I I Contact met ingang van 24 dezer verbroken. 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 April 1933 Derde Blad No. 22419 KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. afgifte van rijbewijzen. n» overschotten van het Centraal Bureau verdeeld. Het lid der Tweede Kamer de heer F. Vos toeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1 Is het waar, dat het overschot der inkomsten van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaar digheid te 's-Gravenhage, welk overschot kadert de oprichting van dat bureau in totaal ongeveer f. 252.000 beloopt, onlangs Js verdeeld tusschen de vier verkeersorga- nisaties, welke tot de oprichting van het genoemde bureau het initiatief hebben ge- «Tl? het waar, dat de minister aan deze vérdeeling zijn goedkeuring heeft geschon ken onder voorwaarde, dat aan de regee- rlng moet worden medegedeeld, op welke «rfize elk der organisaties het te harer be schikking komende bedrag zal hebben be- 3 Is het eveneens waar, dat de minister I heeft bepaald, dat in den vervolge op de- «elfde wijze ontstane overschotten zullen moeten worden bestemd voor door de ■«igeering aan te wijzen doeleinden? ■r"4 indien vorengestelde vragen in beves tigenden zin worden beantwoord, waarom heeft de minister dan niet aan de verdee- I jing waarvan sprake is in de vragen 1 en 3, zijn goedkeuring onthouden, althans de «geven goedkeuring niet omkleed met de ■jdige waarborgen, dat de hierbedoelde or het publiek ter voldoening aan een 'ttelijke verplichting opgebrachte gelden ,'geen ander dan het onbetwistbaar alge- leene belang worden uitgegeven? DE V. A. R. A. OP 30 APRIL. f nood I door wett. in ge I ®eei A.C.O.P. UIT DIENSTCOMMISSIES BIJ DEFENSIE. gen binnenkort te verwachten legerorder I bevat een ministerieele beschikking, waar bij met ingang van 24 April wordt inge- I trokken de in 1931 bij legerorder aan het Comité ter behartiging van de algemeene E, belangen van Overheidspersoneel (aange- I sloten bij het N.V.V.) verleende bevoegd- l beid tot aanwijzing van leden en van I plaatsvervangende leden in de dienstcom- I missies voor de ambtenaren bij het staats- bedrijf der artillerie-inrichtingen, de amb- B tenaren bij het loodswezen enz. en de ambtenaren bij de betonning en verlich ting. Vermits het contact met dat comité is verbroken hebben de heeren J. Wiarda te. 's-Gravenhage, D. J. Diepen te Amster dam. P. C. Geensen te Antwerpen en J. Blom te Amsterdam mede met ingang van 24 April geen zitting meer in de genoemde B.Wjzonderc commissie voor georganiseerd B" óverleg. o DE LUCHTPOST NAAR INDIE. Een gemiddelde van 300 K.G. bereikt. De luchtpost van Amsterdam uit naar 'Nederl. Indië heeft thans sedert het be gin van dit jaar een gemiddelde van 300 KG. bereikt. In het voorjaar van 1932 be droeg het gemiddelde 240 K.G. Er valt dus een vooruitgang van 60 K.G. vast te stel len. Verder moet niet worden vergeten, dat na het verlaten van Amsterdam nog op verscheidene tusschenstations mail wordt opgenomen, zoodat zich vaak over 100 K.G. mail aan boord der Indië-vlieg- uieen bevindt. Het gebruikelijke verschijnsel, dat na feestdagen de mail lager dan normaal is, beeft zich met het gisteren vertrokken vliegtuig eveneens voorgedaan. Van het gemiddelde van 300 K.G. daalde de post- lading tot 233 K.G. Verleden jaar daalde de nostlading na de Paaschdagen van het gemiddelde van 240 K.G. op 194 K.G. Men nag verwachten, dat de mail volgende week iets hooger dan het gemiddelde van 300 K.G. bedraagt. Door verlegging van de route over Sin gapore mag een vermeerdering van mail op en van de Straits verwacht worden. De ail is thans, nu Alor Star wordt aange- aan, zeer aanzienlijk. De nieuwe dienstregelingen via Singa- "ore zijn reeds verschenen en langs de route verspreid. Zij houden rekening met een reistiid van Londen naar