uefftóche Slaolie ggg LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 29 Maart 1933 DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 29 MAART—5 APRIL 1933 20 UUR M. T. KUNST EN LETTEREN. Kan men het weer kunstmatig beïnvloeden? SPREEKCEL. DUITSCHLAND. Het gevaar Bronswijk bijgelegd. Een scnrijven der bisschoppen. Na een onderhoud met zijn collega Goe- ring is öe nooicueider van den BianiHeim, munster oeiate, gisteren onmiddellijk naar Brunswijk vertrokken, om de Incidenten tusscnen SA. en Stanlhelm ter plaatse te onderzoeken en bij te leggen, naaat de mi nisters net eens geworden waren. Naar uit de kringen van den Stahlhelm worat gemeld, was ook de groep Brunswijk tot nog toe met overgegaan tot net opne men van nieuwe leden. Weliswaar meiaden zien in de laatste dagen tal van personen aan, om in de organisatie te worden opge nomen. Deze worden echter, naar de Stahl helm verzekert, vóór zij opgenomen wor den altijd wekenlang aan een strenge proet onderworpen. De opneming van een Marxist, of van een Marxistiscne groep in den Stahlhelm. is reeds daarom uitgesloten, omdat volgens de statuten van den Stahlhelm elke aan vraag aan een zeer zorgvuldig onderzoek onderworpen wordt, omdat de candidaten een proeitijd van verscneidene maanden moeten doormaken, en omdat deze uit de oude leden van den Stahlhelm twee erken de borgen moeten meebrengen, nog voor zij tot den proeftijd toegelaten worden. De incidenten, die tot de botsingen in Brunswijk geleid hebben, speelden zich, volgens de uiteenzetting van den Stahl helm, zoo at, dat 's avonds, na afloop van den arbeid, c.a. 6 uur 1100 menschen sa menschoolden voor het lokaal van den Stahlhelm, om zich op te geven als lid. Daar het in ontvangst nemen van de aanmeldingen natuurlijk geruimen tijd in beslag nam, werden de wachtenden op straat door leden van den Stahlhelm in twee rijen opgesteld, opdat de orde niet zou worden gestoord. De candidaat-leden zijn echter niet in gesloten gelederen op gemarcheerd. Overigens vindt de Stahlhelm de bestor ming van de kazerqe dei' hulppolitie van den Stahlhelm. die met de ontwapening van den Stahlhelm eindigde, zeer betreu renswaardig. Betoogd wordt, dat de Bond van Front soldaten zich van zijn zelfstandigheid bij de inrichting van zijn interne verhoudin gen niet zal laten berooven. Een onderzoekscommissie is Seldte onJ middellijk gevolgd naar Brunswijk en na een beraadslaging die meer dan vijf uren heeft geduurd, werd het volgende officieele communique uitgegeven: De Rijksregeering erkent dat de door den minister van Binnenlandsche Zaken van Brunswijk, Klagges, tegenover den Stahlhelmgouw Brunswijk genomen ener gieke maatregelen gerechtvaardigd zijn. Nadat de Rijksminister van Arbeid, Franz Seldte. als eerste bondsvoorzitter van den Stahlhelm een disciplinair onderzoek in deze aangelegenheid had toegezegd en nu het gevaar voor een illegale actie van Mar xistische organisaties onder valsche dek- namen is terzijde gesteld, zal n\nister Klagges het voor het land Brunswijk uit gesproken verbod van den Stahlhelm per 1 Anril a.s opheffen. Rijksminister Seldte keert heden per vliegtuig naar Berlijn terug. Na de conferentie werden van de onge veer 1350 in het gebouw van het plaatse lijke ziekenfonds gearresteerden 1200 weer op vrije voeten gesteld. In arrest werden nog gehouden de Stahlhelmleiders en 80 Marxistische functionnarissen. Onder het opschrift: „Een ophelderend schrijven" wordt een schrijven gepubli ceerd van den leider van de landelijke or ganisatie Schrader aan den tweeden bondsleider