De^MicStMe fg LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 April 19] BUITENLAND. HET CENTRAAL 1SRAJSLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Men schrijft ons: Ieder Jaar ls er ten bate van het Cen traal Israëlietlsch Wees- en Doorgangshuls alhier een collecte gehouden en leder Jaar hebben velen hun penningske voor deze zoo nuttige en sympathieke instelling ge offerd. Maar nog nimmer ls er een collecte gehouden onder zulke bijzondere omstan digheden als die van Maandag aanstaan de. Immers werden ln andere Jaren de opbrengsten dezer collecten aangewend tot vergrooting der inkomsten en waren de paar honderd gulden die deze collecten opleverden een welkome aanwinst voor de weeshulskas, de collecte, welke aanstaande Maandag gehouden wordt beoogt te trach ten mede te werken aan het herstel van het stamkapitaal dat gelijk bekend aan het eind van het vorig Jaar tot aan den laatsten cent bleek verdwenen te zijn. Velen hebben geheel spontaan tot dit doel een bijdrage geschonken, maar on danks het feit. dat over het geheele land steun acties zijn en worden op touw gezet, is het gebleken, dat de algemeen ongun stige tijdsomstandigheden oorzaak zijn, dat groote bedragen op een enkele uit zondering na zijn uitgebleven. De ver dwenen ruim honderd en twee duizend gulden moeten dubbeltje bij dubbeltje weer bij elkaar gebracht worden en de Maan dag te houden collecte Ls een goede gele genheid vele kleine bedragen voor het goede doel te offeren. Het Is wel een eigenaardige speling van het noodlot, dat juist nu. dat de finan cieels toestand van het weeshuls ongun stiger ls geworden dan ooit in zijn wel haast vijftieiarig bestaan is voorgekomen, de eischen. die aan de weeshuiskas worden gesteld nog nimmer zoo zwaar zijn ge- we»st. Het zou niet Juist zijn, indien hier uiteengezet zou worden, waaruit deze wel zeer zware extra eischen bestaan, vermel den slechts dat ondanks het feit. dat het gesticht het toch al niet te breed heeft, aan het verzoek om aan Duit.sche kinder tjes onderdak te willen verleenen. toch is voldaan. Moeen velen Maandag diener in hun zak tasten dan eewoonlilk en moge het resul taat daarvan ziin een flinke onhrenest ten behoeve van het Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis. „CHINA IN DEN HUIDIGEN HEKSENKETEL". Lezing van den heer Dols. De zaal van het wijkgebouw aan het Levendaal was overvol, toen de heer Dols, zendeling onder de Chineezen, kwam spre ken over China. Na het zingen van Psalm 89 vs. 1 en een kort openingswoord van ds. M. J. Punselie kreeg de heer Dols het woord Spr, begon met eenige opmerkingen over de Chlneesche cultuur en het landschap, dat door de geweldige uitgestrektheid van het land zeer verschelden is. Iemand die kennis maakt met de prachtige bouwwer ken, ontstaan uit diep religieuze overtui gen, moet wel liefde krijgen voor land en volk. Maar zwaar wordt het land geteis terd door aardbevingen. Vele sagen en mythen geven blijk hiervan. Tusschen 1767 en 1909 hebben 55.000 groote aardbevingen plaats gehad. Wel duurt een aardbeving kort, maar zij over treft ln vrecselUkheld, plagen als pest en honger. Een andere verschrikkelijke plaag is de overstrooming, die tienduizenden den dood doen vinden. Van droogte en hongersnood, die soms 2'/i Jaar duurt, maken slavenhalers ge bruik, om tegen etenswaren meisjes te lullen, voor hun handel ln gele slavinnen, terwijl andere ellende over het volk wordt gebracht doordat bij zoo'n hongersnood menschen als schuldigen worden aange zien, omdat de toorn der