De Ontwapeningsconferentie. DE VIJANDEN VAN HÉT BIJENDORP Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 29 Maart 1933 GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. SPREEKCEL OUDE VROUW DOOD IN HAAR WONING GEVONDEN. Vermoedelijk een ongeval. De 71-jarige ongehuwde mej. E., is gisterenmiddag dood in haar woning aan het Westeinae No. 81 te Voorburg aange troffen. Het had de aandacht van de buren ge trokken. dat genoemd perceel sedert eenige dagen gesloten bleef. Men waarschuwde daarom een in Voorburg wonend familie lid. dat zich met de politie in verbinding stelde. Gisterenmiddag heeft de politie, in tegenwoordigheid van den waarn. burge meester J. D. de Hoog, een onderzoek tei plaatse ingesteld. Toen op herhaald schel len de deur gesloten bleef heeft de politie zich toegang tot de woning verschaft In een der vertrekken trof zij mej. E. levens loos aan, liggenden op den grond en met verschillende verwondingen aan het hoofd. Dr. de Leeuw die inmiddels was gewaarschuwd, sprak het vermoeden uit, dat de vrouw door een val is overleden. Sporen van een misdaad zijn niet ontdekt. ONDER EEN MOTORFIETS GERAAKT. Vannacht is op den Goudschen Singel te Rotterdam de 66-jarige J. A. Wijntjes uit de Schoolstraat aldaar onder een motor fiets geraakt. De motorrijder, de 31-jarige A. M. Goedkoop uit de Aert van Nesstraat is over den kop geslagen. Wijntjes is met een hersenschudding en een hoofdwond en Goedkoop met een schedelbreuk in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. „N-R.Crt." GAS VERSTIKKING. Bewoner aan de gevolgen overleden. Gisternacht is in het perceel Barckman Wuytierslaan 3 te Amersfoort bewoond door den 55-jarigen heer A. W Z., die alleen thuis was. een geval van gasver- stikking geconstateerd De politie, die met den zuurstofkoffer spoedig ter plaatse was, mocht het niet gelukken het slachtoffei tot bewustzijn terug te brengen. BRANDEN. Te Gendt bij Nijmegen is afgebrand de kapitale boerderij van den landbouwer Schouten. De inboedel ging grootendeels verloren .terwijl vier varkens in de vlam men omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Gisternamiddag ongeveer halféén brak brand uit in het dubbel woonhuis, be woond door de heeren P. Gerritsen en B. Franken, aan de Molenstraat te Zetten. Het huis en de bijstaande hooibergen, eigendom van het Lijndensche Fonds, brandden tot den grond toe af. De motor- brandspuit kon niet anders doen dan de aangrenzende perceelen. waar de verf reeds afblakerde. tegen het vuur be schermen. De inboedel en gereedschappen ging in de vlammen op. Het vee kon in veiligheid worden ge bracht. De inboedel van de beide bewoners was tegen brandschade verzekerd. Gisteravond omstreeks halftwaalf brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer R. Rubbens in het Oud-Land te Oudenbosch (N.-B.i. Om halftwaalf waar schuwde een buurman, dat de groote schuur in brand stond. Aan redding viel niet meer te denken. 25 stuks vee werden een prooi der vlammen. De vlammen sloe gen over naar het woonhuis, waarna ook een andere nabijgelegen schuur eveneens eigendom van den heer Rubbens, waarin allerlei landbouwwerktuigen waren, vlam vatte. De inboedel van het woonhuis kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de zeer groote schade. DRAAG MEER KLOMPEN: In verband met den noodtoestand in de klompenindustrie hebben te St. Oedenrode in het hartje van het Meierijsche klompen- gebied. een aantal notabelen, waaronder de burgemeester jhr. Van Rijckevorsel. besloten hun kinderen voortaan op klom pen ter school te zenden. (Tijd.) EEN SMOKKELKINDERWAGEN MET DUBBELEN BODEM. Aan het kantoor