maucfincwe LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 April 1933 BUITENLAND. INGEZONDEN. VISSCHERIJBERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Washington en Rome - Mussolini pleit voor herziening der vredesverdragen. Het Amerlkaansche departement van Staat heeft een boodschap gezonden aan de 44 naties, die niet vertegenwoordigd zullen zijn by de as. besprekingen te Washington, om hen uit te noodlgen tot een gedachtenwissellng over den economl- schen toestand en de ontwapening langs den gewonen dlplomatleken weg. Deze stap Is een gevolg van de geruchten over ontevredenheid van zekere dezer niet naar Washington uitgenoodlgde naties. De minister van financiën Jung zal Italië vertegenwoordigen te Washington, Socn-Fo, de president van den Wetgeven- rien Raad te Nauklng, China. Voor de aanstaande economische we reldconferentie heeft Cordell Huile reeds het arbeldsprogram opgesteld. De zes hoofdpunten hiervan zijn: Geld- en credietpolltiek. Prijspolitiek. Hervatting van het kapitaalverkeer. Opheffing van de beperkingen van den internationalen handel Tarief- en handelspolitiek. Organisatie van de productie en den handel. Mr. Hull hecht groote waarde aan de conferentie en naar zijn meening hangt de economische toekomst der wereld van deze conferentie af. De Itallaansche bladen publlceeren een artikel van Mussolini. Uitgaande van het feit, dat de Kleine Entente plotseling als vijfde groote mogendheid van Europa ten toonecle verschijnt zet Mussolini uiteen, dat alle voorwaarden voor een groote mo gendheid bij de staten Tsjecho-Slowaklje, /.uld-Slavië, Roemenië ontbreken, dat zij noch ras, noch taal, noch geschiedenis, noch godsdienst of economische belangen gemeen hebben. De vijfde groote mogendheid van Europa bestaat ln waarheid slechts in een proto col of als politiek-llteraire tendenz. De vorming van een tolunie ls vrijwel onmo gelijk. Mussolini heeft in 1926 ln den Se naat reeds duidelijk gezegd, dat de vredes verdragen niet eeuwig zijn en dit heeft hij nadien herhaaldelijk bevestigd Nooit is een verdrag eeuwig gebleven. De vredesverdragen zijn heilig in zoo verre als door hen een bloedige en roem volle Inspanning, een periode van ontzag gelijk en groot leed ls afgesloten. Maar de vredesverdragen zijn niet het resultaat van goddelijke gerechtigheid, maar van menschelljke overwegingen. Is er Iemand, die durft beweren, dat de verdragen van Versailles etc. een volmaakt werk zijn? Het ls menschenwerk en daarom onvol maakt. Ernstige complicaties worden ver meden. wanneer men de vredesverdragen daar waar zij herzien moeten worden, her ziet. Men bewijst den vrede daar een groo- ten en krachtlgen dienst mede. Een zoo danige revisie, die er toe bestemd ls de unlverseele catastrophe van een nieuwen oorlog tc vermijden moet door den Vol kenbond worden bespoedigd, gelijk dat overigens vastgelegd ls als taak van den Volkenbond. Diegene, die de revisie weigert, staat buiten den geest van den Volkenbond, die niet tot eenvoudig hoeder van het verdrag van 1919 mag worden gedegradeerd, maar die beroepen moet worden tot de hooge taak een waarborg te zijn voor den vrede onder de volkeren. Wanneer de Volken bond dit probleem niet te berde durft brengen, is zijn lot bezegeld, al ls dan ook intusschen het Imposante bouwwerk, dat op het oogenbllk aan het meer van Geneve wordt opgericht, voltooid. Gisteren zijn, zooals gemeld, de Duitsche ministers v. Papen en Goerlng door Paus Pius XI ln audiëntie ontvangen. Het on derhoud met vice-kanselier v. Papen, die door legatleraad Klee werd vergezeld, duurde van halfelf tot elf jut en droeg een uiterst vriendschappelijk karakter. Vervol gens stelde v. Papen den Paus zijn vrouw voor. Om elf uur ontving Paus Plus Goerlng, die was verschenen ln de nieuwe unilorm van het commissariaat voor luchtvaart aangelegenheden, en werd vergezeld van zijn adjudant, den gep. kapitein Koerner (In SS.