LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 31 Maart 1933 AMERIKAANSCHE NOTITIES UIT DE OMSTREKEN. AGENUA. (Van onzen correspondent). New York, 10 Maart 1933. DE BANKCRISIS IN DE VEREENIGDE' STATEN. Boe de Amerikanen verrast werien. Duizelingwekkende cijfers. Het kwam niet onverwacht, maar toen het gebeurde verwekte het toch eenige consternatie. Eerst de order van den New Yorkschen gouverneur Lehman voor dezen staat en daarop het besluit van President Roosevelt om het bankwezen over het ge- heele land stil te zetten. Dat 't niet onver wacht kwam. was omdat de staat Michi gan drie weken eeieden hetzelfde had ee- daan en men ongeveer wist. hoe het daar toeging. Maar iets uit de verte hooren of aan den lijve ondervinden is nog niet het zelfde. Het moratorium der blanken in Michigan had tot gevolg, dat andere sta ten geld moesten toezenden en zelf kort ln hun contanten kwamen te zitten en hoe meer staten er toe overgingen, hoe grooter de druk op New York. den geldstaat bij uitnemendheid, werd. zoodat men ten lange leste ook hier in de benauuwdheid kwam te zitten. Voeg daar nog bU. dat het pu bliek er de noodige steenen toe bijdroeg door deposito's op te eischen en geld thuis te bewaren, iets, waartegen al door Pre sident Hoover met man en macht gestre den is, maar zonder succes. Dat het pu bliek er toe over ging, was eenvoudig te danken aan het feit, dat men zoo lang zamerhand alle vertrouwen in het bank wezen verloren had. Rijk en geen geld! Toch is er geen sprake geweest van een paniek of heeft men queues gevormd voor de banken, behalve op Jl. Vrijdagmorgen voor de groote Bowery Savings Bank, want het Is bijkans bovennatuurlijk, hoe gauw een gerucht onder het menschdom bekend wordt. In den nacht van Vrijdag op Zater dag kondigde Lehman pas een bankvacan- tie af. Het gevolg van dezen plotselingen toestand, die aan de Duitsche „Krieg- zustand" van 1914 deed denken, was, dat een groot aantal lieden zich ln het zon derlinge parket bevonden van genoeg geld op de bank te hebben staan om er weken en maanden van te leven, maar niet eens genoeg geld op zak hadden om er twee dagen van te eten. met het vooruitzicht van zes dagen ln die conditie te moeten blijven doorgaan. En meteen kwam er de moeilijkheid bij om biljetten van eenigs- zins grootere waarde als een tientje of een twintig-dollar-biljet te kunnen wisselen Vooral den eersten dag deed het een beetje aan de paniek van de eerste Augustusdagen 1914 in ons land denken, toen een Haagsch taxi-chauffeur liever mijn visitekaartje dan een briefje van tien gulden aannam. De catastrophe van ons giro-systeem, eenige jaren geleden, waar bij ook duizenden zich plotseling van hun geld verstoken zagen en maar moesten zien hoe er te komen, ls eenlgszins te ver gelijken met hetgeen wij nu hier beleven. Alleen gaat het hier op veel grooter schaal en er is nergens meer geld te krijgen ten zij van een goeden vriend, die van zijn eigen armoedje wil afstaan. Ik was gister avond ten eten gevraaed bij een land genoot met eenige andere vaderlanders, onder wie Van Loon, maar het bleek, dat mijn gastheer precies over 138 centen be schikte en geen kans zag, een fatsoenlijk diner bij elkaar te krijgen. tenzU we ons tevreden wilden stellen met een paar pond aardappelen en enkele uitspruitende uien, dus werd de samenkomst met algemeene stemmen tot naler order uitgesteld wan neer het een of andere wettige ruilmiddel weer in omloop zou zijn gebracht Een vriend van me werd od dien gedenkwaar- digen Zaterdagmorgen wakker