74*® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 April 1933 Derde Blad No. 22405 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. INGEZONDEN. VRAGENRUBRIZK. STEUNMAATREGELEN VAN DE REGEERING. HET OORDEEL DER TWEEDE KAMER. Verschenen zijn de voorloopige verslagen der Tweede Kamer over de onlangs aange kondigde steunmaatregelen der regeering. Aan het verslag betreffende de Wijziging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegroo ting voor het dienstjaar 1933 (Credietver- leening ten behoeve van boomkweekers) ontleenen wij het volgende: In het algemeen kon men zich met dit wetsontwerp vereenigen. Intusschen stelden sommige leden de vraag, of het door de Regeering becijferde bedrag van ten hoog ste f 3.500.000 niet wat heel hoog is. Andere leden achtten het aangevraagde maximum geenszins te hoog; zij meenden integendeel dat het nog aan den lagen kant is. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bepaling van het plan var. uitvoe ring. krachtens welke alleen steun zal wor den verleend aan kweekers in gemeenten, die 10 pCt. van het eventueel nadeelig sal do voor hun rekening willen nemen, in de practijk aanleiding zal geven tot moeilijk heden. De besturen van gemeenten, in welke slechts enkele boomkweekerijen zijn gevestigd, zullen er zoo vreesden zij niet licht toe komen, een dergelijke ga rantie op zich te nemen. Doch ook de cul tuurcentra zullen aarzelen, verplichtingen op zich te nemen waarvan zij .de draag wijdte niet kunnen overzien. Op deze wijze worden op de landbouwgemeenten welke toch reeds in zoo groote moeilijkheden ver keerden, lasten gelegd, die zij niet kun nen dragen. Gaarne zou men intusschen vernemen, of de Regeering bij de voorbereiding van dit wetsontwerp ook overleg heeft gepleegd met gemeenten, waar slechts weinig kwee kers wonen. Ook werden door verscheidene leden be zwaren ingebracht tegen de bepaling, dat indien met gelden, door of vanwege den Staat verstrekt, van een credietnemer ge kweekte artikelen worden gekocht, de koop som wordt verrekend met het verleende crediet. Van verschillende zijden werd in ver band met deze bepaling geïnformeerd naar de bedoelingen der Regeering met betrek king tot het geopperde denkbeeld, om op de Midden-Veluwe 'n groot nationaal park ■te stichten. Indien inderdaad dergelijke plannen bestaan, is het dan juist, dat daar voor 5 millioen zou moeten worden uitge geven? Opgemerkt werd, dat de Staatskweekerij ten dienste van de wegbeplanting een on- gunstigen invloed moet hebben gehad op de positie der boomkweekers. Enkele leden wezen er nog op, dat er in ons land pim. 365.000 plantrijpe laan- boomen zijn, welke lans verschillende we gen zouden kunnen worden uitgeplant; daarmede zouden vele kweekers kunnen worden geholpen. Aan het verslag betreffende het wets ontwerp houdende uitkeeringen ten be hoeve van de teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933 wordt het volgen de ontleend: Vrij algemeen werd instemming betuigd met dit wetsontwerp. Men juichte het toe. dat de Regeering de teelt en de bewer king van vlas die een zoo belangrijke werk gelegenheid scheppen, wil blijven steunen. Ook werd geprezen dat thans eveneens een vergoeding zal worden gegeven voor tiet bewerken van den grond. Van verschillende zijden werd er op aan gedrongen. ook de vlasspinnerij in de steunregeling te betrekken. Men wees er op, dat er slechts één Nederlandsche fa briek is, welke is ingericht voor het spin nen van vlas. Instandhouding van die fa briek achtte men een nationaal belang Ten slotte achtten verscheidene leden het noodig. te bepalen, dat de werkzaam heden voor welke steun verleend zal wor den moeten geschieden door Nederland sche arbeiders daar zij meenden te