De agrarische machtigingswet 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 April 1933 Vierde Blad No. 22406 GEMENGD NIEUWS. Bezwaren tegen dictatoriale macht der regeering BRANDEN. Aoht huizen te Dreumel in de asch gelegd. Omstreeks middernacht is in de Oude Dorpsstraat te Dreumel (Geld.) een gewel dige brand uitgebroken, vermoedelijk door een defect in den schoorsteen in de wo oing van den landbouwer J. van Oort. Aangewakkerd door den feilen wind breid de de brand zich snel uit. Doordat de uit steen opgetrokken boerderijen alle met riet zijn gedekt, sloeg het vuur in zeer •korten tijd naar een 7-tal andere huizen over, n.l. naar de boerderijen van Krijn Sas G. Hol. H. Broeders, H. Sas, de gezus ters van Echteld en M. Luyten en verder maar het winkelpand van de wed. Ver- brugge, winkelierster ln kruidenierswaren enz. Binnen een kwartier stonden deze hul- aen in lichte laaie. De brandweer van Dreumel, die over een handspuit beschikte, kon niets uitrichten, en moest zich beper ken tot het nathouden van het eerstvol gend op ongeveer 50 M. afstand gelegen huis dat bewaard werd en waardoor een verdere uitbreiding werd voorkomen. De acht genoemde hulzen brandden tot den grond toe af. De bewoners, ongeveer 40 in getal, moesten in nachtgewaad vluchten en werden voorloopig bij familie en buren on dergebracht. De schade die op ongeveer 80.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt.^ Een begin van brand ,dat zich ernstig liet aanzien, door het vele licht brandbare materiaal, dat ln de toonzaal en winkel aanwezig was, ontstond gistermiddag om half drie in de radiocentrale van den heer Geuzendam aan de Groote Krocht te Zandvoort. De brandweer was onmiddel lijk ter plaatse en wist met twee slangen op de waterleiding het vuur meester te worden. Door de snelle uitbreiding van het vuur kon niet verhinderd worden, dat de geheele benedenverdieping uitbrandde. De bovengelegen woningen bleven ge spaard. De oorzaak van den rand is ver moedelijk kortsluiting in het ontvang toestel der centrale. Gisteravond laat is aan de Binckhorst- laan te Den Haag de boerderij van De Jong door brand verwoest. De brand was ontstaan, doordat twee zoons (resp. 10 en 14 jaar) met een brandende petroleum lamp bij een benzinetank waren gekomen. Eenige varkens van den heer den Voort aan wien de schuur was verhuurd kwamen in de vlammen om. De boerderij, die vrij wel geheel uitbrandde, doordat het de brandweer aanvankelijk niet mogelijk was voldoende water uit de modderslooten op te zuigen, was niet verzekerd; de var kens van de V. waren wel verzekerd. Gisteravond tegen halfzeven werd brand ontdekt in een pand aan het Pieterselie Walletje aan de Dokkumer Ee te Leeuwar den, waarin een graanmalerij en een op slagplaats van graan, rijst, copra, visch- en vleeschmeel, medicinale krulden enz. van den heer Tj. de Vries ls gevestigd. Er bleek een felle brand te woeden, waartegen niet minder dan 20 slangen van drie motorspul- ten werden uitgelegd. Eerst tegen 12 uur was het vuur bedwongen. De malerij welke ongeveer 20 M. lang en 5 M. breed was, is geheel uitgebrand. Slechts de muren bleven overeind staan. Het pakhuis van den fouragehandelaar v. d. Leest kon door krachtig optreden van de brandweer behoudén blijven. Er be stond een oogenblik echter groot gevaar voor de in genoemd pakhuis ingebouwde transfor voor het elcctrische net. De schade welke vrij aanzienlijk zal zijn kon nog niet bepaald worden. Alles was op ibeurspolis verzekerd. Gistermorgen omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, be woond door de gezinnen v. Roosendaal en v. Meurs te Erlecom in de Ooy. