74*te Jaargang MAANDAG 3 APRIL 1933 No. 22405 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per weel: t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zyn, per weeg „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. afscheid adj. O. O. 6e R.V.a. Zaterdagmorgen hebben de Adj. Onder officieren v. Tiel, Ter Weer, v. d. Beidt en Arends, die den militairen dienst met pen sioen gaan verlaten, afscheid genomen van het 6e R.V.A. Hiertoe stond het geheele regiment op de cour opgesteld onder commando van den majoor-hoofdinstructeur. Luitenant-Kolonel Haitsma Mulher, com mandant van het 6e R.V.A. riep de schei dende Adjudanten een vaarv-el toe. terwijl na afloop het geheele regiment voor de onderofficieren défileerde. de prijsverlaging der ned. spoorwegen. Zaterdag de eerste dag der prijsverlaging bij de Ned. Spoorwegen was het verkeer nog niet drukker dan op andere dagen. Zondag was het echter wel merkbaar en werden op verschillende stations meer dagretourtjes" afgegeven aan reizigers die van de goedkoopere tarieven wilden profi teered ook de goedkoopere gezelschapbil jetten waren zeer in trek. Inplaats van de marktkaarten, die met de nieuwe tarie ven vervallen zijn, zullen Vrijdags naar Leiden speciale goedkoope buurtverkeer- kaartjes worden afgegeven, ook van plaat sen waar anders geen buurtverkeer wordt afgegeven. Een meevallertje was het ook voor verschillende abonnementhouders, die Zaterdag het reeds te veel betaalde abon nementsgeld terugontvingen. BRAND IN EEN CARTONNAGE-FABRIEK. Toen gistermorgen omstreeks halfzes de heer G. M. Seugling, wonende Middelweg No. 36, door een zijner kinderen toevallig werd gewekt, nam hij een sterke brand lucht waar, welke werd veroorzaakt door dat in de aangrenzende cartonnagefabriek en boekbinderij brand was ontstaan. Na dat S. zijn vrouw, zuster en kinderen in veiligheid had gebracht, probeerde hij met een brandslang uit de Luthersche Kerk, waarvan S. koster is, het vuur te blus- schen, doch tevergeefs. Het vuur had zich ook reeds medegedeeld aan het boven de werkplaats gelegen magazijn, waar het in de cartonvoorraden gretig voedsel vond. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds dooi het dak heen. De heer van Lith was den brand met vier stralen op de motorspuit echter spoedig meester. De fabriek en het magazijn brandden ge heel uit, terwijl er vrij veel waterschade werd aangericht. Dank zij het feit, dat het woonhuis met een stevigen muur van de fabriek is gescheiden, bleef dit behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Wethouder Splinter en de Commissaris van Politie waren op het terrein aanwezig. AVOND ZEEUWSCHE VEREENIGING. Voordracht van ir. van Dijk. Zaterdagavond j.l. hield de Zeeuwsche Vereeniging alhier een harer bijeenkom sten in den Burcht. Na den gebruikelijken inzet met het zingen van het Zeeuwsche en het Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied, op de piano begeleid door mej. Gerda van Dijk, sprak ir. A. van Dijk uit Oegstgeest over „Zeeland's strijd met het water", een echt Zeeuwsch onderwerp dat de hoorders voerde naar blonde duinen, winderige dijken en ruige schorren. Spr. zette uiteen hoe in Zeeland gedurende ongetelde eeuwen vader Zee zijn spel speelt met moeder Aarde, en hoe de echtelieden el kaar afwisselend den buit aan land be twisten. Opgeluisterd door dwarsdoorsne den. lantaarnplaten en mooie foto's, gaf spr. een geologische verklaring van het ontstaan van vele kleine eilanden-com plexen. welke door aanslibbing en eb- en vloed-uitslijping aanhoudend van vorm veranderden, totdat de mensch door eeuwenlange inpoldering den vorm der thans bestaande groote eilanden vastlegde. Hoe dit in zijn werk ging. hoe aanslibbing van