weten, dat oin sommige deelen des lands voor de vlasteelt en de vlasbewerking niet zelden buitenlandsche arbeiders toe werk gesteld v/orden. In het verslag omtrent de wijziging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 (Dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel), werd de vraag gesteld, wat er met de 400.000 balen aardappelmeel welke de Regeering nog wil verkoopen zal gebeuren. Worden ze uitge voerd? Welke zekerheid heeft de Regeering dat deze voorraad buiten den gewonen handel in aardappelmeel zal blijven? Ook werd gevraagd, of het juist is dat onderhandelingen worden gevoerd met coöperatieve boerenorganisaties. ten einde aan deze den nog resteerenden voorraad als varkensvoeder te verkoopen. Mocht dit juist zijn, dan drongen ver scheidene leden er op aan dat ook de vrije handelaren in veevoeder in de gele genheid gesteld zullen worden, in concur rentie met de coöperaties daarop een bod te doen. Daardoor zou tevens meer zeker heid verkregen worden, dat een zoo hoog mogelijke prijs zal worden bedongen. Hoewel algemeen instemming werd be tuigd met het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 (Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderijwerd de vraag gesteld, of het plan der Regeering nog wel uitvoerbaar is, nu Duitschland inmiddels het invoerrecht op eieren zoo sterk heeft verhoogd. Men meende dat zonder export de kippenhouderij niet in stand gehouden kan worden, terwijl inperking van den pluimveestape] voor de kippenhouders geen bestaan kan opleveren. Gaarne zou men een uitvoeriger toelich ting ontvangen omtrent de plannen der Regeering met betrekking tot de eenden houderij. Aan het verslag over het wetsontwerp tot steun aan de Riet- en Griendcultuur oogst 1933 wordt het navolgende ontleend: Verscheidene leden merkten op dat niet duidelijk blijkt wat wordt bedoeld met •oogst 1933", voor zoover betreft de rietcul- tuur. Moet daaronder verstaan worden het ONZE STEENKOLEN IN ZWITSERLAND. Invoerbeperking tot 75van 1931. Naar het Hbld verneemt heeft de Zwit- sersche regeering met ingang van gisteren deij koleninvoer uit België en Nederland beperkt tot 75"/» van den invoer uit deze landen in 1931. Dit beteekent voor Nederland een terug gang met 50 "(i van onzen kolenuitvoer naar Zwitserland in 1932. Als reden waarom slechts Nederland en België door dezen maatregel worden ge troffen, wordt opgegeven dat Zwitserland met deze landen een passieve handels balans heeft. Waarbij echter niet in aan merking wordt genomen de onzichtbare factor op deze balans van het vreemdelin genverkeer uit Nederland en België. o DALING VISCHOMZET TE IJMUIDEN. Het eerste kwartaal in 1933. Nog steeds is een daling te constateeren van den vischomzet in den Rijksafslag te IJmuiden. In het eerste kwartaal bedroeg de omzet dit jaar f. 1.255.500 tegen f. 2.306.500 in het gelijke kwartaal van het vorig jaar en f. 3.189.000 In dit tijdvak van 1931. Hieruit blijkt maar al te duidelijk de belangrijke daling van den omzet in de laatste drie jaren. -o MAGER MELKPOEDER ALS VEEVOEDER? Zooals we reeds hebben gemeld, heeft de Crisis-Zuivelcentrale een regeling getroffen om de fabriekmatige kaasproductie te be perken, ingaande gisteren. Zij denkt dat doel te bereiken door voor de teruggelever- de ondermelk een toeslag te geven, op grond van de kaaswaarde. De hoeveelheid die extra aan de boeren teruggegeven zal worden, zal dusdanig zijn. dat de kaaspro ductie daardoor met 30 pCt. zal worden in gekrompen. Een deel van de ondermelk der boterbe- reiding zal dus niet langer worden ver werkt tot magere kaas. doch als veevoeder aan de boeren worden teruggegeven. Wij vernemen nu echter dat bij de Re geering plannen bestaan, om deze extra- ondermelk