- 93i LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 22 April 1933 KUNST EN LETTEREN. I, n id. :oek IB De stand der werkloosheid. dm tuij correspondentschap der arbeids- imtHdeline zijn thans ingeschreven 623 Gsjcrkzoekendcn (vorige week 611) zijnde: stucaduors, 18 opperlieden, 64 grond- p-kers 9 timmerlieden, 3 schilders, 13 Ltselaars, 5 fabrieksarbeiders, 1 potten- 42 kuipers, 2 broodbakkers, 150 arbeiders, 146 landarbeiders, 1 boe- tider, 3 tuinlieden, 4 bloemisten, 1 juarmoezenler, 120 visschers, 3 motordrii- 1 smid, 1 autogeen-lasscher, 1 zeil- I 8 varensgezellen, 3 chauffedrs, 2 ir.ctieepmakers, 6 stokers, 9 binnenschippers, fïïdgieters, 1 straatmaker, 1 manden natter Beneden de 18 jaar: 1 timmerman. Geplaatst werden: 1 grondwerker, 2 ,ssearbeiders en 4 jongens (landarbeiders) De buscollecte alhier gehouden tot LttJncr 'der kosten van de te houden her enkin" van deD 4"0sten geboortedag van Eg Willem van Oranje heeft opgebracht e som van f. 126. _|Er wordt over geklaagd, dat het --jen talud van de Meerburgkade, gren- endl aan het Prins Hendrikkanaal, ernstig El de jeugd wordt vernield. De politie HLer streng toezicht houden, waarbij «hoopt wordt, dat de ouders ook hun Hwerking zullen verleenen. LISSE. ~V"^H Willem de Zwijger-herdenking. jMandagavond zal in gebouw H B.G. een roote Willem de Zwijgerherdenking wor- tSS gehouden. Als sprekers treden op minister H. Bijleveld en kapelaan alhier. De feestavond staat onder tg van den burgemeester. bijeenkomst Staatk. Geref. Partij. ia®i| Alhier hield de aid. Lisse van de Staatk. Geref. Partij een' openbare vergadering mlin de Chr. School. Als spreker trad op |de heer M. v. Leeuwen uit Alphen aan [den Rijn, candidaat voor de S.G.P. der „.,,1 Tweede Kamer. J 'I Alvorens deze het woord verkreeg sprak de heer W. P. de Jonge een kort woord anJnaar aanleiding van de Willem de Zwij- herdenking van Willem de Zwijger in nr H B.C., welke herdenking z.i. den verkeer- r. Iden kant uitgaat. Deze herdenking is z.i. I 1L.I „4 U14 1LA4 mot ni*A? teut idg ags m eüj U M ixr Ir, een fonmogelijkheid. Hij is het met prof. Visse eens wanneer deze zegt dat een ilugn van Willem de Zwijger in iwerking met de Roomschen een politieke zet kan zijn, maar dan een van de laagste allooi. Spr. toonde aan dat naar zijn meening de samenkomst in H.B.G. een verkrachting is van de begin selen van Willem van Oranje en noemde dit een ergerlijke verbroedering. Hij hoopte dat niemand der aanwezigen uit protest tegen een dergelijke herdenking van een geloofsheld als Willem de Zwijger, waarbij over ihet geloof gezwegen moet worden, deze samenkomst zal willen bijwonen. Del heer M. v. Leeuwen hield daarna zijn Jverkiezingsrede, die met stille aan dacht werd gevolgd door de aanwezigen. De Brigadier Rijksveldwachter S. Boerema alhier is bevorderd tot majoor Brigadier Rijksveldwachter te IJmuiden. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD, loemingen. - De huurbijslag. - Geen bewaarschooL De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Met kennisge ving afwezig wethouder C. D. v. d. Vijver en dr H. G. Jonker. Na opening deed de voorzitter mededeellng van ingekomen I Stukken, Om. is ingekomen van den heer C. P. van Steijn een verzoek om de straat voor zijn woning te betegelen, welk verzoek ter afdoening in handen van B. en W. ge steld wordt. Wat betreft het genomen raadsbesluit inzake steun aan kleine kweekers is van ped Staten bericht Ingekomen, dat zij 'fgen dezen steun in beginsel geen be zwaar hebben. Is deze echter bedoeld als I verschaffing van levensonderhoud, dan is uae te beschouwen als een uitvloeisel van Armenwet en moet deze door de daar toe aangewezen organen verleend worden. 