Singapore van 8 dagen en van Singapore naar Lon- pen van slechts 7 dagen. o— EEN MAASTUNNEL? Heeds op 4 Mei plannen bij den Raad. Naar ,De Scheepvaart" meedeelt zal bij !en gemeenteraad van Rotterdam, waar schijnlijk voor de vergadering van 4 Mei, een voorstel van B. en W. worden inge diend inzake den bouw van een tunnel onder de Maas voor het goederenverkeer, welke tunnel aan den linkeroever zal aan sluiten op den weg Rotterdam-Dordrecht- Moerdijk. In de Rotterdamsehe handelskringen bestaat groote belangstelling voor dit plan en er zijn reeds krachtige pogingen aan gewend om de totstandkoming van dit grootste werk zooveel mogelijk te bevor deren. DE DAG DER VERKIEZINGEN. I De minister van economische zaken en arbeid, overwegende, dat het gewenscht is. op 26 April, op welken dag de verkie- zingen voor de Tweede Kamer zullen wor den gehouden aan hoofden of bestuurders I 7an fabrieken of werkplaatsen toe te staan in hun ondernemingen af te wijken van teyachfcens de arbeidslijst geldende werktijdregeling, gelet op het bepaalde in ioSlcei 68 twaalfde lid der Arbeidswet f i ,ee*' aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkDlaatsen in alle gemeen ten des Rijks op 26 April vrijstelling ver leend van het bepaalde in het achtste lid yan artikel 68 der Arbeidswet 1919. onder voorwaarde dat de op dien dag voor de arbeiders geldende werktiidregeling op een de drbeidslijst op te hangen ge- i,inrir ^,0rd'' V€rmeld en onverminderd de erphehting om op dien dag overigens de krachtens de Arbeidswet 1919 ge- nemefiW €n "^Udsgrenzen in acht te Wordt het nationaal gevoel niet gekrenkt? vraagt de heer Boon. De heer Boon heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Waterstaat: aan HeP v A P am0tie^n heeU d€ minister do? J °p 30 April, den verjaar dag van de Prinses, zendtijd gegeven de?V???t$ Vf3n uur' "elke zendtijd on der protest van de A.V.R.O. van deze om- roepvereeniging werd afgenomen ten ein de de eerstgenoemde omroepvereenrging in de gelegenheid te stellen een wijdings programma voor 1 Mei uit te zenden on der voorwaarde. dat gedurende die uren noch de gevoelens van het overgroote «X, d€r "atie Jul!en worden gekwetst noch de ..Internationale" zal worden uit gezonden? 2. Is het den minister niet bekend dat al wordt de nationale feestdag dit jaar op 1 Mei gevierd de verjaardag der Prinses op 30 April in kerken en huisge zinnen wordt herdacht, zoodat het aan stoot moet geven, wanneer op dien dag door de V.A.RA. de socialistische 1 Mei dag wordt ingeluid? 3. Acht de minister zijn beslissing niet halfslachtig? a. Immers wanneer de minister den ge boortedag der Prinses niet als een natio- nalen gedenkdag beschouwt, wat brengt Zijn Excellentie er dan toe. te verbieden, dat van 8—12 uur de Internationale wordt uitgezonden. Zulks terwijl de uitzending daarvan in het algemeen wordt toegelaten en zelfs op dienzelfden dag tusschen 5 en 8 uur wèl mogelijk is? b. Wanneer de minister den verjaardag wel als een gedenkdag beschouwt, meent Z Ex. dan niet. dat het nationaal gevoel van ons volk ernstig wordt gekrenkt door deze beslissing? 4. Is de minister na overweging van het bovenstaande alsnog bereid zijn beslissing te herroepen en de Algemeene Vereeni- ging Radio Omroep haar zendtijd op 30 April te laten behouden? AI AG DAT NU WEL? Waar bleef de controlecommissie? Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedeeld de vol gende vragen van den heer Boon aan den minister van Waterstaat: 1. Hoe is het te verklaren dat de minis ter de rede van den heer L. H. de Visser op Donderdagavond der vorige week voor de microfoon uitgezonden met machtiging van Zijn Excellentie en onder goedkeuring van de Radio Controle Commissie waarin o.m. voorkwam: ..dat de communisten de eenigen zijn, die zich naast de Indische muiters hadden geschaard; dat de regeering-Ruys is de uitvoerende macht van het wanbeheer der kapita listen; dat er hier en in Indië verzet dient te komen tegen dat alles; dat de Communistische Partij de arbei ders en andere maatschappelijk geknech- ten oproept tot het eenheidsfront van blanke en bruine werkers; dat tegenover de dictatuur van het ka pitalisme gesteld moet worden de dicta tuur van arbeiders en boeren: dat de communisten de meest bekende revolutionaire strijders op hun lijst heb ben geplaatst: Weshalve op grond van dit alles het volk van Nederland wordt uitgenoodigd vooral te stemmen op de communisten." fMedegedeeld in de Avondpost" van 14 April). a. in overeenstemming acht met twee der normen genoemd in art. 9 van het Ra dioreglement, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde: b. in overeenstemming acht met Zijn Excellentie's verklaring in de Eerste Ka mer van 24 Maart J.I., dat aan alles wat opruit onbeamelijk is en het gezag onder mijnt een einde moet komen? 2. Indien de minister de zienswijze van de Radio Controle Commissie deelt en haar voor zijn verantwoordelijkheid neemt. Is hij dan, teneinde een conflict met de ge voelens van het overgroot deel van het Ne- derlandsche volk te voo'-komen, bereid een beslissing over de politiek in den aether niet meer zelf te nemen maar aan zijn ambtsopvolger over te laten? LEEUWARDEN HEEFT 50.000 INWONERS. Te Leeuwarden is Woensdag de vijftig- duizendste ingezetene van de stad geboren. Het meisje, een dochter van H. Smidt en C. Smidt—'Waustra was de laatstgeborene van een tweeling. Hbld. zooeven genoemde Franki-systeem. Bij dit systeem wordt een heel bijzondere werk wijze gevo'vd f- r~>- n, ware tijdens het inheien vervaardigd. Bij het Franki-systeem toch wordt een stalen buis, waarin aan de onderzijde een hoe veelheid vochtig beton is gestort, tot op een bepaalde diepte geheid. De hoeveelheid beton onder in de buis, de z.g. beton-prop wordt er door het heien uitgeslagen en vormt dan een verzwaarden paal-voet. Het heien gaat, verder voort, terwijl tegelijker tijd nieuw beton wordt toegevoegd, dat door het valblok wordt aangestampt. Gelijktijdig wordt de stalen buis geleidelijk opgetrokken Op deze wijze bouwt de paal zich dus zelf op. Het slot van het werk is, dat de stalen buis op het laatst uit den grond getrokken wordt en de beton-paal, welke er in gevormd werd, achtergeble ven is. VERSPREIDE BERICHTEN. Met 1 Mei is benoemd tot burgemees ter van Adorp dr. J. A. H. J S. Bruins Slot en tot burgemeester van Hom L M Kir- kels. De dienstplichtigen der lichting 1929 van het 6e regiment veldartillerie die 1 April J.I. van de treinafdeeling der ie artilleriebrigade, naar dit regiment zijn overgegaan, komen in 3 gelijke groepen, bij genoemde treinafdeeling te 's-Graven hage, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen en wel de onderofficieren van 3 t.m. 22 Juii, van 17 Juli t.m. 5 Aug. en van 31 Juli t.m. 19 Aug., de korperaais er soldaten van 10 t.m. 22 Juli, van 24 Juli t.m. 5 Aug. en van 7 t.m. 19 Augustus. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, zal op Maandag 24 April e.k. niet plaats hebben. De eerstvolgende audiëntie van den minister van Defensie zal plaats hebben op Woensdag 3 Mei. HET ORANJE-ORATORIUAI „AIET GOD EN ORANJE". Bij dc a.s. uitvoering van Ex Animo. zekerheid dat ook nu met Godes hulpe en onder Oranje's heerschappij de uitkomst dagen zal en het gebed verhoord zal worden. Met een plechtige belofte van trouw aan den Koning der Koningen en aan het dierbare Oranjehuis, wordt besloten. DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Bijna 12.000 palen worden in den grond gedreven. De „Tel" verneemt uit Nijmegen. De werkzaamheden voor den omvang rijken arbeid van den bouw van de Waalbrug alhier vorderen, dank zij de gunstige weersomstandigheden en den lagen