goden op hen zou rusten en dan worden gemarteld en gedood of zich zelf kwellen om maar regen te krijgen, onder suggestie van de pries ters. Nog andere elementen zijn er echter," die China tot een heksenketel maken. Deze kan men weer verdeelen in rampen, die van het volk zelf uitgaan, en degene, die van bulten af komen. Onder de eerste valt de opium, die moor dend werkt op de gebruikers Toen ln ver band hiermee de opiumoorlog tegen En geland uitbrak, had dit weer de vreemde- dellngenhiat en de boxeropstand ten ge volge. maar ook het nationale bewustzijn, dat ook in opstand kwam tegen de Chl neesche Keizerlijke dynastie, die dan ook in 1912 viel en vervangen werd door den republlkelnschen regeerlngsvorm. Het Rus sisch bolsjewisme wakkerde de haat tegen het blanke .kapitalistische" ras aan. ter wijl Japan daarentegen weer Rusland wil de tegenwerken. Dit alles heeft vreeselijke blnnenland- sche onlusten tengevolge gehad o.a. door de benden die ,de witte wolven" werden genoemd, waarvan spr. interessante bij zonderheden. maar ook aangrijpende tooneelen had meegemaakt. Vooral de wei nig-hygiënische toestanden en gebrekkige medische kennis (men legde b.v. koemest op open wonden!) deden veel kwaad. Vreeselljk ls ook de toestand der vrouw. De man is de god en vader, de vrouw min derwaardige slaaf Gelukkig is dit lang zaam aan 't veranderen. Hiervan gaf spr. een uitvoerige beschrijving, waarna hij 't eerste deel van zijn lezing beëindigde met 't doen van eenige mededeelingen over de pindamannen en 't brengen van een woord van innteen dank aan al degenen, die heb ben medegewerkt voor de voeding en 't onderhoud van die menschen (er zijn er ln Rotterdam 1280!) Nog deelde hij iets mede over zijn arbeid te Katendrecht en het daar gevormd comité waarna het pauze was die gebruikt werd voor eenige muziek welke door een drietal musici werd ten gehoore gebracht Na de pauze werd een aantal Drachtige lichtbeelden vertoond die een duidelijke illustratie gaven van het gesorokene. Ds. Punselie sloot dezen avond met een woord van dank aan den heer Dols en gebed. ARBEIDSBEURS. Op den 20sten April waren 3002 (v. j. 2605) werkzoekenden ingeschreven. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Rede van mr. P. J. Oud. In een gisteravond ln het Nutsgebouw onder leiding van prof mr. R. Kranen burg gehouden vergadering van den Vrij zinnig Democratischen Bond afd. Leiden trad als spreker op mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer. Spreker bepaalde zich in zijn redevoering grootendeels tot de econo mische politiek van den V.D.B. en wees er gekomen tot de steeds verder schrij dende pogingen tot nationaliseering op dat wanneer het Internationale verband tusschen de verschillende volkeren uit het oog verloren wordt, het tegenovergestelde wordt bereikt. Het streven moet zijn in eigen land zooveel mogelijk de ontwikke ling der persoonlijke eigenschappen te bevorderen met het begrip deel uit te maken van het algeheele verband. Toen in 1918 de vrede van Versailles een einde maakte aan den wereldoorlog, werd deze op economisch terrein voortgezet In we zen is de economische oorlog echter even gevaarlijk als de oorlog met de wapenen. De samenhang tusschen deze twee oorlo gen is dan ook niet een toevallige; even min is het toevallig, dat nu alle landen meer en meer afzonderlijk komen te staan en het vrije internationale ruilverkeer wordt belemmerd, de resultaten van inter nationale conferenties over b.v. ontwape ningsvoorstellen zoo weinig successen af werpen. In