WILLEM VAN ORANJE 74*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Aprü 1933 Derde Blad No. 22415 DOOR PROF. DR. H. T. COLENBRANDER. 1533—1567. LAND- EN TUINBOUW. H Buitenl. Weekoverzicht. Het Heilige Paaschwater mmKHmmmmmnrfvijg Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. CORRESPONDENTIE. PRAALGRAF TE DELFT. DE NOODTOESTAND IN' HET BLOEMBOLLENBEDK1JF. Het Centraal Bloembollencomité heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht ln zake een saneerlngsplan en steunplan voor het bloembollenbedrijf. Herinnerd wordt aan het plan, dat ln December JL bij de regeering ls Ingediend en waarin de oplossing werd gezocht voor de moei lijkheden. waarin het bedrijf verkeert, ln een garantie van den productieprijs door het opkoopen van een eventueel surplus van voor uitvoer bestemde bloembollen, met een daaraan verbonden Inkrimping van de teelt en voorts in een verheffing I van het prijsniveau der uit te voeren bol- len met behulp van regeeringsvoorschrif- ten bij den uitvoer. Ofschoon een dergelijke regeling bij voorkeur vroeg ln het begin van het jaar moet tot stond komen, zou zij thans nog een nuttig effect kunnen hebben. Daarom wordt alle hoop gevestigd op een spoe- dige aanneming van de z.g. machtigings wet. Het besluit der Tweede Kamer om dit wetsontwerp niet op de agenda te plaat- I sen dreigt het geheele bloembollenbedrljt in de grootste moeilijkheden te doen gera ken. Immers, indien het saneeringsplan niet in den een of anderen vorm zou kun- nen worden uitgevoerd, zou de geheele bloembollenhandel op het buitenland slechts mogelijk zijn tegen afbraakprljzen, daar de minimumprijzen van thans dar. niet gehandhaafd zouden kunnen worden Deze vermeerdering der reeds geleden ver. liezen zou niet te dragen zijn. Daarom heeft het comité met bijzondere ingeno menheid vernomen, dat de Tweede Kamer eerstdaags opnieuw bijeen zal komen, waardoor de mogelijkheid geopend zal worden de machtigingswet binnenkort in zoodanigen beperkten vorm tot stand te brengen, dat de uitvoering van het sanee ringsplan en steunplan voor het bloem bollenbedrijf mogelijk zal zijn. Het cen traal comité richt tot de Tweede Kamei dan ook het dringende verzoek, hiertoe te willen medewerken. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarder Commisslenoteering voor boter is vastgesteld op 53 cents per kilo, dat is dus één cent hooger dan de vorige noteering. HET CRISISBOTERMERK. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 16 t/m 22 April de prijs van het Crisis-botermerk op f. 1- per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op f. 0,90 per K.G. is vastgesteld. IV. 1577—1584. Op gezag van de schorsing der bloed- lakkaten waren tal van uitgeweken alvimsten naar de Zuidelijke provinciën leruggekeerd. De gedachte aan een tweede allingschap dreef hen tot wanhoop, ja. nder de katholieken zeiven waren er elen die zich met schrik afvroegen, wat en bedreven had. met den vrede met ranje in de waagschaal te stellen. Deze erklaart aan Don Jan s gezanten, dat hij alvinist is en als Calvinist zal sterven, ij maakt zich tot tolk van een Noorden, at in een zich katholiek verklarende ge- eraliteit niet verkiest onder te gaan. Nu blijkt, dat een aanzienlijke partij in het Zuiden de nationale vrijheid boven het itsluitend recht van het katholieke ge- f stelt. Oranje's tegenstanders, die de rste unie van Brussel bewerkt hebben, ebben het volk niet meer in handen. Eer- "ng is de landvoogd de gevangene van urgervendels; hij ontsnapt, maakt zicli eester van het kasteel van Namen en raagt Philips de Spaansche troepen terug, e burgerij dwingt de Staten, Oranje aar Brussel te noodigen. waar hij. onder aar gejubel, 23 September 1577 zijn in- "cht houdt. Aanvankelijk schijnt alles oor zijn invloed te buigen. De hertog an Aerschot die een katholieke tegen- emonstratie zoekt te organiseeren, wordt oor partijgangers van den Prins gevan- en genomen De Prins zelf, onder den uden titel van ruwaard treedt aan het oofd van het bestuur van