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners overhaast de vlucht moesten nemen. In minder dan geen tijd stond de geheele boerderij met stallen en schuren ln lichter laaie, zoodat van de in boedels niets gered kon worden. Zeven koelen, een varken en eenige biggen kwa men ln de vlammen om. Een groote voor raad hooi en stroo, alsmede de landbouw werktuigen gingen in de vlammen verloren. Binnen een uur tijds lag alles tegen den grond. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. doodelijk auto-ongeluk. Eergistermlddag is onder Gogh (Duitsch- land) een auto uit Nijmegen op weg naar Dusseldorp op een zandering gedeelte van een binnenweg omgeslagen. De drie inzit tenden. de heeren van H. en mevr. L. uit Nijmegen, geraakten onder den wagen. De heeren wisten zich te redden, maar mevr. L. bleek gestikt te zijn, toen men haar onder den wagen vandaan haalde. De po litie te Gogh heeft de auto in beslag ge nomen, en een der heeren, die aan het stuur had gezeten, voor nader onderzoek voorloopig in bewaring gesteld. Het slacht offer was ongeveer dertig jaar oud. dysenteriegevallen te beilen. Drie kinderen overleden. Tc Tiendeveen onder de gemeente Bei len zijn eenige eigenaardige sterfgevallen voorgekomen. Het vierjarig zoontje van den heer H Bosman uit Zwinderen dat met zijn broertje bij J Kroesen in Tiende veen logeerde, werd Donderdagmiddag plotseling ziek Gistermorgen was het jon getje reeds overleden, nog voordat een dokter bij het ventje was geweest Het broertje is Vrijdag ziek geworden en zaterdagmorgen overleden. Ook de overige leden van het gezin zijn ongesteld. BIJ hen vertoonen zich dezelfde ziektever schijnselen. n.l koorts en diarrhee. Het tweejarig dochtertje van den heer D Mul- derlj, buurman van J. Kroesen. overleed Zaterdag onder dezelfde omstandigheden. Men vermoedt hier te doen te hebben met dysenteriegevallen. De oorzaak wordt ge zocht ln het gebruik van drinkwater uit de wijk. waaruit beide gezinnen het water Betrokken. «Pgj BEROOVING TE DEN HAAG. Een 60-jarige aannemer van f. 340.beroofd. Een ongeveer 60-Jarige aannemer te 's-Gravenhage, is dezer dagen een avond op stap geweest met een „dame", met wie hij per auto verschillende cafe's aldaar en in Wassenaar bezocht. Zij kwamen aan 't slot van den avond terecht in een café aan de Paviljoensgracht, van waar de fui- ver 's nachts half één naar huis terug keerde. Zonder het te weten werd hij echter door twee mannen gevolgd. Deze individuen hebben bij de Glasblazersiaan den aannemer overvallen en neergeslagen, waarna zij hem van zijn portefeuille, in houdende omstreeks f. 340, beroofden De aannemer ls later in den nacht door de politie aangehouden wegens openbare dronkenschap. In verband metrdit avontuur heeft de politie aangehouden, de 42-jarige vrouw B. W. S., wonende Paviljoensgracht, de 33-Jarige H. M., v. Dljckstraat, de 30- jarige olieventer P. A. V, v Dijckstraat en de 32-jarlge H. L. G. uit de Wateringsche straat, de laatste wegens heling. Bij hem werd f. 170 in beslag genomen. Alle gearresteerden hebben bekend en zijn in politiebewaring. VEEDIEVEN AANGEHOUDEN. Koeien in de weide geslacht. Het is de politie gelukt drie bewoners van den Linker-Maasoever te Rotterdam, te arresteeren, die van verschillende dief stallen van vee uit de weiden aan de zuidgrens van Rotterdam verdacht wor den. Er waren den laatsten tijd aangiften binnengekomen van diefstal van jonge koeien, waarvan er sommige in de weiden geslacht werden gevonden. De drie man nen zijn gearresteerd na het vinden van een afgeslachte koe van één jaar ln een boomgaard aan den Charloische Lagedijk. Het dier bleek op zeer onoordeelkundige en hoogst wreede wijze .te zijn geslacht- Stukken vleesch waren medegenomen. BIJ het onderzoek vond men in den boom gaard een zakboekje, dat klaarblijkelijk aan een der dieven had toebehoord en door dezen bij het vangen Van de koe was verloren. Er stonden een paar aanteeke- ningen in, die het de politie mogelijk maakten, na eenlgen tijd zoeken In eigenaar van het boekje te arresteeren, waarna men ook tot de arrestatie van de twee medeplichtlngen kon overgaan. De aangehoudenen, die van een vrij groot aantal diefstallen en slachtingen .van koeien worden verdacht, hebben een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. OP EEN CHAUFFEUR GESCHOTEN. Twee Duitschers gearresteerd. Op den hoek van de Brouwersgracht en Langestraat te Amsterdam hield gister avond omstreeks kwart over elf een taxi stil. De chauffeur, Rapenberg, geheeten, vroeg de passagiers, twee Duitschers, den ritprijs van f. 1.30. In plaats van te be talen namen zij een dreigende houding aan en trachtten zij hem zijn geld afhan dig te maken. De chauffeur begon te schreeuwen en liep achteruit om weg te loopen. Dit was de aanvallers niet naai den zin. Eén van hen trok een revolver en loste a bout portent een schot, dat den 26-jarigen man in het onderlijf trof. Hij zakte ineen. Op het schot kwamen burgers toeloopen, doch in de verwarring die een oogenblik ontstond, trachtten de Duit schers te ontvluchten, wat hen echter niet gelukte. Door achtervolgende burgers zijn 2lj gegrepen en aan de politie overgeleverd Aan het bureau Warmoesstraat is hun door Commissaris Hoogenboom een ver hoor afgenomen. Eén van hen heeft be kend het schot te hebben gelost. Zij wor den in arrest gehouden. De chauffeur is naar het Binnengasthuis overgebracht. De toestand was van dien aard. dat men on middellijk operatief moest ingrijpen. wapensmokkelarij. Weer en honderdtal revolvers in beslag genomen. De centrale recherche te Rotterdam ls er in geslaagd weer twee wapensmokke laars aan te houden en honderd revolvers benevens 2500 patronen in beslag te nemen Zaterdag werd een auto, die uit Woenscl gearriveerd en op het parkeerterrein aan den Coolsingel neergezet was. eens aan 'n onderzoek onderworpen. De wagen bleek geheel als smokkelauto ingericht te zijn Uit allerlei verborgen plaatsen werden de revolvers en de patronen te voorschijn ge haald. De smokkelaars, twee mannen uit Eind hoven afkomstig, bleken ook rekening te hebben gehouden met een eventueele ach tervolging. De achterzijde van den auto was bedekt met een zware, ijzeren plaat. Het wapentuig is in beslag genomen en tegen de twee smokkelaars, een gepension- neerd spoorwegambtenaar en een krank zinnigenverpleger uit Woensel, die de eigenaar van den auto bleek te zijn. is proces-verbaal opgemaakt. Msb. VRACHTAUTO IN HET DAMSTERDIEP. De twee inzittenden verdronken. Gistermiddag om vier uur is een ledige vrachtauto van de firma J. Roggen, han del in zandsteen en grint, gevestigd aan het Wlnschoterdiep te Groningen, welke op weg was naar Winneweer om te laden, tusschen Ten Post en Garrelsweer. ver moedelijk door een defect aan de stuur inrichting, ln de bocht van den weg. te genover de steenfabriek van de firma Bol huis, ln het Damsterdiep gereden. School kinderen zagen den wagen slingeren en daarna in de diepte verdwijnen. De inzittenden, de 16-jarige A. Roggen, zoon van den firmant, en de ongeveer 30- jarige chauffeur T. Arkest, wonende ln de Molenstraat te Groningen, konden eerst na twintig minuten door omstanders die te hulp waren geschoten, uit de cabine worden bevrijd, en op het droge worden gebracht. Dokter Van der Meer kon toen slechts den dood constateeren. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE WARFUM. Eén doode. Toen omwonenden gistermorgen op merkten, dat het ongewoon stil bleef in de woning van de familie Schaal te War- fum waarschuwden zij de politie, die zich met geweld toegang tot de woning ver schafte. Binnengekomen ontdekten zij dat de beide bewoners met kolendamp vergiftiging te bed lagen. De 80-jarige heer Schaal bleek reeds overleden, de toe stand van zijn iets jongere zuster is zeer ernstig. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AKRON IN ZEE GESTORT. MET LOT DER BEMANNING GROOTENDEELS ONBEKEND. Het Amerikaansche luchtschip „Akron", het grootst bestuurbare luchtschip ter wereld, is tijdens een vlucht in zee gestort bij de kust van Yersey nabij het lichtschip Barnegat. Vannacht om 1 uur 50 deelde het Duit- sche tankschip Phoebus" radiografisch mede de „Akron" hulploos te hebben zien ronddrijven in zee. Het vaartuig heeft eenige leden der bemanning aan boord ge nomen. De geheele bemanning bestaat uit 77 personen. Er heerscht op zee een sterke vind, gepaard gaande met zware regen buien. Een nadere mededeeling van de Phoebus houdt ln, dat men er in geslaagd is den kapitein van het luchtschip en 3 leden der bemanning te redden. Nadere bijzonderheden over de toedracht van het ongeval ontbreken nog. De .Akron" is ongeveer dubbel zoo groot als de „Graf Zeppelin" en behoort aan de Amerikaansche marine. Nader wordt gemeld.' Aan boord van het verongelukte luchtschip „Akron" bevonden zich 19 officieren, terwijl de bemanning uit 57 koppen bestond. Voorts bevonden zich aan boord de chef van den marine-dienst, admiraal W. A. Moffatt en drie officieren van den staf der Amerikaansohe admira liteit. De commandant van de „Akron" is kapitein F. C. Mc. Cord. Bij het aanbreken van den dag zijn alle lot het Atlantisch eskader behoorende Amerikaansche luchtstrijdkrachten voor hulpverleening aan de „Akron" naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Naar ver luidt zou het reddingswerk door de zware zee ten zeerste worden bemoeilijkt. Men vreest, dat het luchtschip door den hevlgen zuiging binnen eenige uren zal door breken. DE ATLANTIQUE ZAL WORDEN VERVANGEN. De Fransche minister van Handel heeft beslist, dat een nieuw groot passagiers schip op stapel zal worden gezet ter ver vanging van de verbrande Atlantique, ten einde dienst te doen op Zuid-Amerika. VLIEGONGELUK BOVEN HET ZWEEDSCHE GEBERGTE. Een merkwaardig en ernstig vliegtuig ongeluk is gisteren boven het hoogge bergte van Jiimtland in Noord-Zweden ge beurd. Voor een verongelukten skilooper zoo een ziekentransportvliegtuig naar Jamtland vliegen. Aangezien geen groot type vliegtuig beschikbaar was, werden twee kleinere vliegtuigen gezonden. Bij de landing werden de twee machines door oen plotselinge hevige windvlaag uit de richting geworpen en landde de tweede machine bovenop de eerste. De piloot, ka pitein Klndberg, werd evenals de dokter. Bodelberg, zwaar gewond. De piloot van de tweede machine moest op ski's een af stand van vele kilometer afleggen om te lefonisch twee nieuwe vliegtuigen voor het transport dezer beide gewonden te be stellen. Met groote moeite slaagde men er ten slotte in den sldlooper en de beide andere gewonden naar een ziekenhuis te vervoeren. o MACHINE VAN DE DUITSCHE LUFT HANSA VERBRAND. Een machine van de Deutsche Luft hansa, de D. 534 heeft op de vlucht van Dortmund naar Hannover een noodlan ding moeten maken bij Hempcrode. Na de landing Is op totnutoe niet opgehel derde wijze brand ontstaan waarbij de piloot von Riedhelm het leven verloren heeft, terwijl de mecano-radiotelegrafist Schipper brandwonden opliep. Passagiers waren er niet aan boord. TIJDENS HULDIGING PLOTSELING OVERLEDEN. De bekende Fransche journalist en ont dekkingsreiziger Mathieu is