-uniform) en legatleraad Graaf Saurma. In deze bespreking, welke onge veer een half uur duurde, gaf Goerlng een algemeen overzicht van den toestand in Dultschland, waarbij hij in het bizonder wees op de kracht der nationale regeering. Nat dit onderhoud stelde Goerlng den Paus zijn adjudant Koerner voor. Later bracht Goerlng een bezoek aan kardinaal-staatssecretaris Pacelli, dat meer dan een uur duurde. De bespreking betrof den polltleken toestand in Duitsch- land. Om halftwee vond een noenmaal plaats in Villa Borghese, door Mussolini aange richt ter cere van de belde Duitsche minis ters, waaraan werd deelgenomen door eenige ministers en vooraanstaande amb tenaren. De centralisatie, welke in Duitschland tot stand ls gekomen, maakt het sluiten van een concordaat voor het Rijk veel makkelijker. Het is waarschijnlijk, dat deze nieuwe toestand met Pacelli ls be sproken. maar men verzekert, dat het voornaamste onderwerp de onderhande lingen veeleer de organisatie is geweest der Katholieke partij ln Dultschland. In een verklaring voor de pers heeft von Papen nog gezegd: Zijn bezoek aan het Vaticaan had ge diend tot een persoonlijke voelingncining, die, naar hij hoopte, voor belde partijen in het bijzonder ten aanzien van de be trekkingen met de Curie en de doeleinden der nationale Duitsche regeering van nut zou zijn. Het plan van Mussolini tot een vier mogendhedenverdrag noemde von Papen een geniale conceptie: hij hoopte, dat men in den loop der onderhandelingen weer tot het oorspronkelijk ontwerp zou terugkeeren. Het bezoek van Dollfuss aan Rome had volgens von Papen niets met dat der Duitsche ministers uit te staan. Het Volkenbondssecretariaat heeft zon der nadere motiveering medegedeeld, dat de oorspronkelijk op 8 Mei as. vastge- stelde zitting van den Volkenbondsraad is uitgesteld tot 22 Mei. RECLAME. Elf ASPACA-roi is mijn KOM KMI UN 415 Jf DVm 9180 DUITSCHLAND. Verordening voor de studenten - De regeering in Beieren. De Pruisische minister van Onderwijs en Eeredienst heeft een verordening uitge vaardigd betreffende de reorganisatie van de rechten der Pruisische studenten. Volledig Ingeschreven studenten van Duitsche afstamming en moedertaal vor men in de toekomst, ongeacht hun natio naliteit, dc Studentenschaft" van een hoogeschool. Iedere student moet op eere woord een verklaring afleggen, waarin hij mededeelt of zijn ouders en grootouders van Duitsche afstamming zijn, op grond waarvan de leider der „Studentenschaft" ever zijn toelating beslist. Partijpolitieke cr. confessloneele werkzaamheid binnen de „Studentenschaft" zt1n niet toegestaan. De „Studentenschaft" heeft de volgende taak: a. Nakoming der plichten van de Stu dentenschaft jegens Volk, Staat en de Duitsche Hoogeschool. b. Vertegenwoordiging van de studenten. c. Waarneming van het zelfbestuur der studenten. d. Medewerking aan het zelfbestuur der hoogeschool, ln het bijzonder deelnemen aan de onderhandelingen van den senaat, de kamer van discipline der Hoogeschool; studentenweerbaarheid, medewerking aan de handhaving van de academische orde en tucht en medewerking aan sociale en economische instellingen. De leider der Studentenschaft wordt door zijn voorganger met toestemming van de overige leiders voor een jaar benoemd. Hij wordt door twee senatoren terzijde ge staan. van wie een voor hem als leider is opgetreden. Voorts