geheel of gedeeltelijk te doen verwerken tot minder volumineuze en duur zamer mager melkpoeder en dit product dan tegen lagen prijs beschikbaar te stel len als veevoeder, b.v. voor kippen en var kens. Daardoor zou in nationaal-econo- misch opzicht worden bereikt, dat de in voer van eiwithoudende voederstoffen als b.v. vleeschmeel, diermeel en vischmeel. walvischmeel zou kunnen worden vermin derd en vervangen door Nederlandsch pro duct dat op zijn beurt in de plaats treedt van een voortbrengsel magere kaas waarvan ons land thans als gevolg van groote exoort-moeilijkheden, een teveel heeft. (Hbld.) VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Economische Zaken en Arbeid zal Donderdag 6 April niet verleend worden. Benoemd is tot notaris te Zuid-Schar - woude H. W. Smit. candidaat-notaris te Beverwijk. De Lloyd-rapide in aansluiting op de Dempo" komt Woensdagmorgen om 8.29 uur in Den Haag. in 1932 gegroeide en in den aanvang van 1933 gesneden gewas of het gewas, dat in 1933 groeit doch eerst in 1934 wordt ge sneden? Men vermoedde, dat dit laatste in de bedoeling der regeering ligt. In dat ge val drong men er op aan. dat eveneens steun verleend zal worden voor het riet van het gewas '32 dat thans (in de eerste maan den van dit jaar wordt geoogst en dat in de komende maanden moet worden gesor teerd. Met betrekking tot de grientcultuur werd de vraag gesteld, of niet een te groot ge deelte van de steungelden, in het bijzon der van die. bestemd voor de 2- en 3-jarige gewassen, aan den handel ten goede komt. Aan het verslag over het wetsontwerp tot steun ten behoeve van verbouwers van Rogge, oogst 1933, ontleenen wij Algemeen werd ingestemd met de bedoe ling der regeering. steun te verleenen aan de roggeteelt. Men erkende, dat de toe stand van het akkerbouwbedrijf op de zand- en veen-koloniale gronden, waar de roggeteelt een overheerschende plaats in neemt buitengewoon moeilijk is. Vele leden waren intusschen van mee ning dat de voorgestelde regeling te be perkt is daar zi.i uitsluitend betrekking heeft oo de veenkoloniën en de na 1905 ontgonnen gronden. Ook werd gevraagd het bedrag van den steun iets hooger te stellen dan f.4 per 100 K G Algemeen werd instemming betuigd met het voorstel, ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen een ga rantieregeling in het leven te roepen. Verscheidene leden hadden echter ern stige bezwaren tegen de grens van 5 mil lioen welke de regeering aan deze steun- verleening wil stellen. Enkele leden waren van oordeel, dat nog te veel tuinbouwproducten, in het bijzonder tomaten, aardappelen en bloemkool in ons land worden ingevoerd. Zij zouden onze tuinbouwproducten willen ruilen tegen bui tenlandsche artikelen als steenkool erts en dergelijke. Naar aanleiding van de mededeeling in de memorie van toelichting dat de regee ring de telers van grove tuinbouwproduc ten in de gelegenheid wil stellen suiker bieten te verbouwen, weid opgemerkt dat speciaal in Noord-Holland lang niet alle tuingrond geschikt is voor de bietencul tuur Sommige leden drongen er op aan dat de regeering de tuinbouwproducten welke zij een bestemmirz wil geven buiten den normalen handel tegen lagen prijs ter beschikking zal stellen van de werkloozen. Is dat wellicht ook de bedoeling der re geering? BRANDEN. Door het overwaaien van vonken van een kleine boschbrand geraakte gister middag een boerderij van den landbouwer v. 