LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 April 1933 FINANCIEN. I TELEGRAMMEN. 1 BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. bistermiddag 3 uur: 759. Eedenmiddag 3 uur: 762. 1 telegrafisch weerbericht. Ifcdegedeeld door het Kon. Ned. Metcorol. Instituut te De Bildt- prlioogste stand: 769.2 te Torshaven. J? [Laagste stand: 753.8 te Marseille. Ver»achting tot den avond van 22 April: Ettakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijk wind. Half tot zwaar bewolkt ol lietrokken. Weinig of geen neerslag. Nog kans op nachtvorst. Weinig verande ring in temperatuur. blltenlandscb weekbericht. v. h. Kon Ned Meteorol. Inst te De Bildt ■Het weertype verandert uiterst weinig. De liooge druk in het Noord-Westen ver- atste zich iets naar het Zuiden en ligt ans ten Westen vann Schotland. De ressie in het Noorden bleef te ver weg het weer anders dan in Noord-Scan- avië te beïnvloeden. De hooge barometerstanden in het Westen en de lage in Zwitserland, en de groote koude in de Alpen (minus II gra den Celsius op de Santis, minus 13 graden Ctlcius op de Zugspitze) en in de geheele «Emospheer boven Duitschland en het Opstzeegebied. onderhouden de strooming van koude luchtmassa's uit het Noord- dosten, die tot in Ierland en de Pyreneeën temperaturen onder normaal geven. Al leen op IJsland is de temperatuur hoog en gisteren zelfs hooger dan in West en Centraal Europa. Ook daar is echter jkoedlg weer een koude-inval te verwach ten Langs de Oostzeekust vielen matige, Hiers slechts onbeduidende hoeveelheden neerslag. Onder deze omstandigheden zal de overgang tot zachter weer zich zeer (Weidelijk voltrekken en is een omslag nog niet direct te voorzien. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 3V: gr. C. (38 gr. F.) 12 uur 's mldd.: 4gr, C. (40 gr. F.) 3 uur nam.: 5 gr. C. (41 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE Voor Zaterdag. ■Corm, te 1.20 uur; nam.: te 1.38 uur. licht op voor fietsers c.a. ■Vrijdag: 7.37 nam. tot 4.17 v.m. biaans- op- en ondergang. 21 April: op. 3.42 uum onder: 15.41 uur. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Naar wij vernemen is in de gisteren ge- "uden vergadering van commissarissen der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" Besloten aan de algemeene vergadering Van aandeelhouders voor te stellen over '932 geen dividend uit te keeren. ANTI-DUITSCHE BETOOGING TE ANTWERPEN. ANTWERPEN, 21 April (Reuter) Gister avond ls een betooging gehouden voor het I K van het Duitsche consulaat, waar de Duitsche kolonie den verjaardag van ■"jkskanselier Adolf Hitler vierde. Eenige honderden betoogers voerden rden mede, waarop anti-Duitsche op- hriften stonden. Nadat de politie versterking had beko- en gelukte het hen de betoogers te ver- trooien. Daarna werd de betooging verplaatst aar het vereenigingsgebouw van de laamsche Fascisten. NOG EENS DE LINDBERGH AFFAIRE. PARIJS, 20 April (Reuter). Een Tsjecho- blowaaksch metaalbewerker te Maubeuge neeit de politie aanwijzigingen gegeven, welke misschien eenig licht zullen bren- Lindbergh on'voering van z°ontje van De man ls te New York bekend ge- ï~,al?t met een zekere Vinicko die zooals later bleek leider was van 'n bende, welke speciaal haar werk maakte van kinder ontvoering Lyimcko schreef zelf de brieven, waarin hi) het losgeld elschte. De politie heeft de zaak in onderzoek. fi] EEN DUITSCH FRONT TE DANZIG. £priI <v-D-) De Stahl- S>n ,m TNati°nale Volkspartij en Dan»?oDi v.,patriotüsche organisaties te lllke eeren gemeenschappe- t* h.vfa waarin zij meedeelen zich fiont v„" frl?eslot<!n tot een strijd- tratip dat een concen- komst ~an a"en, die in de toe- de don» -j sch willen houden op Sevolgde^jze 1 2iehm