Vauselquartier bij Vaals werd een voorbijganger aangehou den die eenkinderwagen voort duwde Dat een man als kindermeisje op trad. kwam den beambten verdacht voor. Zij onderzochten dan ook den kinderwa gen die een dubbelen bodem bleek te be vatten welke gevuld was met Hollandsche koffie. Een en ander werd in beslag ge nomen. (Tijd). o INBREKERS GEARRESTEERD. Van een serie geheimzinnige inbraken in Groningen werd reeds lang verdacht een oude bekende van de politie. Zaterdag nacht werd er weer op twee plaatsen inge broken en wel in het kantoor van de Drentsche Stoomboot-Maatschappij en in een Cartonnagezaak. In beide gevallen werd er echter niets gestolen. Gisternacht leidde nauwkeurige observa tie de recherche naar een papierhandel in De Laan. Twee inbrekers werden dan ook werkelijk ontdekt Bij het naderen der po litiemannen kozen de inbrekers het ha zenpad. Hoewel een rechercheur hen ach tervolgde en door eenige revolverschoten hen tot overgave trachtte te dwingen wis ten zij tn het duister te ontkomen Een van hen werd echter herkend als de hier boven bedoelde recidivist de 35-jarige kleermaker August de Vries wonende te Groningen De andere inbreker is nog on bekend. In d°n oaoierhandel was een lessenaar opengebroken en daaruit worden eenige honderden guldens vermist. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE VEENDAM. Oude vtouw overleden. In de Kerkstraat te Veendam heeft rich een geval van kolendampvergiftiging voor. gedaan. De drogist P. Lukkien had bezoek van een buurvrouw met haar dochtertje. Daarbij was ook tegenwoordig de 78-jarige moeder, mej. de Wed. J. Lukkien, die al eenigen tijd lijdende was. De heer P. Lukkien en zijn broer gevoelden zich op een gegeven moment onwel worden, wat even later ook met de buurvrouw het geval was, zoodat men de kamer verliet. Ook de oude moeder voelde zich niet lekker wor den De heer P. Lukkien, zijn broer en de buurvrouw herstelden spoedig weer. nadat zij naar buiten waren gegaan. De oude moeder was er evenwel erger aan toe, zoodat de hulp van een genees heer werd ingeroepen. Deze trachtte nog met een zuurstofapparaat de levensgeesten weder op te wekken, doch dit mocht niet baten. De oude vrouw was reeds overleden. De dokter had kolendampvergiftiging ge constateerd welke veroorzaakt was door het niet trekken van den schoorsteen. Tel. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGRAMP BIJ DIXMUIDEN. 15 SLACHTOFFERS. Een vreeselijk ongeluk heeft de Engel- sche maatschappij Imperial Airways ge troffen. De „City of Liverpool" een drie- motorig toestel van de lijn LondenKeu len v.v. een Argosy met drie Jaguars van 420 p.kis gistermiddag in de buurt van Dixmuiden verongelukt en in brand gevlo gen. De vijftien inzittenden verloren daar bij allen het leven. Er waren 12 passagiers en 3 leden der bemanning aan boord, bestuurder captain Leuleu. een radio-telegrafist en een meca nicien, Stubbs en Brown. Het vliegtuig was om 13.36 van Brussel vertrokken met be stemming naar Londen, De bestuurder Leuleu was een ervaren piloot, die reeds tallooze malen de vlucht over het Kanaal heeft uitgevoerd. Om 14.45 is het toestel bij Eessen. een plaatsje dat op drie KM. afstand van Dixmuiden ligt, neergestort. Op het oogenblik. dat het toestel viel, sprongen twee personen overboord en vie len te pletter. De overige dertien opvaren den liggen verkoold onder het vrij wel volkomen verbrande toestel. De politie heeft een paar postzakken tusschen de verkoolde resten van het vliegtuig gevon den. Het was een verschrikkelijke aanblik. Boven Clercken schijnt er een explosie aan boord van het toestel te hebben plaats