De arbeid in broodbakkerijen. 74,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Aprü 1933 Vierde Blad No. 22415 BINNENLAND. FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN._ Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. RECHTZAKEN. WIJZIGING VAN DE WINKELSLUITINGSWET 1930. het wetsvoorstel der liberale kamerfractie. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de memorie van antwoord (onderteekend door dr. I. H. J. Vos) op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel der liberale Kamerfrac- ST tot wijziging van de Winkelsluitings- wet.-1390. Hierin wordt o.m. het volgende e^e Indieners hadden niet verwacht, dat taeen de indiening van hun ontwerp van wet argumenten zouden worden aange voerd als die, welke in het voorloopig ver slat voorkomen. Zij kunnen niet toe eeven dat zij een onjuist gebruik hebben gemaakt van het recht van initiatief. tDaar de indieners juist in de werking der Winkelsluitingswet een der grootste Xsstanden zien, staan zij volkomen af- SHzend tegenover een koersverandering, die uitsluitend op een meer soepele uit- f&êrmg der wet zou neerkomen. "Om die reden konden zij hun voorstel dan ook niet terugnemen, toen de minis ter van Economische Zaken en Arbeid toezegging deed, een wijzigingsvoorstel bij de Staten-Generaal te zullen indienen, ■dien het onderzoek vanwege de regee ring daartoe aanleiding mocht geven. "De houding van de regeering bij de «handeling van de wet en bij de inter pellatie van mr. G. A. Boon deed trouwens «leer vreezen, dat de regeering nog wei- ni» doordrongen was van de ernstige Kade, aan een groot deel van den mid- Ënstand toegebracht. «Reeds thans heeft de wet zeer groote I aèhade toegebracht; nog is het tijd door «wetswijziging deze schade niet onherstel baar te doen zijn. "De primaire oorzaak van alle misstan den steekt in de te groote en schadelijke beperking van de vrijheid tot verkoopen. De voorstellers wenschen niet, dat op den Zondag meer gearbeid wordt dan strikt noodzakelijk is. Maar zij meenen, dat het streven naar Zondagsrust niet mag gaan ten koste van het bestaan van groote groepen van neringdoenden. Alleen dan kan Zondagsrust een waar lijk ethische beteekenis hebben, wan neer het rechtsgevoel is bevredigd en geen noodelooze zorgen de menschen kwellen. I Het is d? fout van alle leden, dat zij bij het tot stand komen dezer wet doeleinden hebben nagestreefd, waarvoor deze wet niet bedoeld was. Voor de regeling van de Zondagsrust dient de Zondagswet, terwijl de Winkelsluitingswet een regeling voor den verkoop in winkels nastreeft. Het fou tieve standount dezer leden blijkt vooral uit hun eigen erkenning, dat zij, alhoewel tegenstanders van de sociale regeling in de Winkelsluitingswet, niettemin deze wet hebben aanvaard, omdat er zooveel goeds met betrekking tot de Zondagsrust in te vinden was. De onderhavige materie mag tlleen met sociale normen en aan de hand van sociale motieven beoordeeld orden. Al evenzoo is het gesteld met de rust der winkelbedienden. Wanneer de regeling an de winkelsluiting hun meer vrijen tijd an bieden, kan men dat met voldoening anvaarden. Maar het kan niet worden gejuicht van deze wet gebiuik te ma- en, om langs een achterdeur voordeelen innen te halen, dat niet door het Winkel- erktijdenbesluit waren te bereiken. De indieners zijn het eens met verschei- ene leden, welke de compensatie, die de et den Israëlieten en Zevendedags- dventisten biedt, onvoldoende achten en "ie betoogen, dat daarin verandering be- oort te worden gebracht. Naar aanleiding van onderscheidene op- erkingen hebben de