74!te Jaargang VRIJDAG 7 APRIL 1933 No. 22409 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERIFHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cti oer .egel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bM vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bi] een maximum aantal wnorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. GODDEN JDBILEDM. Van den heer C. G. C. Kraneveld. BEROEPEN. LEIDSCH DRANKWEERCOM1IE. DE KUNST VAN ZAKENDOEN. Heden vierde onze stadgenoot de heer C. G. C. Kraneveld zijn gouden jubileum als kleermaker bij- de firma A. Jongmans en Zonen alhier Na in de feestelijk ver sierde werkplaats te zijn binnengeleid werd de jubilaris allereerst toegesproken door den oudsten firmant den heer Jac. Jong mans. die hem prees als een accuraat vak man. die steeds plichtsgetrouw de zaak had gediend. Namens de firma werd hem een envelonpe met inhoud aangeboden. Namens het Dersoneel werd het woord gevoerd door den heer B Mazurel. die den jubilaris feliciteerde met dezen heugliiken dag Sor. heeft al die jaren met hem mo gen samenwerken en hem gekend als een aangenaam Dersoon. Hii wenschte hem toe nog vele iaren een zoo b" uitstek goede gezondheid te mogen genieten. Deze woor den gingen vergezeld van eenige prachtige cadeaux. De jubilaris dankte bewogen voor de ver rassingen hem on dezen dag bereid en tevens ook Hem Die hem in staat stelde steeds zijn krachten aan de firma te kun nen geven. Na nog eenigen tijd gezellig tezamen te zijn geweest, kon de jubilaris den verderen dag ln huiseliiken kring doorbrengen, waar het hem ook niet aan blijken van be langstelling heeft ontbroken. Dr. P. D. Tjalsma, Rem. predikant al hier, ls beroepen bij de Remonstr. Gem. te Utrecht (vac. Ds. W. J. Wegerif.) Geslaagde propaganda-avond. Gisterenavond gaf het Leidsch Drank- weer-Comité in de groote Stadsgehoorzaal een propaganda-avond, die men uitne mend geslaagd mag noemen. Zooals men weet bestaat dit Comité uit alle plaatse lijke Geheel-Onthouders-Vereenigingen. die zoo aaneengesloten uitmuntend werk kunnen verrichten. Daarvan gaf ook deze avond blijk. De voorzitter, de heer Zunderman, riep in zijn kort openingswoord alle aanwezi gen een hartelijk welkom toe, en memo reerde het feit, dat de subsidie aan de drankbestrijders-vereenigingen niet afge schaft, maar gehalveerd was. Hij dankte de raadsleden, die hiertoe hadden meege werkt. Vervolgens verscheen de Mondac- cordeonvereeniging „Bravo" op het too- neel, die een fraai programma ten gchoore bracht, dat veel bijval oogsttte. Hierna zong het dubbel-mannenkwartet een drie tal liederen: „De redders der Zee' van Hugo de Groot, „Vesper" van Beethoven en een muzikale parodie „Een advertentie op muziek", die een uitbundig gelach deed opgaan De zang was zeer goed, opvallend zuiver en de soms zeer moeilijke inzetten werden feilloos getroffen. De propaganda-rede werd gesproken door den heer Wepster uit Rotterdam. On getwijfeld ging hiervan kracht uil, en het stormachtig applaus bewees wel, hoezeer zijn woorden de aanwezigen getroffen hadden. In de hierop volgende pauze werd de uitslag van de met den verkoop van cho colade verbonden verloting bekend ge maakt tot vreugde van de winnaars der vele, vaak zeer mooie, prijzen. Na de pauze speelde het mandoline ge zelschap ..Krebustlipo" een vijftal vroo- lijke nummers waarnaar met aandacht en genoegen geluisterd werd Tenslotte zong .Sempre Avanti" nog een paar num mers, waarna deze bijzonder geslaagde avoad gesloten werd. Lezing van den heer Moorman. In „In den Vergulden Turk" heeft gis teravond voor