bestaat de Studen tenschaft uit een „Amtsleiter" en een „Bondskamer", bestaande uit vertegen woordigers van iedere groep studenten, die spec'aal ls opgericht voor weer- en ar beidsdienst en lichaamsoefeningen. In Beleren is thans een kabinet gevormd onder leiding van Siebert, Het ministerie van buitenl. zaken wordt opgeheven en vervangen door een staatskanselarij. De blzondere rechtbank te München heeft een bouwvakarbeider veroordeeld tqt zeven maanden gevangen'sstraf wegens belastering van den Rijkskanselier. o BULGARIJE. Tegen het communisme. Na een tweedaagsch debat, heeft de Bulgaarsche Sobranje gistermiddag het regeeringsvoorstel tot ontbinding van d.\ fractie der Communistische Arbeiders Partij en ongeldigverklaring der commu nistische mandaten, met groote meerder heid aangenomen Ook de burgerlijke oppositie-partijen stemden voor het voor stel. Terwijl de meerderheid bij het bekend worden van den uitslag der stemming ap plaudisseerde eu hoera riep, verlieten de communisten, onder het zingen van dc Internationale, de zaal. De Sobranje had tot nog toe 274 afge vaardigden. Door de uitsluiting der com munisten, ondergaan de meerderheids- verhoudingen een aanzienlijke wijziging. Tegen 150 afgevaardigden van het demo cratische boerenregeeringsblok staan 94 oppositie-afgevaardigden. o ENGELAND. Uit het Lagerhuis. Gisteren is in het Lagerhuis weer een werkloosheid-debat gevoerd. De labourafgevaardlgde MacLean diende een motie in tegen de regeering, waarin aan deze wordt verweten, dat zij niet den geheelen last van de werkloosheid laat dragen door het geheele land, doch door de plaatselijke autoriteiten, waardoor de hulpmiddelen dezer plaatsen worden uit geput. Minister Runciman verklaarde, dat de regeering werk tracht te verschaffen door den cxporthandel te doen toenemen door het afsluiten van verdragen. Aan Zweden zullen spoedig na Paschen de bepalingen van een nieuw verdrag wor den toegezonden terwijl de onderhande lingen met Noorwegen en Denemarken nog gaande zijn. Engeland aldus Runciman. voert ook onderhandelingen met Duitschland vooral wat betreft de Engelsche steenkool en er is thans een overeenkomst tot stand ge komen. waardoor de naar Dultschland te exoorteeren hoeveelheid steenkool waar schijnlijk zal kunnen worden verdubbeld. Engeland heeft zich daartegenover ver plicht het invoerrecht voor zekere Duit sche artikelen te verlagen. Het Huls heeft met 384 tegen 46 stem men de door de labourfractle Ingediende motie van wantrouwen verworpen. Sir John Simon heeft nog medegedeeld, dat hij een vertrouweiyk rapport van den Engelschen ambassadeur te Beriyn had ontvangen nopens de algemeene toestan den In Dultschland en de behandeling der Joden ln het byzonder. Tot spr. gelegen heid zou hebben gevonden het rapport te bestudeeren, kon hy niet zeggen of het openbaar zou worden gemaakt, maar in het algemeen was dit niet wenscheiyk en evenmin de gewoonte. Eenige leden stelden toen vragen of de regeering Duitsche Joden, die over middelen van bestaan be schikten, in Engeland zou toelaten. Hier op antwoordde Sir John Gilmore, dat de traditie van gastvrijheid zooveel mogelijk gehandhaafd zou blyven, maar dat het al of niet beschikken over middelen van bestaan niet in de eerste plaats den door slag zou geven by de behandeling van eventueele aanvragen tot toelating. Het nationale Engelsche belang zou in leder afzonderiyk geval moeten predomi- neeren, maar met die restructle wilde spr. wel zeggen dat geen onnoodtge of klein zielige moeiiykheden zouden gemaakt worden. RUSLAND. Het proces tegen de Engelschen. De acte van beschuldiging in het Vickers proces