DE ASPAGA VRUCHTENDROPSROLLEN GEVEN HET HOOGSTE GENOT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad donderdag 20 April 193] u LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. VERBOND VAN NATIONALISTEN. Rede van dr. van der Mijle. In een matig bezochte vergadering van het Verbond van Nationalisten ln „Den Burcht" sprak gisteravond dr. van der MIJle over het programma van deze partij. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van het „Wilhelmus". Spr. herinnerde allereerst aan het „gele gevaar" uit de dagen van keizer Wilhelm, thans echter kan gesproken worden van liet „roode" gevaar. Te grooter, waar de legeering de laatste jaren zwak ls en „rood" naar de oogen ziet. Zelfs werden de laatste jaren tn verschillende plaatsen •socialisten benoemd tot burgemeester, eenerzijds de plicht op zich nemend Haar te dienen, anderzijds als socialist trachtend Haar van den troon te stooten. Kan het vreemd genoemd worden, dat dergelijke tweeslachtige personen be staan, nog vreemder is het feit. dat een regeering bestaat, die dergelijke toestan den niet alleen tolereert, maar zelfs be vordert! Van revolutionairen huize en scheldend op het kapitaal en de bour- geoulsle houden deze personen tevens de hand op om van de bourgeoisie derge lijke baantjes in ontvangst te nemen. Nog vreemder is het dat tot directeur van het Burgerlijk Bestuur in Indië een socialist is benoemd! Het groote gevaar is hier de socialistische leuze „Indie los van Nederland". Nader beschouwde spr. wat gebeuren kan, als Nederland gevolg zou geven aan deze leuze, economisch zou ons land dan een cnormen knak krijgen. De z.g. inland- sche intellectueelen zouden nog jong en arm aan ervaring tevens in tal te kort schieten om de orde en rust te kunnen handhaven en spoedig zouden andere landen: Amerika, Japan, Duitschland of Italië Indlë in bezit nemen De Holland- sche welvaart zou dan zienderoogen afne men en dientengevolge de werkloosheid toenemen! Terwijl anders landen er op uit zijn koloniën te krijgen, zou Nederland deze loslaten? Zonder Nederland ware Indië nooit dit Indië geworden. Een on vergeeflijke krankzinnigheid en dwaasheid ware het. aldus spr.. aan deze demagogi sche leuze gevolg te geven In het kort memoreerde spr. wat in deze eeuw door het Nederlandsche bestuur in Indië en niet het minst ln de buitengewesten tot stand is gebracht. Vervolgens besprak spr. het verdere programma van het Verbond van Natio nalisten. Het benoemen van revolutionair voelenden tot overheidsbeambten moet niet meer kunnen geschieden, het maken van anti-militaristische en anti-monar chale propaganda dient verboden te wor den, daar zonder de militaire weermacht het ideaal is natuurlijk de algemeene, internationale ontwapening een anar chistische samenleving zou ontstaan. Aan ons leger is het te danken, dat onze neu traliteit in 1914 werd bewaard en waar de menschen nog steeds geen engelen zijn zullen de afschuwelijke en menschontee- ende oorlogen in weerwil van de verschil lende anti-oorlogspacten blijven voor komen. Ten einde ook dan onze neutrali teit te kunnen bewaren is een leger on misbaar; evenzoo moet met het oog op onze koloniën de vloot bewaard blijven. In den breede ontvouwde spr. vervol gens de door het Verbond van Nationalis ten gedachte regeering, waarin trouw aan Oranje nummer één zal zijn. Niet aan het volk maar aan het hoofd van den Staat zal het enkel uit vakkundige leden samen gestelde nationaal-kablnet verantwoording schuldig zijn. Daaronder zal een volksver tegenwoordiging staan eveneens samen gesteld uit deskundigen niet gekozen vol gens het lijstenstelsel door het geheele volk maar door de belanghebbenden, de werkgevers- en wcrknemersvereenlgingen. Dan eerst zal opgehouden