,WkmM Huidlijders LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Maart 1933 VISSCHERIJBERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. de ALGEMEENE toestand. portugal. D D D Geneesmiddel oostenrijk. DE VEREENIGING GRONINGEN. Laatste wedstrijdavond. Met de tooneelavonden der Vereeniging Groningen alhier gaat het crescendo. Steeds grooter wordt de belangstelling en telkens treden nieuwe leden toe. üit dat oogpunt bekeken, is het voor de Vereeni- ging jammer, dat de wedstrijd Zaterdag avond is beëindigd met de opvoering door de Amsterdamsche Groningers van een blijspel van Geert Teis ..Kemedie oit stad"! De Amsterdammers hebben een prettigen avond bezorgd aan hun Leid- sche landgenooten! Er heerschte een bij zonder gezellige stemming en deze hield allen lang bijeen. Nu volgt op 22 April de eigenlijke viering van het 2e lustrum der Leidsche Groningers. ROODE VALKEN-TENTOONSTELLING. In het Volksgebouw. De Roode Valken, onderafdeeling van de A. J. C. en in hoofdzaak een vereeni- ging van socialistische padvinders, heb ben dezer dagen in het Volksgebouw aan de Heereneracht een tentoonstelling in gericht. welke een uitstekend beeld geeft van de organisatie en werkzaamheden dezer knapen en meisjes, wier leeftijds grens liet tusschen de 12 en 16 jaar. Verschillende statistieken, hsndkaarten e. d.. veelal oo zeer overzichtelijke wüze samengesteld door den troepleider Koos Webbers geven een goeden kijk op het ledental de regeling van het verkeer- di verse trelnverbind'n»en door het geheele land. den omzet der Verkooocentrale. de results'en van het kamp- en spaarfonds e. d. Kamoeeren is iets. wat alle padvin ders graag doen en we vinden op deze tentoonstelling dan ook veel wat hieroo betrekking heeft: een gedemonteerd kooktoestel, oriëntatie-middelen, spelen, een»verzameling knoooen. enz. Voorts een uitgebreide collectie binnen- en buitenlandsche Jeugdbladen, docu- men'atiemateriaal voor het hoofdbestuur, het in de horden vervaardigd werk en tenslotte een volledig Ingericht kampeer terrein. alsmede all° bü de Verkoopcen- tra'e vc-kriio'-are artikelen. Zaterdagmiddag is d°ze tentoonstelling welke heden-, morgen- en Woensdc- dagavond van 7—9"; uur geoDend bliift en een bezoek alleszins waard is. in te genwoordigheid van afgevaardigden van vakbewpeing en ieugdvereenieingen met een enkel woord door den voorzitter. Kees Piena. geopend, waarna deze de expositie overdroeg aan den troepleider. KUNST NA ARBEID. Het bestuur van Se Mannenzangvereen. Kunst na Arbeid" «directeur de heer J F. v. d Bos. Delft, beschermheer de heer W. F. Verhey v. Wijk. eere-voorzitter de heer W. Hoogzaad) deelt mede. dat het be stuur. na wijziging thans als volgt is sa mengesteld Jac. Ginjaar, Voorzitter; H. Jansen, 2e voorzitter; C. Kleco Jr.. Ie secr., Oude Vest 191: J L. Stokhuyzen, 2e secr.; P. La Court, penningmeester; Dekker. 2e pen ningmeester: W. J. J. v. Velzen. biblio thecaris: I. Jasperse en A. Lepelaar, com missarissen. - ER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Dc heer Wirtz herdacht. Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de Ver. van Chr. Onderwijzersessen i in Nederland en Overzeesche Gewesten in 't Nut een bijeenkomst. De voorzitter de heer Zijlstra sprak een kort openingswoord om in gevoelvolle woor den de talrijke aanwezigen eenige oogen- blikken te bepalen bij het overlijden van den heer Wirtz. Spr. schetste hem als een vaderlijken vriend, die trouw de vergade ringen van de afd. bezocht. Wij gedenken hem in dankbaarheid aan God voor wat Hij ons in een persoon van den heer Wirtz heeft gegeven. Veel heeft de heer Wirtz voor 't onderwijs gedaan. De heer M. J. F. Robijns, als spreker uit- genoodigd, kreeg vervolgens gelegenheid om een en ander mede te deelen over het denken en gevoelen in de muziek van Sweelinck tot Wagner. Muziek, aldus spr., is een algemeene