DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP Bruggen over de groote rivieren. I LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 1 April 1933 Buitenl. Weekoverzicht LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. osse nummers van ons B'ad Tolheffing ter financiering der plannen. Crematie en Auto-Transport 1 NAZI-DICTATUUR. Een oud bekend spreekwoord zegt: Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen! Onwillekeurig schiet ons dit ge zegde in de gedachten, wanneer wij naar de toestanden in Duitschland zien. De macht is den Nazis langzaam maar zeker naar het hoofd gestegen en dit bergt zoowel binnen- als buitenlandsch gevaar in zich. Nemen we om te beginnen de Joodsche kwestie. Trots alle ontkenning, die zoo langzamerhand het karakter heeft aan- genomen van het oude ooriogsche „Es ist I nicht wahr' staat vast dat Joden-vervol- I gingen hebben plaats gevonden. Over het algemeen is daarover in de buitenlandsche pers maar heel weinig geschreven, daar deze zich en volkomen terecht op het standpunt plaatste, dat slechts gecontro leerde berichten mochten worden vermeld. En de opgenomen berichten kwamen door de Duitsche censuur heen tot ons of wa ren afkomstig van offlcieele personen als consuls etc. Het gebeuren in Duitschland, dat de jj vrees wettigde, dat er meer zou gebeu.en, zoo het reeds plaats gevondene niet vol doende werd aan de kaak gesteld, heeft den verdrukten volksgenooten in het bui tenland aanleiding gegeven om zich tegen de Joden-vervolging te keeren; a priori niet tegen Duitschland op zich zelf. Dit, al werd deels gedreigd met een boycot der Duitsche waren, deels deze reeds in werking gesteld. Wat is daarop het Duit sche antwoord geweest? De erkenning, dat niet in de bedoeling lag om de Joden an und fiir slch om hun geloof of ras te vervolgen.neen, integendeel, geant woord wordt met een anti-Joodsche boy cot op de meest uitgebreide schaal, die denkbaar is Verdedigd op grond van de „gruwelcampagne", in het buitenland onder Joodsche Hetze op touw gezet. Dit, terwijl van zoo'n campagne zoo goed als niets merkbaar is geweest, integendeel zelfs waarschijnlijk niet voldoende is ver meld ovei hetgeen zich reeds afspeelde. Het is brutaal en alleen te verklaren uit een soort machtswellust, die voortspruit uit een te snelle komst aan de macht! Uit een zuivere „overwinningsroes!" Heden als dit onder de oogen onzer lezers komt zaj de Joodsche gemeenschap in Duitschland vogelvrij zijn! Weliswaar is uitdrukkelijk bevolen dat aan de Joden zelf niet mag worden geraakt (in hoeverre dit te handhaven is als de hartstochten eenmaal ziin ontbrand), doch alle Jood sche zaken zullen moeten gesloten worden, de Joodsche dokters en advocaten enz. zullen worden uitgesloten kortom, aan het Jodendom in Duitschland zal alle bestaan worden ontnomen. Het lijkt wel een for- I meele terugkeer tot de Middeleeuwen! Trots alles blijft het evenwel voor ons I nog de vraag, of zoo'n Jodencampagne I van langen duur kan zijn. Het druischt te I zeer in tegen den modernen tijdgeest I dan dat de wereld ook al zal zij niet in het .geweer" komen zoo iets voetstoots zal dulden. De eerste kenteekenen daarvan zijn reeds merkbaar over de gansche we reld gaat een waarschuwingsgeluid dat Duitschland zich feitelijk buiten de be schaafde. wereld stelt zoo hét inderdaad tot zulke niets ontziende geloofsvervolging overgaat.... Er.