Brabant, atthlas. in het land gehaald om Oranje te neutraliseeren, kan hij tot zijn speelpop aken. Zijn vertrouwde vrienden, Marnix, 'esvelt, worden gekozen in den Raad an State De eerste unie van Brussel ordt door een tweede vervangen, die de acificatie in den zin der verdraagzaam- eid interpreteert De onderteekenaars erbinden zich. noch hen, die de katho- ëke kerk verlaten hebben, noch hen die aar getrouw zijr gebleven, geweld aan te doen. te beleedigen of te benadeelen. Zal Oranje slagen in zijn groote levens doel: Nederland te vereenigen door er den geloofshaat aan banden te leggen? Het heeft niet mogen zijn: zijn ge dachte is den tijd vooruit geweest. Noch de Calvinisten, noch de Katholieken heb ben haar aanvaard Aan een tekort van den breidel, dien ,in elk staatsverband, burgerzin, instinct van politiek behoud, den godsdienstigen hartstochten dienen aan te leggen, aan een te slappen staats- wil is Oranje's generaliteit te gronde ge gaan. Niet aan incompatibiliteit tusschen Waalsche en Dtetsche bevolkingselemen ten: men heeft toen tallooze Dietsche goede katholieken en een groot aantal felle calvinisten van Waalsche afkomst [gekend. Toen de Pacificatie geteekend werd. be stond er in het Zuiden geen eigenlijk gezegde protestantsche partij Wie daartoe in 1566 behoord had. was óf ter dood gebracht óf uitgeweken. Wel bestond er onder de lagere klassen der tijdens den oorlog met het Noorden in haar welvaart sterk getroffen steden, een ..patriotsche" partij, die Oranje's komst met terugkeer der welvaart vereenzelvigde In 1576 om de bij eenroeping van Staten-Generaal. in J5™ de uitnoodiging aan Oranje door Je drijven had zij zich tegenover haar \anders: adel patriciaat en geeste lijkheid In een revolutionnatre houding moeten plaatsen Zij had een natuurlijke behoefte aan energieke leiding en vond deze gereedelijk bij de terugstroomende Calvinistische ballingen, anti-Spaansch bij uitstek. De Calvinisten werden er door versterkt in den waan, dat zij in het Zui den alles konden wagen. Toen, om te verhinderen dat Aerschot hemzelven gevangen nam .Oranje dien mededinger door Calvinistische werktuigen te Gent in de boeien had moeten laten slaan, hadden die handlangers tegelijk de geheele, trouw-katholieke burgeraristocra tie van Gent van het kussen gestooten. De regeeringsvorm der stad was voortaan de demagogische dictatuur Weldra is, in strijd met de Pacificatie, een Calvinistische gemeente georganiseerd. De nieuwe magis traat begint met de preek toe te staan, maar weldra zet zij den tweeden, nood- lottlgen stap en verbiedt de mis. Men dringt de kerken binnen, ontdoet ze van kruisen en beelden, maakt ze met de witkwast tot den Calvinistischen eeredienst geschikt. De meerderheid laat, uit papen en Spanjolenhaat, de minderheid begaan. Zij volgt haar zelfs (want de geheele burgerij is gemilitariseerd i op expedities naar buiten. Met wapengeweld worden achtereenvolgens Kortrijk Hulst. Brugge, leper, Aalst Eecloo. Dendermonde, Deinze Oudenaarde. Meenen gecalviniseerd. Een nieuwe orde op den eeredienst te stellen, is, wettelijk, aan de Staten-Generaal voor behouden, feitelijk wordt zij hier door één der belanghebbende partijen ingevoerd op revolutionnaire wijze. Zóó was het in dertijd in het Noorden ook geschied: maar Vlaanderen lag niet in het Noorden. Er schuilden hier heel wat meer tegenwer kende krachten. Het behoud der generali teit was er aan gelegen, dat een religie vrede, door de Staten-Generaal op te leggen, het verloop kwam stuiten Oranje heeft er het ontwerp toe inge diend, dat bij de katholieke meerderheid een soort excuus maakt voor het drieste optreden der Gentnaren. Terwille der een heid tegenover den landsvijand heeft men den hervormden eered'enst te dulden tot 't God behage gelegenheid tot een aigem. nationale kerkvergadering te geven, die, de beide partijen in vrijheid gehoord, be sluite. In afwachting worde vrijheid van, eeredienst toegestaan, waar minstens hon derd gezinnen, één jaar ter plaatse geves tigd, haar