is zeer omvangryk. Als zwaartepunt van de beschuldiging tegen de Engelschen worden de verklaringen van ingenieur Mac Donald beschouwd MacDonald zou hebben verklaard dat hy te Slatoust ln connectie is gekomen met den Rus Goesef wien hy zou hebben aangespoord, hem berichten uit het Oeralgebled te bezorgen op econo misch, politiek en militair terrein. Hy zou Goesef daarvoor beloond hebben met geld en levensmiddelen. Vooral aanwyzlngen over de Russische oorlogsindustrie zouden zeer waardevol voor hem zlln geweest Ook de tweede beschuldigde Thornton zou in verbinding hebben gestaan met een aan tal Russen, die hem politieke economische en militaire mededeellngen zouden hebben gedaan, Verder beweert de acte van be schuldiging. dat MacDonald uit Londen de aanwyzing zou hebben gekregen in de Russische electriciteltsindustrie sabotage werk te verrichten. By den aanvang van het proces waren plm. 400 personen aanwezig. Het viel op, dat alle Russische zinspreu ken. die anders ln Russische gerechtsho ven aan de wanden hangen, verwyderd waren. Van de zes beklaagde Engelschen zaten Thornton en MacDonald zoover mogeüjk van hun landgenooten af. Na het vervullen der formaliteiten werd de acte van beschuldiging voorgelezen, waarin de bewysgronden vrijwel uitsluitend bestaan uit verklaringen van den Engel schen Ingenieur MacDonald. die zijn schuld bekende, dien men niet tegen borgstelling op vrije voeten heeft gesteld en wlen het niet veroorloofd ls geweest met iemand anders te spreken dan met den procureur en zyn Sovjet-raadsman. Voor zoover de aanklacht niet steunt op de verklaringen van de beklaagden zelf, bestaat zy uit uittreksels uit de bevindin gen van de Gepeoe en het getuigenis van twee Russen. Een van dezen legde zyn verklaring gedeelteiyk in de gevangenis von de Gepeoe af, terwyi dat van den an der uit de mededeeling bestaat, dat hy direct aan de Gepeoe het geld overhan digd had, .dat hy van Thornton had ont vangen. Nadat de aanklacht was voorgelezen, werd den beklaagden gevraagd, of zy schuld bekenden. Allen op één na van de Russen bekenden schuld en eveneens Mac Donald, die buiten de volgorde van de lijst van beklaagden werd verhoord. De andere Engelschen erkenden geen schuld. Goesef één der Russische beklaagden, zette uitvoerig uiteen, hoe hy machines vernietigd had. ,Ik wierp stukken metaal ln de machines te Zlataoest, ze:de hij. Mac Donald was op de hoogte van het plar. en verleende zyn medewerking. Toen hy verhoord werd, verklaarde Mac Donald dat het waar was. Mac Donald zelde eveneens: „Ik vroeg inlichtingen aan Goesef in mijn eigen belang". Goesef verklaarde nog, dat zyn inkom sten gering waren. Hij verdiénde 750 roe bel per maand, maar ontving meer van MacDonald. Deze bekende, dat hij aan Goesef ongeveer 3500 roebel gegeven had. Thornton zeide te weten, dat Goesef in lichtingen verschafte aan MacDonald, be treffende de aangelegenheden der Metro- Vickers, maar ontkende te weten, dat er splonnage in het spel was. De rechter las gedeelten voor uit Thorn ton's verhoor op 15 April, waar deze bekent kennis gehad te hebben aan handelingen, die met spionnage in verband stonden. De rechter vroeg: .Hebt gy toen de waarheid gezegd?" Thornton antwoordde: „Neen! Ik was zenuwachtig." De rechter: „zyt gy by het verhoor ge terroriseerd? Heeft men u gepyngd?" „Neen," antwoordde Thornton. De zitting werd geschorst tot heden. MacDonald was de eenige beklaagde, die terug naar de gevangenis gebracht werd. Baldwin zal onmiddeliyk na afloop van het proces te Moskou, de Engelsche mi nisters byeenroepen om, zoo noodig, den toestand te overwegen. -o VEREENIGDE STATEN. De