schorren werd bevorderd en hoe de rijne schor ten slotte werd ingedijkt en tot vruchtbaar land werd herschaoen. werd technisch verklaard Spr. gaf duidelrke Dl aatjes van diikbouw boven en onder water .waarbii glooiingen, zinkstukken. be- stortingen. krammatten voor het oog ont stonden en waarbii de moderne verdedi ging met gewapend beton en dijkverhoo- glngen met betonmuren de nieuwste af weermiddelen vormden. Naast deze posi tieve veroveringen on de nimmer rustende zee gaf spr. een beschrijving van de ver liezen in den vorm van oever- en dijkval- len waarbij ganscbe stukken land van den uitgeslepen oever afgiiiden en in de dienfe verdwijnen. Ook de moeilijkheden in de afwatering der polders en waterschappen werden geschetst en het inwendige van stoomgemalen vertoond In de pauze zong de heer H J Barend- sen met. zijn klankrijke stem liederen over zee en duinen, zoodat naast het proza van den moeizaman strijd Wen waterwolf de poëzie niet ontbrak rv 1 ijp-n werden begeleid op de piano door den heer A. Demenint. Een opgewekt bal besloot den zeer leerzamen avond. overijselsche—geldersche vereeniging. Zaterdagavond heeft bovengenoemde Vereeniging in de Oranjezalen van de „Harmonie" een goed geslaagden feest avond gegeven ter herdenking van het 6-jarig bestaan. Te ruim halfnegen heette de voorzitter de zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de afge vaardigden van de Groningsche Vereeni ging en spoorde de leden aan vooral hunne medewerking te verleenen tot vergrooting van het ledental. Nadat door allen het vereenigingslied en het Twentseh Volkslied was gezongen, werd met de afwerking van het program ma begonnen. Vlot werden de verschillen de nummers uitgevoerd en het aanhou dend en daverend applaus aan het slot was voor de medespeienden wel een bewijs hoe dit werd gewaardeerd. Een demonstra tie werd gegeven hoe in Overijsel tijdens de vasten door jongens en meisjes met de z.g. foekepot wordt gewerkt. Een gezellig bal. waaraan vele attracties waren verbonden, besloot dezen zeer ge- zelligen avond. Het werd laat in den nacht voor men uiteen ging. LEIDSCHE KRACHTSPORTVER. Zaterdagavond vond in „Concordia" de feestviering plaats ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan van de Leidsche Kracht Sportvereeniging, waaraan medewerking verleenden eenige leden der feestvierende vereeniging en van de tooneelvereeniging O. B. K. Te ongeveer halfnegen opende de heer Ossevoort. bij afwezigheid van den voorzitter den feestavond en wenschte de niet zeer talrijke aanwezigen een prettigen avond toe. Nadat de Hofenk's Band eenige fiksche nummers ten gehoore had gebracht, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. Tegen den aanvang van het bal onder leiding van Evert Castelein kwamen er echter heel wat danslustigen bij. zoodat het voor de L K.S.V. toch nog een genoeg lijken avond werd. SPEELTUINVER. „NOORDERKWARTIER" Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagmiddag, dank zij het werk van een commissie. welke was gevormd uit de leden en met medewerking van het be stuur een tweetal zweeftoestellen in ge bruik genomen. De voorzitter dankte de commissie met hartelijke woorden voor wat zij in deze had gedaan en ook de ouders voor hun steun. Voorts wees hij erop. dat thans bovenaan op het verlang lijstje het plaatsen van een draaimolen stond, waarvoor hij aller medewerking vroeg. Na deze woorden werden de zweef toestellen door de kinderen in gebruik ge nomen. FILMOCHTEND INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. SELSKIP „FRYSLaN" Een geslaagde tooneelavond. Zaterdagavond hielden de Leidsche Friezen hun tweede buitengewone „gear- komste", in dit winter halfjaar in het Café „Zomerlust." Circa 120 personen