hansje's nikkeltjes •te Jaargang Donderdag 20 April 1933 No. 16 ANECDOTE. n PlO Sén door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Zaterdagavond kreeg Hansje een nikkeltje. En hoewel hij heel goed wist, dat vijf centen fïaren als één nikkeltje, vond hij eitje zóó mooi, dathij het oor zes centen zou willen rullen! iakdoek poetste hij het prachtig net glom dan zóó, dat hij er 1 in spiegelen kon. stak hij het opgepoetste nik- I zijn spaarpot, waar het gezel- [[aardig begon aan te groeien. Ja, geldstukken breidde zich sterk tl toen Opa bij zijn laatste be ten heelen rijksdaalder in ge- Inoemde den rijksdaalder „Opa", den milden gever, maar omdat |1 grooter was dan een nikkeltje. 1 tusschen zijn Opa en hem was lok groot! Daar kwam Vader nog ris een gulden!" babbelde Hansje (lf ng vroeg hij hoeveel nikkeltjes gaan er in len?" fig. Hansje!" was het antwoord. vreeselijk veel was dat! En toen ot deze ontdekking kwam, wist hij hij nog lang geen Vader was. nikkeltjes! Een heele spaarpot i in den zomer was Moeder jarig. |de nog heel lang, want twas nu eens heelemaal voorjaar! Maar st hij nu al aan dien prettigen ken. wanthij wilde Moeder t voor 'teerst! verrassen met (eau, dat hij uit zijn eigen spaar en zou. spaarde hij dus zijn nikkeltjes, Et cadeau moest heelemaal van zijn. Vader mocht er geen enkel lan betalen! rijksdaalder was sinds eenigen tijd naar zijn grooten spaarpot, dien «waarde en die ook wel van was maar.... toch niet zoo echt I nikkeltjes! reek als hij er weer eentje door de kd laten glijden, rammelde hU eens Jet zijn spaarpot. O. wat kon hij er peven mee maken! En zwaar als ie pansje moest 'm met twee handen den om 'm niet te laten vallen! I kwam langzamerhand de dag, IMoeder verjaren zou, heel dichtbij. V-sten Zaterdag vóór dezen ge- En dag maakt Hansje het deurtje pn spaarpot voorzichtig met zijn lopen en schudde hij zijn schat er [ras een neele berg! Keurig netjes I de nikkeltjes op een lange rij. er heel wat; meer dan Hansje |on! Hijhij zou er best een or kunnen koopen, een auto met ptrisch lampje! Of een electrische hng ton Hansje zijn gedachten er losmaken van een auto. Zou die peel kosten, als hij in zijn spaarpot' bh, hij hoefde 't niet te weten, hij mmers een cadeau voor Moeder een mooie, groote vaas vol bloe aar die auto die hij bij Smit, den speelgoedwinkel In de Torenstraat tint gezien had, was toch wel heel mooi, nog mooier dan een spaarpot vol nikkeltjes. Nee, hij wilde nu niet langer aan dien auto denken, maai- aan het cadeau voor Moeder. Heel geheimzinnig had hij Moeder ver teld, dat hij „over een paar dagen een boodschap ging doen" en dat Moeder heusch niet mee kon. Eigenlijk wilde hij niemand mee hebben. Zijn geheim mocht hij aan niemand verklappen, al ging nu en dan zijn mond open om het „bijna" te vertellen. Maar gelukkig! verklapt had hij het niet, want vóór hij „Moeder!" gezegd had, was 't al weer tot hem doorgedron gen, dat hij 't Moeder niet vertellen mocht, nog niet! Niet vóór Donderdag, als Moeder jarig was! Hansje toonde, dat hij zijn geheim uit stekend bewaren kon, al moest hij er als hij alleen in de kamer was dikwijls met zichzelf over praten. Dat kon hij niet laten en 't hinderde natuurlijk niet. Wat voor bloemen hij in de vaas koopen zou? Rozen. Donkerroode rozen, van die flu weelachtige, die vond Moeder zoo mooi en hij ook. Hansje ging wel eens meer alleen een boodschap doen en de Torenstraat was vlak bij. Net even om den hoek en hij hoefde niet eens over te steken! Eindelijk was het dan Woensdagmid dag. Zijn nikkeltjes had hij al lang weer in zijn spaarpot laten glijden. Daar waren ze immers het best opgeborgen en met zijn spaarpot zóó in een stuk krant gepakt dat Moeder niet zien kon wat het was. ging hij op stap. Om een hoekje der huiskamer riep hij gewichtig: „Moeder! 'k ga even een boodschap doen! 