met ldoek beleld DE INFLATIE, IN AMERIKA. voor- en tegenstanders. WASHINGTON, 21 April. (Reuter) Er is een inflatie-amendement ingediend op de landbouivsteunwet, waarbij de president wordt gemachtigd den minister van finan ciën een overeenkomst ie laten sluiten met de Federal Reserve Banken tot den aankoop van drie milliard dollar staats obligaties, welke de Federal Reserve Ban ken zullen houden, zoolang als de over eenkomst bepaalt. Mocht deze overeenkomst niet tot stand komen, dan mag de president direct dit bedrag aan bankbiljetten uitgeven ter af lossing van vlottende schuld der schatkist of tot aankoop van staatsobligaties. De prijs waartegen hij 100 millioen dol lar aan zilver als betaling der oorlogs schulden mag accepteeren, bedraagt ten hoogste 59 dollarcents per ounce. Verder is de machtiging tot verlaging van het goudgehalte in den dollar fot maximum 50 procent der huidige waarde gemotiveerd met bet feit, dat dit dient om den buitenlandschen handel der Ver. Staten te beschermen tegen den ongunsti- gen invloed van gedeprecieerde buitenland- sche valuta's. Ingeval de Ver. Staten een overeenkomst zouden sluiten met een buitenlandsche re geering waarbij een verhouding tussclien de waarde van het goud en een andere valuta zou worden vastgesteld, is de president gemachtigd, de goudwaa.de van den dollar vast te stellen in overeenstem ming met de bij de overeenkomst bepaalde verhouding. LONDEN, 21 April (Reuter). De bladen melden uit Washington, dat Rainey, de Speaker in het Representantenhuis in een gisteren afgelegde verklaring heeft gezegd, dat er onder de landen die van den gouden standaard af zijn, een samenzwe ring bestaat, om de Ver. Staten van hun goud te berooven en Amerika terug te brengen tot een vierde of vijfde rangs staat. De landen, wier valuta samenhangt met het Engelsche Pond, zoo zeide Rainey, hebben dollars gekocht, teneinde den koers omhoog te drijven en hebben getracht het Pond te deprecieeren. Op deze wijze hebben zij hun productie kosten verlaagd ten nadeele van de Ver. Staten, en door hun goedkoopere producten aan Amerika te verkoopen, kwamen zij in het bezit van goudreserves. Rainey voegde eraan toe, dat de buiten landsche mogendheden wanneer zij maar wilden, hun „Earmarked" goud konden terugtrekken en zoo tot den gouden stan daard terugkeeren. WASHINGTON, 21 April. (Reuter). Reed, een van de Republikeinsche leiders in den Senaat, heeft verklaard, dat hij zal trachten de behandeling van de voor gestelde wetsontwerpen van president Rosevelt te doen uitstellen, teneinde de gelegenheid te krijgen de publieke opinie tegen deze voorstellen in het geweer te brengen. NEW YORK, 21 April. (Reuter). Volgens de Herald Tribune zijn de voorstellen tot inflatie aanleiding geworden voor de buitenlandsche gezanten te Washington om inlichtingen in te winnen bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Dientengevolge is aan de ambassades en legaties in het buitenland een uiteen zetting gezonden, waarin met nadruk wordt betoogd, dat de Valuta politiek van de Vereenigde Staten geïnspireerd wordt door den binnenlandschen toestand cn niet door de hoop de positie van Amerika bij de komende besprekingen te verbeteren. Vooraanstaande regeeringsambtenaren deelen de vrees, welke in sommige kringen wordt geuit, dat de beslissing van Roose velt zal leiden tot een internationale concurrentie tot depreciatie van de valuta, niet. NEW YORK, 21 April. (Reuter). Ook de Nederlandsche gezant te Washington, dr. J. H. van Royen, heeft inlichtingen inge wonnen bij het ministerie van buitenland sche zaken in verband met de inflatie- voorstellen. De Herald Tribune meldt nog, dat men in vooraanstaande regeerings-kringen over tuigd