r CHRISTELIJKE ZANG- EN ORATORIUM-VEREENIGINGEN. DINSDAG 18 APRIL 1933 No. 22416 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. JPAASCHDRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN Het voornaamste Nieuws van heden. 74ste Jaargansr LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 1 bil een maximum aantal woordeD van 30. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week t. 048 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. IQI1 nummer bestaat uit VIER Btadea EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door (ien vergunning is verleend aan H. van Dalen en rechtverkrijgenden, tot het op richten van een timmermanswerkplaats in het perceel Utrechtsche Veer No, 24, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie No. 1044, A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1933. 9413 BEDANKT VOOR BEROEP. Dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred alhier, heeft in de godsdienstoefening pp Paasch- ehtend aan zijn gemeente bekend ge naakt voor het op hem uitgebrachte be- jroep naar de Remonstrantsche gemeente te Utrecht te hebben bedankt. Veel drukker dan vorige jaren. Met de Paaschdagen is het bij de Spoor - egen bijzonder druk geweest, belangrijk rukker dan andere jaren. Vooral gisteren aren de treinen zóó vol, als het in geen aren geweest is. Zaterdag was het in hecht zóó erg, dat politie buiten het ■ation den stroom reizigers bij de in- en ■uitgangen moest regelen en op de perrons eerschte weer de ouderwetsche drukte, als it vroeger bij feestdagen het geval was. Maar ook hier op het station heerschte Zaterdag en 2en Paaschdag een geweldige _"rukte. Het bezoek aan de bollenvelden was groot en behalve dat verschillende eltreinen HaarlemLeiden aan de tus senstations stopten voor het opnemen en uitlaten van reizigers, hebben alle extra-bollen treinen geloopen. Ook op 't baanvak LeidenUtrecht was het dit jaar bijzonder druk zoodat de ver sterkingen van drie en vier rijtuigen niet overbodig waren. Ten gerieve van de reizi gers had de Ned .Spoorwegen dit jaar de treinen niet met oud materiaal versterkt, maar 1ste en 2de klasse rijtuigen voor 3de klasse reizigers beschikbaar gesteld. Gisteravond heerschte op de stations Amsterdam. Rotterdam en Den Haag zoo'n drukte dat uitgebreide maatregelen moesten worden genomen om een gere gelde treinenloop te verzekeren. Dit niet tegenstaande waren enkele treinen door het wachten op aansluitingen nogal in vertraging. De reclame en de tariefsver laging hebben voor de Ned. Spoorwegen gunstige resultaten opgeleverd. Van de achtdaagsche abonnementskaarten en vacantiekaarten is een druk gebruik ge maakt. SPEELTUINVEREENIGING „WESTERKWARTIER." Een geslaagde feestavond. Zaterdagavond organiseerde de Speel- tuinvereeniging „Westerkwartier" een geanimeerden feestavond in de concert zaal „Concordia." Velen waren opgeko men om van een gevarieerd programma te genieten, dat met een hartelijk wel komstwoord van den voorzitter, den heer Lardee geopend werd. Deze heette de aanwezigen, in het bijzonder de afgevaar digden van zustervereenigingen hartelijk welkom, waarna de conferencier van dezen avond, de heer Crama, ten tooneele ver scheen en met eenige woorden de Revue „W. K inleidde en tevens den heer van Ek dank bracht voor diens voorbereidin gen. De revue bracht op een alleraardig ste wijze de jongens en meisjes der ver- eeniging voor het voetlicht: in hun witte pakjes met groene sjerpen maakten zij een keurigen en vlotten indruk. Zij voer den verschillende gymnastische oefenin gen uit, zongen vroolijke