worden met de partijpolitiek en de bevoordeeling van enkele groepen boven het geheele volk. Te laken is het natuurlijk, dat in deze tijden van groote werkloosheid gehuwde vrouwen, niet-kostwinsters in overheids dienst z(jn en zoodoende enkelen dubbele inkomsten genieten en anderen niets; evenmin is het goed te keuren dat zoovele buitenlanders vooral Duitschers hier betrekkingen mogen waarnemen ter wijl even kundige Nederlanders werkloos rondloopen. Opgeheven zou de werkloos heid hierdoor natuurlijk niet worden, maar zeer zeker en in belangrijke mate wel verminderd. Na oen korte pauze, waarin gelegenheid bestond schriftelijk vragen in te dienen, beantwoordde spr. de vragers telkens op uitvoerige wijze. INTIEME BALAVOND DANS-DiSTITUUT W. F. VAN WIJK. Gisteravond vond in bovengenoemd in stituut een balavond plaats, aangeboden door den heer van Wijk aan zijn leer lingen van het dansseizoen 1932—1933. Toen te circa half negen de leeraar den avond opende was de zaal geheel bezet met danslustigen, terwijl de band onder leiding van Joop Taffijn er onmiddellijk de stem ming inbracht. In de korte pauze vond een aardige huldiging plaats, waarbij den heer en mevr. van Wijk bij monde van den heer G. Veygen. namens de leerlingen twaalf artistieke lampen, ontworpen door den heer Blok, voor verfraaiing van het instituut werden aangeboden, terwijl Joop Taffijn, de trouwe pianist en mej. Rie Mooten, eerste assistente, respectievelijk een schemerlampje en een fraaie bloemen mand ontvingen. Ook mèvr. v. Wijk ont ving nog een bloemenhulde. De heer van Wijk dankte allen voor de prachtige ge schenken waarna men nog langen tijd gezellig bijeen bleef, terwijl de heer v. Wijk eenige dansen demonstreerde. Het was een waardig slot van het dans seizoen 1932—1933. zoowel voor de leer lingen als den leeraar. AANBESTEDING. De architect, de heer J. W. Reyneveld heeft aanbesteed het bouwen van een winkel- en woonhuis aan de Nieuwe Bees tenmarkt 26. Er was als volgt ingeschre ven: J. Warnaar, Leiden f.9980: A. H. Volle- berg, Zoeterwoude f.7545: H. C. Heemskerk Leiden f.7469: J. de Witt, Leiderdorp f.7385: W. v. d Bergen—Bouree en v. Win gerden. Nleuwveen f. 6950; J. Vonk, Alphen f.6896; N. v. Wieringen, O Wetering f.6889; P. v. WijkN. J. Smit, Voorschoten f.6625: J. de Gelder, Oegstgeest f.6480: M. Kool, Warmond f.6444: J. C. Kins, Rijp- weterlng f. 6265; K. Burgy—N. Neuteboom, Leiden f.6219: N. A. Meijer, Koudekerk f. 5630. KON. NED. MAATIJ. V. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste vergadering in dit seizoen. De laatste, gisterenavond in „In den Vergulden Turk" gehouden vergadering van de afd. Leiden was zeer goed bezet Te ruim acht uur opende de heer J. G. Ballego de bijeenkomst en deelde na het lezen der notulen, die ongewijzigd verden gearresteerd mede, dat de afd. Wassenaar verzocht heeft om de candidatuur van den heer Ruys, als lid voor het Hoofdbestuur te willen steunen. Na een gehouden stem ming hierover werd het verzoek met over- groote meerderheid aagenomen. Als tweede candldaat werd gesteld de heer H. de Lange te Rotterdam. Van het H.B. was een boekje binnenge komen betreffende de nieuwe eischen en het afnemen der examens, zoowel als de houding bij en door de patroons in het leerlingwezen. Daar dit alhier nog niet is ingevoerd, zal bij de afd. Groningen wor den geinformeerd naar de werking en resultaten. Het bestuur zal in deze actief blijven. Hierna werden met een hartelijke toe spraak door den Voorzitter de diploma's uitgereikt, welke door de leerlingen van den cursus in tuinteekenen waren behaald. Vervolgens werd overeengekomen op 31 Mei a s. een excursie te houden naar het Pinetum van Dr. Th Oudemans „Groot en Klein Schovenhorst" te Putten. De