de plaats van de internatio nale buishoudine kwam allerwege de na tionale huishouding en getuigd kan wor den. dat. de uitkomsten voor alle volkeren aller-bedroevendst waren: het bescher mende stelsel heeft dan ook in de afgeloo- pen jaren zijn onmacht duidelijk bewezen. In dit verband herinnerde spr. aan een onlangs verschenen zeer interessant boek van de hand van den nieuwen Amerikaan- schen president Roosevelt, waarin een lans wordt gebroken voor de wederinvoering van den vrijhandel, althans gepleit wordt voor een vermindering van de bescher mende rechten. Vergelijkt men de resulta ten van het besehermende stelsel in Amerika en Duitschland ln het het eerste geval ontworpen terwllle van de industrie en in het tweede terwllle van den landbouw dan ziet men, dat in beide gevallen de koopkracht van het land afnam! Een der voornaamste principes van den VDB is dan ook altijd dat van den vrijhandel geweest. Het beginsel van den vrijhandel moet echter niet opgevat worden als een principe van afwachten en niets doen: in tijden van normale buiten- landsche concurrentie kan het wel dege lijk noodzakelijk zijn gezonde en levens vatbaarheid hebbende binnenlandsche be drijven te steunen. Dergelijke maatregelen moeten echter steeds een tijdelijk karak ter dragen, daar bij invoering het autar- chistische stelsel een geheel land noodza kelijkerwijze verarmt. Een lichtpunt in dezen tijd is dan ook in verband met de komende Internationale economische con ferentie de Amerikaansche president Roosevelt Reeds thans een gedragslijn voor een economische politiek uit te stip pelen is niet mogelijk: eerst dient het re sultaat der conferentie te worden afge wacht: door middel van gerechtvaardigde noodmaatregelen moet getracht worden het bedrijfsleven in stand te houden. Vervolgens herinnerde spreker aan de houding der V.D -fractie bij de behande ling der verschillende crisis-steunmaatre gelen; uitvoerig stilstaande bij de Tarwe- wet en de Crlsis-invoerwet. Met betrekking tot het vraagstuk der werkloosheid productief werk onder normale omstandig- den is de eiseh van den V D.B. wees spr. op de noodzakelijkerwlize uiterst voor zichtige financieele politiek der landen in dezen tijd. Eenerzijds stijgen de noodzake lijke uitgaven, terwijl aan den anderen kant de inkomsten dalen. Dank zij de aan wezige reserves kunnen de landen hun politiek nog voortzetten: zijn deze een maal opgeteerd en is de cirlsis dan nog niet ten einde dan zou natuurlijk een catastrophale toestand intreden en hier voor moet met den uitersten zorg ge waakt worden. Bij de beantwoording van de vraag hoe deze financieele politiek toe te passen, besnrak spr. de mogelijkheid van samen werking met andere partijen Niet langer kan de scheidingslijn in de Kamer volgens het geloof getrokken worden. Soms en niet alleen thans, maar ook in vroegere jaren gaan de z.g. reehtsche partijen met de linksehe mede Meer dan ooit is thans, nu zoowel van rechts als van links resp. van de zijde der fascisten als van de communisten, dictatuur dreigt, samen werking geboden. Door de tweeslachtige houding der S.D A P. ls deze evenwel met haar niet mogelijk tenzii zij uit de jong ste Duitsche geschiedenis gelijk spr. hoopte haar les trekt. CHR. HIST. JONGERENGROEP Lezing van den heer De Geus. Gisteravond hield de heer E. J. de Geus voor de Chr. Hist. Jongerengroep in Gebouw Prediker een inleiding over het onderwerp: „Weermacht en Beginsel". Spr. begint zijn inleiding met er op te wijzen dat in de beginselverklaring der Chr -Hist. Unie. alsook