ISOCHROM ROLFILM Blad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 13 April 1933 BINNENLAND. Acht opnn'tien; GEMENGD NIEUWS. nwmors van ons HET GEZAG IN INDIE. ORDE EN RUST, VOLGENS DE REGEERING, GEWAARBORGD. De minister van Koloniën zegt ln de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over de begroo ting voor Nederlandsch-lndië zich te mo gen bepalen tot de verklaring dat naar zijn oordeel de Indische regeering over 't algemeen ln den loop der Jaren er ln ge slaagd ls de ln de inheemsche samenle vingen tot openbaring en ontwikkeling gekomen gecstesstroomlngen, welke door het Oostersche of Aziatische réveil zijn gewekt, ln goede banen te lelden. De Indische regeering heeft krachtig stelling genomen tegenover de bulten- porlghcden, welke met gewijzigde toe standen gepaard gingen. Intusschen kan niet ontkend worden, dat paraatheid tot gezagshandhavlng ln de overheidsdiensten, als primaire elsch van bewindvoering, niet steeds op even krachtige wijze door de verantwoordelijke autoriteiten is betracht. De verschijnselen, welke in de laatste Jaren ln de Indische Maatschappij zich incidenteel hebben geopenbaard, wezen cr op, eenerzUds dat ondermijnende In vloeden al te vaak nog ongemerkt voort gang konden vinden, anderzijds dat pa raatheid tot gezagshandhaving op beslis sende oogenblikken somtijds ontbrak. Tot de hlerbedoelde verschijnselen kan naar de minister meent, de muiterij op „De ZevenProvinciën" worden gerekend. Aan dit misdadig feit hebben Inderdaad schepelingen zoowel van Europeeschen als van Inlandschen landaard, zich schuldig gemaakt. De minister onderschrijft het oordeel van de leden, die het dringend noodig achtten voor de handhaving van het ge zag, dat leger, vloot en politie ln goeden staat verkeeren. De minister houdt zich overtuigd, dat deze organen ondanks be zuinigingen alleszins ln staat zijn geble ven om orde, rust en veiligheid onder de heterogene bevolking van Indië te verze keren. ook tegen den demoraliseerenden invloed van revolutlonnalre stroomingen van welken aard het zij. Verlichting van de op de begrooting drukkende lasten der defensie door een billijker verdeeling van de vlootkosten tus- schen Indië en het moederland is in voor bereiding. De meening dat van een „ultvoerpremie" bedoeld is waarschijnlijk een uitvoer recht op olie en tabak nog belangrijke inkomsten zouden zijn te verkrijgen, moet de minister ernstig in twijfel trekken. Overigens handhaaft hij zijn reeds meer malen verkondigde principleele bezwaren tegen de Invoering van uitzonderlijke rechten van dien aard. In antwoord op de vraag, welke verdere bezuinigingen worden aangebracht en of daarbij van een vast plan wordt iltgegaan, zij medegedeeld, dat de Indische regee- ripg de Tweede Begrootlnescommissie voorlooplg gemachtigd heeft de budget verbetering voor te bereiden op de basis van haar onlangs aan den Volksraad over legd raoDort. De in het VoorlooDig Verslag genoemde ciifers betreffende den teruceang van de arbeidersbevolking ter Oostkust van Su matra stemmen niet overeen met de aan den minister ten dienste staande gegevens. Voleens deze gegevens waren bij den aan vang der crisis ruim 325 000 arbeiders bij de ondernemingen ter Oostkust van Su matra werkzaam, welk aantal sedert tot ongeveer 185.000 is teruggeloopen. Wat de werkloosheid onder de greote massa der Inheemscben betreft, heeft de regeering niet nagelaten, om overal, waar de samenleving niet In staat bleek rionr eigen kracht den druk der crisis te bestrij den, dlrecten steun te verleunen. Boven dien ls over geheel Indië een voedselbewa- kinesdlenst. Ingesteld Hierdoor kan nauw keurig worden nagegaan, oo welke plaat sen door mindere grondoohrengst of mls- ooest een voedseltekort dreigt te ontstaan. Een aanvullende begrooting, houdende het voorstel tot Instelling van een afdee- ling Werkloozenzorg bij het Kantoor van