LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 April 193' KERK- EN SCH00LNIEUWS. BUITENLAND. Burnerlüke Stand v. Lelden VEREENIGING GRONINGEN. Enthousiaste herdenking van het Tweede Lustrum. Met groot enthousiasme hebben de Leldsche Groningers Zaterdag het tweede lustrum van hun vereeniglng herdacht. Het ls een ware feestdag geworden! 's Middags recipieerde het bestuur in de Jacoba-zaal van ,,De Burcht". Velen kwamen daar hun opwaching maken. Ver scheidene fraaie bloemstukken werden aangeboden In de eerste plaats door net Hoofdbestuur, dat vertegenwoordigd werd door den heer Riddering uit Utrecht en voorts o.a. door de zustervereenlglng uit Hilversum, de bevriende vereenlgingen van de Friezen, de Overijsselaren, Gelder- .••chen en de Zeeuwen en tenslotte door het eerelld mevr. Ten Dijk—Bos en de leden Van Echten en Van Dijk Vele goede wenschen werden hierbij geuit, waarvoor de voorzitter, de heer H. A. Vriend, harte lijk dank bracht. is Avonds was de groote feestavond in de „Oraanbeurs". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer Vriend, met een hartelijk woord van welkom tot den heer Riddering, de afge vaardigden van zuster- en bevriende ver eenlgingen en de leden. Hij wierp een terugblik over het wel en wee der veree niglng ln de 10 Jaren van haar bestaan, waarbij, gelukkig het wel verre het wee overtrof, memoreerde de oprichting (en kel oprichters nog aanwezig, werden har telijk toegesproken) en eindigde met den wensch, nog eens een dringend beroep cioende op de Groningers niet-leden om toe te treden, dat de vereeniglng moèe groeien en bloeien tot ln lengte van dagen. Bij dezen wensch sloot de heer Riddering zich van ganschen harte aan, evenals de heer Dieters, uit Haarlem, die namens de vereeniglng Gruno uit Haarlem een keu- ïlgen voorzittershamer aanbood. Daarop kwam de tooneelafdeeling der jublleerende vereeniglng aai) het woord. Zij bracht een voor een feestavond zeer geschikt blijspel, n.l. „Soort bie Soort" van Broekema. Het werkt zeer sterk op de lachspieren en dank zij een vlotte vertol king is er dan ook danig gelachen. De heer W. Koops bracht als vice-voorzitter allen spelers hulde. Hierna volgde een zeer bijzondere hulde. De heer Vriend was toch 10 jaren voorzit ter en dit feit mocht niet ongemerkt voor bijgaan. Namens alle Leldsche Groningers overhandigde mevr. W. J. Menkhorst Swart den jubileerenden voorzitter een keurige vaas met Inscriptie, waarin bloe men ln Groninger kleur. Daverend werden de warme woorden van waardeering uit de volle zaal met applaus onderstreept Groningen en de heer Vriend zijn Immers één. Tenslotte was het woord aan de jury om den uitslag van den gehouden tooneelwed- strijd bekend te maken. Bij monde van den heer B. W. Menkhorst, die in een korte Inleiding de beteekenis van tooneel voor de vereenlgingen als de betreffende schetste, werd medegedeeld, dat de uit slag luidde: I. Hilversum met „Tine" van mevr. G. Hamstra—Vos; 2. Gruno, uit Haarlem, met Op 'n dwoalweg'l van E. Marema; 3. Am sterdam met „Kemedie oet Stad" van Geert Teis Pan. De medaille voor best gespeelde damesrol viel ten deel aan mevr. Hamstra—Vos. als grootmoeder in ..Tine die voor best gespeelde heerenrol aan den heer B. ten Have als Popp-oom in „Keme die oet Stad". Nadat de heer Vriend de jury nog har telijk dank had gebracht, was het offi- cieele gedeelte beëind'gd. Maar men bleef nog bijeen voor een dansje en later voor een souper, waar de sluizen der welspre kendheid nog eens weer werden geopend, 't Was laat toen men huiswaarts keerde De Leldsches afdeeling heeft haar prachtig seizoen oo waardige wijze be sloten. Het 2de lustrum is een doorslaand succes geworden, waarop met alle trots is terug te zien! PREDIKBFURT BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7 uur, ds. La- main van Rotterdam (Oranje-herdenking) NED. IIERV. KERK Beroepen: Te Maassluis, N. de Jong, te Rijnsburg. CHR. GEREF. KERK. Viertal: Te Utrecht, dr, J. A. de Koning, te Utrecht; WJt. M Noordhoff, te Arn hem; mej. E. B. A Poortman, te Lochem en S H Spanjaard, te Vlaardingen LEERAREN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. In de te Utrecht voortgezette vergade ring is aan genomen een voorstel van de afdeeling Den Haag om er bij de rege#- ring op aan te Wringen ln de Pensioenwet een wijziging te brengen opdat het perso neel der dagscholen ln de gelegenheid worde gesteld van de lessen der avond school ontslag te kunnen nemen met recht op uitgesteld pensioen. Tevens nam men het rapport inzake de verbetering der pensionneeringsvoorwaar- den aan De commissie, die dit rapport heeft samengesteld, meende dat de wenschen op het gebied van verbetering in beoaalde volgorde van urgentie moeten worden ge steld en dat deze als-volgt moeten lulden: 1. Betere regeling van het „ambtenaar- schaD" in den zin der Pensioenwet. 2. Ver hooging van het gezinspensioen. 3. Invoe ring van het Moeder- of Zusterpensioen. c say)U3nju3A3u ui uaoisuad piajsaSyn Verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd 6 Verhooging van het percentage voor het eigen pensioen. AANSLUITING VAN MIDDELBAAR EN HOOGER ONDERWIJS. Leeraren M.O. protesteeren. Men meldt ons: Het hoofdbestuur van de Alg. Vereeni glng van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft in zijn laatste vergadering uitvoerige besprekingen gewvid aan het interacademiale adres van hoogleeraren aan den minister van Onderwijs betref fende de aansluiting van het middelbaar en hooger onderwijs. In dat adres worden naar het hoofdbestuur meent beweringen geuit, die niet nader worden bewezen. Hiertegen meent het een ernstig woord van protest niet achterwege te moeen laten Overigens ziet het nadere bewijs gronden met verlangen tegemoet, omdat eerst daarna een grondige discussie moge- liik wordt gemaakt Er ziin n.l inderdaad klachten over de aansluiting. Het is echter niet zoo eenvoudig vast te stellen, waar de oorzaken precies liggen Het H. B heeft daarom besloten om oo de algemeene ver gadering van de vereenjging in Augustus, oo de agenda een ruime plaats aan een grondige behandeling van deze ouaestie te geven Het wil zich daarom onthouden, reeds nu ziin meaning te nlaatsen tegen over die van de onderteekenaars van het adres. RECI.AME 9728 UITVOERING LEIDSCHE TOONEELVER. „ONTSPANNING NA ARBBID". De eerste uitvoering al een succes. De sinds enkele maanden opgerichte tooneelvereeniging „Ontspanning na Ar beid" gaf Zaterdagavond ln de Concert zaal Concordia" haar eerste uitvoering. Muzikale medewerking voor dezen avond werd verleend door het Jazzgezelschap „Tempo" onder leiding van den heer J. v. Zijp. Nadat dit gezelschap zich eenlge malen op zeer verdienstelijke wijze had doen hooren en er de juiste stemming had ingebracht, verscheen te ongeveer halfne- gen, de voorzitter de heer A C. Velthuizen voor het voetlicht en heette alle aanwezi gen hartelijk welkom Voorts vroeg spr. aller medewerking daar de op te voeren klucht aller aandacht verelscht en wensch te tenslotte ieder een recht gezelligen avond. Hierna volgde het optreden van den heer Jac. Ravensbergen als humorist die eenige liedjes ten beste gaf waarmede hij veel en verdiend succes oogstte. Als hoofdnum mer voor dezen avond had men in studie genomen de klucht in 3 bedrijven ..Willy's Trouwdag" van Otto Harting wat voor een vereeniging die pas gaat beginnen een heele onderneming mag heeten. Zij heeft het er evenwel kranig afgebracht. Hier een uiteenzetting van deze klucht te geven zou ons te ver voeren. Wy kun nen volstaan met de vermelding dat allen medespelenden een woord van waardee ring toekomt en in het büzonder de hoofd personen. Dat ook 't publiek voldaan was bleek uit