in de nadere uit spraken terzake door de Unie een weer macht wordt geëischt. Zij eischt deze echter niet, omdat zij voor geweld zou zijn maar als een noodzakelijkheid tegen kwade elementen. Recht en macht zijn geen lndentieke begrippen, aldus spr. De macht is noodzakelijk om het recht te hand haven: recht zonder macht is een utopie. Er zijn personen volgens spr. die denken dat het recht zichzelf kan handhaven, als de innerlijke mensch maar zooveel macht over den uitwendigen mensch heeft, dat de goede elementen de kwade overheer- schen. Doch dat is een ideaal. En zoolang dit ideaal geen werkelijkheid is geworden, dient men dus zoo er een weermacht ont breekt, zich te laten vertreden. Hier komt echter de macht het recht te hulp, om zich te doen gelden. Ook verplicht onze grondwet de onder danen om voor de onafhankelijkheid van ons land te waken. Hierop is onze nationale defensie, dan ook gebaseerd, en ln geen geval op geweld in den zin van aanvallend leger. Velen zijn er, die schouderophalend tegenover het werk van den Volkerenbond staan. Dit mag men in geen enkel opzicht zoo vervolgt spr. De Volkerenbond als zoodanig is vooreerst nog een ideaal te noemen en men dient hem ook in dien zin te begroeten En zoolang dit gestelde ideaal nog geen werkelijkheid is gewor den. kunnen wij niet eenzijdig gaan ont wapenen. DE ALGEMEFNE TOESTAND. Hervatting der Ontwapeningsconferentie. Verontrustende berichten over Midden-Europa. Henderson heeft de Ontwapeningsconfe rentie tegen 25 April bijeengeroepen ter voortzetting van de beraadslagingen. Het voorstel van Mac Donald voor een voor- loopige overeenkomst zal dan in behande ling worden genomen. Verschillende regee ringen hebben hierop, zooals men weet, amendementen ingediend. De Italiaansche regeering heeft in een nota medegedeeld, dat zij geen amende menten zal indienen, doch het plan van Mac Donald in zijn geheel aanvaardt. Echter behoudt zij zich het recht voor tijdens de beraadslagingen aanvullende voorstellen in te dienen. De Poolsche regeering heeft uitgebreide voorstellen ingediend, om grootere waar borgen voor de veiligheid te scheppen. De Duitsche delegatie heeft verschil lende amendementen aangekondigd, die, naar men verwacht, vooral het vraagstuk van de gelijke rechten betreffen. V Verontrustende berichten worden thans van diverse zijden gelanceerd. Naar het blad ..Narodny Listy" uit Boe- I dapest meldt, heeft de oud-minister dr. Welsner aan de leiders der Hongaarsche 1 legitimisten laten weten, dat bondskanse- j Her dr. Dollfuss de toestemming van Mus solini verkregen heeft voor het herstel eener personeele unie tusschen Oostenrijk en Hongarije. Voor het vertrek van dr. Dollfuss naar Rome. zouden de twee legitimisten-par tijen te Weenen een conferentie gehouden hebben, waarin zij het eens geworden zijn RECLAME ^kwaliteiten .V1=^I over een gemeenschappelijke gedragslijn, volgens welke Oostenrijk en Hongarije ln militaire en valutakwesties hun autonomie behouden, terwijl de legers georganiseerd zouden worden op een zelfden grondslag en met een gemeenschappelijken genera- len staf. Dit plan zou intusschen nog eenige wijzigingen moeten ondergaan .waartoe dr. Buresch en KoUmann, beiden behoorend tot de christelijk-socialen, zich dezer da gen naar Boedapest zouden begeven, als gevolmachtigden van de Oostenrljksche regeering, teneinde met den eersten mi nister Goemboess en wellicht ook met den rijksbestuurder Horthy de verdere ge dragslijn vast te stellen, speciaal om het herstel der Habsburgers