't Voort, wonende in de Middelbuurt, te Veenendaal in brand. Aangewakkerd door een flinke bries was het lot spoedig beslist. De levende have kon door omwonenden met groote moeite worden gered. Toch kon niet worden ver hinderd dat een 500-tal kuikens in de vlammen omkwam. Toen de brandweer arriveerde was de boerderij reeds in asch en kon de brandweer zich beperken tot het blusschen der vuurresten. Verzekering dekt de schade Tegen den middag is gisteren te Geeste ren (gem. Tubbergen) een ernstige brand uitgebroken. Een graanpakhuis van den A B.T.B. met woonhuis, alsmede een win kelhuis, nog een woonhuis, een slagerij en een kapperswinkel zijn een prooi der vlammen geworden. De burgemeester van Tubbergen riep de assistentie in van de brandweer uit Almelo, welke met een stoomspuit ter plaatse verscheen en het vuur met twee stralen aantastte. Hierdoor kon uitbreiding van den brand worden tegengegaan. Het blusschingswerk nam nog geruimen tijd in beslag. De burge meester van Almelo bevond zich eveneens op het terrein van den brand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade be draagt meer dan 15.000 gulden en wordt door de verzekering gedekt. Gisteravond om ongeveer half 10 is brand uitgebroken in een fouragepakhuis aan den straatweg HarlingenLeeuwar, den, gemeente Baradeel. Behalve voor berging van vlas, stroo, zeegras enz. werd het gebouw gebruikt voor autogarage. Het vuur greep snel om zich heen. De brand weer, met twee motorspuiten uitgerukt, kon niets uitrichten. Het gebouw brandde geheel af. De schade bedraagt naar schatting 20.000 gulden. Omtrent verzeke ring en oorzaak is niets bekend. Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer L. Verbrug- gen, aan den Boonakker te Oss. Daar de bewoners afwezig waren, had de brand reeds groote afmetingen aangenomen, voordat deze werd ontdekt. In allerijl wer den alle pogingen aangewend om het vee te redden. Hierin is men niet meer ge slaagd. Een koe. een kalf, een geit, een dertigtal kippen, benevens de waakhond, kwamen jammerlijk in de vlammen om. Inmiddels was de brandweer met groot materiaal verschenen. Deze kon echter geen dienst doen. daar in den geheelen omtrek geen water was te vinden. Het per ceel is geheel door het vuur verwoest. Van het huisraad kon slechts een klein ge deelte worden gered. Ook de zich achter de boerderij bevindende schuur is afge brand. Een bedrag aan contant geld is eveneens verloren gegaan. Omtrent de oorzaak van den b^and tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond ontstond brand in de boer derij van de familie P. te Uden. Drie koeien 2 varkens en 50 kippen verbrandden, 'n paard kon worden gered. De geheele boer derij, benevens al het huisraad werd ver nield. Verzekering dekt de schade De brandweer uit Oss was uitgerukt, doch keerde terug toen men bemerkte, dat de brand buiten de gemeentegrens woedde. De oorzaak van den brand is onbekend. o INBREKERS AANGEHOUDEN. Den laatsten tijd werd in Arnhem nog al eens ingebroken waarbij grootere of klei nere bedragen werden buit gemaakt. Het is na langdurig en uitgebreid onderzoek aan de Arnhemsche recherche gelukt de hand te leggen op 4 daders. Enkele van deze personen zijn goede bekenden van politie en justitie. Een gedeelte van het geld werd in beslag genomen. Van het andere gedeelte werd door de „heeren" goede sier in Amsterdam gemaakt. Het viertal is in het Huis van Bewaring inge sloten. TEGEN EEN AUTOBUS GEREDEN. Zaterdagmorgen vond te Hengelo (O.) een droevig verkeersongeval plaats. De 55-jarige G. Zeggers, gehuwd en vader van twee kinderen, kwam, op een rijwiel geze ten, op onverklaarbare wijze, waarschijn lijk doordat hij zenuwachtig werd, in aan rijding met den achterkant van een auto bus. Hij viel voorover van zijn rijwiel en bleef bewusteloos op de straat liggen. Hij werd in het politiebureau binnengedragen, waar geconstateerd werd, dat hij een sche delfractuur had bekomen. Twee doktoren verleenden geneeskundige hulp, doch het mocht niet meer baten: zonder tot bewust zijn te zijn gekomen overleed