het gul gegeven applaus. Aan aankleeding van het tooneel en costumes was bijzonder vee! zorg besteed, evenals aan het kap- en 'rimewerk van den heer Ant. C. v. Leeuwen Jr Tot besluit gaf de tenor de heer L Candido eenige nummers ten beste welke onder groote stilte werden aangehoord en hem aan het einde een wel verdiend applaus bezorgden Aan de dames- werden bloemen aangeboden Een gezellig bal was het slot van dezen prettigen avond. OVERLEDEN: MC DONALD EN HERRIOT IN AMERIKA. DE BESPREKINGEN. GEBOREN Theodoor Johannes, zoon van J. Vlcer- bos en M. Korb Jacobus, zoon van J. Hollebeek en A. van Weizen Janne tje Hendrika Wilhelmina, dochter van J. Pardon en H. Taverne. ONDERTROUWD. H. Schuchard. jm. 29 jaar en G. R. Prelsz, jd. 19 jaar. Ter gelegenheid van den verjaardag van H K. H. Prinses Juliana zal het mu ziekgezelschap ..Orpheus" op 1 Mei a s. een concert geven op de Lammermarkt. WU verwiizen naar een advertentie van de Chr Hist. Unie vooral met het oog op een wijziging van het aanvangsuur eener aangekondigde vergadering. G. Hogerwerf, dr., 71 jaar C. S. Jager, ongeh. vr„ 55 jaar. In ons verslag omtrent de propaganda byeenkomst van de vereeniging „Tot Steun" gelieve men te lezen ds. Vink in- plaats van ds. Ku:k. Gistermiddag omstreeks 12 uur is op den Rynsburgerweg nabU Pomona een personen-auto, bestuurd door den heer J. M. de L. en komende uit de Nachtegaal laan. aangereden door een tram van den dienst Haarlem-Leiden. De bestuurder had de uit Oegstgeest ko mende tram wel gezien, doch meende nog voorlangs te kunnen passeeren. Juist op de tramrails gekomen sloeg de motor af, waardoor de auto aan de achterzyde werd aangereden en tegen een lantaarnpaal botste welke finaal afknapte. De chauf- fenr had de tegenwoordigheid van geest daarna het stuur om te gooien, waardoor hij een aanrijding van een groepje wiel- ryders vermeed, doch raakte daarby nog een hunner, die van zyn fiets werd geslin gerd. Hij bekwam echter geen letsel. De autobestuurder en een mede-inzittende werden licht gewond; de auto zwaar be schadigd. Wy vestigen de aandacht op de Oranje-herdenking, welke hedenavond in „Prediker" vanwege de Staatskundig Ge reformeerde Party door ds. Leenmans uit Delft wordt gehouden. In de Stedelyke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind Totaal Dinsdag 18 April 46 46 Woensdag 19 April 52 52 Donderdag 20 April 52 52 Vrijdag 21 April 51 51 Zaterdag 22 April 50 50 Zaterdag hebben Roosevelt en Mac Do nald, nadat zy alle officieele bezoeken hadden afgezegd, in het Witte Huis een particuliere bespreking gehouden, die een uur duurde. Aan verdere besprekingen, die daarop volgden, hebben ook de economi sche en politieke adviseurs deelgenomen Gisteren zyn de besprekingen voortgezet aan boord van de „Sequoia" waarmede een tocht is gemaakt over de Potomal-rivier. Tot 10 uur 's avonds duurde deze tocht! De voornaamste punten van de En- gelsch-Amerikaansche besprekingen kun nen als volgt worden samengevat: 1. Een overeenkomst, dat de oortogs- schulden ondergeschikt zullen zijn aan de problemen van tarieven en valuta. 2. De Britsche en Amertkaansche experts zullen trachten Roosevelt en Macdonald voor de laatste weer naar Londen ver trekt een basis van overeenstemming voor te leggen inzake economische actie. Het is mogelijk, dat de beide Eneelsche experts, Sir Frederick Leith Ross en Mr. Overton, nog een week langer dan Macdonald zul len bhjven. 