stand van het water gedurende de laatste maanden, zeer snel. In het laatst van Januari werd begonnen met de voorbereidingen voor den bouw van den Noordelijken stroompijler aan de zijde van 't dorp Lent, waartoe in de rivier een bouwkuip van buitengewone afmetingen is gemaakt. Deze kuip, welke een diepte van 5.50 M. N.A.P. bereikt, is dezer dagen gereed gekomen Aan de binnenzijde wor den thans de versterkingen aangebracht, welke noodig zijn om aan den druk van het rivierwater weerstand te kunnen bieden, wanneer de kuip wordt leeggepompt. Binnen enkele dagen wordt met pompen begonnen, waarna de rivierbodem verder wordt uitgegraven. De Amsterdamsche BaUast Maatschappij zal dan beginnen met het interessante werk van de vervaardiging van heipalen volgens het zgn. Franki-systeem. Bij den bouw der pijlers zal een omvangrijk hei werk uitgevoerd worden. Niet minder dan 11.660 palen, met een middellijn van 45 c.M. moeten in den grond gedreven worden. Er wordt een nieuw systeem fun- deeringspalen toegepast. In plaats van de gewone betonpalen, tot dusver bij andere brugwerken gebezigd, zullen in toepassing gebracht worden de palen volgens het UIT NED. OOST-INDIE. DE ZITTINGEN VAN DEN ZEEKRIJGSRAAD. Een opmerkelijk pleidooi. SOERABAJA, 20 April. (Aneta) De officier van administratie der tweede klasse H. C. van 't Hoff, die optrad als verdediger in de zaak van de dienstwei geraars te Soerabaja. heeft in de zitting van den Zeekrijgsraad van 18 April j.l. een opmerkelijk pleidooi gehouden, waarin hij betoogde dat de dienstweigering het resul taat was van factoren, die ontbindend werkten op de militaire waarde van den schepeling, hetgeen te beschouwen is als een symptoom van de verwording van het gezagsorgaan. De eerste dezer factoren was de vorming van Marinebonden met toestemming der autoriteiten, hetgeen spreker een zeer groote fout van de Re- geering noemde, daar vakorganisaties in een militair gezagSapparaat een onding zijn. De kracht van een vakvereeniging is haar getalsterkte, waardoor zij ln staat wordt gesteld aan haar optreden een af dwingend karakter te geven, hetgeen on- vereenigbaar is met de militaire plichten. De tweede fout van de Regeering was het toelaten van bezoldigde burgerbestuur- ders in dienst der Marinebonden. Dit had tengevolge dat militaire bondsbestuurders -een agressieve roode houding aannamen teneinde na afloop van him militairen diensttijd hun benoeming tot burger bestuurder te verkrijgen. De positieverbe tering van het Marinepersoneel welke onder aandrang van sociaal-democratische Kamerleden tot stand kwam. gaf de S. D. A. P. een grooten invloed op het Marine personeel. De uiterst verdraagzame houding van de Regeering jegens modern georganiseerde werknemers werd ook weerkaatst in de houding, welke jegens het Marinepersoneel werd aangenomen. De verdedige haalde vervolgens een aantal, volgens hem erger lijke. voorbeelden aan van het geschrijf van het orgaan van het C.A.M.B.O. Hierbij bevonden zich voorbeelden van militair ontoelaatbaar geacht critiek op beslissin gen van commandeerende officieren, waarmede spreker aantoont hoe sterk het militair ondergeschiktheidsbesef is aan getast. De actie van de burgerbestuurders in de Marine-bonden was duidelijk gericht op belemmering van het contact tusschen officier en schepeling Hun houding bracht de schepelingen in den waan dat de bestuurders der bonden in staat zou den zijn de salariskorting teniet te doen. Aan het slot van zijn pleidooi zeide de verdediger: „Het doel van mijn algemeene beschouwing is uwen raad zoo duidelijk mogelijk voor oogen te stellen hoe funest het roode gestook, begunstigd door de uiterst verdraagzame houding van de Re geering, is geweest voor het militaire besef der schepelingen. Daarom gaat het thans niet aan hen thans volledig militair toe rekenbaar te