de heer Z. Een dadelijk door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat de buschauffeur aan dit noodlottig ongeval in geen enkel opzicht debet is. VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Zaterdagmiddag had het meisje A. v. d. V. uit Lemelerveld het ongeluk, op groote hoogte uit een schommel te vallen, In den speeltuin Tivoli te Raalte. De spoedig ont boden geneesheer dr. v. d. Werf, consta teerde zware hersenschudding. Bewuste loos werd het meisje naar het R.K. zieken huis vervoerd. Haar toestand is zorgwek kend. o DOOR EEN PAARD OMVER GELOOPEN. Zaterdagmiddag werd 'n zekere A. V., wonende aan het Besterdpleln te Tilburg, terwijl hij door de Veldhovenstraat fietste, door 'n schichtig geworden paard onderste boven geloopen. waarbij hij zich ernstig bezeerde De Geneeskundige Dier. ver voerde de man naar 't St. Elisabethzieken- i huis, waar bleek dat 't slachtoffer een rib- j fractuur en eenlge hoofdwonden opgeloo- pen had. Zijn toestand is op het oogenblik I redelijk vel. 1 GEBOREN. Hendnka. d. v. J. H. Marsé en E. Staal. ONDERTROUWD. I Kapaan jm. 26 j. en W. E v. Haarlem jd 24 j. M. Hillebrand jm. 21 j. en J. Freeke jd. 20 j C v. d. Hoek jm. 25 j. en A C. Flippo jd. 23 j. A. Langerak jm. 24 j. en J, Slingerland jd. 20 j. F Miere- met jm. 22 j. en C. V. Es jd. 19 j. O OVERLEDEN: M. Zuyderduyn ongeh. vr. 52 j S. S. J. v. d. Zwart. d. 14 m. DOOR EEN VALLENDEN STEEN GETROFFEN EN GEDOOD. Gisteravond is de ongeveer 50-jarige mej. Bijlsma uit de St. Jacobsstraat te Leeu warden, toen zij in de Nieuwestad liep te wandelen door een groot stuk hardsteen van een vensterbank, dat naar beneden viel. op het hoofd getroffen. De getroffene was op slag dood Het slachtoffer was gehuwd. o BUUTENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING OP EEN MOTORBOOT. Een motorboot, geladen met dynamiet, is ontploft ter hoogte van Oejina (Japan). Een schipper en zijn vrouw zijn verdron ken. Tal van ruiten werden vernield. o DE TORNADO'S IN AMERIKA. Oost-Texas, Louisiana, Arkansas, Missis sippi en Florida zijn geteisterd door tor nado's en wolkbreuken. In totaal zijn 70 personen om het leven gekomen, waarbij alleen reeds zestien in het dorp Sanderson en acht in Harmony. Honderden personen zijn gewond. De schade toegebracht aan de velde staande gewassen, is zeer groot. Alle verbindingen zijn over groote afstanden verbroken. Men vreest voor overstroomingen van de Mississippi. o MYSTERIEUZE „ZELFMOORDEN"- AFFAIRE OPGEHELDERD. De Hongaarsche bladen pubiiceeren uit voerige bijzonderheden over een moord- proces, dat dezer dagen voor de recht bank te Szegedin is gevoerd en een zoo eigenaardig geval betrof, als sedert de laatste 20 jaar in de geschiedenis der criminaliteit niet is voorgekomen. Evenals in het opzienbarende vergifti gingsproces, waarin de vrouwen van een dorp zich wegens moord te verantwoorden hadden, was ook thans een vrouw weder de hoofdschuldige en werd opnieuw een doodvonnis uitgesproken. Verscheidene maanden geleden trok het de aandacht der politie, dat in een klein district het aan tal gevallen van zelfmoord op opmerke lijke wijze steeg. Een bijzondere commissaris werd naar het district gezonden, om een nader onderzoek in te stellen. Aanvankelijk schenen de verschillende te onderzoeken gevallen inderdaad zelfmoord te zijn, doch ten slotte kwam men door de uitlatingen van een kind op het juiste spoor en werd een man, die in het district als „Peter met de pijp" bekend stond, een arbeider, die wegens zijn moed en kracht overal ontzag inboezemde, gearresteerd. In de gevangenis bleek Peter echter geen man. doch een vrouw te zijn. Er volgde een scherp verhoor, waarbij Peter niet minder dan 9 moorden bekende. In alle gevallen