De activiteit der K. L. M. 74$le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 April 1933 Derde Blad No. 22410 LOKAALVERKEER LUCHTVERBINDINGEN VAN EN NAAR NEDERLAND ZOMERDIENST 1933. LUCHTVERBINDINGEN HEEN EN WEERTIET FINANCIEEL OVERZICHT. Gunstige resultaten - Uiteenzetting van Directeur Plesman. Als men èrgens tot de conclusie komt, dat ondanks de ellende van dezen tijd, het leven gewonen voortgang heeft, zelfs vol actie is en nog steeds groote perspectieven biedt, dan is het wel op de persconferen ties, die enkele malen per jaar plaats vin wen op het kantoor der K.L.M. te Den Haag, waar de energieke directeur, de heer Plesman, een beschouwing geeft over het afgeloopen jaar en de steeds talrijke toe komstplannen. Vele zijn wederom de gis teren ons verstrekte mededeelingen ge weest; diep kwamen wij opnieuw onder den indruk van het ontzaglijk vele dat zich in dit bedrijf afspeelt en verricht moet worden voor de enorme ontwikkeling van het vliegwezen. De heer Plesman wees allereerst op de treurige tegenslagen van de laatste weken, waardoor men zich voor een kort oogen- blik plotseling teruggezet gevoelt. Doch volgens de normale cijfers van de statistiek is aan de toekomst van de luchtvaart niet te twijfelen. De machines worden veiliger, comfortabeler, sneller, de rentabiliteit van het bedrijf neemt voortdurend toe. De bedrijfsresultaten der K. L M. waren gunstig. Over het jaar 1932 kon aan den Staat van de verleende subsidie dan ook zelfs f. 255 000 gerestitueerd worden. Ook voor dit jaar ziet de loop van zaken er be vredigend uit, dit al'es natuurlijk bezien in het licht der uiterst ongunstige economi sche omstandigheden. Ten opzichte van het jaar 1931 steeg het reizigersverkeer der K.L.M. en de met haar samenwerkende maatschaoptijen in Europa opnieuw met 5°/o, het postvervoer met 18°'o. Tengevolge van de vele, den in voer belemmerende maatregelen, liep het goederenvervoer echter achteruit en wel met 29°/»; ten opzichte van 1930 bedroeg ie vermindering slechts 8° o. De uitbreiding van het winterverkeer bracht echter een ontwikkeling van het vervoer mede, die de verwachtingen overtrof. De regelmatigheid der diensten was bij zonder hoog. De K.L.M. vloog in 1932 17.939 uren en legde daarbij 3 192 005 K.M. af, waarvan 1 540.216 op de Amsterdam Batavia-route. Ou de Amstcdam-Batavia- route nam de post geleidelijk toe, terwijl de inkomsten uit passagiers- en goederen vervoer de ram'ng ver hebben overtroffen. De explo'tatio der Indië-liin vertoonde een vrti belangrijk beter resultaat dan ver wacht was. Ook het postvervoer op de tussehenliggende trajecten nam voortdu rend toe. De stijging van het reizigersverkeer met 80". over de eerste drie maanden van liet jaar 1933 ten onz'chte van h°t jaar 1932. is niet alleen verrassend, doch stelt het suces van de handhaving van het verkeer met het buitenland duidelijk in het licht vier diensten, hetgeen een sterk gewijzigde voor het reizend publiek veel gunstiger in deeling teweegbrengt. Voorts zijn er tal rijke diensten op de meeste Europeesche landen, met snelle doorverbindingen (Men zie het kaartje!. Gezien de gunstige resul taten, behaald met de tariefverlaging op Parijs, zijn deze ook voor verschillende an dere plaatsen ingevoerd. Ook het verkeer binnen 's lands grenzen krijgt dit jaar een omvang van beteekenls. De lijn op Zeeland wordt in een dubbel- daagschen dienst veranderd, krijgt haar beginpunt te