Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad BUITENLAND. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Zaterdag 22 April JijQ) „1 Rook dan de beste Sigaret voor Uw gezondheid! VISSCHERIJBEBICHTEN Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité, TELEGRAMMEN. DE BIOSCOPEN, Luxor-Theatcr Voorafgegaan door enkele kleine, komische films en een niet alleen uit propagandistisch, maar ook uit cineastisch oogpunt vermelding verdienend reclame-filmpje van de Vereenlglng „Ned Fabrikaat" wordt thans ln het Luxor- theater de Ufa-film „F.P. 1 antwortet nicht" vertoond. Spanning roept dit sober gehouden verhaal in hooge mate op De grondgedachte, een drijvend vliegveld in het midden van den Atlantischen Oceaan, zal voor velen een Jules Verne-idee zijn. Maar ook dan dient niet te worden ver geten, dat de tijd vele ideeën van dezen schrijver, zij het soms in iets anderen vorm heeft bewaarheid. De vreemdsoortige maar vooral sensationeels wijze, waarop de plannen aan de vergetelheid worden ontrukt, het jagende tempo, waarin de bouw van het grootsche werk wordt uit gevoerd, het even aanstippen van de po gingen tot sabotage, de worsteling tus- schen den kapitein en den saboteur, welke op het hoofdkantoor te Hamburg langs radio-telegraflschen weg wordt opgevan gen, het uitzenden van een hulp-expeditie, het naderende vergaan van het gevaarte en de redding: het is één climax! Door het sterke spel van de hoofdpersonen Hans Albers, Sybille Schmitz. Paul Hartmann. Peter Lorre en Hermann Spee'mans, maar ook door de sublieme fotografie werd de film een meesterwerk. Trlanon-Thcater. „Madame Butter fly!" Imposante droomwereld uit 't land van de rijzende Zon, Japansche theehuis jes met haar geisha's, feeërieke tuinen met exotische lampions Cho-Cho-San is zulk een geisha op wie de Amerlkaansche luitenant Pinkerton verliefd wordt. En hun liefde vindt zelfs haar vervolg in een hu welijk. Totdat Pinkerton weer naar Ame rika terug moet. en 't rassenverschil zijn Invloed doet gelden want ln Amerika wacht nog steeds een blanke vrouw op hem Denkend aan de Japansche gewoonten, kan hij zonder gewetensbezwaren met de Amerlkaansche huwen En wanneer Cho- Cho-San dit verneemt scheidt zij zich van hem door zich te dooden. Dit gegeven is geenszins een verfilmde opera geworden doch een stuk romantiek in een sprookjes land. Zulks zeer ten voordeele van de film, want de handeling behoeft nu geen oogen- bllk op den zang te wachten. Puccini's muziek is bovendien passend op den ach tergrond gehouden. Dat Sylvia Sydney een „root fllmspeler was wisten we reeds en door haar knaooe gave vertolking van Cho-Cho-San zHn we daarin nog versterkt. Cary Grant is haar tegenspeler, een acteur met aanleg. Tenslotte nog Charlie Ruggles in een geestige rol Eenige welgeslaagde close-ups verbooeen de sfeer, die de film kenmerkt ten zeerste. In 't voornrogramma verdient de volle aandacht de opname van 't Concertge bouworkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg, dat o.m. speelt de Hongaarsche marsch uit La Damnation de Faust" van Hector Berlioz De weergave benevens de fotogra fie zijn uitstekend Verder kan men eens flink lachen om Szöke Szakall in „Het strijkkwartet". Ogenblikkelijk wanneer deze gezellige dikkerd op 't witte doek verschijnt moet men we! om zijn meester lijke onhandigheid lachen. Casino-Theater. Deze week draalt in genoemd theater twee Ufa's films. De eerste hoofdfilm is „Muiterij aan boord" met Lilian Rich cn John Stuart in de hoofdrollen De zoon van een kranten koning wordt bi) een schipbreuk gered door de dochter van den bootsman. Als belooning wordt zij door zijn ouders in huls opgenomen om behoorlijk opge voed te