3. Er zullen geen drie-mogendheden-be- sprekingen gehouden worden tussehen Amerika. Engeland en Frankrijk. De Daily Telegraph, die bovenstaande samenvatting geeft, voegt hieraan toe: MacDonald heeft het Britsche prestige ten zeerste versterkt door met klem de veronderstelling af te wyzen dat Engeland het verlaten van den gouden standaard door Amerika zou beschouwen als een pure politieke onderhandelingstactiek. Er bestaat geen officieel plan van de onderwerpen, die de deskundigen bespre ken. maar volgens de meening van welin gelichte kringen is het waarschijniyk dat de Engelsch-Amerikaansche overeenkomst zal bevatten ten eerste een multilateraal aceoord betreffende de stabilisatie van het geld door het vaststellen van de pariteit van goud en zilver. In dit verband wordt gesproken over een basis van 35"'(. in plaats van 50 met 50'.i zilver Ten tweede multi laterale en afzonderiyke handelsovereen komsten met verlagingen van tarieven op met name genoemde artikelen en grond stoffen. In een toespraak op een diner van de Nationale Persclub heeft MacDonald ver klaard dat het noodig zou zyn dat de regeering der Vereenlgde Staten zoowel als de andere regeeringen het economische nationalisme oDeeven Wanneer het den grooten mogendheden niet gelukt een overeenkomst te treffen betreffende het herstel van het economisch evenwicht, zou in de geheele wereld een revolutionaire be volking ontstaan, die niet langer iaar In jaar uit tevreden zou ziin met het lang zame werk der democratie, en naar snel lere radicale methoden zou grijpen Engeland is niet van plan tot den gou den standaard terug te keeren. vóór het zeker is dat de groote mogendheden dien standaard duurzaam kunnen handhaven. De Amerikaansche regeermg heeft door middel van haar gezanten aan de regee ringen van Engeland, Frankrijk. Italic ne Duitschland medegedeeld, dat de devalori- satie van den dollar geen stap is in de richting van een internationaal conflict of van een ontoelaatbare economische con currentie. De maatregelen zijn veeleer noodig geworden door binnenlandsche om standigheden en hebben het doel. het prysniveau in de Vereenigde Staten te ver- hoogen De regeering der Vereenigde Sta ten heeft niet ten doei. de devalorisatie van den dollar te gebruiken als een wapen op de Economische Wereldconferentie. Herriot is gistermorgen vroeg met zijn medewerkers en een staf van 25 Fransche journalisten te New-York aangekomen en heeft later op den dag zyn reis naar Washington voortgezet. Herriot is by zyn aankomst in Washing ton verwelkomd door staatssecretaris Huil en den Franschen ambassadeur. Hü begaf zich onmiddeliyk naar het Mayflower- hotel, waar hy zyn intrek neemt. Tydens een onderhoud met den verte genwoordiger van de Paris Soir, Sauerwein, verklaarde Herriot o.a. dat zijn oorspron- kelyk werkprogram door het loslaten van den gouden standaard in Amerika een principieele verandering had ondergaan. Technisch is een volkomen nieuwe toe stand geschapen. Hij wil geen oordeel er over uitspreken, wat Roosevelt tot deze maatregel heeft gebracht, maar consta teert toch, dat men weer van voren af aan moet beginnen. Het eenige, dat onveran derd is gebleven is zijn goede wil. Voor zijn ontvangst door Roosevelt op heden weigerde Herriot echter verklaringen af te leggen over de kwestie der oorlogs schulden en der valuta. De indruk is krachtiger geworden, dat Macdonald en Herriot by Roosevelt zullen aandringen op herziening der oorlogs- schuldovereenkomsten en, ingeval een her ziening niet te bereiken mocht zyn zullen voorstellen de midden Juni vervallende termynen uit te stellen tot aan een defi nitieve regeling. Aan het einde van een in de „Daily Mirror" gepubliceerde artikel schryft Her riot. dat de overeenkomst var Lausanne, zooals Borah gezegd neeft. de sleutel vormt voor de toekomst. Of wel het in Lausanne begonnen werk wordt voltooid en de wereld bevindt zich op weg naar een duurzamen vrede, of de overeenkoms* van Lausanne wordt herroepen en de wereld drijft de chaos tegemoet. OOSTENRIJK. Toenemende verwarring. Het conflict in de Heimwehren is niet opgelost De vergadering der leiders is voor I 14 dagen verdaagd. Intusschen groeit de macht der nat.