlandschen Kappersbond wordt geleid, kan medege deeld worden dat sinds 1 Januari 1933, dus in de laatste 4 maanden, niet minder dan 224 kappers ln Nederland hun zaak hebben moeten ontheffen, doordat zij niet opge wassen waren voor de moeilijkheden van dezen tijd. Op het eerste gezicht zou men kunnen zeggen dat de opheffing van 224 zaken de overigen ten goede moet komen, dat is evenwel niet juist want het voordeel wordt weer geneutraliseerd doordat in dat zelfde tijdvak meer dan 420 andere kappers zaken zijn geopend, In plaats dus van eenige verbetering voor de overigen is er eerder sprake van meerdere verarming ten gevolge van de abnormale stijging van het aantal zaken. de postvluchten. De Oehoe ls Zaterdag op Schiphol ge land. verspreide" berichten. De Rotterdamsche Lloyd Rapide ln aansluiting met het motorschip ..Sibajak" wordt Woensdag 26 April as. te 8.29 uur te Den Haag (H.S M verwacht. Op verzoek is met ingang van 1 Mei as. eervol ontslag verleend aan mr. G. J. Bisschop als burgemeester der gemeente Hoorn. Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester van Geldrop A. N Fleskens; van Veldho ven A J. v Hooff; van Gouda E. G. Gaai- landt; van Nieuwveen J. W Geesink; van Zevenhoven J. W. Bocxe: van Harmeien en Veldhuiizen J. W. Henderson; van Zwart sluis G. Oprei; van Eenrum L Wiersum; van Sleen mr. G. A. Bontekoe; van Tege- len mr. F. M. c. Pesch. UIT NED. OOST-INDIE. DE AANSTAANDE BEGROOTING. BATAVIA. 22 April (Aneta). Aan de hoofden van Departementen zal worden opgedragen de begrootingen van de Depar tementen in overeenstemming te brengen met de voorstellen van den heer Boden- hausen. die ip de jongste voorlooplge be- grootingsvergadering van den Raad van Ned.-Indië werden behandeld. WELVAARTSPROGRAMMA VOOR INDIiJ. Invoering in dit jaar? BATAVIA. 22 April (Aneta). Momenteel is bij de regeering ln behandeling een welvaartsprogramma, zijnde een afgerond complex maatregelen ter stimuleering van de welvaart der bevolking. Deze maatre gelen hebben voornamelijk betrekking op de kleine bedrijven, landbouw- en vee- teeltindustrie. Mogelijk zal reeds in den loop van 1933 met de uitvoering van dit programma worden begonnen, welke dan in 1934 zal worden voortgezet. Door mid del van een aanvullingsbegrooting voor 1933 zal hiertoe een bedrag van circa f 400.000 worden aangevraagd. Op de be grooting voor het dienstjaar-1934 zal dan voor dit doel 1 a 1 millioen worden op gebracht. DE WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING BATAVIA, 24 April (Aneta) De hoofd stad van Ned,-Indië is heden in feestdos. Overal wapperen vlaggen en heerscht vreugde. Het Waterlooplein was driemaal ach tereen het centrum van grootsche betoo- gingen. De eerste betooging vond plaats op Zaterdag toen. juist op het moment dat de heer Meyer Ranneft zijn redevoering wilde aanvangen, een zware regenbui vele duizenden verjoeg. Deze kwamen echter in dubbele getale Zondagavond terug, toen de demonstratie werd herhaald. De rede van den heer Meyer Ranneft werd toegejuicht. Hedenmorgen brachten 5500 kinderen een aubade aan den Gouverneur van West-Java, die verklaarde dat de kinde ren hadden gezongen als kon H M. de Ko ningin zelf hen hooren. Berichten uit andere plaatsen in Ned - Indië toonen aan. dat ook daar de Willem de Zwijger-feesten zeer opgewekt werden gevierd. KAASCONTROLE-STATION ZUID-HOLLAND VOOR VOLVETTE KAAS Algemeene vergadering. Het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor volvette kaas, gevestigd te 's-Graven- hage heeft te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, onder leiding van zijn voorzitter, den heer J. v. d. Koogh. Alle afdeelingen Bleskensgraaf, Bode graven, Gouda, Leiden, Lekkerkerk en Meerkerk waren vertegenwoordigd, De voorzitter herdacht wijlen den heer J. Vink te Wijngaarden, in leven hoofd bestuurslid en voorzitter van de afd. Bles kensgraaf. Medegedeeld werd dat in de vacature-Vink tot hoofdbestuurslid is ge kozen de heer A. Tukker Bzn te Bleskens graaf. Vastgesteld werd het jaarverslag over 1932 opgesteld door den directeur-secre taris, dr. H. van Gulik. Het volgende is hieraan ontleend: In de algemeene kosten der drie sta tions (K. Z. Volvet, Kaascontrolestation Zuid-Holland-Brabant en Botercontrole- station Zuid-Holland) over 1932 draagt het K. V. Volvet 79% bij, het K.C.Z.B. 11% en B.C.Z.H. 10%. Ook voor 1933 werd de verhouding vastgesteld op dezelfde per centages. De commissie voor de drie stations be sliste, dat voor 1932 een salarisvei laging zou worden toegepast van 5% voor sala rissen tot f. 1000, van 10% voor salarissen van f. 1000 tot f. 3000 en van 15% voor salarissen boven f. 3000, met dien ver stande dat de genoemde kortingen over het geheele salaris berekend moesten worden. De bijdrage van het Controlestation voor Melkproducten wegens het verleende onderdak, welke aanvankelijk was vastge steld voor I. 1932 op f. 8000, werd door de commlsse voor de drie stations nader RECLAME. Waarom /oudt U heelt nachten wakker liegen ter wijl het D.D.D.-Recept tegen Huidaandoeningen dt ondragelijkste jeuk In enkele secon den doel bedaren? „BIJ de eerste be vochtiging verdween de Jeuk"schrijft dc Heer J. W. M. te Haarlem. „Ik heb veel zalf en smeersels gebruikt, maar eerst nu Ik D.D.D. heb Is mijn ekzeem na vijf jaar lijden sterk aan liet verbeteren." D. D. D Is geen vet tige zalf doch een heldere vloeistof, die onmiddellijk diep in dc huicl- poricn doordringt en daar de ziekte kiemen doodt bij Ekzeem. Dauw worm, Open Becncn. Zweren, enz. Flacons 3 f 0.75 en f 2.50 bij Apothekers en DrogistenA 14 9733 bepaald op f. 6500, welk bedrag ook voor 1933 zal gelden. Van 1 Sept. 1932 af is onder bepaalde omstandigheden aan de leden weer toe gestaan dagkaas te maken ivereischte minimum vetgehalte in de droge stof 48%). Het dagkaasmaken is toegestaan tot 1 Mei. Het aantal schorsingen van dagkaasmakers was dit jaar om niet be kende redenen bijzonder klein De pogingen tot het vinden van een ge schikt merk voor boerenkaas hebben nog niet tot een gunstig resultaat geleld. De proefnemingen worden nog voortgezet. Het ledental nam in 1932 af van 3132 tot 3081. Terwijl 172 leden bedankten waarvan 43 wegens beëindiging van het kaasbedrijf en 110 wegens melkverkoop). traden 121 nieuwe leden toe. Wegens een vetgehalte in de kaas be neden 46% moesten 150 leden geschorst worden (v. j. 250) Van de 54533 onder zochte monsters had 1 25% een vetgehalte lager dan 46% (v. j. 1.31%). Het gemid delde vetgehalte over het geheele jaar was 49 9% (v. j. 49.8%.) De balans en de rekening over 1932 doen zien dat er f. 6950.89 ls afge schreven van het exploitatie-overschot van vorige jaren, welk overschot thans nog f.8840.92 bedraagt. Uit contributie en bijslag is f. 9465.99 minder ontvangen dan in 1931. hoofdzakelijk door de verlaging van den bijslag per koe van 30 cents tot 20 cents. Aan entreegeld werd f. 403 ont vangen of f. 1224 minder dan in 1931: aan