liedjes en mar cheerden kranig op de maat. Het geheel voldeed buitengewoon. Als extra-nummer speelde de jongeheer Teske op de har monica; hij had, evenals de jeugdige deelnemers aan de revue, een groot suc ces. Het verdere programma bood een serie nummers van „Ons Clubje", duet ten enz., afgewisseld door muziek en het ontreden van den heer Gé Hofenk ais accordenist, alles viel buitengewoon in den smaak De heer Crama had als conferen cier de lachers op z'n hand! Zoo werd het al met al een vroolijke en goedgeslaagde avond, die de band tusschen de leden danig versterkte. Er was nog een tom bola met schitterende prijzen, terwijl een opgewekt bal, onder leiding van den heer Visser nog langen tijd de deelnemers in een gezellige stemming bijeenhield! CV HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Vruchtensap en Jamfabriek voorheen wed. C. Rok en £°°n' Julianastraat 94 AlDhen a. d. Rijn. overleden commissaris B. de Pijper, Al- Kijn. Nieuwe commissaresse T, Puper, Alphen a. d. Rijn. DE BONDSDAGEN IN DE STADS-GEHOORZAAL. De eerste dag. De Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen in Nederland heeft dit jaar gekozen onze stad als plaats van samen komst. In de Stadsgehoorzaal vond allereerst gistermorgen om elf uur de eerste bijeen komst plaats, n.l. die van de Christelijke Oratorium-Vereeniging welke groep bij den Bond is aangesloten. Bijeenkomst der C. O. V. De voorzitter dr. W. ten Boom van Hil versum sprak een kort welkomstwoord, waarin hij speciaal welkom heette de hoofd bestuursleden de heeren J. Pieterson Moens H. J. v. d. Munnik J .H Hansen en Leo Mens. Spr. wees er voorts op. dat er voor de de C.O.V.-groep in ons land een mooie, geestelijke taak is weggelegd. De secretaris de heer J. W. Straatman te Utrecl.t bracht nadat de notulen van de voorgaande vergadering waren gelezen, het jaarverslag uit. waaraan wij ontleenen. dat de groep momenteel 18 vereenigingen met 2300 werkende leden omvat. Na breedvoerig de historie der C.O.V. nagegaan te hebben, releveerde spr. hoe in October 1931 in principe besloten is om zich aan te sluiten bij den Bond van Chr. Zangvereeniglngen. Nadat de groep zich aangesloten had, is al heel wat bereikt en nauwer contact met elkaar verkregen waarvan spr met vreug de melding maakte. Het verslag van den penningmeester den heer W de Jong te Amsterdam meid- de bij een ontvangst van f. 135 een batig saldo van f. 67 Bij monde van den voorzitter werden beide heeren bedankt voor hun vele werk en groote bemoeienissen m het belang der groep verricht en werd de penningmeester gedechargeerd voor zijn werk. Onder een krachtig applaus der vergade ring werden de voorzitter en penningmees ter. de heeren dr. W ten Boom en W de Jong, die aftredend waren, herkozen. Inzake het voorstel der Chr. Orat. Ver. te Hilversum om zich in verbinding te stel len met andere groote organisaties als Toonkunst e.a. om te komen tot een bin dend besluit inzake de radiotoeslag aan solisten, is een commissie van drie perso nen. waarin zitting hebben twee leden van het groepsbestuur en de heer Pieterson Moens, samengesteld om deze zaak nader te onderzoeken. Voorts is op voorstel van „Oefening en Stichting" te Den Haag. een commissie van drie personen benoemd, om te trachten het aantal C.OV.'s aangesloten bij de groep, uit te breiden. Het voorstel om driemaal per jaar een alg. verg. te houden is. doordat het bestuur voorstelde om een voor-seizoen-vergadering in September te houden hetgeen ook oan- genomen is komen te vervallen. Het vierde en laatste voorstel, gedaan door de C. O. V. te