voorstellers een aantal wijzigingen van ondergeschikt be lang in het voorstel van wet aangebracht. VERLEGGING VAN DE INDIE-ROUTE. Voortaan via Singapore. De K.L.M. deelt mede, dat na verkre gen toestemming thans besloten is de Am sterdam—Batavia-route te verleggen via Singapore. Na Bangkok verlaten te hebben, zal het postvliegtuig, evenals tot nu toe. eerst Alor Star aandoen, maar daarna niet oversteken naar Medan. doch op Singa pore koers zetten. De K.N.L.M. zal zorg dragen voor den lokalen aansluitenden "lenst in beide richtingen tusschen Alor Star en Medan zoodat Deli even snel als oorheen zijn mail ontvangt. Doordat de K.L.M. dus evenals de K.N. ÏL.M. eenmaal per week het traject Ba- tavla-Palembang-Singaoore in beide rich tingen vliegt, ontstaat er een tweemaal wekelijksche dienst tusschen de hoofdste den van Nederlandsch-Indië en van de Straits. Het vertrek uit Batavia op Woensdag morgen zal dusdanig worden gekozen, dat gewacht wordt op het vliegtuig van de K. N.I.L.M. dat de post uit Soerabaja en Se- marang brengt. Omgekeerd zal ook te Am sterdam aansluiting per KIK naar en van Londen bestaan. Het gevolg is, dat een brief van Soera baja in acht dagen Amsterdam en Londen bereikt. Een brief uit Londen zal in acht dagen Singapore bereiken en slechts 7 dagen noodig hebben voor den afstand Singapore—Londen. "Uit de verlegging van de luchtlijn via Singapore mag vermeerdering van vervoer worden verwacht. DE BETUWE IN BLOEI. Auhii-mobiliaten A«urakïo^ mtt Vrouwe Jv>iïli« kun) voorkornon. dij ö'j er aan denken will dat I Aft pleuwe iaAr Tnöoal voor oc Vcgenbelajftng. DE ALG. NED. BOND VAN POLITIE PERSONEEL EN HET STAATSGEZAG. Hij zal het Staatsgezag steunen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Politiepersoneel in Nederland, de z.g. roode bond. heeft den volgenden brief van den minister van Justitie ontvangen: „Onder mijn aandacht is gekomen een artikel in het orgaan van Uw Bond van 15 Febr. j.l. onder het hoofd „Solidariteit- Loonsverlaging-Georganiseerd Overleg". Daargelaten den verkeerden toon en uit drukkingswijze van het geheele stuk. komt in verschillende passages een geest van verzet tegen de gestelde machten tot uit drukking, die met de plichten van den Overheidsdienaar in het algemeen en van den politieman in het bijzonder onveree- nigbaar is. Ook in het volgend nummer van 22 Februari staat een artikel onder het hoofd „Het wereldgebeuren", dat soortge lijken geest ademt. In verband met het contact, dat van Re- geeringswege met den Bond bestaat, zal ik gaarne vernemen, of uitingen als deze geacht kunnen worden het standpunt van uw bond weer te eeven." Hierop is o.a. geantwoord; ..De uitingen, voorkomende in de door Uwe Excellentie aansehaalde artikelen uit ons vakblad „De Politiebode" kunnen niet geacht worden het standpunt van onzen Bond weer te geven. Bedoelde artikelen zijn afkomstig van een inzender, hetgeen blijkt uit de letter P„ waarmede zij zijn gemerkt en de inhoud daarvan blijft dus geheel voor diens persoonlijke rekening. Voorts is bedoelden inzender bereids medegedeeld, dat derge lijke stukken voortaan niet meer zullen worden geplaatst. Teneinde Uwe Excellentie echter volle dig in te lichten, ook omtrent de vraag, welk standpunt onze Bond wel inneemt, deelt hij Uwe Excellentie namens ons hoofd bestuur beleefd mede. dat wij onzen plicht, om het Staatsgezag te dienen en dit te steunen door het nauwgezet en onpartijdig handhaven van wetten en verordeningen, mede uit overtuiging van de absolute juist heid daarvan, onder alle omstandigheden wenschen na te komen, en dat wij als