plotseling over leden op het oogenblik, dat hij, na een geslaagde expeditie naar het Ttadmeer, werd gehuldigd. Nu hij veilig met zijn beide gezellen te Marseille was teruggekeerd, werd hij tijdens een diner, dat te zijner eer op de automobielclub werd gegeven, plotseling onwel. Enkele oogenblikken later was hij overleden. Mathieu was oorlogscorrespondent in den Balkan en later ln Marokko, waar hij de eenige Fransche journalist was, die er in slaagde, een interview te hebben met Abd el Krim. FABRIEKSBRAND IN AMERIKA. Te Angoulème is een groote fabriek, waar 135 arbeiders werkzaam waren, door brand geheel verwoest. De schade wordt op 4 millloen francs geraamd. DE CHINEES 1HE ZEEROOVERS. Uit Lioetsjang wordt gemeld, dat een der vier Engelsche zee-officieren, die eenige dagen geleden door Chineesche zeeschui mers zljr. ontvoerd, aldaar is aangekomen HIJ maakte den eisch van de ontvoerders bekend Zijn drie kameraden worden nog in de buurt van Kwantsjang gevangen gehouden. O Voorloopig verslag der Tweede Kamer, Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleenlng van bevoegdheden tot het ne men van buitengewone maatregelen ln het belang van den landbouw Bij zeer vele leden, aldus lezen wij er in, bestond er ernstig bezwaar tegen, dit ont werp nog in deze zitting tot afdoening te brengen. In de eerste plaats valt hetgeen hier wordt voorgesteld hun inziens ver bul ten het kader waarbinnen, na de ontbin ding der Kamer, samenwerking tusschen haar en de regeering nog mogelijk is. De volksvertegenwoordiging wordt uit- genoodigd aan de regeering een schier dic tatoriale macht te verleenen op een zeer belangrijk gebied van het economische leven. Hoe kan de Regeering een zoodanig blijk van onbegrensd vertrouwen vragen aan een Kamer, welke kort tevoren werd ont bonden wegens een conflict, dat ln gebrek aan vertrouwen zijn oorsprong vond? Meerdere leden verzetten zich trouwens tegen behandeling op dit oogenblik. Het ontwerp brengt een geheel nieuwe methode van bestrijding der gevolgen van econo mische crisis voor den landbouw. Het houdt het kader in voor een Regeeringsprogram op dit gebied voor een min of meer lang durige periode. De Staten-Generaal wordt daarbij nage noeg geheel uitgeschakeld. Van de nood zaak daarvan zijn verschillende leden niet overtuigd. Het ontwerp is bovendien half slachtig en slordig en mist deugdelijke voorbereiding. Eenige leden stelden de vraag of niet in het ontwerp het voorschrift kon worden opgenomen dat de Regeering periodiek, b.v. om de drie maanden, aan de Kamer volle dig verslag overlegt van de door haar krachtens deze wet verrichte werkzaamhe den en gedane uitgaven. Ook waren er leden die meenden, dat een oplossing gevonden zou kunnen worden in dezen zin. dat aan de wet een betrekkelijk korte geldigheidsduur, bijv. van negen maanden worde gegeven. Zij zou daarna weder aan het oordeel der volksvertegen woordiging moeten worden onderworpen. Verscheidene leden gaven te kennen, dat een algemeene regeling tot voorziening ln de bestaand economische moeilijkheden reeds veel eerder had behooren te zUn voor bereid. Uitteraard kon dit ontwerp de hier bedoelde leden geenszins bevredigen. Daar echter de maatregelen, welke zij noodza kelijk achtten, niet in zóó korten tijd tot stand kunnen worden gebracht als nood zakelijk zou zijn willen zij mede kunnen strekken ter voorziening in den hoog ge stegen nood in land- en tuinbouw meen den zij hun medewerking aan de totstand koming der voorgestelde regeling niet te moeten onthouden. Andere leden spraken er hun vreugde over uit dat de Regeering eindelijk ls gaan inzien dat de tot nu toe gevolgde methode van steunverleenlng, getypeerd door