achten en op grond daar van zwaar te straffen. De hoofddaders gaan vrijuit met gratificaties, ten koste van deze beklaagden en hunne gezinnen. Deze beklaagden zijn ook als slachtoffers te beschouwen. INDISCHE LANDSAÜDDELEN BLIJVEN DALEN. In 1932 100 millioen minder. BATAVIA, 20 April. (Aneta). Doordat de opbrengst van de Landsmiddelen over De cember 1932 ln totaal f. 32.000.000 bedroeg tegenover in de maand December 1931 f. 48.100.000 beloopt het totaal van de opbrengst der Landsmiddelen over 1932 f. 417.900 000 tegenover f. 516.100.000 over het jaar 1931. Globaal herleid naar de opstelling ge volgd in de Financieele Nota voor 1933, bedroeg het voorloopig totaal der lands- ontvangsten in het afgeloopen jaar plm. f. 270 500 000 tegen een raming van plm. f. 427 600.000. Het nadeelig verschil tus schen de raming en de voorloopige uit komsten ad f. 157.100.000 moet hoofdzake lijk worden verklaard uit de ODbrengst van de belastingen, die f. 105100.000 onder de raming bleef. Omtrent het op 27 April a.s. alhier uit te voeren oratorium „Met God en Oranje" door de Zangverceniging „Ex Animo", ge organiseerd door den directeur van dit koor. den heer H. W. de Wolff, vermelden wij het volgende: Het is opgedragen aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 35-jarig regee- rlngsjubileum in dit jaar en het 4de eeuwfeest van de geboorte van prins Wil lem van Oranje. Na de orchestrale inleiding bezingt het koor den nood van vroeger dagen. Nimmer behoeft ons Volk leed en lot te vreezen. daar in vroeger eeuw God steeds in moeite en nood heeft uitgeholpen, en zich betoond heeft een toevlucht te zijn in dagen van benauwdheid. De historiebladen vermel den hoevele gunstbewijzen ons volk wer den geschonken, zoodat nog altijd de Ne- derlandsche leeuw met het fiere Je main- tiendrai, een eervolle plaats behoudt te midden van de grootmachten der natiën. En wie daaraan mocht twijfelen, roept het. koor toe „Waar, waar is uw geloof, o volk van Nederland". Allereerst wordt dan her innerd aan de stoere figuur van Willem den Zwijger (1533—1584', die voor ons volksbestaan zijn leven gaf en wiens naam al de eeuwen door eerbiedig genoemd wordt. Dan volgt het plechtig „Wilhelmus van Nassauwe". waarna de inneming van den Briel wordt bezongen (1 April 1572). Hier bij weerklinkt kan het anders? het schoone „In naam van Oranje doe open de poort" en onmiddelijk daarna: „Slaet op den trommele van dirredomdeyne". Het ontzet van Leiden (3 Oct. 15741 met van der Does en van der Werff als hoofd figuren, wordt bezongen, gevolgd door het „Wilt heden nu treden" uit Valerius, waar na een danklied volgt. Daarna wordt gedacht aan den bitteren dood van Prins Willem van Oranje (1584), zooals hij door moordenaarshand viel. Zijn edele persoonlijkheid wordt in helder licht gesteld. Daarna komen Prins Maurits (1585—1625) met zijn groote dapperheid, terwijl de episode van Piet Hein evenmin ontbreekt, met het welbekende lied van de Zilveren Vloot. Na Frederik Hendrik (16251647) als veldheer te hebben gevierd vestigt de can tate de aandacht op het verslaan van da Spaansche vloot door Tromp (15971653), terwijl ook de roem van Michiel Adr z de Ruyter (1607—1676) niet onvermeld gela ten wordt. Het tijdperk van den tachtigjarigen oorlog (15681648) wordt besloten met: Geen volk zoo kloek, zoo vast van hand Zoo fier, zoo vroom, zoo trouw. Als 't volk van 't dierbaar Nederland, Het land, waarvan ik hou! En als aan een republikeinsche stroo ming het Oranjehuis wil dringen op den achtergrond, roept het volk: Wij eischen Oranje, als hoofd van den Staat, Oranje, Oranje, de man van de daad. I Nu bezingt de cantate, hoe na het toe- geven der Staten, de derde Willem over de Nederlanden regeert (1672) en hoe hij i zegevierend de vijanden in toom houdt, aan ons land den roem verleent, dat het