van den Stahlhelm, Duester- berg. gedateerd op 20 Maart. Dit schrijven wordt gepubliceerd in de „Braunschwei- gische Landeszeitung". In dezen brief wordt o.a. gezegd: In de laatste week ben ik verscheidene malen urenlang bij minis ter Kuechenthal geweest. Ik heb getracht hem duidelijk te maken, dan, wanneer hij zijn eischen bij den minister van binnen landsche zaken Klagges niet kan door zetten, hij mij een bericht moet geven, daar ik dan binnen 24 uur, wanneer het ernstig is met 1000 goed-geuniformeerde Stahlhelmers voor het ministerie of waar elders hij het noodig mocht achten, zal opmarcheeren om druk op de nationaal- socialisten uit te oefenen en te verhinde ren. dat het zwart-wit-roode strijdfront door de nat'onaal-'ociallsten van de been wordt geloopen. Volgens mijn meening mag kameraad Seldte niet in de eerste plaats mimster van arbeid zijn. maar moet hij de trouwe Eckart van den Stahlhelm zijn, wiens eerste en eenige plicht op dit oogenblik daarin bestaat, op Hitier en den rijkspresident druk uit te oefenen, op dat op alle gebieden bij het bezetten van posten voldoende rekening wordt gehou den met den Stahlhelm. Tegenover de N S. D_A P. helpt alleen de uiterste brutaliteit. Ik houd het voor verkeerd den landbonden op het oogenblik aan te raden voorz'chtig te zijn met opnemen van nieuwe leden Ik zal naar alle waarschijnlijkheid hier in de stad Brunswijk in de eerstvolgende dagen een .Arbeiter-Kameradschaft" van onge veer 120 man van de Buessingfabrieken opnemen. Deze arbeiders zijn tot voor eenige dagen communisten geweest. Ik doe dat hier zoo: deze lieden worden niet ondergebracht in reeds bestaande plaat selijke groepen. Zij vormen een eigen plaatselijke groep; tot leider wordt een sedert ruim 10 jaar trouw Stahlhelmarbei- der uit die fabrieken benoemd De lieden worden gekleed en onmiddellijk geheel sportief bewerkt. Hedenavond krijgen in de verschillende hoeken van mijn lande- lijken bond de leiders bevel, gedwongen onder druk van de hulppolitie van den Stahlhelm. in de meest verschillende stri ken zulke nieuwe plaatselijke groepen te vormen. De bisschopsconferentie van Fulda heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin het volgende voorkomt: „De opperherders van de Duitsche bis dommen hebben om afdoende redenen in de laatste jaren tegenover de nationaal- soclallstische beweging 'n afwerende hou ding aangenomen door verboden en waarschuwingen. „Thans moet worden erkend, dat door den hoogsten vertegenwoordiger der rijks regeering. die tevens de gezaghebbende leider van die beweging ts. openbare en plechtige verklaringen zijn afgelegd, waardoor de onschendbaarheid van de Katholieke geloofsleer verzekerd en met de rechten der Kerk rekening gehouden wordt „Zonder de in onze vroegere maatregelen veroordeelde punten, die uit godsdienstige overweging aanleiding gaven tot waar schuwingen op den achtergrond te stellen, gelooft het Episcopaat daarom, het ver trouwen te kunnen koesteren, dat de hoo- gergenoemde algemeene verboden en waarschuwingen niet meer noodzakelijk te achten zijn. Geldig blijft de waarschu wing aan de politieke en dergelijke veree- nigingen, in het Godshuis en bij kerkelijke verrichtingen, uit eerbied voor hun hei ligheid, te vermijden, wat politieke of partijdemonstratie zou kunnen lijken en daardoor aanstoot geven." Het verbod der sociaal-democratische pers in Pruisen is voor onbepaalden tijd verlengd. De Saksische commissaris van binnen landsche zaken heeft besloten dat. de eerste Mei voortaan niet meer als arbei- dersfeestdag