1 DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. £2 SE 0 Wirite kiel LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 April 1933 BUITENLAND. 9 ^BEDEKKING Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. SCHEEPSVERBINDINGEN. SPORT. KUNST EN LETTEREN. ZAL DE BOYCOT NIET WORDEN VOORTGEZET? De anti-Joodsche boycot is Zaterdag in Duitschland algemeen scherp doorge voerd. Tot groote ongeregeldheden is het niet gekomen; trouwens in de meeste plaatsen hadden de Joden hun winkels gesloten. Overal werden plakkaten aange slagen etc. Een paar Incidenten hebben zich niettemin voorgedaan. Enkele incidenten. Te Kiel heeft bij een botsing met natio- naal-soclallsten de Joodsche advocaat Schumm een natlonaal-soclallst door re volverschoten zwaar gewond. De dader werd gearresteerd en naar de polltle-ge- vangenis overgebracht. Op het bekend worden van den aanslag schoolde een groote opgewonden menigte voor de ge vangenis samen, die bestormd werd. De natlonaal-soclallsten drongen het gebouw binnen, braken de cel open en schoten Schumm met talrijke revolverschoten dood. Slechts met veel moeite gelukte het de politie de menigte onder bedwang te krijgen. Te Hannover werden twee S.A.-mannen, toen zij voor 't vakvereeniglngshuls ston den, beschoten. De S.A.-politie drong daar op het huis binnen, dat nauwkeurig door zocht werd. Het huls ls thans door de natlonaal-soclallsten bezet, die de haken- krulsvlag hebben uitgestoken. Te Frankfort a. d. Main In de wijk Sach- senhausen werd een S_A.-man, die voor een Joodschen winkel op post stond, 's avonds door eenige personen aange vallen. Een der aanvallers loste een schot, waardoor de S.A.-man ernstig werd ge wond. Deze schoot daarop zijn aanvaller neer. Er kwamen natlonaal-soclallsten toeloopen, die eenige bij het incident be trokken personen arresteerden. De S.A.- man was in de long, zijn tegenstander in den buik getroffen. Te Frankfort a. d. Oder hebben de di recteur van de Joodsche textielfirma „J. Barber", de vroegere apotheker Meyer, en zijn vrouw zelfmoord gepleegd door in de badkamer de gaskraan open te zetten. Het is de brandweer gelukt het twaalfjarige kind te redden. In enkele plaatsen bleek de stemming van het publiek de boycot niet geheel gunstig gezind was! Waar de boycot tot 12 uur 's nachts duurde, vielen ook Joodsche café's etc. daaronder. Te Annaberg ln Saksen stelden zich voor de Joodsche zaken sterke S.S. afdee- llngen op. De S.S.-mannen drukten iede- ren kooper, die de winkels verliet, een stempel met het inschrift: „Wij verraders koonen bij Joden" op het gezicht. Zaterdagochtend zijn in de buurt van den Botanlschen Tuin te Keulen twee mannen In S-A.-uniform gekleed de wo ning binnengedrongen van een Joodschen koopman. Zij verdwenen onder medene ming van 1000 R M. en 70 guldens. Naar zou zijn geconstateerd, betreft het hier misdadige elementen welke de S A.-unl- form onrechtmatig zouden dragen. Tot nu toe heeft men de lieden nog niet kun nen opsDoren. Een dergelijk voorval heeft Zaterdag avond tegen 11 uur plaats gehad in de Wollnerstrasse. Hier waren het mannen in het S S.-unlform, die armbanden der hulppolitie droegen, welke een woning binnendrongen Na een korte huiszoeking verdwenen zij met medeneming van jachtgeweren en 33 mark in baargeld. Ook in dit geval zouden de onbekende daders zich op onrechtmatige wijze van den S.S.- uniform hebben bediend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in Dat men zoo goed weet. dat het „val- sche" S A. en SS.