gehad En men veronderstelt dat de be stuurder daarbij reeds den dood vond, al thans onmachtig om het toestel verder te hanteeren. want de machine pikeerde plot seling en kwam uit 200 meter hoogte met volloopende motoren naar beneden. De slag was verschrikkelijk. De stukken van het toestel werden vèr weg geslingerd. Sommige wel 600 meter wee! Toen ver brandde de rest. De lichamen van twee passagiers werden gevonden op grooten afstand van het punt waar het toestel den grond raakte. Die twee hadden blijkbaar gepoogd zich te redden door uit het toestel te springen. Het waren Miss Veleria Thompson die te Brussel was ingestapt en Aubert Voss uit Manchester, die van Keulen kwam. Het horloge van miss Thompson was op 14,27 blijven stilstaan. Dat zal dus de preciese tijd van het ongeval zijn Alles schijnt er op te wijzen, dat het ongeluk veroorzaakt werd. doordat een der Jaguarmotoren gedurende de vlucht explo deerde en de bestuurder door een der stuk ken van den uit elkaar springenden motor getroffen en gedood werd waardoor het toestel stuurloos werd. Een ander telegram spreekt ervan, dat ooggetuigen eerst rook en daarna vlammen aan den staart van het vliegtuig zagen. Daarop planeerde het toestel nog even. draaide eenige malen om zijn eigen as en viel daarop te pletter. Ook hier weer een ooggetuige, die van een explosie sprak. Zoo hevig was de slag waarmee het toe stel neerkwam dat een groot stuk van een vleugel zeventig meter ver werd wegge slingerd. Van de 15 personen aan boord waren 14 Engelschen en 1 Belg. DE LEIPZIGER MESSE. Over het verloop van de te Leipzig ge houden voorjaarsbeurs zijn nu statistische gegevens beschikbaar. Van de 6292 deel nemers waren 662 buitenlanders, behoo- rend tot 23 vreemde naties. De Messe werd door rond 115.000 personen bezocht, waar van 14.663 uit het buitenland, welke beide cijfers ongeveer overeenkomen met die van een jaar geleden ROND DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Aan de Hongaarsche piloten Anton Bandiby en Tiber Bisits is het gelukt om in 33 dagen in een kleine machine om de Middellandsche Zee te vliegen. Op 17 Februari zijn zij vertrokken van het vliegveld te Boedapest en hebben in totaal 12.760 K.M. afgelegd, waarbij rij geen enkele maal de onderdeelen hunner machine behoefden te vervangen. De piloten zijn in totaal 120 vlieguren in de lucht geweest en vlogen over Graz, Milaan, Canne, Barcelona, Algiers, Cairo, Damascus. Instanboel, Athene, Napels, Rome, Venetië en Klagenfurt. DE STAKING BIJ FORD. De fabrieken van Ford te Dagenham (Engeland) zijn gistermiddag 5 uur door de directie gesloten, omdat de fabriek en werkplaatsen niet economisch kunnen arbeiden met incompleet personeel. De leiders der stakers hebben verklaard, dat de arbeiders niet weer aan het werk zullen gaan vóór de directie hun drie voor naamste elschen zal hebben ingewilligd. MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 2 April t.m. 15 April de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk gekocht op regeerings- contact, voor de verschillende soorten melk ls vastgesteld op 4 3/4, 5 en 5 1/4 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per Liter. De vastgestelde prijs geldt .Af boerderij". VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Mijn Sempervivum moet plat op de pot liggen maar groeit steeds boog op. Wat is daaraan te doen? Mevr. C. H., te L. Antw. Vermoedelijk zal dit een gevolg zijn van de belichting. Deze is, vooral in de huiskamer of serre minder gunstig dan in een plantenkas. Vele soorten van genoemd plantengeslacht doen zooals u schreef, 't Kan ook zeer goed zijn dat u