Utrecht om door het instellen van een enquête te onderzoeken de mogelijkheid van het bewerken van ora toria met Hollandsche tekst werd verscho ven naar de vergadering in September als dan zal een enquête worden ingesteld. Na rondvraag waarin o.a. de heer Moens aandrong om een gedeelte uit het jaarver slag in de „Lofstem" te doen opnemen, waartoe werd besloten, sloot de heer Uit- tenboogaard van Arnhem deze vlot verloo- pen vergadering met dankgebed. De officieele ontvangst. Des middags te halftwee had in de Stads gehoorzaal de officieele ontvangst van het hoofdbestuur en de afgevaardigden plaats. De ringvoorzitter de heer Goedhard, heette allen hartelijk welkom, daarbij den wensch uitsprekend, dat de dagen in Lei den doorgebracht er het hunne toe mogen bij-dragen om de vereeniging tot meer deren groei en bloei te brengen. De voorzitter de heer Moens. beantwoord de dit welkomstwoord, waarna men, om niet te veel tijd verloren te laten gaan direct besloot om in groot groepsverband naar het station op te trekken om per tram een bezoek aan de bloemenvelden en Sassenheim te brengen. In Sassenheim. Te ongeveer halfvier arriveerden de deel nemers in die gemeente, waar de ongeveer 85 afgevaardigden ten gemeentehuize wer den ontvangen door burgemeester Gouver neur en secretaris. In de hall van het raad huis werd het gezelschap verwelkomd door den burgemeester die ongeveer het vol gende zeide: Het is mij een buitengewone eer u te Sassenheim in 't mooie gemeentehuis har telijk welkom te heeten. Het verheugt spr. dat zoo velen zich in deze slechts ti'den nog aangenaam bezig houden mnt den zang vooral als men zich beweegt on het gebied van den Christelij- ken zang Spr. wensehte den Bond een grooten bloei toe.Het was hem aangenamer geweest den Bond in betere tijden te ont vangen. Dan zou het onthaal royaler ge weest zijn. Hierna gaf spr. een overzicht van de totstandkoming van het gemeen tehuis. Tot zijn leedwezen riepen andere plichten hem zoodat spr. niet in de gele- genhrid was het gezelschap rond te lei den welke taak nu door de secretaris zal worden vervuld Na nog gewezen te hebben op de andere mooie punten (park enz die Sassenheim heeft, hoopte spr„ dat men moge besluiten de gemeente nog eens te bezoeken. De voorzitter van het hoofdbestuur de heer Pieterson Moens beantwoordde deze rede en merkte op dat het nog niet is voorgekomen dat men op een congres tweemaal officieel wordt ontvangen. Eerst nu en morgen te Leiden Spr. waardeerde het dat de burgemeester gewezen heeft op het idieele doel van den Bond en het deed hem bijzonder veel genoegen hier te kun nen zijn De tractatie in uitzicht gesteld en de heerlijkheden van Sassenheim zouden ons doen besluiten nog eens weer te kee- ren Hij dankte namens den Bond voor de hartelijke ontvangst. De voorzitter van de afd Sassenheim De Lofstem" sprak namens deze afdeeline. Hij j dankte het hoofdbestuur dat hun verzoek om te Leiden te vergaderen is ingewilligd Ook dankte hij het gemeentebestuur voor de medewerking die de ring Leiden steeds heeft mogen ondervinden Hierna werd onder leiding van de secre taris een rondgang door het raadhuis ge maakt Het duurde niet lang of het Bonds lied werd aangeheven en door alle aanwe zigen medegezongen Te halfvijf vertrok het gezelschap weer naar Leiden Naar Leiden terug. Maar dat was makkelijker voorge- nomen dan uitgewerkt. Alle trams waren tot op de laatste plaats gezet de balkons puilden uit Goede raad was duur maar eindelijk na lang wachten, vond men, al was het dan ais haringen in een ton, nog wat ruimte in een