-so- cialisten zooals bleek bii gemeenteraads verkiezingen in Innsbruck waar zij 9 ze tels veroverden De «ïe-dem. verloren 3 zetels de chr. soc(a'»n 2! i Ook te Weenen ls de 1 Mei-optocht thans verboden, voor het eerst sinds 43 jaar! DUITSCHLAND. Von Papen's taak De actie tegen de Joden Rede van Hitier Geen ontbin ding der Duitsche Volksparty. Half olticieel wordt thans vastgelegd, dat von Papen's voornaamste taak zal lig gen in de vertegenwoordiging van Duitscn- land tegenover het buitenland waarby hij ook als gedelegeerde op internationale conferenties zal optreden. Dit beteekent een oelangiyke ontlasting van den rijkskanselier en de ministers, die zich dikwyis ten gevolge van het vele werk door hooge ambtenaren moesten la ten vertegenwoordigen. De Rijksminister van Arbeid heeft bij verordening de reeds aangekondigde maat regelen getroffen betreffende de toelating en de werkzaamheden der busdokters. De verordening sluit voor de toekomst niet-Arische dokters uit van werkzaam heden bij ziekenfondsen, terwijl ook dok ters die communist zyn niet meer zullen worden toegelaten. Niet-arische dokters die reeds toegelaten zijn, worden van hun functies ontheven, evenals communistische dokters. Er zün uitzonderingen toegestaan voor die niet-Arische artsen, die gedurende den wereldoorlog aan het front hebben gestaan of als dokter aan het front of in een hos pitaal voor besmetteiyke zieken werkzaam zyn geweest of wier vader of zoons ln den wereldoorlog zyn gevallen. Der uitzonde ringen gelden evenwel niet voor artsen die communist zijn. Artsen die reeds in Augus tus 1914 waren toegelaten, biyven in functie, voor zoover zy niet als commu nist zyn opgetreden. De uitschakeling van reeds toegelaten artsen geschiedt door be middeling van de vereenigingen van bus dokters. De beslissing berust evenwel by den Ryksminister van Arbeid. In den loop van de volgende weken zal een internationale petitie betreffende de positie van de Joden in Duitschland aan de Duitsche regeering gezonden worden. De petitie zal onderteekend worden door boycot-organisaties in Amerika, Frankryk, Polen. Nederland en Groot Britannië. Kapitein Webber, het hoofd van de boy cotorganisatie in Groot Britannië ver klaarde: Wij vragen Hitier onze petitie ernstig in overweging te nemen. De Duit sche regeering zal eenigen tyd gelaten worden voor haar antwoord. In geval wy geen of een ongunstig antwoord ontvangen zal de bovcot zoo krachtig aangepakt wor den. dat Duitschland daardoor in een dus- danigen economische positie zal komen, dat Hitier en zyn regeering er den invloed van zullen ondervinden. t t Hitier sprak weer eens te München. Ten overvloede zij daaruit nog vermeld: Hy verklaarde dat Duitschland een poli tiek wil voeren van vrede. Duitschland heeft vrede noodig en wil deze handhaven. Duitschland kan evenwel geen natie van den tweeden rang worden. Hitier ver klaarde daarbij principieel, dat buiten- landsche politiek niet gemaakt wordt met den blik naar buiten, maar met den wil van binnen Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek verklaarde hü. dat strijd tegen het „Marxisme" niet verzwakt zal worden. Het Marxisme moet definitief vernietigd wor den. Hitier wees op de taak de nat. soc. wereldbeschouwing gemeengoed te maken voor het geheele volk en de nationaal so cialistische beweging steeds meer tot draagster van den nieuwen staat welke zy heeft opgebouwd. Het centrale partijbestuur der Duitsche Volkspartij, dat in den RUksdag vergader de. heeft met meerderheid van stemmen besloten, tot het voortbestaan der party. De partijleider Dingeldey hield een uit voerige rede Al verklaarden zich ook som mige districten voor ontbonden, er waren nog tallooze menschen die het standpunt van de Duitsche Volkspartij deelden. On der deze omstandigheid achtte hy' het niet geoorloofd de vlak te striiken. Tenslotte werd een resolutie aangeno men waarin