Amsterdam en wordt gedu rende het badseizoen van Vlissingen door getrokken naar Knocke/Zout en gedurende dien tijd eiken dag uitgevoerd. De dienst AmsterdamTwenthe, welke 1 Mei geopend wordt, zal eveneens een dubbeldaagsche zijn, terwijl ook Gronin gen, na een jaar van onderbreking, zijn vasten dienst tweemaal per dag in elke richting krijgt. Waarschijnlijk zullen te Groningen in het badseizoen aansluitende diensten op Borkum en Norderney inge steld worden. De lijnen op Zeeland en Twenthe worden op X Mei, die op Groningen op 1 Juni a.s. geopend. Intusschen breidt zich de vraag naar luchtverkeer in het binnenland uit. In ver band daarmede zal het luchtvaartterrein Eelde, dat thans ook als Groningen's lucht haven is aangewezen, aanzienlijk worden vergroot en verbeterd, terwijl aan de plannen voor aanleg van terreinen in Zuid-Limburg en voor Arnhem/Nijmegen, alsook op Tesscl en Terschelling, gewerkt wordt. Het valt nog niet te zeggen wan neer de Residentie in het bezit van een terrein zal zijn. De beste kennismaking met het lucht verkeer vormt nog steeds een vlucht tegen lage tarieven Amsterdam-Rotterdam of Rotterdam-Amsterdam, aan boord van een der vliegtuigen van de geregelde diensten. Daar er dezen zomer 8 diensten des Za terdags zelfs 9 en op Zondag 4 diensten heen en weer tusschen Scb'phol en Waal haven bestaan, kan men practisch op alle tijden van den dag deze vlucht maken. De vloot der K.L.M. zoowel in Europa als op de Indië-route is thans zeer mo dern. Bij de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is een vliegtuig van het type F XXXVI besteld, dat zal zijn voorzien van 4 in den vleugel aangebrachte motoren en normaal uitgerust plaats biedt aan 32 personen. Het toestel zal echter op de Indië-route worden ingezet en dan ook geheel voor dit vervoer ingericht worden. Het ligt n.l. in de bedoeling de zeer ruime cabine onder te verdeelen in 4 comparti- QNOMWEy SPOORWEGVERBINDING NAAR STOCKHOLM BEtt'JN low DUinCHl RANDSTATEN RUSLAND LONDEN (PER DAG) 4 x ANTWERPEN 1 x BRUSSEL 2 x PARUS 4 x HANNOVER 1 x BERLUN 2 x HAMBURG 1 x KOPENHAGEN 2x MAIMÖ 2 x MIDDEN EN ZUID- DUITSCHLAND 1 x ZWITSERLAND 2x en bewijst, dat de schroom van 't reizend publiek, om ook des winters van 't lucht verkeer gebruik te maken, ten volle over wonnen is. Op 1 Mei as. treedt de zomerdienst in werking, waarmede aan het Europeesche luchtnet zijn grootsten omvang wordt ge geven. Door het in dienst stellen van nieuwe typen vliegtuigen, is de vliegduur ten opzichte van verleden jaar op bijna alle lijnen verkort Van en naar Londen komen voor het eerst 4 diensten: uit Engeland is een vroeg vertrek om 7 uur Ingeiascht. Dit vlictuig komt. te 9.15 te Amsterdam aan cn geeft daar aansluiting naar diverse plaatsen (11 uur te Hamhurg, 12 te Ber lijn l uur te Kopenhagen). Ook van en naar Parijs Somen menten voor 16 passagiers totaal. De pas sagiers zitten overdag in geriefelijke fau teuils; des nachts kunnen 16 bedden ge reed worden gemaakt. Bii dit toestel wordt niet alleen op snelheid gelet (deze bedraagt 225 K.M. per uur), doch tevens bij zondere aandacht besteed aan het comfort en de geluidsdempmg. Het steeds toene mende passagiersvervoer zal wel mede brengen dat oo den duur de geheele dienst met F XXXVI-vliegtuigen wordt geëx ploiteerd. In dat veval zal het mozeliil: zijn den reisduur terug te brengen tot 6 a 7 dagen De F XXXVI zal echter niet voor October 1934 in dienst gesteld kun