voor te bereiden. De souvereine vorst zou, volgens dit plan, jaarlijks zes maanden te Boedapest en zes maanden te Weenen verblijven. Een diplomatieke actie zal worden be gonnen te Praag, Belgrado. Boekarest en Warschau, welke zal worden voorbereid door Italië, welk land zelfs reeds ln deze richting werkt in Parijs en Londen. Tot zoover het bericht van het Tsjecho- Slowaaksche blad, dat tot dusver nog van geen andere zijde werd bevestigd. En de correspondent der N. R. Crt. te Boekarest meldt De Roemeensche bladen maken gewag van het feit, dat een groot aantal schepen in de Bulgaarsche havens Warna en Boer- gas groote hoeveelheden wapenen en mu nitie hebben gelost, die tusschen graan- en groentenladingen waren verborgen. Een en ander was bestemd om langs den Donau naar Oostenrijk te worden ge bracht. Volgens de Universul zijn ook machinegeweren ontscheept. Het blad neemt aan. dat Italië, na het geval-Hir- tenberg. voortaan Bulgarije als doorvoer- land voor het zenden van wapenen naar Hongarije heeft gekozen. 9547 Na vervolgens nog even 't licht te wer pen op de anti-oorlogsbeweglng en wat daarmede in verband staat, alsmede op de verscheidene revolutionaire stroomingen die zich in verschillende landen openbaren, concludeert spr. dat de regeering verplicht is op grond van het recht een leger te handhaven. Voorts waarschuwde spr. tegen de actie die zich thans gaat ontwikkelen, waarin de nationale gedachte zoo sterk naar voren komt. Geen slapheid dus, maar ook geen negatie van anderen, aangezien deze beide ln strijd zijn met den eisch die God ons oplegt. Hierna vond een zeer uitvoerige ge dachten-wisseling plaats tusschen de hoor ders en spreker, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. IJ- KOOKDEMONSTRATIE OP KüPPERSBüSCH. Een groot succes. De importrice van de Kuppersbusch- gasfornuizen, de N.V. Imenexco. hier ter stede gevestigd Hooge Rijndijk 94, heeft gisteravond in de kleine Stadszaal een kookdemonstratie gegeven, waarvoor de belangstelling zoo groot was dat .er plaat sen te kort kwamen en ettelijke tiental len dames teleurgesteld huiswaarts moes ten worden gezonden. Voor haar zij een troost, dat de directie binnen zeer afzien- baren tijd een herhaling organiseert! De demonstrates de heer Lieshout, wond er geen doekjes om. Hij bekende rui terlijk. dat in de allereerste plaats het doel van dezen avond en de verwachting der gezamenlijke instaUateurs was, dat velen zich na aflooo dezer demonstratie een Küppersbusch-gasfornuis zouden aan schaffen. Te dien einde heeft de heer Lieshout op vaak geestige wijze de voortreffelijke kwa liteiten dezer fornuizen in het licht ge steld en ze door de bereiding van een vol ledig menu bewezen. Het zal overigens menige dame benauwd om het hart geworden zijn. toen de heer Lieshout het Brusselsch lof zonder toevoe ging van ook maar één druppel water op de groote gasvlam zette, en toen in de aardappelpan een laagje water werd ge daan van slechts één centimeter! Maar de verwondering steeg ten top. toen de de monstrates het vleesch zonder boter of vet en een kabeljauw zonder water in een en denzelfden oven schoof. Daarvan kwam immers niets terecht en in gedachten snoven de dames al den brandlucht op. welke het schroeiende vleesch moest veroorzaken. Maar ziet: er gebeurde niets van dat al. De dubbelgepatenteerde spaarbrander deed zijn pUcht en na verloop van tijd kwamen soep aardappelen visch en groen te prachtig gaar op tafel en het vleesch heerlijk bruin gebraden uit den oven! 