worden. Haar' vader echter tracht op een slechte wijze rijk te worden. De krantenkoning komt daarvan op de hoogte en ontmaskert hem, waardoor hij zelfmoord pleegt. Zijn dochter die veel van haar vader hield tracht zich te wreken. Zij weet den zoon van den krantenkoning op het schip van haar vader te krijgen om hem van zijn leven te berooven. Maar de liefde voor hem komt weer op en dat redt hem zijn reven. De tweede hoofdfilm, welke vanaf heden draalt, is „Heerschers der Duisternis" met den bekenden filmspeler Emil Jannings in de hoofdrol. Onder verwijzing naar een adverten tie in dit Blad verzoekt men ons de aan dacht te vestigen od een muzikale soirée tc geven door The Dutch Players op Maandag a.s. WU verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een openbare verga dering der Chr. Dem. Unie op Dinsdag a.s. Wij vestigen gaarne de aanoacht op de lezing, die door den heer C. J. Toebes, Ambtenaar voor de Kinderwetten te Rot terdam, en leider van het bureau der Ver eenlglng Alcoholbestnjding bij Snelver keer. gehouden zal worden in het gebouw der Internationale Orde van Goede Tem pelieren. Hooglandsche Kerkkoorsteeg No. 7. alhier a.s. Dinsdag, 25 April te 3 uur, over het onderwerp„Verwaarloosde en misdadige jeugd.", dat zeker aller be langstelling waard is. Men zie de adver tentie In dit nummer. Ten nadeele van de firma P is gis termiddag tusschen halfeen en halftwee uit den winkel aan de Breestraat een be drag van f. 200 aan geldswaarden en van f.250 aan voor de(n) inbrekerfs' waarde- looze licentie-bewijzen ontvreemd. Twee Duttsche dienstboden E K. en K R die zich zonder middelen van be staan aan het politiebureau meldden, zijn door de politie over de grens geleid. De brandweer heeft gisteren ten huize van H J S in de Groenerieee No 90 een 5Ch"0*--'n"nu-'"->',*r «roWycpVit. Het Bestuur der Vereeniging van Varken«fokkers en Mesters te Lelden meldt dat Dinsdag a.s. op de Veemarkt een demonstratie en verkooplng zal gehou den worden van geregistreerde fokvarkens. De bedoeling hiervan is een beeld te geven van de ontwikkeling der varkens fokkerij in dit gebied van Zuid-Holland en kennis te verspreiden omtrent het deel van het stamboek alsmede van de hier door reeds bereikte resultaten, en door onderlinge concurrentie en vergelijking een gezonde prikkel te wekken tot ver betering van ons varkenras. Verder zal er gelegenheid zijn voor aan koop van goed fokmateriaal. Zooals uit een reeks kleine adverten ties is gebleken viert de Vereeniging Gro ningen alhier heden haar 2e lustrum. Hedenmiddag is er receptie In de Burcht van 3Vï5 uur: hedenavond tooneel- ultvoering en uitspraak der jury. TM? A f C-T^EFNE TOESTAND. MacDonald in Amerika gearriveerd Diverse besprekingen. De „Berengaria", aan boord van welk schip Mac Donald naar Amerika gereisd is. is te New York aangekomen. De Britsche premier werd door een ste delijke delegatie begroet. Ook de Britsche ambassadeur was ter verwelkoming aan wezig. Negentien kanonschoten vertolkten het saluut der natie. Onmiddellijk daarop werd de Engelsche gast voor een microfoon geplaatst, waar op gansch Noord-Amerlka via de radio stations was aangesloten, om een toe spraak te houden. MacDonald zeide: „Heel de wereld wor stelt met de economische depressie. Ik ben naar Amerika gekomen, om met den pre sident der Vereenlgde Staten een veld tocht tegen den nood te organiseeren. Ik kom met de zelfde goede bedoelingen voor samenwerking als de vorige maal." Tot de pers en omstaanders verklaarde Mac Donald nog. dat het prijsgeven van den gouden standaard door Amerika van geen invloed was voor Engeland. In een geschreven verklaring sprak Mac Donald de hoop uit, dat hij jnet den Amerikaanschen