wordt uitgesproken dat het werk van den nationalen opbouw bü ont binding der Duitsche Volksoartli niet ge baat is en dat ook in de toekomst de Duitsche Volksoartii voor den nieuwen na tionalen staat zal strijden. De Nationale Bond van Duitsche offi cieren heeft een motie aangenomen waar in o.a. tot uitdrukking wordt gebracht dat de bond de bekroning van het opbouwende werk ziet in het herstel der monarchie on der de roemrijke regeering der Hohen- zollenv De minister-president van Mecklenburg- Schwerin Granzow heeft naar hy mede deelt, ter verwezeniyking van de „Gleich- schaltung" van het kerkregime met het regime in Staat en Riik Walter Bohm uit Hamburg benoemd tot staatscommissaris voor de Evangelisch-Luthersche kerk in Mecklenburg-Schwerin waardoor hy alle bevoegdheden krijgt van den Hoogen Ker keraad De Mecklenburgsche Hooge Kerkeraad heeft in verband met deze benoeming aan den Rijkspresldent. den Rijkskanselier en den Rijksminister van Binnenlandsche Za ken een telegram gericht, waarin hy oa. verklaart: „De Hooge Kerkeraad protes teert met beroep op art. 137 van de Grond wet en met beroep oo de verzekering van den heer Rijkskanselier dat de rechten en zelfstand'g^eden van de Kn-k zouden worden ontzien, tegen de getroffen maat regelen en verzoekt om bescherming." CHINA. De Japansche opmarsch. In tegenstelling met een bericht uit Tokio dat de Japansche troepen zich naar den Chineeschen muur zouden teru<*t-ek- ken zoo de Chineezen niet zouden volgen verklaarde generaal Moeto dat Tientsin en Peking zouden worden bezet! Daarmede zou eerst het Mandsjoerijsche probleem ziin opgelost. De militairen blyven blükbaar geheel de baas! Naar de Londenmhe Evening Standard" meldt heeft de Ch'neesche minister van Financ'ën Soene die zicb on weg bevindt naar Washington d« nndracht m-os-'dent Roosevelt te verzooken als bemiddelaar tussehen Japan en China op te treden. FRANKRIJK. Kabinetsraad en een red van Dal«. Daladier heeft aan den kablneUrt de complementaire instructies meiie.' deeld, die aan Herriot zyn gezonden gevolge van het door de Vereenigde Sta afgekondigde goudembargo, maar die o rigens geen groote verandering bieiv in de oorspronkelijke instructies, die ex-premier bij zyn vertrek gek: eg heeft, wiens zending een zuiver infor torisch karakter heeft. Uit verklaringen, die de .ministers v buitenlandsche zaken en van arbeid h ben gedaan, schUnt te kunnen won>: afgeleid, dat Herriot opdracht heelt kregen zeer voorzichtig op te treden J zich te beperken tot de rol van was nemer. In zyn geboorteplaats Orange hield D> ladier eer. politieke rede. Hy schetste 4 omstandigheden, waaronder hy ft, maanden geleden de regeering had ots. genomen. Overal heerschte onrust en oa- zekerheid. Bü de begrootingsmoeiiykheds; der regeering kwamen de gerechtvar digde eischen van landbouw en industry „En tegelijkertyd" aldus zei Dalaöc letterlyk „hoorde men cuiten ons grenzen den roep van het geweld. bruutheden en de georganiseerde lenei werden voorbereid, die bewijzen, hoe gi brekkig onze moderne beschaving, die vast in den Europeeschen bodem gewor teld geloofden, nog is." Ten aanzien var de buitenlandsche politiek verklaarde Dj. ladier. dat Frankrijk zonder iets van har levensbelangen op te geven het Ideaal ta> de organisatie van den vrede ondet 4 volken had versterkt, dat slechts lans den weg van geleidelyke, gelyktydlge a streng gecontroleerde ontwapening kat worden opgebouwd uit de waarborgen, die de vrijheid van alle volken garandteret. In verband met de jongste gebeurteiussc in Amerika verklaarde Daladier, dat it Fransche franc niets te vreezen had, aan gezien zy de sterkste gouddekking hal Zoo min men op deze gebeurtenissen voorbereid was, even weinig had men aangedacht, dat tn een ander land tiet ergste nationalisme zou triomfeeren Di vraag rees, of men thans voor een nieu wen valuta-oorlog en een bewapening!