-mannen zijn, waar de daders ziln ontkomen De groote vraag is thans; zal de boycot Woensdag worden hervat, ja dan neen? Er is groote kans dat het zal ophouden, al is in Neder-Silezië de boycot gisteren voortgezet. Nieuwe instructie. Het centrale comité te München, dat de boycot-beweging tegen de Joodsche za ken enz. heeft georganiseerd, publiceert thans de volgende instructie: „1. Op bevel van het bestuur der natio- naal-socialistische partij en van het cen trale comité is de boycot van Joodsche winkels, doctoren, advocaten enz. tot Woensdag 5 April 1933 's morgens 10 uur onderbroken. Hiermede is de vroegere toe stand hersteld. Aanplakbiljetten enz., welke met den boycot ln verband staan, moeten verwijderd worden „2. De boycot moet eerst dan hervat worden, wanneer hiervoor instructie wordt gegeven door het centrale comité aan de plaatselijke comité's van actie „3 In weerwil hiervan dienen de co mité's van actie zoodanige voorbereidende maatregelen te treffen dat bij ontvangst van deze Instructie de boycot op het vast gestelde tijdstip hervat en stelselmatig ten uitvoer gebracht kan worden. „4. Ten einde eenheid ln de afweer- actie te verkrijgen, ls bepaald, dat in ge val van hervatting van den boycot, Jood sche winkels voorzien moeten worden van aanplakbiljetten met het opschrift „Jood", Duitsche zaken met het opschrift „Duit- SC 1*16 Zaterdagavond heeft de Beiersche mi nister van justitie, dr. Frank, het woord gevoerd over den politleken toestand. De minister deelde mede. dat volgens een door hem ontvangen officieel bericht Zaterdag in geheel Frankrijk een proclamatie is verspreid naar aanleiding van de vervol gingen der joden in Duitschland. welke onderteekend is door de leiders van het Fransche katholicisme, van het protestan tisme der socialisten der communisten, der Fransche Handelskamers, tal van vooraanstaande vereenigingen e.d. In de proclamatie wordt o.m verklaard: Het Hltlerianisme is de schande der 20ste eeuw De geheele wereld moet op komen tegen de brutaliteit der Hltlerban- dieten In Duitschland De Beiersche regeering. aldus vervolgde dr. Frank, schuwt niet de verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor harde maatregelen tegenover het jodendom, welke, indien zij zouden worden nagelaten door latere generaties zouden kunnen worden uitgelegd als grove tekortkomin gen. De Fransche boycotactie is er een bewijs voor, dat de wereld uit den Zater dag volledig gevoerden boycot niets heeft geleerd. Voor Beieren verklaarde dr. Frank in leder geval te kunnen verzekeren, dat hier ook in de toekomst uitsluitend nationaal- socialistische politiek zal worden uitge voerd. Dat klinkt minder geruststellend, doch in de regeering Hitier schijnen thans krachten aan het werk te zijn, die voort zetting ontraden. Vooral onder de pressie van het buitenland. Dit het buitenland. Majoor Locker-Lampson, conservatief Engelsch Lagerhuislid, heeft het volgende telegram gezonden aan Hitier: „Als parlementslid en oud-officier, die altijd Duitschlands aanspraken op mili taire gelijkheid en territoriale herzienin gen gesteund heeft, en sinds jaren een ernstig bewonderaar van u is, neem ik de vrijheid uw aandacht te vestigen op het feit, dat het besluit uitzonderingsmaat regelen toe te passen op de Duitsche Joden een hoogst nadeeligen invloed heeft gehad op de welwillendheid Jegens Duitschland, die bezig was sterker te worden en haar hoogtepunt bereikte toen gij aan de macht kwaamt. „Wij hoopten Duitschland onder uw lei ding versterkt te zien. Deze actie tegen de Joden maakt het werk van mij en andere vrienden van Duitschland vrijwel onmo gelijk." Sir Samuel bracht een bezoek aan de Duitsche ambassade, om op matiging aan te dringen! De „Daily Tel." verneemt uit New-Vork, dat opperrabbijn Stephen Wise een onder houd gehad heeft met