wa ren aanwezig. De voorzitter, de heer W. J. Nyholt, opende de vergadering met een woord van welkom, inzonderheid tot de leden der studenten vereeniging „Frisia" wier aanwezigheid zeer zeker den ouder lingen band zal versterken. Hierna werd door het Selskip „Frisia" uit Wassenaar opgevoerd „De Aldboer op 'e Koaipleats", fleurig tooneelstuk in 3 be drijven van B. S. Hylkema. Een negen tal personen speelden hierin mee en over het algemeen werd zeer goed spel gege ven. Vooral Jeep. een weduwnaar, de „Ald boer", hoofdrol, vertolkt door den heer J. Bouma, deed meermalen de zaal schudden van het lachen. Doch ook de andere rollen waren in goede handen. In de pauze werd een groot krenten brood een idem suikerbrood en een „bof- fert" verloot ter stijving van de kas. Na de pauze werd door dezelfde perso nen nog opgevoerd „De man fen de Pijp", een klucht in één bedrijf met zeer ver makelijke verwikkelingen. Ook dit stukje werd vlot gespeeld en deed de aanwezigen telkens hartelijk lachen. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij de leden van „Frisia" uit Wassenaar ten zeerste dank zegde voor wat zij hadden gegeven en hun een harte lijk „tot weerziens" toeriep. Na afloop werd nog een tijdje gezellig gedanst waarbij „de skotse trye" niet werd vergeten. Al met al was het voor de Frie zen een goed geslaagde avond, en de af wezigen hadden dan ook volslagen onge lijk. LEIDSCH DRANKWEER COMITé. Het Leidsch Drankweer Comité, d. i. het Comité, waarbij alle neutrale en Christe lijke drankbestrijdingsvereenigingen hier ter stede zijn aangesloten, geeft a.s. Don derdag, 6 April een grooten propaganda- avond in de Stadsgehoorzaal. Spreker is de heer Wepster uit Rotter dam, terwijl de mandolineclub „Krebust- lipo", de mondaccordeon vereen. „Bravo", en het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" hun medewerking zullen ver leenen. Het zal dus een goede en prettige avond worden. Aan 500 werkloozen zal voor dezen avond vrijen toegang worden verleend. Voor verdere bijzonderheden zie men de In dit Blad voorkomende advertentie. „Kühle Wampe." Onder buitengewoon groote belangstel ling belegde de plaatselijke afdeeling van het I. v. A O. gistermorgen in het Luxor- theater een z.g. slultingsbijeenkomst De afd.-voorzitter, de heer Van Woudenberg, verwelkomde de aanwezigen en in het bij zonder den secretaris van het H.B. den heer P. Polderman uit Amsterdam. Vervol gens gaf de voorzitter een toelichting op de hoofdfilm die ongeveer een jaar gele den voor het eerst in Berlijn draaide en bijna onmiddellijk verboden werd. In October van het vorige jaar kwam de film naar ons land en begon haar zege tocht Het onderwerp dat Kühle Wampe' be handelt. de werkloosheid, is actueel en wordt hier aangrijpend en artistiek uitge beeld. In de keuze der spelers was men zeer gelukkig. Hertha Thiele een der hoofd speelsters kreeg in Meisje in Uniform" plotseling een wereldreputatie Met Ernst Busch. haar tegenspeler den bekenden jongen zanger vormen belden de verper soonlijking van de door de werkloosheid ge teisterde ieugd. In het eerste gedeelte maken wij kennis met een arbeidersgezin, dat door einde- looze werkloosheid ter onder dreigt te gaan De vader drinkt de moeder spant haar uiterste krachten in om de eindjes aan elkaar te knoopen Hun beide kinderen voelen hun 1onge leven in de droeve at mosfeer van een verbitterd zez'.n ten on der gaan. De jongen trekt er eiken dag op de fiets op uit, om werk te zoeken maat1 bij elke fabrickspoort krijgt hij nul op 't rekest Als de jonge man na zoo'n dag van wanhopig zoeken van zijn vader 't verwijt krijgt dat hij zich niet voldoende inspant om arbeid te krijgen werpt hij zich uit het venster te pletter. Doelloos bengelt zijn fiets in het voorportaal heen en weer.. 