'k Ben zóó terug!" Moeder, die wel iets van Hansje's geheim zinnigheid begreep, vroeg alleen maar. „Je gaat toch niet ver weg. Hansje?" „Nee, Moeder eventjes maar 't hoekje om" antwoordde hij. Stevig klemde hij zijn gevulden spaar pot in zijn beide handjes zette zijn schat even neer om de voordeur open te maken enging vroolijk op weg. Toen hij de Torenstraat ingeslagen was kwam hij eerst voorbij den speelgoedwin kel. Drie huizen verder was de bloemen winkel. Hansie wist het precies Even bleef het ventje staan kijken naar al die mooie auto's voor het groote win kelraam. Prachtig waren ze! Personen auto's, vrachtauto's en zelfs autobussen! Welke zou hij kiezen als hij er eentje hebben mocht? Die roode autobus of die wagen van Van Gend en Loos? Daar kon ie heel echt mee spelen: Van Gend en Loosje en verhuizing ook. want hij kon er heel wat inladen Hoe duur zou die wel zijn? Erg duur? Maar hij had immers ge'.d veel geld!nee dat geld was voor Moeder! Hoe kwam het toch dat Moeders bloemenvaas met de donkerroode rozen zoo akelig ver weg scheen op dat oogenblik en de Van Gend en Loos auto zoo heel. heel dichtbij? Als.als hij eens aan den meneer in den winkel vroeg, wat die auto kostte Mis schien kon hu dan toch nog de rozen voor Moeder koopen. Och nee dat zou natuur lijk niet! Zoo'n groote auto kostte heel wat nikkeltjes en hij zou misschien niets voor Moeder overhouden! Maar als ie nou eens goedkoop was!.... Hij zou 't toch kunnen vragen, 't Geld uit zijn spaarpot was van hem heelemaal van hem. had Vader gisteravond nog gezegd en ook. dat hij er mee doen mocht, wat hij zelf 't lief ste wilde. 't Liefste wilde hij dien van Gend en Loos auto koopen. Wekenlang stond die al voor 't raam en Hansje was er met Moeder al zóó dikwijls voor stil blijven staan Maar dan kon hij Moeder immers geen mooie vaas met rozen geven!Zoo heel groot hoefde die vaas wel niet te zijn en witte rozen waren ook mooi. Rose rozen uit hun tuin ook als.... als hij die eens plukte voor Moeders verjaardag dan zou 't misschien gaan! Maar die rozen waren van Vader en Moeder en dus geen cadeau van hem Weer gingen zijn oogen naar den van Gend en Loos auto en vóór Hansje zelf goed wist wat hij deed stapte hij den winkel binnen. Maar nee hij wilde de auto met koopen. Hoehoe kwam hij den winkel weer uit? Daar was de meneer al en hij vroeg: „Wat is er van je verlangen, kleine baas?" „Ikik heb me vergist!" stotterde Hansje en vluchtte den winkel uit. Regenrecht ging hij nu naar het bloe menmagazijn waar hij een orachtvaas kocht met heel mooie donkerronde rozen- v De juffrouw zei, dat 't eigenlijk wel iets duurder was dan 't geld dat hij uit ziln spaarpot schudde, maar dat ze 't er dan maar voor geven zou. 't Was zeker voor een verjaardag? „Ja. voor Moeder!" antwoordde Hansje blij. In-gelukkig ging hij met zijn schat den winkel uit en weer hadden zijn beide handen werk. want de vaas was heel zwaar. Zijn leege spaarpot stak nu een eind uit zijn zak. Bij den speelgoedwinkel keek hij niet weer naar binnen. Fijn dat hij zoo'n mooi cadeau voor Moeder had! Betje het dienstmeisje, zag hem al in de verte aankomen maakte vlug de voor deur voor hem open en nam de vaas aan. Zij was één-en-al lof en beloofde hem do bloemen in den kelder te zetten dan ble ven ze mooi frisch. En toen Hansje den volgenden dag Moe der gelukwenschte en zijn cadeau gaf was Moeder zóó blij en bedankte hem zóó har telijk dat hij alle auto's op de heele we reld zelfs den mooien van Gend en Loos wagen! verzat! 't Werd een heerlijke dag en .Hansje's vaas met rozen" werd door iedereen be wonderd. Die had hij maar wat mooi uit gezocht en dat heelemaal alleen! Hij werd toch zoo'n groote tonzen! Dit laatste vond onze Hansje nog het allerprettigste om te hooren 's Avonds vertelde hij Moeder precies, hoe 't gegaan was en dat hij blij was den speelgoedwinkel maar haastig weer ultge- loopen te ziin. Moeder streek haar flinken jongen eens over ziin bol: hij had gezorgd, dat zij een verjaardag had. dien zij niet licht verge ten zou! Ingezonden door Joh. de Looff. Dokter: „Is de patiënt overleden". Oppasser: „Och dokter hij zegt zelf van niet. maar die kerel heeft mij zóó dikwijls voorgelogen, dat ik hem niet meer geloof.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13