Arbeid, zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De in het Voorlooplg Verslag bedoelde proeven tot Invoering van een zijdccul- tuur op Java hebben bevredigende resul taten opgeleverd Ook de verkoop der zijde heeft groote moeilijkheden ondervonden. De proefneming kan niet als geslaagd worden beschouwd. De Indische regeering heeft de wenschelljkheld overwogen de proeven ten behoeve van de Inheemsche bevolking onder deskundige Nederland sche leiding voort te zetten. Zij Is echter tot de conclusie gekomen, dat in dezen tijd vooralsnog een te groot risico ver bonden ls aan het ln het leven roepen van een Inheemsche bedrijf van dien aard Van de 178 suikerfabrieken op Java zijn volgens de beschikbare gegevens thans 77 gesloten. De normale aanplant bedroeg voor korten tijd ongeveer 200.000 H.A.; de aanplant zal in 1932 ongeveer 32.000 H A. bedragen, waarbij de hoop wordt gekoes terd. dat dientengevolge de aanplant ln 1934 ongeveer de helft van de normale zal kunnen zijn. De aangelegenheid der ver breking van grondhuurcontracten heeft de voile aandacht van de Indische regee ring: Indien noodig zal te dien aanzien ongetwijfeld een regeling worden getrof fen De minister acht een gedwongen be perking van de rubberproductie alleszins gewenscht, zoodra slechts beschikt kan worden over een practiscb bruikbaar res trictieplan. dat ook ten aanzien van de bevolkingsrubbercultuur voor verwezenlij king ln aanmerking kan komen en dat mede door de Brltsche regeering zou wor den aanvaard. De onderhandelingen over de thecres- trlctle hebben tot een voorlooplg resultaat geleld Aangezien ter zake nog een ge- dnchtenwissellng met de Britsche regec- ring gaande is kan de minister geen vrij heid vinden omtrent deze aangelegenheid thans reeds nadere mededeelingen te doen. o VAN SOCIALIST TOT COMMUNIST. De heer De Dood blijft raadslid. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heelt de heer C. de Dood, die van de S D A P. naar de Communisten ts overge gaan. meegedeeld dat hij het lidmaat schap van den raad niet zal neerleggen. 8TEUN AAN DE BLOEMBOLLEN KWEEKERS. Tweede Kamer vergadert Woensdag. De Tweede Kamer la bijeengeroepen tegen Woensdag 19 April des middags één uur. Deze vergadering heeft de voorzitter be paald Ingevolge een gisteren vermeld ver zoek van de heeren Van den Heuvel, Krij ger, Kampschöer, Feber, Snoeck Henke- mans, Loerakker, Van de Bilt, Albarda, Marchant en Kortenhorst, allen leden der Kamer om een vergadering bijeen te roe pen ter behandeling van het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatrgelen in het belang van den landbouw. Gelijk gemeld heeft men ln het bijzon der het oog od de steunverleening aan de bloembollenkweekers DE A.S. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Het aantal candidatcn. Voor de Tweede Kamerverkiezingen op 26 April as. is volgens een door Mr. H. Doorenbos te Middelburg voor het Pers bureau Vaz Dlas gedane telling een record aantal candidatcn gesteld. Voor de bezetting der honderd Kamer zetels hebben zich niet minder dan 824 candidaten aangemeld, tegenover 646 bij de verkiezingen in 1929. Wij laten hieronder volgen een overzicht van het aantal candidaten, gesteld door de in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen en groepen in 1929 en 1933 en te zamen het aantal door de overige groepen gesteld: Partijen en Groepen 1929 1933 Roomsch Kath. Staatspartij 61 68 Sociaal Democr. Arb. Partij 78 72 Antl-Revolutionnalre Partij 88 69 Christelijk Historische Unie 20 30 Lib. Staatsp. De Vrijheidsbond 48 91 Vrijzinnig Democratische Bond 50 54 Staatkundig Gereform Partij 13 16 Communistische Partti Holland 52 83 Hervormd Geref. Staatspartij 9 19 Nationale Boeren- Tuinders- en Mtddenstandsoartij (in 1929 Plattelandersbond) 32 46 Ale. Democr. Unie (in 1929 Mid- denoartlj voor Stad en Land) 6 19 Overige groepen 189 257 646 824 DE