van de veie „blau wen" van de N.Z.H.T.M Bij groepjes kwam men eindelijk in Lei- I den aan al was het verschil tusschen de eerst- en laatst aankomenden wel eenige uren. Maar een goed diner deed ai gauw al 't leed vergeten Der traditie getrouw werd de eerste dronk gewijd aan H. M. de Koningin. De heer Moens sprak hierbij den wensch uit. dat God Haar nog tot in lengte van dagen zou mogen sparen voor Nederland en Haar volk. Spontaan werd hierop het „Wilhel mus" gezongen. Achtereenvolgens werd aan tafel nog het woord gevoerd door den penningmeester, den heer T D C Meynecke den ringvoor- zitten, den heer Goedhart, dr Ten Boom en den heer Keemink te Amersfoot. Er heerschte een prettige stemming! Hierop volgde het avondconcert, waar over onze muziekrecensent het volgende schrijft. „Con Amore" heeft des avonds een con cert gegeven in de groote stadszaal, waar voor, met het oog op de bijzondere aan leiding, een eenigszins „gevariëerd" pro gramma was samengesteld. Te weten: een fragment uit Handels Messias, een viool concert van Vivaldi en de Osterkantate van Bruch. De Paaschgedachte het bin dende element vormende der uit een oog punt van muzikalen stijl lichtelijk uiteen- loopende vocale werken, (uit de Messias was het deel „Dood en Opstanding" geno men i werd daardoor reeds de klip der ver brokkeling omzeild. Moge dit, streng geno men, een buiten-muzikale rechtvaardi ging der programmasamenstelling zijn, zuiver-muzikaal gesproken is het gebleken dat beide zangwerken, gescheiden of in elkaar overgeleid door dat wondermooie g moll concert van Vivaldi, dat op zijn wijze ook spreekt van eeuwigheidswaarden elkaar beter verdroegen dan een eerste kennisneming van het programma deed vermoeden. Dat leidde als van zelf tot een vergelijking van de figuren Handel en Bruch, een vergelijking waartoe men maar zelden zal worden uitgelokt. Toch doet deze zien dat tusschen hen, hoe veel en velerlei de verschillen ook mogen zijn ten minste één wezenlijk kenmerk gemeen is. De eigenschap of de gave waaraan Handel voor een goed deel zijn waarde en betee- kenis, ook zijn beroemdheid, ontleent, is zijn brillante koorsatz. Toen 't Hallelujah koor dat ook door Con-Amore werd ge zongen, bij de eerste uitvoering te Lon den had uitgeklonken, maakt dit een overweldigenden indruk. De koning van Engeland verhief zich na dit koornummer van zijn zitplaats. En desgelijks alle toe hoorders, His Majesty's voorbeeld volgend Nog heden ten dage heeft er in Engeland geen uitvoering van de Messias (of liever: Messiah, want het is een specifiek En- gelsch werk op Engelschen tekst, door een Engelsch voelend Duitscher geschreven voor Engelsche toehoorders, dat daarom J beter op oorspronkelijken dan op vertaal den Duitschen tekst wordt gezongen) plaats waar niet alle toehoorders na het bedoelde koor van hun plaats opstaan. The Messiah is in Engeland „het" orato rium Zoo ongeveer als de Matthaus-pas- sion bij ons. En wat voor het Hallelujah- koor geldt, slaat op alle Handelsche koren: het is al klankpracht! Gaat men een pa rallel trekken met Bach, dan is zoowat alles anders. Maar daarover hebben we het thans niet. De min of meer geforceerde vergelijking met Bruch wijst op een ge lijken trek bij dezen laatsten uit de roem ruchte romantische school. Want ook Bruchs beteekenis ligt in hoofdzaak in zijn meesterlijke koorbehandeling. Het koor werk met orkest, de zoogenaamde koorbal lade, maakt de groote verdienste van Bruch uit. Hij heeft er vele geschreven. En ze zijn nog niet vergeten al zijn ze uit de overmachtige positie in de Europeesehe