1 5L?e steun bedoeld als steun voor de be- ™j>en, dan is afwijkend, dat rentelooze i voorschotten verleend worden. B en W. stellen voor. met inachtne- van de wenschen van G. S. de be- ijjokken menschen te helpen, als in de f "Woeling van den Raad lag. De heer Oudshoorn merkt op, dat de ge- «ounden de ultkeerlng wel degelijk als Armenzorg beschouwd hebben. Wethouder Schoneveld stemt dit toe, en Jogt dat deze bemerking voorkomen had kunnen worden, als men het cachet armenzorg niet aan het voorstel had ont houden Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen Verder bevinden zich onder de ingeko men stukken de verslagen over 1932 van "0 Commissie van Toezicht op het L. O., alsmede van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. B. en W. stellen voor, wegens toeneming Tan het aantal leerlingen een onderwijze res te benoemen aan de Openbare Lagere School, waartoe door hen de volgende voordracht Is opgemaakt: 1. J. M. van Dongen, Oldebroek; 2. M. C. Eterman, Rillegom, 3 J. Gerritsen, 's Gravenhage. Alvorens tot stemming over te gaan, gaat de Raad op voorstel van B. en W. in ge heime zitting. Na heropening van de algemeene ver gadering wordt met alg. st. benoemd num mer l van de voordracht, met ingang van P°r,B en W. te bepalen datum, maar uiterlijk 1 Mei a.s. Na,ar aanleiding van een verzoek van oen heer G. v. d Perk om restitutie van Precariorechten, stellen B en W. voor 50°'. kwijtschelding te verleenen Dit voorstel wordt met alg st aangenomen. r.ln behandeling komt het adres van den r~r- Landarbeldersbond waarbij verzocht ™ordt de huurbijslag van de gemeente reeds te verleenen bij een huur van f. 2.50 Per week tnolaats van f.4. B en w stellen voor. op dit verzoek af- Wjzend te beschikken Na uitvoerige discussie wordt dit voor- stei met 8 j aangenomen sehitu" w stellen voor afwijzend te be- ,2P een verzoek van den Chr. **nflarbeidersbond tot oprichting van ge meentewege van een bewaarschool, gezien de kosten. De heer v d. Gugten acht de tijd on gunstig voor het verzoek, maar staat er overigens niet onsympathiek tegenover. Spr. merkt op, dat van andere zijde thans aan oprichting van een Kleuterschool wordt gewerkt en of dit kan bulten de overheid om en zonder subsidie. De voorzitter meent dit bevestigend te moeten beantwoorden Men mag toch ver wachten, dat men zich tevoren goed re kenschap van de zaak heeft gegeven, en om steun is tot nu toe niet gevraagd. De heer v. d Gugten heeft dan respect voor de Hervormden, die dit aandurfden en vraagt, of de gemeente dit dan ook niet kon. De heer van Duljn merkt op, dat hij In de oprichtingsvergadering van de Kleuter school is geweest en daar wel degelijk rekening is gehouden met steun van de gemeente, indien dit noodig mocht blij ken. Spr. betreurt dat nu slechts een be paalde groep kinderen geholpen is en had liever een algemeene Christelijke school gezien. Weth. Schoneveld merkt op, dat hij gaarne ideale toestanden ziet en op on derwijsgebied