president vrij van ge dachten zou kunnen wisselen over de tal rijke economische en politieke vraagstuk ken. welke de wereld in spanning houden. „Het is natuurlijk niet te verwachten", aldus de Engelsche premier, „dat er in de enkele dazen, die ons ter beschikking staan, definitieve overeenkomsten tot stand zullen komen; trouwens de andede landen zijn bij deze kwesties evenzeer be trokken als wij; maar er moet getracht worden, een weg te banen voor een ge zamenlijke actie en ik geloof, dat de be sprekingen. welke ik thans hier voeren kom, tot dat doel noodzakelijk zijn. Per specialen trein is Mac Donald naar Washington vertrokken, alwaar hij gister avond arriveerde. Roosevelt is volkomen hersteld van een verkoudheid, welke hij dezer dagen had opgeloopen. Hij is voornemens, morgen den heelen dag aanboord van het marine-vaartuig „Sequoia" op de Potomac-rlvier door te brengen. Met hem zullen aan dezen tocht deelnemen Mac Donald en een kleine groep genoodigden, waaronder ook mevr. Roosevelt en mejuffrouw Ishbel Mac Do nald. Zijn adviseurs zal Roosevelt echter dien dag thuislaten. Mac Donald zal hedenavond de gast zijn van president en mevr. Roosevelt die den Britsehen staatsman een intiem diner zullen aanbieden in het Witte Huis. Staatssecretaris Woodin heeft in de bijeenkomst van de financieele commissie van den Amerikaanschen Senaat ver klaard, dat de ingediende monetaire voor stellen de Vereenlgde Staten zouden red den uit de depressie, indien zij volgens zuiver zakelijke zijde zouden worden toegepast. Woodin legde er voorts den nadruk op, dat het voorstel den president de macht in handen geeft, om de inflatie scherp te controleeren. Hooggeplaatste functionarissen ver klaren, dat Amerika den gouden stan- N.V. VEREENIGING ROTTERDAMSCH-HOFSTAD-TOONEEL. Pas op de verf, blijspel in 3 bedrijven, v. René Fauchois. De abonnementsvoorstellingen zijn gis teravond besloten met een luchtig Fransch blijspel, dat zich zeer gemakkelijk laat sa- voureeren. Het is een farce op de schilde rijen-zwendel der laatste tijden, zooals zeer speciaal ln het derde en sterkste bedrijf tot uiting komt De Hollandsche titel geeft allerminst de bedoeling aan en lijkt ons zeer slecht gekozen. Een oude plattelandsdokter zonder prac- tljd, tengevolge waarvan hij ongeveer aan den grond zit. heeft eens een schilder be handeld, een zonderling, die bij zijn ster ven niets achterliet om zün schulden te betalen. Plotseling wordt echter de waarde van zijn werk erkend en zijn schilderijen krijgen groote waarde. Onder voorwendsel een vriend van den overleden schilder te zijn, komt een mislukt collega alleen als copy-maker is hij van beteekenis! de schuld van 300 franc bij den dokter be talen. wien hij een paar schilderijen af troggelt als aandenken; een was in 't kip penhok gebruikt een ander aan de ach terzijde beklad door een eigenwijs nest van een dochter. Als de dokter tenslotte op de hoogte wordt gesteld van de „ramp" ontdekt hij. dat de oude gedienstige nog een geschilderd portret heeft. Hij wil dit verkoopen voor 200 000 frs. doch de meid weigert beslist van dit voor haar zoo dier bare herinneringsstuk afstand te doen maar zij schenkt den dokter een zevental andere schilderijen van de hand van den overledene, door haar gered van vernieling uit zuivere piëteit. De dokter is dus toch „gered" en geeft na aanvankelijk weigeren nu zijn Jongste dochter met vreugde aan een jongen schilder, wiens toekomst ver zekerd lijkt, nu hem opeens de oogen zijn geooend voor de waarde die zulke „prul len" kunnen hebben. Het blijspel kabbelt kalm behagelijk voort zonder bepaald veel geestige trou vailles doch wel amusant, tot het in het derde bedrijf aardig aan de kaak