't Tweede deel voert ons buiten Berlijn, naar een plekje waar de Duitschers hun weekend plegen door te brengen genaamd Kuhle Wampe" H'er heeft een aantal werkloozen een kolonie gevormd en daar- I heen trekken ook Fritz en de ouders van Anni. z'n meisje. Het gezin is n.l. wegens huurschuld uit de woning gezet. Fritz bewoont hier met Anni 'n tent: hun samenwonen krijgt be denkelijke gevolgen en in haar angst durft hei meisje haar geheim bijna niet aan haar ouders te openbaren. Allerlei gedachten flitsen door haar brein die cineastisch voortreffelijk worden weergegeven Fritz is egoïstisch van aard en stemt pas na langdurig overleg toe in 'n huwelijk In het daarop volgend gedeelte leert Fritz z'n egoïsme overwinnen door dat hij op een arbeiders-sportfeest den geest van de solidariteit leert kennen die zich daar krachtig openbaart. Op dit sport- feest wordt het bekende Solidariteitslied" van Hans Eisler gezongen Als na het ar- beidersfeest de jonge menschen zich huis waarts begeven ontmoeten zij in den trein een groepje klein-burgerlijke menschen. die een gesprek voeren over het vernietigen van graan en koffie in Zuid-Amerika. Zij gevoelen het ongerijmde van gebrek eenerzijds en overvloed anderzijds en roe pen vertwijfeld uit' „wie zal die wereld veranderen?" De werklooze jeugd, die na dit tijdperk van vernietiging een periode van opbouw ziet opdagen geeft dan het antwoord. Een der meisjes beantwoordt deze wanhoops kreet met uit te roepen: Wij zullen de wereld veranderen want ons bevalt ze niet!" De film is met deze scène ten einde. Door de verdienstelijke vertolking zoowel als door de regie- en montagetalenten van Dudow maakte deze film een diepen in druk Vervolgens was het woord aan den heer Polderman die in een geestdriftige speech op de noodzakelijkheid van versterking der cultureele organisatie der moderne bewe ging aandrong. Spr wees er op dat 9 jaar geleden het Inst v. Arbeidersontwikkeling werd opge richt. Dat de drang naar ontwikkeling onder de arbeiders vrij sterk is. moge blijken uit het feit dat het I.vA.O thans bijna 40 000 leden telt. Spr. wekte zijn gehoor op. om met alle kracht te ijveren voor de groot- making der organisatie Het bezielend woord van den heer Pol derman lokte een warm applaus uit. Na een korte pauze draaide nog een in teressante film van de Zuiderzeewerken en een niet minder belangwekkende film over China De voorzitter dankte in z'n slotwoord allen die meegewerkt hadden tot het sla gen van het winterwerk, waarbii sor. spe ciaal de werkers" van het I v A O noem de. doch ook directie en personeel van Luxor, dank bracht voor den ondervonden steun De welgeslaagde bijeenkomst was hier mede ten einde. muziekgezelschap p. c. en l. Een feestelijke Z5ste uitvoering. Bovengenoemd gezelschap heeft Zater dag in de Graanbeurs een uitvoering met bal gegeven, welke in verband met het feit, dat dit de 25ste was, een extra fees telijk karakter droeg. Na opening door den voorzitter, den heer J. J. Planjer, bracht het korps onder- de beproefde en bekwame leiding van den heer M. Bolderdijk een zevental nummers ten gehoore, die over het algemeen een loffelijke vertolking genoten en van de gelijke voorbereiding getuigden. Alleen in de wals La Primerosa van Salion lieten de zuiverheid en het samenspel wel Iets te wenschen over. Het publiek toonde door hartelijk applaus na elk nummer zijn waardeering voor het gebodene. Na de pauze was het woord aan de heeren Helleman en Laman. die op de van hen bekende wijze de aanwezigen weer kostelijk wisten bezig te houden. Hun op treden was een doorloopend succes. De entre-acte muziek werd verzorgd door The Roto Colour Players onder lei ding van