zoo'n soort heeft. Vraag. Op de Crassula, waarvan ik hier een blad stuur, komen bruine schilfers voor. Wat is daar tegen te doen? Mevr. C. H., te L. Antw. Het door u gezonden blad vertoont geen beschadiging door dieren aangebracht. Heeft de plant ook te koud gestaan? Niet zelden komen dan dergelijke beschadigingen voor. Bij hergroei zullen de nieuwe wel zuiver zijn. Er is weinig tegen te doen. Tracht jonge koppen te stekken. U krijgt dan zuivere planten. Vraag. Kunt u naam en behandeling meedeeien van de plant waarvan een blaadje hierbij gaat? Ze groeit telkens een weinig en rot dan af? Van d. P., K. a. Zee. Antw. Uw plant is een Crassula, welke in den winter koel moet staan en weinig water moet hebben. Over 't algemeen vragen deze planten een matig warm vertrek en een zeer matige begieting. In 't voorjaar, dus nu, wordt de potgrond vernieuwd en geeft u geregeld water. Houdt de plant in huis, goed in 't licht, niet direct in de zon. Vraag Kunt u mij meedeeien wanneer Lilium regale moet gezaaid? E. E., te H.-Meer. Antw. Bij voorkeur zaaien we lelies dadelijk na het winnen van het zaad. Dus zaaien in September in een kistje met zanderigen toch vochthoudende aarde. Een en ander matig vochtig en vorstvrij over winteren en de jonge plantjes een vol gend voorjaar, na te zijn afgehard, in den vollen grond over planten. Na drie jaar heeft u gewoonlijk bloeibare bollen. Vraag. Verleden jaar heb ik het zaad van een oranje appeltje gezaaid maar er is niets van terecht gekomen. Hoe te handelen? W. B., te L. Antw. U doet goed het zaad in de appeltjes te bewaren tot Maart en het dan op een warm plaatsje te zaaien in een kistje bijv. In een warme kas kan het reeds in Februari gezaaid. Houdt de aarde matig vochtig en dek het kistje met een glasruit. Zoodra zich jonge plantjes vertonnen worden deze eerst in een kistje geplant en later in potjes ge zet en tot begin Juni binnenshuis opge kweekt Dan kimt u de planten in potjes in den tuin zetten. Eind September gaan ze weer naar binnen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". STORM OP SICILIË. Op den spoorweg van Messina naar Syracuse op Sicilië zijn de rails over een lengte van ongeveer driehonderd meter door stormen en springvloeden weggerukt. Eenige gebouwen zijn ingestort. Het spoorwegnet aan de Calabrische kust heeft ernstige schade geleden. BANKROOF. Gisterochtend hebben, naar de politie mededeelt, twee gemaskerde jongemannen met revolvers in de hand in het filiaal van een spaarbank i.d. Woltmerhousenerstrasse te Bremen den kassier gedwongen, onge veer 1500 R.M af te staan. De jongens zijn met een auto gevlucht. VREESELIJKE MISDAAD. In de buurt van Neckarweihingen bij Ludwigsburg (Baden) vond men onder rotsblokken het ontzettend verminkte lijk van een ongeveer 30-jarige vrouw. Deze was door haar verloofde een 21-jarigen be hanger. naar deze plaats gelokt en in een afgrond geworpen. Daar de ongelukkige nog teekenen van leven gaf wierp de moordenaar nog eenige zware rotsblokken op haar. zoodat het hoofd verbrijzeld werd. X De opstand van Polen en de Kleine Entente tegen de voorgenomen verdaging - Het verzet tegen een „dictatuur der groote mogend heden" en de keerzijde van het te Rome ontworpen vredesplan. GENÈVE, 24 Maart '33. Polen en de Kleine Entente zijn tegen woordig in groote opwinding. Zij zijn on gerust, dat een nauwere samenwerking tusschen de vier groote Europeesche mo gendheden, zooals Mussolini en Mac- Donald te Rome beraamd hebben, wel eens offers van hen zou kunnen vergen, waartegen zij gevrijwaard zullen zijn, zoo lang een Fransch-Duitsche spanning Frankrijk dwingt bij Polen