nen worden Met ingang van 1 Mei zullen de vlieg tuigen op de lijn Amsterdam Batavia ~-?ederom de zomerroute via Leipzig—Boe- Verzwaring der lasten voor de Ainerikaan- sche begrooting - Steunai.ie voor den landbouw in de Ver. Staten - Reorganisatie van het Spoorwegbedrijf - Finaneieele offers van houders van Spoorwegfondsen Duitsche Bnitenlandsche scholden en de ontwikkeling van den uitvoer - Dividend- geruchten voor Kon. Petroleum - Vermin dering der Margarineproductie Nieuwe feiten van beteekenls op finan cieel en economisch gebied hebben zich in de laatste week niet voorgedaan, en het verloop van de fondsenmarkten is dienten gevolge dan ook weinig belangwekkend ge weest. De koersbewegingen zijn binnen be perkte grenzen gebleven, in afwachting van meerdere zekerheid over de ontwikke ling in de naaste toekomst- In Amerika is men druk bezig orde op zaken te stellen nu de toestand die door het uitbreken van de bankcrisis zoozeer vertroebeld was geleidelijk doorzichtiger wordt. Niet alle maatregelen die door de Amerikaansche autoriteiten worden geno men. vinden aan dezen kant van den Oceaan volledige instemming. Zoo is men hier eenigszins beducht voor de plannen der regeering. om tol nieuwe groote obli gatie-uitgiften over te gaan ter finan ciering van groote werken teneinde het bedrijfsleven te stimuleeren Hierdoor zul len immers nieuwe zware lasten op de be grooting worden gelegd op een ooeenblik, waarop er nog altijd een aanzienlijk te kort bestaat, ook rekening houdend met de belangrijke bezuinigingen die zullen worden verkregen door een verlaging der salarissen van alle ambtenaren en door een reorganisatie van het systeem der oor logspensioenen. De hieruit voortspruitende vermindering der uitgaven ad 900 mlllioen dollar is op zich zelf en ook in verhouding tot de to tale uitgaven stellig een respectabel be drag dat getuigenis afleet van de krach tige wijze, waarop de Amerikaansche re geering het finaneieele vraagstuk heeft aangepakt. De bedoelde bezuinigingen zul len echter eerst in den loop van den zomer geleidelijk lp werking treden en ook de verzwaring der belasting waartoe zal wor den overgegaan, zal eerst langzamerhand geld in het laatje brengen. Voorts vraagt men zich hier af op welke wijze president Roosevelt zijn plannen tot het verleenen van steun aan den landbouw denkt te financieren Het groote belang van een verbetering van den toestand der landbouwers zeti men ten volle in: een van de ernstigste oorzaken der verscherping van de economische crisis in Amerika was immers het gebrek aan koopkracht van de landbouwstreken die tot de voornaamste binnenlandsche afnemers van tal van tak ken van industrie behooren. De saneering van den landbouw dient echter oo zooda nige wi.ize te geschieden dat hieruit geen gevaren voortvloeien voor het staatscrediet. resp. voor de waardevastheid van c'e valu- RECLAME. 8838 Bij Apoth. en Drogisten öapest volgen. Tegelijk wordt eer. belang rijke wijziging in den dienst in westelijke richting ingevoerd. Ret vertrek uit Batavia wordt gelijk, gemeld op Woensdag gezet, inplaats van op Vrijdag. Deze verandering geschiedt op verzoek van de Nederlandsch Indische Posterijen en wel op grond van de overweging, dat de booten uit de buitenbezittingen, welke Dinsdags de zee mail naar Batavia brengen, ook de lucht mail aanbrengen, die dus tot nu toe twee dagen bleef liggen alvorens met het vliegtuig verder te worden vervoerd