een aandachtig gehoor de heer J. Moorman, directeur van Moor man's Periodieke Pers N.V. te 's-Graven- hage, -op uitnoodiging van de Contact- Commissie voor de samenwerking tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende Electrotechnische Installateurs, alhier, een lezing gehouden over „De kunst van zaken doen". De voorzitter der contact-commis sie, de heer A. M. Touw, leidde den heer Moorman met enkele woorden in, wijzende i op de groote belangrijkheid van het onder werp. i Allereerst wees de heer Moorman op de beteekenis der factoren, noodig om te kunnen spreken van zaken doen en kunst. Waar het koopen en verkoopen met als resultaat „winst" middel ls. mag dit nooit doel worden. In vliegende winkels en bij leurders is er sprake van het doel en deze moeten dan ook na een bepaalden tijd uit zien naar een ander jachtterrein, In normale zaken is een blijvend bestaan de hoofdzaak! Zonder den persoonlijken aan leg weg te cijferen, kan getuigd worden, dat oefening langzame en nauwgezette de kunst bevorderen. Wil de zakenman verder komen, dan moet niet stilgestaan worden bij de dagelijksche handelingen, doch er voor gezorgd worden, dat door intensieve concentratie groote vaardigheid ontstaan, zonder dat vervallen wordt in de handigheid van de vliegende winkels en leurders. Na het begrip zakenman uiteengezet te hebben, wees spr. op de taak van den Installateur, eenerzijds behoorend tot de nijverheid en anderszijds tot den handel. Gelet moet worden op drie factoren: de zaak, den cliënt en het goed. De zaak moet door volledige concentratie door en door gekend worden, het beleid en de DOlitiek. Beide zijn afhankelijk van het karakter: den constanten verkooD aan den gaanden en komenden man van goedkoooe arti kelen met een kleinere winstmarge of verkoop van duurdere artikelen met een grootere marge aan een we'l'cht kleineren maar constanten cliënten kring. Is de rich ting eenmaal gekozen, dan moet er naar gestreefd worden de eerste van deze rich ting te worden. Allerlei factoren moeten dan onder de oogen worden gezien, het karakter van den cliënt, de indceling in groepen al naarmate ze per jaar besteden, de voor- of nadeelen en de ligging van de zaak. Evenals op ge zette tiiden de balans van den winkel op gemaakt d'ent te worden, moet de balans van het „ik" worden opgemaakt. Dat „geld" geen „activiteit", maar „activiteit" „geld" maakt, mag nooit uit het oog ver loren worden. Dat werkplaats en winkel gescheiden moeten worden en blijven is duidelijk, het een is persoonlijk eigendom,, het ander het domein van den klant Hoe belangrijk de gevel voor den winkel is. werd vervolgens aangetoond: de kleur en de vorm. gezien van een bepaalden afstand en temidden van de omringende, zijn domineerende factoren. Niet de naam van den eigenaar, maar de aard van het bedrijf dient dui delijk vermeld te worden. Is de gevel een maal aantrekkelijk, de étalage moet het verdere doel doen: den cliënt trekken in het korte oogenblik. noodig om langs den winkel te wandelen. Met smaak en wèl- overwogenheid dient de étalage te worden gemaakt, aansluitend met seizoen of groote reclame-campagnes. Het interieur van den winkel moet ten ailen tijde tot in alle puntjes verzorgd zijn en vooral moet er voor gezorgd wor den dat ook daar de aandacht van den cliënt door levende, bewegende aonaraten getrokken wordt en zooveel mogelijk de demonstratie het werk doet, m.a.w. allerlei machines haar deugdelijkheid en nuttig heid zelf bewijzen. Niet alleen de aanschaffingsprijs, maar ook het stroomgebruik is belangrijk voor den klant, en dan zal het