- in blinde vervolgings waanzin moge wellicht aanvankelijk wor den doorgezet de ontnuchtering zal zich 0.1. spoedig doen gevoelen! In de eerste plaats: kan Duitschland het economische probleem intact houden zonder de naar schatting 600.000 Joden die daaraan zoo'n levendig aandeel nemen in voor het groot ste deel echt Duitschen zin en hoe zal Duitschland reageeren tegen een boycot beweging. die ongetwijfeld in het buiten land onder alle Joden en zelfs bh vele an deren zal worden ingezet reeds voor een klein deel is begonnen en al zijn schadu wen werpt op het Duitsche bedrijfsleven? Het is verlies aan allg zijden Daarom gelooven wij dat ter elfder ure nog naar een uitweg zal worden gezocht en gevonden zoo dan tenminste de ontke tende actie de leiders niet over het hoofd is gegroeid Er sluimeren bij de Duitsche nationalisten pur sang immers gevaarlijke anti-semietische geesten en zijn deze een maal wakker geroepen! Zwaar drukt het nationaal-socialisme zijn stempel op alles, op kunst denken en iedere meening op welk gebied ook Zoo sterk dat zelfs onder de bondgenoo- ten in de regeering vrees ontstaat over de alles opeischende macht van Hitler's aan hang die ook hen gaat bedreigen. In dit licht moet toch ongetwijfeld gezien wor den de gang van zaken bij de organisatie der Stahlhelm die onder leiding staat van minister Seldte en Duesterberg Blijkbaar heeft deze organisatie zich willen verster ken uit de gelederen der socialisten om zoodoende een tegenweer te vormen tegen de SA.- en S S.-formaties der brulnhem- den. Deze kregen echter bijtijds de lucht van hetgeen ging gebeuren en zij hebben een stokje daarvoor gestoken. De Stahl helm is in een hoek gedrukt! Is het een begin van het overboord zetten der bij- loooers" in de regeering en van de zuivere dictatuur van het nationaal-socialisme? Geconstateerd mag worden dat de loop der iongste gebeurlijkheden in Duitschland in ieder geval het Duitsche belang aan zienlijk heeft geschaad De verhoudlneen in en buiten Europa ziin er door toege- spitst en dit zal zijn terugslag hebben op de groote en gewichtige vraagstukken die de wereld bez'» houden Dultsch nationa- lisme wekt als van zelf Franscb en ander nationalisme en het is zeker onnoodle te betoogen dat het in zoo'n stroom van na tionalistisch eizen-belang moeilijk zal val len om oo eenig terrein iets van beteeke- nis te bereiken! Zie b.v. de houding der Kleine Entente en Polen! Vastbesloten klinkt van dit zijde het geluld dat aan een herziening der vredesverdragen niet kan worden gedacht! De voornaamste reden dat van dien kant Mussolini's plan zoo ver mogellik wordt verworpen daar iuist zoo'n herziening daarbii imoleciet in het geding wordt ge bracht zli het indirect Voor F-aokriik be- teekent dat mede een rem van groote kracht waar dit land immers aan die ziide zijn beste vrienden vindt Een mepva'ler in de omstandig heden is dat tenminste Mc Donald's plan ter Ontwaneninvseonferentie als basis voor verdere is aanvaard wan neer straks on 25 Anrü de voortzetting zal volgen Men roene echter niet te vroeg victorie aanvaard is het nog lang niet.... BEPERKING DER KAASPRODUCTIE. Inkrimping met ongeveer 30 pet. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat met ingang van heden een regeling in werking treedt, welke de strekking neeft om gedurende de maanden April, Mei en Juni 1933 de Kaasproductie in fabrieken te beperken. De bedoeling is te komen tot een totale beperking van ca. 30 pet. Een van de middelen tot het bereiken van dit doel bestaat hierin, dat aan de bedrijven, welke aan deze productiebeper king medewerken, een toeslag zal worden uitgekeerd op de ondermelk, voor die hoe veelheden welke aan ae boerderijen wor den teruggeleverd, boven hetgeen ln de overeenkomstige maanden van 1931 van die bedrijven naar de boerderijen terug ging. Het bedrag van dezen toeslag zal worden bepaald op grondslag van de kaaswaarde der ondermelk. Om voor het ontvangen van den toeslag in aanmerking te komen, gelden de hier onder genoemde voorwaarden, welke de Crisis-Zuivelcentrale zich voorbehoudt zoo noodig nader aan te vullen: 1. belanghebbenden aanvaarden de ver plichting tot het voeren eener door de Crisis-Zuivelcentrale voor te schrijven boekhouding; 2. de voor de veehouders bestemde on dermelk wordt als zoodanig en slechts met een door de