stelt, hoe in de kunstwereld wordt „gehandeld" be drogen. groot gemaakt of afgebroken. Daar was er geest en juiste visie ln de hekeling. Johan Elsensohn typeerde den dokter met veel vuur; af en toe ietwat gechan geerd. doch zoo. dat de grens niet werd overschreden, 't Was saoDig en jolig! Naast hem willen wij in de eerste plaats noemen Enny HeymansSnijders als de gedien stige en voorts Antoon Roemer als kunst criticus van onbesproken reoutatie. Dan volgen Jan van Ees Joeki Broedelet en Piet Rienks resD als de conv-maker iong- ste dochter en haar aanstaande. Minder was Ceesje Soeenhoff als oudste dochter wie dat hekserige niet scheen te liggen De overige rollen h'iiven vlak en werden naar behooren vervuld. De schouwburg was uitstekend bezet en heeft zich deze lichte tooneelkost goed doen smaken. daard heeft prijsgegeven ter verbetering van zijn blnnenlandschen en financieelen toestand, evenwel niet om bij de a.s. in ternationale economische onderhande lingen tegenover het buitenland pressie uit te oefenen. De Fransche premier Daladier heeft een vrij langdurige bespreking gehad met Norman Davis. Eenerzljds verluidt, dat deze bespreking in hoofdzaak betrekking heeft gehad op de recente gebeurtenissen in Amerika. Deze onderstelling schijnt te worden be vestigd. doordat de minister van finan ciën George Bonnet, later een bezoek heeft gebracht aan Daladier, die daarna weer een langdurige conferentie heeft ge had met den gouverneur van Banque de France. Maar anderzijds heet het dat het onder houd in hoofdzaak betrekking heeft ge had op de a.s. heropening der ontwape ningsconferentie. Speciaal zou besproken zijn de te volgen procedure. Zekere proble men van princlpleelen aard zouden even eens onder het oog zijn gezien. Slechts incidenteel, heet het van deze zijde, werden bij het onderhoud ook kwesties aangeroerd welke verband hou den met de jongste beslissing van Roose velt: het prijsgeven van den gouden stan daard. Norman Davis zal heden naar Genève vertrekken. De Roemeensche en de Zuid-Slavische minister van bulteniandsche zaken, Tltu- lescu en Jeftitsi. ontmoetten elkaar gister te Subotitsa (Maria Theresiopell ter be spreking van de laatste gebeurtenissen op internationaal politiek gebied. DUITSCHLAND. Een Pruisisch ministerie bijna gevormd. Pressie op buitenlandscbe pers. Oproep van het Centrum. Nadat de Rijkskanselier op 11 April j.l. den commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Blnnenlandsche Zaken. Rijksminister Hermann Goering had benoemd tot Pruisch minister-presi dent. is thans het volgende ministerie sa mengesteld: Pruisisch premier: Hermann Goering. tegelijkertijd minister van blnnenl. zaken. Financiën: De commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Finan ciën Pooitz. Justitie: De commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Justitie Kerrl. Wetenschap. Kunsten en Volksopvoeding de commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Onderwijs, eere- dlenst en volksopvoeding Rust. Betreffende de bezetting der Pruisische ministeries voor Seonomische Zaken en Arbeid. Landbouw Domeinen en Bosschen worden nog onderhandelingen gevoerd tus schen minister president Goering en Rljks- miniser dr. Hugenberg. Minister Rust heeft een verordening uit gevaardigd. volgens welke alle Marxistische vereenigingen en organisaties voor jeugd zorg en lichaamsoefeningen met ingang van heden uit de plaatselijke en districts commissies voor jeugdzorg moeten worden uitgesloten. Verder moet de aanstelling van Marxis tische jeugdleiders onmiddellijk gestaakt worden. Voor zoover dit nog niet geschied is. moeten deze leiders zoo spoedig moge lijk door geschikte personen vervangen worden. t n