nuttig ziin niet de hoeveelheid Watt, maar den prijs per uur of halfuur, al naarmate het apparaat gebruikt zal worden, te vermeiden. Een cliënt. waaraan oer jaar aan repa ratie en verkooD f. 50 verdiend wordt, beeft voor den zakenman dezelfde waarde als een kaoitaa! van f. 1000. uitstaande tegen 5% 's jaars. Door hem deskundig te bedienen, zijn eischen te weten en hem het iuiste te adviseeren blijft de klant be houden en niet door hem naar een toon- kamer te sturen zonder mede te gaan' In een 15-tal Dunten samengevat, be sprak de heer Moorman vervolgens de be handeling van den cliënt in den winkel, zoo mogelijk door den eigenaar zelf, ten minste door goed geschoold personeel De indruk van den verkooDer oo den klant is dezelfde als die van de zaak: is hii onaan genaam. een volgende aankoop zal elders gedaan worden. Na dus uiteengezet te hebben hoe een klant behouden kon worden, wees spr. ver volgens nog od het winnen van nieuwe klanten. Propaganda en reclame ziin hier voor noodig. Niet eenmaal per jaar. maar aanhoudend en met een persoonlijk cachet. Nadat de heer Touw namens allen den soreker voor zijn leerzame causerie dank bad gebracht, was er gelegenheid tot het stellen van vragen. MUZIEKSCHOOL „TOONKUNST'. Openbare les. Met genoegen gaat men steeds op naar een openbare les der Muziekschool Toon kunst nieuwsgierig om de resultaten der leerlingen te beluisteren overtuigd tevens, dat deze wel wederom tevredenstellend zullen zijn! Herhaaldelijk hebben wij reeds ln den breede op het nut dezer avonden gewezen; zij beteekenen vaste punten in den studie tijd. zij vormen een toetssteen voor de vor deringen. het zijn uren. die in het bijzon der ouders en vrienden der meest jeugdige executanten een groot genot bereiden. Zoo was het ook gisteravond: een volle zaal, waaronder diverse leden van het be stuur. volgde een klassiek programma, eenigszins aan den zwaren kant met tal- looze moeilijkheden waartegen de jeugd nog niet ln elk opzicht vooral geestelijk opgewassen was. maar dat toch hun ge vorderd kunnen bewees en een mooie keuze bood uit de muziekliteratuur. De leerlingen gingen ook nu lichtelijk gebukt onder podiumvrees maar gelukkig wisten de meesten er zich spoedig aan te ontworstelen. Zoo was het begin van den heer Boeke's DE ALGEMEENE TOESTAND. De reis van Norman Davis. De Amerikaansche gevolmachtigde Nor- man Davis heeft voor de „Agenee Econo- mique et Financière" een belangrijke verklaring afgelegd. Hij zelde o.a.: „Mijn voornaamste taak is de ontwape ningsconferentie. De economische wereld conferentie zal voorbereidende onderhan delingen noodzakelijk maken, Zij zijn reeds tusschen de Britsche en de Amerl- kansche delegatie begonnen. Ik neem aan. dat de voorbereidende conferentie reeds vóór 15 Mei, misschien zelfs eerder, bijeen kan komen. De Fran- sche regeering schijnt zich bij deze opvat ting te hebben aangesloten". Norman Davis noemde de persberichten omtrent het voornemen van de regeerlng- Roosevelt, om vrijstelling van het betalen der schulden te geven, onjuist. De nieuwe Amerikaansche regeering weigert herzie ning van de oorlogsschulden en wel ln verband met de voortdurende afwijzende houding van het Congres. Norman Davis verklaarde, dat hij zelf zjw wcl3 liei lrcsni van ux=u ircci o vioolspel van Handel's g moll sonate nog l5„ o-f." v, ARBEIDSBEURS. Op den 6en April 1933 waren 3100 (V. j. 2562) werkzoekenden Ingeschreven. wat schuchter maar al gauw kwam hij los en wij constateerden een mooien teederen en beschaafden streek die alle goeds voor de toekomst belooft! Me' Henny Soekwijt die hem