in het ge lukkige bezit van een heel kwartle. Dat ls niets bilzonders: de meeste menschen loo- pen veiligheidshalve met zoo weinig moee- liik contanten od zak Hij nam zijn ont- biit m een restaurant van Chllds op het Times Square en betaalde daar twintig cents voor Wat hij daarvoor kreeg? Een glas uitgeperste sinaasappel toast en kof fie Ja het is goedkoop leven den laatsten tlid maar dat zal nu wel afgeloonen zijn. Met de eene stuiver die hem overschoot, nam hij de ondergrondsche naar zijn bank om geld od te nemen voor de komende paar dagen en vond die eerioten. Od het kantoor waren eenige lui die een dollar per hoofd konden afstaan en op dié ma nier kreeg hii nog vijf dollar bii elkaar om de allemoodigste onkosten te bestrijden. Boe men aan geld kwam. Zooals het gewoonlijk met die dingen gaat. zijn de gefortuneerden met hun groote crediet er beter aan toe daD de minder rijken die altijd contant moeten betalen. De kranten staan letterlijk vol van voorbeelden hoe het den menschen ver gaan is en daar zijn gevallen bij die wer kelijk trael-komisch zijn Op Park Avenue, de duurste straat in New-York en waar voor het grootste deel schatrijke menschen wonen wist een familie bedienden incluis uit zeven personen bestaand tezamen niet meer dan twee dollar en acht en tachtig centen aan contanten op te diepen. Het zijn juist de kleinigheden die zoo halsbre kend zijn: onkosten voor een taxi haar knippen sigaretten, kortom kleine dage- lijksehe benoodigdheden die met klein geld betaald moeten worden. En hoe dat op loopt. weet men zelf ook vooral wanneer het een kleine week duurt. Den eersten dag was er ook niets met een chèque te bezinnen maar den volgenden dag kwa men alie groote winkels ln de stad met een bekendmakin- voor den dag dat zii die wilden accepteeren in goed vertrouwen od hun medemenschen. Zit stelden er echter de noodige voorwaarden aan en wel dat de koooers zich behoorlijk moesten kun nen legitimeeren en verder ee»n grooter bedrag oogaven dan waarvoor ztj kochten Want direct kwamen er duizenden staaltles van het men^eheillk vermjft voor den da? hoe aan geld te komen Er ver«chen«n bii - voo-beeld reizigers voor de loketten der stations om een kaartte naar een dichten gele,ar stat'on ai® tJ°wsrV of Wh't» Plains en die dan 'n too of 'n soo nf sifc wet een 1000 dollar biliet ter inwisseling aanboden. Het is jammer, dat men deze lieden niet AALSMEER. Vergadering der C. T. A. V. De Coöperatieve Tuinbjuw Aankoop Ver- eeniging hield haar jaarvergadering in „De Oude Veiling", onder leiding van haar vice-voorzitter, den heer C. Keessen A.W.zn Bij zijn openingswoord wees de voorz.tter op den steeds meer gedrukten toestand, waardoor ook deze kweekers-organisatie steeds meer in de verdrukking ls gekomen. Spr. spoorde de leden aan alle krachten in te spannen, opdat de vereeniging niet onder zou gaan in de algemeene malaise. Dan bracht de voorzitter nog hartelijk dank aan de Coop. Tuinbouwbank en de Raiffeisenbank voor haar loya'e medewer king in dezen moeilijken tijd. De heer Alb. Spaargaren Jbzn. las de notulen der vorige algemeene vergader ng, welke onveranderd onder dank werden vastgesteld. De rekening en verantwoording en het jaarverslag der leden in druk toegezonden aven geen stof tot besprekingen en wer en overeenkomstig vastgesteld. In de plaats van den heer Alb. Eveleens Wzn., die niet herkiesbaar was, werd gekozen als commissaris de heer Jb. Maarse Jbzn. In de vacature G. Harting Azndie be dankt had, werd als bestuurslid gekozen de heer