werktijd. Uit de verklaringen van de staats-se- crctaresse voor Arbeid voor de Commissie voor Arbeidszaken van het Huls van Af gevaardigden ls gebleken, dat president Roosevelt voorstander ls van een betere distributie en uitbreiding der werkgele genheid door middel van verkorting van den arbeldstyd en verder door 't vast stellen van minimum loonen en door con trole op de productie. Men geeft thans het wetsontwerp tot invoering van de 30- urige 5-dagen-week een goede kans al zal het belangryke wijzigingen moeten onder gaan. o (Buiten verantwuuicit-mkneid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt met teruggegeven IN HET BELANG VAN ONZE JEUGD. Sinds eenigen tyd is het oefenterrein voor militairen aan den Morschsingel vanaf den openbaren weg zichtbaar en kan ieder, byna dageiyks, getuige zyn van het onderricht dat gegeven wordt in schieten, het steken met de bajonet, het werpen van granaten, enz. Met 'n gevoel van afschuw neem ik dan waar, hoe onze jeugd voor schooltijd, dik- wyis met de grootste aandacht, deze oefe ningen gadeslaat. Hoe ook 's menschen beschouwingen mogen verschillen, over dit eene zullen wy allen het toch eens zyn, dat tenminste onze kleuters van der gelijk militair vertoon moeten worden af gehouden, wil ons de mogelijkheid behou den te blyven ze naar eigen Inzicht van recht en plicht op te voeden. Moge de bevoegde autoriteiten zulks ter harte nemen en zoo welwillend zyn de oefeningen voortaan op een afgesloten terrein te doen nlaats hebben. Vele ouders zuilen er dankbaar voor zyn! Lelden, 12 April 1933. C. L. VERKIEZLNGS-PROPAGANDA. Geachte Redactie, We kunnen, nu andere propaganda middelen zijn verboden, biykbaar palen met doeken gaan poten. Dat kan goed worden in onze stad, als alle 53 partyen en partytjes elk zes reclames neerzetten aan de hoofdtoegangswegen der stad, dan zijn we al in de 300 en wordt het recht feesteiyk. Mogen we daarop dan ook de kwaliteiten van al onze sterke Heden ver melden? Misschien wilt u, geachte redactie, ons burgers Inlichten, wat nu wel en wat nu niet toegelaten kan worden. Wetteiyk dan altyd. Want oirbaar kan men deze imperatieve wyze van reclamemaken voor zyn verkie- zlngscandidaat toch moeiiyk noemen. En het is toch wel wat onsmakeiyk, dat de overheid dit blijkbaar moet toelaten en de door haar beheerde grond daarvoor moet beschikbaar stellen. Met dank voor de plaatsing, J. A. RIEDEL. Het verontreinigen van den openbaren weg door middel van kalken, zoomede het plakken van verkiezingspropaganda-bfl- jetten op muren enz. zonder toestemming van den bewoner is verboden. De vergun- gunningen voor het plaatsen der boven bedoelde palen zyn door B. en W. verleend. Redactie L.D. IJMUIDEN, 13 April. VISCHPK1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.60—1.10, Griet per kist van 5J KG. f.30—12.50, Tongen per K G. f. 1.10—0.5), Zetschol per kist van 50 K.a. f. 14-13, Kleine Schol f.11—2, Roggen per 20 stuks f. 3), Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 49—34.50, Gullen per kist van 50 K.G. f. 4.10, Wijting f. 3.70-1.10, Levende beugvisch: Kabeljauw f. 4.53 0.90 per stuk, Leng f.7—1.10 per stuk, Kreeft f. 2.30 per stuk, Gullen f. 0.93—0.20 per stuk. Doode beugvisch: Leng f. 4.70 0.55 per stuk, Vleet f. 3.20—2.80 per s.uk, Rog f.24 per hoop, Tarbot f. 1.40 per K.G., Heilbot i. 1.65—0.95 per K.G., Kabeljauw f. 36-31 per 125 K.G., Groote Gul f. 12-10, Kleine Gul f. 9—4.50 per 50 K.G. Wijling f. 4.30 per 53 K.G. Aangekomen de beugers: V.L. 195 met f.1231, 1JM. 86 met f.1251, IJM. 80 met f. 7C6: de loggers: K.W. 48 met f.348, K.W. 151 met f.554, KW. 169 met f.600, K.W. 130 met