begeleidde was nog niet volkomen op dreef: veel beter toonde zii zich tüdens haar muzikaal en gevoelig accompagne ment van Bach's sonate No 2 in D-dur. waarin Mark Bruining de cello-partij ver tolkte. Beiden vulden elkaar od buitenge wone wijze aan en toonden reeds een gron dig Baehbegrio te bezitten. Dit nummer werd tot een der hoogtepunten van den avond!! Bruining's techniek ontwikkelt zich meer en meer; van dezen cellist kunnen wij nog veel verwachten. Ook de ieuedige cellist Jon Muiier nog lang niet zoo ver gevorderd als de hiervoor genoemde kwam od menig moment heel aa-dig voor den dag in een overigens weinig boeiende Suite van Caix d'Hervelocs. Nog noemen wii de zang van d.n heer Hu'.sebos. die in Franck's Panis Angelicus en Handel's Arioso wederom zijn mooi ma- teriaal deed hooren doe* wiens voo. dracht wij nog warmer en vrijer zouden wen- schen Ruth Horst verzorgde op rustige en aan gename wijze de vioolpartij in het ..Panis Angelicus". De heer F. van Zwieten gaf een frissche en vlotte vertolking van Beethoven's won dermooie Sonate in F-dur.voortreffelijk be geleid door mei H. Boekwiit die dezen avond verschillende zware ODgaven had. Zijn viool is een benijdenswaardig instru ment! Koos Muller en Ruth Horst deden hun uiterste best in Reger's Canon in e-moll, maar zullen nog hard moeten studeeren, om deze compositie volledig te beheerschen. Tenslotte noemen wii dén heer Noor denbos in Franck's Variations symphonl- ques". gesecundeerd door ziin leeraar den heer Franco Mendes Ziin reeds buitenge wone techniek viel ons weer ooi- Leeraren, leerlingen en familie zij heb ben van dezen avond genoegen beleefd! Er waren meerdere oocenblikken waarin het soel boven de noten uitging: in dit oozlcht denken wii soeciaal aan dat van den heer Mark Bruining en mej. Boekwijt die wij voor hun prestaties een soeciaal compli ment willen moken! Ook den leeraren en leeraressen brengen wij gaarne onze hulde voor het instudeeren van dit belangrijke programma. CENTRALE OUDERRAAD. In de bestuursvergadering van de Cen trale Ouderraad, werd het bestuur als volgt samengesteld: Joh. W. Harting, voorzitter, Alexanderstraat 18; W. S. van den Noorda, secretaris-penningmeester, Hooge Morschweg 40; G. H. Teljeur, 2de voorzitter; J. Ober, H. W. Meyer, A. Las- schuit, mevr. E. van DamVerbruggen, leden. o BAZAAR DIERENASYL. Ook gisteravond mocht de bazaar ten bate van het Leidsche Dierenasyl zich ln een bevredigende belangstelling verheu gen, al had de toeloop grooter kunnen zijn. Mej. Tilly Leening. aan de piano be geleid door mej. de Lange, zong eenige liederen, welke algemeen groote waardee ring vonden. Voor vanavond staat een dans onder leiding van mej. Santhagens op het pro gramma. Moge deze laatste avond een waardig besluit van deze sympathieke actie vor men. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. Verkoren Vrouwenkerk hof Leiden. Luxe autoverhuur. Wijzigingen: MaatscMooü Nutricia (fi liaal) Korenbruvstee? 3 Leiden. Hoofd zaak: Molenwez 24B Zecwaart. Bereidine van zuivelproducten. Uittredend beheer ster filiaal Lelden: Mej A Th Essellng Le'den D Snel W'vift't'-aat 52 AlDhen a. d. Riin S'age* Uittredend "''enaar: D Snel Airhen a. d. Riin dd. 18 Oct 1932 Wijzi ging handelsnaam ln: D. Kwakemaak. gedaan, evenmin als de Britsche regeering. Davis geloofde dat de oplossing van de kwestie der oorlogsschulden slechts in zeer geringe mate zou bijdragen tot de verzachting van de huidige crisis. De belangrijkste kwestie Is de ontwape ningskwestie. Het schuidenvTaagstuk zal in den loop der economische wereldcon ferentie