daartoe ook de Kleuterschool rekent. Thans kunnen daarvoor geen gelden worden beschikbaar gesteld, temeer waar de kosten voor de gemeente allicht meer zullen bedragen dan voor anderen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alg. st. aangenomen. Tot benoeming van een lid van de com missie voor steunverleening en werkver schaffing is door B. en W. de volgende voordracht gemaakt: 1. M. Brussee, 2. G. van Duijn, 3. D v d. Kwaak (aphabetisch) Naar aanleiding van een opmerking van den heer van Duijn wordt langdurig stil gestaan bij de vraag van het wenschellike, om de commissie evenredig samen te stel len naar gelang van de politieke gezond heid dan wel wat betreft het zijn van werkgever of werknemer. De heer van Duijn maakt voorts be zwaar, dat ongeorganiseerden op de voor dracht zijn geplaatst. Hij meent, dat alleen georganiseerden zich kunnen geven voor de belangen van anderen. Wethouder Schoneveld en de heer J. Oudshoorn geven van een ander gevoelen blijk. Na 2 vrije stemmingen volgt herstem ming tusschen de heeren D. v. d. Kwaak en D. van Egmond Dzn., waarbij laatst genoemde gekozen wordt. B. en W. stellen voor de onlangs geno men besluiten tot korting van 7°A> op de salarissen der gemeente-ambtenaren, waarvan aanvankelijk 2 ambtenaren wa ren uitgezonderd, te doen gelden voor alle ambtenaren, wegens door G. S. ge- opoerde bezwaren. De heer van Duijn vraagt of de betrok kenen, waar dit besluit met terugwerkende kracht wordt genomen, dit wel kunnen dragen. De voorzitter verklaart tegen de korting in zijn geheel te zijn De raad heeft daar toe alsnog de bevoegdheid te besluiten, maar dan geldt dit voor de andere ambte naren ook. Den heer van Delft ontlokt dit de op merking. dat dan de voorzitter de groote nood in de gemeente niet kent. De heer van Duijn brengt opnieuw ter sprake een voorstel om een progressieve korting in te voeren, waarop de heer Kralt opmerkt, dat dan reeds lang een uitge werkt plan moest zijn ingediend door den heer van Duijn. Na ampele bespreking wordt ten slotte het voorstel van B. en W. met 63 stemmen aangenomen. Z. h. s. worden B. en W. gemachtigd tot wijziging van de begrooting 1932, als door hen voorgesteld. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van de heeren Gebr. Kromhout om verlaging van hum- van een strookje land. De heer van Duijn is voor inwilliging van het verzoek, omdat een prijs van f 1.40 per roe te hoog is. Wethouder Schoneveld en de heer van der Gugten geven blijk van een ander gevoelen De voorzitter wijst ook on de consequenties voor andere huurders, waarna het voorstel van B. en W met 81 stem aangenomen wordt. Bij de rondvraag wordt behandeld een vraag van den heer van Duijn met betrek king tot de verlaging van de vergoeding voor het tweespitten van 45 tot 35 cents. Uitvoerig wordt deze kwestie besproken en medegedeeld, wat in deze door B. en W. en de commissie voor de werkverschaf fing. ten deele vruchteloos, is verricht, ter wijl toegezegd wordt, dat eventueele be gane onrechtvaardigheden nader onder de oogen gezien zullen worden en zoo noodig en mogelijk hersteld. De heer W L. v. d Gugten vraagt, of B. en W. geen aandacht hebben geschon ken aan de herdenkingsfeesten voor Wil lem van Oranje en of van gemeentewege geheel niets geschiedt. De voorz antwoordt, dat deze zaak wel degelijk onder de