De Duitsche regeering gaat voort in het buitenland pressie te oefenen inzake de pers. Zoo heeft zij b.v. te Stockholm er oo laten wijzen dat de houding van een deel der Zweedsche pers, waaronder orga nen die officieus tot de reveeringsbladen mogen gerekend worden niet bevorderlijk of geschikt is om een basis te vormen voor de a.s. onderhandelingen tot hernieuwing van een Duitsch-Zweedsch handelsverdrag. Een Poolsche Jood is door de rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens de verspreiding van ..gruwel- berichten". Tengevolge van een protest van den Duitscben gezant heeft de Hongaarsche regeering het Joodsche weekblad Eggen- looseg. dat herhaaldelijk hatelijke berich ten over Dultschland had gepubliceerd, verboden f m De Centrumspartij publiceert de volgen de proclamatie: Centrumslieden in stad en land. Volgens de statuten der Duitsche Cen trumspartij moeten de partijbureaux na iedere verkiezing voor den rijksdag op nieuw worden bezet. Aan de tenuitvoerlegging van deze be paling moet groote beteekenis worden ge hecht. De partijleiding zal zeer spoedig de voorzitters der districten bijeenroepen en de noodzakelijke besluiten nemen. De beste krachten moeten de Centrums- partij leiden. Daarbij moet natuurlijk plaats worden gemaakt voor jongere krachten. De christelijke oer-idee, in wier dienst wij staan, dwingt ons, aan alle ver tegenwoordigers en leden der partijbewe ging en corporaties in ieder opzicht de hoogste eischen te stellen. OOSTENRIJK. Verbod van politieke stakingen. De Oostenrijksche ministerraad heeft een verordening goedgekeurd, waarbij stakin gen om politieke redenen en stakingen in ondernemingen, die onder het beheer van den staat of van autonome lichamen staan worden verboden Werkwilligen, die aan stakingen niet willen deelnemen, zullen door deze weigering in hun rechten tegen over de vakbonden, waartoe zij tot dat oogenblik behoorden niet worden gekort. De verordening heeft geen betrekking op stakingen uit oeconomtsche overwegingen, voor zoover het althans geen bedrijven onder het toezicht van autonome lichamen betreft Deze verordening is dus tegen de vakbonden gericht om hup te verhinderen eventueele stakingsmaatregelen te nemen. In de Heilmwehr hebben de tegenstellin gen zoo'n omvang aangenomen, dat voor een splitsing wordt gevreesd. Vooral tus schen Steldle en Stachemberg ls het mis. RECLAME. CHIEF WHIP had diep mun ven no' in Dui roei ENGELAND. Solidariteit onder de Engelsche mijnwerkers. De mijnwerkers ln het mijndistrict Blae- navon (Monmouth), waar de werkloosheid een zeer grooten omvang heeft aangeno men. hebben vrijwillig besloten tot een so- lidariteits-experiment door het beschik bare werk gelijkelijk met de werkloozen te verdeelen, in samenwerking met de direc tie. di om beurten verschillende ploegen te werk zal stellen en wel zoodanig, dat alle mijnwerkers in het district ongeveer acht maanden per jaar werk zullen hebben. RUSLAND. De veroordeelde Engelschen. Aan beide veroordeelde Engelschen zal worden toegestaan, hun beroep van inge nieur uit te oefenen bij de Russische electriflcatiewerken. onder toezicht van ambtenaren van de Gepoe. Zij zullen niet door gewapende cipiers bewaakt worden. Evenals iedere andere sovjet-arbeider zullen zij een roebel loon per dag ontvan gen, waarvan echter een deel zal worden ingehouden voor voedsel en verblijfkosten. Gisteren zou het verzoek om gratie zijn ingediend. De vrijgesproken Gregory en de drie uit Rusland verbannen Engelsche ingenieurs zijn met hun verdedigers te Warschau aangekomen Aan de grens werden zij door een groot gezelschap journalisten opge wacht. doch zij wenschten geen verklarin gen af te leggen. O.a. waren drie vliegtui