aanvragen, of in kleine dorpen, de meerderheid. De magistraat verdeelt de kerkgebouwen. In Vlaanderen worden de bijzondere regelingen, door de Gentsche Calvinisten afgekondigd, te niet gedaan; de afgezette magistraten worden daar her steld. de gevangenen losgelaten. Men kan niet zeggen, dat Oranje zich hiermede op het standpunt stelt, dat de moderne staat tegenover de kerkgenoot schappen pleegt in te nemen. Wanneer de kerkvergadering het wil, zal de vrijheid te niet moeten gaan En zij behoort het te willen, volgens Trente, maar evengoed vol gens Calvijn: „quiconque soutiendra", had deze geschreven. qu' on fait tort aux hérétiques les punissant, se rendra com plice d'un lel crime". Oranje begrijpt, dat die gansche. de beide partijen omvattende, kerkvergadering, een hersenschim is en hoopt, dat de voorloopig opgelegde tole rantie door de ervaring van haar noodzaak en verdiensten, zich bestendigd moge zien. De Staten-Generaal evenwel durfden het ontwerp niet zonder meer aannemen Zij zonden het naar de provinciën waar het bijna nergens instemming vond Te Ant werpen sedert den slag bij Gembloux Oranje's verblijf, heeft hij den geloofs vrede ten uitvoer kunnen doen leggen; in Augustus 1578 worden er den Calvinisten gebouwen tot uitoefening van hun eere dienst ingeruimd. Hetzelfde geschiedt te Leeuwarden en in de Groninger Ommelan den. Utrecht verwerpt opdrijven der kapit tels, hoewel eenige edelen vóór de aanne ming stemmen; in Gelderland ijvert Jan van Nassau voor de aanneming, maar krijgt de Stoten van het gewest niet mede, I waarop de hervormden zich met hulp van i troepen in het bezit der kerken stellen; i in Holland en Zeeland wenscht men de invoering niet en in de zuiver katholieke gewesten evenmin. Vuur en vlam spuwen de Gentsche Calvinisten. Slechts godde- loozen kunnen de afgoderij beschermen, zegt Datheen: Oranje, die van godsdienst gelijk van kleed verandert, bekommert zich slechts om den Staat en maakt van de nuttigheid zijn God. Gent behoort een tweede Genève te worden, het juk der ge neraliteit af te werpen. De woede der Gentenaars plant zich naar Atrecht, Doornik, Valenciennes en i Rijsel voort en veroorzaakt daar een krachtige katholieke reactie. De Unie van I Atrecht maakt, ter beveiliging van den opstand, die van Utrecht noodig. welke door Oranje zonder ingenomenheid wordt 1 aanvaard; liever had hij gezien, dat, wat er nog van de generaliteit overbleef, zich zoo vastberaden aaneensloot, dat er aan geen Noordelijke Unie behoefde te wor- j den gedacht. Zooals aanhoudend sinds I 1569. speculeert hij op Franschc hulp; I maar eerst de dagen van Hendrik IV zou- 1 den bewijzen, dat bovenal Frankrijk de I nuttige bondgenoot van een opgestaan Nederland kon zijn. Thans levert de prac- tljk van 's Prinsen gedachte nog niets op dan de betrekking tot Anjou, die een nietswaardige blijkt, tegen Parma een genie. Parma jaagt de organen der gene raliteit van Antwerpen naar Holland op en doet het gebied van den opstand tot dat der geünieerde provinciën samen krimpen. Dit proces ls in vollen gang. wanneer de Prins vennoord wordt, en de geheele moord heeft het nauwelijks meer beïnvloed. Mt Oranqe ware de generali teit niet te redden geweest, en zonder Oranje is het Noorden niet te gronde ge gaan. Oranje heeft de kracht, die het Noorden, met afstooting zelfs van ver dachte buitenlandsche hulp, ontwikkelen kon, niet vermoed. Evenmin de groote toe komst van den republikeinschen staats vorm, dien het nimmer zijn bedoeling ge weest is. te vestigen. De geünieerde pro vinciën als groote mogendheid, hij heeft ze in den droom niet gezien. Staat hij dan wel als vader bij de wieg van ons nationaal bestaan? Ongetwijfeld ja. Van hem is de gedachte, dat in dezen hoek van Europa het godsdienstig vraag stuk niet op te lossen viel dan door bur- gertucht en met toepassing van godsdien stige verdraagzaamheid. Ons volksleven heeft geen vroeg aandeel gehad aan een gedachte, die grooter was dan het Holland grooter dan de Nederlanden van zijn