betrof het mannen, die hun vrouwen hadden mishandeld, aan den drank verslaafd waren. enz. Zij waren in de meeste gevallen met behulp van een strik geworgd en daarna in hun huis op- gehanden. zoodat het den schijn had, alsof zij zich zelf van het leven hadden be roofd. Peter verklaarde, dat zij zelf gehuwd was geweest en van haar man vele mis handelingen had moeten verduren, waar door zij op de gedachte was gekomen, alle vrouwen te helpen, die door hun mannen mishandeld werden. JUWELIERSETALAGE BEROOFD. Drie mannen reden Zaterdag in een blauwen auto voorbij een juwelierswinkel in Albemariestreet in het Londensche West End. sloegen de winkelruit in en stalen een bord met kostbare ringen, ter waarde van 12.000 pond. Bij het wegrijden reden zij op den hoek van een straat op het trottoir twee vrou wen aan, van wie er een ernstig gewond bleef liggen. In den juwelierswinkel bevonden zich twee bedienden, die dadelijk toen zij den slag tegen de ruit hoorden naar buiten snelden. Een hunner, Mann geheeten een rugbyspeler, sprong op de treeplank van den auto en trachtte een ruit in te slaan, wat hem evenwel niet gelukte Toen de dieven hun vaart versnelden, zag hij zich genoopt van den auto te springen Intus schen had hij de mannen goed opgenomen zoodat hij de politie een goede beschrijving van hen kon geven. Ook het nummer van den auto is bekend. o HOTEL IN BRAND GESTOKEN. In de stad Relnosa (Spaansche provincie Stantander) is een verkiezingsvergadering door politieke tegenstanders overvallen. Er werd met steenen gegooid en geschoten Tenslotte hebben de aanvallers het hotel in brand gestoken Het hotel is geheel af gebrand. Bij de botsingen werden vijf per sonen ernstig gewond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)] Copte van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven PINDA WEL LEKKER .MAAR Geachte Redactie, Naar aanleiding van het debat, dat in Uw Blad. door middel van Ingezonden Stukken gevoerd is tusschen de heeren Brummelkamp en van der Horst over de Pinda-mannen kwestie, zou ik U voor het onderstaande nog een plaatsje willen ver zoeken, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Ik zou n.l het volgende, onafhankelijk van het debat, dat op zichzelf gesloten is, door mij persoonlijk ervaren, onder de aandacht van het courantenlezend publiek willen brengen, juist omdat de heer Brum melkamp hier blijkens mijn bevinding zich schuldig maakt aan een verzuim. Reeds voordat Uwerzijds het debat ge sloten werd, had de heer v. d. Horst er zelf een eind aan gemaakt, door te schrij ven, dat hij er niet meer op terug zou komen. De heer Brummelkamp zou er "ei - standig aan gedaan hebben, indien hij toen ook verder maar had gezwegen, doch heeft in Uw Blad weer opnieuw een stuk geplaatst, waarin de volgende zinsnede voorkomt, die voor mü aanleiding gewor den is, als onpartijdig buitenstaander op onderzoek uit te gaan: „Ik heb mij iangs dezen weg tot U gericht, opdat de men- schen, die Jerucl financieel steunen, zul len weten hoe en waaraan hun geld be steed wordt, daar er arme inenschen en kinderen met hun emmertje teruggestuurd moeten worden omdat er geen eten ge noeg is en de Pindamannen (waarvan er enkele het zelf kunnen betalen) gratis eten verkrijgen." (Zie Uw blad van Vrij dag 17 Maart J.I., Vierde Blad). Ik ben, als gezegd, eens op onderzoek uitgegaan; Jeruël bezocht, bekeken, de Pindamannen nog eens met aandacht gadegeslagen, gesproken met het Bestuur van „Jeruël", de boekhouding nauwkeurig onderzocht en last not least, een persoon lijk onderhoud gehad met den heer Brum melkamp. Mijn bevinding is geweest, dat de stichting „Jeruël" een door en door Hol- landsche instelling van en voor Holland- sche menschen, een geheel eigen