concertzalen, die ze dertig, veertig jaar ge leden, innamen, verdrongen. De „Oster kantate" een van 's meesters laatste wer ken. in een uitvoering alleszins waard En voor een koorvereeniging een „prettig" werk om te zingen. Con Amore heeft zich in beide nummers van zijn beste zijde doen kennen. De af gevaardigden der in den bond vereenigde zusterkoren zullen met de overtuiging naar huis gaan dat in Leiden voortreffelijk ge zongen wordt en dat ze er de kunst diep maar ook breed opvatten, dat ze een zang avond maken tot een muziekavond in den eenig juisten zin des woords Hier heeft inderdaad alles zijn eisch gehad Aan de voorbereiding heeft geen zorg ontbroken. Dat zijn we gewend bij Con Amore. Het streven naar steeds erooter verfijning van de koorklank was ook nu weer evident. De sopranen zijn af en toe wat overheer- schend. gevolg van haar numerieke meer derheid Maar overigens niets dan lof voor dp koornummers. Sopraansoliste was Jo Vincent, van wie we zouden willen zeggen dat ze een bijzonderen gelukkigen avond had, als ze dien niet altijd had Ze heeft onvergelijkelijk schoon gezongen. En met dipn beminnelijken eenvoud, haar persoon en haar kunst eigen, waaraan de hoorder zich zoo graag overgeeft. Nobele zang°res voor deze religieus ontworpen muziek! Nieuweling in de Leidsche concertzaal was de baritonzanger Dick Weiman Een niet ter zake doende opmerking moet ons uit de pen' als we den heer Weiman in „Drei Maderlhaus" hadden zien optreden, dan zouden we getroffen zijn door zóó vol maakte grime: maar, zonder deze. de ge lijkenis met. Schubert is fraoDant. Zij zulks voor hem een teeken! Zijn solo in Handel was te kort in omvang, dan dat hij de gelegenheid had goed op dreef te ko men. Zijn stem klinkt als een klok. Mooi zwaar baritongeluid. Zijn voordracht deed te veel denken aan een proefstuk voor een les of een eind-examen Het rook te veel naar de school. Maar. zooals ge zegd. hij had ook de kans niet „er in" te komen. We gelooven wel dat hij dan an dere kwaliteiten had getoond. Men geve hem nog maar eens een kans Het orkestrale deel werd uitmuntend verzorgd door het Nederlandsch Kamer orkest. Dat heeft zich wederom doen ken nen als een goed ingespeeld en gerouti neerd orkest, dat onder streng regiem staat. De heer Zepparoni, de concert meester. heeft tusschen de beide zangwer ken het g moll concert van Vivaldi ge speeld. De hooge muzikale beteekenis van Vivaldi's vele vioolconcerten moge blij ken uit de enkele mededeeling. dat Bach er de grootste aandacht aan heeft gewijd. Ze zijn van de rijke Itaiaansche prae- classieke school de meest Inhoudrijke. Zep paroni. die een voortreffelijk violist is. die wat voor Vivaldi zoo van belang is een zeer mooien toon strijkt, heeft het concert uitmuntend gespeeld. Beheerscht en rustig. Inderdaad rustig. Want zijn niet fraaie bewegelijkheid tijdens zijn spel, is maar uiterlijk Maar die toch eenige correctie noodig heeft. Voor een continus (bij Handel) zorgde mevrouw HaentjensBerend, voor de or gelpartij in alle drie de nummers de heer Aart Smink, beiden naar eer en (muzikalei deugd. Over orgel gesproken: de trapper of liever de pomper, die nu met zijn onrhyt- mische bewegingen hinderlijk was, ver- stoppe men voortaan achter een scherm. De directeur Smink kan een zeer mooie en zeer geslaagde uitvoering boeken in het credit van zijn Con Amore rekening. De toehoorders hebben solisten, koor. orkest en dirigent rijkelijk bijval betuigd. De voorzitter der vereeniging opende BINNFNT.AND De Willem de Zwijger-herdenking te Delft; ongeveer dertigduizend deelnemers (3e Blad). Vergadering van dc Vereeniging van Hoofden van Scholen te Utrecht (Kerk en School, 3e Blad). Auto bij Voorburg tc water gereden; een der inzittenden verdronken (Gemengd, 3e Blad). Feestelijke bloembollcndagcn; overweldi gende drukte (3e Blad). Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen: geanimeerde Bondsdagen (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND Mc Donald cn Herriot op reis naar Washington (Buitenl., Ie Blad). Oostenrijks bondskanselier tc Weencn teruggekeerd (Buitenl., le Blad). Het proces tegen dc in Rusland gear resteerde Engeischen (Buitenl., le Blad), De Engelsche onafhankelijke arbeiders partij schaart zich achter Moskou (Bui tenland. le Blad) Duitsch protest tegen de debatten in heti Engelsche Lagerhuis (Buitenl., le Blad), den avond met gebed en het koor sloot dien met gezang 96. Na afloop volgde een genoeglijk samen zijn in intiemen kring, waar nog gemu siceerd werd. Dc tweede dag. Vanmorgen vond in de Lakenhal de of ficieele ontvangst van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden in de Lakenhal plaats. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuizen sprak de begroetingsredc uit, waarin hij allereerst zijn leedwezen te kennen gaf het gezelschap niet in het Stadhuis te kunnen ontvangen. Spr wees verder op de beteekenis van den oond, welke beoogt door veredeling van den samenzang het geloof te versterken. Te lang is de zang een verwaarloosd element in onze samenleving geweest. Geluakig is daarin in de laatste jaren een groote ver andering ten goede gekomen. Tenslotte zeide de burgemeester, dat Leiden rijk is geweest aan schilders, doch op het gtbied der muziek altoos slecht is bedeeld. Daar om verheugde het spr. temeer, dat de heer Mens bereid was gevonden een lezing te houden over Cornelis Schuyt. Spr. ein digde met zijn beste wcnschen uit te spre ken voor het welslagen der vergadering. Na een dankwoord van den voorzitter, den heer J. Pieterson Moens. werd onder leiding van den directeur, den heer A. Coert de „Lakenhal" bezichtigd. Dc 47ste jaarvergadering. Te half elf werd daarna de 47ste alge meene jaarlljksche vergadering gehouden Nadat gezongen was Ps. 56 vrs 5 en 6, ging de voorzitter, de heer J. Pieterson Moens voor in gebed, om daarna een openingswoord te spreken, waarin hij mededeelde, dat door den oud-secretaris, ds. Jalmk, bericht van verhindering was gezonden. Onder applaus werd besloten aan ds. Jalink, die ongesteld is. telegra fisch goede wenschen voor spoedig herstel te zenden. Voorts was bericht gezonden van verhindering door de heeren Folter- man, v. Berk, en Joh. Wagenaar Spr. heette daarna in 't bijzonder welkom de Friesche vrienden, die voor het eerst mee- vergaderden, evenals de C.O.V.-vrienden, terwijl spr. ook hartelijk welkom heette de beide administrateurs van den Bond. Spr. wilde daarna iets zeggen over het onderwerp: „De zang als draagster der kunst." Religie en kunst waren oorspron kelijk innig met eikaar sameneeweven De Hierboven het Hoofdbestuur en de Regell ngsc„mmissie van den rion n cm -«-n» en Oratorium-vereenigingen in Nederland die gisteren en vandaag zijn Bondsc-a-en in onze stad heeft gehouden. Zittend van 1. n. r. de heeren G. van Beek G. Bodewes W. Sprey. T D. C. Meyneke. J. Pieterson Moens (voorzitter) J. H. Hansen H J. v. d. Muunik. dr. Ten Boom en G. Lecolntre. Staande van 1. n. r.: de heeren H Woi- zak, Leo Meaf, J. Waasdorp, C. B. v. d. Zeeuw. G Goedhart. G. Zitman G Groen J. W. Straatman en A, G. de Kwaasteniet.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1