is, dat de nieuwe politiek het uit zicht verbeterd op een overeenstemming in den naasten toekomst voor een inter nationaal wissel-beheer, dat de valuta's in hun onderlingen verhouding tot elkaar zal stabiliseeren en een solieden grondslag zal verschaffen voor het economisch her stel van ieder land afzonderlijk. LONDEN, 21 April. (V.D.). De Londen- sche pers bevat uitvoerige beschouwingen over het loslaten van den gouden standaard door Amerika, waarbij de opvattingen der verschillende bladen tamelijk ver uiteen blijken te loopen. Zeer critisch uiten zich de financieele bladen. „Financial News" spreekt van groote verontwaardiging, die in de city over het wel overwogen besluit van Roosevelt heerscht. Roosevelt heeft zich aan een grove onbeleefdheid schuldig ge maakt, aangezien hij MacDonald voor een voldongen feit stelt. Roosevelt heeft Enge land koelbloedig van zijn huidige valuta- voordeelen beroofd. MacDonald zou het beste doen, met het eerstvolgende schip naar Europa terug te keeren, zonder met Roosevelt te hebben onderhandeld. Het is mogelijk dat thans ook andere landen tot het opgeven van den gouden standaard worden gedwongen, wat een algemeene chaos zou beteekenen cn een terugkeer tot gezonde valuta-verhoudingen voor lan gen tijd zou tegenhouden. Indien ook Frankrijk den gouden standaard losliet, zou de wereld geen houvast meer hebben. Men gelooft, dat Zwitserland. Nederland en ook België misschien nog eerder dan Frankrijk den gouden standaard zouden kunnen loslaten. In Engelsche hankkringen is men dan ook zeer pessimistisch ge stemd ten aanzien van de Economische Wereldconferentie en men beschouwt haar reeds thans als mislukt. De economische medewerker van de socialistische „Daly Herald" heeft een gunstiger oordeel over de Amerikaansche maatregelen. Weliswaar heeft Roosevelt MacDonald van een van zijn voornaamste onderwerpen waarover onderhandeld zou worden beroofd, doch thans bestaat de gelegenheid tot een gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaansche politiek vao ge controleerde inflatie, die credieturtbreiding tot verhooging van de koopkracht en op leving van den wereldhandel mogelijk maakt Frankrijk zal zich op den duur hiertegen niet kunnen verzetten. Indien men echter niet tot overeenstemming komt, bestaat het ernstige gevaar voor een handelsoorlog. KNOEIERIJ MET DUITSCHE OBLIGATIES. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden den Amsterdamschen nota ris mr. N. wegens valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, en daarbij gebruik makend van middelen, hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staande, tot een gevangenisstraf van driemaanden, met aftrek van drie maanden voorarrest. (Door de rechtbank was hij veroordeeld tot 6 maanden met 3 maanden aftrek). Het Hof vond geen aanleiding hem uit zijn ambt te ontzetten. XV DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Naar wij vernemen, zal de Hooge Raad op Dinsdag 16 Mei het cassatie-beroep be handelen van den 33-jarigen techniker K. die door het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf in de bekende moordzaak op den heer Eschauzier. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Opnieuw werd behandeld de zaak tegen de Haarlemsche stucadoors A. J. N. en H. J. v. d. S., die op het perron te Warmond een werkwilligen collega hebben mishan deld. Eisch tegen N. 2 maanden en tegen v. d. S. 6 maanden gevangenisstraf. Vonnis over 8 dagen. J. C. J. B. uit Woubrugge stond op 3 Maart voor den Politierechter terecht we gens verduistering van een bedrag groot f. 30.10 remboursement van een Leidsche firma) welk bedrag hij zou hebben ver duisterd. De Officier van Justitie wilde toen eerst een