RESTAURATIE VAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Een nationale, te lang verwaarloosde plicht Onze Nieuwe Kerk te Delft is een monu ment, dat spreekt van de volharding en schoonheidszin onzgtvaderen, het was een gebouw, dat stad en thnd tot eer strekte; thans is het niet langer Delft's roem, het dreigt een bouwval te worden. Indien door het Nederlandsche volk niet snel en krach tig wordt ingegrepen. Zoo luidden de sombere woorden van Delft's burgervader mr. G. van Baren, toen hij zlin inleidend woord sprak in een pers conferentie. oo het Stadhuis aldaar. waar- In de kerkvoogden der Ned, Herv. Gem. een beroep op de Nederlandsche pers deden inzake den voortgang van de res tauratie van de Nieuwe Kerk. De heer J. C. van Woerden, president kerkvoogd, gaf allereerst, een kort over zicht van de „levensgeschiedenis" van het nationale monument, dat de laatste rust plaatsen van ons vorstenbpis bevat. Uit bout en riet verrnst ln 1381 het eerste, eenvoudige gebouw op de plaats waar thans de Nieuwe Kerk ten hemel wijst. Op moerasgrond werd gebouwd Een eeuw later is de steenen toren gereed In 1412 wordt een aanvang gemaakt met den bouw van een steenen kerk en ruim 60 jaar later is het trotsche bouwwerk gereed. Honderden hadden meegewerkt, hadden kracht en geld gegeven. In 1536 wordt een derde deel van de stad door brand verwoest, de kerk lijdt groote schade; de 80-jarige oorlog verscheurt deze lage landen aan de zee. Slechter en slechter worden de financieele middelen Op 12 October 1654 wordt de verarmde, slecht onderhouden kerk door een bus- kruit-explosie wrak geslagen. Tiiden van welvaart volgen, er wordt hersteld wat hersteld kan worden, doch niet afdoend... Vanaf 1900 namen de kerkvoogden het restauratiewerk met kracht ter hand De wereldoorlog brak u!t. de restauratie werd stoD gezet De schuldenlast der Ned. Herv Gemeente Ls gestegen tot f 80 000. Ds. A. de Voogd illustreerde de woorden van den nresident-k»rkvoogd met eeniee ciifers. Voor een volledige en afdoende restauratie van se^'o en zijbeuken is ong f 800 000 noodig. Het koor is reeds gereed gekomen Rpgpprirv* en nrovin-ie ziln ge negen een zeer belangrlik aandeel op zich te nemen van dit bedrag, doch door dc Ned. Herv Gemeente te Delft zal nog ruim een «v>oton tvnrrferi fff- broeht Sedert 1 November 1932 is reeds f. 18 500 ingezameld „Delft kent ziln olicht en zal doen wat het kan", zoo sorak ds. De Voogd, „doch wil moeten en wij meen<m terecht cc" beroep doen op het Nederlandsche vo'k" Op tweeden Paaschdag zal te Delft, tijdens de nationale herdenking, een speld- jesrtag worden gehouden ten bate van de restauratie die zeer noodle is. Ook bij bet groote défilé rel eeu gave zeer welkom zlin. Wii deelen tenslotte mede dat bet giro nummer van de Kerkvooedii der Ned. Herv Gemeente te Delft ls 17983. DE POSTVLUCHTEN. De „Usvogel" (thuisreis) arriveerde gisteren te Bagdad. De Kwartel (uitr.) landde gisteren te Calcutta. Hedenmorgen om 5 uur 23 is de ..Peli kaan" naar Indië vertrokken. Aan boord is 303.969 KG. post, 9,100 KG. pakketpost en 74 550 K G lading De bemanning be staat uit de heeren G M M Frijns 1ste bestuurder: Th. W. van Weyrother, 2de bestuurder: P. B Blok, werktuigkundige en G. van Zadelhof!, radio-telegrafist, t RECLAME 9169 Acht opnamen geeft de Agfa Isochrom Rolfllm. En wat voor opnamenI Helder en scherp! Agfa Isochrom Rolfllm geeft altijd goede resultaten, ook bij ongunstig weer. Gebruik daarom nooit anders dan Agfa Isochrom Rolfilm. VERKIEZINGS-RADIOREDE AFGEBROKEN. De heer Radix hield zich niet aan den schriftelijken tekst. De heer A. J. B. L. Radix, candidaat voor de Tweede Kamer van de Universeele Party, had gisteravond gelegenheid om door middel van de microfoon van den radio-zender te Hulzen den lande het ant woord te geven op de vraag: „Wat wil de Un'verseele Party?" De luisteraars, die voor de uiteenzettin