tijd, die Europa veroverd heeft en nog altijd een kostelijk gedeelte van ons geestelijk bezit uitmaakt. Het is in de sfeer van vrij heid en verdraagzaamheid alleen, dat Ne derland zal leven; moesten deze ten on der gaan. al bleef er een Amsterdam aan het IJ en een Rotterdam aan de Maas liggen, er zou geen geestelijke persoon Nederland meer bestaan. Dat Oranje's gedachtenis ons ontroert als geen andere het vermag, spruit uit onze edelste aan driften voort; voor geen Maurits geen Oldenbarnevelt willen wij dezen natio- nalen held. die zijn opofferend leven op zoo hoog geestelijk peil hief ruilen Hij overschaduwt onze geschiedenis met een beschuttend lommer waaronder wij Ne- terlanders van thans nog altijd onze veeten kunn»n afzweren en elkander de bond reiken Moge het, ondanks noodza kelijken meeningsstrijd. waartoe 1933 ons oproept, niet worden vergeten. CONFERENTIES EN NOG EENS CONFERENTIES. We zijn ln de z.g. stille week voor Paschen, maar, al gebeurt er dan direct niet veel, toch zouden we niet gaarne wil len beweren dat ,er van stilte kan worden gesproken. Er wordt druk geconfereerd en nieuwe conferenties zijn in voorbereiding! Vrij onverwacht hebben twee Dultsche mi nisters zich naar Rome begeven, n.1 von Papen, aan wlen de Nazis het premierschap van Pruisen niet hebben gegund, en Goe- ring, wlen genoemd premierschap ls toe gekend. Officieel wordt over het doel van deze reis heel weinig uitgelaten en voor zoover dit nog geschiedt, wordt er oi. om heen gepraat, zooals wel meer pleegt voor te komen. Wie gelooft toch. dat het alleen gaat om luchtvaart-belangen? Er staat daar te Rome meer op het spel, gelet b.v. op het feit, hoe juist tijdens dit bezoek Mussolini nog eens een warm pleidooi pu bliceerde over de wenschelljkheid van her ziening der vredesverdragen en gezien de totaal onverwachte komst van den Oos- tenrijkschen bondskanselier Dolffuss De Oostenrijksche regeering was blijkbaar ergens bevreesd voorWaarvoor is even wel nog niet bepaald duidelijk, want de duce heeft zich tot dusver toch steeds doen kennen als tegenstander van de .An schluss". waarvan het huidig Oostenrijk niets meer moet hebben, nu Hitler in Duitschland voor dictator speelt. Weenen stelde er niettemin zeer veel prijs op. te Rome te worden gekend en gehoord, Juist nu! Bijzonder scherp heeft de Kleine Entente gesteund door Polen zich uitgesproken, tegen Iedere grenswijziging en dientenge volge tegen het plan Mussolini betreffende een vler-mogendhedeu-nact en dit protest heeft weerklank gevonden zelfs in krin gen, waarvan men het aanvankelijk niet zou vermoeden. Dsze weerklank is echter een gevolg van den gang van zaken in Duitschland! Het is gegaan als wij dachten: de Joden vervolging die nog steeds voortduurt is toch het verleenen van ontslag aan alles wat Jood is omdat men Jood is. iets an ders dan vervolging? heeft Duitschland een niet te berekenen schade in het gan- sche buitenland gedaan. En velen, die in principe wel voelen voor zekere gerecht- I vaardigde Duitsche eischen schrikken, thans terug: in een Duitschland van een I mentaliteit als nu getoond wordt kan men geen vertrouwen hebben ook al eedraaet het zich naar buiten momenteel bijzonder I gematigd. Wii kunnen ons deze stemming I volledig indenken gezien hoe Duit-chland inwendig den ouden geest van militarisme i tentoonspreidt en een mond onzet die doet denken aan het bekende spreekwoord: be- I wijs leveren van niets te hebben geleerd! j Om de kroon oo het werk te zetten man- I keerde er nog maar aan. dat men de Ho- henzollerns herstelde in de keizerlijke I macht! Doch zoover is het nog niet en zal het voorloooig ook wel niet komen want behalve nationalistisch is de partij van Hitler ook socialistisch! De jongste uitla tingen van Nazi-leiders over economische vraagstukken hebben dat duidelijk doen uitkomen en verkoeling tusschen Nazis en i Dultsch-nationalen van Hugenberg beeint I zich dientengevolge reeds te demonstree- i ren. Dit verschil tusschen de economische opvattingen in