staatssecretaris Hull. Men meent te weten, dat vriend schappelijke pogingen door den Ameri- kaanschen gezant te Berlijn ondernomen, bemoedigende resultaten zullen kunnen hebben. Men gelooft, dat Huil er daarom bij de Joodsche leiders op heeft aange- dongen, de beweging der Amerikaansche Joden te staken, in afwachting van de diplomatieke stappen bij Hitier gedaan. Opperrabbijn Wise heeft daarom bevo len. de boycotbeweging tegen Duitsche goederen in Amerika voorloopig op te schorten. Mocht Hitier weigeren, zijn be velen definitief in te trekken, dan zal de boycot beweging in de Vereenigde Staten de sanctie van den opperrabbijn ver krijgen. Gisteren hebben in vele hoofdsteden der wereld protestbetoogingen plaats gehad. Te New York hebben een duizend perso nen een betooging gehouden voor het Duitsche consulaatgebouw, tegen het na- tlonaal-soclalisme. Elf beroemde musici, o.w. Toscanini, Walter Damrosch, Koussevitzky, Gabrilo- witsch, Bodansky, Goldmark en Harold Bauer, hebben een beroep gedaan op Hit- Ier om een einde te maken aan de poli tieke of godsdienstige vervolging van hun collega's in Duitschland. Het desbetref fende telegram werd verzonden naar aan leiding van een bericht, volgens hetwelk Otto Klemperer door nationaal-socialisten zou zijn afgeranseld. Te Parijs hebben de Joodsche vereeni gingen een protestmotie tegen de anti- semietische maatregelen in Duitschland aangenomen. Te Brussel werd afgezien van het aannemen eener motie, nadat verno men werd. dat de boycot niet zou worden hervat. Te Londen hebben eveneens pro- testvergaderineen plaats gehad, evenals te Santiago de Chili. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat Pool- sche studenten aldaar alle Duitsche bladen uit de krantenstalletjes hebben weggenomen en op een plein in het cen trum der stad hebben verbrand Ten slotte werd de menigte door de politie uit eengejaagd. Het Duitsche consulaat te Kattowitz wordt door bereden politie be schermd. Het Poolsche Telegraaf Agentschap meldt, dat de Poolsche legatie in Berlijn voor de derde en vierde maal aan het Duit sche Ministerie van Buitenlandsche zaken om interventie heeft verzocht. De legatie legde een lijst over van 32 gevallen van ernstige excessen tegen Joden welke Poolsche onderdanen zijn. De politie weigerde echter tusschenbeide te komen. Tegen de inteilectueelen. In verband met de anti-Duitsche ophit sing van prof. Einstein in Amerika, is naar wij vernemen, door de politieke politie bij een bank te Berlijn de bankrekening van prof Einstein geblokkeerd. Tevens is er 25.000 Mark in effecten en 5000 Mark in baar geld ln beslag genomen. Het geld zou, naar het heet, zonder eenlgen twijfel dienen voor de voorbereiding van hoog- en landverraad. Voorts is volgend bevel uitgevaardigd: Teneinde Iedere ordeverstoring te voor komen moeten de leerkrachten van Jood schen bloede aan alle scholen van Berlijn direct tot nader order met verlof gezonden worden. De toelating der Joodsche advocaten tot de Berlljnsche rechtbanken geschiedt in verhouding van de Joodsche bevolking tot de overige bevolking. Er zouden in totaal slechts 35 advocaten van Joodsche af stamming worden toegelaten. De polltiepresident te Dusseldorp heeft in verband met de vele aanvragen de uit reiking van buitenlandsche passen aan Joodsche inwoners gestaakt. Tevens heeft hij een onderzoek gelast, welke ingezete nen van Joodschen bloede reeds in het be zit van buitenlandsche passen zijn. Hij heeft voorts bepaald, dat Joodsche ingeze tenen ook met geldige passen de rijksgrens niet mogen passeeren. Ook elders wordep dergelijke maatrege len getroffen. Men schijnt bang te zijn voor een uittocht der Joden! DE