f.367, K.W. 29 met f.275, K.W. 114 met f.104, SHV. 2)1 met f.255, SHV. 210 met f.313, SHV. 69 met f.515, SHV. 183 met f.430, SHV. 93 met f.233, SHV. 463 met f.356, SHV. 2,5 met f.344, SHV. 133 met f.622. RECLAME CA LV E -DELFT S t =^3 NjQFl y IN POTJES 9149 CHINA. De strijd met Japan. Door berichten uit Tokio en Peking wordt bevestigd, dat er ln het Noorden van China weer hevige gevechten aan den gang zyn. De Japanners gebruiken veel zwaar geschut; zij maakten vorderingen en hebben verscheidene steden bezuiden den Grooten Muur bezet. Hun vliegtuigen bestrooien systematisch het geheele ge bied tot aan de Loeanrivier op 70 myi van Sjanhaikwam. Volgens de Japansche berichten is het Chineesche leger in wanordelyken al- tocht. De Japanners beweren, dat zy niets anders willen dan de Chineesche troepen over de Loean-rivier te jagen; daarna zullen die Japansche troepen zich naar den Grooten Muur terugtrekken. Maar waarom dan eerst zoo opgetre den?.... Volgens een door het Japansche mi nisterie van Oorlog uitgegeven communi qué zyn ten gevolge van het „Msntsjoe- rijsche incident" van 18 September 1931 tot 10 April 1933 1479 personen gedood en 3468 gewond Vermoedeiyk zal het Internationale treinverkeer niet worden gehinderd door het besluit van de regeering van Mands- joekwo. om de westeiyke lynen van den Chineeschen Oosterspoorweg af te sny- den van de Siberische spoorwegen, ten einde te beletten, dat rollend materiaal naar Sovjet-Rusland wordt vervoerd. Te Mandsjoell zyn twee lijnen Intact gelaten. ALPHEN. OVERDRACHT GEDENKSTEEN J. KOBLENZWEIJ. Groote belangstelling. Op de algemeene begraafplaats aan dt Schoolstraat had gistermiddag door he! bestuur der Zondagsschool Aarkade de overdracht plaats aan de familie van de gedenksteen op het graf van wyien dec heer J. Koblenzweij ln leven tal van Jaren onderwijzer dier school. De belangstelling van de zyde van leer lingen, oud-leerlingen en vrienden was zeer groot, terwyi wij behalve het bestuur en het personeel tevens opmerkte ds. J. de Bruijn. Zoodra de familie op het kerkhof was gearriveerd en deze zich om het graf had geschaard trad als spreker naar voren de eere-voorzitter ds. Johs. Stehouwer. Deze herinnerde hoe men enkele maanden ge leden ook op deze plaats had gestaan voor de ter-aarde-bestelling van broeder Ko- blenzwey. aan wien waren vervuld de woorden van de openbaring van Johan nes: „Zalig zyn de dooden die in den Keere sterven". Nu staan wU weer hier om zyn graf wiens lievelingslied benevens tal van andere Psalmen en Gezangen o.a. ook was Gez. 130: 6 „Jezus uw verzoenend sterven biyft het rustpunt voor ons hart." Wy staan wederom vlak voor Goede Vrij dag-, welke dag ook voor broeder Koblen- zwey ook „Goede Vrijdag" ls geworden nl. dat Jezus Christus ook voor hem op Gol gotha zyn schuld heeft betaald. Tevens verspreidt echter de a.s. Paaschmorgen reeds zyn lichtstralen; dat ls onze troost ook by het sterven. Want wy weten, dat ook in den gTooten dag der opstanding het hier nederliggend omhulsel van ons aller vriend in dien dag in onverderflijk- heid weer aan het licht zal worden ge bracht om zün verlosser te verheeriyken en groot te maken. Onze aanwezigheid hier in zoc-h groote getale is de groote liefde die ons aller hart vervult, wy dan ken God wat hij ons ln vriend Koblen- zwey geschonken heeft. Toen hij zoo plotseling uit ons midden werd weggenomen, gevoelden wy allen aanstonds reeds, dat er Iets gedaan moest worden. Dank zy die groote liefde kwa men de offers spoedig binnen en zijn wij thans in staat de tol der dankbaarheid te betalen Wy allen bestuur, vrienden en leerlingen zoomede oud-leerlingen waren het er direct over eens dat wy een simpel iets moesten doen voor de groote waar deering die we voor den overledene heb ben wegens zyn veelvuldig werk en groote liefde voor onze Zondagschool. Deze dankbaarheid meenden wy, niet beter t« kunnen uiten dan op zyn graf een een voudige gedenksteen te plaatsen. Na nog de familie te hebben toegespro ken, in byzonder de reeds bejaarde ech!