beide partijen zal oJ. tot j een breuk leiden; over korter dan wel lan ger termiin! I En zal het resultaat van het gemak. waarmede de regeering Hitier tot stond heeft gebracht, hetgeen zelfs een kracht- figuur als Bismarck nooit lukte: de Duit- 1 sche eenheid .tegen den tand des tijdszijn bestand? En hoe zal het er voorstaan als d.e roes. die momenteel heerscht. heeft uitgewerkt en, uit den aard der zaak. het j nationaal-socialisme niet kan brengen, hetgeen het zoo grif heeft beloofd? Noch politiek noch economisch? Neen. Duitschland blijft een onzekere i factor die sympathie hard van noode had, doch deze juist het aan het verspelen 1 is. zondert men Italië dan uit! Ten aanzien van het huidige Duitsch- i land heerscht thans weer een wantrouwen, als sinds lang niet het geval was en dat heeft een terugslag op alle verhoudingen 1 in en buiten Europa. Zooals reeds gezegd. is het verzet tegen het Dlan van Mussolini i daardoor krachtiger. Hetgeen in menig op zicht jammer is, want een overeenstem ming tusschen de vier groote mogendheden van Europa zou heel wat zorgen kunnen doen verdwijnen en zou geenszins behoe ven te beteekenen. dat dit complex van grooten over de kleinen zou regeeren! En ook in Washington zal zich van dit wantrouwen de slechte zijde doen kennen. Politiek en economie zijn immers tegen woordig niet meer te scheiden elementen en al heet het dat in de regeeringsstad van Amerika slechts de financieele en eco nomische aangelegenheden ter sprake zul len worden gebracht, de politiek zal ook daar om den hoek gluren en haar recht op vorderen. Grootscheeos heeft president Roosevelt deze besprekingen opgezet, ge heel in overeenstemming met de doorhem totdusver gevolgde lijn. Het is zeldzaam, zooals deze president in korten tijd bij vriend en vijand zijn sympathieën zag groeien! Hij heeft het Amerikaansche volk in zeer groote geledingen achter zich zelfs zooda.nig. dat het Congres bijkans geen verzet durft te bieden tegen alles, wat presidentieel wordt voorgesteld en hem volmachten worden verleend van buiten gewonen omvang. Allerlei „grooten" zullen weldra naar Washington scheep gaan om daar over leg te plegen over de economische we reldconferentie en de belangrijke vraag stukken. die daar ter tafel zullen wordenl gebracht. Vooraan McDonald, de Engel- sche premier. Frankrijk zal vertegenwoor digd worden door Herriot een in Amerika gaarne geziene gast van die zijde daar hij toc-i steeds op de bres heeft gestaan voor betaling aan Amerika van den termijn van 15 December! Italië zendt ziin minister van financiën June enz. Het zullen hoogst ge wichtige besprekingen worden! Bedoeling is echter niet een ronde-tafel-conferentie doch een eedachtenwisseline van man tot man waarbij Roo<*>ve't den toon zal aan geven en gelet oo zitn voortvarendheid lijkt ons de hoon gerechtvaaHtgd dat wel iets zal worden bereikt al willen wii waar schuwen tegen te hooge verwachtingen! EEN VERTELLING UIT HET BERNER OBERLAND. De oude lamp werpt een flikkerend licht in de donkere nog ouderwetsch gemeubi leerde kamer. Als vreesaanjagende spoken duiken de groote meubelstukken uit de duisternis op en als schaduwen bewegen zich de zwijgende menschen. Het dikke boek met het gouden kruis op den band. staat rechtop op de tafel en houdt het het schijnsel der lamp uit den hoek. Daar staat, zwaar en hoog. een oude wieg. .De waarheid, dokter", zoo beveelt met gedempte stem de boerin. Een gestalte richt zich op en begeeft zich nogmaals naar de plaats waar de wieg staat. Een langdurig zwijgen. „Ge moet u op het ergste voorbereiden, Magdalena als er geen wonder gebeurt. danzal Gods hand zwaar op u rusten' De arts wacht en als verder stilzwijgen in de donkere ruimte blijft heerschen, gaat hij heen met een korten groet en de belofte den volgenden morgen heel vroeg terug te zullen komen De hand Gods! De boerin Magdalena zit onbeweeglijk op den rand van het bed in de alkoof. De zware beenderige handen rusten als dood in haar schoot: haar oogen zijn op de wieg gericht. Dan