en wettelijk vrije dag gevierd zal mogen worden. In het concentratiekamp bij Stuttgart zijn thans reeds 1500 politieke gevangenen ondergebracht. Zij zullen eerst op het terrein zelf te werk worden gesteld bij den aanleg van wegen. FRANKRIJK. Debat over de buitenl. politiek uitgesteld. De Kamer heeft gisteren met 369 tegen 212 stemmen de interpellatie over de bui- tenlandsche politiek sine die uitgesteld, na een redevoering van Paul Boncour en het ingrijpen van Daladier, den minister president Franklin Bouillon verzocht on middellijk behandeling van een motie tot bespreking van de buitenlandsche politiek maar minister Boncour zeide, dat de Kamer niet onvoorbereid was, want dat hij de commissie van buitenlandsche zaken volledige inlichtingen verstrekt had. Bovendien zou hij heden nogmaals voor die commissie verschijnen. Een open baar debat op dit oogenblik was niet in het belang van Frankrijk, want de inter nationale toestand was ernstig en men sprak reeds met veel te groote lichtvaar digheid over mogelijkheden wier aan kondiging een ongerechtvaardigde onrust teweegbracht. Frankrijk moest op dit oogenblik bovenal zijn kalmte bewaren. Na eenige opmerkingen van de rech terzijde, die op behandeling der interpel latie bleef staan, greep Daladier, de mi nister-president, persoonlijk in. Hij zeide, dat niets zonder medeweten van de Kamer beslist of geteekend zou worden en hij gaf de verzekering, dat de Kamer vóór het einde van de legislatieve periode een dag zou krijgen voor een al gemeen debat over de buitenlandsche po litiek. dat nu echter nog ontijdig was. Spr. roemde verder de oprechtheid van MacDonald en verklaarde onder groote toejuiching: ,De Fransche regeering heeft van niets afstand gedaan, maar evenmin iets verzuimd. Zij was en blijft besloten alle onderhandelingen tot organisatie van een büjvenden vrede te aanvaarden en zij wilde woorden van internationale ver standhouding. waartegen een bepaalde soort van nationalisme staat, niet af wijzen." RECLAME KWALITEITEN =$gf 8170 ALEXANDER SCHMULLER f Een bekend violist heengegaan. Na een langdurige ziekte is heden te Amsterdam op 52-jarigen leeftijd overleden de bekende violist Alexander Schmuller. Schmuller werd in 1880 te Moryr in West-Rusland geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd begon hij zijn vioolstudie en is reeds als 10-jarige knaap met succes in 't openbaar opgetreden. Zijn vioolstudies vol tooide hij bij Auer te Petersburg en ver volgens trad hij met veel succes als solist in verschillende plaatsen in Rus'and op. In 1908 vestigde hij zich te Berlijn, waar hij eveneens groote successen boekte. In 1914 kwam hij op uitnoodiging van dr. Röntgen als hoofdleeraar voor viool en ensemble-spel aan het Conservatorium naar Amsterdam. Behalve a's ho ;»fd'e:raar, in welke functie hij zeer werd gewaar deerd vooral als peadagoog, is S hmu Ier in ons land zeer bekend geworden door het naar voren brengen van de viool composities van Bach. Verschillende mo derne viool-composities heeft hij hier ten doop gehouden o.a. van Prokowjeff. Als Rus van geboorte had hij groote bewon dering voor het werk van de jonge Russische componisten. Zijn heengaan betcekent voor de muziek wereld in Nederland een groot verlies. Wettelijk ingeschreven. Bureau */d Indusfrieeten- Elgendom o«d«- 64222 TIJDSCHRIFTEN R.K. Bouwblad. Het R.K. Bouwblad opent met e n ar tikel over de nieuwe kerk van ds H.H. Monuïphus en Gondulphus te Berg en Terblijt, architecten ir. F. P. J. Peutz en W. Sprenger. Pastoor J. Morel vervolgt zijn artikelen over