LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 4 April 1933 RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOLNiEUWS. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen werd voor het Kantonge recht alhier allereerst de uitgestelde zaak van den d.d. overwegwachter der Ned. Spoorwegen O. W. W. voortgezet, die vol gens de dagvaarding op Maandag 2 Jan. vah dit Jaar omstreeks 10.20 de overweg- boomen van de spoorlijn Lelden—Woerden aan de Trek vliet en Heerenstraat niet tijdig had gesloten, terwijl van het station Lelden H.S. de sneltrein 3385 naderde. Voor deze zaak was op de publieke tribune zeer veel belangstelling. De machinist G. Kluitman, uit Utrecht, die op trein 3385 dienst gedaan had, werd nu door den Kantonrechter gehoord. Deze verklaarde, dat hij, nadat hij het empla cement van de Witte Poort gepasseerd was, het voorslgnaal op onveilig zag staan. Op een vraag van den Kantonrechter ol h(j gezien had, dat de overweg toen niet geslo ten was, kon hij geen bevestigend ant woord geven, daar hU rechts op de loco motief stond, en daar Juist een bocht ls, waardoor het uitzicht niet vrij .s. Toen de trein passeerde was de overweg gesloten. De eerste getuige, de brugwachter der gemeente Lelden D. van den Berg, werd nu weer gehoord, en verklaarde evenals de vorige week pertinent, dat toen de trein naderde, de overwegboomen nog open stonden. Ditzelfde had hij ook aan de Directie der Ned. Spoorwegen verklaard. Ook had het signaal niet vóór, maar voorbij den overweg Heerenstraat (bij de tramkrulslng) op onveilig gestaan. Ook een andere getuige, de transportarbeider B van Laan, te Lelden, die zich op de Heerenstraat had bevonden, verklaarde dat de sneltrein voor den overweg Heeren straat gestopt had, omdat de overweg boomen niet gesloten waren, en het een wonder was geweest, dat er geen dooden waren gevallen. Nogmaals werd de Hoofdconducteur A. Pelder gehoord, die verklaarde, dat zijn aandacht door het onveilig signaal was afgeleid; en hij daardoor niet gezien had, of de overwegboomen aan de Trekvliet, waar trouwens weinig passage is. open stonden. Nadat nog de overwegwachter was gehoord, die erkende dat het wel een beetje „krap" was geweest, maar dat hij nog bijtijds de overwegboomen had kun nen sluiten, kreeg het O.M. het woord. Volgens het Reglement van de Spoorwegen moet 3 minuten voor de komst van een trein de overweg gesloten zijn. Gezien echter de tegenstrijdige verklaringen van getuigen vroeg hij vrijspraak voor den overwegwachter. De Kantonrechter zal over 8 dagen von nis wijzen. Op 8 Maart van dit jaar 's avonds te ongeveer 8.15 zagen de marechaussees de la BIJe en Brandt, die zich op surveillance onder Wassenaar bevonden, een auto met groote snelheid zonder brandend achter licht passeeren. De marechaussees poogden de auto door het toonen van rood licht te doen stoppen, maar de auto reed door. Daarop namen zij een auto en achtervolg den de auto ln de richting Leiden. Einde lijk moest de eerste auto bij de brug over het Rijn- en Schlekanaal stoppen, daar die gesloten was. De marechaussee de la Bije was uit de auto gestapt en had het portier van de achtervolgde auto opengemaakt om proces-verbaal op te maken. De chauffeur was echter zeer onbeschoft opgetreden en weigerde zijn rijbewijs te toonen. Op een gegeven oogenblik had de chauffeur vol gas gegeven en was er met zijn auto van door gegaan. Daar het nummer van de auto bekend was, waren de politiemannen den volgenden dag naar Den Haag ge gaan om verdachte G. B. te verbaliseeren. Zij waren met een stortvloed van scheld woorden ontvangen. Gistermorgen moest verdachte voor het Kantongerecht ver schijnen, maar was niet gekomen. Nadat de belde marechaussees waren ge hoord, die verklaarden, dat verdachte als een woesten rijder bekend staat, eischte het O.M. f. 30 boete of 15 dagen hechtenis en f. 15 boete of 6 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot twee geldboeten van f. 20 of 2 x 10 dagen hech tenis. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 5 APRIL. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Nam. halfacht, ds. Heerma van Aalsmeer. Lokaal v. MandersloostraatNam. 7 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk; Nam. 7 uur, ds. Bijde- mast Evangelisatie (Bewaarschool Kerkstr.l: Nam. 7i/j u., ds. de Rover van Vlaardingen OEGSTGEEST. Ned. Hen'. Kerk (Lokaal H. Morschweg): Nam. half acht, Bijbellezing. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Groot Ammers, J. E. Klomp te Ede; te Tuil en 't Waal. D. J. Lazonder te Werkendam. Bedankt: Voor Randwijk, A. J. Ooster huls. te Eemnes-Buiten; voor Drachten (Evangelisatie) M A. J. de Zwaan, te Wa- mel en Dreumel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Wilsum (Bentheim) G. Schrovenwever, te Campen (Oost-Fries land). HERSTELD EVANG LUTH KERK Bedankt: Voor Gorinchem, B. E. J. Bik te Enkhuizen. o Ds. C. L. LAAN f Te Amersfoort ls overleden in den ouderdom van 86 jaar ds. C. L. Laan, eme ritus Ned. Herv. predikant. Ds. Laan diende de gemeenten Leerbroek, Meteren. Seroos- kerfeen, Goes en Rotterdam. Hij werd 1 October 1896 emeritus. Hij was ook rustend directeur der Stads- en Landsevangeiisatle te Brussel, redacteur der „Blijde Bood schap'. voorzitter van de Jongemannen- Vereeniging te Amsterdam, DE TOEGANKELIJKSTELLING DER RIJKSDUINEN. Hieromtrent wordt ons het volgende me degedeeld: Tengevolge van de vrij-verklaring der duinen tusschen Katwijk en Noordwijk zijn thans op vertoon van een duinkaart toe gankelijk gesteld: A De Rijksduinen ten Zuiden van Kat wijk tot aan de Wassenaarsche grens doch voor wat de zeereep aldaar betreft (dat zijn alle duinen zeewaarts van de door het Deoartement van Defensie zeolaatste witte borden) alleen op de daartoe door het Hoogheemraadschap van Rijnland aange wezen wegen en voetpaden. B. De Rijksduinen tusschen Katwijk en Noordwijk over hun geheele breedte en diepte, ook de zeereep. C. De Rijksduinen ln beheer bij het Staatsboschbeheer gelegen ten Noorden van Noordwijk aan Zee doch alleen op de daartoe door het Staatsboschbeheer aan gelegde wegen en op de door het Hoog heemraadschap van Rijnland aangewezen wegen en voetpaden in de zeer»?p. Niet toegankelijk zijn alle afgerasterde duingedeelten, alsmede het Militair schiet- terrein te Katwiik en de terreinen van de NoordwiJksche Golfclub. Het betreden van de teellanden in de duinen en van uitgelegd vischwant is ver boden. De kaarten zijn verkrijgbaar gesteld per Jaar: 1. Alleen geldig voor de Rijksduinen te Noordwijk a f. 0.10. 2. Alleen geldig voor de Rijksduinen te Katwijk a f. 0.10. 3. Geldig voor alle hierbovengenoemde duinen a f0.20. Na 15 April 1933 zullen de kaarten afge geven vóór dien datum niet meer geldig zijn. D? uitgifte van duinkaarten geschiedt tot 15 SeDtember van elk Jaar uitsluitend door de Gemeentepolitie te Noordwijk en Katwijk, daarna uitsluitend door den Ont vanger der Registratie en Domeinen te Noordwijk. Tot het aanvragen en afhalen van duin- kaarten wordt aan de politiebureaux te Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee en te Katwijk aan Zee gelegenheid ge geven. De aanvragen van duinkaarten kunnen ook geschieden door de hotelhouders en pensionhouders voor hun logeergasten mits zil de noodle geoordeelde eeeevens ver schaffen aan den met de afgifte belasten ambtenaar. De kaarten zijn strikt persoonlijk. Ge- zinskaarten