taal en de individueele taal van het hart, te vens een strooming die ons meevoert, ons overweldigt. Bij den componist ontstaat de muziek door denken en gevoelen. Na deze korte Inleiding gaf spr. achter eenvolgens in vogelvlucht een beschrijving van eenige groote componisten, t.w. Swee linck, die hij schetste als den leermeester voor geheel midden Europa; Bach, die vloeiend doch tegelijk diep in zijn voelen was: Handel die meer origineel was. frisch en opgewekt: Mozart, de dichter van de absolute muziek, mooie klanken stapelen zich in zijn werk op. Brachten al dezp componisten een pe riode van overgevoeligheid, Beethoven m"'"te hieraan een einde. Met hem kwam een nieuwe stem in de muziek, die naar innerlijke harmonie vraagt, bij hem een lach en een traan. Sdi. zi»t Beethoven als de leider van de muziek uit de negentiende eeuw tot nu toe. Over Waener nog een kort woord spre kende schilderde SDr. hem als de groote revolutionair in de muziek, zooals eens door hom zelf gezegd werd. Het stroven van hem is gpweest om door do muziek tot vriiheid te komen. Door den heer Robijns werden na deze hoogst interessante causerie, die met groote aandacht werd gevolgd, enkele wer ken van genoemde componisten op den vlenge] voorgespeeld. N aeen korte pauze bleef men nog ge- ruimen tiid in vergadering hiieen en wer den zaken van huishoudelijken aard be sproken. BALAVOND VAN DE CRACKER JACKS. Zaterdagavond gaven de Cracker Jacks een balavond in de keurig verlichte boven- za'°n van .De Harmonie" Van begin af aan heerschte er een bui tengewoon opgewekte stemming: den ge- heelen avond haast zonder nnderhrek»n werd gedanst op de vlotte muziek van de hand die zich van haar beste zijde deed kennen. De talri'ke aanwezigen hebben zich on- ge'wiifeid uitstekend geamuseerd en zul len met verlangen naar een herhaling uitzien. IJMU1DEN, 27 Maart. Tarbot per K.G. f. 1.10—1, Griet per kist van 50 K.G. f.40—20, Tongen per K.G. f. 1.200.90, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 20-7, Bot f. 4.10—2.70, Schar 6.50 —2.70. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 4426, Gullen per kist van 50 K.G. f. 3-2.60, Wijting f. 4.50-2.30, Aangekomen de beugers: V.L. 85 met f.542, V.L. 172 met f.815, V.L. 217 met f.521, V.L. 204 met f. 71S, V.L. 39 met f.567. V.L. 190 met f.719, V.L. 197 met f.1016, V.L. 114 met f.660; de kotter: Z.K. 32 met f.851de loggers: K.W. 175 met f.360, K.W. 47 met f.S67, KAV. 140 met f.985, K.W. 158 met f.758, K.W. 22 met f.1066, K.W. 96 met f.650, KAV. 124 met f.741, K.W. 62 met f.932, KAV. 110 inet f.637. K.W. 178 met f.418, K.W. 25 met f.457, K.W. 40 met f. 1042, SCH. 25 met f.916. Levende beugvisch: Leng f.7—1.60 per stuk, Kabeljauw f. 5.40—1.15 per stuk, Gul f. 1.17—0.13 per stuk, Tarbot per K.G. f. 1.20, Heilbot f. 1.40 per K.G. Doode beugvisch: Heilbot f. 1.20—1.05 per K.G., Rog f. 32—12.50 per hoop, Vleet f. 4.20— 1.25, per stuk. Leng f. 2.50—0.42 per stuk. Koolviscli f. 1.50—1, per stuk, Wijting f. 4.60-2 per 51 K.G. Schar f.4 per T0 K.G., Groote Gul f. 18—12, Kleine Gul f. 12-4 43 per 50 K.C.. Kabeljauw f. 40— 27.50 per 125 K.G. WEEKBLADEN. ..Het Leven" brengt foto's van de valsch geldcentrale te Berlijn en van de Natio nale Revolutie in Duitscnland. Interessant zijn de foto's van Hitler's armoedig ge boortehuis. Tenslotte grepen uit gezond heidskuren „Onder de hoogtezon", van de Amer.'kaansche dollarcrisis, de aardbeving in Californië en den strijd om het dage- lijksch brood. ..De Haagsche Post" wijdt een bespre king aan het overladen menu in verband met de a.s verkiezingen, bespreekt den genialen violist Zino Francescatti. de cri sis in de filmindustrie, alsmede de op komst en den val der Technocratie. Mr. A. C. Josephus Jitta behandelt in •De Groene Amsterdammer" .Het Cen trale probleem". Voorts artikelen van dr. van Blankenstein over „Hitler Keerdam?", dr