den adel van het hand werk. De periodieke kleinere artikelen vullen het nummer aan. NIEUWE UITGAVEN. ENGELAND. Dc nieuwe Britsch-Indische constitutie. In het Lagerhuis zijn de debatten betref fende het voerstel der regeering inzake machtiging tot het instellen van een com missie uit Hooger- en Lagerhuis voor de constitutloneele hervorming in Indië voor dat het parlement verzocht zal worden een beslissing te nemen, ingezet. Sir Robert Home '.egde den nadruk op de vitale beteekenis van de safeguards, daar deze een systeem van parlementaire democratie gaven aan 350.000.000 menschen in een tijd. waarin vele landen geen par lementaire democratie bezitten en onder dictatuur staan. Van dit standpunt uit gaande. oefende sDreker critiek uit op veie punten van het Witboek. Sir John Simon verklaarde, dat het volkomen duidelijk was. dat het in de be doeling lag. dat Engeland in politiek op zicht gebonden was aan een eerlijk uit voeren van de politiek, gelijk deze in het Huis was uiteengezet door wijlen Montagu, toen die nog minister voor Indië was. De methoden en voorwaarden kunnen vrijelijk worden besproken. het doel staat vast. Het is buiten kiif dat er risico bestaat in iedere poging om de omstandigheden van de vol keren te verbeteren. Spr. hoopte dat de ge legenheid geschapen zou worden dat de groote Indische vorsten een grooter aan deel zouden nemen dan tot dusverre. Na vervolgens gewezen te hebben op de pun ten. waarbij gesproken kon worden van een verschil tusschen het rapport van de commissie en het Witboek verklaarde Sir John Slmon. dat hij zich bewust was van de moeilijkheid, die ontstaan zou wanneer- van het huis gevraagd zou worden van daag of moreen over het Witboek te stem men, doch dit was niet het geval. Vandaar het voorstel tot het instellen van een com missie uit Hooger- en Lagerhuis. Deze commissie zal het Witboek voor zich vin den. niet als het in te dienen wetsontwerp, maar als een uu»enzetting van het stand punt der regeering. RUSLAND. Onderzoek naar de Duitsche K. P. D. Naar uit Moskou wordt gemeld, is dooi de controlecommissie van de Komintern een bijzondere commissie gevormd onder leiding van Bela Kun, welke de werk zaamheden van Thaelmann als leider der K.PD. zal nagaan. Behalve een onderzoek naar de politieke activiteit van Thael mann. za! ook de financieele toestand der K.P.D. worden gecontroleerd. De commis sie heeft uitgebreide volmachten ont vangen. De nieuwe leider der KPD.. Heinz Neu mann, die, naar het schijnt in Spanje verblijf houdt, heeft instructie ontvangen naar Moskou te komen, om daar rapport uit te brengen over den toestand in Duitschland. Jaarboek Nederlandsche Reisvereeniging 1933. Wij ontvingen liet Jaarboek 1933 van de N.R.V. dat er dit jaar weder bijzonder verzorgd uitziet. Naast de gewuiie offi cieele V_reenigingsbe.-i.hten bevat het een aantal artikelen, we.ke ook voor den alleen- reizenden toerist van groote waarde'zijn. In dit verband noemen wij bijzonder de artikelen, „Hoe men het voordeeligst in alle landen reist", Douanebepa ingen voor rookers, Posttarieven in het Buitenland naar Nederland: Pasvisa, enz. Vele gegevens kan iedere toerist ook vinden in de meer dan 170 programma's van de door de N.R.V. voor 1933 nu reeds uitgeschreven reizen, waaronder de groote Generale R izen tiaar Lugano, den Rijn, Budapest en Weenen, de Jeugd- Voet en Zeereizen. Een aantal goed geslaagde illustraties verlucht het bijna 400 pagina's bevattende bock. '-Wl-II®!:!lili Steunt met Uw va ven he* Leid-ch Crisis-Comité ZUID-AFRIKA. Het coalitie-kabinet