Crisis-Zuivelcentrale aan te geven denaturatiemiddel vermengd, aan de veehouders teruggeleverd; 3. belanghebbenden verbinden zich tot het afleveren van zoodanige hoeveelhe den ondermelk, dal de kaasproductie ge- i durende de drie genoemde maanden zoo veel mogelijk met de bedoelde 30 pet. daalt, in dier voege dat dit percentage als een gemiddelde wordt beschouwd en dat afwijkingen van 10 pet. naar beneden en naar boven zijn toegelaten gedurende onderdeelen van meerbedoeld tijdvak. Indien daartoe met het oog op den aard van het bedrijf aanleiding bestaat, kan de Crisis-Zuivelcentrale een afwijkend ge middeld percentage goedkeuren. In dit verband zij opgemerkt, dat de Crisis-Zuivelcentrale zich het recht voor- I behoudt om het beperkingspercentage te verlagen, bijaldien zij daartoe redenen aanwezig acht; 4. de zuivelfabrieken, welke zich onder i de hierbedoelde regeling wenschen te plaatsen, doen afstand van de daaruit voortvloeiende voordeelen, indien ten ge- noege van de Crisis-Zuivelcentrale zou blijken, dat de gestelde voorwaarden on voldoende in acht zijn genomen. HET MENGGEBOD VOOR MARGARINE. Nieuwe prijzen voor de merken. De Crisis Zulvelcentrale maakt bekend, dat tengevolge van wijzigingen aange bracht in minlsterleele beschikkingen, met Ingang van Maandag 3 April a.s. is be paald: dat de margarine moet zijn vermengd met 40 pCt. boter (vroeger 25 pCt.l; dat de prijs van het merk voor margarine A nader is vastgesteld op 4 cents pet K.G., die van het merk voor margarine B op 7 cents per K G.; de prijs voor ritueele en plantaardige margarine blijft op 45 cents per K G bepaald; dat de prijs van de invoervergunning voor margarine bepaald is op 25 cents per KG.; dat aan stichtingen enz., die bij de cen trale zijn ingeschreven toegestaan kan worden per 6 personen een hoeveelheid van 2K G. zelfuitgesmolten vet in voorraad te hebben; dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan zich tot de centrale kunnen wenden indien zij voornemens zijn daartoe over te gaan onder opgave welke hoeveei- I heid van het uit die slachting verkregen vet zij willen smelten. Hun wordt dan toe gestaan een erootere hoeveelheid dan 27i KG. zelf gesmolten vet in voorraad te hebben. o STEUN AAN DE VERBOUWERS VAN FABRIEKSAARDAPPELEN. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp be treffende steun aan de verbouwers van fabrleks-aardappelen ln de veenkoloniën, deelt de minister van Economische Zaken en Arbeid mede dat de zoo noodig geoor deelde samenwerking bij den verkoop van het georoduceerde meel ls tot stand geko men. Een commissie uit de drie groenen (A.V.B. de vrije fabrieken en de particu liere fabrieken) komt regelmatig bijeen om den verkooo te regelen De leiding van deze commissie berust namens den Regeerings- commissaris bij den commercieel deskun dige. De loonen van de landarbeiders blijven voor den minister een voorwerp van voort durende zorg. Zijn in de Ef'te Kamer ge geven toezeggin" doet hii getand Te dezer zake zal de minister met den Regeerings- commissaris beraden. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A SOMERWIL Azn Hoogew 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 i. 1-iOGER VORST Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VF.EN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v.d VOOREN H Rijndijk 74 Kiosk Prinseasekade. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copte van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven OVERWEG RIJNSBURGERWEG. Zeer geachte Redactie, i Het treft mij telkens wanneer lk ln Lelden kom, dat het verkeer Stationsweg, Stationsoverweg. voortdurend toeneemt. Bovendien is de overweg dikwijls gesloten, zoodat dan een opstopping ontstaat, die zeer belemmerend werkt. De eenlge af doende maatregel hiertegen zal zfjn een tunnel onder den Spooroverweg, zooals men die bijv. In Utrecht heeft. Men zal hierop antwoorden, dat onder de huidige omstandigheden zulk een werk niet kan worden uitgevoerd. Ik zie dit echter anders. Juist waar onder de huidige omstandig heden werk noodig ls en het Rijk en de Gemeenten tegen lage rente geld kunnen krijgen. (Als voorbeeld kan dienen de In schrijvingen op Schatkistpromessen op 23 Nov. 1932 ingeschreven voor f. 125.333.000 toegewezen f. 55.000.000.