- wedstrijd stond. Daladier was van mee ning, dat slechts vertrouwensvolle samen werking tussehen alle volken een einde aan de crisis zou kunnen maken. Op de Economische Wereldconferentie zoa Frankryk zyn economisch program dienen. Frankryk heeft de pynlyke ge volgen van valuta-moeilykheden aan den Ujve gevoeld. Degenen, die over de vol ken regeeren, zullen moeten begrijpen, dat herstel van het internationale ver trouwen voor elk land afzonderlijk be langrijker is dan min of meer kunstna- tige maatregelen, waarvan men redding verwacht. Paul Boncour sprak in zyn Kiesdistrict Saintaingnant in gelijken geest. ENGFI AND. De Engelsche ingenieurs thuis. De uit Rusland verbannen Engelscta ingenieurs en de vrygesproken ingenieur Gregory zün gistermorgen in Londen aan gekomen. Een duizendkoppige menigte heeft hun op het station Liverpoolstreet een enthousiaste ontvangst bereid. Zu werden met bloemen bestrooid en toen zij in het licht der speciaal opgestelde schijn werpers traden -ong de menigte spontaan het Engelsche volkslied. Op hun doorreis te Rotterdam is nog gepoogd hen aan het spreken te krijgen, doch tevergeefs. De heer Turner deelde mede, dat hij voor de Metro-Vickers een volledig rap port moet uitwerken over den gang van zaken te Moskou en Jat geen der inge nieurs ook maar een enkele mededeelins i of verklaring in het openbaar mocht gever zoolang dit rapport niet aan de maat- schappü' was overgelegd. De Engelsche heeren hielden zich stipt hieraan. Niet alleen over het proces, maa: ook over de indrukken, die zy gedurende de jaren van hun werkzaamheid in de Sovjet-Unie hebben opgedaan en over de behandeling, die zy als arrestanten on dervonden hebben, wilden zy met geen woord reppen. VEREENIGDE^TATEN. De nood der boeren. De Amerikaansche Senaat heeft het voorstel tot hulpverleening aan de far mers aangenomen. Het voorstel word, thans doorgezonden naar 't Huis van Af gevaardigden, waar aanneming eveneens verzekerd is. De democratische senator Thomas bracht verder de valuta-voorstellen in verband met de hulp aan de boeren ter sprake. De Republikeinen doen alle moeite om deze voorstellen te doen stranden, waarschynlyk echter zonder resultaat. De Senaat heeft met 44 tegen 25 stem men het inflationistische voorstel van den republikeinschen senator Frazier ver worpen. Dit voorstel van Frazier werd gesteund door den Nationalen Bond van Boeren en voorzag in consolideering van de schulden der landbouwers tegen een rente van l1'1 percent door de uitgifte van bankbiljetten en schatkistbons. In de Vereenigde Staten zyn de laatste 8 jaar meer dan een millioen boerderijen een zesde van alle landbouwbedrijven in Amerika verkocht wegens achterstal lige hypotheken of belastingen. De waarde der Amerikaansche boerderijen is gedaald van 79 tot 50 milliard dollar en hun bruto opbrengst van 16 milliard dollar in 19-» tot 5 milliard in (932 De hypotheken op de boerderijen waar tegen president Roosevelt den strijd is be gonnen. bedraeen ongeveer 9 milliard dol lar en de rente loopt van 5'li tot 10 pro cent. De jaarhjksche rentelast van ongeveer 600 millioen dollar valt op circa 40 pro cent der landbouwers. De anderen, die vnj van hypotheek ziin. hebben te kampen met belastingen, die in 20 jaar byna ver dubbeld zUn. Hypotheekbanken. boerenleenbanken, verzekeringsmaatschappijen en particulie ren ziin hierdoor ernstig getroffen en teneinde te trachten In deze toestanden eenige verbetering te brengen heeft de regeertpg een olan ontworpen waarbif 71- de landbouwhvnotheken overneemt on een basis van ofwel de onbetaalde hoofdscm of 50 procent van de tegenwoordige waarde De boer zon in ziin schuldenlast ver licht worden door een lagere rente en een lange. 3 aflossingsperiode. 31

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2