Een landbouw plan. Volgens de „Times" zal het coalitie kabinet er aldus uitzien. Nationalisten: generaal Hertzog (pre mier); Havenga (financiën); generaal Kemp (landbouw); Plrow (spoorwegen), Grobler (inlanderkwesties); Fourie (ar beid). Zuid-Afrikaansche partijgeneraal Smuts (justitie en landsverdediging); Duncan mijnwezen en binnenlandsche zaken); Hofmeyr (binnenlandsche zaken ol mijnwezen); Conroy (prov.) Stuttaford (minister zonder portefeuille); Clarkson (posterijen). Van de ministers komen er zes uit de Transvaal, drie uit de Kaapprovincie, twee uit den Oranje-Vrijstaat en een uit Natai. Een der voornaamste Zuid-Afrikaanscne economen, dr. Van der Horst, publiceert in „Die Burger" een plan om den Zuid-Afri- kaanschen landbouw van zijn drukkenden schuldenlast te bevrijden. Hij acht dit van belang in verband met de ingrijpende economische wijzigingen, die hij gedurende de komende tien jaar in Zuid-Afrika ver wacht, en omdat hü den landbouw be schouwt als de basis van het economische leven van het land. Dr. v. d. Horst stelt een soort vijf-jaren plan voor, gedurende welke periode de landbouwhypotheken uit particuliere han den overgaan naar een staatsinstelling, genaamd het Landbouw-Schuldenfonds. Hiervoor zal noodig zijn de uitgifte van staatsobligaties, voldoende om te voorzien in den geheelen schuldenlast van den landbouw in Zuid-Afrika, die geschat wordt op ongeveer 120 millioen pond sterling. Aan het einde van de vijf jaar zal uit 't Schuldenfonds begonnen worden met de afbetaling der hoofdsommen, waarmee dan nog 43 jaar gemoeid zal zijn. Na 48 jaar zal dus de geheele landbouw bevrijd zijn van zijn totale schuldenlast, terwijl de staat inmiddels verschillende maatrege len ten bate van het landbouw als het op heffen van drukkende en demoraliseeren- de tarieven, het verleenen van subsidies enz moet treffen Als tegen-prestatie tal de landbouwbevolking dan bescbikk-nde over een gesaneerd bedrijf instaat zijn voor een zeer belangrijk deel bij te dragen in de belastingen, waaruit de Staathuis houding wordt gevoerd. EERSIE KV.' ©VOLLE. MAAN (A UUSTE KVMTT1ER NIEUWEHAAN ZUID VENUS© HARS® JUPITER© SATURNUS© Sterretijd 8 u. 27 min. Drie maantjes vindt men op het laatste kaartje van deze maand. Mars staat nu vlak bij Regulus van den Leeuw. Spica, de helderste ster van de Maagd, komt om streeks 8 uur op deze week. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid net Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer ts wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en net gelaar naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter ötj sterrekaarten dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen Wil men nu ov ue sten ebeelden aan den üosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorlzon waat OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aaD net einde van den Kleinen Been van den toeschou wer is afgewend men zal dan voor het NO-lfjke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien juist zoo als zij aan den hemel staan De sterren in bovenstaand Kaartje die een gekarteiden rand hebben zijn van de le grootte of helderder: de *1" ronde stiDDen ziin sterren van de 2e grootte en al de andere kleinere stiopen ziin sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. li. In het vorige artikel over bovengenoemd onderwerp heb ik met enkele woorden er op gewezen, dat sommige heden, die be weren een methode te hebben gevonden, volgens welke zij het weer zouden kunnen beïnvloeden, van meening zijn, dat een geringe reactie