ALGEMEENE TOESTAND. Diverse besprekingen. Het weekend is benut voor diverse be sprekingen. Norman Davis bezocht Bald win en den Japanschen gezant te Londen. Deze week komt hij naar Parijs. Zaterdag hebben voorts te Parijs be sprekingen plaats gehad tusschen leden der Fransche regeering en den ambassa deur te Rome. de Jouvenel. eenerzijds, en den Engelschen ambassadeur te Parijs anderszijds betreffende het Italiaansche pact. Een officieel communiqué is niet uitgegeven De Engelsche ambassadeur heeft den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken een „aide-memoire" overhandigd, waarin de Engelsche regeering nog eens haar standpunt in deze aangelegenheid uiteenzet. Maandag zal in een minister raad deze kwestie aan de orde komen. Volgens „Excelsior" zal de Fransche re geering zich door vijf gezichtspunten laten leiden: 1) Zij is van meening, dat het voordeeli- ger is gebruik te maken van de verschil- lénde mogelijkheden, welke de Volkenbond i biedt, dan de meeningsverschillen tusschen de Europeesche landen nog te vergrooten: 2) Zij wenscht de mogelijkheid van een herbewapening van Duitschland te ver- hinderen door een overeenkomst tusschen de vier groote mogendheden. De herbewa pening van Duitschland zou ongetwijfeld geschieden, indien de Ontwapeningsconfe rentie niet tot positieve resultaten zou komen: 3) Zij acht het gewenscht de vredesver dragen aan te passen bij den huidigen toe stand binnen het kader van art. 19 van het V. B pact, voordat deze kwestie voor- werp zou kunnen worden van internatio- l nale meeningsverschillen. 4) Zij wenscht aan den vooravond der I Economische wereldconferentie met de groote Europeesche mogendheden te spre ken over de financieeie en economische kwesties: 5) Zij is van meening, dat het onder havige plan de overige Europeesche mo- I gendheden op geen enkele wijze zal bena- deelen. Geheel in overeenstemming hiermede i heeft de Jouvenel een uiteenzetting gege ven aan het agentschap Havas. Hij wees er op, dat het voornaamste doel van het pact der vier mogendheden was een garantie op te stellen voor een vrede van 10 jaar in Europa, Dit pact blijft volkomen binnen het kader van den Vol kenbond. Wanneer de vier mogendheden I het eens zouden zijn geworden over een probleem, zouden zij hun besluit aan den l Volkenbond voorleggen waar vier stem men nog lang geen meerderheid vormen. Er kan geen sprake ziin van een „direc- torium van de vier groote mogendheden", I welke het overige Europa hun wil zouden willen opdringen. Herriot heeft zich echter tegen dit vier- 1 mogendheden-pact verklaard. BELGIE. Communistische ongeregeldheden te Brussei. Gistermiddag had de communistische afgevaardigde Jacquemotte ongeveer 200 van zijn aanhangers, mannen en vrouwen, verzameld, om te betoogen voor de zaal „Patria". waar een meeting werd gehou den door anti-communistische organisa ties. De verzamelplaats was voor het ge bouw van de Nationale Bank, van waar de kleine stoet vertrok Hij stootte op een cordon politieagenten, die echter den drang niet kon weerstaan, zoodat de com munisten doorbreken konden. In de Broekstraat kwamen de communisten, van wie velen van knuppels waren voorzien, in botsing met een sterke politiemacht. Ook hier wilden zij zich doorslaan. Er ont stond daarop een kort, doch hevig gevecht, wairbii drie politiebeambten en tien com munisten werden gewond Ten slotte was de DOlitie meester van het terrein. Een dertigtal communisten werd gearresteerd. RUSLAND. Bezuiniging! - Moeilijkheden met Perzië. Volgens berichten uit Moskou heeft de sovjet-regeering bevel gegeven tot het be ginnen van een bezuinigingscampagne vooral bij de openbare