Alb. Eveleens Wzn. De aftre dende bestuursleden, de heeren W. P. Barendsen, A. van Leeuwen en Alb. Spaar- aren Jbzn., werden bij acclamatie her- ozen, terwijl tot leden der Financiöele Commissie 1933 werden benoemd de heeren C. Tas Jzn., J. Bol en D. Man. Hierna volgde de uitloting van 8 obligaties ten name van: no. 37 Gebr. W. en A. Barend sen; 71 J. de Ridder; 65 Wed. G. Tas; 122 N. v. Erk; 84 J. C. M. Mensing; 133 K. Been Jaczn.; 74 Centrale Veiling; 28 H. W. J. Maarse. Nadat bij de rondvraag nog het een en ander was besproken volgde sluiting der vergadering. heeft kunnen aanhouden, omdat zl) zonder twijfel behoorden tot de groote categorie menschen, die door het oppotten van mun ten en biljetten een niet onbelangrijk aeel hebben bijgedragen tot den scheeven toe stand, waarin wij nu verkeeren. Zelfs des kundigen zullen zich aan geen schatting durven wagen hoeveel mlllioenen er op deze manier aan den algemeenen omloop onttrokken zijn. en zoo hebben gezorgd, dat het geld hoe langer hoe moeilijker te vinden was. Het ls natuurlijk heel gemakkelijk, ver wijten te maken maar na een grondige be- scnouwlng kan men het publiek geen on gelijk geven. Nog was men niet bekomen van den schrik om de eene omvallende bank of de andere plofte een paar straten verder in elkaar. En niet voor zulke heele kleine bedragen ook. maar voor sommen, die ln een land als het onze noodlottig zouden geweest zijn. Ik herinner me. dat twee jaar geleden de Bank of United Sta tes ten gevolge van speculatie en wanbe heer de deuren moest sluiten en dien- zelfden avond hadden de vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers in New- York hun maandelljksche diner. Wij allen gingen aan het uitrekenen hoeveel een dergelijk bedrag in ons muntstelsel verte genwoordigde en welk een uitwerking het ln ons eigen land zou hebben wanneer er een dergelijke krach plaats had. De Bank of United States tuimelde in elkaar voor een bedrag van 125 mlllloen dollar en de noodige duizenden inleggers zaten zonder een sou. Had het een vernietigende uitwer king op het zakenleven? Absoluut niet! Het was als een steen in een vijver een heftige plons wat rimpels en dan weer volmaakte kalmte. Dat was ook alweer ach ter den rug. Wat er verloren ging. Het aantal banken, dat ln de afgeloopen vier jaren over den kop is gegaan en het totaal bedrag aan betrokken geld ls zoo duizelingwekkend dat het in Europa niet dan met een ongeloovig glimlachje ont vangen kan worden. Van 1 Januari tot 31 December 1931 staakten 2290 banken met een totaal inlegzeld van 1.759.484.00 dollar hun betaling waarvan op den duur 271 weer heropend werden met een bedrag van 157.936 000 dollar zoodat ongeveer ander half milliard dollars in één jaar tijds voor goed verdwenen waren. De flnancleele elasticiteit van het land is buitengewoon groot maar tegen dergelijke schokken Is het toch op den duur niet bestand en bij voortgang zou zonder eenlgen twijfel iet heele systeem zoodanig ondermijnd gewor den zijn, dat er veel erger dingen waren gebeurd. Het noodlot heeft gewild dat de intrede van den nieuwen President juist samenviel met een allerhachelijksten tijd. Roosevelt heeft vanaf zijn verkiezingscampagne be loofd. dat hij zich zou beoalen tot het ver richten van daden omdat er een groote noodzaak voor bestond Hij heeft stand vastig en stelselmatig geweigerd zich vóór den 4den Maart met lets van ziln voorgan ger Hoover in te laten en daarvan de ver antwoordelijkheid op zich te nemen Maar vanaf het oozenblik dat hii den eed als de 