voldoende zou kunnen zijn om groote gevolgen te hebben. Zij gronden deze meening op twee feiten, die wij vooraf moeten nagaan, voordat wij onder zoeken in hoeverre deze menschen gelijk kunnen hebben. Het is reeds lang uit scheikundige onderzoekingen bekend, dat bepaalde scheikundige omzettingen alleen dan plaats hebben, wanneer een stof, kataly sator genoemd, aanwezig is, die weliswaar niet bij de omzetting gebonden en dus op gebruikt wordt, maar die als het ware de onmisbare medewerker is, welke de omzet ting inleidt en geleidelijk doet verloopen. De hoeveelheid van deze stof behoeft slechts heel gering te zijn, daar de stof niet gebonden wordt maar geregeld beschik baar blijft om het omzettingsproces aan den gang te houden. Deze katalysatoren bewijzen ons dus, dat de toevoeging van een zeer kleine hoe veelheid van een bepaalde stof ln staat is processen in te leiden en te doen verloo pen. Daarop zou inderdaad het beginsel- „kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen", van toepassing zijn. Nu vindt men dit beginsel op een half scheikundig, half natuurkundig terrein zoodanig terug, dat men zich inderdaad kan afvragen: kunnen kleine oorzaken tn den dampkring groote gevolgen hebben? Wanneer men n.l. een potje zeer zuiver water tijdens vriezend weer buiten zet en het eenige uren rustig laat staan, kan het gebeuren, dat het water tot een tempera tuur onder nul afkoelt zonder te bevriezen. Werpt men dan een korreltje ijs in dit z.g. onderkoelde water, dan zal men zien, dat zich ineens door de geheele massa water ijs vormt. Het heel kleine beetje ijs, in het water gebracht, was dus voldoende om het be vriezingsverschijnsel, dat in verhouding tot het inleidende verschijnsel: het vallen van een korreltje ijs in het water, heel groot is. in gang te zetten. Inderdaad kunnen wij hier dus spreken van een kleine oorzaak, die groote gevolgen heeft. Het onderkoelde water zal ook plotseling tot ijs stollen, wanneer men er even In roert of er aan schudt. Dit is alweer een geringe aanleiding, die tot hevige gevolgen leidt. Men kan zich nu afvragen: komen in den dampkring verschijnselen voor, die hiermede overeen komen en waarvan men kan aantoonen, dat een geringe aanleiding- groote gevolgen heeft? Dit schijnt inderdaad zoo te zijn. De ijzel b.v. is onderkoeld regenwater, dat bij den aanslag tegen den grond bevriest. Er komt dus wel eens onderkoeld water in den dampkring voor. Men moet evenwel oDoassen, dat men hierbij geen onjuiste gevolgtrekkingen maakt, dat men eener- zijds de kracht van de „kleine oorzaak" rret onder- en die van de gevolgen over schat. Wanneer wij b.v. zien, dat onder zekere omstandigheden een blauwe hemel binnen weinige oogenblikken bedekt wordt door een laag van nevelwolken, dan Hikt het wel, dat een geringe oorzaak in staat is geweest tot uitgebreide gevolgen. Im mers wij hebben tevoren niets zien ge beuren, de hemel was blauw, even later was hij bedekt. Er kan dus geen krachtig verschijnsel zijn geweest, dat de aanlei ding was tot die wolken-vorming! Maar deze gevolgtrekking zou onjuist zijn Van de voorafgaande processen in den dampkring, waarvan wolken-vorming het gevolg is, kan ons oog niets waar nemen en daardoor kunnen wij den indruk krijgen alsof er niets of zoo goed als niets behoefde te gebeuren om den hemel te doen betrekken, maar deze indruk zou valsch zijn. In den laatsten tijd heeft men echter een ander merkwaardig verschijnsel kun nen waarnemen, dat oogenschijnlijk de proef op de som was bij de theorie van kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Het