oogen gezien is. Spr. heeft o.m. de Oranjevereenlgingen ge vraagd tot een gedenkwaardige viering mede te werken, maar ontving daarop ge®p antwoord. Eenige spr zijn aangezocht, doch waren verhinderd. Thans zal aan de schoolkinderen een plaat worden uitge reikt. terwijl Maandag a s. de muziek zich in de gemeente zal doen hooren. Op voorstel va nB en W wordt wegens benoeming van een onderwijzeres met akte K met alg. st. besloten mevrouw W. Schimmer met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres in de nuttige handwerken Op voorstel van B en W wordt beslo ten, waar thans weer eenige objecten voor werkverschaffing aanwezig zijn. deze op Donderdag a.s weer te doen beginnen. Tot vaststelling van het kohier honden belasting ging de Raad hierna in geheime zitting. De Bloemenhandel Het koude weer bracht w'ci eenige wijziging in den bloemenhandel. Het was ten minste nu nog iets waard. Hadden we hetzelfde mooie weer gehouden, dan zou den massa's bloemen zijn doorgedraaid. Nu er van de zaaibloemen al flinke par tijen komen, is de animo voor tulpen en Narcissen wel wat gedaald. De gewone soorten gaan weg, varieerend van 3—9 cL per bos. Massa's Narcissen gingen van 2—9 ct. per 100. Irissen brachten van f. 0.901.90 op, Muurbloemen f. 2-4 per 100 bos, Anemonen f. 0./0—1.20 per 100, Lathyrus 30—45 ct. Lager omzet. Het beduidende lagere omze.cijfer braebt het bestuur van „Flora" er toe het vei lingsiiercentage te verhoogen van a op 6. pet. Nieuwe leden betalen dus net eerste jaar van bun lidmaatschap 7 pet. onkosten. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Willebrordus, zn. van H. v. d. Voort en M. Haver Margaretha Anna, dr. van M. W. Kloek en E. C. v. d. Horst Petrus Josephus, zn. van J. L. Eist en J. Hack. Overleden: M. A. v. Leeuwen, oud 19 jaar ongehuwd H. F. Langelaan, Tl- maand. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. M. Slierendregt. Charbon- laan 15, van Delft C. M. Stokhofde Jong, Hoofdstr. 238 van Amsterdam E. W. H. Bergsma, Hoofdstraat 176 van Er- melo M. HufkensWeiter, Hoofdstr. 82, van Oosterhout S. Balkenende, Fl. Schoutenstraat 32. van Haarlem. Vertrokken: M. A. Wessels, Fl. Schouten straat 33 naar Wateringen J. v. Tooren- burg, Rusthoflaan 29, naar Amsterdam A_ v. d. Oest, Hoofdstraat 111, naar Alphen a. d. Rijn B. Soet, Hoofdstraat 265, naar Haarlem. VOORHOUT. R.K. Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeniging „Eensgezind heid" hield een propaganda-vergadcring, waarbij als spr. optrad de heer A. J. Loer akker. In zijn rede herinnerde spr, aller eerst aan den vooroorlogischen tijd en wees daarbij op het verschil met den hui- digen. Uitvoerig besprak de heer Loer akker vervolgens het regeeringsbeleid en dat der R.K. Staatspartij. Autobusverbinding. Thans is een autobusverbinding tot stand gekomen met Sassenheim en Noord- wijk aan Zee. Waar ons dorp tot nu toe nog geen verbinding met Noordwijk had vormt de totstandkoming een groote ver betering. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. Benoeming onderwijzeres school (dorp) Vergoedingen bijz. scholen - Geen aftrek tot een maximum van f.3.