't Was voor den heer Lieshout een door slaand succes en voor vele bezoeksters een openbaring. Het spreekt vanzelf, dat de goede indruk der gerechten proefonder vindelijk werd bevestigd! o— De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn„ is verhinderd morgen spreekuur te houden. Majoor A. P. Uni, thans op non-acti viteit, wordt 1 Mei in actieven dienst her steld en geplaatst als hoofdinstructeur bij het 4de regiment infanterie alhier. Het bestuur der Leidsche Christe lijke Oranjevereeniging heeft tot alle ker keraden in onze gemeente het verzoek ge richt om a.s. Zondag to den dienst den 400sten geboortedag van den Vader des Vaderlands te doen gedenken. Het Leidsche Comité voor hulp aan Joodsche vluchteUngen uit Duitschland heeft alle leden der Israëlletische Gem. alhier ultgenoodigd tot een bijeenkomst op Zondagavond, 23 April as. om 8'/t uur in Hotel Bamberger, Lammermarkt 3, waar de maatregelen zullen besproken worden, die het Comité voor zijn doel noodzake lijk acht. Waar het hier een zaak betreft, die aller medewerking en de grootste spoed eischt, rekent het Comité op de aanwezigheid van alle Joodsche mannen en vrouwen uit Leiden en omstreken. DUITSCHLAND. Hitler's verjaardag - Verklaring van Hugenberg - De X Mei-dag. In de rijkskanselarij is een hoeveelheid geschenken voor Hitier, ter gelegenheid van zijn verjaardag opgestapeld, welke alle verwachtingen overtreft. Hieronder zijn vele waardevolle voorwerpen o.a. schilde rijen, oude munten, gobelins enz. enz. De bloemenschat welke hem van alle zijden wordt toegezonden, is onbeschrijfelijk. Verder kreeg hij een hondje, een be kroonde kanarie en een rijpaard. Meer dan 300 steden zonden oorkonden, waarbij hij tot eereburger werd verheven. Ook kreeg hij een taart, welke 150 pond weegt In den loop van den middag was het aantal bloemstukken zoo groot geworden, dat men er eenvoudig geen raad meer mee wist en ruimte te kort kwam. Er stonden manshooge vazen van den Botanischen Garten Berlin met de meest waardevolle bloemen naast de bescheiden ruikers viool tjes van het „Hitlermadel" bundels Lüne- burger Heide, ruikers Edelweiss uit de Al pen vergeet-me-nietjes uit Oost-Pruisen, sneeuwklokjes uit Danzig. Meiklokjes van de Bergstrasse, seringen uit Baden. enz. Reeds in den voormiddag waren meer dan 2000 telegrammen bnnengekomen. Het aantal brieven, dat de jarige heden ont ving ls zóó groot, dat voor het vervoer er van heele postwagens gerequireerd moes ten worden. Onder de geschenken bevinden zich zeer kostbare stukken, o.a. barnsteen, een ge schenk van Oost-Pruisische visschers. een vaas met de afbeelding van de garnizoens kerk van Potsdam, vervaardigd in de staatsporceleinfabriek te Berlijn, origlneeie brieven van Bismarck en munten uit den tijd vah Frederik den Groote. Voorts heeft de rijkskanselier duizenden boeken ten geschenke gekregen, waaron der 20 kostbare bijbels. Hitier zal verder van de vermoeienissen van zijn ambt kun nen uitrusten op meer dan honderd sofa kussens. hem door zijn talrijke bewonde raarsters geschonken. De oudste inwoner van Berlijn een 102- jarige heer. is niet achtergebleven en heeft den kanselier een bouquet bloemen gestuurd. Daar Hitier anti-alcoholist is en niet rookt zullen de wijn en de sigaren, waar van hij eveneens een goeden voorraad ge kregen heeft, voor liefdadige doeleinden gebruikt worden. In den Staatsschouwburg werd opge voerd „Schlageten" van Johst. Na afloop werd het Deutschland- en Horst Wessel- iied gezongen. Nu alle ministers in Duitschland zijn teruggekeerd, wordt spoedig