en de Kleine Entente steun te zoeken, hetgeen natuurlijk met zich brengt, dat Polen en de Kleine Entente bij hun verzet tegen een herziening van de vredesverdragen op den steun van Frankrijk zullen kunnen rekenen! De egoistische ontstemming van Polen en de Kleine Entente, die blijkbaar liever Europa geheel ten gronde zien gaan dan dat zij door een offer van grondgebied hunnerzijds tot de vestiging van een wa ren vrede en tot herstel van onze Euro peesche welvaart bijdragen, is nu twee maal achtereen in de Algemeene Commis sie der Ontwapeningsconferentie tot uiting gekomen. Eerst in December 1932. toen deze landen onder leiding van den steeds scherp-venijnigen nieuwen Poolschen per manenten Volkenbondsgedelegeerde graaf Raczynski hun onwil tegen de „gemeen schappelijke verklaring der Groote Vijf" van 11 December, die Duitschland's terug keer tot de Ontwapeningsconferentie ten gevolge had. ten gehoore brachten. Thans gisteren, toen zij onder leiding van Titu- lescu en Raczynski zich ertegen verzetten, dat de Ontwapeningsconferentie een iet wat vervroegd Paasch-reces zou aanvan gen, ten einde den grooten mogendheden gelegenheid te geven tot onderlinge ge- dachtenwisseling. hetzij langs diploma- tieken weg, hetzij door ministersbespre kingen, over het ontwapeningsplan van MacDonald en het daarmede in nauw verband staande vredesplan van Musso lini. In December weigerden Polen en de Kleine Entente aan eenigen gelukwensch aan het adres van MacDonald en de me deleden van de Conferentie van Vijf over het bereikte succes hunner gemeenschap pelijke besprekingen hun medewerking te verleenen en kwamen zij scherp in verzet tegen het op 11 December geuite voor nemen der „groote vijf", om ook in de toekomst dergelijke onderlinge bespre kingen over ontwapeningsvraagstukken te houden. Zij eischten voor zich en de an dere kleinere staten het recht op. om op den voet van volkomen gelijkgerechtigd heid aan het redigeeren der Ontwape ningsconventie mede te werken. Niet ge heime besprekingen tusschen de groote mogendheden, doch openbare beraad slagingen in de alle staten omvattende Ontwapeningsconferentie moesten tot een oplossing der nog bestaande moeilijk heden ter conferentie leiden! Deze week namen de gedelegeerden van Polen en de Kleine Entente een nog scherperen toon aan. Ofschoon twee maanden openbare beraadslagingen van alle staten, zooals deze vier landen ge- wenscht hadden nog steeds niet tot een oplossing der moeilijkheden geleid had den en alle onbevooroordeelde vrienden der ontwapeningszaak meer en meer de noodzakelijkheid van nieuw overleg tus schen de groote mogendheden inzien, bleven Raczynski en de voor dit doel ijlings naar Genève gereisde Titulescu desniettemin erop aandringen, dat de Al gemeene Commissie zonder verwijl met de algemeene beschouwingen over het ont- werp-ontwapenlngsconventie van Mac Donald zou aanvangen. Met een her haald beroep op het beginsel der „rechts gelijkheid ook voor de kleine staten" bleven zij eischen, dat voorzitter Hender son en de groote mogendheden, die bij Henderson op uitstel aangedrongen had den, van dit uitstel-plan zouden afzien. Zij dreigden anders in de Algemeene Com missie den grooten mogendheden eens duchtig te zullen vertellen, hoe zij over het Mussolini-MacDonald plan van een „dictatuur der groote mogendheden" denken Ofschoon de vier groote mogendheden het onderling eens waren geworden over de wenschelijkheid van een verdaging der Ontwapeningsconferentie tot een week na Paschen, was er niemand onder hen, die het initiatief tot het uitdrukkelijk voorstellen der verdaging wilde op zich nemen en aldus de