of groenskaarten worden niet afgegeven. Voor excursies van vereeniein- gen of reiseezelschaooen kunnen kaarten, ten getale van het aantal deelnemers wor den verstrekt ten name van de Vereeniging of den leider met benerkten geldigheids duur (dag der excursie etc.) Ieder nersoon van 16 iaar of ouder dient dus in de duinen voorzien te zlin van een kaart. Kinderen beneden 16-iarleen leef tijd hebben slechts toegang onder geleide van volwassenen voorzien van een duin- kaart. o CREDIETVERLEENING AAN BLOEMENKWEEKERS. In een Nota naar aanleiding van het verslag over het ontwerp houdende cre- dietverleening ten behoeve van bloemen- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmer meer zegt de minister, dat de aangevraag de gelden zullen worden gebracht ten laste van den crisisdienst van het Lee- ningsfonds-1914; hiervoor zal nader dek king worden gezocht. Voor credietverleening acht de minister het bijzonder doelmatig, de betrokken ge meenten mede te doen dragen in het risico. Het ligt niet in de bedoeling der regee- ring voornamelijk de zwakste onder nemingen te steunen. Aan de steunverleening worden geen voorwaarden verbonden, welke de noodige verschuiving in de bedrijfsverhoudingen zouden in den weg staan. Zooveel mogelijk zullen de steunregelingen juist toegepast worden, om gewenschte verschuivingen te bevorderen. De onderhavige kredietverleening is tot de gemeenten Aalsmeer en Haarlemmer meer beperkt, ook omdat alleen voor dit centrum verzoek om kredietverleening is ingekomen. AALSMEER. Jaarverslag Coöp. Tuinbouwbank. Verschenen is het jaarverslag 1932 van de Coop. Tuinbouwbank alhier. De secre taris. de heer J. Mensing, schrijft o.ra.: „Niettegenstaande de slechte tijden is het achter ons liggende jaar voor onze bank niet ongunstig geweest. In dit jaar van crisis heeft onze bank nog meer haar nut bewezen dan in andere jaren en met groote voldoening mogen we dan ook op haar bestaan wijzen. Het aantal rekening- couranthouders steeg met 3 en bedroeg op 31 December 903. Op dien datum had de bank van 472 rekening-couranthouders een bedrag te vorderen groot f. 2.649.169.69, terwijl zjj aan 431 rekeninghouders een bedrag groot f. 1.543.752.99 verschuldigd was, waarvan f. 807.336 aan de centrale bank en f. 200.000 aan het reservefonds. Per 31 December 1932 bedroef het aantal leden 496, spaarders 1775. Aan spaargelden werd gestort f. 584.638.13 en terugbetaald f. 8.335.210.21. Het spaargeld bedroeg op dien datum f. 1.287.475.07. Aan voorschotten stond in totaal uit een bedrag van f. 152.038.79. Het omzetcijfer wijst in ont vangsten en uitgaven een bedrag aan foot f. 19.117.287.67. De winst bedroeg 16.127.05. Van de winst wordt f. 10.000 overgebracht naar het reservefonds, dat daardoor is gestegen tot f. 210.000. De rekening geeft in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van f. 175.891.77, de ex ploitatie-rekening aan lasten en baten f. 154.280.91, de balans aan bezit en schulden f. 2.848.420. Oudercommissie. In de Oudercommissie der ULO.-school alhier werden gekozen de dames J. Hil- verda en Buisman en de heeren Barendsen en Hofman. Actie van „Goed Wonen", Door het bestuur der woningbouw-ver- eeniging „Goed Wonen" worden pogingen in het werk gesteld om tot een toeslag vanwege de gemeente te komen, speciaal voor die menschen, wier inkomen zoo danig is, dat het betalen der vastgestelde huur voor hen zeer bezwaarlijk wordt. Door middel van vragenlijsten worden thans zooveel mogelijk gegevens verzameld, waarbij het bestuur verklaart, dat bet geenszins vaststaat, dat deze pogingen succes zullen hebben, doch dat getracht zal worden juist door die gegevens het gemeentebestuur van de noodzakelijkheid