deel neming kost slechts f 2.25 per persoon. Opgaven worden uiterlijk 15 Mei binnen verwacht. De heeren A. Galjaard, J. Koome en J. v d. Berg werden benoemd als juryleden voor het puntenstelsel. Na de pauze bleek, dat de jury aan een fraaie inzending Narcissen van de firma G. Lubbe Thzn. en Zoon 15 punten, aan eenige mooie Cineraria's van den heer Jan Kriest Gzn. 12 en aan een groep diver sen van de firma Ballego en Zonen 9 pun ten had toegekend. Beide laatstgenoemde heeren stelden hun planten ter beschik king van de leden. Hierna werd het woord gegeven aan den heer E. H. J. Cunaeus, die op de hem eigen prettige en aangename wijze een voordracht hield over „Bewegingsver schijnselen bij planten". Spreker zeide, dat velen slechts ook en smaak hebben voor mooie bloemen en lekkere vruchten en het mooie in de natuur niet zien. De film techniek is reeds zoo ver gevorderd dat de film het beter kan demonstreeren dan spr. Achtereenvolgens toonde spr. het uït- eenspreiden van de meeldraden bij de Kamerlinde, Sparmannia, Africana, het naar elkaar toe klappen der meeldraden bij sierpostelein, Portulacca grandiflora, het afvallen der bloemdeelen bij Papaver, de scharnieren der bloempjes bij Physoste- gla Oriëntale, de explosie bij soringvruch- ten zooals bij de sorultkomkommer Ecbal- llum Elaterum en Cvclanthera explodens, de aetherische olieën bij de Vuurwerknlant Dictamnus frascinella. de weerprofeten, b.v. de zaden van Erodium gruinum, het sterven en weder opleven van de Roos van Jericho en na nog vele andere voorbeelden tot slot de springende boontjes, hetgeen veroorzaakt wordt door inwendig zittende, levende larven, die de boontjes geregeld dopn opspringen. Een hartelijk applaus en welgemeende dankwoorden van den voorztter bewezen, dat deze lezing zeer in den smaak was ge vallen en we honen dan ook den heer Cunaeus nog zeer dikwijls als spreker te moven hooren ontreden. Na de rondvraag en de wensch van den voorzitter dat de leden een moolen, nret- tieen en voordeellgen zomer mochten hebben, volgde sluiting der Vergadering, De afeeloonen wintercamnagne is door de afd Leiden op zeer nuttige wijze be steed geworden. WAARSCHUWING. Eenige ingezetenen hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zich aan verschei dene laboratoria hier ter stede een Noor- heeft vervoegd, die onder diverse voor wendselen geld te leen vroeg. Teneinde teleurstellingen te voorkomen geeft de politie in overweging alvo rens de gevraagde gelden te verstrekken zich in verbinding te stillen met het com missariaat van politie afdeeling recherche. INSPECTIE C.V. O. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Chxisteiijk Volksonderwijs heeft onzen stadgenoot, den heer D. N. van Malssen, en den heer A Brakel te Rotterdam be noemd tot Inspecteurs in Zuid-Holland en den heer D. J. Leverman te Assen tot Inspecteur in Drenthe. NED. VOLKSPARTIJ. Openbare vergadering. Bovengenoemde partij heeft gisteravond in café Bremmer aan de Beestenmarkt een openbare vergadering gehouden, waar in als sprekers optraden 't hoofdbestuurs lid de heer C. Merkelbag uit Amsterdam en de heer G. Groenewegen uit Rotter dam. Eerstgenoemde wees er op hoe geen en kele politieke partij zich bekommert over het lot der invalide arbeiders. Sprekers partij stelt zich op het standpunt, dat de staat verplicht is voor deze getroffenen te zorgen. De leiders der groote partijen vegen elkander den mantel uit ten koste der va lide en invalide arbeiders en ten bate van hun eigen rechtspostitie. Invoering van staatspensioeneering op 55-jarigen leeftijd beteekent werkverruiming en daardoor grootendeels opheffing der werkloosheid. De N.V.P houdt zich buiten alle partij politiek: zij wil geen tweedracht zaaien, maar streeft