toevluchtsoord werd voor de om hun ge loof vervolgde Hugenooten (1685), een gastvrij land voor allerlei verdrukten. Hoe was Nederland in rouw, als Willem III sterft (1702)! Weer werd voor een tijd een Prins van Oranje uit 's lands bestuur geweerd, maar weer is het 't volk, dat roept: „Wij eischen Oranje" enz wat dan ook ten gevolge heeft, dat weer een Oranjevorst aan het bewind komt (1747). Maar zelfs na den dood van Willem IV is er verzet en haat tegen hem: zijn gemalin en zijn zoon moeten dat later nog onder vinden. En als de vijfde Willem is geweerd uit de regeering (1786' komt er een vloed golf van verdeeldheid. Men roept: Weg met Oranje, ja weg met den vorst". De leege leuzen der revolutie weerklinken. Na kort herstel (1788) moet de Prins (1795) het land verlaten; het land dat met den. positieven godsdienst ook het Oranje huis verguisde en zich in luchtkasteelen verlustigde. Jubelend worden de vleiende Franschen verwelkomd, als „redders van het land" worden zij geëerd. Doch hoe wreed was de ontgoocheling, toen de ge waande vrijheid zich ontpopte als sla vernij. schrikbewind, ondergang der na tionaliteit Dan ja dan roept men tot God: en als Napoleon's roem is verdonkerd, wil het volk Oranje terug (1812). En hoe leeft Nederland op (1813) als de band weer is hersteldGod, Nederland en Oranje. Nu wordt gejubeld: ,.o schittrende kleuren van Nederlands vlag".Na den strijd tegen de Belgen (1830) wordt in 1839 de scheiding van Noord en Zuid een feit. Maar de Noordelijke Nederlanden blijven ondanks alles een vaste eenheid. Na den dood van Willem I zijn er weer donkere tijden van afdwaling en ongeloof (1840) maar nieuw geloof en nieuwe trouw ontgloeit, bij velen; hetgeen vertolkt wordt door „zij zullen het niet hebben Als dan Koning Willem II sterft (1849) vertoeven de gedachten bij de regeering van Willem Ut. Ten slotte komt op den voorgrond Ko ningin Emma. die als voortreffelijke Gemalin, als Regentesse, als Koningin- Moeder zoo ontzaglijk veel goeds voor ons volk heeft gedaan. Men vertoeft nog weer bij het heugelijke feit van 1901 en bij de blijdschap als in Nederland de heerlijke tijding wordt vernomen: „Uw Kroon prinses geboren" (1909). Het vreeselijke jaar 1914 wordt herdacht, het gebed wordt opgezonden, dat God ons kleine land moge beschermen: gevolgd door een toon der dankbaarheid dat wij bleven buiten dat oorlogsgevoel en onze onafhankelijkheid mochten behouden. En al is de nood thans op andere wijze weer groot en de toekomst donker, het oratorium eindigt met de STERKE ACHTERUITGANG VAN DEN IMPORT. MEDAN, 20 April. (Aneta). Naar wij vernemen is de waarde van den invoer in het Gouvernement Sumatra's Oostkust in acht maanden tijds tot de helft ver minderd. In 1932 bedroeg de waarde van den invoer meer dan 5 millioen gulden per maand, welk bedrag in Februari 1933 tot millioen was teruggeloopcn. MONUMENT VOOR DEN DICHTER P. J. TROELSTRA. Te Stiens is gisteren met groote plech tigheid een gedenksteen onthuld ter her innering aan wijlen mr. P. J. Troelstra. De voorzitter van het huldigingscomité, dc heer J. W. Dijkstra, heeft hierbij een rede uitgesproken. Hierna werd eerst het Friesch Volkslied gezongen, waarna de heer J. Winkelman ui tAmsterdam. de voorzitter van den Boun fen Fryske Sel- skippen büten Fryslan, het woord nam tot het uitspreken van een Friesche rede, waarin hij de beteekenis van Pieter Jelles schetste als dichter. Vervolgens verwijderde een oud vriend van mr Troelstra. de heer B. Algra. het kleed van den steen, waarop de burge meester der gemeente den steen namens het gemeentebestuur overnam. In de Groote Kerk te Stiens is gister avond een herdenkingsbijeenkomst gehou den. waar de voorzitter van het eere comité, dr G. A. Wumkes. een rede ln de Friesche taal heeft gehouden, hulde bren gend aan de nagedachtenis van Pieter Jelles en zijn liefde voor Friesland schet- sende. 