den heer I. Coster. Na afloop werd er onder leiding van den heer A. N. van Wijk nog menig dansje gemaakt. PRIJSVRAAG MARBURG. Naar het Leidsche Universiteitsblad mededeelt is het antwoord op de prijs vraag Marburg onder het motto Nonum, waaraan de prijs van f. 250 is toegekend, afkomstig van den heer J. G. de Beus. Onderwerp van het antwoord is Critisch overzicht van de toepassing van den meer- derheidsregel en eenstemmigheldsregel in het volkenrecht. VERANTWOORDING LEIDSCH CRISISCOMITÉ. Verkoop van kaarten in het Trikjion Theater met de handteekening van Frau- lein Hertha Thiele welwillend geschonken door de Directie van het Trianon Theater f. 48.12. De alhier tot arts bevorderde semi- arts W F. H Brunet de Rochebrune is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst der Ko ninklijke landmacht. Onze stadgenooten, prof. dr. J. Hui- zinga algemeen voorzitter van ae Kon. Academie van Wetenschappen, prof. dr. Ph. S. van Ronkel. voorzitter van de Mij. der Nederlandsche Letterkunde en de heer J W. Henny, voorzitter van de Ver. de Nederlandsche Dagbladpers hebben zitting genomen in een comité tot aan beveling der Boekenweek, welke van 26 April tot 6 Mei a.s. zal worden gehouden. Zaterdag j.l. heeft de Ned. Spoorwe gen op verschillende baanvakken o.a. ook op het baanvak WoerdenLeiden een spe- cialen trein laten loopen waarin zich een z.g. meetwagen bevond. In dezen meetwa- gen. 'n salonrijtuig van de Duitsche Spoor wegen, bevond zich een bijzonder toestel, dat alle afwijkingen slingeren en schud den bij bochten nauwkeurig registreert op een band. zoodat later precies kan vastge steld worden op welke hoogte de afwijkin gen in het sooor plaats hadden, en hersteld kunnen worden. In het rijtuig bevonden zich verschillende spoorwegautoriteiten, die de reis medemaakten om mede de af wijkingen te constateeren In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Datum. Volw. pers Kind. Totaal Maandag 27 Maart 45 45 Dinsdag 28 Maart 49 49 Woensdag 29 Maart 53 53 Donderdag 30 Maart 52 52 Vrijdag 31 Maart 53 53 Zaterdag 1 April 50 50 IJMUIDEN, 3 April. VISCHPKIJZEN. Tarbot per K.O. f. 1.50—1.10, Griet per kist van 50 KG. f.29—16, Tongen per K.G. f. 1.25—0.55, Middelschot per kist van 50 K.G. f.20, Zetschol f. 25-16.5! Kleine Schol f.18—4.30, Bot f. 1.70, Schar 15.50-2.10, Roggen per 20 stuksf. 32—10, Vleeten per stuk f. 1.90—0.80, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.42—25, Gullen per kist van 50 K.G. f.12—2.80, Lengen per stuk f. 1.20, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.30—2.20, Makreel f. 7.50—5.50. Levende beugvisch: Gul 82—19 ct. per stuk, Kabeljauw f.5—1.20. Leng f.8—0.38. Doode beugvisch. Heilbot f. 1.45—1.20 per K.G. Leng f. 2.50—0.40 per stuk, Vleet f. 4.50— 0.90 per stuk, Koolvisch 1.1.25 per stuk Kabeljauw f 46—23 per 125 K.g. Groote Gul f. 15—14, kleine Gul f.11—4.70 per 50 K.G. Aangekomen 3 beugers VL. 86 met f.795, VL. 195 met f.737 VL. 80 met f857; 1 kotter: E. 379 met f. 1678: L.T. 1297 met 554 kisten makreel; 25 loggers: K.W. 38 met f.769, K.W. 144 met f.617, K.W. 48 met f. 409, K.W. 67 met t. 268, K.W 101 met f. 59c, K.W. 70 met 1'. 456, K.W. 134 met f.525, K.W. 4 met i 450, K.W 5 met f.59, K.W. 55 met t. 504. K.W 151 met f.1126, K.W. 19 met 992, K.W 169 met f.868, K.W. 162 met i.629, K.W. 23 met f.621, K.W. 112 met 1.423, K.W. 178 met f.358, K.W. 154 met i. 220, K.W 41 met f. 745, K.W 49 met 1.503, K.W 175 met f.303, K.W. 65 met f 636, SCH. 353 met f.414, SCH. 261 met f.665, IJM. 268 met f.521. BINNENLAND De steunmaatregelen der regeering; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (3e Blad). Zwitserland beperkt onze steenkolen» invoer tot 75 pet. van 1931. (Binnenland, 3e Blad). Tal