reclasseeringsrapport over hem inwin nen, hetgeen thans gereed is gekomen. Dit is volgens den Officier niet fraai. In 1927 was verd. reeds veroordeeld. Spreker wilde verdachte nog een kans geven en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf met een proef tijd van 3 jaar en onder bijzondere voor waarden. De Politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Terecht stond de 44-jarige melkbezorger G. M. uit Leiden, die bij vonnis van den I eidschen Kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 10 subsidiair 10 dagen hechtenis, terzake, dat hij melk heeft vervoerd zonder vergunning (over- tieding der Warenwet). Verdachte voerde ter verontschuldiging aan, dat hij het vervoer deed op last van een zekeren R. te Leiden. Het O. M., waargenomen door mr. Knut tel, zag hier weer een geval als reeds eer der werd behandeld, n.l dat de vervoerder zich er steeds op beroept, dat de melk niet het eigendom is van den vervoerder. Spr. meent, dat ook in dit geval het balletje niet opgaat. Hij vraagt bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, Vonnis over 14 dagen. Verder stond terecht M. H. Vr., archi tect uit den Haag, wegens overtreding van ert. 26 der Motor- en Rijwielwet. Ver dachte was door den Haagschen Kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van f. 40 subsidiair 20 dagen hechtenis en ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden, terzake dat hij als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig onder den invloed was van sterken drank. Verdachte had bo vendien een zekeren Van H., die met een handwagen liep. aangereden, waardoor deze lichamelijk letsel bekwam en onge veer 11 weken in het Haagsche Ziekenhuis verpleegd is geworden. Verdachte was na die aanrijding nog tegen een lantaarnpaal aangereden, waar door deze werd beschadigd. De officier van Justitie vroeg bevestiging van 't vonnis. De boterhandelaar N. van der M. te Rijnsburg, die kort geleden wegens over treding der boterwet veroordeeld werd tot een geldboete van f. 25stond heden opnieuw terecht ter zake van het ver voeren van margarine welke niet op de door de wet voorgeschreven wijze ver pakt was. Ook thans weer voerde ver dachte aan. dat de boter voor eigen ge bruik was bestemd. Het O. M„ dat ver dachte een knoeier noemde, tegen wien strengere maatregelen dienen te worden genomen, vorderde ditmaal een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den, alsmede een geldboete van f. 150 subs. 50 dagen De politierechter zeide eerst nog even den getuige-ambtcnaar te willen hooren alvorens vonnis te wijzen. AMSTERDAM, 21 April. In Amsterdam stonden Amerikanen in het centrum der belangstelling. De nieuwe I stijging die gister in Wallstreet plaats I had, werd hier slechts ten deele overge- 1 nomen daar het aanbod de overhand had. Hoewel de noteeringen zich hier en daar nog boven het peil van gisteren stel den. konden zij zich niet op het nabeurs- niveau van gisteren handhaven. Op de locale afdeeling werden eveneens realisaties uitgevoerd. De ongunstige commentaren uit 't buitenland op de Amerikaansche valuta politiek en de moge- lijkheid dat de conferentie te Washington niet die gunstige resultaten waarop men rekende zal opleveren deed velen besluiten I de papieren winsten in contanten om te zetten. i Van de Industrieelen waren alleen Uni lever wat hooger. Doch Philips verkeer den in reactie. Aku's bleven op peil. Van de Cultuurwaarden lagen Rubbers zwak. A'dam Rubbers waren plm. 5 pCt, lager en ook de minder courante soorten noteerden beneden 't vorig peil Ook Sui kers hadden van verkoopen te lijden. H. V A 's plm. 4 pCt lager. Tabakken hadden een klein koersver lies te incasseeren. Scheepvaarten zetten vast in, doch