schijnt nl. inderdaad mogelijk te zijn, dat in afkoelende lucht eenigen tijd den waterdamp in oplossing kan blijven, die onder normale omstandigheden eruit zou moeten neerslaan. Men spreekt dan van onderkoelden waterdamp. Evenals bij het potje onderkoeld water kan dan het in beweging brengen van de lucht aanlei ding zijn, dat plotseling de overtollige waterdamp als nevel wordt afgescheiden. En zoo kon het dan gebeuren, dat een vliegmachine, die door zulk en onder koelde lucht-water-damlaag vloog, de lucht in beweging bracht en de nevelvor ming inleidde. Men zag dan dat 't vlieg tuig een lange, witte streep achterliet. (Niet te verwarren met schrijven in de lucht) Nu bewijst m.i. dat verschijnsel, hetwelk bovendien zeer zeldzaam is, twee dingen: lo. dat de bedoelde toestand van onder koeling heel zelden voorkomt en 2o. dat de uitwerking van de kracht, die de nevel- vorming inleidt, zich niet verspreidt, zoo dat de uitwerking geheel plaatselijk blijft. Indien een vliegmachine werkelijk door het in beweging brengen den regen kon inleiden, zou het tengevolge van 't tegen woordige drukke luchtverkeer altijd moe ten regenen. Dat zien wij echter niet ge beuren. Komt er dus iemand met de bewering: doordat ik in zekere luchtlagen iets uit strooi of een kracht aanwend, die wolken- of regenvorming tengevolge heeft, geef ik aanleiding tot wolken- of regenvorming over een groot gebied omdat de reactie zich verspreidt, pleit het bovengenoemde verschijnsel tegen zijn theorie. De uitwer king blijft tot de plaats zelve beperkt, waar- men den katalysator laat werken. En dat is maar gelukkig ook. want anders zou b.v. elk passeerend vliegtuig ons een regendag bezorgen. Het gezond verstand leidt trouwens tot dezelfde gevolgtrekking. Immers, wanneer mogelijk was door een geringe aanleiding een wijd verbreid verschijnsel in den damrikring in te leiden, b.v. door het uit strooien van ijs uit vliegmachines om regen te maken, dan zou de Natuur over ruime hulpmiddelen en gelegenheden be schikken om die proef met goede gevol gen te nemen. Elk meteoroloog weet, dat er wolkensoorten zijn, op groote hoogten drijvende, waaruit sneeuwvlokken neer dalen. Wel verre ervan dat deze neer dalende sneeuw ln lagere luchtlagen aan leiding geeft tot regenvorming, ziet men slechts, dat die sneeuw, na eerst in lagere niveaux gesmolten te ziin tot fene water druppels. geheel ODlost. Daar komt nog bij. dat de Natuur zelf twee manieren kent om de proef te doen en er zetf geen succes mee heeft. Later, in den tild der voor- jaars- en zomerbuien, zal ik daar wel eens op terugkomen. Ja, «maar, zeggen de menschen, die be weren regen te kunnen maken, als nu de lucht eens heel, heel vochtig is en dat het b ij n a gaat regenen, kunnen wij dan niet den stoot geven om daarmede een begin te maken. D erest gaat dan vanzelf. In een volgend artikel hoop ik na te gaan of deze zienswijze juist of ver keerd ls. (Nadruk verboden). STADSVERKEER. Een Singeibewoner schrijft: Zoudt u nog eens de aandacht wrlien vestigen op het meer dan afgrijselijk ge knars van de remmen van de autoous het Stadsverkeer. In deze schitlerende voorjaarsdagen i is dit ergerlijke ge'uid een schrille dissonant, een geluid dat 8 maal in een uur weerklinkt op den anders zoo rustigen Singel. Zou de eigenaar van de aul('5",s ™L gedwongen kunnen word°n deze teen fout te herstellen? Het Stadsverkeer vangt een groote subsidie en neen ook daarom de belastingbetalers zoo mogelijk te hinderen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2