van boerderijen door brand verwoest. (Gemengd, 3e Blad). De nummering van de candidatenlijsten voor de Tweede Kamer-verkiezingen. (Laatste Berichten, le Blad). BUTTFWT AND De Joodsche boycot in Duitschland. Geen hervatting? (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Overleden is lord Chelmsford, oud onderkoning van Britsch-Indië. (Buitenl. le Blad). Een verklaring van Oostenrijk's honds kanselier Dollfuss. (Buitenl. le Blad). Nieuwe moeilijkheden met den Stahl- helm in Thuringen. (Buitenl. le Blad). Bomaanslagen te Hamburg. (Buitenl. le Blad). De opening van het Heilig Jaar. (Bui tenland, le Blad). KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Zijne Majesteit Het Publiek, blijspel in 3 bedrijven, van Lichtenberg. Voor de eerste maal heeft deze Kunst kring gisteravond den Schouwburg benut en hij zal daarvan wel geen spijt hebben! In deze toch goed geoutilleerde Inrichting komt toonee! Immers eerst goed tot zijn recht. Een kleine contributleverhooglng van 2 tot 2'/r ct. per week voor het komend seizoen zal men o.l. daarvoor wel over hebben Het. gezelschap Saalborn bracht het aar dige blijspel van bovengenoemden titel dat Z. M. het publiek o.i. goed bevallen zal zijn, getuige ook het warm applaus uit den bU- kans geheel gevulden Schouwburg. Wanneer baron von Silenius en zyn echtgenoote na bywoning van een tooneel- opvoering soupeeren met den auteur den tooneelschryver Erich Thalhofen en de ac trice Ada Christensen. bemerkt de barones, dat haar man is gecharmeerd voor deze actrice. Zij besluit voor haar echtelijk ge luk te stryden en zU doet dat, door het juist geziene tooneelstuk nog eens te doen overspelen door het soupeerend viertal volgens haar visie waarbij met de wer kelijke levensproblemen meer rekening wordt gehouden Motief daarvoor wordt een collier, dat aan de actrice tijdens het sou per wordt aangeboden cn ook ln het stuk een rol speelde Inderdaad slaagt de baro nes er ln een spannende hartstocht-tra gedie" te componeeren waarbij zij haar rivale slaat en haar man terugwint Heel handig en in vlotte dialoog is dit liefdespel in elkaar gezet, licht en luchtig maar niettemin boeiend van begin tot eind. Het gezelschap Saalborn gaf er een keu rige verzorging aan. Oscar Tourniaire speelde den baron vol levendigheid terwijl Magda Janssens als zijn echtgenoote krach tig tegenspel bood Louise Kooiman en Henri Eerens beeldden actrice en tooneel- schrijver daarnaast naar behooren uit Met hun vieren gaven zij een mooi sluitend ge heel. dat zich fraai aanpaste aan het ge geven, Vooral zwaar-spel hoewel daartoe soms gelegenheid te over was werd zeer verdienstelijk vermeden zoodat de blijspel- toon vol'edig werd gehandhaafd, zooals juist de bedoeling is. Het was een prettige avond! JAN MUSCH EN DE BREUK MET HET SCHOUWTOONEEL. Men meldt uit Amsterdam aan het ,Vad": In verband met het uittreden van Jan Musch uit het gezelschap Het Schouwtoo- neel vernemen wij, dat hij nog slechts in twee abonnementsvoorstellingen zal op- trecen. De oorzaak van zyn uittreden is gelegen in het feit dat er inbreuk is gemaakt op bestaande overeenkomsten niet alleen fi nancieel doch ook artistiek. Ons kwam ter oore dat verschillende ledpr van het gezelschap zich in dit ge schil aan de zUde van Jan Musch hebben geschaard. Inderdaad moet dit uittreden een groot verlies voor het gezelschap worden ge noemd: sinds de oprichting. 14 jaar gele den is Musch als acteur de eerste 9 laar ook als directeur tezamen met Adrlaar v. der Morst aan het Schouwtooneel verbon den aewec' Rec(= sedert eenlgen tild be rust -ie leiding In feite niet meer bij den directeur, doch bij een driemanschap, door de acteurs aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1