- genoote van den overledene met de bes dat zyn werk en arbeid onder de jeuil niet ledig en onvruchtbaar zal zyn ge weest, doch tot veler zegen, werd het oitl- hulsel der steen weggenomen en deze aan de familie door spreker in eigendom over gedragen. De steen .vervaardigd uit graniet op keurige wyze afgewerkt ln staand model, werd geleverd door den steenhouwer de heer D. J. Wentink alhier en bevat aan de bovenzyde benevens een keurige palmtak het navolgende opschrift: Ps. 68: 2: Maar 't vrome volk in U ver heugd, Zal huppelen van zielevreugd, Daar zy hunn' wensch verkrijgen. Jacobus Koblenzweü, Voorzitter Zon dagschool Aarkade; geboren 9 Juli 1855, overleden 12 Januari 1933. Van leerlingen, oud-leerlingen en vrien den. Nadat nog op verzoek door ds. Ste houwer was gezongen het reeds boven aangehaalde gezang: „Jezus uw verzoe nend sterven", dankte de oudste zoon van den overledene mede namens zyn moeder het bestuur, de leerlingen, de oud-leer lingen en de vrienden voor de aanbieding van deze gedenksteen en aller liefde en woorden van waardeering Jegens hun vader. Afscheidsavond van den heer C. E. Klink. De besturen van den Chr. Besturen Bond en het com. „Hulp in Nood" hebben in een gezamenlijke vergadering afscheid genomen van den heer C. E. Klink wegens diens benoeming te Appingedam. Na eenige bespreking over het werk van „Hulp in Nood" mede wat mogeiyk zal zyn door de groote offervaardigheid, sprak de voorzitter van den C. B. B. de- heer W. Oomen een hartelijk afscheidswoord tot den heer Klink. Spr was dankbaar voor alles wat de heer Kt nk in Alphen heeft gedaan voor de Chr. Vakbeweging. Groot was de plaats die gij daarin bezette; al zijn we verheugd met uw benoeming, lie ver hadden wij gezien dat gij nog laren met ons uwe krachten had kunnen geven aan dit groot Sociale werk. We zijn ech ter overtuigd wat wii aan U missen, dit in uw andere woonplaats weer gewonnen zal worden. Schenke God U de lust en behoefte daar voort te gaan. en zy van Hem al uw ver- wachtineen, Hij die nimmer beschaam', die od Hem hopen. Namens beide besturen overhandigde de voorz. een prachtig geteekend kerkgebouw in liist als aandenken Vervolgens sDraken de heeren Mnusse, Groeneveld. van Noort en Geerlof woor den van dank en waardeering. De heer Klink snrak woorden van dank voor de waardoering en wel blizonder voor het aandenken dat bil het "len in zltn kamer hem met dankbaarheid zal vervul len. Met lust en liefde was SDr. hier steeds werkzaam. Tot slot hesnrak SDr. de mcel- lilke tilden dip voor de Chr vakv-oorotHng zeker aanstaande zlln en wenschte ver- eeniglngen en personen Gods Zegen toe. De motorrilder L alhier reed gisteren middag vanaf de Fofhrug pn aaande in de richting van de JuHanastraat tegen het nereepl van d°n metselaar J. T De motor werd hierhii beschadigd terwill van ge noemd nermoi pan -uit hrak. Oorzaak van het ongeval was. dat zekere O. nlotseling rten overstak de motorrijder wilde ontwilken. Ds. P. Zwier, predikant by de Chr. Geref. Kerk alhier komt voor op het twee tal der Chr. Geref. Kerk te Maassluis. Tegen een slager alhier werd gisteren proces-verbaal opgemaakt wegens het op noodeloos kwellende wyze vervoeren van

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2