plichtgetrouwe dienaren der gemeenschap hebben te zorgen voor de onvoorwaarde lijke instandhouding van de orde, de rust en de veiligheid in den Staat. Ons hoofdbstuur vertrouwt er op. dat met deze verklaring ons Bondsstandpunt aan duidelijkheid niets te wenschen zal overlaten. Minister Donner heeft hierop geant woord. dat „er voor mij thans geen aan- letdh. r bestaat op het voorgevallene nader in te gaan. Ik zal met belangstelling de verdere gestie van uw Bond volgen, opdat ik zie, dat deze in woord en geschrift ook metterdaad steeds doordrongen is van het standpunt, in uw brief ontwikkeld." (Vad.) Enkele weken vroeger dan vorige jaren. Door het buitengewoon milde lenteweer van de laatste weken is de Betuwe dit jaar al bijzonder vroeg in bloesemtooi gestoken. Reeds eenige weken geleden begonnen hier en daar de Engelsche krozen te bloeien, maar in de laatste dagen zijn ook de prui men, de kersen en de peren begonnen en wordt een zeldzame bloesempracht ten prooi gespreid. Alle boomen ziin zoo dicht met knoppen bezet, dat men dit jaar een nuitenaewoon weelderigen bloei verwacht, in vergelijking met vorige jaren i* de bloei r™ J1 ^er weken vroeger begonnen. K „HblcL" MILITAIR ONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 10 der wet van 21 Juli 1890 (Stsbl. No. 126) tot regeling van het Militair Onderwijs bij de Landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor den offi ciersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken. In de toelichting zegt de regeering o.m.; De stand der financiën van Ned. Indië, ten laste waarvan de volledige kosten van de opleiding aan de Kon. Mil. Academie van de voor den dienst in dat gebiedsdeel bestemde cadetten worden gekweten, maakt het wenschelijk een einde te maken 1 aan de in het reglement voor die inrich- ting vastgelegde vrijstelling van betaling eener bijdrage in die kosten ten behoeve van deze groep van cadetten. Dit wets ontwerp voorziet in genoemde wensche- lijkheid. o DE VERWARMING DER TREINEN. Hoewel de verwarming der treinen der Ned. Spoorwegen 15 April eindigt, zullen wegens de koude temperatuur tot 1 Mei de treinen zoo noodig nog verwarmd worden. L. BERN. J. G ORRIS, t Te Loenen overleden. Te Loenen a. d. Vecht is in den ouder dom van 56 jaar overleden de heer L. Bern. J. Gorris. In middenstandskringen was de overledene een bekend man. Hij was o.m. oprichter en lid van den Raad van Beroep van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond lid van het bestuur van dien Bond en redacteur van het orgaan. (U.D.) DALENDE WERKLOOSHEID. Blijkens opgave van het departement van Binnenlandsche Zaken valt er in de laatste maanden een vermindering waar te nemen van de aantallen geheel en ge deeltelijk werklooze arbeiders. Dp 25 Maart stonden bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschreven 343.371 geheel werkloozen; op 25 Februari was dit aantal 382.905, en op 28 Januari 402.978. De overeenkomstige cijfers voor gedeeltelijk werkloozen zijn; 21.255. 23.160 24.307 Bij de werkverschaffing waren op 25 Maart geplaatst 56.226 personen; dit aan tal is grooter dan dat der vorige data, t.w. resp. 53.187 en 47.492. Ingevolge een steunregeling ontvingen op 25 Maart 154.768 personen uitkeerin- gen; dit is dus ongeveer de helft van het aantal geheel werkloozen. DE BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt, in antwoord op een reeks schrifte lijke vragen van den heer D. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer, over een dossier, hetwelk zou zijn aangelegd omtrent den bij de brandstichting in het Duitsche Rijksdaggebouw betrokken Nederlander M. van der Lubbe, mede: Aangezien de vragen ziin gebaseerd op een onjuiste veronderstelling het be staan van een dossier zijn zij voor be antwoording niet vatbaar. CONFLICT VOORKOMEN. Ook „De Eendracht" heeft thans be sloten Dinsdag niet te staken bij de stoom spinnerij „Twente" te Almelo. Het conflict is hiermede dus definitief voorkomen. DE JASNEVA SIGARENFABRIEKEN. Dezer dagen deelden wij mede, dat de Sigarenfabriek Jasneva te Zundert zou worden stil gelegd en dat het personeel van ca. 120 man ontslag was aangezegd. Gemeld werd tevens dat van de oprichting, ca. 2 jaar geleden, het personeel, aanvan kelijk 250 man, steeds is ingekrompen. De Jasneva-directie deelt ons ter rectifi- ceering mede: In Zundert is geen Jasneva Sigaren fabriek gevestigd, onze fabrieken zijn in I Valkenswaard en een filiaal te Roosendaal. In Zundert fabriceeren wel de Nederl Ciearillosfabrieken N.V., met welke onder neming ons filiaal te Roosendaal belan gengemeenschap heeft. In November 1931 werd te Zundert door de Ned. Cig. Fabrie- I ken N.V. begonnen met 30 man personeel en successieveliik is dit aantal opgevoerd tot 123 arbeiders. Hooger is het aantal nooit geweest, dit was trouwens ook niet mogelijk, omdat de Zundertsche fabriek voor meerder personeel geen ruimte had. Medio 1932 werd door de directie der Ned. Cig. Fabrieken in overleg met de Jasneva te Roosendaal besloten, om de Cigarillos- fabrlkatie in ziin geheel over te brengen naar Roosendaal. In September 1932 werd hiermede een begin gemaakt. Na dien is de centralisatie (van Zundert naar Roo sendaal) reseimati" voltrokken en zij heeft thans haar beëindiging gekregen, door opheffing van de fabriek te Zundert. DE V.A.R.A. OP 30 APRIL? De VA.R.A. heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat met het verzoek om ,nu haar op 1 Mei a.s. geen zendtijd kan worden toegestaan haar te vergunnen om op Zondag 30 April (Prinsesse-verjaar- dag) van 8.00 tot 12.00 uur 's avonds een wijdingsprogramma uit te zenden. De Minister heeft dit verzoek ingewilligd, mits de V.AR A. belooft, dat zij in haar uitzending op dien dag. de gevoelens welke op den 30en April in het overgroote deel van het Nederlandsche Volk leven, niet zal kwetsen. De ..Internationale" zal (ook aan het slot van den avondi achterwege moeten blijven. Als de V.AJt A. de voorwaarden van den Minister aanneemt, moet zij den avond van den 29en April rullen tegen dien van den 30en van de A.V.R.O. VERSPREIDE BERICHTEN. Met 1 Mei is benoemd tot burge meester van Oosterhesselen M. Pelinck. Benoemd is tot raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden mr. G. A Ser- vatius. thans vice-president van de recht bank te Amsterdam. Benoemd zijn tot lid van den Cen- tralen Raad van Beroeo te Utrecht mr. J. H. Kuiper, thans voorzitter Raad van Be roep te Groningen en mr. W. H. v. Basten Balenburg, thans rechter in de rechtbank te Zutphen. Met 16 April is aan J. Visser, direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, de persoonlijke titel van hoofddirecteur toegekend. De wekelijksche audiëntie van den minister van Waterstaat zal Woensdag 19 dezer niet plaats hebben. WAAROM GEEN VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeids wet 1919, betreffende den arbeid in brood bakkerijen. Eenige leden waren volgens dit verslag zeer teleurgesteld, doordat de regeering van de gelegenheid dat zij wijziging van de bepalingen betreffende den arbeid in broodbakkerijen voorstelt, geen gebruik heeft gemaakt om daaraan te verbinden een schrapping van het ver koopverbod van versch brood in