Met de nieuwe regeling zal ook de luchtmail onmiddelijk na aankomst te Batavia, van daar per vliegtuig verder worden gebracht. Een verdere belangrijke wijziging is, dat het reisschema in de richting Batavia Amsterdam voor de eerste maal op 8 dagen is gebracht. Men kan dus voortaan de Indische mail Woensdagavonds in Nederland verwachten, tevens vroeg ge noeg om nog de mail voor Engeland bestemd met het avondvliegtuig naar Londen door te zenden In omgekeerde richting blijft de reistijd nog op 9 dagen gesteld, echter ook met een wijziging Inplaats van namelijk des Don derdagmorgens zeer vroeg te vertrekken en denzelfden das Athene te bereiken, zal het vliegtuig Amsterdam des morgens 10 uur verlaten, nadat het morgen vliegtuig uit Londen binnen is. Drie werelddeelen, Europa. Afrika en Azië, worden reeds door de Ki.M.-lijn ver bonden, Zij hoopt dat als vierde wereld deel. spoedig hieraan Australië zal worden toegevoegd. De KL.M. heeft voorbereidselen getrof fen om den dienst Amsterdam—Batavia via Singapore te vliegen; zij is thans toestemming wachtende van de Britsche Regeering Samenvattende kan men zeggen, dat de zomerdienst op de Indië-route een be langrijke nieuwe periode vormt in de ont wikkeling van deze langste luchtlijn ter wereld, een ontwikkeling, die tot nu toe technisch en commercieel alle gestelde I verwachtingen heeft overtroffen. I Inzake een vraag omtrent de verhouding I tusschen de KLM. en de scheepvaart maatschappijen werd medegedeeld, dat een afspraak tot samenwerking bestaat', een belangengemeenschap is. na de scheep vaart maatschappijen met groote verliezen werken, voor een vruchtdragende toekomst noodzakelijk. Ook aan het verkeer naar Palestina waar de welvaart toeneemt en steeds meerderen zich vestigen, zullen wij attentie gaan wijden, aldus de heer Ples man Met groote belangstelling hebben wij zijn uiteenzettingen gevolgd, die ervan getuigden dat men bij de KL.M. zonder uitzondering dae en nacht in de weer is, om het vliegverkeer te bevorderen. Het is verheugend, dat men daarin steeds beter slaagt! ta. Juist op dit laatste punt heerscht ech ter met betrekking tot de door de regee ring uitgewerkte plannen vrij groote on zekerheid. Volgens het plan van president Roose velt zullen twee of drie milliard dollar 4% schatkistbiljetten worden uitgegeven uit f'eiker opbrengst de landbouwhypotheken ouden worden afgelost die een te zware last voor de geldnemers gebleken zijn Het genoemde bedrag is natuurlijk lang niet voldoende, om alle schulden van den land bouw te delgen. De totale landbouwhypo theken worden geraamd op ca. 8"; mil liard dollar, waarbij nog 3'/i milliard dollar kortloopende verpjiichtingen komen zoo dat de totale schuldenlast van den land bouw rond 12 milliard dollar bedraagt. Voor rente en aflossing op deze schulden is thans 7 a 9" van het genoemde bedrag noodig. De nieuwe, door een speciaal hiervoor op te richten instellingn te verstrekken hypo theek zal echter slechts 70° der opnieuw geschatte waarde van het onderpand be dragen; de rest zal vermoedelijk worden afgeschreven. Aangezien de rente op de nieuwe hypotheken aanzienlijk lager zal zijn dan die op de oude (hiervoor wordt een maximum van 4'Vgenoemd) za! de last voor de landbouwers belangrijk klei ner worden. De banken, verzekering-maat- schaDpijen en andere houders van land bouwhypotheken. die een niet eering per centage van de door hen verstrekte gelden zouden moeten