Van Olst over „De Techniek der Ge luidsfilm". Jordaan over „Filmsterren in Nederland", Evert Straat over Techno cratie". „De Wereldkroniek" toont de samen komst van MacDonald en Mussolini, den landverrader in den Tower en Hitler in de Garnizoenskerk te Potsdam. RECLAME. ISWÖOR VISCH.'T AttÉRFUNSTï WAT ER |S. 7996 WILHELMUS VAN NASSOUWE- COMMISSIE. Opvoering historisch drama „Willem de Zwijger". In het Eere-Comité, samengesteld ter gelegenheid van de opvoering van het tooneelstuk „Willem de Zwijger" op Don derdag 30 dezer in den Schouwburg alhier, namen zitting: Z.E. mr. L. N. Deckers, mr. A. van de Sande Bakhuyzen; de hoogleerarendr. J. Huizinga, mr. D. van Blom. dr. H. T. Colenbrander, jhr. mr. W. J. M. van Eysinsra. dr. J. H. Kern, dr. L. Knapnert. dr. N. J. Krom. dr. J. W. Muller, dr. W de Sitter, dr. J. de Vries; verder: dr. P C. van Arkel. mr. E. J. M. H. Bolsius, dr. D. E. Bosselaar, mr, P E. Briët. C. L. van Buuren, pater drs. N. N. M. de Goede, luit.-kol. J. E. Haitsma Muiier, J. W. Hennv. mr. P. J. Idenburg, O. W. S. Josephus Jitta, W. van der Laan. P. C. Labrijn, majoor M. van Mens. luit.-kol. H. Rooseboom, dr. J. C. Schalkwijk. Th. B. J. Wilmer; de studenten-vertegenwoordigers: W. H. Fockema Andreae 'L.SC.), mej. O. J. Meyers (V.V.SL.), J. F. M. Molkenboer (S. A.), J. Held «S.S.R.). H. Hagenaar (I.V.). A. Dronkers (U.SLB), mej. J. Chr. Kroes (Lit. Fac.). H. A. R. Schuit (L.S.T.), mej. L. J. Th. Janssens (V.S.T.V), E.C A. Jïuvper 'D.E.D.I.L). S. Til. M Hooy fA.G. A.B), J. Th. Vermeulen (I.T.E.M i Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschanpen is oonieuw tijdelijk benoemd tot conservator bii de kindergeneeskunde aan de Rijks universiteit alhier, de heer J. v. Ormondt. Tot onderwijzer aan de Christ. Op leidingsschool voor UJL.O., Hooge Morsch- weg 12 is benoemd G. S. van Druten, te Sassenheim. De direcitie van de Stedelijke Licht fabrieken verzoekt ons. aangezien her haaldelijk blijkt, dat het publiek voor het aanvragen van electriciteitsaansluitlng vrijwel uitsluitend gebruik maakt van den Inlichtingendienst in het administratiege bouw der fabrieken, onder de aandacht te willen brengen, dat de afdoening van deze aanvragen vlotter geschiedt, wanneer de aanvrager zich onmiddellijk tot een erken den electrotechnlschen installateur wendt. Deze zijn herkenbaar aan het aan den gevel aangebracht emaille schild met vermelding van de erkenning als instal lateur door de Stedelijke Lichtfabrieken. In de Zaterdagmiddag gehouden ledenvergadering der Maatschappij voor Toonkunst werd het voorstel tot wijziging der statuten aangenomen, waarna in de daaropvolgende bestuursvergadering het huishoudelijk reglement werd gewijzigd. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Datum Volw. ners Kind. Totaal Maandag 20 Maart 45 45 Dinsdag 21 Maart 49 49 Woensdag 22 Maart 49 49 Donderdag 23 Maart 50 50 Vrijdag 24 Maart 50 50 Zaterdag 25 Maart 48 48 Rondom de Ontwapening. De vertegenwoordiger van Italië, markies Soragna. heeft in de hoofdcommissie van de Ontwapeningsconferentie verklaard dat Italië volkomen met het plan van MacDo nald accoord gaat. Voor het eerst bestaat nu een plan. aldus de Italiaansche ge delegeerde dat de mogelijkheid van ver werkelijking in zich draagt. De Italiaan sche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uitvoering van dit plan. De vertegenwoordiger van Oostenrijk Von Pfleugl, juichte het Engelsche voor stel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwa pening en rechtsgelijkheid. De vertegenwoordigers van Canada. Griekenland Estland Zweden en Argenti nië sloten zich in beginsel bij het Engel sche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wijzigingen. De algemeene debatten zulien heden worden besloten met verklaringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk. Duitsch- land en Engeland. De Japansche