van huurverlaging te overtuigen. De bloemenhandel. In het laatst der afgeloopen week ls in den bloemenhandel aan de veilingen in deze gemeente weer eenige verbetering ingetreden. Tot ln het midden der week was de toestand zeer bedenkelijk gewor den; verschillende bloemsoorten brachten zoo goed als niets meer op, terwijl zelfs seringen onverkoopbaar waren en als waardeloos moesten worden weggeworpen. Het zonrijke weer. waardoor de bloemen in de kassen snel tot onwlkkeling kwamen, was oorzaak van groot aanbod, wat na Woensdag belangrijk minder werd. Gezien het verloop van den bloemenhandel gedu rende de vorige week, blijkt daaruit wel, dat als zoo aanstonds milder weer zijn intrede doet en het aanbod van rozen nog geweldig zal toenemen, de vooruitzichten op een nog eenigszins loonenden prijs al heel somber zijn. 10-jarig jubileum van den heer Loep. Alhier herdacht de heer J. H. Loep, sta tionchef alhier, onder talrijke blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst was getreden. Van het personeel had de jubi laris een stoffelijk blijk van waardeering in ontvangst te nemen, terwijl vertegen woordigers van verschillende organisaties op handels- en ander gebied den heer Loep hun felicitaties aanboden, waarbij het aan bloemenhulde niet ontbrak. Dat men hier den heer Loep, zoowel van de zijde van zijn ondergeschikten als ln de klingen, welke veel met hem in aanraking komen, zeer waardeert en hoogacht, ls op dezen dag wel in het bijzonder gebleken. Voor den jubilaris ongetwijfeld een heug lijke dag. waaraan hij nog lang met veel genoegen moge terugdenken. o HAARLEMMERMEER. Intreepredikatie. Ds. D. Bouman te Molkwerum (Fr.), die het beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Nleuwvennep heeft aangenomen, hoopt aldaar op Zondag 21 Mei a.s. zijn intree predikatie te houden. Te water gereden. De heer H. en mej. B„ die in Haarlem op familiebezoek waren geweest, keerden gis ternacht per rijwiel' .huiswaarts. Toen ze de Meer waren ingereden, had de juf frouw ten gevolge van den slechten toe stand waarin het gedeelte Kruisweg al daar verkeert, nabij het bruggetje, dat de verbinding vormt met den geasphalteer- den Kruisweg en wegens het gebrek aan eenige verlichting in de duisternis niet zoo gauw wordt opgemerkt, het ongeluk van den hoogen walkant af in het water te rijden. Ze kon door den krachtigen hulp van den heer H. gelukkig spoedig uit haar benarde positie worden bevrijd, waar na het tweetal, geheel doornat en met een gehavende fiets de reis te voet ver volgde. Verlaging melkprijs. Naar wij vernemen ls men er ook in Haarlemmermeer toe overgegaan om den melkprijs met 1 cent te verlagen. o KATWIJK AAN DEN RIJN. De Geref. Schoolvereeniging. In de bestuursvergadering van de ver eeniging voor Geref. Schoolonderwijs wer den de bestuursfuncties als volgt verdeeld: ds. H. Meijering, 1ste voorzitter; B. v. d. Jagt, 2de voorzitter; P. Slingerland, 1ste secretaris; P. A. Schoneveld, 2de secreta ris; Joh. Korpelshoek, 1ste penningmees ter; J. Kranenburg, 2de penningmeester, C. Zwaan. o— - KATWIJK AAN ZEE. HET ROTTERDAMSCH ZEEHOSPITIUM. Jaarverslag - Zilveren jubileum van het Hospitium. Verschenen is het jaarverslag o\er 1932 van het Rotterdainsche Zeehospitium, te Katwijk aan Zee. Naar aanleiding van het feit dat het op heden 25 jaar leleden zal zijn, dat het hospitium door H.M. de Koningin- Moeder officieel werd geopend, opent het boekje met een korf overzicht van de geschiedenis van de inrichting, waaraan het volgende is ontleend: De oprichting van het hospitium werd mogelijk gemaakt door een gift van wijlen den heer A. S. van den Bergh, die ook later de stichting steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Het