lichamen. Reeds zouden 154,000 beambten bij ver scheidene instellingen ontslagen zijn waar door aan loonen 380 millioen roebel per jaar worden uitgespaard. Naar gemeld wordt, zal het ambtenaren corps nog verder worden ingekrompen. Een economisch geschil tusschen Perzie en Sovjet Rusland schijnt van zeer ern- stigen aard te zullen worden. Perzische kooplieden beleggen overal vergaderingen en dreigen Sovjet-goederen 1 te zullen boycotten. Zij hebber, reeds petities gericht tot den Sjah, waarin zij verklaren, den handel 1 met Rusland te zullen staken, wanneer de i Perzische regeering niet een nieuw, ge- I wijzigd handelsverdrag met de Sovjets sluit. Het geschil gaat hierover, dat Rusland het handelsverdrag met Perzië niet na leeft en slechts de helft der goederen uit j Perzië betrekt, die het volgens het ver- I drag moet afnemen, maar wel het volle kwantum invoert Rusland vindt deze boycot-beweging zeer onaangenaam en het Volks-commissariaat voor handel is reeds onderhandelingen be gonnen, welke echter geen succes hebben gehad. Intusschen zijn reeds vele Russen uit Perzië vertrokken en hebben verschillende groote maatschappijen reeds een deel van hun personeel moeten ontslaan. RECLAME k C A IV t-1) E1F T i -THU ♦BOD. 8518 DUITSCHLAND. De Stahlhelm Nieuw pantserschip van stapel geloopcn Bomaanslagen te Hamburg. De moeilijkheden met den Stahlhelm duren nog voort. Nu in Thüringen. De Thüringsche minister Sauckel heeft aan de gouwleiding van den Stahlhelm te Rudolstadt een brief geschreven om zich te beklagen over den toon van door dit bestuur gemaakte opmerkingen over de maatregelen der regeering. Derhalve wor den alle betrekkingen tusschen den Stahl helm en de Thüringsche regeering afge broken. Aan de Rijksinstanties te Berlijn is mededeeling van de gevoerde correspon dentie gedaan. De Bondsleiding van den Stahlhelm zal hierover onmiddellijk een beslissing van de Rijksregeerlng uitlokken, daai zij op het standpunt staat, dat een dergelijke rege ling tegenover een het geheele Rijksgebied omvattenden bond niet de zaak van een landsregeering kan zijn. Daarentegen is in de Palz overeenstem ming bereikt. Voorloopig zullen geen nieuwe leden worden toegelaten. De rechter van instructie bij het Rijks- gerecht deelt mede, dat op 9 Maart j.l. drie Bulgaarsche onderdanen zijn gearresteerd. Het zijn Georgi Dimitrof, Wassil Konsta..- tinof Tanef en Elagol Siminow Popof. die zich sinds langen tijd in Duitschland, in het bijzonder te Berlijn hebben opgehou den zonder zich bij de politie te hebben aangemeld, en in links-radicale kringen hebben verkeerd. Zij hebben ook in ver binding gestaan met den brandstichter van het Rijksdaggebouw. Dimitrof was m het bezit van een valschen nas op naam van dr Rudolph Han Hediger. Voorts noemde hii zich dr. Jan Schaafsma. Tanef bediende zich ook van den naam Nikola Iwanof Pienef. Omtrent deze personen wordt door den onderzoekingsrechter in lichting verzocht. Onder groote belangstelling is Zaterdag 't nieuwe Duitsche pantserschip „Deutsch- land" in dienst genomen door de Duitsche marine. Na een toespraak van den com mandant. kapitein ter zee von Fischel, werd onder luid hoera de oorlogsvlag en de commandowimpel geheschen. Te 12 uur precies liep het nieuwste pant serschip van stapel, gedoopt door een dochter van admiraal von Scheer met den naam „Admiral von Scheer". Opnieuw zijn tot 22 Sept. a.s. ettelijke buitenl. bladen verboden. Daaronder is ook „De Tribune". Geheime Hofrat, prof. Gerhard Anschütz, de bekende hoogleeraar in het staatsrecht aan de universiteit van Heidelberg, heeft aan het Badensche staatsministerie ont slag verzocht. Geheimrat Anschütz is de bekende