de och tenduren. Een dergelijke wijziging zou zeer gemakkelijk in het thans ingediende wetsontwerp op te nemen zijn; daarvoor is slechts een toevoeging aan artikel 35, lid 6 der Arbeidswet noodig. De woorden van den considerans verzetten zich daar tegen niet. Deze leden drongen er op aan, dat thans eindelijk mogelijk gemaakt zal worden, voor het ontbijt klein versch brood door verkoop over de toonbank beschik baar te stellen. Zij meenden te weten, dat sedert de in voering van het vervoer- en verkoopver bod het broodverbruik met ongeveer 30" o verminderd is, zoodat verruiming van het verbruik ongetwijfeld mag worden ver wacht, zoodra wederom versch brood ver krijgbaar wordt gesteld. Redelijke bezwaren tegen beschikbaar stelling van klein versch brood voor het ontbijt bestaan, naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden, niet. Neder land is trouwens het eenige land, waar men gedwongen wordt, aan het ontbijt oudbakken brood te eten. Ten onrechte wordt verband gelegd tusschen het be houden van het vervoer- en verkoopver bod en de handhaving van het verbod van nachtarbeid. De wetsbepaling is tot stand gekomen niet onder den drang der werk nemers, doch onder dien van de groote werkgevers, die meenden, daardoor moei lijkheden met de aflevering van hun pro ducten te kunnen bezweren Het middel en kleinbedrijf hebben zulke bezwaren niet, en ook in het grootbedrijf, dat trou wens alleen in de groote steden eenige be teekenis heeft, zijn vele ondernemers, die het verkrijgbaar stellen van klein versch brood zouden toejuichen. In het buiten land hebben de verkoop en aflevering van klein versch brood in de vroege ochtend uren ook plaats in landen, waar het ver bod van nachtarbeid even behoorlijk wordt nageleefd als hier. Het is dan ook zeer wel mogelijk, bij het tegenwoordig gel dende aanvangsuur nog tijdig klein brood gereed te hebben voor den verkoop, zon der dat dit eenigen drang naar vervroe ging van het aanvangsuur zal oDleveren. Ten slotte werd nog aangevoerd, dat tegen het eten van versch brood geen hygiëni sche bezwaren bestaan. Verscheidene leden konden zich met dit wetsontwerp vereenigen Zij zouden geen bezwaar gehad hebben tegen een regeling zooals die door de organisaties van werk gevers en werknemers in het bakkers bedrijf was ontworpen en die de instem ming mocht verwerven van de groote meerderheid van den Hooge Raad van Arbeid. In het algemeen achtten deze leden een vervroeging van het aanvangsuur voor de middelgroote bakkerijen niet noodig: het bedrijf heeft zich in 't algemeen zoozeer aan de wet aangepast, dat wijziging over de geheele linie niet noodig is. Het destijds door den minister aan den Hoogen Raad van Arbeid voorgelegde ar tikel 39 opende een algemeen bevredigende den weg om in sommige gevallen een ver vroeging te bereiken. Dat de minister nu verder wil gaan dan door patroons en arbeiders m onderling overleg werd voor gesteld. noemden eenige dezer leden een niet onbedenkelijk radicalisme. Enkele voorstanders van het ontwerp, die verklaarden zeer veel te voelen vooi overleg tusschen patroons en arbeiders, zouden 't aanvangsuur algemeen op 5 uur willen stellen en willen bepalen, dat het in onderling overleg later kan worden ge steld. Deze leden wenschten er niet aan mede te werken, dat zonder meer aan een deel der werknemers in het bakkersbedrijf een uitbreiding van den nachtarbeid zal wor den opgelegd. Zij vreesden, dat het tege moetkomen aan klachten, die door elke wijziging worden opgeroepen, den drang tot verdere vervroeging zal versterken. Dit zou het gevaar voor terugkeer van