naar een samenleving waar in plaats is voor kapitalisten en arbeiders en waar een harmonische samenwerking bestaat tusschen regeering en staatsbur gers in het welbegrepen eigenbelang van het geheele Nederlandsche volk. De valide arbeider, ongeacht zijn politieke of gods dienstige gezindheid, dient te beseffen dat ook hij morgen invalide kan worden en dan aangewezen is op de openbare liefda digheid. Geen enkele partij trekt zich van zijn lot iets aan: integendeel de getroffe nen worden uit de beweging gegooid. Hierna was het woord aan den heer K. V. LITTERIS SACRUM. J. J. Cremer speelt „De Ridder van de Kouseband." De K. V. Littzrls Sacrum beëindigt het seizoen door voor haar donateurs en be gunstigers te doen optreden de bekende zustervereeniging uit Haarlem J. J. Cre mer. Zooals men zich wellicht zal herin neren won deze vereeniging in den laat- sten ttoneelwedstrijd den eersten prijs met „Ramon Tamello" geschreven door het lid den heer H Bakker. Deze overwinning was toen speciaal te danken aan de groote eenheid van het gezelschap, al waren er geen bijzondere uitblinkers. Op zich zelf is de idee van uitwisseling onder de liefhebberij-gezelschappen of di- lettantenvereenigingen, al naar men het •noemen wil .een gelukkige. Men ziet dan immers weer eens anderen spelen, het geen de sleur breekt en een zekere frlsch- heid brengt. Daarom lijkt ons het niet spelen door Litteris zelf in plaats van een na- een voordeel! J. J. Cremer bracht ons ditmaal een klucht. Wederom van de hand van den heer H. Bakker. Bepaald een nieuw geluid is het zeker niet, integendeel. Alle bekende ingrediënten uit de oude Dultsche kluch ten zijn bijkans ln „De ridder van de Kouseband" verwerkt! Tot zelfs de zielige zendeling toe. welk laatste wij betreuren. Maar alles met elkaar toch een zoo han dig spel van verwikkelingen en intriges, dat het allergezelligst bezig houdt en on schuldig vermaak te over biedt. 't Zal je overkomen, dat als je een za kenreis van 14 dagen naar Berlijn hebt gemaakt, vlak voor je thuiskomst je vrouw een paketje ontvangt uit het hotel, waar je logeerde, met inhoud: een snoes van een kouseband, dien je hebt vergeten en dien ze haasten je achterna te zenden En als dan 'n ouderwetsche haaibaai van 'n schoonmama daarbij aanwezig is, dan ben je verzekerd van een „pleizierige ont vangst". Zoo vergaat het Theo Hoffstede! In werkelijkheid ls hij zijn vrouw trouw gebleven, had hij slechts een ietwat deli caat avontuurtje zonder eenig „gevolg". Maar bewijs dat maar eens! In een paar allerdolste bedrijven met de meest bizarre toevalligheden en vergissingen zooals dat hoort in zoo'n klucht en teveel om te vermelden wordt de situatie al maller en ingewikkelder tot het laatste de oplos sing brengt: de onschuld ,/ordt bewezen. Bepaald overtuigend is het wel niet. maar toch. Trouwens de auteur is bij de ont knooping van zijn „Gordiaansche knoop" niet het gelukkigst geweest. In plaats van het zwaard gebruikt hij minder afdoende ontwarringsmiddelen en daardoor is het einde gerekt geworden. Het laatste stuk zou zelfs eenvoudig kunnen worden ge schrapt met voordeel voor het geheel! C ?mer heeft deze klucht in kluchtstijl behoorlijk over het voelicht gebracht. Af en toe zouden vaart en tempo nog kunnen zijn opgevoerd, maar ook nu lag het pu bliek natuurlijk een vrijwel gevulde schouwburg! soms dubbel van 't lachen. Er is gegierd! Wat wil men meer? Theo Hoffstede werd vlot vertolkt door den heer C. J. Crombouw en mevr. M. S. LucasDe Lugt was een echte „schoon mama" met alle slechte eigenschapjoen. gewoonlijk aan zoo'n familie-lid toege dacht. Wat een huisplaag! Het allerbeste beviel ons echter de schoonpapa van den heer J. H. Boon: een pracht-creatie goed volgehouden van