afschrijven zouden door deze regeling echter de noodlijdenden wor den Het schijnt intusschen in de bedoeling van de regeering te liggen, ook hiertegen bepaalde voorzieningen te treffen. Te dien einde zal men echter ook weder bij de schatkist moeten belanden en betwijfeld moet worden, of deze de voor die nieuwe actie benoodigede middelen op andere wijze zal kunnen verkrijgen, dan door de plaatsing van schatkistpapier bij de ban ken. die echter reeds overvol zitten met schatkistbiljetten op korten termijn cn staatsobligatiën op langen termijn. De reorganisatie van het Amerikaan sche spoorwegbedrijf, die naar men weet eveneens door de regeering met ernst ter hand is genomen, zal vermoedelijk plaats vinden zonder directen verderen finan- ciëelen steun der schatkist, waarbij echter te bedenken is, dat verschillende spoor wegmaatschappijen reeds geweldige be dragen aan leeningen van de Reconstuc- tion Fiance Corporation hebben opgeno men Een financlëele reorganisatie van de desbetreffende ondernemingen zal onge twijfeld gepaard gaan met de afschrijving van een meer of minder groot percentage dezer oude steuncredieten. wat op zich zelf toch ook een verlies voor de Staatskas be- teekent-, al had men er bij voorbaat op ge rekend. dat een deel van de Refico- credieten als verloren moest worden be schouwd. Verwacht wordt, dat de saneerings- maatregelen het mogelijk zullen maken, één van twee of meer concurreerende lijnen op eenzelfde traject uit te schake len, terwijl daarnaast spoorwegen van ver schillende maatschappijen aan een explói- tatie-eenheid, voor groote of kleine tra jecten of verbindingen, verhuurd zullen kunnen worden. Deze bedrijfsconcentratie zal natuurlijk een aanmerkelijke besparing van onkosten met zich brengen die, wan neer de spoorwegondernemingen door kapitaalreductie en afschrijvingen weer op een gezonde basis gebracht zijn, het spoorwegbedrijf weer rendeerend zouden kunnen maken. Een van de groote Amerikaansche spoorwegsystemen ,de Missouri Pacific Railroad, die onder een topzware kapita lisatie gebukt gaat, heeft in de afgeloo pen week een aanvrage tot reorganisatie ingediend. Onder gewone omstandigheden zou een faillissement onvermijdelijk zijn geweest Dank zij de nieuwe Amerikaan sche faiUissementswet. waardoor een reor ganisatie mogelijk is geworden, wanneer slechts de meerderheid (dus niet alle) be langhebbende hiermede accoord gaat, is de maatschappij thans in staat, een finan eieele reorganisatie voor te stellen In welken vorm deze reconstructie zal worden doorgevoerd, is nog niet bekend. Aangenomen moet echter worden, dat er van het gewone en preferente aandeelen kapitaal weinig te recht zal kunnen ko men, terwijl ook van de obligatiehouders wel offers zullen worden gevraagd. Voor tal van andere maatschappijen zullen zulke offers, in den een of anderen vorm. wel evenmin te vermijden zijn. wanneer men ten minste den grondslag van het bedrijf weer gezond wil maken. Hoe eer der men door den zuren appel zal heen- bijten, hoe beter dit zal fijn. Uit de koer sen van de meeste Amerikaansche spoor- wegobligatiën bliikt trouwens, dat de beurs de mogelijkheid van kapitaalverlies bij eventueele reorganisatie reeds van te voren in sterke mate heeft gedisconteerd. Op het sterk verlaagde koersniveau is de belangstelling voor Amerikaansche spoor- w egobligatiën op de Amsterdamsche beurs uiterst gering, aangezien men in afwach ting verkeert van