(steunregeling) Onder leiding van burgemeester E. Ver- nède kwam ae raad in spoedeischende vergadering bijeen. Alle leden waren aan wezig behaive de heer J. B.aggaar, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering wer den door den waarn. secretaris voorge lezen en onverandeid vastges.eld. Overgegaan werd tot de benoeming van een onderwijzeres voor de openbare school (dorp). Eerst werd de openbare zitting tijdelijk geschorst, omdat er enkele be sprekingen moeten gehouden worden. Na heropening der zitting werd tot de benoeming overgegaan. De voordracht van B. en W. luidde: (vacature mej. C. M. Taijeur): 1. mej. J. Uerretsen, voorheen te Veur; 2. mej. J. M. van Dongen, voorheen te Oldebroek; 3. mej. A. Buijs, voorheen te Oostvoorne, allen wachtgelders. Tot onderwijzeres werd met alg. benoemd mej. J. Gerretsen en met ingang van heden, 21 April 1933. Blijkens de gemeenterekening 1931, vast gesteld door Ged. Staten, 14 Maart '33 hebben de kosten gewoon lager onderwijs op de openbare scholen in deze gemeente bedragen 4335.92, hetgeen per leerting bedraagt f.19 en adm.-kosten f.0.59, to taal f. 19.50. De vergoedingen ex. artikel 101 der L.O.-wet 1930 over 193f zullen derhalve voor de bijzondere scholen in totaal be dragen: R.K. Jongensschool lBi'/i x i. 19.50 i.3202.87; R.K. Meisjesschool 118 x 1.19.50 f. 28S6: Chr. School 320y2 x f. 19.50 (Verminderd met schoolgeld f. 536.02) f. 5713.73R K. M.isj.spensionaat aid.G.L.O. 251/2 x 19.50 1.497.2a. Totaal f. 12.29 .85. De vergoedingen werden aldus vast gesteld. Nadat een besluit comptabiliteit was genomen en de rekening en verantwoor ding van de ontvangsten en uitgaven, over het kalenderjaar 1932, van de Gezondb.ids- commissie te Katwijk was goedgekeurd, beantwoordde de voorzi.ter een vraag van den heer J. Braggaar in een vorige ver gadering gedaan. Het betreft de aftrek van inkomsten van vrouw of kinderen bij de steunregeling. Het is den voorzi ter gebleken dat deze vraag direct bij het departement was overgebracht, maar dat het antwoord voor de laatstgehouden ver gadering nog niet was gekomen. Thans is antwoord ontvangen en deelde hij mede dat inkomsten van vrouw oi kinderen tot een maximum van f. 3 niet in aanmerking komen voor aftrek. Waar niemand van de leden meer iets heelt voor de openbare zitting, werd deze ge sloten en in besloten zitting het punt ontheffingen schoolgeld behandeld. ALPHEN Vee koe ken fabriek „De Lcerhoeve" Heden bestaat de N.V Veekoekenfabriek ,X>e Leerhoeve" onder deze gemeente 30 jaar Oorspronkelijk was de Leerhoeve het eigendom van den heer Visser te Ha- zerswoude, die haar bestemde voor een idleel doel: nl een boerderij, waar boe rendochters en -zoons zich onder deskun dige leiding zouden bekwamen zoowei practtsch als theoretisch voor het landbouwbedrijt „De Leerhoeve" zou werkzaam zijn „in het belang van de Jeugdige boeren, het menschdom, het vee en den landbouw" Na diens overlijden kwam „De Leer hoeve" in handen van baron Tindal en na diens heengaan zou een en ander aan vankelijk in perceelen verkocht worden. Doch uiteindelijk werd de hoeve in haar geheel gekocht door den heer Jacob Wil lem Clant, die met anderen de veekoeken- fabriek „De Leerhoeve" oprichtte op 22 April 1903 In de leiding dezer onder neming heeft de heer Clant, nu wonende te Vorden, een zeer belangrijk aandeel i gehad. Diefstal. In de omgeving van Gouwsluls werd door iemand de assistentie der politie In geroepen voor vermeende diefstal, waar van men een der huisgepooten verdacht. Een der agenten toog op onderzoek uit. Van diefstal bleek geen sprake en het vermiste kwam spoedig terecht. Vreemd keek echter de agent toen hij buiten kwam en ontdekte dat men zijn rijwiel had ont vreemd. Inbraak. In den vorigen nacht werd ingebroken in het pakhuis van den wijnhandel van de Fa. J. de Gr. aan de van Genderen- straat. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich den toegang verscliaft. Ontvreemd werden een 6-tal fiesschen Catz-bltter. Tot nu toe is van dein) da- der(s) niets bekend. A. C. Fles, idem, idem; A. Molendijk, idem, idem; A. D. Timmerman en vr„ uit Oegstgeest, Hoilaan 2U; W. Pasch, uit Den Haag, Bloemcamplaan 62; K. O. Schou- Nielsen en gez, uit Den Haag, Duinweg 1; H. M. Jepsen, idem, idem; H. J. Pluljgers en gez., uit Rotterdam, Koekoekslaan 4; j M. Kruijssen, idem, idem; G. C. Boggeman en vr., uit Den Haag, L. Kerkdam 111; RJed. P. A. van MaaneD en gez., uit Den Haag, Wittenb.weg 68; E. Groothoff, idem, idem. Vertrokken: W. Eeshuis en gez., naar Amsterdam, Eendrachlslraat 25; J. S. Jan sen, naar Velp .Huize De Goede Herder; L. Malek, naar Den Haag, Frankenstraat 110; A. Wischbowski, naar Bottrop; Wed. G. A. Hoogenstraaten, naar Den Haag, Oude Scheveningscheweg 110; H. C. van de Wetering, naar Buitenland; B van der Wulp, naar Den Haag, Govert Bidloostr. 76; A. A. A. Karabeel, naar Den Haag, Benoordenh.weg 161: C. van Tol, naar Leiderdorp, van Leeuwenpark 45; J. Vor- mus, naar Ettelbruck; H. Jansen en vr., naar Den Haag, van Heutszstraat 29; A. I Visser en geznaar den Bommel, Molen dijk 294; M. Wallner, naar Zagreb Yoego I Slavie; J. Blom geb. Dekker, naar Manna, j N.O.I., Java. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Albertus, v. van W. J. D. van Dijk en M. Mostert; Josephina Theodora Maria, d. van H. W. Baijer en A. M. Paardenkooper; Geertruida Maria, d. van T. J. van Beek en G. C. Ummelen; 1 Johannes Hugo, z. van J. C. v. d. Ploeg en M. C. van Veen. Overleden: Antonius van Haastregt, 57 I jaar, echtgen., van P. Goedemans: Andries Willem van Dijk, 56 jaar, echtgen. van E. Vos; Petrus Nicolaas Bijvoet, 74 jaar, I echtgen. van L. A. A. Baronesse van Voorst tot Voorst. I Ondertrouwd: P. J. van Wegberg en M. C. Zeelen; S. den Hollander en C. j Ortmann. Getrouwd: H. Blom en J. Dekker: P. W. Scherjon en S. M. van Wilpe; J. M. S. van der Peijl en A. J. J. Schel- Icnbach. Gouden huwelijksfeest. 6 Mei as. hopen onze plaatsgenooten, de 74-jarige Dirk Bijl en de 71Jarige Jjpina Petronella Vos hun 50-jarige eehlver- eeniging te herdenken. Beide oudjes zijn niettegenstaande hun hoogen leeftijd nog goed gezond. Gevonden; 1 doosje, inhoudende kin derspeelgoed. 1 pakje onderkleeren, X da mes armbandhorloge, 2 nieuwe deuren zonder glas. Inlichtingen j>ollticbureau Julianastraat. Ten bate van het t.b.c.-fonds van den Chr. Nat. Werkmansbond zal Woens dag a.s. een speldjesdag worden gehouden BODEGRAVEN. Bedankt voor Beroep. Ds. J. Ch W. Kruishoop, alhier, heeft bedankt voor het beroep der Ned. Hcrv. Kerk te Nljkerk. BOSKOOP „De Vrijheidsond." Alhier had in hotel „Klaassen" een vergadering plaats van de afd. Boskoop van de Lib. Staatspartij „De Vrijheids bond." Ale eerste spreker trad op, prof. dr. B. D Eerdmans, met het onderwerp: „De politieke aanslag op Neerland's wel zijn", waarna mevr. Boon van der Starp, sprak naar aanleiding van het onder werp: „Over het liberale beginsel in on zen tijd." Naar beide redevoeringen werd met de grootste aandacht geluisterd. TER AAR. Bedankt voor Beroep. Ds. J. van Dorssen te Nieuw-Beyerland heeft bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier. O WADDINXVEEN. A.