gen met journalisten uit Engeland aange komen. De ingenieurs zetten hun reis over Ber lijn voort. Over het door mevrouw Litwinof geor ganiseerde avondfeest meldt men nog, dat alle buitenlandsche gezantschappen volle dig waren vertegenwoordigd, met uitzon dering van de leden van het Britsche ge zantschap en eenige buitenlandsche pers vertegenwoordigers. Mevrouw Litwinof was een opvallend actieve gastvrouw en een generaal van het roode leger trad op als haar ceremonie meester. In de schitterend ingerichte balzaal werden de gasten bezig gehouden door de beste zangers van de Moskousche oDera en een ballet, terwijl door een Zigeunerdan seres uit Kaukasië solo-dansen werden uit gevoerd. IJMUIDEN 22 April. VISCHPKIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.85—1.80, Griet per kist van 50 K G. f.38—18, Tongen per K.G. f. 2.05—1.20, Middelschol per kist van 50 KG. f.27, Zetschol f.20 19, Kleine Schol f. 17—8. Schar f.9-4.50, Wijting f.5.70. Aangekomen 2 loggers: K.W. 172 met f.501, K.W. 104 met f. 1X31. i)i!niiiiminHiiiuuiniimniiiiiiiiiiiiiniiimiMiMiiiiiiiiiinimmitiiniiminninninminmra>| iiiiiaiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininuiiiiiiuiiiiiHMiiiiiiiiw^v MC DONALD IN AMERIKA. WASHINGTON, 22 April (V.D.). Si een gala-diner op het Witte Huis, kof na aankomst van MacDonald. vond bespreking tusschen Roosevelt en Ma' Donald plaats om de grondslagen voor ft komende onderhandelingen op de Ecor.t- mische Wereldconferentie te Londen vsö te stellen. Deze bespreking had geen for meel karakter. De beide staatslieden zat« rookend voor het haardvuur in de hlsto- rlsche Ovale Zaal. Ook de kwestie oorlogsschulden en de plannen voor inter nationale stabiliseering der valuta's k«- men ter sprake. Sf 8 VOLLEDIGE BREUK IN DE ENGELSCH- ItUSSISCHE HANDELSBETREKKINGEN MOSKOU, 22 April. (V.D.) Op initia tief van den Raad van Volkscommissaris sen der Sovjet-Unie, is gisteravond eet verordening uitgevaardigd, waardoor prak tisch de geheele Britsche handel met Sovjet-Unie wordt lamgelegd. Deze bepalingen luiden als volgt: 1. De regeering der Sovjet-Unie vet- biedt alle Russische staatsorganen in En geland of in de Engelsche koloniën orden voor de Sovjet-regeering te plaatsen. 2. De regeering der Sovjet-Unie ver biedt het charteren van schepen, die ond« Engelsche vlag varen. 3. De Sovjet-regeering zal een speen" verordening uitvaardigen over het tran sito-verkeer van Engelsche goederen over Rusland. 4 De Arcos en de Russische handels- vertegenwoordiging in Engeland staker voorloopig hun werkzaamheden. 5. Deze verordening blijft van kracal totdat de Engelsche regeering het invoer verbod voor Russische goederen opbelt. Bovendien heeft de regeering der Sov jet-Unie bepaald, dat alle schepen onder Engelsche vlag, die Russische havens aan- loopen. dubbele havengelden moeten be talen. Tenslotte overweegt de Sovjet-regee- ring nog verdere maatregelen tegen de Britsche regeering, die door haar invoer verbod den Russlschen invoer naar Enge land ernstig heeft benadeeld. Door der- contra-maatregelen der Sovjetregeerinl de verbreking der handelsbetrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Engeland ee~ feit. De Sovjet-regeering heeft den leider oe- Russische handelsvertegenwoordiging Londen, Oserskl. opdracht gegeven. ,eI_ stond naar Moskou te komen om rappo" uit te brengen. Bovendien zal een gede' van het personeel der Russische handels- vertegenwoordiging te Londen worder onv slagen Slechts eenige personeelleden "in I ven gehandhaafd om de Russische staat-- eigendommen te beschermen. Ook bij de Arcos wordt 'n groot gedee" van het personeel ontslagen. »-»

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2