den omvang der offers, die bij de te venvachten saneering van de obligatie-houders van verschillende maat schappijen zullen worden gevraagd. In andere buitenlandsche obligatiën is in de afgeloopen week trouwens ook niet veel omgegaan. Duitsche fondsen waren tijde lijk iets in herstel, maar liepen later weer scherp in koers terug. I De ongunstige stemming schijnt vooral van de Londensche beurs te zijn uitge- 1 gaan, waar men de vooruitzichten op eco nomisch en valuta-gebied van Duitsch- land pessimistisch beoordeelt, en wel voor een deel in verband met een sombere passage in het jaarverslag van de Duit sche Rijksbank De nieuwe President, Dr. Schacht, heeft er op gewezen, dat de Rijksbank nog voor zeer moeilijke devie- zenvraagstukken zal komen te staan, in dien men er niet in slaagt, het juist in de belde eerste maanden van het loopende jaar sterk gedaalde overschot van den buiteniandschen handel weder te doen stijgen Gezien de door de Duitsche regeering toegepaste autarkische politiek is het echter nauwelijks te verwachten dat de Duitsche afzet in het buitenland zal kun nen worden vergroot. Integendeel: Duitschland zal het zich zelf te wijten hebben, wanneer het zijn uitvoer hoe meer zal zien teruggaan Men dient onge twijfeld rekening te houden met de mo gelijkheid dat zulk een ontwikkeling er toe zal leiden, dat Duitschland zich te eeniger tijd niet langer bij machte zal verklaren tot het betalen van rente en aflossing van in het buitenland opgeno men leeningen. Reeds verklaarde Dr. Schacht in net verslag der Rijksbank: „Geen schuldc- naarsstaat kan aan zijn verplichtingen voldoen, indien dc schuldenelschciide landen hun grenzen voor zijn waren sluitenWiens schuld dit laatste is, ver telt Dr Schacht wijselijk met, en zoo zal Duitschland. wanneer het tot een stopzet ting der schuldbetalingen mocht komen, ook wel beweren, dat het buitenland dit slechts aan zich zelf te wijten heeft, om dat het immers geen Duitsche goederen heeft willen aannemen. Het buitenland zelf weet dan weliswaar beter, maar schuld of geen schuld, de houders van Duitsche obligatiën zullen de verliezen te dragen krijgen. Teokenend voor de pessimistische opvatUngen, die men ten aanzien van de Duitsche verhoudingen koestert, is ook de flauwe houding voor de Rijksmark, die in de afgeloopen week aanmerkelijk tn koers is gedaald. Binnenlandsche beleggingswaarden wa ren in het algemeen goed prijshoudend. Indische dollarleenlngen, die tijdelijk in koers waren afgebrokkeld, konden zich later ten deele herstellen. Provinciale en gemeente-leeningen werden gunstig ge ïnfluenceerd door het goede resultaat der leening Zuid-Holland; de vrije inschrij vingen konden slechts ten deele worden toegewezen wat te opmerkelijker is, omdat deze 4 pet leening 1/4 pet. boven pari is uitgegeven. Het op dg open markt ii 100 pet aangeboden gedeelte der 4 pet. lee ning 's-Gravenhage, nl. 1.800 000, kon eveneens ten volle worden geplaatst. Op dc aandeelenmarkt is de stemming aanvankelijk nog gedrukt geweest; latei- viel eenige verbetering waar te nemen, al bleven de omzetten gering. Tendeele was het herstel toe te schrijven aan technische invloeden, nl. het feit, dat er In verband met de onzekere vooruitzichten zeer weinig hausse-posities loopen, doch dat er nog altijd eenige contramine bestaat, die zoo nu en dan tot dekkingen overgaat. In den aanvang der week waren aan- deelen Koninklijke Petroleum bepaald flauw, op