hospitium, dat op kleine schaal is begonnen op 1 Januari 1909 werden in het Zeehospitium 70 kinderen verpleegd beeft aan het aantal verpleegden in den loop der tijden uitbreiding kunnen geven, mede dank zij een gift van wijlen mevrouw de douairière Van Nispen tot Pannerden geboren Blankenheym, waardoor de mogelijkheid werd geopend een tweede paviljoen te bouwen. Het aantal kinderen, dat tegenwoordig in de stichting wordt verpleegd, bedraagt tusschen de 200 en 210. Gedurende die 25 jaar heeft de directrice, mevrouw D. B. van Dorp-Beucker Andreae, aan het hoofd van de inrichting gestaan. Zij heeft den bouw en den groei in al hun geledingen medegemaakt en het is niet voor een gering deel te danken aan haar kunde en toewijding, dat onze stich ting haar belangrijke plaats bij de bestrij ding der tuberculose inneemt. Al is de band tusschen het hospitium en de Rotterdamsche vereeniging tot be strijding der tuberculose, toen in 1915 het hospitium een aparte stichting geworden RECLAME. D^- KDNSTOOGEN Tp(| vervaardigen wij natuurgetrouw voor onze patiënten. 8575 F. Ad. Muller Sóhne, Wiesbaden, in Den Haag, Hotel du Passage, Passage 31, 26 en 27 April 1933. is, losser geworden, toch is ook sindsdien de verhouding met de vereeniging steeds aangenaam geweest, en in het bijzonder dr. Wagener beeft gedurende al deze jaren met raad en daad de stichting ter zijde gestaan. Uit het jaarverslag van den secretaris mr. F. van Raalte, blijkt, dat het bestuur in de plaats van wijlen den heer A. S. van den Bergh, den lieer L. van den Bergh als bestuurslid heeft aangewezen. Met ingang van 1 Januari 1932 is de verpleegprijs met 10 cents per hoofd en per dag verminderd, zoodat deze thans, met inbegrip van kleeding f. 2.50 bedraagt. De plannen om een nieuwe scüooi te fiouwen zijn nog niet verder gekomen, maar het laat zich aanzien, dat binnenkort tot de verwezenlijking zal worden over gegaan. In het afgeloopen jaar werden weer verschillende schenkingen, o.a. van de Koningin-Moeder ontvangen; het busjesgeld bedroeg f. 51.93. Aan het jaarverslag van 'de genees kundige directrice, mevrouw D. B. van iDorp-Beucker Andreae, is het volgende ontleend: Van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1933 werden opgenomen 426 kinderen, n.l. 218 jongens en 208 meisjes; 419 kinderen, n.l. 214 jongens en 205 meisjes vertrokken: 2 jongens overleden. Het totale aantal ver- pleegdagen bedroeg 74.653 (tegen 76.976 in 1930 en 76.684 in 1931). Per dag waren er dus gemiddeld 204.0 kinderen (tegen 210.9 in 1930 en 210.1 in 1931). Van de 627 patientjes, die in 1932 ver pleegd werden, waren: Nederduitsch Her vormd 355, Rooinsch Katholiek 66, Gere formeerd 89, Evangelisch 1, Evangelisch Luthersch 5, Luthersch 7, Hersteld Aposto lisch 5, Christelijjk Gereformeerd 4, Remon strant 2, Leger des Heils 4, Heiligen der laatste dagen 1, Protestantenbond 1, Ad ventist 2, geen godsdienst 59, onvoldoende opgaaf bij 26 kinderen. Verscheidene gevallen van dipherie kwa men ook in 1932 voor; ook nu werden kinderen en personeel weer op ruime schaal geïmmusineerd. Eenige gevallen van waterpokken, van mazelen en van parotitis kwamen voor. Eén der patientjes overleed aan menin- §itis tuberculosa; een jongen van 14 jaar, ie reeds bij zijn opneming leed aan een ernsiige longtuberculose, overleed aan deze ziekte. Evenals vorige jaren bestond de behandeling weer voornamelijk uit een hygiënisch-diëtelische, ondersteund door zon- en zeebaden, kwartslamp en arbeids- therapie. Voor de kinderen met chirurgische tuberculose komt hierbij natuurlijk de orthopaedische behandeling. Met dankbaarheid maakt het verslag mel ding van de wijze, waarop door