de uitdrukking .doen wat de hand te doen vindt", ln een meer algemeen systeem be hoort te worden omgezet. Zij merkten op dat de bevoegdheden, welke de Regeering vraagt, ten einde de agrarische productie, ln verband met de nog aanwezige afzetmogelijkheden te kun nen beheerschen. de strekking hebben de betrokken voortbrengselen aan de vrije prijsvorming (de VTije markt), aan de wet van vraag en aanbod te onttrekken. Op dit terrein heeft de regeering thans doel bewust het stelsel der autarkie gekozen. Zij stelden de vraag of het ln het voor nemen van de Regeering ligt, de haar in het ontwerp toegedachte bevoegdheden te gebruiken om paal en perk te stellen aan den Import van te goedkoope buttenland- sche artikelen. Indien dit het geval ls, acht zij dan voor ons land de tractaten van Oslo en Ouehy nog te handhaven? Deze leden achtten het den allerhoog- sten tijd, zich rekenschap te geven van do consequenties van de gevolgde landbouw- crisispolitlek ten aanzien van de rest der Nederlandsche bestaansbronnen, met namo van de industrie. Gezien den toestand van onze industrie is het hun inziens niet anders dan volsla gen onjuist te noemen dat door uitgebrei de steunmaatregelen uitsluitend ten be hoeve van den landbouw de binnenland- sche consument zwaar wordt belast. Een structuurwijziging van den land bouw volgens een vast plan, dient haar complement te vinden in een niet minder systematische regeling van andere takken van bedrijf, ln de eerste platas van de in dustrie, welke onder de bronnen van volks bestaan wel de voornaamste plaats in neemt. Wordt het ontwerp ln dezen geest aangevuld, dan zal het de Regeering in staat stellen het geheele Nederlandscho productieapparaat te beheerschen. Daarbij zal dan tevens de vraag onder de oogen moeten worden gezien of ons handelspolitieke stelsel van eenzijdig vrijen Invoer te handhaven is. Verscheiden leden gaven als hun oordeel te kennen dat werkelijke steun voor den land- en tuinbouw ook van deze regeling niet is te wachten. Met maatregelen, als de in het ontwerp bedoelde, is misschien te bereiken, dat de boeren en tuinders het naakte bestaan redden. De bedrijven zou men daarmede echter niet uit hun verval kunnen opheffen. Wordt door middel van productiebeperking de evenwichtstoestand in de voortbrenging van veredelde produc ten bereikt, en wordt daarna het in Neder land geteelde graan door het heffen van invoerrechten op bultenlandsch graan, of door het instellen van een monopolie, op een loonenden prijs gebracht, dan eerst kan worden gezegd, dat voor de saneering van het landbouwbedrijf iets van beteeke- nis is gedaan. Door vele leden werd aangedrongen op instelling van een of meer beroeps-instan ties ten behoeve van hen die zich door maatregelen, krachtens deze wet genomen in hun rechten gekrenkt gevoelen. Gevraagd werd. waarom de Regeering ongeveer, gelijktijdig met dit ontwerp, af zonderlijke steunwetten heeft aanhangig gemaakt; ls het de bedoeling, dat bii aan neming van de desbetreffende supnletolro' begrootingen dit geheele complex automa tisch onder de werking van deze wet zou worden gebracht? Inlichtingen werden verzocht omtrent do verhouding tusschen het landbouwcrisis- fonds en de afdeellng Crisisdienst van het Leeningfonds. Gaarne zou men vernemen, hoe de Re geering zich de inwerkingtreding van de wet voorstelt en in het bijzonder welke be palingen zil aanstonds in werking denkt te doen treden. DE VLIEGRAMP BIJ DEKMUIDEN. De ramp van het Engelsche verkeers vliegtuig op de lijn KeulenBrussel Londen, de „City of Liverpool" nabij Dix- muiden. zal waarschijnlijk nog een ge rechtelijk naspel hebben. Het lijk van den bij de ramp om het leven gekomen 