—.) Een dergelijk nuttig groot werk heeft groote beteekenis voor onze werkloozen en onze fabrieken. En behalve dit werk zijn er nog zooveel nuttige werken, die men ln portefeuille houdt, inplaats van ze nu te doen uitvoeren. Werk beteekent kapitaals vermeerdering. werkloosheid beteekent kapitaalsvernietiging. Met vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen, Hoogachtend, J. J. B. J. JéRóME BOUVY Wassenaar. OVERTREDING DER WET. ,Zie verder hoe ze de wielrijders op de Brecstraat ln het nauw drijven bij een oe- zoek aan „De Turk" schreef een wiel rijder gisteravond ln deze rubriek. „Wielrijder" bedoelt hiermede waar schijnlijk het van de rechterzijde van den weg in schuine richting naar de linkerzijde rijden. Bijv. de automobilist komt met zijn wagen van het Noordeinde langs de Breestraat, begint ter hoogte van de Dief- steeg de straat schuin over te steken, be rijdt de voor hem linkerzijde van den weg en stopt voor „De Turk". In de motor- en rijwielwet staat duide lijk te lezen, dat het berijden van de lin kerweghelft verboden is, behalve bij het Inhalen van andere rij- en voertuigen. En in een ander artikel staat de strafbaar heid van het ln gevaar brengen van het verkeer vermeld, welk artikel meestal bij deze handeling van toepassing ls. Doch nog nimmer hebben wij een proces-verbaal deswege zien opmaken; terwijl toch het rijden zonder licht, welke overtreding in een helder verlichte winkelstraat weinig gevaar oplevert en door den wielrijder zelf, tengevolge van het overheerschende l'cht in de straat, niet zoo spoedig opgemerkt wordt, heel dikwijls een proces-verbaal tengevolge heeft. Volgens de wet? Goed! Maar dan ook de berijders van de linkerweghelft, in ge vallen als bovengenoemd, verbaliseerd! Ook wielrijders e.a. rnaien zich er aan schuldig. De overtreders berijden bij het weder wegrijden andermaal de linker weghelft. Het uitsteken van een arm of richting aanwijzer geeft den overtreder in het be schreven voorbeeld geen enkel recht ook al zou men het begin van het schu'n over steken als een ln de wet bedoelde rich- tin"sverandering aanmerken. Waar moet hii zijn auto dan neerzetten? Eenvoudig: aan den overkant Alvorens zich te Leiden te spiegelen aan het ongezellige en meestal overdreven één- rlehting-verkeer van andere steden is het beter: lo. Voor de naleving van bedoelde wets- arf'keien te zorgen. 2o. Alles in het werk te stellen om de interlocale tramtrein, die 8 maal per uur het verkeer hindert en/of stop zet en stof opjaagt, binnen den kortst mogelijken tijd uit Leidens straten te bannen. K. H. RECLAME. Begrafenisonderneming G. M, SEUGLING Kosterij Evang, Luth. Gem. Middelweg 36 Tcf. 3101 Leiden 2453 TWEE WETSONTWERPEN ZIJN INGEDIEND. De regeering heeft twee wetsontwerpen aan de Tweede Kamer aangeboden, die beoogen een vlotte uitvoering van den bruggenbouw ter bevordering van het verkeer met het Zuiden des lands. De re geering ziet den bouw van de bruggen bij Moerdijk, Dordrecht, ten Oosten van Rot terdam en over de Noord bij Hendrik IJdo- Ambacht als éen samenhangend geheel, dat zoo spoedig mogelijk tot stand moet worden gebracht. Daar de hooge kosten niet op korten termijn door het rijk kun nen orden gedragen wil de regeenng den bouw der bruggen overlaten aan een te stichten vennootschap, die hoofdzakelijk met staatskapitaal zal werken en die de bruggen later kosteloos aan het rijk zal overdragen, waarna zij ln liquidatie treedt. Ter financiering van een en ander zal de