begin tot eind. Daarnaast nog een loodgieter-detective van den I auteur zelf. een detective-oplichter van den heer A Schinkel, een zendeling van den heer Jac. Timmerman alle naar behooren. Enke bijrolletjes waren zwakjes. Zooals gezegd was het echter een avond van jolijt in optima forma en waar niet meer wordt bedoeld, is men wél geslaagd! Nog twee reprises volgen Bij monde van den heer De Wilde bood Litteris mevr. Lucas bloemen aan als hulde voor haar 25-jarigen trouwen dienst aan Cremer. Groenewegen. die in het bijzonder den na druk legde op de nazorg voor getroffenen. Ook deze spreker wees er op. dat noch de overheid noch de partijbeweging iets doet om verbetering te brengen in het lot der lichamelijk gebrekkigen. De regeering heeft eens een loffelijke poging daartoe gedaan door de benoeming van een staats commissie van onderzoek naar het aantal arbeidsonvolwaardigen in ons land. Helaas zijn de resultaten daarvan nihil geweest. De N.V.P. wil deze poging herhalen en de verwezenlijking daarvan mogelijk maken door een hoofdelijke heffing van bijv. 10 cents per week van iederen staatsburger. Met behulp van deze grondsom van 41 millioen gulden en door opheffing van de fondsvorming bij de sociale verzekeringen zou het volgens spr. mogelijk zijn de staats- en nazorg zonder verdere belas tingen blijvend te regelen. Momenteel is de toestand zoo. dat ten koste van de getroffenen winst wordt ge maakt. De N V.P. wil hieraan langs orga- nisatorischen weg een einde maken door een beroep te doen op de naastenliefde en het saamhoorigheidsgevoel van het ge heele Nederlandsche volk. Van de gelegenheid vragen te stellen, werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt. De ressortale opperrabijn, de heer I. Maarsen, zal Zondag a.s. om 2 uur in de Synagoge een predikatie houden. De herdenking van den geboortedag van Prins Willem I door schoolkinderen op Maandag a.s. gaat niet uit van de Ver. „Koninginnedag", zooals gisteren abusievelijk gemeld, maar van de commis sie tot viering van den verjaardag der Koningin op 31 Augustus. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de plaatsbespre king voor de algemeene Oranje-herden king op Maandag a.s. Gistermiddag omstreeks kwart over vier vond een explosie plaats ln de moffel- ovens der N.V. Lithografische Metaaldruk kerij en Vernisserij van den heer P. aan den Hooge Rijndijk No. 272. De ovens wer den totaal vernield, terwijl alle ruiten in de fabriek werden verbrijzeld Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. RECLAME. 9491 NEDERLANDSCH FABRIKAAT. LONDON CARAMEL WORKS - BREDA. DUITSCHLAND. Hitier 44 jaar De Joodsche kwestie Communisten-razzia. Uit alle deelen van het Rijk zijn geluk- wenschen gezonden aan Hitier ter gele genheid van diens 44en verjaardag. O.m. door de ministers en de Rijksdagfractie der N.S.D A P. De eerste bondsleider van den Stahl- helm, de Rijksminister van Arbeid, Seldte, heeft aan den Rijkskanselier het volgende telegram gericht: „Aan den frontsoldaat uit den grooten oorlog, den kanselier van het nieuwe Rijk, hartelijke gelukwenschen in kameraad schappelijke verknochtheid. Front heil!" (Get.! Seldte. Ook de leider der nationaal-socialisti- sche Rijksdagfractie, de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, heeft een telegram gebonden: „Heil den leider en volkskanseller, op zijn eersten verjaardag in het nieuwe Duitschland. De Rijksdagfractie der N.S.D.A.P. belooft op dezen dag opnieuw trouwste volgzaamheid en volstrekte plichtsvervulling. Wij zijn trotsch onder uwe leiding aan den wederopbouw van het Rijk te mogen medewerken." In naam van den Duitschen Evangeli- schen Kerkenbond heeft de president ds. Kapler, Hitler de hartelijkste zegenwen- schen doen