69-jarigen journalist en zakenman Albert Voss ls direct na aan komst te Manchester door de politie in be slag genomen. Waarschijnlijk zal er sectie op verricht worden, in verband met het feit, dat 't lijk van Voss op 3 K.M. afstand van de plaats, waar het vliegtuigwrak neerkwam, werd gevonden, hetgeen ln ver band wordt gebracht met het ln brand vliegen van het vliegtuig. Men denkt n.l. aan kwaadwilligheid Voss zou reeds door de politie geruimen tijd zijn geschaduwd wegens verdenking van handel in nar- cotika. De ..coroner", die de teraardebestelling van Albert Voss verbood, verklaarde van oordeel te zijn, dat Voss, één a twee minu ten vóór den val van de „City of Liver pool", het vliegtuig verlaten heeft. „Ik heb ook reden aan te nemen", aldus de coroner, „dat Voss eenlgen tijd geleden met zelfmoordplannen rondliep Wij zullen in ieder geval alle mogelijkheden onder zoeken, om het mysterie, dat over deze vliegramp ligt, op te helderen. Nader wordt nog gemeld: Er zou gebleken zijn, dat Voss, die op 'n afstand van twee mijl van do resten van het vliegtuig neergekomen is en die slechts aan handen en hoofd brandwonden had bekomen, reeds voor hot vliegtuig ln brand vloog vergif had ingenomen met het doel zelfmoord te plegen. Dit wordt in verband gebracht met het feit. dat Voss aan den cenen kant een zeer hooge verzekering voor deze vlucht op zijn leven had afgeslo ten en aan den anderen kant in buiten gewoon groote financieele moeilijkheden verkeerde. BRAND TE MONTREAL. In de woning te Montreal van wijlen Sir William van Home, den voormallgen president van de Canadian Pacific Rail way, heeft een felle brand gewoed. De prachtige schilderijenverzamellng en an dere kunstschatten, door Von Home bijeengebracht, en die een waarde verte genwoordigden van 500.000 p. st., heeft zeer geleden, vooral van water en rook Vele onschatbare kantwerken zijn onher stelbaar bedorven. CHINEESCH SCHIP VERGAAN. Uil Hakodate wordt gemeld, dat aan de Noordkust van Japan een Chineesch stoomschip tijdens een storm ls vergaan. De geheele bemanning, bestaande uit 23 koppen, kwam om het leven. SPOORWEGONGELUK IN DELAWARE. Uit Wyoming, in den staat Delaware, wordt gemeld, dat de expresstrein van Cap» Charles naar New-York gisteren kwam te ontsporen waardoor de machi nist en de stoker werden gedood en zes passagiers werden gewond. oJ AUTO-ONGEVAL IN EGYPTE. Een officier van het Egyptische leger en een soldaat, belden behoorend tot de grensbewaking, zijn overleden aan de ge volgen van een noodlottig ongeluk met de auto. waarin zij het Italiaansche kroon prinselijk echtpaar op een tocht naar Wadi Natrun vergezelden. De auto, waarin de officier met twee soldaten was gezeten en die de koninklijke auto met den Italiaanschen kroonprins en kroonprinses vooruitreed, stuitte onver wacht op een zandheuvel, slipte, en sloe"- omver. De drie inzittenden werden naar het zie kenhuis vervoerd, waar de officier en een der manschappen kort daarop zijn over leden. OVER DEN MOUNT EVEREST GEVLOGEN. ^bor de eerste maal is men er gisteren in geslaagd over de Mount Everest te Sevren' ,Tïee EnBelsche vliegtuigen van de Mount Everest expeditie, bestuurd door den markies van Clydesdale, leider van net eskader en den luitenant-vlieger Mc Intyre, den waarnemer luitenant-kolonel Steward William Blacker en den film- operateur S. R Bennett zijn er in ge slaagd te kwart over tien met de beide machines over den top van de Mount Everest met een afstand van hoog stens 35 M. tusschen den bergtop en de m b-^ïï1^011 *e v^e6en- De machines cirkelden ongeveer een kwartier bovenden be&cMte^ ®ennet 10-tallen meters film

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13