konden zich niet handhaven. Koninklijke stil en uiteindelijk iets lager, j Duitsche obligaties flauw. Nederlandsche obligaties onregelmatig, doch- per saldo weinig veranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 8.18"!, Duitschland 56.50, Frankrijk 9.81, België 34.75, Zwitserland 48.10. Denemarken 39 20. Zweden 46.20, Noorwegen 44.80, New-York 2.251/4. Prolongatie 1 pCt. NIEUWE SCHEIDSRECHTERS DER HAAGSCHE TRAMWEG-MIJ. Met ingang van 1 Mei 1933 zijn als leden van 't scheidsgerecht der Haagsche Tram weg Maatschappij aangewezen de heeren Ir. P. H. V. Bongaerts en G. P. Damme en als hun plaatsvervangers respectievelijk ir. N. Th Verwey, Rijkshoofdingenieur bij het toezicht op de Spoorwegen en W. van het Schip, allen te Den Haag. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Heden is het 25 jaar geleden dat te Groningen door wijlen G M. de Koning, eersten Bondsvoorzitter, en W. Belger, thans nog bondspennlngmeester van P.C.B aldaar de organisatie van Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel werd opge richt. o- BRAND, Hedennacht te half vijf ontstond brand in de boerderij van H. Lubbers aan den Ouden Zwolschenweg 178 te Apeldoorn, Het oude boerenhuis met rieten dak was binnen korten tijd een prooi der vlammen. De Inventaris verbrandde nagenoeg ge heel. Vijf koelen, drie kalveren en elf big gen kwamen ln de vlammen om. De eigenaar kon slechts met moeite zijn papieren, w.o. eenige waardepapieren, redden. Men vermoedt dat de brand is ont staan door vonken uit den schoorsteen, die op het rieten dak terecht kwamen. De Apeldoornsche brandweer bestreed den brand met drie stralen op de motor spuit. Verzekering dekt de schade. DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M is bericht ingekomen dat de „Pelikaan" op uitreis, te Medan is geland. Tevens is bericht ontvangen dat de „Snip", op de thuisreis, eveneens te Medan is aangekomen. o HET CRISIS-BOTERMERK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de week van 23 tot en met 29 April de prijs van het crisis-boternierk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn vastgesteld op f, 1.— per KG. De Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reijmer, heeft heden in een der lokali teiten van zijn Departement geïnstalleerd den dezer dagen bij Koninklijk Besluit voor den tijd van vijf jaren ingestelden Electriciteitsraad, welke tot taak heeft, hem op verzoek, dan wel eigener bewe ging van advies te dienen omtrent aan gelegenheden, betreffende de electrici- teitsvoorziening. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE EN HET A.C.O.P. Protest bij de Regeering. Het moderne Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidsper soneel (A.C.O.P.) kwam ln spoedvergade ring bijeen ter bespreking van de maatre gelen, door den Minister van Defensie ge nomen ten opzichte van de vertegenwoor diging van het Comité in de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg en de Dienstcommissie van dit Departement ((Men zie onder „Binnenland"). Het Comité releveerde, dat, ook volgens de verklaring van den Minister, zich in den loop van vele jaren geen enkel feit heeft voorgedaan in de houding van het Comité of de daarbij aangesloten bonden, dat aanleiding gaf tot het nemen van zooda nig krasse maatregelen, als nu genomen. Met verontwaardiging nam het Comité dan ook kennis van de mededeellng van genoemden Minister, dat Zijne Excellentie het lidmaatschap van moderne bonden voor ambtenaren van Defensie ontoelaat baar blijft achten en derhalve meent het Comité voortaan van het Georganiseerd Overleg, het Departement van Defensie betreffende, te moeten en te kunnen uit sluiten. Het Comité gaf verder als zijn oordeel te kennen, dat de