het Academisch Ziekenhuis te Leiden specia listische hulp werd ontvangen. Uit het verslag van den penningmeester, mr. D. M. Meertens, blijkt, dat de rekening in inkomsten en uitgaven sluit op een bedrag van f. 202.769.17, met een nadeelig saldo van f. 14.097.58. De stand der werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 720 werkzoekenden, waarvan 623 gehuwd zijn de: 2 stucadoors, 19 opperlieden, 81 grond werkers, 20 timmerlieden, 3 schilders, 14 metselaars, 6 fabrieksarbeiders, 1 potten bakker, 39 kuipers, 2 broodbakkers, 178 losse arbeiders, 162 landarbeiders, 2 boe renarbeiders, 2 tuinlieden, 4 bloemisten, 1 warmoezenier, 133 vlsschers, 3 motordrij vers, 1 smid, 1 autogeen-lasscher, 1 ver- warmingsmonteurlasscher, 1 zeilmaker, 6 varensgezellen, 3 chauffeurs, 1 machinist, 9 scheepmakers, 1 mandenmaker, 7 stokers 11 binnenschippers, 3 loodgieters, 1 straat maker, 1 kok. 1 machinist-bankwerker. Beneden 18 jaar: 4 jongens. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Rede van den heer W. Lubberink. In de Gemeentezaal werd deze openbare vergadering gehouden, waar de heer W. Lubberink, leeraar Wiskunde en Staats wetenschappen te Haarlem het onderwerp besprak: „Klassenstrijd of Volkseenheid?" De voorzitter van de afd. Katwijk leidde den spreker met een kort woord bij de vergadering in. De heer Lubberink deelde mede, dat hij zoo juist van den voorzitter vernomen had, dat de Katwijkers bekend staan als ar beidzaam en plichtgetrouw. Wegens die karaktereigenschappen gevoelt spr. het als een eer in deze omgeving te mogen spre ken, ook is daarvoor een andere omstan digheid. Het eerste deel van zijn leven heeft spr. op zee doorgebracht onder het rood, wit en blauw van een oorlogsschip; hij heeft het karakter van den zeeman leeren kennen, dat sober, oprecht en moe dig is. Wij leven in diep-ernstige tijds omstandigheden. Het Nederl. volk wordt opgeroepen voor het vervullen van den kiezersplicht. Velen gevoelen de gevolgen van die tijdsomstandigheden aan den lijve. Ook in ons land staan wij voor de ruïne van een bouwwerk. Er moet opgeruimd en gebouwd worden. Dat bouwen moet in de eerste plaats geschieden voor den man „in de blauwe kiel." De Nederlandsche werk man neemt in de rijen der volkeren een vooraanstaande plaats als werker in. Als men de stemmen der massa goed verstaat, dan wil men dat recht zich niet laten ontnemen en is men tegen het bolsjewisme en de brute onderdrukking. Het Nederl. volk vraagt niet naar het fascisme, maar wil een vrij werkend volk zijn, ook wil het geen nat. socialisme, zooals we dat nu in Duitschland zien. Spr. besprak hierna wat de liberalen willen. Loonsverlaging zeggen de tegenstanders. Spr. zou weigeren te propageeren, als hij verslechtering van den toestand der arbeiders moest predi ken. De tegenstanders schuiven den libe ralen allerlei dingen in de schoenen, die zij nooit hebben willen doen. Spr. wees naar de verslagen in het Lagerhuis in Engeland, waai' de liberalen een honderd jaar gepléit hebben voor een beter lot van den arbeider. De liberalen willen her stel van welvaart, verbetering van het HEDEN: Pniël: Vragenavond dr. Rlemens. Stadszaal (Foyer): Bazaar Dierenbe scherming 7—11 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Warmond (Hotel Anjema) Vrijheids bond. Spr. prof. Eerdmans. 7'/> uur nam. Woensdag. Stadsgehoorzaal: Prop. Uitvoering „Do- nar". 8 uur nam. Stadszaal (Foyer): Bazaar Dierenbe scherming, 10 uur v.m. tot II uur nam. Voorschoten, Deurloo: 't Nut. Tooneelvoorstelling door „Utile Dulcl", 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. nam.: „Die drei von der Tankstelle". Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur nam.: „Wie sage ich's meinem Mann". Woensdag eD Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur- Trianon-Theater Breestraat 8 u nam.: „Aus dem Tagebuch elner Trauenartzln". Woensdag en Zaterdag nam 2 uur, Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praevenüeve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nam tain ting tegen diphterie 4- 5 uur nam- Donderdags: tast v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Langa Scheistraat 2. Geopend in November, De- eember. Januari en Februari van 10—3 u-, ln Maart, April en Mei van 104 uur ln Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos, Maandags f. 0.25, overig» dagen Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur, 1 April—1 Oct- van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 10—t uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f- 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8-3012. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9—12 en l*/fi6 uur Zaterdags tot 5 uur. 1 Octo ber31 Maart 94 uur. Op Zondagen doorloopend geopend van 104 uur. Kos teloos. Lakenhal: Tentoonstelling Werken Ne derlandsche Teekenleeraren. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Academisch Historisch Museum. Dins dags en Vrijdags van 1012Vi voorm. en l'lt5 uur nam. Kosteloos. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.30—4.30 uur nam. Zondags gesloten. Rijksmuseum voor geologie en minera logie (Garenmarkt): Op werkdagen van 9—12 en l'lt4 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 April a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. levensbestaan en een behoorlijke functie van het kapitaal. Het Nederl. volk is niet zoo verdeeld als men het wil voorstellen. Als spreker goed ziet en hoort is er maar één scheidings lijn. Van een splitsing In z.g.n. ongeloovi- gen en geloovigen wil hij niets weten. Een ieder is innerlijk godsdienstig. Naast de fabrieksschoorsteenen verrijzen evenveel kerktorens; deze zijn niet gebouwd door menschen die huichelaars zijn, zooals door socialisten gepredikt wordt. De tijd is voorbij, dat het verschil in godsdienst het verschil in gehalte van den staatsburger aangeeft. Een principe van de liberalen is, dat zij vóór den godsdienst zijn. Laten wij, wat het hoogere leven betreft elkaar meer zoeken en minder bestrijden. De geest van verdraagzaamheid is een onmisbaar ele ment van het liberalisme. Het gif van den klassestrijd zit midden in ons volk. Spr. meent, dat ons volk gevaarlijk spel speelt. Over de theorie van den klassestrijd wil spr. het niet hebben. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe deze kunstmatig in de wereld is gekomen. Men heeft geleidelijk verkon digd, dat het productiestelsel voor een kleine groep is en dat dit ten nadeele van den werkenden mensch is. Spr. wees naai den verbeterden toestand van den arbeider van vroeger en thans. De propaganda ver deelt ons volk in kapitalisten en proleta riërs. Het funeste ls dat in de leuzen van den klassestrijd onze kinderen worden grootgebracht, wat nijd en afgunst brengt in den mensch. Het boek der historie leert, dat er niets goeds tot stand komt door den haat Men ziet de wereld nu als een Jan Klaasenkast Schepen zijn nutte loos. doelloos en renteloos opgelegd, ter wijlI millioenen vragen om eten. Dat komt omdat in het economische leven de grond beginselen verknoeid zijn. In de wereld zijn we niet allen even rijk. Wij moeten vooruit komen om het beter te krijgen. Wij acceDteeren de tegenstelling, w&nneer de rijke rijker kan worden maar nok de arme rijker kan worden. Wij kennen den eerbied voor den arbeid. Wij willen juiét, 2-7

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6