toekomen. De geldinzameling ter eere van Hitiers geboortedag, te Berlijn, heeft de verwach tingen overtroffen. Er waren gisteravond reeds 90.000 Mark in baar en 70.000 Mark aan voedingsmiddelen binnengekomen. Op 160 plaatsen te Berlijn is gisteren reeds met de uitdeeling begonnen, en op som mige was het gedrang zoo groot, dat de politie ingrijpen moest. Dr. Hugenberg publiceert in de Tag een artikel waarin hij besluit: Wij zeggen van daag met Hitier, dat wij hem in kameraad schap en trouw bij de zware taak ter zijde staan, die nog slechts kan slagen door Gods zegen." Dr. Friedr. Bubendey hield voor de radio een rede over het onderwerp „Hitler privat." Góbbels publiceerde een verklaring, waarin hij hulde brengt aan Hitiers per soon, en waarin hij o.a. zegt: „Wij laten het aan degenen, die eenige maanden ge leden nog tot zijn tegenstanders behoor den en wedijverden in het belasteren van den leider, over, om hem nu met pijnlijk pathos en valsche stem te verheerlijken. Wij weten, dat Hitier daaraan weinig I waarde hecht." Göbbels betoogt voorts, dat Hitier steeds dezelfde is gebleven, ook na het aanvaarden van zijn hooge functie i In de Volk. Beobachter publiceert Alfred l Rosenberg, een artikel naar aanleiding i van Hitiers verjaardag. Vice-kanselier von Papen heeft gister- I avond aan Hitier ln het Bruine Huis te 1 München een bezoek gebracht, i De feestviering begon heden met groote parade! De Joodsche hoogleeraar, prof. dr. James Franck, die in 1925 te samen met prof. Gustav Herz den Nobelprijs voor natuur- I kunde heeft gekregen, heeft om zijn ont- I slag als hoogleeraar aan de universiteit I te Gottingen verzocht. In een brief aan den rector der univer- i siteit heeft hij verklaard dat hij geen ge- I bruik wenscht te maken van de gunst aan Joodsche frontstrijders verleend, om in functie te blijven. De houding der rijks- regeering jegens de Joden heeft hem tot dit besluit genoopt. Dr. Franck is van plan om, indien het hem niet onmogelijk wordt gemaakt, in Duitschland te blijven j arbeiden. Op het abattoir te Keulen is de nume- rus clausus ingevoerd. Vijf Joodsche vee kooplieden zijn gearresteerd. In New York worden Duitsche musici thans geweerd, evenals Duitsche artisten. Het zingen van Duitsche liederen wordt niet geduld! De razzias tegen communisten duren ge regeld voort. Zoo gisteren weer in het district Fraustadt. In totaal zijn in Prui sen reeds 10.000 personen in arrest! Enkele botsingen tusschen Nazis en communisten hadden weer plaats met tot gevolg een paar gewonden en eenige ar restaties. De rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Justitie, dr. Kerrl, heeft gelast, dat alle vonnissen wegens misdrij ven die vallen onder de verordening van den Rijkspresident van 21 April inzake de toepassing van strafvrijheid, uit de strafregisters verwijderd moeten worden. In het besluit wordt o. m. overwogen, dat het in strijd is met het staatsbelang, wanneer personen, die zich in den stnji voor de nationale verheffing uit vader, landsche overwegingen tot strafbare da. den hebben laten verleiden, jarenlam last hebben van een bezwaard strafregi:. ter door de daardoor opgeloopen straffe De rijkscommissaris is dan ook voorne mens alle straffen, die door de verorde ning van den Rijkspresident ongedaan zul len worden gemaakt, door speciale fc.| structies hieromtrent uit de strafregister: te verwijderen. RECLAME ITALIË. Interparlementaire handelsconferentie. Gisteren is te Rome de openingszittin gehouden van de 18e bijeenkomst der In-j terparlementaire handelsconferentie te: aanzien van een groot aantal bekende per soonlijkheden. Mussolini heette de aanwezigen welltoa in tegenwoordigheid van den Koning. Tot voorzitter werd in de plaats van dei overleden baron Discampo Bily, de En- gelschman Sir John Sandiman gekozen, i Daarna kwam onder voorzitterschap vat I den Nederlander Heerkens Thijssen, lid de: i Eerste Kamer, de commissie bijeen voor c; I contingenteeringen en de beperkingen b-.