1 Na zang van mevr. BrouwerPrakke, mej. Haasdijk en het koor Frisia Cantat, i heeft de heer G Grondsma uit Alkmaar i gedichten van Piter Jelles voorgedragen. De heer Dijkstra heeft de bijeenkomst gesloten met een opwekking aan de aan wezigen om de Friesche taal trouw te blijven. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen een aardig en pakkend reclameboekje van de Koninkl Stearine- Kaarsenfabriek „Gouda", getiteld. „Zeven lichtjes" en geteekend door Jo Spier. LOUISE GROEVE KRIJGT ONGELIJK. Haar vordering van negen ton op Dr. Frowcin niet toegewezen. Voor de civiele kamer der Arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht werd uit spraak gedaan ln de bekende procedure der Louise-groeve contra mr. dr. W. F. J. Frowein, directeur der Staatsmijnen te Heerlen, waarbij de rechtbank de Louise- Groeve in het ongelijk heeft gesteld De N.V. was niet in het haar opgelegde bewijs geslaagd, zoodat zij veroordeeld is ln de kosten van het geding, terwijl haar tevens de vordering ten bedrage van ongeveer ne gen ton wordt ontzegd. Bij vonnis van 30 October 1930 was n.l. aan de Louise-Groeve opgedragen door ge tuigen te bewijzen dat in de bijeenkomst van 16 November 1918 door gedaagde toen directeur van de Kodibu. onder eede zou zijn verklaard en toegezegd, dat de Staat een eventueel verlies op de exploitatie der bruinkolen zou garandeeren. Namens par tijen waren op 18 Januari j.l. voor de Louise-Groeve mr. C. B R. Romme. advo caat te Amsterdam, en voor mr. Frowein mr. De Brauw uit Den Haag opgetreden, waarbij mr. Romme trachtte aan te too- nen dat het bewijs wel degelijk was gele verd. Zooals bekend werd in November 1922 en Maart 1927 bij arbitraal ovoces uitgemaakt dat van meineed door mr Fro wein geen enkel bewijs was geleverd (Tel.) DE ROOFOVERVAL TE VRIEZEVEEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen R. K„ H. P.. beiden te Ambt-Hardenberg en W. A„ te Hellendoorn. die door de recht bank te Almelo waren veroordeeld resp. tot 2, 3'/i en 5 jaar gevangenisstraf terzake dat zij in den nacht van 10 op 11 Juni 1932 in de woning van het oude echtpaar A. te Vriezeveen zijn binnengedrongen den man ernstig hebben mishandeld het echt paar in de bedstede hebben opgesloten, terwijl zij uit een linnenkast een geldkistje inhoudende ongeveer f. 500 hebben ge stolen. Het gerechtshof heeft de vonnissen be vestigd. POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN BRANDKAST UIT HET STATION TE PURMEREND. In den nacht van 29 op 30 November van het vorige jaar is gepoogd de brand kast te stelen uit het station der Neder- landsche Spoorwegen te Purmerend. De dieven die met een auto het perron opgereden waren, braken de deur van het kantoor van den chef open. doch werden toen gestoord door een surveiileerendcn politieagent en vluchtten. Gisteren stonden voor de Haarlemsche Rechtbank een pensionhouder, een koop man en een musicus, allen uit Amsterdam terecht, die verdacht werden van deze poging tot diefstal. Een vierde persoon, die als mede-verdachte was aangehouden en bekend had. werd als getuige gehoord. Bovendien waren nog zeventien andere getuigen gedagvaard, o.a. een stucadoor en een vischventer. die twee der verdach ten des nachts op een dijk bij Purmerend waren tegengekomen en een garagehouder uit Amsterdam, die aan een der verdachten een auto had verhuurd. Niettegenstaande de getuige die eerst verdachte was ge weest, verklaarde, dat alle drie bii de poging tot inbraak betrokken waren ge weest, bleef het drietal hardnekkig ont kennen. Het O.M. eischte tegen den pensionhou der 3 jaar gevangenisstraf en tegen den musicus twee jaar gevangenisstrai en tegen den koopman drie jaar gevangenis- I straf. De Rechtbank zal op 4 Mei uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9