ministeries v. buitenland- sche zaken marine en oorlog hebben be raadslaagd over het standpunt van Japan ten oozichte van het plan van MacDonald. Omtrent het resultaat van de beraadsla ging is een semi-offlcieel communiqué ver- preid. waarin gezegd wordt dat de Japan sche reeeerine tot de overtuiging is geko men dat het ontwapeningsplan van Mac Donald door Japan niet in overweging kan worden genomen Als redenen worden hier voor opgegeven: ten eerste is de politieke toestand in het Verre Oosten buitengewoon ernstig, verder kan het plan van MacDo nald in verband met het sterke Russische roode leger en de Chineesche strijdkrach ten tot Europa beperkt blijven, ten derde is het instellen van een controlecommissie onmogelijk, daar deze toch geen ophelde ringen kan geven over de defensieverhou dingen in Rusland en China en ten vierde is het voorstel betreffende de verminde ring van de Japansche luchtvloot onaan vaardbaar. In de laatste dagen hebben te Rome be sprekingen over het plan van Mussolini plaats gehad tusschen Mussolini en den Engelschen gezant Sir Roland Graham, alsmede tusschen den staatssecretaris van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken Suvich en den Franschen gezant De Jou- venel. In toonaangevende politieke kringen te Rome wordt er de nadruk op gelegd dat de wil om mede te werken aan het Viermo- gendheden-plan door drie der mogendhe den duidelijk is uitgesproken. Men zal moe ten afwachten in hoeverre het verzet van Polen en de Kleine Entente invloed op de Fransche houding zai uitoefenen. In het officieele communiqué dat door den Permanenten Raad der Kleine Entente is gepubliceerd, wordt o.a gezegd: Daar men over den eigendom van een ander noch direct noch indirect kan be schikken. kondigt de Kleine Entente reeds thans een uitdrukkelijke reserve aan tegen alle overeenkomsten die haar politiek of haar rechten zouden aantasten. De Kleine Entente zal zich niet gebonden achten door een of andere overeenkomst waaraan zij geen deel heeft. Zij betreurt het in het bijzonder, dat bii de bespreking van de laatste dagen de gedachte van een herzie- nlngspolitiek als grondslag voor den vrede is opgekomen. Zij acht het haar plicht er de aandacht op te vestigen, dat een her- zieaingspolitiek onmiddellijk een energieke tegenactie zou bewerken. De Kleine Entente en Polen werken dus geheel als rem! Daladier en Paul Boncour hebben in redevoeringen nog eens het Fransche standpunt uiteengezet. Boncour eindigde aldus In ieder geval is pessimisme voorbarig. Maar slechts onder voorwaarde, dat in- tusschen geen nieuw probleem wordt opge worpen, dat nieuwe verontrusting met zich zou mede brengen, dat geen herwa pening, in welken vorm en onder welk voorwendsel ook, de basis waarop men thans onderhandelt, dubieus zou maken In het verder verloop van zijn rede sprak Boncour nog over de economische wereldconferentie, waarvan hij vooral een regeling van het schuldenvraagstuk ver wacht, waarna hij eindigde met de woor den: Laat ons de hoop begroeten, die de gedachtenwisseling gewekt heeft, die de vorige week in Rome en Parijs gehouden is en de voorstellen, die deze mede bracht. Een nauwere en bestendige samenwerking tusschen de vier groote mogendheden van het Europeesche Westen welke perma nente leden van den Volkenbondsraad zijn, kan slechts werkzaam bijdragen tot de regeling van de hangende kwesties bij de permanente organen van den Volken bond. Een dergelijke samenwerking kan op het huidige oogenblik slechts een mid del tot ontspanning en kalmeering zijn. DU1TSCHLAND. Een fascistische beweging. Ook in Portugal is een fascistische oe- weging on'staan. welker leden in tegen stelling met het zwart van Mussolini en het btuin van Hitier blauwe hemden drag«i De leider van oeze beweging is Rolao Preto, een engewer 45-jarig man, die sprekend op Adolf Hitler gelijkt. Hoewel eerst