commentator van de grondwet van Weimar en van de Pruisische grondwet Te Hamburg hebben een tweetal bom aanslagen plaats gehad. Bij het standbeeld van Bismarck werden twee kleine bommen gevonden, die onschadelijk werden ge maakt en voorts ontplofte een bom in een lokaal der nationaal-socialisten in de wijk Barmbeck, tien minuten nadat de man schappen der stormafdeellng het lokaal hadden verlaten. Er werd een ontzettende verwoesting in het lokaal aangericht; alle muren scheurden en het meubilair werd vernield. Een tweede bom, die blijkbaar door het raam naar binnen was geworpen, was in een gordijn terecht gekomen en niet ontploft. Bovendien werd buiten het gebouw nog een derde bom gevonden. 11 Communisten werden in verband hier mede gearresteerd. OOSTENRIJK. De Heimwehr te Weenen blijft. NRede van Dollfuss. De bondskanselier heeft het beroep te gen het besluit van den burgemeester van Weenen tot ontbinding van de Heimwehr te Weenen goedgekeurd. Tijdens de algemeene vergadering van de Katholieke Mannenvereeniging heeft bondskanselier Dollfuss een toespraak ge houden, waarin hij o.m. het volgende uit- eenzette In ons staatsleven heeft zich een beslis sende keer voltrokken. Wij bevinden ons in een tijdperk van vernieuwing van het geheele maatschappelijke en staatsleven, waarin wij, katholieken, een bijzonder groote verantwoordelijkheid te dragen hebben. Het moet onze plicht zijn alles in het werk te stellen om uit ons openbare leven den vrijmetselaarsgeest uit te scha kelen. In de laatste jaren hebben de so ciaal-democraten practisch steeds meege- regeerd. Wij hebben moeten constateeren, dat deze kringen er niet eens voor terug schrikken hun betrekkingen met het bui tenland tegen het vaderland uit te buiten (Hirtenberg). Dat zulke verschijnselen door een van haar verantwoordelijkheid bewuste regeering niet kunnen worden ge duld, spreekt van zelf. Het is kenmerkend voor de vermolmdheid van den tegenwoor- digen vorm van het parlementaire leven, dat de strijd om een stembriefje het parle ment kon lamleggen. Het is thans onze taak een nieuwen vorm van volksvertegen woordiging te zoeken. Daar zal een gron dig werk voor de eerste 10 jaar worden geleverd. Wij zullen er voor zorgen, dat Christelijke Duitsche geest weer wordt verankerd in het grondwetsleven van ons vaderland. Wij blijven volstrekt op den grondslag van de legaliteit en zullen met behulp van de oorlogs-economische mach tigingswet alle economische en cultureele noodzakelijkheden nakomen. Wij zullen ons in het bijzonder wijden aan het pro bleem der werkverschaffing en van den arbeidsdienst. Wij zullen geen eenzijdige klassepolitiek voeren. Wij zijn voornemens onder alle omstandigheden op den inge slagen weg voort te gaan. In Stiermarken is het in verscheidene plaatsen tot incidenten gekomen. In Knit- telfeld trachtten leden van den Schutz- bund (ongeveer 1000 man) het nationaal socialistische partijhuis te hestonnen. Mi litairen en gendarmerie herstelden de orde. In de kolonie Murfeld bij Llebenau kwam het tot een schietpartij tusschen national socialisten en communisten, waarbij 3 per sonen werden gewond. Op verschillende plaatsen zijn ook wa penen gevonden, o.a. in Graz in het huis van den republikeinschen Sehutzbund 39 geweren. 280 handgranaten en veel mu nitie Ook tn Neder-Oostenrijk zijn in ver band met de ontbinding van den Sehutz bund talrijke wapenen en a.,der oorlogs tuig gevonden. RECLAME. N.