den nachtarbeid vergrooten. Sommige bestrijders van het wetsont werp in zijn tegenwoordlgen vorm voerden verder nog aan. dat een wijziging van de Arbeidswet op deze wijze een hinderpaal zou vormen voor de toetreding tot het ontwerp-verdrag van Geneve betreffende den nachtarbeid in bakkerijen. Ook werd nog aangevoerd, dat de voort schrijdende techniek het mogelijk maakt bij een aanvangsuur van zes uur tijdig brood, althans z.g. klein brood, voor af levering gereed te hebben, zoodat het niet noodig is reeds om vijf uur te beginnen. Verscheidene andere leden zagen in het wetsontwerp slechts een regeling om de concurrentievoorwaarden tusschen mid delgroote en andere bedrijven, welke thans ongelijk zijn te égaliseeren en achtten het als zoodanig wel geslaagd Zij wezen er op, dat ook de organisaties van werk nemers haar aanvankelijk verzet tegen een vervroegd aanvangsuur voor de middel groote bakkerijen hebben opgegeven. Ook wezen zij er op, dat het ontwerpverdrag van Genève als nachturen aanmerkt de uren tusschen 11 en 5. Andere leden verwachtten van een der gelijke regeling een minder goede brood bereiding. Ook vreesden zij een toenemend jachten om tijdig met het brood gereed te zijn, waarvan een versterking van den drang naar wederinvoering van den nacht arbeid te duchten is. Overigens meenden deze leden, dat een eenigszins belangrijke toeneming van het broodverbruik van dezen maatregel niet te verwachten is. Immers, de groote mas sa der broodverbruikers ontbijt lang vóór den tijd, waarop het versche kadetje over de toonbank verkocht zou worden. De voordeelen van opheffing van het verkoopverbod kunnen naar het oordeel van deze leden dan ook niet opwegen tegen de nadeelen: zij meenden een dergelijke opheffing of beperking daarom nadruk kelijk te moeten ontraden. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. RICHARD TAUBER EN LEHAR IN ONS LAND. In Mei zal het gezelschap Fritz Hirsch in ons land een reeks voorstellingen geven van de operette „Paganini" van Lehar, Richard Tauber zal hierin de hoofdrol ver-vullen en Lehar zal zelf komen om zijn operette te dirigeeren. MAX REINHARDT. Professor Max Reinhardt, de bekende regisseur, die op zijn kasteel te Salzburg vertoeft, heeft Duitschland vaarwel ge zegd. Hij zal er niet meer terugkeeren. Hij heeft al zijn verbindingen met Berlijn, de stad van zijn groote triomfen, verbroken. Hij is zeer teleurgesteld en verbolgen door de wijze, waarop zijn Berlijnsche aanhangers en de bladen die hem vroeger steunden, hem nu verlaten hebben. Na de Festspiele to Salzburg in Aug., waar hij de Faust ensceneert, zal Rein hardt naar Londen vertrekken, waar hij een verbintenis heeft gekregen Daarna zal hij zich naar New-York begeven. (Anno 1807). De Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen Ao. 1807 hield haar jaar- lijksche vergadering van deelhebbers ter goedkeuring van de balans. Aan nieuwe verzekeringen werd bijna 11 i millioen gulden gesloten; het totaal ver zekerde bedrag klom met ruim 2>/« mil lioen gulden tot 109 millioen gulden. Bij het sluiten van hypotheken werden de voorwaarden voor de veiligheid ten I strengste gehandhaafd. Meer dan 50% van I de conservatief geschatte waarde werd niet verstrekt. De rente werd in het algemeen op tijd betaald; de achterstand aan het einde van het boekjaar bleef beperkt tot ruim 1W/». Slechts drie executies behoef- 1 den plaats te vinden, waarbij tweemaal tot inkoop van het onderpand moest wor den overgegaan. De effecten werden evenals vorige jaren getaxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar, hetgeen een