til» maanden gei tun ont staan. heeft de teweglng zich over het ge heele land uitgerreid, vermoedelijk wel omdat dc nieuwe grondwet het volk met voldoet. De bedoeling van de beweging is niet een revolutie te weeg te brengen, .toca een dam op te werpen tegen het communisme en het huidige sy.'teem de vrije concurren tie te handhaven Officieel heet de beweging „Nationaal Syndicalistische Beweging". Het orgaan, het dagblad ..Revolution", wordt gedrukt in het gebouw en op de persen van de vroegere royalistische „Monarchia". Er zijn ook afdeelingen voor vrouwen, die zich eveneens in blauwe hemden kleeden. De verhouding tusschen de nieuwe be weging en de regeering is zeer goed De blauwhemden staan naast de regeering bU de hervorming van Portugal. De vlag van de beweging is de roode. doch met het Witte Kruis van Christus erop. Rondom de Jodenvervolging. Dc Landdagen-samenstelling. De actie in het buitenland inzake de Joden-vervolgingen heelt reeds dit succes gehad, dat ook in leidende kringen ken tering is gekomen. Minister Goering b.v. heeft de vertegenwoordigers der buiten landsche pers ontvangen, om nogmaals zoo scherp mogelijk verzet aan te teekenen tegen de gruwelberichten. die in het bui tenland over Duitschland verschijnen. De nationale revolutie, zeide hij. is in tegenstelling met den opstand van 1918 een revolutie van de tucht. Zeker zijn er betreurenswaardige incidenten voorgeko men, maar thans voltrekt zich de op bouw in rust en veiligheid. Volgens de wereldpers zou men echter moeten gelooven dat Berlijn één bloedbad is. De berichten over schendingen van Joodsche begraafplaatsen en andere be richten zijn niets dan ophitsing. Er is niets gebeurd dan dat eenige menschen hun vette postjes verloren hebben, en dat eenige duizenden communisten door de politie aangehouden zijn De gearresteer den werden precies zoo behandeld als an dere gevangenen. De regeering zou nooit toestaan, dat een mensch aan vervolging zou blootstaan, omdat hij Jood is. Minister Goering richte zich dan verder tegen de geruchten over het lastig vallen van buitenlanders. Indien iets dergelijks voorgekomen is, dan is er eveneens krach tig tegen opgetreden, in de laatste weken is trouwens geen enkel geval bij de politie aangemeld. Dan betoogde minister Goering nog maals, dat de Joodsche zakenman gerust zijn zaken kan behartigen, Joodsche ambtenaren zijn alleen ontslagen, omdat zij sociaal-democraten waren. Ook thans nog wordt een menigte staatsposten door Joden bekleed. Goering herhaalde nogmaals, wat hij de zer dagen reeds aan de sociaal-democra tische partijleiding gezegd heeft: zoolang de sociaal-democratische pers in Skandi- navië en elders Duitschland belastert, zal in Duitschland geen woord van de sociaal democratische pers gedrukt worden. Doch niet alleen het verslagen Marxisme doch ook de Joden zelf hebben schuld aan de lastercampagne tegen Duitschland. De minister herinnerde aan de bedestonden en de protestbetoogingen, die in Amerika gehouden worden. De sociaal-democratie echter, evenals de Joden in het buitenland, bewijzen hun kameraden in Duitschland zeker een bui tengewoon slechten dienst met hun laster campagne tegen een staat, die de Joden beschermd heeft. Samenvatten verklaarde minister Goe ring nog: De Rijksregeering en de Pruisische re geering hebben geen uitzonderingsrecht geschaoen voor eenig deel van het Dult- sche volk. De Rijksregeering en de Pruisi sche regeering grijpen elk middel aan, om tucht, rust en orde te handhaven. Mis schien zal de were'd no" eenmaal Duitsch land danken moeten, dat de communisti sche vloedgolf op Duitschen bodem tot stilstand gebracht en de Westersche be schaving gered is. Dat klinkt heel anders dan Goering een week geleden sprak' Maar waarom dan het volgende: De Beiersche commissorale minister van Justitie Frank n heeft aan de presidenten der gerechtshoven en