knielt de vrouw bij de wieg neer en bewaakt met ontsteld gelaat het in doeken gewikkelde, stuiptrekkende kindje. De hand Gods denkt Magdalena. langzaam.... Drie maanden geleden heeft men haar man thuisgebracht verongelukt bij het houtrijden, dood. Vier weken later ls het kind ter wereld gekomen een klein, zwak nietig gezicht maar een jongen, haar kind! Men kan haar toch haar kind niet afnemen?! Daar ln den hoek hangt het kruis Hij, de Heiland, heeft ook een moeder gehad. Hij moet toch helpen! Hij die nog bij het zwaarste aardsche lijden aan het kruis voor zijn moeder zorgde, hij moet haar toch hooren! Lang staart Magdalena met brandende oogen naar het kruis. Dan zinken haar handen op den vloer. En als te voren ligt het kleine lichaamole weer in stuipen in de wieg. Een wonder! Er moet een wonder gebeuren! Het kan toch niet zijn dat de paaschklokjes die morgen zullen lulden, den doodszang voor haar kind zullen zin gen! Paschen! Wat zeggen de menschen ook weer van het wonder van den Paa ch- nacht? .Wie met reine handen ln den nacht vóór het paaschfeest zwijgend het bronwater der beek opvangt en het dan zwijgend thuisbrengt dien wordt dit hei lige water tot wonderdoener!" Heeft de boerin haar verstand verloren? Daar trekt zij midden ln den nacht haar Zondagskleed aan zij knoopt de zilveren kettingen over haar kenrsliif en den bonten zijden doek. Dan neemt zij een aarden kruik van den wand en hult zich ln haar zwarten wollen mantel. Waar gaat ge heen boerin, in het holle van den nacht? Nu het buiten zoo onveilig is? En weg van je kind?" ..Jij blijft bij hem en verroert Se niet", beveelt de boerin haar dienstmaagd. Dan valt de deur toe. Donker is het buiten donker en koud. En hoe hoog ligt de sneeuw nog. De boerin loont met snelle, lange schreden de kruik vast in de hand. Daar is het bosch al en dan eaat het bergop Welk een vreemde stemmen klinken er in den nacht. Haast om bang van te wor den. En wat is de weg stijl diep be neden ruischt de beek. Of is het misschien het kloncen van haar hart vol vrees voor haar kind? Daar ginds gaat iets over het pad Met storende oogen stapt de boerin voort. Nu rechts naar boven daar boven ls de bron. Biina tot haar knieën zinkt de vrouw nu in den drassigen bodem. Het zweet droooelt van haar voorhoofd maar zij perst haar lippen vast oo elkaar. Hier moet nu toch de bron ziin Toeee- vroren en bedenkt met sneeuw Onder de ijskorst bruist het water. Maar dat moet het bronwater ziin Met haar vuisten slaat de boerin het lis open. Met bebloede han den dompelt zij haar aarden kruik in het gat dat zij op haast bovenmenscheliike wijze in het ijs gemaakt heeft. Langzaam looot zü vol. Paaschwater, heilig paaschwater; nu heeft zii het! Zii lacht als zii opstaat. Nu terug. Het woud heeft al zijn verschrik kingen verloren Magdalena zou we! kun nen zineen. Maar zii moet zwiieen Daar is de boschkant al. Sooedlg zal zij nu thuis ziin bij haar kind. Daar springen van den wegkant twee donkere gedaanten oo de vrouw toe en slaan haar neer. Dof valt ook de kruik op den grond en breekt. Noz vóór het vroegluiden op Paaschmor- gen vond men haar. De boerin Magdalena lag midden oo den weg bij den boschrand dood. Zij hadden haar de zilveren ket tingen afgenomen en waren gevlucht. De linkerhand was krampachtig eesloten om het oor der kruik die in scherven oo den grond lag. De rechter half geopend had in de handholte een weinig sneeuwwater en dauw opgevangen. Daarmee doopte men het kindie der boerin Maeda'ena dat als door een wonder de zware crisis te boven was gekomen Het kreeg den naam van ..Benedictus". C. L. en A. S. Voor plaatsing van uw schrijven is geen reden, daar in ons Blad tevoren was medegedeeld dat dien avond dit programma zou draaien. Hadt U dus maar onze courant gelezen! J. V te L. Crltiek op hetgeen op poli tieke vergaderingen wordt gezegd, kunnen wij niet plaatsen, dat zou ons te ver voe ren. Men zoeke verweer door debat of in de partijbladen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9