waarschiinlijk in het geheel niet aan de orde komen. Het Fransche tegenvoorstel naar aan leiding van het vier-mogendbeden-pact ls een duidelijk bewijs, dat alles gedaan wordt om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Naar aanleiding van de ontwapenings conferentie te Genève verklaarde Norman Davis, dat wanneer door internationale overeenstemming ln twee maanden op het punt van ontwapening niets kon worden bereikt, men het doel benerkt moest hou den Wanneer echter langer gewacht moet worden dan dient ook de ontwapening verdergaand te zijn. Hoe langer het duurt, hoe meer ontwapening noodig is. aangezien de ernst van den toestand het eischt. Alle volken hebben den vrede noodig en wenschen dat maatregelen worden geno men om een nieuwen oorlog, die Europa niet kan verdragen te voorkomen. Van de kwesties, die od de economische wereldconferentie behandeld moeten wor den, achtte Norman Davis de verlaging der douane-tarieven de belangrijkste. Herriot bracht een bezoek aan de Amerik. vertegenwoordiger, die heden te Berlijn arriveert. IJMUIDEN, 7 April. VISCHFKIJAEN. Tarbot per K.G. f. 1.40—1.30, Griet per kist van 50 K.G. f. 35—16, Tongen per K..G f. 1.15—0.55, Zetschol per kist van 50 K.G. f.21, Kleine Schol f. 12—2.80, S har f. 3.60—1, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 32—25, Gullen per kist van 50 K.G. f. 4.50-4, Wijting f. 4.60-0 65. Levende beugvisch: Kabeljauw per stuk f. 3.60—1.30. Doode beugvisch: Groote Gul f. 15.50—12, Kleine Gul f. 10.50—4.40 per 50 K.G., Kabeljauw f.30—26 per 125 K.G., Tarbot f. 1.15 per K.G., Leng f. 3.33-2.80 per stuk, Vleet f. 2.60 per stuk, Rog f. 22.50 12.50 per hoop. Aangekomen de loggers: R.O. 1 met f.545, K.W. 140 met t. 512, K.W. 22 met f.556, SCH. 297 met f.487; 1 beuger: V.L. 217 met f.556. BTNNPNT A NT) Wetsontwerpen tot steun aan de Bos- koopsche boomkweekers en aan de bloe- menkweekers te Aalsmeer en Haarlemmer meer door de Tweede Kamer eoedeekeurd; voorstel tot aankoop van „De Hoo^e Veluwe" teruggenomen. (Parlementair Overzicht, 4e Blad). Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamer-verkiezing. (Binnenland, 3e Blad.). Plannen inzake vaststelling van een algemeene maximum-snelheid van 40 K.M.; de gemeentelijke bepalingen zouden vervallen. (Binnenland, 3e Blad.). BUTTFNT AND Norman Davis over zijn bezoek aail Europa. (Buitenland, le Blad.). Hittler en Göbbcls spreken tot de Duitsche pers. (Buitenland, le Blad.). Debat over de buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). De machtigingswet tegen de sovjets door 't Eneelsche Lagerhuis aangenomen. (Buitenland, le Blad.). ENGF.I AND. De wet tegen de sovjets aanvaard. Bij de behandeling in het Lagerhuis van de artikelen van het wetsontwerp inzake verbod van invoer van Russische goederen, kondigde minister Runciman aan dat de regeering voornemens was een amende ment in te dienen, behelzende dat de uit vaardiging van de wet slechts voor den duur van drie maanden zal geschieden en waarbij wordt benaald. dat het narlement, indien het dit nuttig oordeelt machtiging verleent voor verlenging van de wet voor een nieuwe periode. In antwoord op een vraag van Austin Chamberlain onder steund door Herbert. Samuel gaven de attornev-general en minister Walter Run ciman de verzekering, dat het wetsontwerp u'tslultend ten doel heeft een behoorliike behandeling te verzekeren aan de beschul digde Britten en dat het voor geen ander doel zal worden aangewend Een amendement der Arbeiderspartij tot beperking van de toenassing der wet tot een maand werd met 306 tegen 40 stem men verworpen Herbert