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN ROTTERDAM g 8109 ENGELAND. Lord Chelmsford overleden. De voormalige onder-koning van Indië, Lord Chelmsford, die oorspronkelijk The- siger heet, is Zaterdag op 64-jarigen leef tijd overleden. In 1918 werd hij van kapi tein van een in Indië gelegerd regiment bevorderd tot onder-koning. Deze functie bekleedde hij tot 1922 Later was hij mi nister van Marine in het eerste kabinet MacDonald. DE VATICAANSCHE STAAT. Het Heilig Jaar geopend. Het Heilige Jaar is Zaterdagochtend in gewijd door Paus Pius XI met de opening van de Heilige Deur in de St. Pieter. Er was buitengewoon veel belangstelling. Reeds om negen uur. bijna twee uur voor den aanvang van de plechtigheid waren duizenden personen bijeen. Tegen 11 uur verscheen Paus Pius XI aan het hoofd van den stoet, gevolgd door de aartsbis schopoen, patriarchen en kardinalen Da Paus liet bij den ingang den stoet aan zich voorbijtrekken. Een Te Deum werd ingezet en door het koor van de Sixtlinsche kaoel overgenomen. Na eenige eebeden daalde Paus Pius van den troon af. ontving uit handen van den kardinaal-groot-oeniten- tiariër den gouden hamer en sloeg dezen op 't marmeren kruis Deze klonoen wer den nog tweemaal herhaald. De laatste maal het hardst. Bij den derden slag gaat de dunne steenen wand open. Een gat vormt zich en de arbeiders trekken het geheele muurt je omver en sleeoen het weg. De Heilige Deur is nu '«ooend De Paus knielt op den drempel vao de deur en overschrijdt dezen vervolgens als eerste, gevolgd door de kardinalen, de bisschoooen en andere hoogwaardieheidsbekleeders Tegelijk met de ooening van de Heilige Deur in de St Pieter door Paus Pius XL zijn ook de Heilige Deuren der drie andere hoofdbasilieken van Rome plechtig ge opend. Men schat het aantal pelgrims van bui ten Rome. die od den eersten dag van het Heilige Jaar te Rome aanwezig waren op 60 000. Alle hotels en pensions in de stad zlin reeds geheel gereserveerd tot na Pa- schen. Zaterdagavond om 8 uur werd de eerste dag van het Heilige Jaar besloten met een plechtigheid. Pius XI ontstak in zijn par ticuliere bibliotheek een lichtmccrintie oo een groot kruis dat zich in de buurt van Florence op den berg Senario bevindt. Dit is mogelijk door een recente uitvinding van Marconi. De navolgende schepen zijn morgen radioteiegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, Dempo, Flandria, Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Maasdam, M. v. St. Aldegonde, Oranje Nassau, Poelau Laut, Poelau Tello, Rietfontein, Statendam, Veen- dam, Stuyvesant, Zeelandia. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. VOETBAL. ZWITSERLAND—ITALIË 0—3. Voor 22.000 toeschouwers speelde het Zwitsersche elftal te Genève tegen Italië, welke wedstrijd voor het tournool om den Europabeker gold. Italië was in de eerste helft in de meerderheid, maar pas in de 35ste minuut gelukte het Orsi het eerste doelpunt te scoren. In de 3e minuut na de pauze gelukte het Ferrari den voorsprong te vergrooten. Wel was het spel meer ver deeld dan in de eerste etet. doch de over winning van Ltalië kwam geen moment in gevaar. Meazza scoorde het derde punt, waarmede het einde kwam. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Gisteren speelde de Bosk. Boys I haar laatsten thuiswedstrijd tegen Gouda 4, met resultaat, dat de Boys verloren met 1—3. Op het Voorwaartsterrein werd een wed strijd gespeeld tegen Moordrecht 3, waar van de uitslag was 91 voor Moordrecht. Bosk. Boys 3Voorwaarts 1 uitgesteld. TIJDSCHRIFTEN. „Onze wonderbaarlijke Wereld" brengt „Wonderen van 't oneindig kleine" .Mon treal, de wonder-handelsstad", „Weer en temperatuur op bestelling". Onderaard- sche rivieren" ..Pottenbakkerskunst in vervloeen eeuwen" „Mummies van de Ka narische eilanden" en vele andere interes sante artikelen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2