staat worden, tegen wlen Polen en de Kleine Entente hun scherpste aanvallen zouden richten! En daar Henderson evenmin bereid was zij nerzijds het initiatief tot een uitstel-voor stel te nemen, deed zich gisteren het ver rassende geval voor, dat de met spanning verwachte bijeenkomst der Algemeene Commissie reeds binnen een half uur ge ëindigd was met de stilzwijgende over winning van Raczynski en Titulescu. Daar niemand een verdaging voorstelde, zullen de algemeene beraadslagingen over het ontwapeningsplan van MacDonald onmid dellijk gehouden worden. Alle scherpe ledevoeringen, die de tegenstanders van Mussolini's vredesplan door een nauwere samenwerking der vier groote Europee sche mogendheden hadden voorbereid en ter vergadering medegebracht konden onuitgesproken in hun portefeuilles blijven liggen! Natuurlijk heffen de Polen en de an deren, wier onverzoenlijke tegenstand tegen iedere gedachte van een grenswij ziging. ook al zou daardoor een werke lijke Europeesche vrede geboren worden, een belemmering voor een goeden afloop der Ontwapeningsconferentie oplevert, thans een juichtoon aan! Zooals steeds vinden degenen, die een slechte zaak ver dedigen, wel weder sympathieke argu menten ter verdediging! Zij verklaren den ondergang te hebben gered door de verdaging verhinderd te hebben! Alsof er niet éen groot verschil bestond tusschen de door Henderson zelf en door de groote mogendheden wenscheltjk geachte verda ging van vier weken, om meer tijd tot Overdenking en bespreking van het ont wapeningsplan van MacDonald en van het vredesplan van Mussolini te geven, en de in het begin dezer maand in de lucht zwevende verdaging voor eenige maanden, die inderdaad een wanhoopsdaad geweest zou zijn! Natuurlijk is de Poolsche leuze van „rechtsgelijkheid ook voor de kleinere staten!" niet zonder weerklank bij eenige andere kleinere staten gebleven, die voor fraaie leuzen steeds gevoelig zijn! Geluk kig zijn er ook andere kleine delegaties, zooals ook de Nederlandsche. die het hoofd koel bewaren en zich niet door de belang hebbende staten op sleeptouw willen laten nemen, om een algemeene protestbewe ging der kleineren tegen de voorgenomen „dictatuur der groote mogendheden" te be ginnen. Er bestaat nog een heel verschil tusschen het plan van Mussolini en Mac Donald en het scheppen van een dictatuur der grooten! On het oogenblik heeft Europa dringend behoefte aan een betere verstandhouding tusschen Dultschland. Engeland, Frankrijk en Italië, Met het oog on de mogelijke gevaren, die later uit het plan zouden kunnen voortvloeien, de zeer nijpende tegenwoordige gevaren te willen bestendigen, is geenraadzame po litiek! RECLAME. Van di© verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volg+nt rwempi worn Apothikf Oumont "AKKERTJES" 8169 MISHANDELING VAN VEE. Een lezer vraagt van de zijde der politie of de Ver. van Dierenbescherming strenger toezicht op den aanvoer van vee, aange zien hierbij des Vrijdags geregeld mis handelingen voorkomen. 233. Want toen hij na enkele schokken stillag, zat ie, omringd door honing, in het ratengedeelte van de fami lie de Bie. Pietje, die de raten juist aan het afstoffen was, vond zoo'n gebeurtenis wel aardig, haastte zich niet den advocaat te helpen. 234. Maar eindelijk hielp Pietje den advocaat toch uit de honing en adviseerde hem zijn toog uit te wasschen en te laten dragen. Samen waschten ze het advocatenpak uit en toen het te drogen hing maakte Pietje nog wat pret. Omdat het zoo lang duurde, ging de advocaat maar naar huis en beloofde den volgenden dag terug te zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10