vennootschap de bevoegdheid krij gen op deze bruggen tol te heffen. Indien de bouw van alle bruggen nog dit jaar kan worden opgedragen, zullen de kosten in totaal niet meer dan f. 21 millioen be dragen. In de Memorie van Toelichting herin nert de regeering er aam dat zij bij de be handeling der Waterstaatsbegrooling reeds in het vooruitzicht heeft gesteld dat het wellicht wenschelijk zou zijn den bruggenbouw over onze groote rivieren aan een particuliere maatschappij over te laten, welke dan door tolheffing de rente van de geleende gelden zou kunnen beta len. Het rijk zou dan de bruggen aan de maatschappij betalen met een ten op zichte van het object klein bedrag per Jaar en zou na afbetaling de bruggen overnemen. Er bestond kans dat zoodanige financiering zou slagen. Dan schetst de regeering de verbin dingsmoeilijkheden tusschen het Noorden des lands en het Zuiden, waaruit zij de conclusie trekt dat de verbinding van twee nationaal op elkander aangewezen lands- deelen zoo groote moeilijkheden onder vindt. dat de Brabantsche industrie en de Rotterdamsche havens ln de onderlinge samenwerking gehinderd worden en Noord-Brabant en Zeeland meer op de Belgische havensteden georiënteerd wor den dan voor de ontwikkeling en Instand houding der nationale Industrie en van de nationale havens gewenscht is. Deze zelfde bezwaren ondervinden de industrie en de landbouw ln de Alblasserwaard. Bo vendien is het nachtverkeer over de veren gebrekkig en duur De regeering ziet daarom den bouw der vier genoemde bruggen als een urgente kwestie. Het complex ls zoo groot dat de uitvoering tevens te beschouwen ls als een belangrijke werkverruiming. Immers het gewicht aan metaal der vier bruggen wordt op 30 millioen KG. begroot. Met de onderhanden zijnde bruggen bij Nij megen. Arnhem en Vlanen, waarvoor 12 millioen KG. metaal noodig ls, vormen deze bruggen een welkome en noodzake lijke opdracht om onze metaalnijverheid nog eenlgszins in het leven te houden. De opzet is dan zoodanig, dat het werk over de groote constructiewerkplaatsen en scheepswerven zal worden verdeeld, dat die werkplaatsen in de komende crisisjaren op kleine schaal aan het werk kunnen blijven. Tevens zal de werkloosheid onder geschoolde werklieden beperkt kunnen worden. Hier staat echter tegenover dat de zor gelijke toestand van het rijksbudget niet met een nieuwen last naast de voorzie ningen in zoovele crisisbehoeften be zwaard kan worden. Wel behoeft de bouw der vier bruggen niet in één jaar te wor den uitgevoerd, maar over ongeveer vijf jaar dienen te worden verdeeld, maar ook dan zouden de rentelast en de kosten van onderhoud een blijvenden druk op de be grooting van het wegenfonds uitoefenen, welke voor de verdere uitvoering van het wegenplan een te groote belemmering zou vormen. Daarom ls het om den bruggenbouw In dezen tijd mogelijk te maken noodzakelijk gebleken tijdelijk voor dit werk een ult- I zondering te maken op het algemeen ver bod van tolheffing. Alleen daardoor wordt het naar de mee ning der regepring mogelijk na de vol tooiing van de bruggen den rentelast en de kosten van onderhoud op te vangen zoolang als noodig ls om uit een jaar- lijksche bijdrage ten laste van den gewo nen dienst van het Wegenfonds de bouw kosten af te schrijven. De regeering herinnert er dan aan dat sedert 1899 het beginsel gehuldigd wordt dat tolheffing op alle wegen moet worden afgeschaft, maar zij meent dat ln dit bijzondere geval tegen tolheffing geen overwegend bezwaar kan bestaan; Immers een spoedige uitvoering van het bruggen- plan wordt er door mogelijk gemaakt. Men kan zelfs zeggen, aldus de regeering, dat deze tijdelijke tolheffing het middel vormt om van een blijvende heffing van veer gelden af te komen. Wat den vorm betreft, geeft de regeering als haar meening te kennen, dat het wenschelijk ware een kleine N V. te stich ten, die