boete f. 163.55 (v. j. f. 551,10.) Aan salarissen werd betaald f 52.937.43 (v. j. f. 58.521 52.) De alg. vergadering keurde goed dat het gebouw der drie stations op de vol gende balans wordt gebracht voor de thans geldende waarde. Een cvcnlueele afschrijving op het gebouw zal ten laste van het Reservefonds komen. Het aan deel van het K. Z. Volvet ln het gebouw zal worden berekend naar het aandeel dat dit station bijdraagt ln dc algemeene exoloitatiekosten der drie stations. De begrooting voor 1933 sluit met een nadeelig saldo van f. 1824.08, af te schrij ven op het exploitatie-overschot van voorgaande jaren. Het tekort zal echter waarschijnlijk lager zijn dan het geraamd bedrag, daar de boeten en entreegelden pro memorie zijn uitgetrokken. Hbld. HAAGSCH GERECHTSHOF. In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van bovengenoemd Hof stond terecht Mej. M. Dr. huisvrouw van P. G. uit Oegstgeest, die door den Haagschen Politierechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 10 subsidair 10 dagen, wegens beleediging van Mej. Elsje Ph. Ook voor het Hof beweerde verdachte, dat getuige bij haar een ruit zou hebben ingegooid, toen getuige met haar verloofde aldaar liep te wandelen. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Verdachte vroeg een voorwaar delijke veroordeeling. De Procureur-gene raal deelde mede dat dit niet ging, daar verdachte reeds eerder veroordeeld is. Vonnis 3 Mei as, Verder stond terecht H. J. R. uit Alphen aan den Rijn, die door den Haagschen Politierechter was vrijgesproken van een voudige beleediging van den heer en mej. M. aldaar. Van dit vrijsprekend vonnis was de officier in hooger beroep gegaan. De Procureur generaal mr. Brants vroeg vernietiging van het vrijsprekend vonnis en schuldigverklaring van verdachte en eischte tegen verdachte een geldboete van f. 50. subsidiair 20 dagen hechtenis. Vonnis 3 Mei. 9 Daarna stond terecht H. L. uit Alphen aan den Rijn, die eveneens door den Haagschen Politierechter was vrijgespro ken van hetzelfde feit. Opk van dit vrij sprekend vonnis van ae Officier van Justitie mr. Jhr. van Asch van Wljck in hooger beroep gegaan. De procureur-gene raal mr. Brants vroeg ook in deze zaak vernietiging van het vrijsprekend vonnis en schuldverklaring van verdachte. Hij eischte een geldboete van f. 25.— sub. 10 dagen hechtenis. Vonnis 3 Mei as. 9^9 In dezelfde zaak was A. J. uit Alphen veroordeeld tot een geldboete van f. 10. subsidiair 10 dagen hechtenis. De verdedi ger was van dit vonnis in hooger beroep gegaan De Procureur-generaal mr. Brants vroeg bevestiging van het vonnis. Vonnis 3 Mei a.s. Als laatste verdachte nam plaats in de verdachtenbank Joh. van L. uit Alphen die door den Politierechter was veroordeeld tot 'n geldboete van f. 10— subsidiair 10 dagen hechtenis, omdat hij zich na sommatie van de heer M.. niet onmiddellijk uit diens winkel heeft verwijderd. De ver dediger was in hooger beroep gegaan Dc Procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van den Politierechter. Vonnis 3 Mei as. OOK SNEEVLIET IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen is ook de heer Snee vliet in hooger beroep gegaan van het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij hij wegens opruiing tot vijfmaan den met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld. Zooals wij reeds melden heeft Zaterdag de Officier van Justitie appèl aangeteekend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9