een minister raad verwacht. Von Papen bracht Hinden burg verslag uit over zijn reis naar Italië. In antwoord op talrijke vragen publi ceert rijksminister dr. Hugenberg een ver klaring waarin het o.a. luidt: Van belanghebbende zijde worden stel selmatig geruchten verspreid, dat het be staan der rijksregeering ln haar huidige samenstelling gevaar loopt. Daartegenover zij gewezen op het feit der regeertogsvorming door rijkskanselier Hitier en de plechtige bevestiging dezer regeering door den rijkspresident benevens oo de verklaringen van den rijkskanselier over de samenstelling en het bestaan der rijksregeering in haar tegenwoordige ge daante Tenslotte wijst Hugenberg nog op de omstandigheid .dat de machtigingswet het voortbestaan der huidige rijksregeering tot voorwaarde heeft. Tusschen Stahlhelm en Nazis is het nog niet in orde. Nu heeft weer te Berlijn een incident plaats gehad tengevolge waar van twee Stahlhelmers werden gearre steerd, die later weer werden losgelaten. De minister voor volksvoorUchting en propaganda, dr Gpebbels. heeft verklaard dat den lsten Mei 's echtends de lezers der dagbladen op de bijzondere beteekenis van .den dag" moeten worden gewezen en dat daarom de gewone Maand aebladen dien ochtend zullen mogen verschijnen Verder op den dag mogen oo 1 Mei geen bladen uitkomen. Dinsdag 2 Mei kunnen ze ech ter als ochtendeditie verschijnen. De leiding van den Stahlhelm stemt vol komen in met het regeeringSDlan om 1 Mei tot voiksfeestdac van den nationaien arbeid te maken. De Stahlhelm zal dien dag echter op zijn wijzn -rieten cm er het .lentefeest van de wijding van het zwaard" een Germaan feest, dat nog oo vele plaatsen oo dlen turn gevierd wordt, van maken i Allen jongen mannen, die in den van dit jaar 17 jaar worden en volgent ij Stahlhelm gerechtigd zijn. om waper. dragen zal op dien dag het „zwaard:^ verleend worden. Met 1 Mei zal de nat.-sociallstische voorloopig geen nieuwe leden meer aj nemen gezien de groote toeloop. o ENGELAND. Het conflict met de Sovjets, De Russische handelsvertegenwoordi» te Londen is door de sovjet-regeering gj Moskou teruggeroepen. Het bureau j handelsvertegenwoordiging wordt nader order gesloten. Naar verluidt heeft de Britsche minjr van buitenlandsche zaken sir John Sle den Russischen ambassadeur medegedtt dat de handelsvertegenwoordiging te ij" den geen exterritorialiteit meer bezit. Van herroeping of wijziging der vt nissen is nog niets gekomen en de kr daarop vermindert. In politieke kringen te Moskou wo: n.l. verklaard, dat de opwinding over wet tot verbod van Russischen invoer Engeland de Russische regeering zal dx- gen een tegenactie op touw te zetten Ambassadeur Maisky heeft den Britste minister van buitenlandsche zaken, Sin» hiervan op de hoogte gesteld. De executieve commissie der sovj unie zou besluiten, den invoer van Enj sche producten te bemoeilijken. De nationale gemengde raad, welke L congres van vakvereenigingen en de pr lementaire iabourpartij vertegenwooróf heeft besloten krachtig te protesteer; tegen het embargo op Russische handei waren. Tevens is een brief gezonden a Baldwin en Simon, waarin verklae wordt, dat de raad van meening is, datb embargo nadeelige gevolgen zal hebt-- voor de Britsche industrie. In den bra wordt bovendien de meening geuit, datt; embargo in strijd is met het Kellogg-pa: Tenslotte heeft de raad een telegrsr gezonden aan het centrale executie- comité te Moskou, waarin de onmiddellijl vrijlating der gevangen Britsche ondc danen wordt gevraagd in naam van