-R. Kiesvereeniging. In een vergadering van de A.R. Kies vereeniging werd het woord gevoerd door den heer Chr. van den Heuvel, die de ver schillende punten van het A.-R. verkie zingsmanifest uiteenzette. Door enkelen werden vragen gesteld, welke door den spr. op uitvoerige wijze werden beant woord. Betonfabriek „Cornic." Wij vernamen, dat aan de betonfabriek „Cernic" eveneens een overwerkvergun- nlng is verleend, terwijl verschillende werkloozcn hier in dienst zijn genomen. De Emmabloemcollectc bracht f. 234.83 op. WOUBRUGGE. Willem van Oranje-herdenking. Naar wij vernemen zal de samenkomst tot herdenking van den 4UUsten gebooile- dag van Prins Willem van Oranje alhier gehouden worden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Als sprekers zullen optreden de predikanten Jellema, mei als onderwerp „Prins Wille.n als geloolsh. ld' en Nauta met als onderwerp „Uit het leven van Prins Willem", terwijl de Cbr. gemengde zangvereeniging en een zang solist muzikale medewerking zullen ver leenen. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Huibert, z. van Johannes Ko ning en van Neeltje Hoevers; Cornelia Adriana, d. van Adrianus Cornells Verburg en Anna Boesveld. Ondertrouwd: Arie Bitter, j.m. 24 jaar te Reeuwljk en Jacoba Slappendel, j.tl. 21 jaar; Gijsbertus Johannes van Veld- I huizen J.m. 28 jaar te Bodegraven en Jacoba Maria Vollering, j.d. 25 jaar. WASSENAAR. Loop der bevolking. Gevestigd: H. F. Kopietz, uit Engeland, Buurtweg 8; Wed. N. F. M. Vos geb. C. M. A. Siersma, uit Den Haag, Ridderlaan 1J. H. Lommert geb. Leemans, idem, idem; M. A. StieL uit Den Haag, Mecklen- burglaan 1; B. Th. Jonker, uit Den Haag, Wassenaarscheslag ID; H. W. van Brakel en gez., uit Den Haag, Oostd.weg 197; H. J. M. Toet, uit Rotterdam, Narcislaan 24; H. A. Hulsebosch, uit Amsterdam, v. Z. van Nijeveltstraat 239; K. Strohmeijer, uit Den Haag, Konijnenlaan 38; W. Th. Rotteveel, uit Vlissingen, Bloemluststraat 90; G. M. H. Siebert, uit Osterfeld, Wittenb. weg 160; F. L. Louwman, uit Den Haag, Eikenlaan 5; L. C. M. Niessen, uit Den Haag, Gr. Haesebr.weg 6; L. Rath, uit Den Haag, Kerkeboschlaan 4; J. P. Janssen, uit Nijmegen, Pr. Fied.laan 3; M. E. Troost, uit Rotterdam, Poortlaan 3; C. H. Landsman en gez. uit Den Haag, Poort- laan 19: E. M. Swagemakers en vr„ uit buitenland, Bcusenhorstlaan 14; G. E. M. Recout geb Wagh, uit Soest, Papeweg 17; H Blom en gezin, uit Batavia, Gr. Haese- broekweg 59. G. C. Carriere en gez„ uit Bloemendaal, Araweg 7; J. E. van Apel doorn en gez., uit Rotterdam, Laan van Hoogwolde 6; A. C. de Snoo en gez., uit Oostvoorne, Konijnenlaan 12; A. Korteweg, nit Den Haag, van Z. van Nijeveltstraat 69; ZOETERWOUDE Vergadering C. J. V. „Obadja". De C.J.V. „Obadja" hield haar laatste vergadering in dit seizoen. Tevens was dit een afscheidsavond voor den voorzitter, den beer J. D. v. d. Loo, die gedurende ruim 14 jaar deze functie had vervuld. I Na een hartelijke toespraak van den secre taris, E. J. v. d. Loo, overhandigde deze den voorzitter uit naam der vereeniging, een blijk van waardeering in den vorm van