-1 treffende de wisseltransacties. Gisteravond werd in de Augusteo cc I prachtig concert gegeven. In zijn openingsredevoering verklaart: Mussolini, dat het belangrijkste punt de: I agenda is de kwestie der contingenten c I der beperkingen in het internationale de- viezenverkeer. De beide maatregelen te- oogen de verdediging van het eigen be- I drijfsleven en van de eigen valuta, deti 1 hebben den handel ernstige belemmc.:- I gen in den weg gelegd, doordat zij m omvang hebben verminderd en een scti- delijke wanverhouding hebben geschapc tusschen de binnen- en buitenlandse!» kringen. Het tweede punt der agenda: de trans fer van goud en waren van land tot tod zonder tegenprestatie aan productie is eet der belangrijkste en moeilijkste kwesties, welke het bedrijfsleven en de financiën treffen niet alleen van de debiteuren, maa: ook van de crediteurlanden. Met voldoe ning kan men thans vaststellen, dat de overtuiging steeds meer veld wint, dat he! niet mogelijk is, internationale schulde: alleen met geld te betalen, maar dat de schulden in de eerste plaats moeten wor den betaald door de uitwisseling va: waren. Wat de derde belangrijke kwestie be treft, nl. de wanverhouding tusschen de prijzen in den groothandel en die in der kleinhandel, de daling der prijzen belem mert de productie en draagt er toe bij, dat de koopkracht in de verschillende lander wordt verminderd. Mussolini is van meening dat tegelijker tijd op verschillende gebieden moet wor den opgetreden en wel op dat van hel credietwezen. dat der goederenproduct!! en dat van den handel. Ten slotte moet nog behandeld worden het lastige probleem van den economi-1 schen en financieelen wederopbouw van Midden-Z. O. Europa, dat reeds onderwerp is geweest van een onderzoek op tal van internationale conferenties. Mussolini we« in het bijzonder op de kwestie van landbouwproductie en op het feit, dat tal van moeilijkheden te dezer zake nog niet zijn opgelost, ook niet ter conferentie va: Stresa. Italië staat op het standpunt da» voor de gezondmaking der genoemde lan den in het bijzonder noodig is een liqui datie van het verleden op financieel gé bied, de saneering van hun valuta en eer. steun op economische en landbouwgebied RUSLAND. Begenadiging der veroordeelde Engelscben? Op raad van Turner, den advocaat var- de Vickers Mij., die het proces te Mosko'J als toehoorder heeft bijgewoond, hebben Thornton en MacDonald gisteren aan be: centraal uitvoerend comité een verzoek om- gratie ingediend, aangezien volgens Rus sisch recht geen hooger beroep bestaat tegen een vonnis in crimineele zaken die den Staat betreffen. Het centraal uitvoerend comité heef- echter in dergelijke gevallen het recb: om. binnen 36 uur. een vonnis te cassee- ren en den veroordeelde genade te schen ken. De drie tot uitwijzing veroordeelde En- gelschen, Monkhouse. Cushing en Nord- wall, hebben Moskou gisteravond reed: verlaten en worden Zaterdag te Londen verwacht. Men verwacht dat het centraal uitvoe rend comité heden gratie zal verleenen et ook Thornton en McDonald zullen worden uitgewezen Gezien, dat de Engelsche regeering bef* haaldeüjk betoogd heeft dat het haar in de eerste plaats te doen was om de veilig heid van haar onderdanen, meent men te Londen dat indien de straffen van Thorn ton en MacDonald worden gewijzigd zoj" als geopioerd het embargo op Russische goederen waarschijnlijk zal worden op?e' hevc i. Met betrekking tot het embargo wor» 2—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2