opvatting van den Minister alsmede de in verband daarmede door Zijne Excellentie getroffen maatregelen in strijd moeten worden geacht met de Grondwet en met de reglementaire bepa lingen op het overleg, weshalve het Comité besloot, zich schriftelijk met een gemoti veerd protest tot den Minister te wenden. Daarnevens zal het Comité zich richten tot de Regeering aangezien deze In de desbetreffende beschikking, in art. 3, lid 4, wordt genoemd ln verband met het ver breken van contact met organisaties en er bij haar krachtig od aandringen te be vorderen, dat de beslissing in zake het overleg aan Defensie niet worde doorge voerd en dus de vrijheid van organisatie ook voor de ambtenaren ressorteerende onder Defensie volledig zal worden ge handhaafd. De bij het Comité aangesloten bonden, welke deel uitmaken van het N.V.V., beslo- l ten voorts maatregelen te treffen, dat aan het congres van N.V.V en S.D.A.P. op Za terdag a.s., waarin zal worden gepro testeerd tegen de aantasting door de hui dige Regeering van de organisatievrijheid, door vele honderdefi afgevaardigden en leden van de moderne bonden van over heidspersoneel zal worden deelgenomen Over nog enkele stanpen, door het Co mité te doen naar aanleiding van het op treden van het Departement van Defensie tegenover het Comité, zal op korten ter mijn met de betrokken organisatorische instanties overleg worden gepleegd. OVERVAL DOOR MANOEEEZEN. Zes dooden. AMBON, 21 April. (Aneta). De gezag hebber van Fak-Fak, de heer G. C. van Heften, die, vergezeld van een Tlmoree- schen bestuursassistent, vier landschaps- polltie-agenten, dertig gewapende In- heemsche roeiers, en vijftien uit de gevan genis ontslagen Manoeeezen (een men- schenetende Papoea-stam uit het gebied ten Oosten van Mimlka), een tournee maakte langs de Inaboekarlvler, ten Oos ten van de Mimikastreek, ls, tengevolge van het ruw optreden door een der politie agenten. door eenige dier Manoeeezen overvallen. De bestuursassistent, drie politie-agen- ten en twee Manoeezen werden gedood. De gezaghebber en een politie-agent werden licht gewond. Zij wisten te ont komen. De vuurwapenen van de politie-agentep werden door de Manoeeezen ln de rivier geworpen. Twee brigades gewapende politie ver trekken uit Ambon naar Mimlka. CONSEQUENTIES DEVALUATIE INDISCHE GULDEN. BATAVIA, 21 April. (Aneta). Het lid van den Volksraad de heer H. H. Kan heeft een schriftelijke vraag bij de Re geering ingediend of zij bereid is een commissie in te steilen ter bestudeering van de consequenties van een devaluatie van den Indlschen gulden. De heer Kan meent, dat het een der eerste plichten van de Ned. Indische Re geering is, om, onafhankelijk van het Moederland, het devaluatie-vraagstuk ter hand te nemen voordat een ongewilde, on controleerbare ineenstorting in alle gele dingen der gemeenschap plaats vindt. GEORGANISEERD OVERLEG. Gisteren vergaderde de Commissie Ge organiseerd Overleg Personeel Landmacht (B. Onderofficieren). Ter sprake kwam o a. een wenschelijk gebleken wijziging van art. 22 van het Reglement voor de militaire ambtenaren der Koninklijke Landmacht ten einde te streven naar een beperking van het aantal gehuwden on der de korporaals en soldaten bij het Korps Polittetroepen. De vergadering kon zich in algenieehen zin met het voorstel vereenigen. ZITTINGEN ZEEKRIJGSRAAD. SOERABAJA. 21 April. (Aneta). De vol gende zittingen van den zeekrijgsraad zijn vastgesteld op 2. 9 cn 16 Mei as. In de zitting van 2 Met zullen twee beklaagden terechtstaan. In die van 9 Mei achttien, en die van 16 Mei vier en dertig beklaagden. De Zeekrijgsraad zal op 2 Mei behande len de zaak van twee korporaals, die te rechtstaan wegens het aanzetten van dc bemanning van H.M. „Evertsen" tot niet- uitvaren. Alle door den Zeekrijgsraad op 11 en 18 April veroordeelden, in totaal vier. gaan in hooger beroep. LEIDEN. 