aan het parket bij de gerechtshoven het volgende decreet doen toekomen: De volkswil, die tot uiting is gekomen in de politieke reorganisatie maakt het noo- dig, dat rechters van Joodsche afstam ming niet langer worden belast met de handhaving van de strafrechtspleging, en dat Joodsche officieren van justitie niet langer het ooenbaar ministerie vertegen woordigen, Bij aanhangige processen kan met goedvinden van het ministerie een uitzondering worden gemaakt, wanneer een verandering in de persoon tot belang rijke benadeeling van de rechtsorde zou leiden. Ook handelsrechters mogen niet lanver van Joodsche afstamming zijn. En waarom concerten onder leiding van Bruno Walter verboden en het optreden van den zanger Kienura? De Joodsche Bond. waarin de Joden uit het geheele Brltsche Rlik zi.in vertegen woordigd, heeft met gesloten deuren maat regelen besproken om hun geloofsgenooten in r>u:',"*'o'9rid t,° bpin-on. Na afloop der bijeenkomst werd mede gedeeld. dat de bond het bovcotten van Dultsche goederen niet zou steunen, doch de voorzitter van den Bond. Neville Laskl, zeide dat hij Dersoonliik dit wel zou doen. doch hij voegde er aan toe, dat hij den nadruk er op wenschte te leggen, dat de Jod»n niet aan Duitschland den oorlog verklaard hadden. Het Poo'sche consulaat te Leiozig heeft proces-verbaal ongemaakt van etteliike gevallen van mishandeling van Poolsche Joden. Het Amerik. ministerie van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat uit het offi cieele onderzoek naar den toestand in Duitschland is gebleken, dat „er gedurend'e korten tijd lichamelijke mishandelingen van Joden hebben Dlaats gehad, maar dat die phase als nagenoeg afgelooDen kan worden beschouwd". Deze conclusie is ge baseerd op de ranDorten van het Ameri- kaansche gezantschao en de consulaten in Duitschland. Dientengevolge wordt, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, geen off'c'gp' >'est bil de Duitsche re geering overwogen. De Zionistische Vereeniging voor Duitsch land komt er tegen oo. dat getracht wordt om de Joodsche zaak dienstbaar te maken aan de be!ar,c,enno1iti<>k van andere staten of eroeoen. De verded'ging der staatsbur gerlijke rechten der Joden en de waar borg van hun economische positie kan en mag niet worden verbonden met noUtieke acties, welke zich richten tegen Duitsch land en de waardeering voor het Duitsche Rijk. Opnieuw hebben in tal van plaatsen raz zias tegen de communisten plaats gevon den vooral in Zuid Duitschland Ettelijke arrestaties hadden olaats De berichten over bekeering" van communisten waar- bli roode vlaggen worden verbrand houden geregeld aan. Gisteren geschiedde dit te Koblenz. Naar uit Moskou wordt gemeld ziin de communisten Kim-enberger en Heinz be noemd tot oovo'gers van Tha'mann De eerste is bekend geworden als leider van de extremistische groep der KR.D, RECLAME. Het is toch heusch niet langer noodig door Ekzeera, Puistjes of andere Huidaandoeningen te worden geplaagd. De eerste druppels van het D.D.D. Recept doen het jeuken bedaren, want deze vloeistof dringt diep in de huidporiën door en doodt de ziektekiemen, die de oorzaak zijn van Ekzeem, Dauwworm, Open Beenen, Zweren, enz. Dat het recept van Dr. D. Dennis helpt, on dervond Mej. Y. M. L. te Heerenveen. Zij schreef: „!k was er zoo erg aan toe, dat builen als zakjes aan mtjn oogen hingen. De jeuk en branderigheid waren ondragelijk. Met D.D.D.werd mijn ge zicht beter zonder dat ook maar een schilfertje achterbleef." Waarom zoudt U langer lijden Koop nog heden een flacon van I 0.75 of f 2.50 bij Uw Apotheker of Drogisf.a 13 tegen HUIDAANDOENINGEN 7988 De regeering der Sovjet Unie zou de ver klaring van Hitler over de Duttseh-Russi-. sche betrekkingen betrekkelijk gunst:» hebben opgenomen en den Russischen am-| bassadeur ODdracht hebben gegeven ookl verder vriendschappelijke betrekkingen