gen des heeren Radix belangstelling had den, hebben zich moeten tevreden stellen met slechts een gedeelte van diens toe spraak. Immers, toen de spreker een al te groote spreekvaardigheid aan den dag begon te leggen, maakte de radio-controle-commis sie plotseling een einde aan den woorden vloed, zy deelde mede, dat de uitzending van de verkiezingstoespraak der Univer seele Partij moest worden afgebroken, daar de heer Radix al te zeer van den schrif- teliiken tekst zijner rede afweek. „Hbld." EEN CONFLICT VOORKOMEN? In de gisteravond gehouden vergadering van arbeiders, werkzaam by de katoen spinnerij „Twente", te Almelo en aange sloten bij de pulltiek-onafhankelijke vak organisatie, is met geringe meerderheid van stemmen besloten net risico voor het staken bij dat bedrijf niet te aanvaarden. De confessioneele organisaties, die slechts weinig leden bij deze fabriek werk zaam hebben, zullen naar men weet, een passieve houding aannemen. Nu de toestand zich aldus gewijzigd heeft zal De Eendracht hedenavond op nieuw met haar leden vergaderen en nader haar houding bepalen De mogelijk heid schynt groot, dat op het laatste oogenblik toch nog besloten wordt het niet tot een conflict te laten komen. De directie van de stoomspinnerij „Twente" heeft gisteren aan de bestuur ders van het fabrieksziekenfonds mede- gedeela, dat wanneer Dinsdag a.s. de sta king een feit zou worden aan deze fabriek, het bestaande fabrieksziekenfonds zal worden ontbonden, zoodat de menschen, die tot nu toe uit het fonds doktersverple- ging kregen, dan niet meer daarvan kun nen profiteeren. UIT NED. OOST-INDIE. DE DIENSTWEIGERAARS TE SOERABAJA. Vervolg van het pleidooi. SOERABAJA, 12 April. (Aneta). Zyn pleidooi ten gunste der dienstweigeraars voortzettend, zeiae de verdediger: ,De rustige bezadigdheid waarmede byv. de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" haar oordeel opschortte ls verre te zoeken in het door mij gewraakte deel van de pers". Deze campagne heeft op droevige wyze een helder en zuiver oordeel trachtte te bederven. Ik heb echter het vaste vertrouwen en de volle overtuiging, dat het oordeel van den Raad geenszins vertroebeld zal wor den en dat het vonnis aan deze en vol gende beklaagden op te leggen geen schyn zal bevatten van bevrediging der wraak gevoelens van de publieke opinie. De op te leggen straffen kunnen slechts ten doel hebben verbetering, zoo noodig gepaard gaande aan algemeene preventie, zoowel zuiverend als waarschuwend". Dat de thans te vellen vonnissen even zoovele richtsnoeren voor de verdere uit spraken zullen zijn is slechts juist voor wat aangaat de analoge gevallen! In deze gevallen ls van analogie weinig sprsikc. Pleiter stelde voorop, dat, hoe ontoe laatbaar ook, deze massale dienstweige ring geen principleele ls geweest. Men was das Militar an sich" niet anti-gezind. Het doel was een demonstratie, hetgeen vol doende uit de feiten is komen vast te staan. Aanvankeiyk heeft de militaire over heid het karakter der dienstweigering anders beschouwd, hetgeen vooral te wy- ten was aan het volkomen ontbreken van een deugdelijk georganlseerden, goed ge- orienteerden marftiemen inlichtingen dienst. Voorts wees pleiter er op dat de Raad goed voor oogen moet houden dat er eind Januari 1933 voor ieder schepeling een soort hoogspanning bestond. De stemming was buitengewoon geënerveerd. Het zwaar tepunt van alle beslissingen van den Krijgsraad zal niet liggen in den duur der op te leggen gevangenisstraf, doch in de bykomende straf nl. uitzetting uit den dienst. Daarna nam pleiter de vier gevallen af- zonderiyk ln beschouwing en bepleitte clementie. De Krygsraad ging daarna in raad kamer, waarna de uitspraak volgde. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Doodeiyke aanrijding in Den Haag. Omstreeks 11 uur gistermorgen heeft op den hoek van het Kamperfoelieplein en de Kamperfoeliestraat te Den Haag een aanrijding met doodelyken afloop plaats gehad. De ca. 40-jarige L. B„ courantenbezor ger, werd op dit kruispunt met zyn rywiel gegrepen door een zandauto. De man werd hierbij deerlijk verminkt. Door den G G D. werd hij naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht, waar hy by aankomst reeds overleden bleek te zyn. KINDEREN ONDER EEN KIPKAR. Drie jongens gewond. Een ernstig ongeval met eenige kinderen is gistemamiddag gebeurd aan het einde van den Hoofdweg naby het z.g. Kattegat, tusschen Mercatorplein en Haarlemmer weg te Amsterdam. Daar staat op een zy- spoor een zandtreintje, bestaande uit tien kipkarretjes. Een groot aantal kinderen vermaakte zich door op de karretjes, die van vrij groot model zyn, te springen. In een der wagentjes zaten op een gegeven oogenblik twintig kinderen. Door het ge wicht kipte de wagen met het gevolg dat de meeste kinderen er uitvielen en in het mulle zand van het zijspoortje terecht kwamen. Met drie knapen echter liep het minder gelukkig af. Door het kantelen van den wagenbak was een zyklep opengevallen en toen de bak geheel gekipt was werd die klep weer tegen den wagen gedrukt. De drie jongens geraakten tusschen het hout beklemd. Een jongen met het hoofd, twee anderen met armen en beenen. Op het geschreeuw der kinderen kwamen verscheidene personen toesnellen. Door met vereende krachten den bak weer om te gooien konden de knaoen bevrijd worden. Het bleek dat een hunner, een knaap van elf jaar, woonachtig in de Ortelius- straat, ernstig aan het hoofd was gewond. De andere twee hadden lichte kwetsuren aan armen en beenen. Per auto van den Geneesk. Dienst werd het drietal naar het Wllhelminagasthuis vervoerd. Het longetje met de hoofdwonde werd daar ocgenomen. de anderen werden naar hun huis vervoerd. „Tel." VLIEGONGEVAL TE HARSKAMP. Twee inzittenden slechts licht gewond. Gistermiddag Is by militaire oefeningen te Harskamp wegens nog niet opgehelderde oorzaak een militair vliegtuig, bemand met den sergeant-majoor Buwalda en den sergeant-waarnemer Moree brandende omlaag gestort. De piloot wist er met groote behendigheid in te slagen het toe stel brandende en wel op den grond te zetten. Belde Inzittenden sprongen er on middellijk uit, zy hebben slechts lichte verwondingen opgeloopen. DE ANONIEME BRIEFKAARTEN TE WINTERSWIJK. Zij blijven doorstroomen. Naar wü vernemen hebben enkele Win- terswyksche ingezetenen briefkaarten ont vangen, waarvan het handschrift, naar ons werd medegedeeld, een frappante ge- lykenis zou vertoonen met dat van de anonieme briefkaarten, aan het schrijven waarvan ds. R te Winterswijk destijds schuldig ls verklaard en in hooger beroeo door het Amsterdamsche Gerechtshof tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men weet heeft ds, R, van cassatia afgezien en ondergaat hy de thans hem opgelegde gevangenisstraf. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Gisteren heeft te Made (NBr.) een ern stig ongeval plaats gehad. De landbou wersknecht J. v. d. Ryke, oud 19 jaar, reed per fiets naar Raamsdonk om zich in te laten schrijven voor den dienstplicht. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam hy in botsing met een auto. Hevig bloe dend en ln bewusteloozen toestand werd van der R naar het ziekenhuis overge bracht. waar hy ter verpleging ls opge nomen. Men vreest voor zyn leveu. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Dezer dagen werd een knecht van den landbouwer wyers te Heteren door een paard getrapt. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd en is thans aan de bekomen verwondingen overleden. BRAND. Door onbekende oorzaak ls brand uit, gebroken in de boerdery van den land. bouwer M Princen te Mill (N.-Br.). Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ln een oogwenk de boerderij ln lichte laaie stond, zoodat de bewoners overhaast de vlucht moesten nemen. Men slaagde er niet ln het vee te redden. Vier koelen, een paard en vyf varkens kwamen in de vlammen om. De boerdery brandde geheel af. Ook de naastgelegen boerderij van den heer Schuurmans vatte vlam. De bewoner die trachtte het vuur te blusschen. viel van het dak en werd vrij zwaar gewond Men slaagde er echter in deze boerderij te behouden. De inboedel en de landbouwwerktuigen van den heer Princen gingen verloren. Di schade wordt door verzekering gedekt. 101-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van Velp (G.), mevr. CardinaalSellegers, is in den ouderdom van 101 jaar en 5 maanden overleden. Msb, "M! ANDSCH GEMENGD. TUNNEL ONDER DE STRAAT VAN GIBRALTAR. Over het plan tot aanleg van een tun nel onder de Straat van Gibraltar geeit het Spaansche blad Ahora enkele belang wekkende bijzonderheden. Het project is afkomstig van den kapi tein der artillerie Jevenois en strekt tot den bouw van een (eigeniyk twee) tun nels, van 35 km. lengte, waarvan 16 km onder zee. De gemiddelde diepte zal zijn 600 m. beneden den waterspiegel of 70 m onder den bodem der zee. De grootste diepte is 710 m. onder den SDlegel. De twee gangen van de tunnel zullen 20 m. van elkaar liggen en elk 6 m. breed zyn. Twin tig treinen zullen dagelijks in belde rich tingen rijden De kosten schat de ontwer per op 300 millioen goudpeseta's. By aan leg van 12 m. tunnel per dag zal de bouw 6 jaar duren. Per iaar moeten 1.100.000 reizigers en een gelijk aantal ton goederen worden vervoerd om het bedrijf loonend te maken. SCHIP GEZONKEN. De vrachtboot Najade van de Neptunlijn te Bremen op weg naar Malmö en Stock holm, is kort voor de Stockholmer Scheren gezonken. De bemanning ls gered. Het schip mat 700 bruto registerton en was in 1910 gebouwd. COLLECTIE NOODGELD VERBRAND. Gisteravond Is door brand het bover gedeelte van de woning van den koopme Ficker te Poessneek in Thurtngen doe brand vernield, waardoor de gedurendt lange jaren door hem byeengebrachte col lectie noodgeld die beschouwd werd als de grootste verzameling op dit gebied, ge heel verloren ging. BERENLEIDER GEWOND. Te Marienfeld (Hongarije) werd een rondreizende berenleider, toen hy zyn beren wilde voederen, plotseling door den oudsten beer aangevallen. Eerst na een worsteling van een kwartier kon hy zich bevryden Met ernstige wonden aan hoofd armen en beenen is hy naar een zieken huis overgebracht. De beer werd door de gemeentepolitie doodgeschoten. ENGELSCHE VERKEERSSTATÏSTIEK. In 1932 zyn in Engeland en Schotland 184.000 ongelukken gebeurd tengevolge van het verkeer of 3000 meer dan in 1931. In totaal zyn bij deze ongelukken 8800 per sonen gedood of binnen een maand aan de gevolgen overleden en 206.000 lieden gewond. Auto's en motorfietsen waren verantwoordelijk voor 143.000 ongelukken maar relatief is de toeneming het sterkst 16"'» by ongelukken, veroorzaakt door fietsers. De apart gepubliceerde ciifers voor Groot Londen ziin 43.000 ongelukken. 1200 doo- den en 52.000 gewonden, of duizend per week. Door vlugger transport en betere medische organisatie is de verhouding tus schen gewonden en dooden te Londen alsmede in eenige andere maar niet alle groote steden ongeveer 20V» gunstiger dan over het geheele land. GEEN NAALDEN IN DEN MOND. Fen 21-iarige naaister te Berlyn. die tijdens haar werkzaamheden vllf naalden in den mond had gehouden heeft door een oneeb'kkj<rp ntnstandtohpld drie daar van ingeslikt. Zii is overleden tengevolge van inwendige kwetsuren. zij'n behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. W1JTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 .ÜGERVÜRS1Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DFR VEF.N Geversstraat No. 59 Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v.d VOOREN. H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. 2-3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10