21 April. Veemarkt. Aange voerd: runderen 1294, kalveren 423, scha pen 709; stieren 12 f.35180, geen handel; kalf- en melkkoeien 397 f. 120200, han del stug; vare koeien 633 f. 75125 vette ossen en koeien 235 f.90220, schoon a. d. haak 2458 ets. per K.G., handel matig; pinken 17; vette kalveren 40 f.3050, schoon a. d. haak 3675 ets. per K.G.; nuchtere kalveren 383 f2.505, handel traag; vette schapen 709 f. 1214, handel matig; lammeren 130; mestvarkens 589 f. 1327 .handel matig; biggen 1242 f. 5 f.11, handel vlug; paarden 5; bokken en gelten 17 f. 26. AARLANDERVEEN, 20 April Eieren- veiling. Aanvoer: 5747. Kipeleren 1.60 2.40. Eendeneieren f. 1.50—1.80. Kaas 22 —26 cent per pond. Boter 60—62 ct. p. p. BODEGRAVEN, 20 April. Uitslag eieren- veiling B.PJC.V. Aanvoer 18805 stuks kip peneieren, prijs f. 1.902.10 voor witte; f. 2.10—2.40 voor bruine. Konijnen 25 ets. per stuk. Boter f. 0.600.65. HOOFDDORP, 20 April, Graanbeurs. Rogge en haver pl.m. f. 4.50, gerst (Cheva lier) pl.m. f,5; duiveboonen pl.m. f.8, paardeboonen en kanariezaad pl.m. f6, groene erwten f. 10 a f 14, vale erwten f. 7 a f. 8, geel mosterd f. 14 a f. 18, karwij- zaad pl.m. f. 19. blauwmaanzaad f. 56 a f.57. Alles per 100 K.G. LEEUWARDEN, 21 April 1933 Ter veemarkt aangevoerd: 110 Enterstieren f. 50110; 120 Twenterstieren f, 110210 per stuk; 634 vette koelen f. 70170 per stuk, 30—52 per K.G.; 2575 melk- en kalf- koelen f. 65—180 per stuk; 725 pinken f. 30—65 per stuk; 44 vette kalveren f. 20 60 per stuk; 458 nuchtere kalveren f. 2 3.50 per stuk; 305 vette schapen f. 6 15 per stuk; 55 weide schapen f. 612 per stuk; 422 lammeren f. 26 per stuk; 404 vette varkens f. 20—65 per stuk. 2630 ct. per K.G. 26 magere varkens 1235 cent per K.G. 34 kleine biggen 4—9 per stuk; 28 bokken en geiten; 52 paarden. Totaal aanvoer 6294 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 20; Goudakaas 7 37; Edammerkaas 1529. Aanvoer 28.300 K.G. Mijnboter 1.52, 1.50, 1.48; Veiling- boter 1.45, 1.39; Aanvoer: 0/3, 28/6, 1/12 vaten. Commissie 55. Elerhandel: Kipeieren aangevoerd 46.000 K.G. Prijs f. 1.752.50 per 100 stuks. Handelsprljs 27'/:32 ct. per K.G. Een deneieren. Aangevoerd 2000 K.G. Prijs 1.75—2.50. Handelsprljs 22'/.—30 ct. K.G. Pluimvee: 5 slachthanen f, 0.501.00; 40 slachtkippen 0.50—1.25; 20 jonge hanen 0.40—0.70. NIEUWKOOP, Eierenveillng 20 April. De prijzen bedroegen: kipeleren f. 1.752.25 per 100 stuks: eendeieren f. 1 55—1.75 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 20 April Kipeieren. Aanvoer: 2541 st. Prijs per 100 f. 2.05 2.45. Eendeneieren. Aanvoer 527 st. Prijs f. 1.75—2.00. Kaas per pond 25 cent. Bloe men per bos 3—5 cent. Konijnen 26 ct. per stuk. RIJNZATERWOUDE, 20 April Eieren- veiling Aangevoerd 7139 kipeieren. Prijs f. 2.00—2 50 per 100. 717 eendeieren t. 1.70 2.10. Boter 55 ct. per pond. WESTLAND, 20 April Bloemenvei ling. Blauwe Irissen 21—28 ct., gele Iris sen 17—21 ct., Yellow 13—22 ct„ Clara Butt 13—16 ct„ Wm. Pitt 12—15 ct. Pr. Elisabeth 12—17 ct., Bartlgon 11—15 ct Fame. Sanders 12—16 c„ Baron de La- tonnaye 912 ct., Rouwenhoff 12—16 ct per dozijn; Violieren 40 ct., Lathyrus 17 19 ct. per bos. WOUBRUGGE, 20 April Aanvoer 4700 eieren. Kipeieren f.215—2.60, eendeleren f. 22.20 per 100 stuks. Boter f. 1.241 32 per K.G. ZEVENHOVEN Eierenveiling 20 April. - Aantal eieren 8031 stuks Kippeneieren f. 1.802 40 per 100 stuks, eendeleren 1 401 80 konijnen f 0.60 per stuk bo- ter f. 0.64 per pond kaas f 0.25 p. pond, sinaasappelen f. 0.03 per stuk. a-i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3