een rookstoei uit dankbaarheid voor de liefde en trouw waarmede hij zijn functie had waargenomen, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij deze nog lang in gezondheid mag gebruiken. De voorzitter, de heer v. d. Loo, dankte de vereeniging met een hartelijk woord, en wenschte naar al het goede toe. Daarbij verzekerde hij, nog lang het voorbij gegane in aangename herinnering zal behouden. Daarna bleef men nog gezellig bijeen. ZEVENHOVEN. Aanbesteding. Aanbesteed werd het onderhouden van den polder Nieuwkoop. Ingeschreven werd als volgt: P. de Raad, Ter Aar f. 1523; H. Vergunst, Aarlanderveen, 1. 1525: N de Pater f. 1485; Gebr. Kammeraad, Ter Aar f.1475; S. van der Loo f. 1542; J Wocrde f.1384; P. Bodegraven, f.1251. Voor de levering van 1915 M3 grint in 2 perceclcn ten behoeve van den polder werd als volgt ingeschreven: J. Rodenburg, Nieuwveen 1.2.46 en 2.74, C. Westdijk, Woubrugge, 1. 2.81 en f. 3.23, J. H. Omzicht, Zoeterw., f. 2.65 en f. 2.65, J. M. Samson, Leiden, f2.52 en f. 2.52, D. Versloot, Bodegraven, 1.2.47 en f. 2.77, A. Oudenallen, Woerden f. 2.46 en f. 2.46 In beide gevallen de gunning aangehouden. NIEUWE UITGAVEN. Bij gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje, verscheen bij den uitgever W. G. den Boer te Middelburg een fraaie uitgave van een twintigtal brie ven van deze figuur, de grootste uit de geschiedenis van ons nationaal volksbe staan. De keuze der brieven welke in deze bundel ondergebracht zouden worden, werd gedaan door mej. M. W Jurriaanse, terwijl mej. dr. C. Serrurier zich met de moeilijke taak belastte deze een en twin tig brieven in modern Nederlandsch weer te geven. Van een paar brieven vinden we bovendien een fasclmile en verder is er bij eik der brieven een korte belichting, die zijn plaats in het historisch gebeuren aan wijst. Bij dit werk getiteld Brieven, schreef dr N. Japlkse een zeer waardeerend woord j ter begeleiding, een opwekking om deze brieven uit het leven van dezen grooten en genialen Nederlander ter hand te nemen. Onder leiding van prof. dr. C. Geijl, met medewerking van een aantal vooraan staande figuren uit Nederland en Vlaan deren, verscheen bij denzelfden uitgever Wilhelmus van Nassouwe, een geschied kundig werk met 17 fraaie illustraties, waarvan mr. B. C. J. Loder ln zijn inlei dend woord o.a. zegt: „In dit boek ls zijn leven geschetst door vooraanstaande man nen van iedere richting en politieke kleur, waardevol teeken van den geest, die deze herdenking beheerscht. Zij hebben hem geteekend m zijn persoonlijkheid, zijn ge zindheid, zijn geestkracht en volharding ondanks slagen van noodlot, tegenkanting en teleurstelling in den omvang van wat hij te bereiken zocht. Zij schetsen den grooten staatsman, veldheer en regent." Uit den inhoud noemen wij o.a.: dr. N. B. Tenhaefi „De Jeugd van Willem den Zwijger"; dr. A. Erens A. P. Tongerloo „Prins Willem als leider der oppositie van hooge adel en geestelijkheid" <1555 1566); dr. N Japikse „Prins Willem in de General Unie" (1576—1581), prof. dr. L. Knappert „Prins Willem en de godsdienst vrijheid De prijs van dit boek is f 7.50. Van de K.L.M. ontvingen wij eenig als altijd goeci verzorgd reclame-nvaterlaal, zoowel op binnenlandsche verbindingen als op den Indië-lljn betrekking hebbend. 3—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7