koerswinst van f. 2.990.122,46 opleverde. De leeningen op schuldbekentenis aan provinciën, gemeenten en waterschappen werden in verband met den looptijd en de wijze van aflossing zoodanig getaxeerd, dat daarvan een rente van 4 3/4% gemaakt wordt: dientengevolge staan zij voor f. 85.418,20 onder pari op de balans. De premiereserve werd berekend naar dezelfde grondslagen als verleden jaar. Een bedrag van f. 886.877 werd voor extra ver sterking daaraan toegevoegd. De Dremie- reserve bedraagt thans in tot. f38.716.500. Door de verbetering der effectenkoersen ondergingen de vrije reserves een zeer aan zienlijke stijging tot f. 3.090.277.21. Met het volgestorte maatschappelijk kapitaal ad f. 1.000.000, vormen deze vrije reserves een extra waarborg, voor de verzekerden. De sterfte had een gunstig verloop en bedroeg voor geneeskundig onderzochte personen volgens de bii de huidiee tarie ven gebruikte sterftetafel slechts 69% van de verwachte sterfte. De behaalde resultaten lieten toe om een bedrag van f 350.000 naar de extra reserve over te boeken en een dividend van 10»/» uit te keeren. De heer mr. W. J. M. Westerwoudt werd bij zijn oeriodieke aftreding als commis saris herkozen. Bovendien werd een voorstel tot statu tenwijziging aangenomen; daardoor zijn de statuten aan de nieuwe voorschriften van het Wetboek van Koophandel aange past. HAAGSCHE RECHTBANK. De architect J. K. te Voorschoten heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van het onttrekken van een partij van 28.000 steenen aan het daarop gelegd be slag. Door K„ tegen wien door het O. M een geldboete van f. 200, subsidiair 50 d. was geëischt, was ter verdediging aange- I voerd, dat de deurwaarder hem het beslag I slechts zou hebben aangezegd, doch niet beteekend. De rechtbank sprak verdachte heden vrij. I j De Haagsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen C. N. uit Wassenaar, oud 22 jaar, van beroep los werkman, die terecht heeft gestaan wegens poging tot doodslag op den jachtopziener Kaster al daar. Er was tegen hem op 7 Maart een I gevangenisstraf geëischt van 3% jaar. Het feit zou gepleegd zijn in de duinen onder Wassenaar, toen verdachte in de duinen was aangetroffen by het stroopen. De Rechtbank achtte het primair tenlaste gelegde niet bewezen (poging tot doodslag) I en sorak verdachte hiervan vrij. Terzake van bedreiging met een revolver werd ver dachte veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden. De rechtbank gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte. Ons bericht van Donderdag betreffende veroordeeling van den 22-jarigen corrector H, K was in zooverre foutief, dat K. niet te Leiden doch te 's-Gravenhage woont. HAAGSCH GERECHTSHOF. Bovengenoemd Hof heeft bevestigd het vonnis van den Haagschen Politierechter van 21 December, waarbij verdachte J. J. v. d. B uit Wassenaar was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens dief stal van 53 gaspenningen, welke verdachte zou hebben gevonden in de schuur van zijn nieuwe woning. EERSTE NEDERL. VERZ. MIJ. OP HET LEVEN ENZ. Dividend 30 pet. Aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven ep tegen invaliditeit zal worden voorge- steld, een dividend van 30 pet. (als v j uit te keeren. J Aan de extra-reserve zal dan een be- drag van f2.853.058 worden toegevoegd. Voor afschrijvingen wordt er 1.123.058 aan ontleend, zoodat de extra-reserve stijgt met f. 2.730 000. De vrije reserves komen dan op f 6.730.000. De premiereserve stijgt ?mnioo2£33-308 van f-70.580.582 tot i» I.uiu.ogv).

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13