uit Parijs uitgaande geruchten, volgens welke over het afgeloopen jaar geen dividend zou worden uitgekeerd. In tusschen schijnt te dien aanzien nog niets definitiefs vast te staan, en acht men net in meestal goed ingelichte kringen zelfs niet onmogelijk, dat een matig dividend zal worden betaald, evenals in het vorige Jaar, toep het dividend 6% bedragen heeft. De geruchten zijn dan ook al spoedig verstomd en er kon ecnig koersherstel intreden. De hoop, dat de Amerikaansche regee ring voor de geheele Amerikaansche in dustrie een slopzetting der productie zal bevelen, is niet vervuld. President Roose velt heeft echter verklaard, dat de bonds- regeering het onwettige vervoer van boven de toegewezen contingenten geproduceerde petroleum za! verhinderen, terwijl hij tevens aandringt op samenwerking tus schen de gouverneurs der verschillende staten onderling, teneinde tot een beper king der productie te geraken. I Het vraagstuk der overproductie van I petroleum in de Ver. Staten vraagt hoe I langer hoe dringender om een oplossing. doordien de kleine producenten, die zich j niet bij de productieregeling der groote i maatschappijen hebben willen aansluiten, hun producten tot veel lagere prijzen aan bieden. Zoo werd voor eenige dagen petro leum, afkomstig uit de velden in Oost- Texas, verkocht, tot den prijs van slechts 13 dollarcents per vat, tegen een ofti- cieelen prijs van 50 dollarcents, die op zich zelf reeds zeer laag is. Industrieele aandeelcn waren aanvanke lijk eveneens lager, maar later in herstel, hoewel, wat Unilever betreft, de uiteenzet ting van een der bestuursleden over de I positie van de margarlne-indusrle, ter ge- j legenheid van een bezoek van de pers aan de fabrieken der Unilever, weinig bemoe - I digend is. Wij stippen er slechts uit aan. dat de wekelijksche productie van 1400 tot 1000 ton is teruggeloopen. Van deze 1000 j ton zijn thans, door de bepaling van het menggebod, dat 40"/» boter moeten worden verwerkt. 400 ton boter, zoodat in werke lijkheid in plaats van 1000 ton slechts 600 ton margarine wordt geproduceerd. Voor aandeelen Philips hebben zich geen bilzon- dere factoren doen gelden, zoodat dit fonds met de aigemeene stemming der markt is meegegaan Van de cuituuraandeelen waren suiker- fondsen meerendeels prijshoudend. Daar- entegen blijven tabakken, afgezien van een tijdelijk licht herstel, flauw, wegens de pessimistische verwachtingen voor de aan staande inschrijvingen. Voor rubberaan- deelen is de belangstelling uiterst gering; i de koersen konden niettemin iets mon- teeren. De fluctuaties op de rubbermarkt blijven onbeteekenend. maar de grond stemming schijnt iets minder ongunstig te zijn. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 7°/« Dawesleening 56 3/4 58 50 1/2. 5W/o Youngleening 44. 46, 38''i. I. G, Farben w'nstd obl. 76 1/2, 66 Philips Gem. Bez. 111 1/2, 106 3/4, 109 1/2, en 108. Unilever 85 1/2, 36 1/4, 81 1/2, 82 1/4 Ned. Kabelfabr 214. 219 Billiton le rubr. 239 231. Koninkl. Petroleum 138 1/4,, 133 1/2 138. Amsterdam Rubber 52 1/4 51 53 1/4. Ned. Scheepvaart Unie 48 49, 48 1/4. Vorstenlanden 401/8. 38 7/8. HandeLver. „Amsterdam" 180 1/4, 175 1/4 en 177. Javasche Cultuur 124 118 119. Deli Batavia Mij. 130, 116, 1211/2, Deli Mij. 112 3 4, 106. 112 1'2. Senembah Mij. 125. 116 123 1/4, 121 1/2. Ngoepit 130 1/2, 112 3'4 119. Sedep Cultuur 184 1/2, 166. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9