instituut is met een eigen boekhouding, terwijl het Pinda-Comité een geheel apart staande instzlling is, in het leven geroepen om de Pindamannen te helpen, ook met een eigen boekhouding. Die boeken leveren het bewijs, dat de Pindaman geen cent krijgt, van wat voor Jeruël wordt gecollecteerd. Waar nu de heer Brummelkamp zijn hierboven door mij geciteerde woorden niet met feiten heeft kunnen staven, volgt daaruit, dat de heer Brummelkamp door het plaatsen van zijn Ingezonden stuk, waarin deze zinsnede voorkwam, een onrechtmatige daad heeft gepleegd, die aan zijn schuld is te wijten en waardoor hij aan den naam van Jeruël schade heeft berokkend en door deze insinuatie bij het publiek het vertrouwen in Jeruël heeft willen schokken. Toen ik den heer Brummelkamp hier over onderhield en om inlichting vroeg, luidde zijn verweer als volgt: „Ik weet niet hoe de boel in elkaar zit. Ik ben er niet van op de hoogte. Ik dacht het alleen maar Ik doe er toch geen kwaad mee, als ik zeg. dat de menschen, die Jeruël financieel steunen, moeten we ten, hoe en waaraan hun geld besteed wordt, dat moet toch iedereen weten, die wat geeft. En ik doe er toch geen kwaad mee als ik zeg, dat arme menschen met hun emmertje teruggestuurd worden, om dat er geen eten genoeg is. En ik doe er toch geen kwaad mee als ik zeg, da; de Pindamannen gratis eten krijgen en dat enkele hetzelf kunnen betalen?!" Ik bracht hem onder 't oog, dat de Pindamannen niet uit weelde, maar uit armoede Pinda verkoopen, en dat het een raadsel is, waar hun welstand vandaan moet komen Niet uit weelde hebben zij hun gezinnen verlaten om als stokers dienst te nemen bij de groote Stoomvaart maatschappijen, Niet uit weelde hebben deze Maatschappijen hen in een voor hen zoo vreemd land. waarvan zij de taal niet kennen, in den meest letterlijken zin van het woord „aan wal" gezet. Niet uit weelde zijn er vergeefsche pogingen In het werk gesteld om hen naar hun vaderland, vrouw en kinderen terug te brengen. Niet uit weelde hebben zich Comité's gevormd om hen voor ondergang door koude en honger te behoeden. Ze zijn geen toeristen die Holland eens komen bekijken en uit verveling Pinda verkoopen, zooals een Engelsche lady. die Holland bezoekt, zich ermee vermaakt, om Volendamsehe klompjes te fotografeeren. Er is hier in derdaad een diepe ellende, een schreiende nood, die aanspraak maakt niet op zieke lijk medelijden, maar op ware barmhar tigheid, al moet het dan ook geëerbiedigd worden, dat sommigen liever eerst eigen landgenooten steunen, die het ook moei lijk hebben. Ik heb den heer Brummelkamp verzocht in dezelfde courant, waarin hij Jeruël ver dacht maakte, zijn fout ruiterlijk te her sellen en neer te schrijven, wat hij mij zeide, n.l.: Dat heb ik niet bedoeld en kan niet bewijzen en wil niet beweren, dat wat aan Jeruël gegeven wordt, ver dwijnt in de zakken van de Pindamannen Dit mijn verzoek kon de heer Brummel kamp niet weigeren. Hij maakte echter bet voorbehoud, eerst zelf de zaak eens te onderzoeken (nota bene na het schrijven van stukken in de krant pas op onderzoek uitgaan!!). Alle eventueel te ontdekken onregelmatigheden zou hij mij dan mede- deelen. De heer Brummelkamp schittert, nog steeds door afwezigheid, zoowel op mijn kantoor als in de courant. Hetgeen door hem verzuimd is, heb ik thans voor hem gedaan, opdat er recht geschiede! Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Mr. D C. H. VERDAM. Advocaat en Procureur. 31 Maart '33 Merelstraat 44. J. W. te L. Als u In vasten dienst is geweest, zult u oensioen kunnen aanvra gen. v. L„ te L. Als ondertoezichtstelling wordt uitgesproken, zal voorlooi 'g wel niet tot ontzetting worden overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9