32? President der V S had afgelegd heeft hii geen kostbaren tiid laten voorbij gaan maar ls hij direct aan den arbeid getogen tot laat in den nacht en den hee- len volgenden Zondag hetzelfde, waaroo Maandag de bankvarantie over het geheele land werd afgekondigd die als een ver lengstuk kon gelden voor de New-Yorksche van Lehman Sinds Zaterdag. Bijzonder moeilijk Is het een duidelijk beeld van den a'lerlaatsten toestand te geven omdat die elk uur veranderi en ge lukkig genoeg 1n betere richting Eerst was het nlan geweest, om plaatselijk nnodee'd „scrlo" eeheeten uit te geven ln dien ztn dat het Clearing Hmise een soort assignaat zou afgeven voor eiken dolla' »?n bank hii haar denoneerde De scrlnblMetten zou- den dus geen napieren zonder waarde zlin als de valutadaling destttds tn Du'tseHieoe liet ver=chiioer, maar eenvoud!? een nieuw soort dollars die niet door goud gedokt 7l(n Er bestaan onk niannen om eenvou dig nieuwe bond'banknoten te drukken d!e dat wel ziin gesteund door de enorme rijkdommen van de Feneral Reserve. Ho» dh alles zll de eenvoudige man on «traat wi"ht met snannln? on het moment dat hii weer iets in ziin handen kan kr|l?en om ziln welwillende vrienden af te betalen en niet zulk een armoedig gevoel te hebben. Concert. Het Fanfarecorps „Uiterweg" gaf een concert in „De Oude Veiling". Dit concert muebt zich in een groote belangstelling verheugen; de zaal was zoo goed als geheel bezet. Het corps vertolkte, onder leiding van den heer W. Maarse Kzn., een prach tig programma, waarvan elk nummer een welverdiend applaus ten deel viel. Ter afwisseling trad op de heer Rovo met zijn accordeon e e schap. Een conC T'.a ond waarop „U. F." met veel genoegen kan terugzien en het publiek veel te genieten werd gegeven. HILLEGOM. Ds. J. H. Mulder, alhier hoopt op 21 Mei te Rotterdam (Charlolsl in de Oude kerk aldaar bevestigd te worden door ds. D. A. van den Bosch, predikant bij de Haagsche Hervormde Gemeente. RIJNSBURG. De Tuinbouw. 't Gaat slecht met de grove producten. Het kan ook haast niet anders! Met dit mooie weer vliegt de jonge groenten naar boven tot schade van die tuinders die nog met fllnken voorraad winterproducten in hun schuur zitten. Met uien ging het zeer slecht; van f. 0.70 tot f1 per 100 KG. werd betaald. Breekpeen ging ook lager dan men zulks de laatsten tijd gewoon is, varieerend van f. 4.50 tot f6.10 per 100 K.G. Voor roode kool wordt van f. 5.10 tot f7.20 betaald; Gele kool van f. 2.60 tot f. 4.20. Knolselderle van f. 3.60 tot f. 4.90 per 100 ln de beste soort. Prachtige nitvoering van „D. W. S." De Chr. Gymnastlekvereen. „D. W. S." gaf ln het gebouw „Flora" onder leiding van den directeur, den heer P. van Dam, haar JaarHjksche uitvoering. Dat de zaal, niettegenstaande de slechte tijdsomstan digheden, zoo goed bezet was, is wel een bewijs van de belangstelling voor deze uitvoering. Nadat de leden der vereeniging, onder vroolljke marschtoonen van „Wilhelmina" het podium was opgemarcheerd, opende de eere-voorzitter de heer J. Bouman, na vooraf te hebben doen zingen Psalm 150 vrs 1, de bijeenkomst met gebed. Ter inleiding van „D. W. 8." sprak hij een kort openingswoord. Allereerst heette spr. namens „D. W. 8." allen welkom, doch in het bijzonder het bestuur van „Flora", dat bereidwillig de zaal afstond, den Burgemeester en Wethouder S. Scho- neveld, mevr. Peters, ds. Broekstra. dr. Jonker en mevr. Timmermans van Oegst- geest en ten slotte bestuursleden van de Rijnlandsche Turnkring, die door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling gaven. Spr. wenschte allen een prettlgen avond toe. Het verheugde spr. te kunnen mededeelen, dat het „D. W. S." dit jaar voor de derde maal mocht gelukken be slag te leggen op den wisselbeker van de Rijnlandsche Turnkring, zoodat deze thans definitief eigendom is. welke mededeeling met applaus ontvangen werd. Voorts deelde spr mede. dat ,J5. W. S." dit jaar haar 10-Jarlg bestaan hoopt te herdenken, ter gelegenheid waarvan dit jaar nog een feestuitvoerlng voor genoo- digden gegeven zal worden, alsmede een In alle opzichten extra-uitvoering voor ove rige belangstellenden. Het zeer uitgebreide programma, van bijna 3'/i uur, werd al direct goed inge zet met een nummer halteroefeningen voor Jongens, die hoewel eenvoudig, door hun rythme en onberispelijke uitvoering een goed beeld gaven, van wat verder te wachten stond. De daarop volgende biug- oefeningen voor dames, besloten met een tweetal mooie stands, waren al heel wat minder eenvoudig, maar niettemin verliep ook dit nummer uitstekend. Aardig waren de belde daarop volgende nummers „Zooals zij zingen" door meisjes, begeleid door een gramofoonplaat, de door de Radio zoo bekend geworden kinderplaat en ee n,,Les aan de kleintjes" door kleu ters. Een zeer mooi nummer vormden de staafoefeningen door heeren, waarbij vooral door de verlichting in diverse kleuren een zeer aardig effect verkregen werd. Het paardsprlngen voor Jongens en de knotsoefeningen voor dames vielen ook zeer in den smaak, al hadden de dames bij dit laatste nummer nog al eens moeite hun juiste plaats te bewaren. Eenige jeugdige leden boden na dit nummer, namens de vereeniging den di recteur een fraaie bloemenmand aan, on der hartelijke bewoordingen van den voorzitter, den heer H. Heemskerk. Als slotnummer vóór de pauze volgden brugoefenlngen voor meisjes, waarbij eveneens keurig werk geleverd werd. Het bleek wel, dat de mooiste en zwaarste oefeningen voor na de pauze waren be waard. Hiertoe behoorden niet het minst die aan rek en brug voor heeren. De heeren bleken hierin goed thuis te zijn, terwijl de verschillende oefeningen nagenoeg zonder mislukkingen en keurig verzorgd werden uitgevoerd. Deze oefeningen vooral getuigden van veel voorbereiding en ge stadig werken. Een prettige afwisseling vormde het be hendigheidsspel voor kleine meisjes, als mede een gecostumeerd Boerendans; e, eveneens door meisjes. Ook de dames had den gelegenheid zich op bijzondere wijze te onderscheiden, allereerst in staafoefe ningen met heeren. maar daarnaast ook in de zeer levendig uitgevoerde oefening met knotsen, waarin lampjes met rood en wit licht, genaamd „Vereenigingskleuren" en ten slotte ln vrije oefeningen in vloeende vorm. zeer fijn afgewerkt. Een ingevoegd extra-nummer acrobatiek uitgevoerd door den directeur met een zes tal oudere leden, gaf ongeioofelijke staal tjes te zien van het werken van deze heeren. en meermalen hadden de daaraan medewerken, niet het minst den directeur, een hartelijk applaus ln ontvangst te ne men. Lag het niet in ons voornemen na men te noemen van hen, die zich bij zonder onderscheiden hebben, men zal 't b'llUken dat wil hlerbll een enkele uit zondering maken en wel voor het meisje Verheij en den Jongen Heemskerk. Zoo niet de longste zullen zit zeker wel de kleinste medewerkers geweest zijn dien avond, maar hun parmantigheid en de ernst waarmede zij de diverse oefeningen uitvoerden waren meermalen oorzaak van een lachsalvo, o.a. in Paardsprlngen en Boerendans] e. Om 111/4 uur meende de eere-voorzit ter den tijd gekomen de bijeenkomst te sluiten, waarbij de slotstand verviel. Als tolk der vergadering dankte spr. „D. W. S." voor het vele schoons, soihs ongelooflijk mooie, dat dien avond gebo den was Spr. meende den dank, jegens „D. W. S." en inzonderheid haar direc teur, door het uitroepen van een driewerf „Lang leve D. W. S. en haar directeur" door de aanwezigen, te moeten vertolken. Spr. wenschte den heer van Dam nog vele werkzame jaren bi) „D. W. S." toe. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan „Wilhelmina" en haar voorzitter, den heer P. van Delft, voor de wijze waarop deze de aanwezigen met de uitgevoerde mu ziek hadden bezig gehouden. Nadat ten slotte nog was gezongen „Een vaste burcht is onze God" eindigde de heer Bouman met dankgebed. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba, dochter van G. van Zuijlen en C. Ouwehand Jan, zoon van Jan Boekee en Anna Zwaan Nlcolaas, zoon van Nic. Ouwersloot en W. C. v. d. Kwaak Dirk, zoon van G. Bouwman en P. van Duljn. Overleden: Hendrik Colljn. oud 3 mnd. Getrouwd: Abraham de MoolJ, 25 jaar en Prijna Cederhout, 23 jaar. SASSENHEIM. Vergadering ingelanden Berg- en Daal- polder. In hotel „Het Bruine Paard" vond de vergadering van ingelanden plaats van den Berg- en Daalpolder onder leiding van den heer Joh. C. van Relsen, Aanwezig waren Ingelanden, die in totaal konden uitbren gen 34 stemmen. Het maximum aantal stemmen, dat kan worden uitgebracht be draagt 66. De notulen werden vastgesteld. Door de commissie voor het onderzoek der rekening over 1932, bestaande uit de hee ren A. C. van Ruiten, Joh. Damen en G. Hoogervorst, werd rapport uitgebracht over haar controle. De stukken waren ln orde bevonden. De rekening werd hierna vastgesteld na toelichting van eenige posten door den voorzitter, aan inkomsten op f. 2171,96 en aan uitgaven op f 1510,86. Het batig saldo bedroeg derhalve f. 661,10. De omslag, welke voor 1932 was geraamd op f. 10.00 per HA., bleef ongewijzigd. De schuldrest van de ieening, aangegaan ten behoeve van de machinale bemaling, is thans f. 4050.00. De leening was oorspron kelijk groot f.4500. Telkenjare bedraagt de aflossing f.225, zoodat de levensduur der ieening 20 Jaren is. De begrooting voor 1933 werd vastgesteld aan Inkomsten en uitgaven op f. 2321,54. De post „Onvoor zien" werd geraamd op f. 711,91, welk be drag vermoedelijk het batig saldo zal zijn van de rekening over 1933. De omslag werd voor 1933 begroot op f 9 per H.A.. makende over de grootte van den polder, zijnde 122.22.24 H.A., f. 1100.01 Door de Spoorwe gen zal worden bijgedragen In de bema- lingskosten f. 60.41. De voorzitter deelde nog mede dat de machinale bemaling, welke thans ruim twee jaren ln werking is, ten volle aan de verwachting beant woordt. De kosten van deze uitstekende bemaling zijn thans niet hooger dan de kosten van de vorige bemaling door middel van den windmolen. Vervolgens had de verkiezing plaats van een poldermeester wegens bedanken als zoodanig van den heer S. P Warmerdam. Alvorens tot stemming werd overgegaan, bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer 8. P. Warmerdam voor de buitengewone verdiensten voor den polder. De vergadering stemde hiermede ten volle in. In deze vacature werd voorzien, na een schriftelijke stemming, door benoeming van den heer A. C. van Ruiten, die de be noeming aannam Het stembureau bestond alt de heeren H Slegtkamp. W de Ruliter en A. Berg. Tot leden der commissie voor het onderzoek der rekening over 1933 werden benoemd de heeren Joh. Damen, A Berg en G. Hoogervorst en tot plaatsver vangende leden de heeren W. de Ruljter, H Slegtkamp en Th. G. Romeijn. BH de rondvraag hadden besprekingen plaats aangaande de bemaling. - Hierna volgde sluiting door den voorzitter. 