Russisch-Britsche vriendschap. Me' 1 L Vei Z Oo of No rin CHINA. De Japansehe opmarsch naar het Zuida Verscherping van het conflict tusscbu Mandsjoerye en de sovjets. De Japansehe troepen hebben de Loeit rivier overschreden en rukken verder mr het Zuiden op. De Chineezen verwachtii dat Peking en Tientsin spoedig door Japanners bezet zal worden. In beide s2- den is de staat van beleg afgekondigd Onder de Chineesche bevolking otc paniek uitgebroken. Ononderbroken ti men de treinen met vluchtelingen uitte'. Noorden Peking binnen. Te Loeansjau en in andere steden heb ben de Japansehe vliegtuigbommen groote schade aangericht. De Engelsche diploma tieke vertegenwoordiging te Peking heet bij de Japansehe autoriteiten geprofe teerd tegen de bedreiging van de Engel sche belangen, in het bijzonder van de: voor het grootste deel in Engelsche han den zijnde Peking-Moekden spoorweg, ft Japansehe zaakgelastigde heeft verzekert dat de Japanners de Engelsche eigendoE men zullen sparen. Het Japansehe hoofdkwartier det mede, dat twee Amerikanen zijn gearn.- teerd, die getracht hadden foto's van Js- pansche troepenbewegingen te maken Alle maatregelen zijn getroffen tot over brenging van de nationale universiteit vat Peking naar Shanghai. Talrijke weten schappelijke instrumenten zijn reeds voor transport verpakt. Ondanks de mededeeling der Chinee sche regeering. dat Peking moet worde: ontruimd, verklaart de bevelhebber de- Chineesche troepen te Peking, general Tschl. dat hij Peking niet zonder strijd zal overgeven. Hij beschikt over 80.000 man, die u staat zouden zijn met succes tegensta® te bieden. De strijd tusschen de Russische en d! Mandsjoerljsche regeeringen tengevolp van het inbeslagnemen door Sovjet-Rus land van een deel van het rollend mate riaal van den Chineeschen Ooster Spoor weg krijgt een verscherpt karakter, ft Mandsjoerljsche regeering, die Ruslani van diefstal beschuldigt, eischt, naar ui! Charbin wordt gemeld, thans catagoriseb. dat de locomotieven en goederenwagens die over de Russische grens zijn gebracht, uiterlijk 10 Mei zuilen zijn teruggegeven aangezien Mandsjoekwo onder de Oost grens van Mandsfoerije geheel voor Sov jet Rusland zal sluiten. Op instigatie der Mandsjoerijsche re geering zijn te Pogranitsjnaja reeds Rus sische waren in beslag genomen, die uit Wladiwostock met den Chineeschen Oos- terspoorweg naar sovjet-Rusland zouden worden gezonden. De Inbeslagneming geschiedde, ondank een van Russische zijde ingediend protest De goederen worden thans door Mands joerijsche militairen bewaakt. o VEREENIGDE STATEN. Schepenbouw ter bestrijding der werkloosheid. De voorzitter van de martoe-commikk van het Huis van Afgevaardigden. Vinson, I heeft verklaard, dat de leden van het bun1-1 die voorstanders zijn van uitbreiding van I de vloot, gerustgesteld kunnen zijn. president Roosevelt in zijn program to- steun der werkloozen, ook het op staps- zetten van een aantal schepen heeft opEe' nomen. Men moet niet vergeten, aldus de voor; zitter van de marine-commissie, dat geen enkele manier is, waardoor de rege ring zooveel tot leniging van de werk I loosheid kan doen, dan het aanbouwei van nieuwe schepen. Voor iederen dollar die voor dit doel besteed wordt, is 85 cents voor arbeids loon. Vinson zal aan president Roosevelt voorstellen, een bedrag van ongeveer 40 millioen dollar uit te trekken voor het aanbouwen van schepen, hetgeen kan ge schieden binnen de bepalingen van de vlootovereenkomst. B-l

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2