Samuel maakte bekend, dat de liberalen vóór de regeering zouden stem men. Lansbury zeide dat de arbeiders tegen de regeering zouden stemmen omdat zij van meen'ng ziin. dat de eeheeie zaak van be"'n af aan slecht is behandeld. Sir John Simon antwoordde, dat hij hoonte, dat de bevoegdheden, door de rceering gevraagd, nooit zouden worden gebruikt; dit zou afhangen van de Russi sche autoriteiten. Het Huis nam het wetsontwerp tenslotte m°t 291 tegen 41 stemmen ln derde le zing aan. De snoorwegstaking in Ulster, die eigen lijk ai als geëindigd kon worden be schouwd .ls nu geheel van de baan daar na langdurige onderhandelingen overeen stemming ls bereikt. Zaterdagmiddag om half drie zal de heer G. J. Film. bedrijfschef van het Ka- merlingh Onnes Laboratorium in de groote collegekamer van het laboratorium (in gang Nieuwsteeg) gehuldigd worden, bij gelegenheid van zijn veertigjarige ambts vervulling. In verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan houdt de Chr. Gym nastiek- en Schermvereeniglng „D. O. S." alhier morgenavond een marsch door de stad. Vertrek te 6 uur vanaf de Pieters kerkgracht. De Erven W. J. Zwetsloot alhier be haalden op de Paaschveetentoonstelling te Zaandam weer verschillende prijzen nl. f.40 voor de mooiste collectie vet vee; een eersten prijs voor de ingezonden Steenbillen en een eersten prijs, zijnde f. 30 voor een vare koe. Ook te Amsterdam werden diverse bekroningen behaald, t. w. Schotten met 4 breede tanden (licht gewicht) 1ste prijs; idem zwaar gewicht, lste prijs; idem met 6 breede tanden (licht gewicht) lste prijs; idem zwaar ge wicht, lste prijs; koeien zwaar gewicht. 2de prijs, dlkbilrunderen, lste prijs; idem met 4 breede tanden, 3de prijs; idem met 6 breede tanden lste prijs; mooiste col lectie, lste prijs. Gistermiddag is de 14-jarige W. v. d B. wonende aan de Volde •vacht terwiji hij op het trottoir van de Haarlemmer straat stond te Draten aangereden door de achterzlide van een aanhangwagen waar van de bestuurder te snel naar het mid den van de straat wilde uVwiiken De iongen bekwam lichte verwondlneen welke door den Eerste-Hulpdienst werden verbonden. VEREENIGDE STATEN. De dertigurige werkweek Bier! De Amerikaansche senaat heeft een voorstel aangenomen, waarin de 30-uren- week wettelijk wordt vastgelegd. Slechts enkele bedrijven, zooals dagbladen, levens middelen fabrieken etc. vormen een uit zondering. Het voorstel verbiedt het ver voer van waren, die ln bedrijven zijn vervaardigd, waar meer dan 30 uur per week wordt gewerkt. De aanneming geschiedde met 53 tegen 30 stemmen. Bedoeld wordt de arbeiders te onttrekken aan de afstompende wer king der machines en de werkgelegenheid voor een groot aantal werkloozen uit te breiden. Senator Black gelooft dat door aanneming van zijn wetsontwerp ongeveer 6 millioen werkloozen of biina de helft van het totaal aantal werkloozen in de Vereeniede Staten, werk zal kunnen vin den. Vóór het wetsontwerp stemden 41 de mocraten en 12 republikeinen er tegen 8 democraten en 22 republikeinen. Volgens berichten uit New-York ls de vooravond van het vrije blei gevierd met buitengewoon groot enthousiasme. Er werd mei confetti geworpen, op toeters geblazen, terwijl muziekcorpsen de vroolijke menigte nog meer stemming brachten In verband met het lager alcoholpercen- tager wordt het bier verkocht voor 10 dollarcent per glas. Gevaar voor o-gien vreest men geenszins ln New York be schik'. men om de eerste aanvallen met tucces te kunnen opvangen over 400.000 vaten en 200.000 flesschen bier.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1