hoofdzakelijk met staatskapitaal zal werken en voorts de benoodigde bouw kosten uit rijksvoorschotten zal ontvangen. Naast deze vennootschap zal als boven gemeld een particuliere maatschappij de financiering van den bouw en de exploi tatie der tolheffing op de bruggen ter hand nemen. Beide vennootschappen zou den haar bevoegdheid tot tolheffing ont- leenen aan een bij K B te verleenen con cessie, waarbij de maximum-tarieven wor den geregeld op basis der tegenwoordige veerrechten Het voordeel eener samenwerking met een particuliere maatschappij bestaat vol gens de regeering hierin dat de geldver- schafflng geheel los komt te staan van de rljksbegrooting en dat de zekerheid da', de bruggen op 1 Januari 1938 in bedrijf zijn, grooter ls dan bij uitvoering recht- I streeks door den Staat, die niet over zulke I groote bureaux voor ontwerpen beschikt j als met de particuliere maatschappij sa menwerkende aannemers. Bij gemelden datum wordt aangenomen dat nog dit Jaar met de uitvoering wordt begonnen. Een nadere uitwerking der plannen bracht aan het licht, dat de voorkeur ge geven moest worden aan een vennootschap met Staatskapitaal. Bij samenwerking met een particuliere maatschappij ontstaan naar de meening der regeering te veel mogelijkheden voor het ontstaan van kwesties, terwijl de Staat groote risico's op zich zou moeten nemen De thans ge kozen oplossing bleek ook financieel voor den Staat voordeeliger te zijn. Alle nadee- len vallen weg bij een vennootschap, die grootendeels met Staatskapitaal werkt Aan de Staten-Generaal worden dan twee wetsontwerpen aangeboden. Het l eerste schept de mogelijkheid rente dragende voorschotten te verstrekken als mede het aandeelenkapitaal, terwijl liet tweede ontwerp de tijdelijke ontheffing I bevat van de bepalingen der Wegenwet ten behoeve van de te verleenen tolcon- cessie. Ten aanzien van de begrootingen merkt de regeering nog op dat vooruit niet nauw keurig ls te ramen, hoeveel de bruggen zullen kosten, daar de tijden zeer onzeker zijn en de materlaalprljzen en de loonen schommelen. Gelijk gezegd zullen de kosten f. 21 millioen niet overschrijden, indien nog dit Jaar de opdracht voor alle brug gen kan worden verstrekt. Het risico dat de bruggen meer of minder zullen kosten, dat de rente hooger of lager zal worden en de tollen mee of tegen zullen vallen, wordt uitgedrukt ln de onbekende uitga ven voor het Jaar 1947, welke dus hooger of lager dan het geraamde bedrag van f. 2.092000 kunnen zijn. Indien de aan beveling vee) meevalt, kan ook een bate aan het Wegenfonds toevallen. De te stich ten vennootschap zal heeten „Versnelde Bruggenbouw" en te Den Haag gevestigd zijn Het maatschappelijk kapitaal zal f. 300.000 bedragen, verdeeld in 300 aan- deelen die op naam zullen luiden. Een overzicht van de raming van uitgaven en inkomsten der vennootschap doet zien, dat. naar verwacht wordt, in 1947 de tol heffing kan eindigen en de vennootschap kan worden ontbonden. RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 Laxeer-Tabletten 60 c' Hoofdpijn-Tabletten 60e' Bjj Apotb en Drogisten 8420 239. Kom Plet niet bang en netjes je vleugels uit spreiden en met je armen slaan", zei Jaap de Ble tegen het jonge bijtje. Maar hoe Piet ook probeerde hij vloog geen meter verder Dan maar in de lus hangen, zei vader de Bie. die zelf ook een hoop moeite had gehad, toen ie vliegen moest leeren en hoe Pietje ook schreide vader stoorde er zich niet aan en tilde zijn zoontje naar boven. 240. „Een, twee, drie, hup", commandeerde vader, maai Pietje deed niets dan gillen en hing net als een dief aan de galg te bengelen. Ik kan je niet langer meer houden, vlieg toch, riep Jaap eindelijk uit, maar hoe ondeugend Pietje anders' ook was en hoe gevaarlijke toeren hl) anders verrichtte, nu hij moest durfde hi, niet. 3—B

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11