in| Duitschland te onderhouden. Verscheidene plaatsen maken Hitier tot| eereburger evenals Goering De kwestie der samenstelling der Land-I dagen der landen zal zoo geregeld worden,! dat deze zal geschieden naar de verkiezln-r gen op 5 Maart. Ook voor alle gemeentelijke vertegen-1 woordigingen en voor de Kreits- en pro-! vinciale Landdagen zal een dergelijke pro-| cedure worden toegepast. De Beiersche commissaris-generaal vonl Epp heeft in overeenstemming daarmede I beoaald dat de nieuwe Beiersche Landdag, f volgens de basis van de Rliksdagverkiezin- gen berekend, zal bestaan uit 128 afge-l vaardigden n.l. 57 nat socialisten 371 Beiersche volkspartij 20 soc. democraten,! 7 communisten 5 Duitsch nationalen en| 2 Boerenbond De communisten zullen echter niet tot de zittingen worden toegelaten. De Duitsche gezant te Riga heeft Zater dag den minister van Buitenlandsche Za-1 ken van Letland een protestnota overhan- dign in verband met artikelen ln de so-1 claal-democratische Ders tegen de Rijks regeering. in het bijzonder tegen Rijks-1 minister Goering. Onderstaatssecretaris von Bismarck heeft J gisteren voor de afdeellng Potsdam van j de Duitsch-nationale jeugdorganisatie ge sproken ten gunste van het herstel der mo narchie. Het plan was geweest, deze rede per radio uit te zenden. De Intendant van de radio had spreker echter medegedeeld, dat hij de rede niet kon toelaten, omdat de uitlatingen over de monarchie in strijd waren met de opvattingen der rijksregee ring. In dit verband merkte van Bismarck op. dat hij het als een te enge uitlegging van de woorden van den rijkskanselier over de monarchie beschouwde, indien men de Dultsch-nationalen belet hun eigen ee- d achten onder eigen verantwoordelijkheid te uiten. Het eerste conflict in de regeering De commissarieele Pruisische minister van justitie heeft naar de .Montagspost" meldt de uitvoeringsverordening bekend gemaakt inzake het vormen van Bonder- gerichte". Volgens deze verordening zullen in Pruisen 13 bijzondere gerechtshoven worden ingesteld n.l. in Berlitn Breslan, Hannover Dusseldorf Frankfurt Essen, Kassei, Altona Keulen Koningsbergen, Elbing. Halle en Stettin. De minister heeft beoaald. dat zoo veel mogelijk Landge- ricbtsdlrectoren moeten worden gekozen tot president van de bijzondere gerechts hoven en tot hun vertegenwoordigers voor. al met het oog oo het feit dat geen te- roep mogeliik is op de beslissingen dezer gerechtshoven. Zettersstaking geëindigd. De staking der zetters te Weenen is Za terdagmiddag geëindigd. Deze snelle beëindiging van de stakin? is waarschijnlijk eenerzijds veroorzaakt door het feit, dat eenige bladen toch kon den verschijnen, anderzijds door de om standigheid, dat zich onder de zetters zoo veel werkloozen bevinden, dat een han»- having van de staking voor langen t nauwelijks mogelijk was. Zaterdagmiddag verzamelden zich vu verschillende districten van Weenen werk loozen met het doel de binnenstad in te trekken. De politie maakte echter aam deze demonstraties spoedig een einae- Tweehonderd arrestaties vonden plaats HONGAR*w. De Iegitimistische actie. In een drukbezochte vergadering van de Iegitimistische organisatie heeft gram Joseph Karolyl zich voorgesteld als «ipvoi- ger van den overleden graaf Albert Appo nyi voor de leiding der Hongaarsche legn - misten. Hij las een door de aanwezigen staana aangehoord schrijven van „Zijne f Koning Otto" voor waarin deze graa. Karolyl de vertegenwoordiging der „uu overgeërfde Hongaarsche grondwet voo spruitende rechten en belangen zoe Als program ontwikkelde fFaaf_?naar°S- In het land moest een stemming kweekt worden waardoor de uit yan dat plan mogelijk werd D't moesi b schieden langs vreedzamen weg grondwettige middelen ,„Uheiri van Karolvi wees op de noodzateWkheid een nauwe verbinding met Oostenru 9-1 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2