0 VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Voorschotten bijz. scholen - Nieuwe straatnamen - Kattenlaan verdoopt Wijziging politieverordening - Werkverschaffing. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Na opening der zitting werden de notu len der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Een aantal ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen was een verzoek van het bestuur van het „Groene Kruis" om gratis gebruik te mogen maken van de gymnas tiekzaal voor het houden van een moeder- cursus. Waar deze cursus reeds is aange vangen hadden B. en W. reeds voorlooplg toestemming verleend omdat hiertegen n mmer, bij vorige gelegenheden, bezwaren waren ingebracht. Aldus goedgevonden. Mej. C. M. Teljeur, onderwijzeres aan de openbare school (Dorp) verzoekt wegens huwelijk per 1 Mei a.s. ontslag. Dit verzoek was ten onrechte gericht aan B. en W. De raad verleende mej. C. M. Teljeur ontslag op een nader door B. en W. te bepalen datum. Tot slot werd voor kennisgeving aange nomen een dankbetuiging van den heer L. A. Mooten voor een verleende gratifi catie ter gelegenheid van zijn jubileum. De navolgende voorschotten kosten van instandhouding bijzondere scholen worden verleend: Christelijke school f.3168 44; Ge- ref. school f. 1571.44; R.-K. Jongensschool f. 2117,61; R.-K. Meisjesschool f. 1967.50; R.-K. Meisjespensionaat afd. G. L. O. f, 382.28; R.-K. Meisjespensionaat afd. Ulo. f. 533,60. Over het jaar 1930 wordt aan 't bestuur van de H. Catharina van Senen, gevestigd te Bijdorp een vergoeding verleend van f. 773.72. Het bedrag per leerling ls be paald op f. 26.68 en het getal leerlingen op 29. Op zijn gedaan verzoek wordt aan den heer mr. N. Vernède eervol optslag verleend als voorzitter van de commissie van toezicht op den gem dienst der ar beidsbemiddeling en werkionsheidsverzeke- ring en met op één na alg. st tot voor zitter van dear commissie benoemd de heer BEDEN! „Concordia": Kinderoperette „Reepel- steeltje". 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Chr. Geref. Jongel. Ver., prof. G. Wisse; 8 1/4 uur. Schouwburg; Leidsche Studenten Too- neelvereenlging „D.E.D li." met „Mann 1st Mann" 8 uur nam. N 0 0 r d w U k-a a n-Z e e (Jullanaweg); S.G.P. Sprekers de heeren Weeda en Over. duin. Vit uur nam. Zaterdag. Langegracht 95: Verg. aandeelhouders N.V. Stoomglstfabrlek en Distilleerderij „De Valk" vh. T. H. Rltman en Co. 3 uur nam. „Zomerlust": Selsklp „FryslAn". Opfle ring fen „De Ald-boer op de Koalpleats", 8 üre. Zondag. Nutsgebouw: „De Dageraad". 8pr. de heer C. de Dood. 10'/t uur voorm. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Rotter- damsch Hofstad-Tooneel met „Boelje"; 81/4 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bloscnoo Hooeewnerd, 8 u nam.; „Die drei von der Tankstelle". Zondag nam 2 uur 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Thpater Stationsweg 8 uur nam.: „Wie sage ich's melnem Mann". Woensdag en Zaterdag nam 2 uur, Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur Trianon-Theater Breestraat 8 u nam.: „Aus dem Tagebuch elner Trauenartzln". Woensdag en Zaterdag nam 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen Halftwee tot 3 uur nam Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam Donderdags: Inst v Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Maart tot en met Zondag 2 April a.s. waargeno men door de apotheken; P. du Crolx, Rapenburg 9, telef 807 en J. E. B. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. J. van Santbrink, commies bij den Raad van Arbeid te Leiden. Bij het geven van namen aan straten zeggen B. en W. dat zij de straat, die loopt van de Burgemeester Treubstraat naar de Burgemeester De Kempenaerstraat den den naam willen geven van Willem de Zwijgerlaan. Verder de straat van de Burgemeester Treubstraat naar de Hyachlntstraat den naam te geven van Van Kempenstraat, ter herinnering aan de familie van Kempen, de stichters van de zoo belangrijke zilver industrie in deze gemeente en aan de straat parallel loopende aan de Wijngaar denlaan, achter de Geref. school den naam van Duivenvoordestraat, ter herinnering aan den naam Duivenvoorde, zoo bekend ln de geschiedenis van onze gemeente Ten slotte de Kattenlaan om te doopen In Bij dorpstraat. Hoewel B. en W. over het al gemeen geen voorstanders zijn de namen van straten te veranderen, bestaat daar tegen in het gegeven geval geen bezwaar, omdat de naam Kattenlaan geen histori sche beteekenis heeft en de bewoners dien gaarne door den meer zeggenden naam van Bijdorpstraat zagen vervangen. Aldus wordt besloten, nadat de voorzitter nog mededeeling heeft gedaan van een schrij ven van den directeur van het Kon Huls archief, dr. N. Japlkse, Inzake den naam van Willem de Zwijger. Er was gedacht aan een scheldnaam en hierover gesproken. Dr. Janlkse deelde dit bezwaar niet te meer daar deze naam tijdens zijn leven In gebruik was, hetgeen nader werd aange toond. Hierna stelden B. en W. voor art. 33 der politieverordening te wijzigen en deze 'e doen luiden: „Het is verboden op of aan den openbaren weg vertooningen te geven, redevoeringen te houden of met behulp van eenlg toestel te doen houden, of mu ziek of liederen, spreekkoren daaronder be grepen, ten gehoore te brengen, tenzij met vergunning van den burgemeester en met inachtneming van de door dezen daarbij in het belang van de openbare orde en veiligheid te stellen voorwaarden." De heer J. Braggaar vraagt of de nood zakelijkheid was gebleken om dat artikel te wijzigen. Hij zou gaarne een nadere verklaring zien. HII voelt rilt aan als ge richt tegen zijn richting omdat een auto muziek verspre'dde, waarachter de politie heeft gezeten. Hij zal tegen dit voorstel moeten stemmen. De voorzitter moet deze meening tegen spreken. Het gaat om geen bepaalde rich ting. De openbare straat ls allereerst voor het verkeer. Met dit artikel kan zoo nood'? worden ingegrepen wanneer zich feiten voordoen; men weet niet waarop men in de toekomst vergast wordt. Nadat wethouder J. A. Mens nog heeft meegedeeld, dat bij geen bezwaren verlof zal worden verleend, wordt het voorstel goedgevonden met de stem van den heer J. Braggaar tegen. De heer A. Doeswljk heeft een verzoek lnged'end een straat te mogen aanlegger parallel loopende met den Leldsehewpg an deze kosteloos te zullen overdoen aan de gemppnte. Aldus goedgevonden Besloten wordt van het R -K Armbe stuur aan te Knopen een stukie grond aan de Wlineaardpnlaan groot ongpveer 1™' viprk. meter teeen een nrHs van f 2 0- vierk. Meter en dit te bestemmen voor n-v aanleggen van een plantsoen De koster ziln geraamd 00 nnepvppr f 5000. De heer J J DHkmnn of nader hand grond moet worden afgestaan voo een aan te leggen straat tegen het terr i'*

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6